PDA

View Full Version : Η άλλη άποψη περί Ελλήνων



LIBYKOS
04/10/2006, 12:42
Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί.
Ισως σε κάποια θέματα να είναι λίγο υπερβολικό, αλλά γενικά, μπορούμε να προβληματιστούμε αρκετά με τα "κακά" μας.

ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΈΛΛΗΝΑΣ ΓΙΑΤΙ:

- Κάθε νίκη που πανηγυρίζεται στην Ομόνοια έχει μέσα και το σύνθημα "Δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ - Αλβανέ -Αλβανέ"

- Γλύφουμε τους ξένους τα καλοκαίρια (για να τους τα πάρουμε) και κάθε ανέραστη τουρίστρια (προφανείς λόγοι), γινόμαστε σούργελα όταν βγούμε εκτός συνόρων αλλά έχουμε πρόβλημα να κρατήσει Αλβανός τη σημαία μας σε παρέλαση.

- Ο Δήμαχος του Ευόσμου (ή του Κορδελιού ήταν;) απαγορεύει στα δημοτικά λεωφορεία να παίρνουν αλλοδαπούς.

- Δεν έχουμε αίσθηση του μέτρου. Πανηγυρίζουμε τη Eurovision σαν να πήραμε την Πόλη, αλλά αποχαυνωμένοι από τη σκουπιδοτηλεόραση, δεν ξέρουμε ότι έχουμε στείλει δορυφόρο στο διάστημα.

- Έχουμε χάσει την ιστορική μας μνήμη. Ο Παναγούλης είναι απλά ένας σταθμός του ΜΕΤΡΟ, η 17η Νοέμβρη τρομοκρατική οργάνωση και το "Σαν βγω απ' αυτή τη φυλακή", τραγούδι του Σφακιανάκη.

- Είμαστε ο ορισμός του τζάμπα μάγκα. Πάντα έτοιμοι να πάρουμε τα όπλα για να σφάξουμε τους Τούρκους, αλλά το ίδιο έτοιμοι να πεταχτούμε μέχρι Τουρκία για φτηνά ψώνια (κι ας φωνάζουν οι Κούρδοι).

- Πάσχουμε από καλπάζουσα μεγαλομανία. Οι Αμερικάνοι υπάρχουν μονάχα για να σαμποτάρουν το μεγαλείο του έθνους μας, οι Δανοί θέλουν να μας πάρουν την δαφνοστεφανομένη φέτα και οι Ευρωπαίοι γενικά παλεύουν να μας υποτάξουν στον επάρατο καθολικισμό. Εμείς όχι μόνο δεν φταίμε αλλά παρακολουθούμε και αμέτοχοι.

- Ανακαλύψαμε τη χοληστερίνη και σπάμε κάθε ρεκόρ στα σχετικά αθλήματα. Από τους πρώτους στην Ευρώπη σε παχυσαρκία, καρδιοπάθειες και εμφράγματα. Σε λίγο θα είμαστε όλοι καθιστά κτήνη (σαν κάτι Νότιους Αμερικάνους) και οι χοντροί κώλοι μας δεν θα ξεκολλάνε από τον καναπέ. Αλλά είμαστε ωραίοι έτσι;

- Παλεύουμε απεγνωσμένα να κατοχυρώσουμε την ελληνικότητα του σφαγέα της Ανατολής Αλέξανδρου.

- Σχετικά με το παραπάνω -η περήφανη στάση μιας πόλης-κράτους που αποφασίζει να μην συμμετάσχει σε επεκτατικό πόλεμο και εκφράζεται με το "πλην Λακεδαιμονίων" είναι υποτιμητική έκφραση για εμάς.

- - Είμαστε θύματα της αλόγιστης κατανάλωσης και επιμένουμε, βουτηγμένοι στα χρέη, να θεωρούμε πως είμαστε "άρχοντες".

- - Κάποτε ο χουντικός, σκληροπηρυνικός (θιασώτης παραθρησκευτικών οργανώσεων) Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος χτυπούσε πρωτιές από δημοτικότητα.

- Ο άνθρωπος που δεν έκανε ποτέ τίποτα στην πολιτική ζωή του, αποτυχημένος κομματικά και ακροδεξιών πεποιθήσεων (όποτε είχε πολιτικό πόστο) Κ. Στεφανόπουλος, χτυπούσε κορυφή στις λίστες δημοτικότητας, όσο ήταν Πρόεδρος της Δημοκρατίας.

- Είμαστε τόσο συνειδητοποιημένα Ελληναράδες, που σκάμε χιλιάδες Ευρώ για να πάμε εξωτερικό και όταν βρεθούμε έξω τρέχουμε να βρούμε μπουζουξίδικο 3ης διαλογής.

- Αγοράζουμε τζιπ 2.000 κυβικών για να μποτιλιαριστούμε στην Βουλιαγμένης.

- Βρωμίζουμε ότι ακουμπάμε. Από παραλία μέχρι ιδέα.

- Ψηφίζουμε με άκρως πολιτικά κριτήρια. Γιατί δεν γουστάρουμε να είναι ο τάδε με τα ξινά μούτρα στο Υπουργείο, για να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο, γιατί μας έταξαν βολεματάκι. Και μετά τους βρίζουμε όλους, αλλά όχι και τον εαυτό μας που τους ανέχεται.

- Έίμαστε οι ιδανικοί πελάτες στους οποίους μπορούν να πουληθούν τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

- Μας ταϊζει η μαμά μέχρι να πάμε 45 χρονών (μετά πεθαίνει). - Τα παιδιά μας είναι πάντα τα καλύτερα και τα πιό αδικημένα (να έτρωγαν και λίγο παραπάνω ....).

- - Τα αγαπημένα μας αστεία έχουν να κάνουν με αδελφές αλλά ξερογλυφόμαστε τα βράδια στη Συγγρού και παζαρεύουμε με τις τραβεστί.

- Πάμε διακοπές στην Καραϊβική και τις Μαλδίβες, πληρώνουμε μια ζωή τα διακοποδάνεια και δεν κάνουμε μπάνιο αφού οι θάλασσα εκεί είναι χειρότερη από τη νερολακούβα απέναντι από το σπίτι μας.

- Είμαστε "ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κώλος μας"

- Και βεβαίως "ωχ αδερφέ, εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα;"

- Ερωτευόμαστε με πάθος, παντρευόμαστε αυτή που μας λέει η μαμά και την κερατώνουμε με τη γραμματέα που έχει την ανάγκη μας.

- Κοροϊδεύουμε τους ξένους αλλά κάνουμε απεγνωσμένες προσπάθειες να γίνουμε σαν αυτούς.

- Θέλουμε μόνο δικαιώματα.

- Κλέβουμε όταν πρέπει να εκπληρώσουμε τις υποχρεώσεις μας.

