PDA

View Full Version : Τακάκια στο 600: Μου τον έπιασαν;



bsari
04/10/2006, 21:53
ΕΒΑΛΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΛΕΕΙ ΣΗΜΕΡΑ CBF600 N ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ HONDA ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΣΩ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΔΕ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ...ΕΣΤΩ ΛΕΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ PREMIER ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ HONDA ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ 2- 20Ε ΚΑΙ ΠΙΣΩ1-60 Ε
ΚΑΙ 20Ε ΕΡΓΑΤΙΚΑ(120Ε) ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΞΑΝΑΠΑΩ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟΣ...ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ...

makis206
04/10/2006, 23:21
60 ευρώ τα πίσω τακάκια ;;;:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Στις τιμές του 0-300 για τα μπροστινά τακάκια του CBF λέει για 32,5 ευρώ σε κάθε δαγκάνα, αν και υπάρχει διαφορά σε σύγκριση με τα Premier εγώ προσωπικά θα έβαζα τα "μαμά".

Εξουσιοδοτημένοι και κάνουν ότι τους καπνίσει..:a31:

Αλλά τα πίσω 60 ;;;

Τα έχει αλλάξει κανείς ρε παίδες ; Εγώ ακόμα αλλά μου ακούγεται πολύ παρανοϊκό το 60 αν κρίνω απ'τα μπροστινά.:hypnotize

Τα 20 ευρώ της εργασίας μου ακούγονται λογικά.

:beer: :beer:

ronin1
04/10/2006, 23:58
είναι λίγο άσχετο με τα cbf, αλλά πολύ σχετικό λόγω χοντα...

στο cbr, άλλαξα εμπρός πίσω, 35υρώ Χ 2 μπροστα και 30 πίσω κ έβαλα newfren, με μαλακή γόμα, ότι πιο καλο και ακριβό για sporturing χρήση,

το 60 για πίσω μάλλον υπερβολικό ειναι κ για πίσω κιόλας....

NaGaN
05/10/2006, 10:25
Λοιπόν μετά από ένα σύντομο τηλεφώνημα σας λέω ότι τα πίσω τακάκια κοστίζουν 27,30 + ΦΠΑ .

Αλλά ρε Μανώλη 20 € εργασία για 30' τα βρίσκεις λογικά. Ξέρεται πολλούς να βγάζουν αυτά τα λεφτά;

Δεν του πήγε τα τακάκια και του είπε βάλτα. Το κέρδος του το έβγαλε από την πώληση.

Φιλική συμβουλή ότι μπορείτε κάντε το μόνοι σας και για ότι δεν είστε σίγουροι ρίξτε μια ερώτηση στο Forum υπάρχει πάντα κόσμος με όρεξη να βοηθήσει.



Ακούς div400 χάνουμε λεφτά ρε!!! Φτιάξε επειγόντως την πιλοτή γιατί με τον γάμο έχω άμεση ανάγκη από ρευστό και υπάρχει κόσμος που δεν τα μετράει.

Nostra
05/10/2006, 10:39
H μηχανή ως γνωστό παίρνει 3σετ τακάκια, 2 μπροστά, 1 πίσω. Τα honda κοστίζουν 32,5 ευρώ το σετ τα πίσω και γύρω στα 38 ευρώ το κάθε σετ μπροστά (είναι μεγαλύτερα).

Οπότε μια σωστή τιμή χοντρικά είναι 35 τα πίσω και 2 Χ 40 τα μπροστά υπολογίζοντας και κάνα 2ευρω για την κάθε τοποθέτηση.
Οπότε σύνολο 115 ευρώ για όλα και γνήσια μαμά.

Ελεος! τι σκατά κοστολογούν στην Κρήτη?

Εγώ θα πήγαινα στο συνεργείο και θα γινότανε της π0υτ@νας... Ακου 60 ευρώ τα μαμά τακάκια!

Και ποιο μισάωρο? 3 λεπτά τοποθέτηση το κάθε σετ.....

και είσαι σίγουρος ότι χρειαζόντουσαν όλα μαζί αλλαγή? μου φαίνεται λίγο χλωμό εώς απίθανο... πιθανότατα τα μπροστά σου να είχαν άλλα 3-4 χιλ χλμ. ακόμα....

Κλέφτεεεεεεεεεεεεςςςςς....

Κωλοχώρα.....

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

makis206
05/10/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από NaGaN
Αλλά ρε Μανώλη 20 € εργασία για 30' τα βρίσκεις λογικά. Ξέρεται πολλούς να βγάζουν αυτά τα λεφτά;

Βασικά δεν το εξήγησα σωστά.

Ήθελα να πω οτι τα 20 ευρώ που φάνηκαν λογικά για εργασία αλλαγής σε δύο σετ μπροστινά και ένα σετ πίσω τακάκια από αντιπροσωπεία. Συνήθως οι αντιπροσωπείες μας έχουν συνηθίσει σε μεγαλύτερες "καμπάνες" άσχετα με το αν συμφωνώ εγώ γι'αυτές έχοντας πάντα στο μυαλό μου το χρόνο που χρειάστηκαν για να κάνουν την εργασία.

Πόσο μάλλο η Honda..

Σίγουρα είναι πολλά λεφτά για μισή ώρα.:winka:

:beer:

makis206
05/10/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Ελεος! τι σκατά κοστολογούν στην Κρήτη?
:mad: :mad: :mad:

Εδώ ;

Ότι καυλώσει του καθενός απ'ότι έχω καταλάβει.

Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στην Κρήτη, δεν υπάρχουν επιλογές !
Αν μπορείς να το πιάσεις αυτό, θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ.

Κι όταν δεν υπάρχουν επιλογές κάπου πρέπει να συμβιβαστείς, δεν γίνεται να μην καβαλάμε μηχανάκια επειδή ο τάδε ή ο τάδε είναι φθηνός μεν εδώ, θα στη βαρέσει όμως στην άλλη δουλειά, οπότε πάμε αλλού που δεν θα μας βαρέσουνε, αλλά όλο και κάπου μας την ετοιμάζουν..

Θυμάσαι την περίπτωση με την πρώτη μου αλλαγή λαδιών στην αντιπροσωπεία..

Αν δεν υπάρχει στάνταρ τιμοκατάλογος για όλη την Ελλάδα σε μια αντιπροσωπεία κολοσσό όπως είναι η Honda, τότε που μπορεί να υπάρχει ; Στον καθένα που ανοίγει ένα συνεργείο μοτοσυκλετών ;

Είναι κλέφτες. Τουλάχιστον εγώ το γνωρίζω πριν αγοράσω κάποιο απ'τα προϊόντα τους. Και δεν εννοώ μόνο τη Honda.
Το έχω δει και το έχω βάλει καλά στο κεφάλι μου από τη μέρα που έκανα sign in στο moto και άρχισα να συγκρίνω τιμές ανταλλακτικών και εργασιών σε οποιοδήποτε μηχανάκι στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Τουλάχιστον εδώ στην Κρήτη ισχύει αυτό που είπε ο NaGaN, ότι μπορούμε ας το κάνουμε μόνοι μας.

bsari
05/10/2006, 23:28
ΤΑ ΠΙΣΩ ΤΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕ ΑP 30Ε ΑΛΛΑ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΠΡΩΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΚΑΤΣΕ 60Ε ΤΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ HONDA ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ HONDAΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΞΕΡΩ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟΣΟΟΟ ΑΚΡΙΒΟ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΟ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΘ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ . ΝΑΙ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...5 ΛΕΠΤΑ ΥΠΟΘΕΣΗ.ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟΥ ,Α, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ...

latris mixanis
06/10/2006, 12:09
60€ και χωρίς απόδειξη??:eek: :eek:

Κακώς, πολύ κακώς!!!:nono:

sniper
06/10/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
.....
Κακός, πολύ κακός!!!:nono:

Ο ποιος; :confused: :D


Στο θέμα.... φίλε... στον έπιασαν....

:smokin:

ON-OFF
12/04/2010, 16:29
ΑΛΑΝΙΑ ΚΑΙ ΔΩ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΤΑ ΠΙΣΩ ΤΑΚΑΚΙΑ ΧΟΝΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ 55 ΕΥΡΟ
ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.

Acacius
12/04/2010, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Ελεος! τι σκατά κοστολογούν στην Κρήτη?

Όπως είπε και ο makis206 κλάφτα, οι περισσότεροι χρεώνουν ό,τι τους λείπει και όχι μόνο στα μοτοσυκλετιστικά αλλά σχεδόν παντού. Μετά τους φταίνε οι αλυσίδες (τις οποίες εμποδίζουν όσο μπορούν από να ανοίξουν καταστήματα εδώ).


Στο θέμα: bsari αν και δεν έχω Χόντα, στείλε μου αν μπορείς με πμ πού πήγες γιατί κι εγώ "κέντρο" μένω και ποτέ δεν ξέρεις. Επίσης, είναι δυνατή η καταγγελία για αισχροκέρδεια; Απόδειξη σου έκοψαν;

700_Thespieis
12/04/2010, 20:24
20 για εργασια?

Λιγα σου πηρε..

Επανερχομαι συντομως οταν 8α εχω και την απαντηση της Μαμας εταιριας

:wave2:

MikeG
12/04/2010, 20:25
Φίλε μου, είσαι Ηράκλειο?

Αν ναι, μπορείς να αγοράζεις μόνος σου τακάκια από του Παπαδάκη, στη γέφυρα των Πατελών και να πηγαίνεις σε οποιοδήποτε μηχανικό (αν θες σου προτείνω με πμ) να στα αλλάζει.
Διαφορετικά παραγγέλνεις από Internet. Επίσης να σου πω, ότι είναι αρκετά εύκολο να τα αλλάξεις και μόνος.


:wave2:

xrisimix
12/04/2010, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ON-OFF
ΑΛΑΝΙΑ ΚΑΙ ΔΩ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΤΑ ΠΙΣΩ ΤΑΚΑΚΙΑ ΧΟΝΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ 55 ΕΥΡΟ
ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.

Μετά από 3,5 (και βάλε) χρόνια, σίγουρα οι τιμές δεν είναι ίδιες.
Τέλος πάντων, το Σάββατο που μας πέρασε άλλαξα τα εμπρός με γνήσια, στο CBF 600 SA, με κόστος αγοράς 69,50 € όλα και χρόνο αντικατάστασης περίπου 10 λεπτά.

Tpap
12/04/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ON-OFF
ΑΛΑΝΙΑ ΚΑΙ ΔΩ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΤΑ ΠΙΣΩ ΤΑΚΑΚΙΑ ΧΟΝΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ 55 ΕΥΡΟ
ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.

4 χρόνια άργησες...μόνο.:wave2:

AUFGEBRACHT
12/04/2010, 22:24
Άμα σκεφτείς ότι για το 650 το GS με μονό δίσκο μπροστά, τακάκια της brembo μπρος πίσω 110 € ...μια χαρά μου ακούγεται

Acacius
13/04/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
4 χρόνια άργησες...μόνο.:wave2:
Χαμπάρι δεν πήρα ότι το ξέθαψε. Εκείνο το πμ μάλλον να μην το περιμένω τελικά.


Άτιμοι τυμβορύχοι :blush:

MvP
13/04/2010, 14:05
Παιδια να παρω αυτα: http://cgi.ebay.co.uk/Honda-CBF600-GoldFren-HH-Rear-Brake-Pads-FA174HH_W0QQitemZ140245906008QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item20a74eb258
ή αυτα: http://cgi.ebay.co.uk/Honda-CBF600-04-09-Ferodo-ST-HH-Rear-Brake-Pads-FA174HH_W0QQitemZ180475581523QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item2a052ed453

ή καποια αλλα??????

ΕΠΕΙΓΟΝ!!!:confused:

:beer: :beer:

MvP
14/04/2010, 15:46
Πολυ βοηθεια εχει πεσει τελευταια!.......... Σιγα την δυσκολη ερωτηση που δεν απανταει κανεις. :sick:

ON-OFF
14/04/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
Πολυ βοηθεια εχει πεσει τελευταια!.......... Σιγα την δυσκολη ερωτηση που δεν απανταει κανεις. :sick:

ΚΟΙΤΑ ΦΙΛΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΦΘΗΝΑ ΒΕΒΑΙ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΟΣΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΑ ΓΝΗΣΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕ 5 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΛΜ.
ΑΝ ΤΑ ΒΙΑΖΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΣ ΚΑΠΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΠΑΡΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΦΡΕΝΑ ΑΝ ΤΑ ΘΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΒΑΛΕ ΜΑΝΙΣΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΛΙΝΚ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ ΟΛΑ ΤΟ ΣΕΤ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ

http://cgi.ebay.co.uk/Full-Set-Disc-HH-Brake-Pads-HONDA-CB600-CBF-600-CBF600_W0QQitemZ270409615526QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item3ef5ab48a6#ht_1728wt_958

ΑΚΟΜΗ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΛΙΝΚ ΟΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΓΙΑ ΤΟ CBF ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΑΙΛ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.

http://stores.shop.ebay.co.uk/LM-Motorcycle-Spares-Online__W0QQ_armrsZ1QQ_fsubZ20617393

MvP
14/04/2010, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ON-OFF
ΚΟΙΤΑ ΦΙΛΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΦΘΗΝΑ ΒΕΒΑΙ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΟΣΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΑ ΓΝΗΣΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕ 5 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΛΜ.
ΑΝ ΤΑ ΒΙΑΖΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΣ ΚΑΠΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΠΑΡΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΦΡΕΝΑ ΑΝ ΤΑ ΘΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΒΑΛΕ ΜΑΝΙΣΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΛΙΝΚ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ ΟΛΑ ΤΟ ΣΕΤ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ

http://cgi.ebay.co.uk/Full-Set-Disc-HH-Brake-Pads-HONDA-CB600-CBF-600-CBF600_W0QQitemZ270409615526QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item3ef5ab48a6#ht_1728wt_958

ΑΚΟΜΗ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΛΙΝΚ ΟΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΓΙΑ ΤΟ CBF ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΑΙΛ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.

http://stores.shop.ebay.co.uk/LM-Motorcycle-Spares-Online__W0QQ_armrsZ1QQ_fsubZ20617393

Αυτος εισαι!:beer:
Σ'ευχαριστω που απαντησες.:)

sapila racing
14/04/2010, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
Πολυ βοηθεια εχει πεσει τελευταια!.......... Σιγα την δυσκολη ερωτηση που δεν απανταει κανεις. :sick:

Eγω προσωπικά στο Honda βαζω Honda τακάκια, και ειναι μια χαρά.
Δεν είναι ακριβά και οι δίσκοι είναι σαν καινούριοι μετα απο 40.000 χλμ.
Τα Goldfren που εχεις στο πρωτο λινκ δεν τα ξερει ουτε η μάνα τους, τα Ferodo ειναι μετρια τακάκια, οτι πληρώνεις παίρνεις.
Στα τακάκια η οικονομία μπορεί να σου στοιχίσει απο ενα τρακάρισμα λόγω μεγαλύτερης αποστασης φρεναρίσματος εως ενα σετ δίσκους που ειναι τσουχτεροί.
Επίσης το λινκ με τα Goldfren εχει τακακια Ceramic Carbon που προφανως προορίζονται για πίστα και δεν κάνουν για τον δρόμο.


Βλέπεις λοιπόν οτι η απάντηση δεν ειναι απλή... δεν ειναι δυσκολη η ερώτηση, κατι άλλο είναι αλλά δεν το λέω.

ON-OFF
14/04/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Χαμπάρι δεν πήρα ότι το ξέθαψε. Εκείνο το πμ μάλλον να μην το περιμένω τελικά.


Άτιμοι τυμβορύχοι :blush:

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΣΤ ΕΧΟΥΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ
ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ

MvP
14/04/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eγω προσωπικά στο Honda βαζω Honda τακάκια, και ειναι μια χαρά.
Δεν είναι ακριβά και οι δίσκοι είναι σαν καινούριοι μετα απο 40.000 χλμ.
Τα Goldfren που εχεις στο πρωτο λινκ δεν τα ξερει ουτε η μάνα τους, τα Ferodo ειναι μετρια τακάκια, οτι πληρώνεις παίρνεις.
Στα τακάκια η οικονομία μπορεί να σου στοιχίσει απο ενα τρακάρισμα λόγω μεγαλύτερης αποστασης φρεναρίσματος εως ενα σετ δίσκους που ειναι τσουχτεροί.
Επίσης το λινκ με τα Goldfren εχει τακακια Ceramic Carbon που προφανως προορίζονται για πίστα και δεν κάνουν για τον δρόμο.


Βλέπεις λοιπόν οτι η απάντηση δεν ειναι απλή... δεν ειναι δυσκολη η ερώτηση, κατι άλλο είναι αλλά δεν το λέω.

Υπαρχει κανενα online shop που να ξερεις οτι πουλανε τα Honda?:beer:

Acacius
14/04/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ON-OFF
ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΣΤ ΕΧΟΥΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ
ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ

Ούτε παλιός είμαι ούτε τίποτα, απλά το να ξεθάβεις συζήτηση χωρίς να το αναφέρεις μπερδεύει αυτούς που κοιτάνε τα νεότερα μηνύματα του φόρουμ χωρίς να προσέχουν τις ημερομηνίες(αχεμ...) και είναι λίγο ενοχλητικό.

sapila racing
14/04/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
Υπαρχει κανενα online shop που να ξερεις οτι πουλανε τα Honda?:beer:

Υπάρχουν αλλά εγω τα παίρνω απο τον SP στα Πατήσια στην οδό Δαιρπφελδ.

online απο εδω http://www.cmsnl.com/honda-cbf600_model1187/

ego_o_idios
14/04/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΕΒΑΛΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΛΕΕΙ ΣΗΜΕΡΑ CBF600 N ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ HONDA ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΣΩ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΔΕ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ...ΕΣΤΩ ΛΕΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ PREMIER ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ HONDA ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ 2- 20Ε ΚΑΙ ΠΙΣΩ1-60 Ε
ΚΑΙ 20Ε ΕΡΓΑΤΙΚΑ(120Ε) ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΞΑΝΑΠΑΩ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟΣ...ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ...

ta premier ine poli anotyera apo ta mama
i honda den ftiaxni takakia promi8evete apo kapio topiko ergostasio ke qrafoun ke ena nissin epano ke ante gia
ta premier exoun kaliteri kataskevi apo mama ke ine ftinotera giati den evazes piso premier?

ke afou ise sinteknos giati den tou eriskes tis mpistolies tou?
:rotflmao: :rotflmao:

akou 60 euro den iparxi afto file ksipna kapio zoo xtipise la8os timi ke gia na min vri ton mpela tou ta xreose me tin la8os

ali eksigisi den iparxi

ego_o_idios
14/04/2010, 16:33
a ke pouste
makria apo takakia new fren
ine ta mona pou trone ton disko anomiomorfa opou dite avlakia fagomata se diskofreno apo mia fora new fren ine...
makria

Tpap
14/04/2010, 16:39
@άρη: κάπως έτσι είναι όπως τα λέει ο αφρο, ως πρός τις μάρκες τουλ...

Ωστόσο έχε κατά νου ότι δεν σε απασχολεί μόνο να ΜΗΝ έχεις καθόλου φθορά στο δίσκο και μόνον στα τακάκια.
Σε απασχολεί να υπάρχει μια ισορροπία στην φθορά και στα δύο μέρη.
Δλδ, να φθείρεται μεν το τακάκι αλλά να υπάρχει και μιά ελάχιστη σχετική φθορά στον δίσκο.

Ειδάλλως, το κόστος θα είναι δυσανάλογο, είτε στην περίπτωση που αλλάζεις συχνά τακάκια (μαλακά), είτε στην περίπτωση που δεν αλλάζεις τακάκια συχνά και καταφεύγεις σε αντικατάσταση δίσκου λόγω πρόωρης φθοράς.

:wave2: :beer: :beer: :beer:




Αρχικά δημιουργήθηκε από ON-OFF
ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΣΤ ΕΧΟΥΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ

Τα πάντα φίλε μου, -σ'αυτήν την ζωή τουλάστιΧον- έχουν ημ/νία λήξης... :smokin:

Μην μασάς όμως, γιατί στα πιό σημαντικά ΔΕΝ την ξέρουμε. Όχι ότι δεν υπάρχει.

:beer: :beer: :wave2:

sapila racing
14/04/2010, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
@άρη: κάπως έτσι είναι όπως τα λέει ο αφρο, ως πρός τις μάρκες τουλ...

Ωστόσο έχε κατά νου ότι δεν σε απασχολεί μόνο να ΜΗΝ έχεις καθόλου φθορά στο δίσκο και μόνον στα τακάκια.
Σε απασχολεί να υπάρχει μια ισορροπία στην φθορά και στα δύο μέρη.
Δλδ, να φθείρεται μεν το τακάκι αλλά να υπάρχει και μιά ελάχιστη σχετική φθορά στον δίσκο.

Ειδάλλως, το κόστος θα είναι δυσανάλογο, είτε στην περίπτωση που αλλάζεις συχνά τακάκια (μαλακά), είτε στην περίπτωση που δεν αλλάζεις τακάκια συχνά και καταφεύγεις σε αντικατάσταση δίσκου λόγω πρόωρης φθοράς.

:wave2: :beer: :beer: :beer:

Δεν διαφωνώ. Τα τακάκια Honda ειναι ενας καλός συμβιβασμος πάντως και η Nissin δεν ειναι καμμια τυχαία εταιρεία.
Στο Hornet βαζω τακάκια Honda για το Fireblade 98 και ειναι ΟΚ και στην πόλη και στην πίστα, βγαζουν πανω απο 12000 χλμ τα εμπρος και δεν τρωνε δίσκους. Τα μαμα στην πίστα δεν τα εβγαζαν πέρα.

Εχω δοκιμάσει διάφορα κατα καιρούς.
Τα premier τα εχω για μετρια απο δοκιμές που ειχα κάνει παλια.
newfren ειναι για τα σκουπίδια. Τα ειχα βαλει δε ενα CB250 γυρω στο 1988 γιατί δεν ειχα μία και μου φαγανε τον δίσκο γιατί δεν πρόλαβα να το πάρω χαμπάρι. Κράτησαν 1500 χλμ. :bigcry:

Tα Carbonne Loraine πχ ειναι πολύ καλά αλλά δεν θα βγάλεις ποτέ 100.000 χλμ με ενα σετ δίσκους.

Το Bimota εχει χυτοσίδηρους δίσκους και παίζει μονο με Brembo Racing.

Ο καθενας βαζει αυτό που του ταιριάζει.


:wave2:

xrisimix
14/04/2010, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eγω προσωπικά στο Honda βαζω Honda τακάκια, και ειναι μια χαρά.
Δεν είναι ακριβά και οι δίσκοι είναι σαν καινούριοι μετα απο 40.000 χλμ.
Τα Goldfren που εχεις στο πρωτο λινκ δεν τα ξερει ουτε η μάνα τους, τα Ferodo ειναι μετρια τακάκια, οτι πληρώνεις παίρνεις.
Στα τακάκια η οικονομία μπορεί να σου στοιχίσει απο ενα τρακάρισμα λόγω μεγαλύτερης αποστασης φρεναρίσματος εως ενα σετ δίσκους που ειναι τσουχτεροί.
Επίσης το λινκ με τα Goldfren εχει τακακια Ceramic Carbon που προφανως προορίζονται για πίστα και δεν κάνουν για τον δρόμο.


Βλέπεις λοιπόν οτι η απάντηση δεν ειναι απλή... δεν ειναι δυσκολη η ερώτηση, κατι άλλο είναι αλλά δεν το λέω.

Πράγματι στο Transalp που είχα φόραγα τα μαμά για 100000+ Km !! και δεν είχαν φάει ούτε τον δίσκο. Τα αντικατέστησα με κάποια άλλα (δεν θυμάμαι μάρκα) μέσα σε 10000 Km φαγώθηκαν και τα τακάκια και ο δίσκος.