PDA

View Full Version : ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΗΧΑΝΗΣ... ΠΕΙΤΕ......



gtsagas
05/10/2006, 08:41
ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΡΩΘΕΙ (ΤΙ ΕΝΩΩ...
ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΤΛ) ή ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΕΛΙΚΑ (ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΤΗΣ SUZUKI., ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ "ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SUZUKI")

ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΟ GSXR 600 K6

ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

alex14
05/10/2006, 08:55
Οτι λεει το manual. Αυτοι που το εγραψαν κατι ξερουν περισσοτερο απο του μαστορους.

:wave2:

GIXXERAKIAS
05/10/2006, 11:45
μεχρι το πρωτο σερβις στα 1000χιλ πολυ προσοχη στο γκαζι,δεν παρασυρομαστε μεχρι 7000στρ.Μετα το πρωτο σερβις σταδιακο ανοιγμα του γαζιου σε ταξιδι μεχρι τις 10000στρ και μετα ξανα πεφτεις αργα αργα στις 7000στρ.μετα τα 1600χιλ η μηχανη μας εχει πλεον στρωσει χαρακτηρα;)


ps:καλο ειναι οταν βγαινεις εθνικη να ενναλασεις συνεχως την ταχυτητα σου να κοβεις και να κατεβαζεις ταχυτητες ουτοσωστε να στρωνεται ομαλα και το κιβωτιο αλλα και το μοτερ σου,καλο ειναι να μην την αφηνεις να ζεσταθει πολυ σε συνθηκες πολης στα πρωτα 1600χιλ οποτε μας μενουν οι μακρυνες βολτες!!Καλες βολτες λοιπον!!!:wave2:

kostisthegreek
05/10/2006, 21:59
Βασικά ότι λέει το μάνουαλ για τις στροφές κινητήρα.

Εκτός απ΄αυτό καλό είναι να αποφεύγουμε την εθνική στο στρώσιμο και να προτιμούμε παλιά εθνική και επαρχιακό δίκτυο με ανηφοριές - κατηφοριές - στροφιλίκια κλπ για να δουλεύουν όλα στο μηχανάκι. Ανεβοκατέβασμα στροφών κινητήρα, αλλαγές σχέσεων, δούλεμα αναρτήσεων, ελαστικών κλπ.
Και στην αρχή τα πρώτα χλμ. με ρέγουλα, λίγα λίγα.

Καλοτάξιδο το εργαλείο!!!:wave2:

fantacid
05/10/2006, 23:28
για να μην ανοιγω αλλο θρεντ,αφου ειμαι θεωρητικα ον τοπικ!

οταν λεμε στρωσιμο τι ακριβως εννουμε?

ΟΧΙ το πως?
εχω στρωσει αρκετες φορες μηχανακια.

αλλα το ΓΙΑΤΙ!
κ ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις εαν ΔΕΝ?

675
06/10/2006, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
για να μην ανοιγω αλλο θρεντ,αφου ειμαι θεωρητικα ον τοπικ!

οταν λεμε στρωσιμο τι ακριβως εννουμε?

ΟΧΙ το πως?
εχω στρωσει αρκετες φορες μηχανακια.

αλλα το ΓΙΑΤΙ!
κ ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις εαν ΔΕΝ?

nai re paidia... poli kali aporia...gia peite mas :wave2: :sick:

a$wto$
06/10/2006, 01:04
Δεν ειμαι μάστορας ουτε μαστούρας :) Απλα διαβασα το manual...

Οταν μια μοτο βγει απ'το εργοστασιο ειναι μεν συναρμολογημενα ολα τα μερη της αλλα δεν εχουν "δεσει" ακομα.

Με την προσεκτικη χρηση αρχικα (στρωσιμο) δινεται η ευκαιρια στα κινουμενα μερη της μοτο να "ταιριαξουν" τις ατελειες που εχουν στα σημεια που εφαπτονται μεταξυ τους.
Μιλαμε για χιλιοστα δηλαδη που τα μεταλα "βρισκουν" το ενα με τ'αλλο(πιστονια,εμβολα κτλ).