- Έχουμε ήρωες, που είναι θεοί μέχρι να γίνουν κρέατα, ηλίθιοι, άσχετοι στην πρώτη στραβή. Και να δεν κάνουν στραβή δεν τρέχει τίποτα

- Είμαστε περήφανοι για τους αρχαίους, αλλά δεν ξέρουμε αν έχουν κάνει τίποτα άλλο εκτός από τον Παρθενώνα.

- Βλέπουμε με παραμορφωτικά γυαλιά. Όταν σφάζουμε εμείς είμαστε απελευθερωτές (Ελληνικός Στρατός στην Τουρκία, όταν σφάζουν οι άλλοι είναι φονιάδες (Μικρασιατική Καταστροφή αμέσως μετά).

- Το ιδανικό της Δημοκρατίας είναι βαθειά ριζωμένο μέσα μας. Άλλο τώρα που νοσταλγούμε τον Παπαδόπουλο κάθε φορά που μας τη βαράει.

- Είμαστε οι πρώτοι σε όλη την Ευρώπη (αλλά δεν ξέρουμε σε τι).

- Είμαστε οι πρώτοι σε όλο τον κόσμο (αλλά δεν ξέρουμε σε τι).

- Είμαστε έτοιμοι να αγωνιστούμε για τα ιδανικά μας. Αρκεί να μην χρειαστεί να κουνηθούμε από τον καναπέ.

idi
04/10/2006, 12:50
εγω γουστάρω που ειμαι ελληνας και δε γουσταρω καθολου που καθε πικραμενος (καμενος) βγαινει και γραφει οτι μαλακια του ερθει στο κεφαλι κατακρίνοντας ενα λαο μια ιστρορια κτλ κτλ.... αντι για μεμονομενα ατομα που κανουν τα παραπανω ...

και φυσικα ατομα που σκέφτονται οπως παραπανω εχουν ετοιμη την απαντηση σε αυτο που ειπα....

ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ "ΦΑΣΙΣΤΑΣ" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(βασικα για αυτα τα ατομα ΟΛΟΙ ειναι "ΦΑΣΙΣΤΕΣ" εκτός απο τους φιλους τους)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
04/10/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί.
Ισως σε κάποια θέματα να είναι λίγο υπερβολικό, αλλά γενικά, μπορούμε να προβληματιστούμε αρκετά με τα "κακά" μας.


Σε κάποια συμφωνούμε, αλλά εσύ συμφωνείς και προβληματίζεσαι με όλες τις καραμαλακίες που αναφέρονται?

bartlal
04/10/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ "ΦΑΣΙΣΤΑΣ"

αφου εχεις περασει και συ ως moderator, δεν περιμεναμε κατι διαφορετικο!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LIBYKOS
04/10/2006, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Σε κάποια συμφωνούμε, αλλά εσύ συμφωνείς και προβληματίζεσαι με όλες τις καραμαλακίες που αναφέρονται?

Το θέμα δεν είναι σε όσα είναι υπερβολές ( για μένα ), ή μαλακίες ( για άλλους ), αλλά σε αυτά που συμφωνούμε.
Ο δικός μου ο προβληματισμός είναι το τι κάνουμε για να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα.

idi
04/10/2006, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
...
Ο δικός μου ο προβληματισμός είναι το τι κάνουμε για να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα.

το να "ΜΗ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ" ειναι η λυση?

Φιλαλήθης
04/10/2006, 13:22
όχι φυσικά.

λύση είναι να μην κάνουμε, αυτά που δε γουστάρουμε.

Αλλά, όταν εμείς δεν τα κάνουμε αυτά, τί μπορούμε να κάνουμε για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται;

Γι'αυτό γράφτηκε το κείμενο, για να δείξουν οι πρώτοι τη δυσαρέσκειά τους για τη συμπεριφορά των τελευταίων.

LIBYKOS
04/10/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το να "ΜΗ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ" ειναι η λυση?

Από τη μια υπερβολή στην άλλη.
Εννοείται πως πρέπει να γουστάρουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που είμαστε Ελληνες.

byron
04/10/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Το θέμα δεν είναι σε όσα είναι υπερβολές ( για μένα ), ή μαλακίες ( για άλλους ), αλλά σε αυτά που συμφωνούμε.
Ο δικός μου ο προβληματισμός είναι το τι κάνουμε για να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα.

Εμένα σαν συλλήβδην αφορισμός μου φαίνεται.
Σαν άτομα δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε ιδιαίτερα πράγματα. Σαν άτομο, μπορείς.

Μπορείς να βάλεις κάποιες κόκκινες γραμμές, σε αυτά που θέλεις και ανέχεσαι από τους γύρω σου. Μπορείς να αποκτήσεις μιά καλύτερη ποιότητα ζωής. Μην μου πεις ότι η επιλογή εκδρομή στην Ελλάδα μας ή μπουζούκια 3ης διαλογής, καθορίζονται από τα γονίδια μας ή από τους γύρω μας.

Μπορείς να διαβάσεις ιστορία, για να δείς αν ο Αλέξανδρος και το εκστρατευτικό σωμα της Μ. Ασίας ήταν σφαγείς ή απελευθερωτές.

Τέσπα, επειδή η κουβέντα έχει ξαναγίνει, και επειδή σύντομα θα πάει στις διαμάχες, καλό θα ήταν να μην υιοθετούμε τέτοια κείμενα, που προβάλλουν την ¨κακή¨Ελλάδα για να προβληματιστούμε. Πάντα υπάρχει και η άλλη πλευρά.

LIBYKOS
04/10/2006, 13:33
Για μένα δεν υπάρχει καλή και κακή, αλλά μια ΕΛΛΑΔΑ.
Απλά, συμβαίνουν πράγματα, που όλοι μας θέλουμε να αλλάξουν, προς το καλύτερο φυσικά.
Και αν κάποιοι προβληματισμοί προβάλουν την εικόνα μιας "κακής" Ελλάδας, τότε τα λαμόγια οι ηθοποιοί που σφαχτήκανε μπροστά στα μάτια εκκατομυρίων, τι προβάλουν;

byron
04/10/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Για μένα δεν υπάρχει καλή και κακή, αλλά μια ΕΛΛΑΔΑ.
Απλά, συμβαίνουν πράγματα, που όλοι μας θέλουμε να αλλάξουν, προς το καλύτερο φυσικά.
Και αν κάποιοι προβληματισμοί προβάλουν την εικόνα μιας "κακής" Ελλάδας, τότε τα λαμόγια οι ηθοποιοί που σφαχτήκανε μπροστά στα μάτια εκκατομυρίων, τι προβάλουν;

Υπάρχει η Ελλάδα με τους κακούς και τους καλούς Έλληνες. Όπως συμβαίνει σε όλες τις χώρες. Σ΄αυτό που υπάρχει έλλειμα, είναι η παιδεία των πολιτών της. Και θα συνεχίσει να υπάρχει αν δεν αλλάξουν τα πράγματα πρώτα σε ατομικό επίπεδο.

