PDA

View Full Version : ΖΗΜΙΑ ΑΠΟ ΛΟΥΚΕΤΟ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΩΝ



tsiki
05/10/2006, 09:22
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΙΜΠΛΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΙΕΙ ΚΑΦΕ ΑΚΟΜΗ, ΠΑΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ.ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΑΚΑ, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΔΕΞΙΑ (ΩΩΩΧΧ! ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ ΞΕΧΑΣΑ Ο Μ@@@Κ@Σ ΣΚΕΦΤΗΚΑ), ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ, ΜΑΝΕΤΕΣ ΚΛΠ. ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ. ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ, ΤΗΝ ΣΗΚΩΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ, ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ. ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ Η΄ΣΤΟ ΔΙΣΚΟ?

Υ.Γ. Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΗΟΝDA CBF600SA.

Stergios69
05/10/2006, 09:26
Εγώ αυτό το έπαθα την 3η μέρα που είχα την μηχανή... :bigcry:
Είχε στραβώσει ο δίσκος...
Βάλε την μηχανή στο κεντρικό σταντ και γύρνα τον εμπρός τροχο με το χέρι παρατηρώντας τους δίσκους αν βρίσκουν στη δαγκάνα σε κάποιο σημείο.
Η όταν οδηγάς, η μηχανή θα τραβάει λίγο δεξιά ή αριστερά.

stavrogin
05/10/2006, 09:30
Απο αποτομο ξεκινημα με λουκετο ,εχει κοψει μεχρι και καλωδιο σε μενα.αλλα με μαλακο ξεκινημα δεν εχεις παθει τιποτα.

tsiki
05/10/2006, 09:31
THANKS!!! STERGIOS 69.
AΡΙΣΤΕΡΑ-ΔΕΞΙΑ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΜΕΡΙΚΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΩΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ, ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΑΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΙ...?

dirtbird
05/10/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiki
THANKS!!! STERGIOS 69.
AΡΙΣΤΕΡΑ-ΔΕΞΙΑ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΜΕΡΙΚΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΩΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ, ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΑΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΙ...?

Αν είναι αρκετά στραβωμένος, θα νοιώσεις την μανέτα να 'κλωτσάει' όταν πατάς φρένο. Ο δίσκος μπορεί να κάνει κανά 150άρι, τσέκαρα εδώ (http://www.davidsilverspares.co.uk/cgi-bin/dss2-cgi/Catalogue.pl) που συνήθως είναι φτηνότερος ,αλλά δεν είχε τιμή για το δικό σου.

tsiki
05/10/2006, 09:57
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ DIRTBIRD ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟ SITE, ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΩ.

kalant
05/10/2006, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αν είναι αρκετά στραβωμένος, θα νοιώσεις την μανέτα να 'κλωτσάει' όταν πατάς φρένο. Ο δίσκος μπορεί να κάνει κανά 150άρι, τσέκαρα εδώ (http://www.davidsilverspares.co.uk/cgi-bin/dss2-cgi/Catalogue.pl) που συνήθως είναι φτηνότερος ,αλλά δεν είχε τιμή για το δικό σου.

αν δεν ειναι αρκετα στραβος πως φαινεται?

το ειχα παθει στο v-strom αλλα οχι με φορα, στην μανετα δεν αισθανομουν κατι αλλα οταν σηκωνα την μηχανη και γυριζα τον τροχο ακουγα σε ενα κομματι του δισκου ενα ξυσιμο...

προφανως εκει ηταν ελαχιστα στραβος και εβρισκε στο τακακι αλλα το πηγαινα στο συνεργειο και μου ελεγαν οτι δεν ειναι τιποτα...

λετε να ηταν ψυχολογικο?

b_bong12
05/10/2006, 10:20
το ιδιο προβλημα εχω και εγω στο hornet.
Απο λακουβα στραβωσε ζαντα-δισκος.

Η ζαντα πηγε για ισιωμα.
Μετα απο καποια χλμ οταν παταω τον συμπλεκτη(για να μην ακουγεται το μοτερ) ακουω τον δισκο να χτυπαει στο τακακι.

Στο επομενο σερβις θα φτιαχτει και αυτο

sapila racing
05/10/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
το ιδιο προβλημα εχω και εγω στο hornet.
Απο λακουβα στραβωσε ζαντα-δισκος.

Η ζαντα πηγε για ισιωμα.
Μετα απο καποια χλμ οταν παταω τον συμπλεκτη(για να μην ακουγεται το μοτερ) ακουω τον δισκο να χτυπαει στο τακακι.

Στο επομενο σερβις θα φτιαχτει και αυτο

Δεν γίνεται να σου στραβώσει ο δίσκος από λακούβα.
Κάτι άλλο έγινε.

kaps
05/10/2006, 10:37
Ενα απλό και γρηγορο τσεκάρισμα είναι να πατήσεις με λίγα χιλιομετράκια το μπροστινό φρένο . Αν κάνει σαν να πιάνει αφήνει τότε έχεις στραβώσει το δίσκο και πας για άλλον . Ενημερωτικά έχω ακούσει πως αν έχεις κλειδώσει μπροστά με disc lock και κάποιος βλάκας σου μετακινήσει ατσούμπαλα την μηχανή βίαια μπορεί πάλι να σου στραβώσει το δίσκο . Εχω λάθος ;

dirtbird
05/10/2006, 10:39
Mήπως το τακάκι 'γλύστρα' ψιλοκουνιέται?
;)
Πόσοι βάζουν γράσσο χαλκού στον πείρο συγκράτησης των τακακιών και στην πλάτη των τακακιών εκεί που πατάνε τα έμβολα?;) ;)

Και κάτι τελευταίο.
Την περασμένη εβδομάδα γυρνώντας από την δουλειά, σε μέτρια φρεναρίσματα, ένοιωθα κάτι σαν κραδασμό(ή παλμική κίνηση) από το μπροστινό φρένο -όχι όμως στην μανέτα. Συνέχισα μέχρι το σπίτι με πίσω φρένο γιατί μου πέρασαν κακές σκέψεις από το μυαλό (μέχρι και ξεσφιγμένες βίδες δαγκανών - μου'χει τύχει χωρίς δική μου υπαιτιότητα) και γιατί βαριόμουν να σταματήσω να δω (μήπως είχα εργαλεία μαζί μου?).

Φτάνοντας (και λύνοντας εμπρός τακάκια) διαπίστωσα ότι παρόλο που πάντα λιπαίνω τον πείρο όπως παραπάνω, λόγω 'αλλεπάλληλων' πλυσιμάτων με πίεση, αυτός είχε στεγνώσει. με αποτέλεσμα τα τακάκια να μην ολισθαίνουν (ως έπρεπε, όχι καθόλου) πάνω στον πείρο.

Ψιλά γράμματα..........:smilea:

b_bong12
05/10/2006, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν γίνεται να σου στραβώσει ο δίσκος από λακούβα.
Κάτι άλλο έγινε.

Ηταν γερη η στουκα στη λακουβα πιστεψε με.Μαλακια εργολαβου κλασικα.
Και ειχα και 2ο ατομο οποτε δεν προλαβα να φρεναρω.

Εκτος απο ζαντα-δισκο μου φαινεται πως στραβωσε και το λαστιχο.

zzr2005
05/10/2006, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Ενα απλό και γρηγορο τσεκάρισμα είναι να πατήσεις με λίγα χιλιομετράκια το μπροστινό φρένο . Αν κάνει σαν να πιάνει αφήνει τότε έχεις στραβώσει το δίσκο και πας για άλλον . Ενημερωτικά έχω ακούσει πως αν έχεις κλειδώσει μπροστά με disc lock και κάποιος βλάκας σου μετακινήσει ατσούμπαλα την μηχανή βίαια μπορεί πάλι να σου στραβώσει το δίσκο . Εχω λάθος ;
δεν ξέρω αν συμβαίνει με τη δύναμη με τα χέρια ...πάντως με ξεκίνημα με μηδαμινές στροφές στο στροφόεμτρο έχω στραβώσει εγώ μία ..
ίσως να συμβαίνει κ με δυνατό σπρώξιμο καθώς ενδέχεται να κάνει μοχλό με τη ζάντα
έχω στραβώσει ήδη δύο εγώ....αλλά η μία έγινε με χοντρό συμπλεξάρισμα οπότε ήταν λογικό

Pardalotzatziki
05/10/2006, 18:53
ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΤΕ ΤΑ ΙΔΙΑ......ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΝΑ ΒΑΖΕΤΕ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΣΤΟΝ ΠΙΣΩ ΔΙΣΚΟ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΤΑ ΣΤΗΝ ΔΑΓΚΑΝΑ....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ....
ΧΩΡΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΚΟΛΛΗΤΑ ΣΤΗΝ ΔΑΓΚΑΝΑ...ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΟΠΙΣΘΕΝ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ GOLDWING)....;) :wave2:

kostisthegreek
05/10/2006, 22:49
Το λουκέτο κοντά στη δαγκάνα (καλύτερα στον πίσω τροχό) και κάποιο συμπράγκαλο που να επενθυμίζει την ύπαρξη του λουκέτου. Και το συμπράγκαλο αυτό να είναι πάντα μαζί με το λουκέτο για να μη ξεχνάμε να το βάλουμε.

pipis
06/10/2006, 02:41
Απο το XR τιποτα δεν καταλαβε το κτηνος... Παλι καλα δεν επεσα γιατι θα γινομουν ΡΟΜΠΑ!! ειμουν ψυρρη...


64289

OldMan
06/10/2006, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
...μου φαινεται πως στραβωσε και το λαστιχο...

:rolleyes: :D :smokin:

mrklyk
06/10/2006, 10:01
εγω παντα βαζω ενα απο αυτα τα καλωδια... http://www.lockitt.com/accessoriesreminders.htm

zzr2005
06/10/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Απο το XR τιποτα δεν καταλαβε το κτηνος... Παλι καλα δεν επεσα γιατι θα γινομουν ΡΟΜΠΑ!! ειμουν ψυρρη...
βέβαια η ευκολία με την οποία κόπηκε το λουκέτο χωρίς να πάθει τίποτα ο δίσκος πρέπει να σε προβληματίσει...
συμβουλή μου...αυτά τα λουκέτα τα γνωρίζω και κόβονται για πλάκα...πάρε ένα καλό γνωστής εταιρίας....

oulas
06/10/2006, 16:35
Υπαρχει και η πατεντα του ΜcGyver:rotflmao: