PDA

View Full Version : Πινακίδες σήμανσης... κατά βούληση!



Electra
03/10/2006, 18:18
Έχω το εξής πρόβλημα:

Στη γειτονιά μου (έξω από το σπίτι μου δηλαδή) υπάρχει ένα στενό από το οποίο, κυρίως φορτηγά και λεωφορεία, ανεβοκατεβαίνουν. Ένας γείτονας λοιπόν, ο οποίος δουλεύει ως οδοκαθαριστής, έκανε το κουμάντο και κάρφωσε δύο "απαγορεύεται η διέλευση" στο στενό ώστε να προφυλάξει τα αμάξια του -μονίμως παρκαρισμένα σε ένα σημείο- από τα φορτηγά που στρίβουν -παράνομα κατά την άποψή μου-.

Το θέμα όμως είναι πως έχουμε ένα κατάστημα εμείς στο τέλος του δρόμου και η διέλευση που επιτρέπει ο "κύριος" μας βρίσκει καθημερινά αντιμέτωπους με το να σπάνε οι φωτεινές διαφημηστικές πινακίδες που υπάρχουν (στον τοίχο και όχι κρεμάμενες και εξέχουσες). Με λίγα λόγια τα φορτηγά καβαλάνε το πεζοδρόμιο και φτάνουν σε απόσταση αναπνοής από τη τζαμαρία του μαγαζιού. Όλα αυτά για να μή του χτυπήσουν τα αμάξια και γιατί έτσι γουστάρει να το παίζει τροχονόμος μάλλον και εξουσία.

Αν μιλήσουμε στο δήμο, δε θα κάνουν τίποτα γιατί θα το μάθει αυτός και θα το θάψει το ζήτημα. Αν απευθυνθούμε στη τροχαία να μας διευκρυνήσει τελικά προς τα πού επιτρέπεται και πού όχι η διέλευση των οχημάτων, λέτε να βγεί άκρη?


Προβλήματα που έχει ο κόσμος!
Θα πάω στη Τριφύλλη να το κανονίσει! :sick:

Stergios69
03/10/2006, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra

Αν μιλήσουμε στο δήμο...
:sick:
Κάντε γραπτό αίτημα στον Δήμο για να σας πληροφορήσει με ποια απόφαση του ΔΣ έβαλε πινακίδες. Αν δεν υπάρχει απόφαση, είναι παράνομες οπότε ο Δήμος θα πρέπει να τις ξηλώσει.
Με γραπτή αίτηση δεν μπορεί να θάψει τίποτα, ειδικά αν οι πινακίδες μπήκαν παράνομα.
Ευγένια Θέλει με τσαμπουκά.

Electra
03/10/2006, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Κάντε γραπτό αίτημα στον Δήμο για να σας πληροφορήσει με ποια απόφαση του ΔΣ έβαλε πινακίδες. Αν δεν υπάρχει απόφαση, είναι παράνομες οπότε ο Δήμος θα πρέπει να τις ξηλώσει.
Με γραπτή αίτηση δεν μπορεί να θάψει τίποτα, ειδικά αν οι πινακίδες μπήκαν παράνομα.
Ευγένια Θέλει με τσαμπουκά.


Καταλαβαίνω... θα κοιτάξω να την κάνω εγώ τη κίνηση, αλλά ο συγκεκριμένος γείτονας είναι μαφία :( Κάνει κακό και στο κακό και στο καλό... :mad:

πανας
04/10/2006, 01:35
παρε ενα τηλ στον συνηγορο του πολιτη
και θα σε κατευθυνουν αναλογα.
αν καταθεσεις χαρτι στον δημο
κρατα τον αριθμο πρωτοκολου.

TROOPER
04/10/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Θα πάω στη Τριφύλλη να το κανονίσει! :sick:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΕΓΡΑΨΕΣ !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sabre
04/10/2006, 10:15
Ρε παιδιά εμένα που με ένα σήμα (στην μέση του δρόμου 100 μέτρα δεξιά απο την είσοδο μου - ούτε στην αρχή ούτε στο τέλος του δρόμου δέν έχουν βάλει) μονοδρομίσανε το στενό που περνάει έξω απο το σπίτι μου με αποτέλεσμα (θεωρητικά αφού δέν βλέπω σήμα μπροστά μου) να μήν μπορώ να κάνω αριστερά όπως βγαίνω απο το γκαράζ για να βγώ στον κεντρικό?
Και αν απαγορεύεται να κάνω αριστερά γιατί υπάρχει Stop στο τέλος του στενού που βγαίνει στον κεντρικό? (το ξέχασαν απο όταν ήταν διπλής μάλλον)
Μήπως γιατί "Γνωστή" εταιρεία χτίζει απέναντι οικοδόμημα και έχει ένα μικρό εργοτάξιο μέσα και δέν χωράει ο στενός δρόμος τους "ενοχλητικούς" ντόπιους?¨Αρα κόβουμε την κάθοδο και όλα οκ.
:eek:
Οχιά διτσούτσουνη που σας έφαγε ρεεεεεε γμτ τους Δήμους και τόν κάθε μλκ που κόβει δρόμους γιατί τον βολέυει....:mad:

Electra
04/10/2006, 10:39
Εγώ πάλι ρε γαμώτο, φοβάμαι μή κάνω τη κίνηση και μετά έρθει ο άλλος και μας κάνει καμια ζημιά στο μαγαζί. Μαφία κανονικά, όχι βλακείες. Ύπουλος! :mad:

Απ' ότι μου άκουσα πάντως, η περιοχή μας εκεί θα αναβαθμιστεί λόγω Χρηματιστηρίου, οπότε λίγη υπομονή λέω να κάνουμε...
Φυσικά αν μπει κανένα πούλμαν στη τζαμαρία ή σπάσει καμιά διαφημηστική πινακίδα πάλι... θα γίνει χαμός :evil:

afrotwin
04/10/2006, 10:52
ego 8a pao vorioanatolika na adiaforiso pliros...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
04/10/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
...Απ' ότι μου άκουσα πάντως, η περιοχή μας εκεί θα αναβαθμιστεί λόγω Χρηματιστηρίου, οπότε λίγη υπομονή λέω να κάνουμε...

γιατι, θα μπει ως Α.Ε. στο χρηματιστηριο?


ποιος δημος σκεφτηκε (και) αυτη τη πατεντα για extra $$$?


:lol: :lol: :lol:



srx6 + XTMPAM: πελαααααααατης! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Electra
04/10/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
γιατι, θα μπει ως Α.Ε. στο χρηματιστηριο?


ποιος δημος σκεφτηκε (και) αυτη τη πατεντα για extra $$$?



Ο Δήμος Αθηναίων! Ποιός άλλος?? Όλα θα πάνε στο δήμο. Η περιοχή είναι γεμάτη συνεργεία! Πάπαλα αυτά πού ξέραμε!
Λένε πως τη λεωφόρο Καβάλας θα την ονομάσουν λεωφόρο Χρηματιστηρίου πάντως!!!


Θα ρωτάς μετά: "Πού είναι ο Σαρακάκης?", θα σΕ λένε "Στη λεωφόρο Χρηματιστηρίου!!!" :lol:

XTMPAM
04/10/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
γιατι, θα μπει ως Α.Ε. στο χρηματιστηριο?


ποιος δημος σκεφτηκε (και) αυτη τη πατεντα για extra $$$?


:lol: :lol: :lol:



srx6 + XTMPAM: πελαααααααατης! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙΣ?

ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
04/10/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
srx6 + XTMPAM: πελαααααααατης! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τι μου κάνεις ρε πρωί πρωί. Μου χαλάς την μαγική εικόνα να βλέπω μπλε το μαγαζί....

Πιθανή ημερομηνία αποπεράτωσης του κτιρίου Μάρτιος 2007 by babis Vovos.
Δεν θα δημιουργηθεί Χρηματιστήριο στην περιοχή. Το ακίνητο θα διαμορφωθεί για την στεγαση της ΕΧΑΕ. (Εταιρεία που ελέγχει - διοικεί το Χρηματιστήριο.

Πιθανόν να αναβαθμιστεί η περιοχή, αλλά μέχρι τότες....

Οι πινακίδες που έβαλε ο τύπος δείχνουν γνήσιες, ή είναι από επιγραφάδικο?

byron
04/10/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙΣ?

ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αν το κάνανε πάντως θα έβαζα τα Α/Κ με χίλια..... Cash Cow μιλάμε είναι το μαγαζί....

Electra
04/10/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Πιθανή ημερομηνία αποπεράτωσης του κτιρίου Μάρτιος 2007 by babis Vovos.
Δεν θα δημιουργηθεί Χρηματιστήριο στην περιοχή. Το ακίνητο θα διαμορφωθεί για την στεγαση της ΕΧΑΕ. (Εταιρεία που ελέγχει - διοικεί το Χρηματιστήριο.

Ωραία πράματα. Μόλις τελείωσαν με τα υπόγεια και τον πρώτο όροφο πάντως. Θα έχει και μαγαζΑ και τέτοιες βλακείες...



Οι πινακίδες που έβαλε ο τύπος δείχνουν γνήσιες, ή είναι από επιγραφάδικο?

Ναι, δείχνουν -όπως λες- γνήσιες. Έχουν και την απειλή φυλάκισης πίσω (ανάποδα βέβαια)

byron
04/10/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
[BΝαι, δείχνουν -όπως λες- γνήσιες. Έχουν και την απειλή φυλάκισης πίσω (ανάποδα βέβαια) [/B]

Για κάποιες (νόμιμες) πινακίδες που είχα βγάλει εγώ από τον Δήμο, με είχαν στείλει σε έναν ιδιώτη στο Μεταξουργείο που τις κατασκεύαζε. Μην νομίζεις ότι είναι Τροχαία κλπ.

Αν ο τύπος είναι στον Δήμο μπορεί να τις έβγαλε χωρίς άδεια, αλλά μέσω γνωριμίας με τον εν λόγω κατασκευαστή. Ή κανεις ερώτηση στον Δήμο, ή αν δεν θέλεις τοποθετείς μια-δύο ωραίες ζαρτινιέρες στο πεζοδρόμιο, έξω από το μαγαζί σας. Αφ΄ενός αγαπάμε τα λουλουδια, εφ΄ετέρου ομορφαίνει η πρόσοψη του μαγαζιού. :smokin:

Αααα, και δεν ανεβαίνουν αυτοκίνητα πάνω στο πεζοδρόμιο....

Εναλλακτική (οικολογική) πρόταση.
Πάρε κανένα εργάτη να σας σκάψει δυο λάκκους (όσο 1 πλάκα πεζοδρομίου) στο πεζοδρόμιο, φυτεύεις δυό δεντράκια, και είσαι μια χαρά.

(Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα)

:wave2: