PDA

View Full Version : ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ



BILLY FILTH
04/10/2006, 23:23
Ήθελα να ρωτήσω και να μάθω από όποιον γνωρίζει, τις επιπτώσεις που έχει στη μηχανή, η είσοδος στην κόκκινη περιοχή των στροφών του κινητήρα, για 1 έως 2 δευτερόλεπτα, και πως μπορεί να επηρεάσει το αν συμβαίνει αυτό με ταχύτητα στο κιβώτιο ή με νεκρά, καθώς και το πώς μπορεί να συμβάλλει το πόσο συχνά συμβαίνει αυτό.

Συγχωρέστε με αν ζητάω πολλά, αλλά πάντα είχα αυτήν την απορία. Όποιος έχει τις γνώσεις και τη θέληση ας απαντήσει.

b_bong12
05/10/2006, 08:19
Το σιγουρο ειναι οτι 8α καψει λαδι.

dirtbird
05/10/2006, 10:49
Προφανώς ο φίλος ρωτάει έχοντας κατά νου τις περιπτώσεις αλλαγής από 1η σε 2α σε πλήρη επιτάχυνση, που μπορεί να χάσεις την αλλαγή (όποιος πει ότι δεν του έχει συμβεί ή ψεύδεται ή είναι σαλίγκαρος).

Σε αυτή την περίπτωση το πιο επικίνδυνο είναι να 'χαζέψουν' προς στιγμήν τα ελατήρια των βαλβίδων με αποτέλεσμα να μείνουν ανοιχτές και να έχουν blind date με το έμβολο. Πιο εύκολο σε κινητήρα αυτοκινήτου αλλά και αυτοί των μοτό... έχουν τα όρια τους.

Όσον αφορά το λάδι, μάλλον θα συμφωνήσω με τον Φ/θη (αποφεύγοντας να υιοθετήσω τα κοσμητικά). Άμα το πρόβλημα ήταν να κάψει λαδάκι, άλλο τόσο εύκολα θα μπορούσες να το συμπληρώσεις....

Cpt. Haddock
05/10/2006, 11:04
To the point, billy: Καλό είναι ο οποιοσδήποτε κινητήρας να ΜΗΝ δουλέυει σε ψηλές στροφές χωρίς φορτίο (με νεκρά δλδ)


:wave2:

sniper
05/10/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Σε κινητήρα αυτοκινήτου πολύ δύσκολο, διότι ακόμα και τα πιό μίζερα αμάξια τώρα πια έχουν κόφτη που δε σε αφήνει να μπεις στα κόκκινα.

dirtbird, πώς βγάζεις συμπέρασμα για το τι ρωτάει ο filth? Εγώ δε νομίζω ότι αναφέρεται στην περίπτωση που περιγράφεις.


α, να μην ξεχάσω:
σκατά, μαλάκας, πίπες.

Συνέχισε έτσι.....

καλάς πας....

alex14
05/10/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
έχουν κόφτη που δε σε αφήνει να μπεις στα κόκκινα.


Αλλο κοκκινα, αλλο κοφτης.

OldMan
05/10/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σε αυτή την περίπτωση το πιο επικίνδυνο είναι να 'χαζέψουν' προς στιγμήν τα ελατήρια των βαλβίδων με αποτέλεσμα να μείνουν ανοιχτές και να έχουν blind date με το έμβολο.

Όχι σε Ducati !!! :nono:

GIXXERAKIAS
05/10/2006, 11:09
Αφου δεν εχουν δυναμη να μπουν ουτε στα κοκκινα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:







ps:sorry για το spam αλλα....τα θελε!!:D

stefanos
05/10/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι σε Ducati !!! :nono:

και σε morini δεν γίνεται.:wave2:

alex14
05/10/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
και σε morini δεν γίνεται.:wave2:

Εχουν και αυτα καποιο τυπο desmo ?

:wave2:

stefanos
05/10/2006, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εχουν και αυτα καποιο τυπο desmo ?

:wave2:
Οχι απλά οι βαλβίδες είναι κάθετες στο πιστόνι και αν τις πετύχει το πιστόνι απλά κλείνουν

dirtbird
05/10/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εχουν και αυτα καποιο τυπο desmo ?

:wave2:

Έτσι του'ρθε και το'πε

Hint:έχει πήξει στο ξεσκά#$μα :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
05/10/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οχι απλά οι βαλβίδες είναι κάθετες στο πιστόνι και αν τις πετύχει το πιστόνι απλά κλείνουν

Για πάντα!!:bigcry: :bigcry:

stefanos
05/10/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Για πάντα!!:bigcry: :bigcry:

Τόσο άσχετος:smokin:

dirtbird
05/10/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι σε Ducati !!! :nono:

Που όμως έχει κίνηση εκκ/φόρων με ιμάντα (γκαμο τον πολυμερισμο μου γκαμο) :lol:

dirtbird
05/10/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τόσο άσχετος:smokin:

Δεν ασχολούμαι με μλκίες
Και εδώ θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι έχω ασχοληθεί με πολλές σε κάποιο από τα οχήματα σου. Therefore, κάνε γρήγορα edit την απάντηση σου αλλιώς θα τα βρεις αναδρομικά μπροστά σου.

(δεν πιέζωμεν κανέναν):bigcry: :lol: :bigcry: :smokin:


:wave2:

Φιλαλήθης
05/10/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Αλλο κοκκινα, αλλο κοφτης.

Άλλο παπάς, άλλο βενζινάδικο, άλλο η λεγεώνα των ξένων. Δηλαδή τώρα συννενοηθήκαμε;

Είπα γω ότι ο κόφτης είναι το ίδιο με τα κόκκινα;

Ξαναλέω:

Πάρε ένα καινούριο αμάξι κ προσπάθησε να το πας μέσα στα κόκκινα. Το πιθανότερο είναι πως δε θα σε αφήσει. Στο punto grande πάντως, δεν φαίνονται καν τα κόκκινα στο στροφόμετρο.

dirtbird
05/10/2006, 11:43
Ωραία.

Για να θέσωμεν και ένα φιλοσοφικό ερώτημα.

Πως λειτουργεί ο κόφτης? (μην βιάζεστε δεν τέλειωσε η ερώτηση)
















































































Με διακοπή ανάφλεξης ή με διακοπή τροφοδοσίας?
(παίζω και μαθαίνω) :wave2: :wave2:

BILLY FILTH
05/10/2006, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Προφανώς ο φίλος ρωτάει έχοντας κατά νου τις περιπτώσεις αλλαγής από 1η σε 2α σε πλήρη επιτάχυνση, που μπορεί να χάσεις την αλλαγή (όποιος πει ότι δεν του έχει συμβεί ή ψεύδεται ή είναι σαλίγκαρος).

ακριβώς για αυτή την περίπτωση μιλάω φίλε μου καθώς και για την περίπτωση όπου λόγω σπινιαρίσματος του τροχού οι στροφές κάνουν κάποιο κενό φτάνοντας τελικώς ακαριαία στα κόκκινα μην προλαβαίνοντας να αλλάξεις γρήγορα σε δευτέρα.
απλά η ερώτηση αφορά το αν μπορεί να "τραυματιστεί" ο κινητήρας.

motaba
05/10/2006, 11:48
Διακοπή τροφοδοσίας θα έλεγα..

Υ.Γ. Υπάρχει και η περίπτωση αισθητήρα στο διαφορικό του αυτοκινήτου ο οποίος π.χ. πάνω από τα 210km/h δίνει σήμα στον εγκέφαλο και κόβει την τροφοδοσία.....( ή την ανάφλεξη...?:sick: )

Φιλαλήθης
05/10/2006, 11:55
ο κόφτης δουλεύει με διάφορους τρόπους. ή διακόπτει την τροφοδοσία, ή πειράζει το avance οπότε δεν έχει ροπή το μοτέρ κτλ Με την ecu που έχουμε τώρα πια, πάντως, το απλούστερο είναι απλά να μην αφήνει η ecu το μοτέρ να πάει παραπέρα από κάποιες προρυθμισμένες rpm

Δεν παίζει να κόβει μόνο την ανάφλεξη, γιατί τότε θα μπαίνει/βγαίνει άκαυστο μίγμα το οποίο δε νομίζω ότι είναι κ πολύ καλό για τον καταλύτη.

alex14
05/10/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης

Πάρε ένα καινούριο αμάξι κ προσπάθησε να το πας μέσα στα κόκκινα. Το πιθανότερο είναι πως δε θα σε αφήσει. Στο punto grande πάντως, δεν φαίνονται καν τα κόκκινα στο στροφόμετρο.

Και γιατι να μην παρω ενα παλιο αμαξι?:D

Οσο για το εαν σε αφησει η οχι να μπεις στα κοκκινα εχεις λαθος.

Φιλαλήθης
05/10/2006, 12:18
Όταν έρθεις στην πάτρα, θα σου δώσω το lancia. Αν το βάλεις στα κόκκινα, στο χαρίζω.

dirtbird
05/10/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Με την ecu που έχουμε τώρα πια, πάντως, το απλούστερο είναι απλά να μην αφήνει η ecu το μοτέρ να πάει παραπέρα από κάποιες προρυθμισμένες rpm


Στα σύγχρονα (auto&moto) η ecu τα κάνει όλα, αυτό είναι δεδομένο.

Ρύθμιση αβάνς δεν χρειάζεται.
Σωστά δεν κόβουμε ανάφλεξη γιατί τότε θα πέρναγε άκαυτη στην εξαγωγή και το σύστημα αντιρρύπανσης θα πήγαινε περίπατο για τους γνωστούς - ευγενείς- λόγους.
Αντιθέτως γίνεται cut-off του ψεκασμού (όπως γίνεται και στις ενδιάμεσες στροφές , όταν επιβραδύνουμε με κινητήρα).
Άλλο όμως η ρύθμιση της παρεχόμενης από τον κινητήρα ΡΟΠΗΣ, και άλλο ο ΄κόφτης'.


Πως γίνεται ο περιορισμός ροπής του κινητήρα ?

Hint: από του χρόνου και σε 'ελικοφόρες' μοτό.

GIXXERAKIAS
05/10/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Όταν έρθεις στην πάτρα, θα σου δώσω το lancia. Αν το βάλεις στα κόκκινα, στο χαρίζω. Μπορω εγω?ειχα και lancia και τα γουσταρω πολυ!!!ξερω και τον τροπο αφου εχω βαρεσει με το corolla moy to 1.4 8.200στρ και την γλιτωσε?





σας καιει να μαθετε ε?ειναι απλα τα πραγματα 5η με 6200στρ κοφτη και αντι να βαλω 6η(ναι εχει 6αρι σασμαν)εβαλα τεταρτη και ως γνωστον στα κατεβασματα δεν πιανει ο κοφτης δεν το ηξερα τωρα το εμαθα:D :D

dirtbird
05/10/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Μπορω εγω?ειχα και lancia και τα γουσταρω πολυ!!!ξερω και τον τροπο αφου εχω βαρεσει με το corolla moy to 1.4 8.200στρ και την γλιτωσε?





σας καιει να μαθετε ε?ειναι απλα τα πραγματα 5η με 6200στρ κοφτη και αντι να βαλω 6η(ναι εχει 6αρι σασμαν)εβαλα τεταρτη και ως γνωστον στα κατεβασματα δεν πιανει ο κοφτης δεν το ηξερα τωρα το εμαθα:D :D
Οχταμισάρες, βαράγαμε με 127 και εκκεντροφόρο στο πλάι (τι πλάι, κάτω).

Ο κόφτης σου δουλεύει πάντα, αλλά δεν σε 'πρόλαβε'.:lol:

Τελικά τι έγινε , έζησε?

OldMan
05/10/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πως γίνεται ο περιορισμός ροπής του κινητήρα ?


Αν κοντύνουμε το κομβίο του στροφάλου... :wave2:

dirtbird
05/10/2006, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν κοντύνουμε το κομβίο του στροφάλου... :wave2:

Είσαι ντεμοντέ (ζούμε στην εποχή των ηλεκτρονικών) :lol: :lol: :wave2:

GIXXERAKIAS
05/10/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Οχταμισάρες, βαράγαμε με 127 και εκκεντροφόρο στο πλάι (τι πλάι, κάτω).

Ο κόφτης σου δουλεύει πάντα, αλλά δεν σε 'πρόλαβε'.:lol:

Τελικά τι έγινε , έζησε? φτου φτου χτυπα ξυλο ζει και βασιλευει και τα 1.6 κυριευει:D :D :D τελικα του χρειαζοταν ενα ξεμπουκωμα απότι φαινεται γιατι δουλευει πολυ καλα μαλιστα εδω και 10000χιλ περιπου απο τοτε που εγινε.

stefanos
05/10/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Μπορω εγω?ειχα και lancia και τα γουσταρω πολυ!!!ξερω και τον τροπο αφου εχω βαρεσει με το corolla moy to 1.4 8.200στρ και την γλιτωσε?





σας καιει να μαθετε ε?ειναι απλα τα πραγματα 5η με 6200στρ κοφτη και αντι να βαλω 6η(ναι εχει 6αρι σασμαν)εβαλα τεταρτη και ως γνωστον στα κατεβασματα δεν πιανει ο κοφτης δεν το ηξερα τωρα το εμαθα:D :D

Και τι να έκανε ο κόφτης (που έπιανε βέβαια) δηλαδή σε αυτή την περίπτωση να πέταγε άγκυρα?