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που το λαδι στο πρωτο σερβις ειναι γεματο γρεζια (ρινισματα μεταλλων).

Αυτο ισως να μην γινεται αντιλληπτο αμεσα αλλα χαρακτηρηστικο παραδειγμα ειναι το κιβωτιο ταχυτητων.Στην παρθενα μηχανη ειναι σκληρο και μετα απο μερικες χιλιαδες χιλιομετρα μαλακωνει αρκετα...

Παραπανω δεν μπορω να το εξηγησω λογω ελειψης γνωσεων.Αλλα πιστευω το στρωσιμο πρεπει να γινεται με ευλαβεια αν θελουμε να ειμαστε σωστοι απεναντι στο κοπο τον δικο μας (χρηματα) και της ομαδας που εφτιαξε το μοτορι...

Εχω την αισθηση οτι αν το καινουριο μηχανημα δεν το σεβαστεις μελλοντικα θα στο αναποδωσει.

gtsagas
06/10/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
μεχρι το πρωτο σερβις στα 1000χιλ πολυ προσοχη στο γκαζι,δεν παρασυρομαστε μεχρι 7000στρ.Μετα το πρωτο σερβις σταδιακο ανοιγμα του γαζιου σε ταξιδι μεχρι τις 10000στρ και μετα ξανα πεφτεις αργα αργα στις 7000στρ.μετα τα 1600χιλ η μηχανη μας εχει πλεον στρωσει χαρακτηρα;)


ps:καλο ειναι οταν βγαινεις εθνικη να ενναλασεις συνεχως την ταχυτητα σου να κοβεις και να κατεβαζεις ταχυτητες ουτοσωστε να στρωνεται ομαλα και το κιβωτιο αλλα και το μοτερ σου,καλο ειναι να μην την αφηνεις να ζεσταθει πολυ σε συνθηκες πολης στα πρωτα 1600χιλ οποτε μας μενουν οι μακρυνες βολτες!!Καλες βολτες λοιπον!!!:wave2:


οταν λες ζεσταθει για τι θερμοκρασια μιλας?

gixxerpap
06/10/2006, 15:11
το σημαντικο στο στρωσιμο δεν ειναι το ποσες στροφες θα φτασεις, αλλα το πως θα τις φτασεις! ανεβαζετε λοιπον στροφουλες στο μοτερ -καλο του κανει-, αλλα με συνεση στο ανοιγμα.

...και προς θεου, μην αφηνετε το μοτερ να δουλευει πολυ χαμηλα, δυσανασχετει....

gtsagas
06/10/2006, 17:27
ευχαριστω απο εναν νεο οδηγο
τελικα οι συμβουλες σας ειναι αρκετα πολυτιμες
ευχαριστω ξανα.
και οταν κατεβετε κρητη εδω ειμαστε

GIXXERAKIAS
07/10/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsagas
οταν λες ζεσταθει για τι θερμοκρασια μιλας? γενικα να μην φτασει στην μεγιστη θερμοκρασια που ανοιγει το βεντιλατερ για να κρυωσει την μηχανη.Αν πηγαινεις πορεια η σε ταξιδι εχεις μια θερμοπκρασια 83-85 βαθμους. στους 105 αναβει το βεντιλατερ.τουλαχιστον στο δικο μου Κ4 600.:wave2:

GIXXERAKIAS
07/10/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
το σημαντικο στο στρωσιμο δεν ειναι το ποσες στροφες θα φτασεις, αλλα το πως θα τις φτασεις! ανεβαζετε λοιπον στροφουλες στο μοτερ -καλο του κανει-, αλλα με συνεση στο ανοιγμα.

...και προς θεου, μην αφηνετε το μοτερ να δουλευει πολυ χαμηλα, δυσανασχετει.... Γι'αυτο λεω του φιλου σταδιακο ανοιγμα του γκαζιου Γιωργη:wave2: