PDA

View Full Version : Οδός Θηβών.Δεν είναι πίστα για rally



PsyCost
04/10/2006, 01:56
Είναι το πρώτο post που κάνω στο forum οπότε.καλώς σας βρίσκω :beer:

Γράφω το post πιο πολύ γιατί έχω αγανακτήσει και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας :p

Γενικά με τη μηχανή έχω τρακάρεi γύρω στις 4 φορές.Ευτυχώς τίποτα σοβαρό αλλά όλες τις φορές ήταν από λάθη άλλου.Ανάποδα σε μονόδρομο,περνάμε stop αέρα πατέρα,ξέρετε εσείς. Το τελευταίο έγινε χθες.Και περιγράφω αμέσως το πως.

Γυρνώντας σπίτι το απόγευμα,ανεβαίνω τη Θηβών.Αν και δεν είχε κίνηση,δεν έτρεχα ιδιαίτερα ( 50-60).Είμαι στο αριστερό ρεύμα και βλέπω λίγο παρακάτω στο δεξί ρεύμα,ένα αυτοκίνητο σταματημένο σε μια μικρή διασταύρωση(από τις 10δες διασταυρώσεις που έχει η Θηβών με μικρά δρομάκια) και μπροστά του ένα άλλο που προσπαθεί να περάσει κάθετα τη Θηβών.Αν και κανονικά δεν είχε προτεραιότητα,ο τύπος στη δεξιά λωρίδα του έκανε νόημα να περάσει.Ταυτόχρονα έκανε και σε μένα σήμα με το χέρι του να κόψω.Έτσι κι εγώ απ'τα 50 πέφτω στα 30,και πλησιάζοντας βλέπω οτι το αυτοκίνητο τελικά θα διασχίσει κάθετα τη Θηβών,οπότε σταματάω.Καλά τα κατάφερες (σκέφτηκα).Και εκείνη τη στιγμή αρχίζουν όλα. Ένα φορτηγάκι το οποίο ερχόταν από πίσω μου δεν είχε πάρει χαμπάρι τί γονότανε,και έσκασε πάνω μου.Με τη φόρα που είχε,με πετάει στο αυτοκίνητο που διέσχιζε τη Θηβών και με καρφώνει στο φτερό του.Με λίγα λόγια έγινα σάντουιτς ανάμεσα στο φορτηγάκι πίσω μου και στο φτερό του αυτοκινήτου μπροστά μου.

Όπως ήταν αναμενόμενο κατέβηκα κάτω και δεν ήξερα από ποίον να αρχίσω τα μπινελίκια.Από την γυναίκα που διασχίζει τη θηβών από ένα στενάκι το οποίο έχει stop ή από τον τύπο πίσω που δεν πήρε χαμπάρι. Τουλάχιστον είχε κόσμο και άρχισε να φωνάζει αυτός γιατί εγώ ακόμα προσπαθούσα να δω αν είμαι καλά και αν ζω.

Σημασία έχει οτι δεν έπαθα τίποτα από την ιστορία τελικά,μόνο η μέση μου με πόνεσε για 2 μέρες από το τράνταγμα.
Η δε μηχανή,από το πίσω μέρος σπασμένα πλαστικά,φλας και φανάρια,όργανα μπροστά ντεπόζιτο και κάτι ψιλά ακόμα.

Ο επίλογος,δεν έχει σημασία αν προσέχεις ή όχι.Δε πανα είσαι και ο καλύτερος οδηγός.Αν δε προσέξει και ο άλλος,πάλι εσύ θα την πατήσεις. Δυστυχώς.

Όσο για τα υπόλοιπα,αύριο πάω για δήλωση στην ασφαληστική κτλ κτλ.

Όπως και να χει πάντως,το κυριότερο είναι εμείς να μαστε καλά.Και να προσέχετε.Και εσάς και τους άλλους.Μην αφαιρήστε και μην πηγαίνετε σαν παλαβοί μέσα στην Αθήνα.

Ciao!

DimChios
04/10/2006, 02:02
Πώπω ρε φίλε!
Τί να πεί κανείς!!! Να κάνεις τον καλό-μλκ (sorry κιόλας) για να αφήσεις να περάσει ο παράνομος-ηλίθιος και να βρεθείς και στραπατσαρισμένος στα καλά καθούμενα!!! :eyepop:

Τί να πώ, η μλκια που μας δέρνει είναι το κάτι άλλο!!!

Φταίει και αυτός που σταμάτησε να παρααχωρήσει προτεραιότητα στην τύπισσα, φταίει και ο πίσω σου...γ@μησέ τα!

Περαστικά και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι!!

:wave2:

villy
04/10/2006, 06:50
:hypnotize

Άντε να βγάλεις άκρη ποιος φταίει...:sick:

Κι ο σταματημένος δεξιά που έκανε νόημα στην άλλη να περάσει δεν έχει καμιά ευθύνη; Έτσι θα την βγάλει; Τί δουλειά είχε να ανακατευτεί; μήπως έλεγχε τον δρόμο;:confused:

Τι να πω... καλά ξεμπερδέματα:wave2:

Cpt. Haddock
04/10/2006, 08:12
Καλως ήρθες και περαστικά

αλλά...

γιατί να πας εσύ για δήλωση;

:confused:

danaos75
04/10/2006, 08:19
ο μονος που δεν φταιει παντως ειναι ο PSYCOST. Γαμω την γκαβομαρα τους... :mad: :mad: :mad:

powerphot
04/10/2006, 08:33
Καλως ήρθες στο φόρουμ, και δεν έχω τίποτε παραπάνω να πω, άλλο απ' αυτό που λέει στην "υπογραφή" μου!:evil:

latris mixanis
04/10/2006, 08:39
Kαλώς ήρθες και περαστικά!

Όλοι στην κοσμάρα τους :sick:

Alx 84
04/10/2006, 08:40
Αυτός είναι ο λόγος που δε σταματάω στα πορτοκαλιά όταν πηγαίνω με μια σεβαστή ταχύτητα. που ξέρεις ο πίσω τι θα κάνει;

Καλώς ήρθες φίλε μου κ καλά ξεμπερδέματα:wave2:

FestoNero
04/10/2006, 08:40
Καλως ηρθες στο φορουμ!!

Εχω την εντυπωση οτι φταιει το φορτηγο, διοτι το αυτοκινητου που ηταν πανω στη Θηβων παραχωρησε τη προτεραιοτητα, οποτε οι υπολοιποι χρηστες ειναι υποχρεωμενοι να σταματησουν..
Ουτως η αλλως ηταν απο πισω σου, οποτε ηταν υποχρεωμενο το φορτηγο να βρισκεται σε αποσταση ασφαλειας..
Μετα υπαρχει το θεμα του οτι τελικα χτυπησες το αμαξι που του παραχωρηθηκε η προτεραιοτητα..
Σκατα.
Με επιασε πονοκεφαλος.
:bawl: :lol:
Τελος παντων, εσυ να εισαι καλα, και ασε κανεναν πονηρο δικηγορο να τα βρει..

sotpag
04/10/2006, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Καλως ήρθες στο φόρουμ, και δεν έχω τίποτε παραπάνω να πω, άλλο απ' αυτό που λέει στην "υπογραφή" μου!:evil:



δεν έχεις άδικο ρε Νίκο με την υπογραφή αλλά πόσοι είναι αυτοί που παίρνουν κανονικά δίπλωμα και δεν ξερόυν να οδηγούν!!!!



το σύστημα εξέτασης - εκπαίδευσης πρέπει να αλλάξει καθώς και η αγωγή μας στα σχολεία και το σπίτι
:wave2: :wave2:

danaos75
04/10/2006, 08:56
διοτι το αυτοκινητου που ηταν πανω στη Θηβων παραχωρησε τη προτεραιοτητα, οποτε οι υπολοιποι χρηστες ειναι υποχρεωμενοι να σταματησουν..

φιλε μου νομιζω οτι κανεις μεγα λαθος :nono: , το οτι παραχωρησε προτεραιοτητα, δεν σημαινει οτι οι αλλοι ειναι υποχρεωμενοι να κανουν τιποτα, προτεραιοτητες παραχωρουν τα σηματα του ΚΟΚ και οι τροχαιοι και οχι ο καθε οδηγος με το τουτου του. Αν θυμασαι καλα σε πολλες περιπτωσεις στο βιβλιαρακι σου οταν εδινες για διπλωμα μια απο τις πιθανες απαντησεις ηταν " οι οδηγοι συνεννοουνται μεταξυ τους " , αυτη η απαντηση ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΑΘΟΣ. Φταινε ολοι εκτος απο τον PsyCost.

latris mixanis
04/10/2006, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Αυτός είναι ο λόγος που δε σταματάω στα πορτοκαλιά όταν πηγαίνω με μια σεβαστή ταχύτητα. που ξέρεις ο πίσω τι θα κάνει;

Καλώς ήρθες φίλε μου κ καλά ξεμπερδέματα:wave2:

Alex και αυτό δεν είναι λύση. Καλύτερα να σταματήσεις στο ποστοκαλί, αλλά στην άκρη του δρόμου.

:wave2:

powerphot
04/10/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
το σύστημα εξέτασης - εκπαίδευσης πρέπει να αλλάξει καθώς και η αγωγή μας στα σχολεία και το σπίτι
:wave2: :wave2:

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες!
Αν πχ η.....μαμάκα η ο....μπαμπάκας, ΔΕΝ είχαν "αγοράσει" το δίπλωμά τους τότε η "παιδεία" αρχίζει απ' το σπίτι θες δε θες.
Υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα γύρω μας (και ξερουμε πολύ καλά όλοι) που "αγόρασαν" δίπλωμα οδήγησης, και τώρα ετοιμάζονται οι ΑΧΡΗΣΤΟΙ να "αγοράσουν" και στα παιδιά τους σαν "καλοί πελάτες" που ήταν στους ίδιους "ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ".

...."ε, τόσα διπλώματα βγάλαμε σε σας, δε θα μας κάνετε καλύτερη τιμή?".....
:a21: :a24: :a31:

Alki_Viades
04/10/2006, 09:36
Φιλε PsyCost το μονο μαθημα που μπορεις να παρεις απο αυτο το συμβαν, στο οποιο φυσικα δεν εφταιγες καθολου, ειναι το εξης:

Οταν φρεναρουμε τσεκαρουμε τον καθρεφτη να δουμε αν και ο πισω μας φρεναρει.

Πολλοι την εχουν πατησει ετσι και με πολυ χειροτερα αποτελεσματα....

Παντα ορθιος :wave2:

Φιλαλήθης
04/10/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
μια απο τις πιθανες απαντησεις ηταν " οι οδηγοι συνεννοουνται μεταξυ τους " , αυτη η απαντηση ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΑΘΟΣ. Φταινε ολοι εκτος απο τον PsyCost.

υπάρχει μία περίπτωση που οι οδηγοί καλούνται να συνεννοηθούν μεταξύ τους. Δε θυμάμαι αν αυτή η περίπτωση ήταν μέσα στις όσες είχε το βιβλίο.

PsyCost
04/10/2006, 12:33
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Τελικά φαίνεται οτι οι μοτοσυκλετιστές επικοινωνούν αλλιώς μεταξύ τους

:smilea:

Για να πω και την συνέχεια του πράγματος.Πήγα σήμερα στην ασφαλιστική μου και μου είπαν οτι εφόσον δε φταίω δεν χρειάζεται να κάνω δήλωση.Στη συνέχεια επικοινώνησα με τις ασφαλιστικές των άλλων δύο,και μου έιπαν και οι 2 να βρω κάποιο συνεργείο της επιλογής μου και θα στείλουν πραγματογνώμονα.
Φαίνεται να μην έχουμε πρόβλημα μέχρι στιγμής.Απλά επειδή η ζημιά ήταν αρκετή και θα ήθελα αν γίνεται η μηχανή να γίνει όπως πριν,γι αυτό θα ήθελα κάποιο συνεργείο που να κάνει αυτή τη δουλειά.Δηλαδή η ασφαλιστική πάει να κόψει,αυτός να βάλει κάτι παραπάνω,τα γνωστά δηλαδή.Αν κάποιος ξέρει θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο.

Και πάλι ευχαριστώ,να'στε καλά! :wave2:

Cpt. Haddock
04/10/2006, 12:37
Εγω γι' αυτό σε ρώτησα γιατί να πας εσύ για δήλωση..

Ερώτησις: Τροχαία φώναξες;

το ελπίζω :sick:

PsyCost
04/10/2006, 12:39
Στο θέμα της τροχαίας ξέχασα να αναφερθώ,άλλο τραγικό κι αυτό!! Πήρα τηλέφωνο στις 7 και τα παλικάρια έφτασαν 8.15!!
Ήταν και κάτι μάρτυρες εκεί αλλά περίμεναν τόση ώρα και έφυγαν στο τέλος.Φυσικά κράτησα ονόματα και τηλέφωνα!

dodos_1
06/10/2006, 09:53
η Λ.Θηβων δεν ειναι πιστα για ραλλυ αλλα παγοδρομιο ειναι σιγουρα σε ολο το μηκος της(πειραιας-ιλιον)!:mad:

anf125
06/10/2006, 22:01
Φταίνε σίγουρα ο φορτηγατσής που δεν κράτησε απόσταση και έπεσε πάνω σου και η οδηγός που παραβίασε την προτεραιότητα, άσχετα αν της την παραχώρησε ο "ευγενικός" οδηγός, αφού αφενός δεν είχε τέτοια δικαιοδοσία και αφετέρου η πρόθεσή του προφανώς δεν δεσμεύει τα οχήματα που κινούνταν παράλληλα προς αυτόν και τελικά ενεπλάκησαν στο ατύχημα. Ίσως αποδοθεί και σ' αυτόν συνυπαιτιότητα, αν φτάσει το θέμα στο δικαστήριο.

Τελικά κάποιοι τέτοιοι "καλοί" οδηγοί είναι πιο επικίνδυνοι από τους "κακούς", για το λόγο ότι είναι λιγότερο προβλέψιμοι... Επίσης επιβεβαιωνεται ότι η μοτοσυκλέτα πλεονεκτεί σε ενεργητική ασφάλεια και μειονεκτεί σε παθητική σε σχέση με τα αυτοκίνητα. Το ιδανικό αν είχες δει ότι ακολουθούσε βαρύ όχημα να προσπαθείς να κάνεις ελλιγμό αποφυγής και στη χειρότερη να επιλέξεις πώς και πού θα πέσεις παρά να εξαρτάσαι από το πού θα σταματησει ο από πίσω. Όλα αυτά στη θεωρία βέβαια. Τελικά κι εσύ μάλλον τυχερός στην ατυχία σου αφού δε χτύπησες σοβαρά.