OldMan
05/10/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Είσαι ντεμοντέ (ζούμε στην εποχή των ηλεκτρονικών)

"Ηλεκτρονικά Ελεγχόμενη Μεταβολή Μήκους Κομβίου Στροφαλοφόρου Άξονα", εννοούσα... :D

GIXXERAKIAS
05/10/2006, 13:11
Στεφανε δεν ζητησα να πιασει οχι με αυτον τον τροπο(ειδικα επειδη εκεινη την στιγμη ψ@λιαζα ενα τυπακο με punto 1.4 95hp.)Και μην μου πει κανεις οτι τρεχετε και κανετε μλκιες γιατι ΟΛΟΙ το κανουμε ειτε με μηχανη ειτε με αμαξι,απλα με το αμαξι νιωθεις πολυ πιο ασφαλης,δεν εισαι ομως;) Α και ο κοφτης δεν πιανει στα κατεβασματα πιανει μονο σε throttle δηλ οταν πατας γκαζι στα κατεβασματα δεν εχει να κοψει ουτε αβανς,ουτε ρευματα,ουτε τροφοδοσια:wave2:

Φιλαλήθης
05/10/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και τι να έκανε ο κόφτης (που έπιανε βέβαια) δηλαδή σε αυτή την περίπτωση να πέταγε άγκυρα?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΣΤΕΦΑΝΕ έγραψες! ΛΟΛ

dirtbird
05/10/2006, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Στεφανε δεν ζητησα να πιασει οχι με αυτον τον τροπο(ειδικα επειδη εκεινη την στιγμη ψ@λιαζα ενα τυπακο με punto 1.4 95hp.)Και μην μου πει κανεις οτι τρεχετε και κανετε μλκιες γιατι ΟΛΟΙ το κανουμε ειτε με μηχανη ειτε με αμαξι,απλα με το αμαξι νιωθεις πολυ πιο ασφαλης,δεν εισαι ομως;) Α και ο κοφτης δεν πιανει στα κατεβασματα πιανει μονο σε throttle δηλ οταν πατας γκαζι στα κατεβασματα δεν εχει να κοψει ουτε αβανς,ουτε ρευματα,ουτε τροφοδοσια:wave2:

Aυτό που γράφεις συμβαίνει γιατί μηχανικά δεν είναι δυνατόν να περιοριστούν οι στροφές του κινητήρα ο οποίος σε αυτή την περίπτωση 'οηγείται' από τους τροχούς (ούτε εγώ δεν καταλαβαίνω τι γράφω). Τα ηλεκτρονικά όμως λειτουργούν, δλδ δεν λειτουργούν. ((πω, πω παπαρολογία που μ'εχει πιάσει, μάλλον φταίει αυτό που ανακάλυψα χτες το βράδυ στις αεροδυναμικές)

GIXXERAKIAS
05/10/2006, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα ηλεκτρονικά όμως λειτουργούν, δλδ δεν λειτουργούν. ((πω, πω παπαρολογία που μ'εχει πιάσει, μάλλον φταίει αυτό που ανακάλυψα χτες το βράδυ στις αεροδυναμικές) το ξερω και γω το ιδιο νιωθω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: εγω ειπα πουθενα οτι δεν λειτουργουν,λειτουργουν και μαλιστα κανονικοτατα απλα σε φαση κατεβασματος 'ξεγελας'τον κοφτη και στροφαρει ψηλα(μεχρι να σπασει):D

kostisthegreek
05/10/2006, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
ακριβώς για αυτή την περίπτωση μιλάω φίλε μου καθώς και για την περίπτωση όπου λόγω σπινιαρίσματος του τροχού οι στροφές κάνουν κάποιο κενό φτάνοντας τελικώς ακαριαία στα κόκκινα μην προλαβαίνοντας να αλλάξεις γρήγορα σε δευτέρα.
απλά η ερώτηση αφορά το αν μπορεί να "τραυματιστεί" ο κινητήρας.

Αν ο κινητήρας είναι ζεστός δεν βλέπω κάποιο λόγο να τραυματιστεί. Απλά ανεβαίνουν οι στροφές. Ελάχιστα παραπανίσια φθορά στους δίσκους ίσως, άντε να τσιμπήσει και λίγο λαδάκι. Δίχως να το παρακάνουμε έτσι?