Δεν λέω ότι κάποιοι από τους Έλληνες που περιγράφονται στο κείμενο δεν μου προκαλούν αηδία, διαφωνώ με τον τίτλο ¨ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΙΑΤΙ¨. Θα προτιμούσα τον τίτλο ¨ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ¨

Όσο για την περιφημη διαμάχη των ηθοποιών (που επίσης τους βάζεις σε ένα τσουβάλι αποκαλώντας τους λαμόγια), προσωπικά δεν με ενόχλησε. Όταν κάποιος παραποιεί την ζωή σου, λεέι κομματικές μαλακίες, δεν σ΄αφήνει να μιλήσεις, το να εκραγείς είναι μέσα στα όρια ένος ανθρώπου που δεν είναι επαγγελματίας πολιτικός. Και προσωπικά προτιμώ τα μπινελίκια από την ξύλινη γλώσσα των πολιτικών.
Θα προτιμούσες απάντησεις του στυλ ¨Η καθημερινή πρακτική έχει αποδείξει ότι ένα μοντέλο πολύπλευρης δράσης, συμβάλλει με τρόπο αποφασιστικό στο να σηματοδοτήσει τις βάσεις μιας προοδευτικής μετεξέλιξης.¨ ας πούμε?

LIBYKOS
04/10/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Υπάρχει η Ελλάδα με τους κακούς και τους καλούς Έλληνες. Όπως συμβαίνει σε όλες τις χώρες. Σ΄αυτό που υπάρχει έλλειμα, είναι η παιδεία των πολιτών της. Και θα συνεχίσει να υπάρχει αν δεν αλλάξουν τα πράγματα πρώτα σε ατομικό επίπεδο.
Δεν λέω ότι κάποιοι από τους Έλληνες που περιγράφονται στο κείμενο δεν μου προκαλούν αηδία, διαφωνώ με τον τίτλο ¨ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΙΑΤΙ¨. Θα προτιμούσα τον τίτλο ¨ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ¨

Μαζί σου 10000%


[/QUOTE]
Όσο για την περιφημη διαμάχη των ηθοποιών (που επίσης τους βάζεις σε ένα τσουβάλι αποκαλώντας τους λαμόγια), προσωπικά δεν με ενόχλησε. Όταν κάποιος παραποιεί την ζωή σου, λεέι κομματικές μαλακίες, δεν σ΄αφήνει να μιλήσεις, το να εκραγείς είναι μέσα στα όρια ένος ανθρώπου που δεν είναι επαγγελματίας πολιτικός. Και προσωπικά προτιμώ τα μπινελίκια από την ξύλινη γλώσσα των πολιτικών.
[/QUOTE]


Μίλησα για τους ηθοποιούς που τους είδε όλος ο κόσμος να πλακώνονται και που σε καμία περίπτωση αυτή η συμπεριφορά δεν συνάδει με τον πολιτισμό που θέλουν να δείξουν ότι διαθέτουν οι Ελληνες. Και για έναν ακόμη λόγω, ότι θα ασχοληθούν με τα κοινά.


[/QUOTE]
Θα προτιμούσες απάντησεις του στυλ ¨Η καθημερινή πρακτική έχει αποδείξει ότι ένα μοντέλο πολύπλευρης δράσης, συμβάλλει με τρόπο αποφασιστικό στο να σηματοδοτήσει τις βάσεις μιας προοδευτικής μετεξέλιξης.¨ ας πούμε?
[/QUOTE]

:rotflmao: :rotflmao:

Εννοείται πως όχι. Ομως, ούτε αυτές οι εκφράσεις έχουν αποτέλεσμα, ούτε και οι χυδαιότητες.

byron
04/10/2006, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Μίλησα για τους ηθοποιούς που τους είδε όλος ο κόσμος να πλακώνονται και που σε καμία περίπτωση αυτή η συμπεριφορά δεν συνάδει με τον πολιτισμό που θέλουν να δείξουν ότι διαθέτουν οι Ελληνες. Και για έναν ακόμη λόγω, ότι θα ασχοληθούν με τα κοινά.

Εννοείται πως όχι. Ομως, ούτε αυτές οι εκφράσεις έχουν αποτέλεσμα, ούτε και οι χυδαιότητες.

Νταξ την φάγαμε την γυναίκα...απ΄ότι δήλωσε ένα πάρκο θέλει να καθαρίσει, και να ανοίξει ένας κινηματογράφος που έκλεισε, κάπου στην περιοχή της.

Συμφωνούμε ότι ξεφύγανε λίγο και δεν ήταν και ότι καλύτερο. Αλλά όταν ακούω τον Γκλετζο να μιλάει σαν κασσετόφωνο για τις αρετές του κομμουνισμού και τι μαλάκες είμαστε όλοι οι υπόλοιποι που δεν συμφωνούμε μ΄αυτές, εεεεε κάτι με πιάνει ρε φίλε.

:wave2:

nasos75
04/10/2006, 15:25
Oποιος δεν γουσταρει που ειναι Ελληνας, να αλλαξει ηπηκοοτητα, ή να παει να μηνει σε αλλη χωρα...και στο φιναλε της γραφης ,δεν επιβωσαμε τοσα χρονια επειδη δεν ειμαστε κατι απο τα παραπανω...αυτο μας κανει να ξεχωριζουμε απο τα προβατα... :lol:

Resistman
04/10/2006, 16:33
Λιβυκος στειλε πμ για καφε. Ετσι απλα.

Συνεχισε ρε μαγκα...Δεν προλαβαινω να τα χωσω και εγω γιατι πρεπει να φυγω για δουλεια.

Στειλε πμ για καφε

:a23: :a23: :a23:

Χωμάτινος
04/10/2006, 18:38
Προς LIBYKOS:

Σε όλα τα κακά που πρόσαψες στους Έλληνες θα πρέπει να προσθέσεις ένα ακόμα:

- Σχολιάζουμε και κριτικάρουμε ένα θέμα χωρίς να το έχουμε προηγουμένως μελετήσει..

fantacid
04/10/2006, 22:01
τελιως μα τελιως ακυρο το αρχικο ποστ σου λυβικε!!!!

μαζεψες ολα οσα σου καθονται στραβα κ τα χωσες σε ενα καζανι με τιτλο η αλλη οψη της ελλαδας!!!

τα περισσοτερα απο αυτα που λες ειναι γενικοτητες,
σε αλλους ισχυουν σε αλλους οχι,
σιγουρα δε μπορουν να χαρακτηρισουν ενα λαο,αλλα μπορουν να "δειξουν" πολλους!


χεσε μας ψιλε παρε τον ρεσπεκτ κ τον τσιρο κ βγειτε για καφε να γκρινιαζει ο ενας στον αλλον κ να γουστερνετε !!!

soundstorm
05/10/2006, 00:30
Κ εγω νευριαζω που ενας λαος με τετοια ιστορια εχει φτασει σε αθλιο(κατα την γνωμη μου)σημειο.που εχουμε γινει ετσι σαν ανθρωποι.Σαν λαος,που εχουμε εγκαταληψει τον ορο πατριδα κ μιλαμε για τη χωρα!!!Χωρα ειναι η μυτιληνη ρε οχι η ελλαδαρα.Ολα αυτα ομως δεν με κανουν να θελω να γινω αγγλακι,ουτε φασιστας,ουτε βλακας κολημενος χαι χιτλερ ουτε ασυνηδητος,ουτε να μπω στο δημοσιο και δεν πειραζει.....ΠΡΟΣΠΑΘΩ για το μελλον.

bartlal
05/10/2006, 10:52
τι ωραια ειναι οταν καινε στην πυρα οτιδηποτε μπορει να καποιους να θηξει εστω και στο 0,1%...


οι ομορφες χωρες, ομορφα καιγονται...


:wave2:



ΥΓ: για να προλαβω τις επιθεσεις εναντιον μου, το μονο που θα προτρεψω ειναι να ξαναδιαβασουν το κειμενο και να μου πουν οτι κανενας σας δεν εχει παρατηρησει ΕΣΤΩ και 1 φορα τα γραφομενα??? ΔΕΝ ειναι αναγκη να παρατηρειται ΚΑΘΕ μερα και ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους.... ελληνες, αλλα ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. κατ' εμε, ΟΧΙ δεν το γενικευει ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ το κειμενο, αλλα απο την αλλη, ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ! :winka:

byron
05/10/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal

ΔΕΝ ειναι αναγκη να παρατηρειται ΚΑΘΕ μερα και ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους.... ελληνες, αλλα ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. κατ' εμε, ΟΧΙ δεν το γενικευει ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ το κειμενο, αλλα απο την αλλη, ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ! :winka:

Και επειδή συμβαίνει ρε Bart, συμπερασματικά καταλήγουμε ότι δεν πρέπει να γουστάρω που είμαι Έλληνας ?

Κανείς δεν καίει κανέναν, συζήτηση κάνουμε.

:wave2:

Vstrommer71
05/10/2006, 11:30
Δυστυχως τα περισσοτερα απο αυτα που περιγραφονται ειναι αληθεια,οποτε συμφωνουμε!
Εγω ΔΕΝ αισθανομαι ελληναρας αλλα ενας ακομα ανθρωπος πανω στον κοσμο:smokin:

latris mixanis
05/10/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Και επειδή συμβαίνει ρε Bart, συμπερασματικά καταλήγουμε ότι δεν πρέπει να γουστάρω που είμαι Έλληνας ?

Κανείς δεν καίει κανέναν, συζήτηση κάνουμε.

:wave2:

Δε νομίζω ότι μιλάει κυριολεκτικά...:sick:
Δεν σταματάς να είσαι Έλληνας επειδή κάποια πράγματα είναι στραβά:winka:

bartlal
05/10/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Και επειδή συμβαίνει ρε Bart, συμπερασματικά καταλήγουμε ότι δεν πρέπει να γουστάρω που είμαι Έλληνας ?

Κανείς δεν καίει κανέναν, συζήτηση κάνουμε.

:wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Δε νομίζω ότι μιλάει κυριολεκτικά...:sick:
Δεν σταματάς να είσαι Έλληνας επειδή κάποια πράγματα είναι στραβά:winka:


ακριβως αυτο...

...εννοουσα βρε συ Βυρωνα!

το αρχικο κειμενο ειναι με τις κυριολεξιες και τις υπερβολες του (σε αρκετα σημεια), αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι 100% αντιπροσωπευτικο, ΟΥΤΕ ομως και 0% ΑΚΥΡΟ! απλα, ειναι γραμμενο ετσι ωστε να τονιζει ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ του σημερα. και μη μου πεις οτι π.χ. το κοματι: "Κάποτε ο χουντικός, σκληροπηρυνικός (θιασώτης παραθρησκευτικών οργανώσεων) Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος χτυπούσε πρωτιές από δημοτικότητα." ειναι λαθος. (διαλεξε και εσυ ενα, οποιο και να διαλεξεις, εχει ΔΟΣΕΙΣ αληθειας!


that was all folks! :winka:

byron
05/10/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ακριβως αυτο...

...εννοουσα βρε συ Βυρωνα!
that was all folks! :winka:

βρέ Bartako, δεν διαφωνώ ότι οι χαρακτήρες που αναφέρει το κείμενο, είναι οι κωλοέλληνες, που τους βλέπουμε καθημερινά γύρω μας. Διαφωνώ με τον τίτλο του άρθρου. Όταν βλέπω ένα τέτοιο καραγκιόζη, αναρωτιέμαι μεν αν του έχουν κάνει λοβοτομή, αλλά δεν θα μπω στην διαδικασία να ¨απορρίψω¨ την εθνικότητα μου, επειδή είναι ο άλλος ρόμπα.
Αν είχε άλλο τίτλο όπως έγραψα, δεν θα με πείραζε.

Υ.Γ. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα ιστορικά στοιχεία που παρέθεσε ο όποιος συντάκτης, είναι γραμμένα από άνθρωπο που δεν ξέρει τι του γίνεται....

:wave2:

LIBYKOS
05/10/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
αλλά δεν θα μπω στην διαδικασία να ¨απορρίψω¨ την εθνικότητα μου, επειδή είναι ο άλλος ρόμπα.
[/B]

Ποιός μίλησε ρε παιδιά για απόρριψη της εθνικότητάς του;
Το θέμα είναι να διορθώσουμε αυτά που όλοι βρίζουμε.
Κάνοντας κριτική για τα άσχημα που βλέπουμε γύρω μας, δεν σημαίνει ότι θέλουμε να απαρνηθούμε και την ίδια μας την ταυτότητα.
Κάποιος θέλησε να εκφραστεί με το δικό του τρόπο και να απαντήσει σε ένα άλλο κείμενο που και αυτό ανέβηκε στο internet από κάποιον ανώνυμο και που φιλοξενήθηκε και στο forum μας σε αυτό εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26280) το post.
Και στο κάτω κάτω, αν αυτός που το έγραψε, δεν γουστάρει να είναι Ελληνας, μαγκιά του και καλά θα κάνει να ξεκουμπιστεί αν νομίζει ότι είναι καλύτερα αλλού.

byron
05/10/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Και στο κάτω κάτω, αν αυτός που το έγραψε, δεν γουστάρει να είναι Ελληνας, μαγκιά του και καλά θα κάνει να ξεκουμπιστεί αν νομίζει ότι είναι καλύτερα αλλού.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: οκ λύθηκε το θέμα. Ας πάει να μαμηθεί που μας έχει κάνει να συζητάμε τόση ώρα.

:beer: :beer:

dez
05/10/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τελιως μα τελιως ακυρο το αρχικο ποστ σου λυβικε!!!!

μαζεψες ολα οσα σου καθονται στραβα κ τα χωσες σε ενα καζανι με τιτλο η αλλη οψη της ελλαδας!!!

δεν ηταν προφανες οτι το αρχικο post ηταν copy+paste κι οχι δικο του? :rolleyes:

επισης, μαλλον πρεπει να διαβασεις πιο προσεκτικα το "nada overdrive", γιατι κι αυτο συμφωνει κατα καποιο τροπο με το αρχικο post...

latris mixanis
05/10/2006, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: οκ λύθηκε το θέμα. Ας πάει να μαμηθεί που μας έχει κάνει να συζητάμε τόση ώρα.

:beer: :beer:

Δλδ τώρα κατάλαβες ότι δεν είναι δικό του??:hypnotize

byron
05/10/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Δλδ τώρα κατάλαβες ότι δεν είναι δικό του??:hypnotize

Αν πρόσεξες τα ποστ μου, αναφέρομαι στον συντάκτη του άρθρου και όχι στον LIBYKOS.

latris mixanis
05/10/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αν πρόσεξες τα ποστ μου, αναφέρομαι στον συντάκτη του άρθρου και όχι στον LIBYKOS.

Από τις απαντήσεις είχα καταλάβει ότι μιλάς στον LIBYKOS!
Γράψε λάθος!

:wave2:

Φιλαλήθης
05/10/2006, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τον τσιρο κ βγειτε

Εγώ δεν αναφέρομαι σε σένα. Σε παρακαλώ να μην αναφέρεσαι σε μένα. Το έχεις κάνει ήδη αρκετές φορές.

LIBYKOS
05/10/2006, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αν πρόσεξες τα ποστ μου, αναφέρομαι στον συντάκτη του άρθρου και όχι στον LIBYKOS.

.....που νόμιζε ότι ήμουν εγώ, οπότε......:rotflmao: :rotflmao:
Πάει, το μάμησα εντελώς:a27:

byron
05/10/2006, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Σε κάποια συμφωνούμε, αλλά εσύ συμφωνείς και προβληματίζεσαι με όλες τις καραμαλακίες που αναφέρονται?

Γιατί προτρέχεις παλληκάρι μου?
Αν νόμιζα ότι είσουν εσύ θα έλεγα ¨που αναφέρεις¨. Ήσουν σαφής στην αρχή του ποστ.

LIBYKOS
05/10/2006, 15:09
Λϊγη πλακίτσα για να εκτονωθούμε.
Αν σε πείραξε, το παίρνω πίσω
:beer: :beer: :beer:

byron
05/10/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Λϊγη πλακίτσα για να εκτονωθούμε.
Αν σε πείραξε, το παίρνω πίσω
:beer: :beer: :beer:

Όχι βρε, τι να με πειράξει.
:beer:

fantacid
05/10/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
δεν ηταν προφανες οτι το αρχικο post ηταν copy+paste κι οχι δικο του? :rolleyes:

επισης, μαλλον πρεπει να διαβασεις πιο προσεκτικα το "nada overdrive", γιατι κι αυτο συμφωνει [κατα καποιο τροπο] με το αρχικο post...

ΚΑΤΑ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!

η nada ειναι ο κεντρικος ηρωας (μαζι με την H/C σκυλο της) στον ΠΑΡΙΑ του λεανδρου το οποιο διαδραματιζεται στο νεο αμστερνταμ ενος φουτουριστικου 2000

ο παριας απο την αλλη εναντιωνετε στους [ι]4 δαιμονες[/ι] του δυτικου κοσμου

δεν μπορω να καταλαβω τη σχεση εχει με τον μεσο νεοελληνα κ "τα κουσουρια" του,που ειναι το επικεντρο του θρεντ!

bartlal
05/10/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Όχι βρε, τι να με πειράξει.
:beer:

εμ βεβαια, τετοιος ωχαδερφισμος, μονο απο σενα τον ελληνα μπορουμε να το δουμε!


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:


(πως μπορω ο απαισιος να σε μπλεκω με το κειμενο!)


:wave2:

byron
05/10/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
εμ βεβαια, τετοιος ωχαδερφισμος, μονο απο σενα τον ελληνα μπορουμε να το δουμε!


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:


(πως μπορω ο απαισιος να σε μπλεκω με το κειμενο!)


:wave2:

Λέγε ότι θές Bartalako !!! Δεν μασάω. 4012,62 λέμε !!! που είναι ο XTPAM ? τα πίνει πουθενα????

Καλό απόγευμα παιδιά !!!!

bartlal
05/10/2006, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Λέγε ότι θές Bartalako !!! Δεν μασάω. 4012,62 λέμε !!! που είναι ο XTPAM ? τα πίνει πουθενα????

Καλό απόγευμα παιδιά !!!!

λες? αντι να κερασει για το +1,91%


:lol: :lol: :lol:

dez
05/10/2006, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ΚΑΤΑ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!

η nada ειναι ο κεντρικος ηρωας (μαζι με την H/C σκυλο της) στον ΠΑΡΙΑ του λεανδρου το οποιο διαδραματιζεται στο νεο αμστερνταμ ενος φουτουριστικου 2000

ο παριας απο την αλλη εναντιωνετε στους [ι]4 δαιμονες[/ι] του δυτικου κοσμου

δεν μπορω να καταλαβω τη σχεση εχει με τον μεσο νεοελληνα κ "τα κουσουρια" του,που ειναι το επικεντρο του θρεντ!

εχει αρκετη σχεση, ο λεανδρος ειναι οτιδηποτε παρα επιφανειακος. Εχει κι αλλα layers, γι αυτο μην αποκλειεις τιποτα... Δε θελω να μπω στο trip να ξεθαψω βαβελ και αλμπουμακια και ν αρχισω να scan-αρω strips...

el_hymador
05/10/2006, 20:40
Καλα τα κειμενακια αυτου του τυπου ειναι τοσο μα τοσο φασιστικα....

Αφορισμος καραμπινατος για πραγματα τα οποια ολοι μας ανεξερετως εχουμε πραξει....(οχι με τον υπερβολικο τροπο που παρουσιαζονται εδω)
(ποσοι φωναζαν για τους Αλβανους ρε παιδια? 100? 200 ?)
Το να δημιουργουμε πολωση φωτιζωντας (με υπερβολικο τροπο)μονο τα κακως κειμενα γυρω μας δεν βοηθαει σε τιποτα και εξυπηρετει μονο τις (ιδεολογικες?)εμμονες ορισμενων γελοια σκεπτομενων ανθρωπων.
Το κειμενο αυτο ειναι τοσο ακαμπτο , αρτηριοσκληρωτικο και φασιστικο που σε ωθει απο μονο του να απαντησεις με τον ιδιο τροπο.....


...οποιος πιστευει οτι αυτη ειναι η πραγματικη εικονα της Ελλαδας , οφειλει -στον εαυτο του περισσοτερο - να παρει τον πουλο και να βρει την Εδεμ του σε οποιο μερος του πλανητη (η του γαλαξια) επιθυμει...

...αυτο ειχα να πω μονο

υ.γ. σε καμια περιπτωση δεν αναφερομε στον δημιουργο του post
καλα εκανε και το εβαλε ο ανθρωπος.

και μια φασιστικη δηλωση : Αγαπω την πατριδα μου

Nostra
05/10/2006, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αγαπω την πατριδα μου

Εκείνη σε αγαπάει?

:smokin:






ΥΓ: μη με παρεξηγήσετε.... το δικηγόρο του :a29: κάνω...

BAD BOY
05/10/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Εκείνη σε αγαπάει?
Εχει σημασια ...για ν'αγαπας καποιον,καποια,κατι?

el_hymador
05/10/2006, 20:57
Εσεις τι ερμηνεια δινετε στον ορο ''πατριδα''?

el_hymador
05/10/2006, 21:05
Ακυρο , δεν θελω να εμπλακω σε αυτην την συζητηση.
Παρεθεσα τις αποψεις μου μονο για το συγκεκριμενο Post (επαναλαμβανω οχι για τον Libyko) και τελειωνω εδω.

bonepeeler
05/10/2006, 21:12
Πολύ μονόπλευρα τα βλέπετε τα πράματα.

Αν πουν ένα θετικό για την Ελλάδα είμαστε όλοι χαρές και πανηγύρια.

Αν πουν ένα αρνητικό είμαστε όλοι έτοιμοι να πάρουμε το μαχαίρι να σφάξουμε τον πούστη που είπε κάτι τέτοιο αντί να φροντίσουμε να το διορθώσουμε.

kostisthegreek
05/10/2006, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω γουστάρω που ειμαι ελληνας και δε γουσταρω καθολου που καθε πικραμενος (καμενος) βγαινει και γραφει οτι μαλακια του ερθει στο κεφαλι κατακρίνοντας ενα λαο μια ιστρορια κτλ κτλ.... αντι για μεμονομενα ατομα που κανουν τα παραπανω ...

και φυσικα ατομα που σκέφτονται οπως παραπανω εχουν ετοιμη την απαντηση σε αυτο που ειπα....

ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ "ΦΑΣΙΣΤΑΣ" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(βασικα για αυτα τα ατομα ΟΛΟΙ ειναι "ΦΑΣΙΣΤΕΣ" εκτός απο τους φιλους τους)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


+1 ακόμη φασίστας και εθνικιστής κι ότι άλλο έχουν στο στόμα τους και πιπιλάνε

firefox
05/10/2006, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Πολύ μονόπλευρα τα βλέπετε τα πράματα.

Αν πουν ένα θετικό για την Ελλάδα είμαστε όλοι χαρές και πανηγύρια.

Αν πουν ένα αρνητικό είμαστε όλοι έτοιμοι να πάρουμε το μαχαίρι να σφάξουμε τον πούστη που είπε κάτι τέτοιο αντί να φροντίσουμε να το διορθώσουμε.

δυστυχώς αυτό είναι από τα χειρότερα χούγια τον ελλήνων. δώσε χαρά και πανηγύρια και ας είναι και ανούσια αν πάει να σοβαρέψει το πράγμα πάνε να σε φάνε γιατί θιχτήκανε. δεν θέλουν διόρθωσης είναι σε όλα καλοί όλοι οι έλληνες τρομάρα τους.

αλλα όπως το λες είναι φανερό ότι το βλέπουν πολύ μονόπλευρα. η ουσία είναι ότι όλα αυτά λέγονται για να γίνουν καλύτεροι. με το να επαναπαύεσαι στο ότι όλα είναι καλά δεν κανεις δουλειά ούτε παράγεις έργο.

φαντάζομαι πόσοι θα αρπαχτούνε από αυτά που γράφω. και μπορεί και να μου πουν αν δεν μου αρέσει να παο να μείνω εκτος ελλάδος. λες και για να μένεις σε μια χωρα πρέπει να γουστάρεις τρελα.

αν όλη οι έλληνες αγαπούσαν την χωρα όπως λένε δεν θα βλέπαμε να πετάνε σκουπίδια στους δρόμους, να φτύνουν κάτω σαν τα ζώα στην μέση του δρόμου κιόλας, να μην σέβονται τον διπλανό τους εν ώρα κοινής ησυχίας και ένα σορό αλλα πράγματα ατελιωτες λίστες..................

στα χαρτιά υπάρχει αγάπη. στην ουσία όχι. το βλέπω καθημερινά και από συναδέλφους και από τον περίγυρο δεν θέλει και πολύ για να καταλάβεις. έλλειψη παιδείας κατά βάση και επανάπαυση αυτά τρώνε τους έλληνες.

fantacid
05/10/2006, 22:59
μια χαρα γενικολογιες ειναι ρε!

διαβασα κ ξαναδιαβασα το αρχικο ποστ για να δω κατα ποσο μπορω να "ταυτιστω" με αυτο.......

τζιφος!

ακομα κ το στενο φιλικο μου περιβαλον απεχει απο αυτα τα αναθεμα.

μαλλον πρεπει να αναφερετε στο target group των ελληνων που βλεπει τηλεοραση πανω απο 3ωρες ημερισιως (τουλαχιστον)


για πεστε μου ποσοι απο σας εχουν ψωνησει τραβελι???

- - Τα αγαπημένα μας αστεία έχουν να κάνουν με αδελφές αλλά ξερογλυφόμαστε τα βράδια στη Συγγρού και παζαρεύουμε με τις τραβεστί.



@dez
δες το tank girl κ πες μου ποσα layers μπορει να'χει ο λεανδρος στο ναρκεντελικα (με αυτο το label ηταν η σειρα στο βαβελ)
κ δεν ειναι strips φιλε μου :nono:
αλλα να μπεις στο τριπακι να τα σκαναρεις κ να τα στειλεις για μου λειπουν αρκετα

:beer: :beer:

sotomoto
06/10/2006, 00:01
Δεν πρεπει να γενικευουμε-δεν ισχυουν ολα αυτα που ειπωθηκαν στο πρωτο μυν. με όλους και σε ολα.....
Θυμάμαι ειχα παει στους Ολυμπιακους αγώνες σε χαντμπωλ Γερμανια-Ρωσια. Και βρέθηκα σε κερκιδα γερμανικη....Ακομα νιώθω το κλιμα-συναισθημα οταν αυτοι οι ανθρωποι φωναζαν όλοι μαζι Ντοιτσλαντ. Πραγματικα λες και παταγες ενα κουμπι και φωναζαν-σταματαγαν ολοι αυτοι....Λες και ηταν ρομποτακια-συντονισμενοι.
Σκληρο κλίμα.
Δεν είμαι κατα των Γερμανών(εκτος των πολέμων που κανανε-και μαρεσει και η bmw R850)ουτε ειμαι ρατσιστης(με την εννοια του προκατελλειμένου). Αλλη νοοτροπια η γερμανικη μαζα-ενω η ελληνικη το πολυ πολυ να παιξει σφαλιαρες μεταξυ της.
Και όμως υπαρχουν Ελληνες-και πολλοι-που γουσταρουν το γερμανικό ύφος.
Οτι αρεσει στον καθενα στο φινάλε.
Ναι και γω πεταω καμμια φορα σκουπιδια κατω-λιγες φορες επειδή βαριεμαι αλλα τις περισσοτερες επειδη ο γειτονικος καδος ειναι στα τρια τετραγωνα...
Σε αυτή τη χωρα λείπει παιδεία-αλλά βλεπω τα νεα παιδια είναι πιο ξύπνια και με αλλη νοοτροπια. Ο ωχαδερφισμός-το ρουσφετι- και όλα αυτα θα παρουν απάντηση με τις νεες γενιες-που τα περιθωρια για αυτές θα στενεψουν επικυνδυνα- και θα πάρουν την τυχη στις πλατες τους.Και θα τους μαυρισουν oλους τους ξεφτιλες....
Αντε γεια...

fantacid
06/10/2006, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotomoto
Σε αυτή τη χωρα λείπει παιδεία-αλλά βλεπω τα νεα παιδια είναι πιο ξύπνια και με αλλη νοοτροπια. Ο ωχαδερφισμός-το ρουσφετι- και όλα αυτα θα παρουν απάντηση με τις νεες γενιες-που τα περιθωρια για αυτές θα στενεψουν επικυνδυνα- και θα πάρουν την τυχη στις πλατες τους.Και θα τους μαυρισουν oλους τους ξεφτιλες....
Αντε γεια...

AMHN!!!

a$wto$
06/10/2006, 01:42
.


64287

dez
06/10/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid



@dez
δες το tank girl κ πες μου ποσα layers μπορει να'χει ο λεανδρος στο ναρκεντελικα (με αυτο το label ηταν η σειρα στο βαβελ)
κ δεν ειναι strips φιλε μου :nono:
αλλα να μπεις στο τριπακι να τα σκαναρεις κ να τα στειλεις για μου λειπουν αρκετα

:beer: :beer:
[ψιλο off topic]
ξεφευγοντας απο το αρχικο θεμα καπως, να σου πω οτι ο συνειρμος που εκανα ηταν οτι ενα ατομο που γουσταρει λεανδρο, θα μπορουσε να δει πιο ευκολα την οποια "αληθεια" του αρχικου ποστ και θα μπορουσε να κοιταξει περα απο αφορισμους, μικροπρεπειες και ψευτο-εθνικισμους.[/ψιλο off topic]

[off-topic]
Απ αυτα που εχει εκδοσει ο λεανδρος εχω διαβασει ολα οσα ηθελα (δηλαδη ολα μεχρι που αρχισε να βγαζει μαλακιες στο 9). Η βαβελ εχει δημοσιευσει αρκετα απο λεανδρο. Eχεις δικιο, δεν ειναι strips, αλλα που να ξερω οτι επεσα σε comic fan? Το σκαναρισμα θα γινει και σχετικα συντομα :D

zireous
07/10/2006, 02:08
Εγώ προσπάθησα να ταυτιστώ πάντως...


Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS

- Είμαστε έτοιμοι να αγωνιστούμε για τα ιδανικά μας. Αρκεί να μην χρειαστεί να κουνηθούμε από τον καναπέ.

Εγώ δεν έχω καναπέ -δε βλέπω και tv ρε γαμώτο... και να είχα δεν είμαι σίγουρος ότι θα έβρισκα τρελλοκομείο σα και μένα να γίνουμε 2 για να υπερασπιστούμε τα ένδοξα ιδανικά μας, μάλλον η εν λόγω φίλη θα πήγαινε για βόλτα με τη μηχανή.

Ο καθένας ερμηνεύει τέτοια κείμενα όπως τον βολεύουν, ή τον ενοχλούν.

Προτιμώ πιο εξειδικευμένες απόψεις τους στυλ "Ο τάδε έκανε αυτό, και είχε συνέπεια αυτό.", παρά γενικολογίες με μόνο σκοπό μία αντίδραση από μένα...


Κατά τα άλλα, έ ρε Edika, ρε Vuillemin, ρε Αltan, που είστε... :cool:

fantacid
07/10/2006, 03:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Προτιμώ πιο εξειδικευμένες απόψεις τους στυλ "Ο τάδε έκανε αυτό, και είχε συνέπεια αυτό.", παρά γενικολογίες με μόνο σκοπό μία αντίδραση από μένα...


αυτο ειναι ρουφιανιλικι!!
κ δεν νομιζω να το γουσταρει κανεις!


Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous

Κατά τα άλλα, έ ρε Edika, ρε Vuillemin, ρε Αltan, που είστε... :cool:

α! διαβαζεις κ συ βαβελ?
τα "ανεκδοτα" ομως,γιατι ο εντικα ειναι πλεον επαναλμβανομενος,
εκτος αν πιανεις δευτερο επιπεδο του εντικα ....(δεν εχει ξαναγινει!)

:beer:

zireous
07/10/2006, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
αυτο ειναι ρουφιανιλικι!!
κ δεν νομιζω να το γουσταρει κανεις!


Είδες;

Ότι θέλει ο καθένας καταλαβαίνει...

Το να πείς ότι όλοι οι Γερμανοί είναι μα#άκες νεοναζί σαλαμέμποροι, μιλάς γενικά και αόριστα.
Ενώ αν σου έλεγα ότι ο παππούς του Bush τά'παιρνε από τον Χίτλερ, και σου δείξω καμιά φωτογραφία, ή ότι με τα λεφτά που κάθε χρόνο θα σκάει η δημαρχία πειραιά για να συντηρήσει μια κωλογέφυρα, έκλεινε όλες τις λακούβες για πάντα, τί θα μου πείς;

Ότι είμαι απλά άλλος ένας ρουφιάνος, έτσι;

Νά'σαι καλά παληκάρι'μ με έκανες και γέλασα πάλι. :a66:


Αρχίσαμε πάλι προσωπικές μαλακίτσες ή το συνηθίζεις να παραφέρεσαι;

Σε περίπτωση που δεν το αντιλαμβάνεσαι, το να προσβάλλεις κάποιον δεν σου προσθέτει επιχειρήματα, άν έχεις τίποτα παιδικά κολλήματα με μένα πήγαινε στις Διαμάχες (πάω εγώ άμα θες) να τα λύσομε... :cool:

(όσο για τα κόμιξ, είσαι πολύ μικρός, το πρώτο τέυχος της βαβέλ, και του παραπέντε τα έχεις; τά πήρα όταν πρωτοβγήκανε... μαζί με τα υπόλοιπα -σχεδόν όλα.)

fantacid
07/10/2006, 13:01
ρε παλικαρι ζιρεους για καλμα λιγο!

παρανοηση μαλλον,αφου με το συμπληρωματικο ποστ σου αλλο εννοεις τελικα απο αυτο που καταλαβα!
.......ηταν κ η ωρα δυσκολη

το οτι εχω διαφωνησει κατα καιρους με καποια ποστ σου δε σημαινει οτι τα εχω βαλει μαζι ή "σε εχω στο ματι"

chiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil babe!


το οτι εχεις το πρωτο τευχος βαβελ κ παραπεντε τι σημαινει?
ποια ειναι τα υπολοιπα,οι παπιοιστοριες??? :lol: :lol:
μηπως εχει πεσει στα χερια κανα transmetropolitan ή Y:the last man???
αλλα ξεχασα αυτα δεν τα χει βαλει ακομα η βαβελ ....κ ουτε προκειται!

dez
07/10/2006, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
το οτι εχεις το πρωτο τευχος βαβελ κ παραπεντε τι σημαινει?
ποια ειναι τα υπολοιπα,οι παπιοιστοριες??? :lol: :lol:
μηπως εχει πεσει στα χερια κανα transmetropolitan ή Y:the last man???
αλλα ξεχασα αυτα δεν τα χει βαλει ακομα η βαβελ ....κ ουτε προκειται!

το transmetropolitan ηταν για να μας ψαρωσει? :ZZZ: ... χμμμ, τελοσπαντων γουστα ειναι αυτα. εσυ φανταζομαι εχεις διαβασει hup, frigidaire, psikopat, totem και οι vaughn bode, shelton, crumb, kaz, rodriguez και τοσοι αλλοι σου να παλιοι γνωριμοι ε? :rolleyes:

χαλαρωσε κι εσυ... μην υποθετεις παραπανω απ οσα πρεπει για τους συνομιλητες σου... ;)

fantacid
08/10/2006, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
το transmetropolitan ηταν για να μας ψαρωσει? :ZZZ: ... χμμμ, τελοσπαντων γουστα ειναι αυτα. εσυ φανταζομαι εχεις διαβασει hup, frigidaire, psikopat, totem και οι vaughn bode, shelton, crumb, kaz, rodriguez και τοσοι αλλοι σου να παλιοι γνωριμοι ε? :rolleyes:

χαλαρωσε κι εσυ... μην υποθετεις παραπανω απ οσα πρεπει για τους συνομιλητες σου... ;)



το trans ειναι ενα απο τα πιο γνωστα του w.ellis
κ ειναι αρκετα κραχτης
δε το παιζω ψαφμενος κ ουτε ειμαι
αλλα το οτι εχει καποιος τις βαβελ κ παραπεντε απο το πρωτο τευχος τι σημαινει??
απο ολους οσους ανεφερες μονο καζ κ σελτον εχω μια μικρη επαφη (κ καζ μεσω βαβελ μονο!!)

τεσπα.
θα μπορουσαμε να ανοιξοθμε νεο θρεντ περι κομικ μπουκς αν υπαρχει λαος που γουσταρει....

:wave2:

zireous
08/10/2006, 04:19
Όσον αφορά έμενα, fantacid, μπήκες, με πρόσβαλλες, και άλλαξες θέμα -δεν σε δικαιολογώ, το να θεωρείς ότι οι άνθρωποι μπαίνουν στα fora για να λένε ότι μα#ακία τους κατέβει (και μάλιστα με μόνο σκοπό να τη πούνε σε κάποιον) είναι δικιά σου κοσμοθεωρία, όχι δικιά μου. Την επόμενη φορά διάβασε τί γράφεις πριν το ποστάρεις.

Άν είχες πιεί κάτι παραπάνω και σκέφτηκες "ρε δε κάνω log in να τη πω στο zireous να γελάσουμε", πάλι είναι δικό σου πρόβλημα, και απλά δοκιμάζεις την υπομονή μου.


Όσο για τα κόμιξ, και Moebius, Bilal, και φυσικά Crumb, Shelton, αλλά και Maester, Soloup, Aρκά, Καλαϊντζή, και αρκετούς άλλους (Miller πχ), έχω πρωτοδιαβάσει στη βαβέλ και πήρα αλμπουμάκια τους επειδή υπήρχε η βαβέλ, αλλά δε νομίζω ότι σε πολυενδιαφέρει το θέμα...

Το ότι κάποιος διαβάζει βαβέλ, και γενικά κόμιξ για δεκαετίες που περιέχουν μια πιο κριτική ματιά στα πράγματα θα μπορούσε να σημαίνει ότι τον ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων πχ, και δε σπεύδει να πει μια μαλακία για κάποιον άλλον εύκολα, έτσι κι αλλιώς οι κομιξάδες (καί αυτοί που τα διαβάζουν) συχνά μισούν την εύκολη τροφή, ή τα αποτελέσματα μιας επιπόλαιης ματιάς στα πράγματα...


Άν θέλεις πολυεπίπεδη γραφή πάντως, ίσως να σε ενδιέφερε να ψάξεις και τη κλασική και νεώτερη επιστημονική φαντασία -που συχνά είναι έμπνευση για τους κομιξάδες- πχ (Dick, Zelazny, Heinlein, Van Vogt, Bester, Clark αλλά και απόλυτο SF χιούμορ όπως του Adams, συγγραφείς fantasy όπως ο Jordan και χαβαλέ μέχρι δακρύων όπως ο Pratchett). :cool:

Σόρι για το :a6: έτσι κι αλλιώς δεν είχα να πω τίποτα άλλο στο παρών thread.

rsp
08/10/2006, 10:25
Για αλλη μια φορα....Η απαντηση μου βρισκετε στην υπογραφη μου...

Alkis
09/10/2006, 11:42
ΛΙΒΥΚΟ..

Άμα δεν συμφωνείς με το ένα άκρο, το να πηγαίνεις στο άλλο, πίστεψέ με πάλι το ίδιο είναι.

Ότι λες, θα το βρεις σε κάθε χώρα του πλανήτη, προσαρμοσμένο στην ιστορία παραδόσεις και τρόπο ζωής της.

Τίποτα δεν αλλάζει. Τίποτα δεν είναι καλύτερο και τίποτα χειρότερο.

Κάποιο είναι καλύτεροι από τους άλλους σε κάποια πράγματα, αλλά χειρότεροι σε κάποια άλλα, κ.ο.κ.

Δεν νοούμε να καταλάβουμε ότι τα πάντα διέπονται από μια ισορροπία. Τα πάντα.

jasper
14/10/2006, 23:32
Ξύπνησα με το μαρμάρινο τούτο κεφάλι στα χέρια
που μου εξαντλεί τους αγκώνες και δεν ξέρω πού να τ' ακουμπήσω.

Μυθιστόρημα Γ'
Σεφέρης

Φίλε Άλκη αυτή είναι δυστυχώς η διαφορά μας από τα άλλα έθνη. Η βαριά μαρμάρινη ιστορία που δεν ξέρουμε να τη χειριστούμε. Και είμαστε περήφανοι για τον Θουκιδίδη και τον Αριστοτέλη (που στο κάτω - κάτω είναι κάτι που το βρήκαμε έτοιμο, γονική παροχή) αντί να ντρεπόμαστε για το τρέχον χάλι της παιδείας, της υγείας και του κοινωνικού κράτους μας κλπ κλπ

fantacid
14/10/2006, 23:43
jasper's avatar rulezZz

:a23: :a23: :a23: