PDA

View Full Version : Αύξηση κυβισμού



motaba
06/10/2006, 07:44
Καλημέρα! :o

Ήθελα να ρωτήσω.. πώς γίνεται η αλλαγή χυτωνίου σε ένα κύλινδρο..?

π.χ. Η Wiseco έχει ένα κιτ για ΧΤ 3tb (πιστόνι - χιτώνιο) με κυβισμό 633 κ.ε. Τα αγοράζουμε, ΟΚ αλλά πώς αλλάζουμε το χυτώνιο..?

Και κάτι άλλο..
Σε ένα κατάλογο της εταιρείας KEDO είδα ότι υπάρχουν 3 εκκεντροφόροι για το ΧΤ.
Ένας για χαμηλές στροφές, ένας για χαμηλο-μεσαίες κι ένας για υψηλές..
Η δεύτερη είναι η καλύτερη επιλογή για σας ?


Tnx, motaba

CostasR1
06/10/2006, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλημέρα! :o

Ήθελα να ρωτήσω.. πώς γίνεται η αλλαγή χυτωνίου σε ένα κύλινδρο..?

π.χ. Η Wiseco έχει ένα κιτ για ΧΤ 3tb (πιστόνι - χιτώνιο) με κυβισμό 633 κ.ε. Τα αγοράζουμε, ΟΚ αλλά πώς αλλάζουμε το χυτώνιο..?

Και κάτι άλλο..
Σε ένα κατάλογο της εταιρείας KEDO είδα ότι υπάρχουν 3 εκκεντροφόροι για το ΧΤ.
Ένας για χαμηλές στροφές, ένας για χαμηλο-μεσαίες κι ένας για υψηλές..
Η δεύτερη είναι η καλύτερη επιλογή για σας ?


Tnx, motaba

Καλημερα φιλαρακι,επειδη παλια ειχα αλλαξει χιτωνια σε ενα rgv 250 που ειχα,θυμαμαι οτι τα ειχαμε στειλει σε ενα μαγαζι "Δρακος" νομιζω λεγοταν και δεν ξερω αν υπαρχει ακομα,και αποτι μου ειχε πει ο μαστορας που ειχε αναλαβει να μου φτιαξει την μηχανη,τα χιτωνια μπαινουν πρεσαριστα.οποτε ειναι μαλλον αδυνατον να το κανεις μονος σου.τωρα για να βαλεις κιτ αυξησης κυβισμου στα 633 κ.ε. αυτο σημαινει οτι θα εχει μεγαλυτερη διαμετρο το χιτωνιο απο αυτο που φοραει ειδη το xt,οποτε λογικα πρεπει να φαγωθει ο κυλιδρος στις διαστασεις του χιτωνιου και να πρεσαριστει αυτο μεσα,οποτε θες ενα πολυ καλο μαστορα και με τα καταλληλα μηχανηματα.αλλα γιατι να μπεις σε ολη αυτη την διαδικασια και δεν περνεις ενα κυλινδρο ετοιμο απο την Wiseco?και αν οχι αυτο γιατι δεν κανεισ ενα ρεκτιφιε στον ιδιο κυλινδρο και να και να βαλεις ενα αναλογο πιστονακι και να κανεις την δουλεια σου ετσι?σιγουρα υπαρχουν ατομα που ειναι γνωστες 100% του θεματος και θα σε βοηθησουν περισσοτερο απο εμενα ,απλα επειδη ειχα μια αναλογη εμπειρια στο θεμα θελησα να πω την γνωμη μου!!:wave2:

OldMan
06/10/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
υπάρχουν 3 εκκεντροφόροι για το ΧΤ.
Ένας για χαμηλές στροφές, ένας για χαμηλο-μεσαίες κι ένας για υψηλές..

Υποψιάζομαι τι θέλεις να πεις, αλλά δεν το διευκρινίζεις καλύτερα ...??

OldMan
06/10/2006, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από CostasR1
..........................................

"Δράκος" λέγεται ακόμη (και υπάρχει...)

Κάπου μπερδεύεσαι, γιατί ρεκτιφιέ θα γίνει ούτως ή άλλως, οπότε θα χρειαστεί και μεγαλύτερο χιτώνιο...

Εκτός από το φάγωμα του κυλίνδρου (όπως σωστά είπες) χρειάζεται και αντίστοιχη "περιποίηση" η κυλινδροκεφαλή (φάγωμα με εξομάλυνση στο χείλος της).

Δeν ξέρω αν η Wiseko βγάζει έτοιμο σετ κυλίδρου/πιστονιού/κεφαλής, αλλά αν ναι σίγουρα θα είναι ακριβό και αν όχι πάλι δεν γλυτώνει το μηχανουργείο!!!



:wave2: :beer: :wave2:

motaba
06/10/2006, 11:05
Γεια χαρά και πάλι..


αλλα γιατι να μπεις σε ολη αυτη την διαδικασια και δεν περνεις ενα κυλινδρο ετοιμο απο την Wiseco?

Αυτή είναι η πιο σοφή λύση..
Δηλαδή σε περίπτωση που το αποφασίσω, δεν θέλω να μπλέξω με ρεκτιφιε απο τη στιγμή που η Wiseco βγάζει και χυτώνιο (όχι κύλινδρο) σετάκι για το κιτ των 633 κ.ε.

Η διάμετρος του εμβόλου (για τα 633) είναι 98mm.


Υποψιάζομαι τι θέλεις να πεις, αλλά δεν το διευκρινίζεις καλύτερα ...??

Λοιπόν η KEDO έχει τις τρείς επιλογές που προείπα.. Τώρα για χρήση δρόμου (ΟΧΙ αγωνιστική) αλλά και για καμιά γκαζιά παραπάνω η επιλογή του δεύτερου εκκεντροφόρου, ο οποίος "αποδίδει" καλύτερα στις χαμηλο-μεσαίες στροφές είναι η καλύτερη ίσως...?

Φαντάζομαι ότι μονοκύλινδρο 633 δεν θα έχει πρόβλημα να δώσει χαμηλά (αφού και το έμβολο - πιθανότατα - θα είναι πιο ελαφρύ από το μαμά) οπότε δεν υπάρχει λόγος για την επιλογή του πρώτου.
Από την άλλη μεριά δεν νομίζω ότι θα είναι και πολύ χρηστική και φιλική προς τον καθημερινό χρήστη η επιλογή του εκκεντροφόρου για τις υψηλές στροφές..



Ευχαριστώ παίδες!!:D

OldMan
06/10/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Δηλαδή σε περίπτωση που το αποφασίσω, δεν θέλω να μπλέξω με ρεκτιφιε απο τη στιγμή που η Wiseco βγάζει και χυτώνιο (όχι κύλινδρο) σετάκι για το κιτ των 633 κ.ε.
Η διάμετρος του εμβόλου (για τα 633) είναι 98mm.

Μάλλον ΔΕΝ συννενοηθήκαμε....

Για να βάλεις μεγαλύτερο (σε διάμετρο) χιτώνιο, ΠΡΕΠΕΙ να γίνει ρεκτιφιέ στον κύλιδρο !!!

Άν έπαιρνες έτοιμο σετ υπερκυβισμού (κύλινδρο/χιτώνιο/πιστόνι) θα χρειαζόταν κατεργασία η κεφαλή !!!

Στην μόνη περίπτωση που δεν θα χρειαστεί μηχανουργείο, είναι να πάρεις έτοιμα ότι υπάρχει πάνω από τον στροφαλοθάλαμο !!


Υ.Γ.
Εκτός αν η αύξηση του κυβισμού γίνεται ΜΟΝΟ στην διαδρομή του εμβόλου (αλλά αυτό είναι μια άααααααλλη ιστορία...)

:wave2:

edit: Χιτώνιο είναι το καϋμένο... :lol:

motaba
06/10/2006, 11:29
Τnx OldMan,


Για να βάλεις μεγαλύτερο (σε διάμετρο) χιτώνιο, ΠΡΕΠΕΙ να γίνει ρεκτιφιέ στον κύλιδρο !!!

Άργησα αλλά το κατάλαβα!! :p

Οκ. Πάμε τον κύλινδρο σε ρεκτιφιέ, μας βάζει και το μεγαλύτερο χι τώνιο. Τα παίρνουμε, βάζουμε τα παρελκόμενα...τελειώσαμε. Η κεφαλή μένει ως έχει....(..? :blush: )

Το θέμα της μεγαλύτερης συμπίεσης επιφέρει ανδεχόμενο πρόβλημα στο δέσιμο του μοτέρ άραγε..?

Με τον εκκεντροφόρο τι γίνεται..?

OldMan
06/10/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Το θέμα της μεγαλύτερης συμπίεσης επιφέρει ανδεχόμενο πρόβλημα στο δέσιμο του μοτέρ άραγε..?

Μεγαλύτερη συμπίεση έχουμε όταν:

1. Κατεβάζουμε το καπάκι...

2. Μακραίνουμε την μπιέλα...

3. Μεγαλώνουμε το κομβίο του στροφάλου (μην τολμήσεις, Βρωμόπουλε...)

4. Αλλάζουμε το "πομπέ" του πιστονιού...

Θα κάνεις εσύ τίποτε από όλα αυτά ??? :confused:


Υ.Γ.
Ανδέχεται να γράψεις (σε ειδικό thread..) την λέξη "χιτώνιο 100 φορές !!! :lol: :rotflmao: :lol:

dirtbird
06/10/2006, 11:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]
3. Μεγαλώνουμε το κομβίο του στροφάλου (μην τολμήσεις, Βρωμόπουλε...)









Σοβαρά, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς(έστω επιγραμματικά) γιατί αυτό ομολογώ ότι δεν το έχω καταλάβει?
(παίζει θέμα ορολογίας εκ μέρους μου).

Αντίβαρα? (αύξηση μάζας->αδράνειας)

motaba
06/10/2006, 11:43
Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του 3tb λέει σχέση συμπίεσης 8,5 :1, στο σχετικό άρθρο της Wiseco τη δίνει (μετά την αλλαγή) στο 10:1..

Φαντάζομαι λόγω
4. Αλλάζουμε το "πομπέ" του πιστονιού...

OldMan
06/10/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του 3tb λέει σχέση συμπίεσης 8,5 :1, στο σχετικό άρθρο της Wiseco τη δίνει (μετά την αλλαγή) στο 10:1..

Η Wiseko θεωρείται σοβαρή εταιρία, αλλά θα έβρισκα πιο λογική την αύξηση της συμπίεσης γύρω στο 8.9 - 9.1 ...
(μου φαίνεται μεγάλη για να γίνει μόνο από το πιστόνι...)

Αν όντως αλλάξει τόσο η συμπίεση, θα πρέπει να την ψάξεις λίγο με το αβάνς (και με τα οκτάνια της βενζίνης...)

dirtbird
06/10/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]
3. Μεγαλώνουμε το κομβίο του στροφάλου (μην τολμήσεις, Βρωμόπουλε...)









Σοβαρά, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς(έστω επιγραμματικά) γιατί αυτό ομολογώ ότι δεν το έχω καταλάβει?
(παίζει θέμα ορολογίας εκ μέρους μου).

Αντίβαρα? (αύξηση μάζας->αδράνειας)

Άστο εντάξει,

Αυξάνουμε την ΔΙΑΜΕΤΡΟ, συνεπώς η μπιέλλα μετακομίζει προς τα πάνω και μειώνεται ο όγκος του θαλάμου καύσης, οπότε αυξάνεται η σχέση συμπίεσης που έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της ροπής στις χαμηλές στροφές (εάν δεν προβούμε σε άλλες μετατροπές).



Αλλά ρε μαν δεν νομίζεις ότι αυτό είναι λιγουλάκι θεωρητικό?

OldMan
06/10/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σοβαρά, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς(έστω επιγραμματικά) γιατί αυτό ομολογώ ότι δεν το έχω καταλάβει?

Αλλάζουμε ( σε μήκος) τα αντίβαρα (σε πρεσαριστό στρόφαλο, 'νταξ' ??):D



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
παίζει θέμα ορολογίας εκ μέρους μου

Τις Ουρσουλίνες τελείωσες ??? :lol:

OldMan
06/10/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...λιγουλάκι θεωρητικό...



Εντελώς θεωρητικό !!!

motaba
06/10/2006, 12:00
Αν όντως αλλάξει τόσο η συμπίεση, θα πρέπει να την ψάξεις λίγο με το αβάνς...



Αυξάνουμε την ΔΙΑΜΕΤΡΟ, συνεπώς η μπιέλλα μετακομίζει προς τα πάνω και μειώνεται ο όγκος του θαλάμου καύσης, οπότε αυξάνεται η σχέση συμπίεσης που έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της ροπής στις χαμηλές στροφές (εάν δεν προβούμε σε άλλες μετατροπές).


Το forum θα πρέπει να αποφασίσει την χρέωση ανα ώρα των μαθημάτων μηχανολογίας....

:rotflmao: :rotflmao:


Με τους εκκεντροφόρους ΤΙ γίνεται...?

dirtbird
06/10/2006, 12:01
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]Αλλάζουμε ( σε μήκος) τα αντίβαρα (σε πρεσαριστό στρόφαλο, 'νταξ' ??):D

Δηλαδή, ομιλείς για μετατόπιση της έδρασης της μπιέλας εις το στροφαλόφόρο άξονα. Easy


Τις Ουρσουλίνες τελείωσες ??? :lol: [

Όχι το Αρσάκειο :mad: :mad: (μην παραπονεθείς κατά την διάρκεια του ΠΣΚ)

Α και κάτι που θέλω να το βλέπω (I believe its safer over here):


64319

OldMan
06/10/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Με τους εκκεντροφόρους ΤΙ γίνεται...?

Αφού βλέπεις ότι τόση ώρα αποφεύγουμε συστηματικά να απαντήσουμε.... :lol:

motaba
06/10/2006, 12:12
Πες ρε δάσκαλε να μαθαίνουμε κι εμείς οι νεότεροι!!





Υ.Γ.

χιτώνιο
χιτώνιο
χιτώνιο
χιτώνιο
χιτώνιο
χιτώνιο
.
.
.
.
.

OldMan
06/10/2006, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ομιλείς για μετατόπιση της έδρασης της μπιέλας εις το στροφαλόφόρο άξονα. Easy
Προς τι τοιαύτη ιλαρότητης, φίλτατε ???

Η αύξηση του πάχους των τριβέων ολίσθησης (κουζινέτα ρεεε..) εις την βάσην του διωστήρος (μετά την κατάλληλην μηχανουργικήν επεξεργασίαν του τελευταίου) δύναται - αφ'εαυτής - όπως αυξήσει τον λόγον συμπίεσης !!! :p



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
το Αρσάκειο :mad: :mad:
Όχι ρε π@ύστη μου...!!!
(Εκεί στέλνω τα παιδιά μου...) :smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Α και κάτι που θέλω να το βλέπω (I believe its safer over here):

Αν δεν βάλει βέτο ο Καπετάνιος ...!!!
(τΟΝ έχω υποχρέωση...)

Cpt. Haddock
06/10/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Α και κάτι που θέλω να το βλέπω (I believe its safer over here):



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν δεν βάλει βέτο ο Καπετάνιος ...!!!
(τΟΝ έχω υποχρέωση...)

By no means veto here... the floor is yours

:wave2: :beer: :wave2:

makis206
06/10/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
edit: Χιτώνιο είναι το καϋμένο... :lol:

ΚαΗμένο δεν είναι το καημένο ; :D


:lol: :beer: :wave2:

dirtbird
06/10/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
By no means veto here... the floor is yours

:wave2: :beer: :wave2:
Don't fool yourself...

There's a sequel :smilea: :smilea:

motaba
06/10/2006, 12:43
Τίποτα για τους εκκεντροφόρους ρε παιδιά έχουμε....? :D

OldMan
06/10/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
ΚαΗμένο δεν είναι το καημένο ; :D

Κατά μίαν έννοιαν ...(λανθασμένη, εάν μου επιτρέπεται...)

Είναι επιθετική μετοχή του αόριστου "κάηκα" του ρήματος "καίγομαι".

Κανονικά πρέπει να διατηρηθεί το "υ" (όπως στην "καύση").


Υ.Γ.
Δύσκολος ο καθαρισμός του thread...:sad:

OldMan
06/10/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Τίποτα για τους εκκεντροφόρους ρε παιδιά έχουμε....? :D

Έχουμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=177647#post177647) ... :cool:

motaba
06/10/2006, 12:53
Tnx Boss!

:D :D :D

Καλό ΠΣΚ παίδες!!! :wave2: :wave2:

OldMan
06/10/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλό ΠΣΚ παίδες!!! :wave2: :wave2:

Ναι ρε....

Κάναμε μ@υνί το thread και την "κάνουμε" τώρα ...!!!

:smokin: :D :smokin:

dirtbird
06/10/2006, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε....

Κάναμε μ@υνί το thread και την "κάνουμε" τώρα ...!!!

:smokin: :D :smokin:
Άστο, ωραίο είναι κι έτσι :D :D

stefanos
06/10/2006, 15:30
Ωραία όλα αυτά με τους υπερκυβισμούς και τα έκκεντρα κατεργασμένα κομβία (pins) για αύξηση διαδρομής και τους άγριους εκκεντροφόρους.
Αλλά δεν νομίζω να είναι αυτά που χρειάζεται ένας παλιός κινητήρας για να βγάλει άλλα τόσα χιλιόμετρα και να λειτουργήσει σωστά.


ΥΓ η συμπίεση αυξάνει και με την αύξηση του κυβισμού.

dirtbird
06/10/2006, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos


ΥΓ η συμπίεση αυξάνει και με την αύξηση του κυβισμού.

Observe thread title: checked


NOT


:bigcry: :bigcry:

stefanos
06/10/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Observe thread title: checked


NOT


:bigcry: :bigcry:

τι είπες τώρα........

dirtbird
06/10/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
τι είπες τώρα........

Αυτό που δεν είδες ...........:D :D

stefanos
06/10/2006, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αυτό που δεν είδες ...........:D :D

Μπας και πρόκειται για κάτι που είδες μόνο εσύ?:smokin:

dirtbird
06/10/2006, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μπας και πρόκειται για κάτι που είδες μόνο εσύ?:smokin:

Σου έχω πει να ΜΗΝ πίνεις από αυτό το γάλα (που το βρίσκεις εύκαιρο) (http://webserver.hypertech.gr/nounou/products.asp?categ_id=1&new_flg=0&product_id=8&actimg=img6). Στους ενήλικες έχει επιπτώσεις τόσο στην όραση...

στο σχετικό άρθρο της Wiseco τη δίνει (μετά την αλλαγή) στο 10:1 , όσο και στην πέψη (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=29314) .

:wave2: :wave2: :bigcry: :bigcry:

FZR1000
06/10/2006, 18:35
Φιλε motaba γιατι να ρίξεις τοσα ευρώ στο χτ για να πάρει 10-15 αλογα, και να χάσεις και σε αξιοπιστία?

πουλα το και παρε δυνατότερο γιατι δεν έχει νόημα....

katsavidi2005
07/10/2006, 01:56
Μηπως να ψαχτεις με το αν μπαινει ο κυλινδρος απο το xtz 660?Γιατι εχω διαβασει οτι ταιριαζει ακομα και σε xt.Οποτε γλιτωνεις το ρεκτιφιε, με καινουργιο χιτωνιο τον κανεις καινουριο και εχεις και υπερκυβισμο.Και δυο ερωτησεις...θα θελει αλλη μπιελα μετα για να μη σπασει αυτη που εχει τωρα; (ή και τι αλλο θα θελει αλλαγη).Το σκαλοπατι που σχηματιζει η κεφαλη και το οποιο τρωγεται σε μηχανουργειο μεχρι ποσο μπορει να φαγωθει;Δηλαδη οσο και να αυξανεται η διαμετρος του κυλινδρου αυτο μπορει να φαγωθει;

Το πιστονι που βγαζει η JE για xt ειναι 97mm και τελικη συμπιεση 11,5:1

ΥΓ:μηπως γινεται το θεμα Βελτίωση Κινητήρα 4Τ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11900&perpage=15&pagenumber=1) να συνεχιστει και με τον υπερκυβισμο;

:beer:

OldMan
07/10/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από katsavidi2005
μηπως γινεται το θεμα Βελτίωση Κινητήρα 4Τ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11900&perpage=15&pagenumber=1) να συνεχιστει και με τον υπερκυβισμο;
:beer:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν θέλω άγχος...!!!

(Μόλις τελειώσουν τα καρμπυρατέρ, πάμε καπάκι στους ψεκασμούς...
Μετά έρχονται οι σπινθηριστές, ομού μετα των αναφλέξων και έχει ο θεός...) :beer:

kostisthegreek
08/10/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν θέλω άγχος...!!!

(Μόλις τελειώσουν τα καρμπυρατέρ, πάμε καπάκι στους ψεκασμούς...
Μετά έρχονται οι σπινθηριστές, ομού μετα των αναφλέξων και έχει ο θεός...) :beer:

Ο Θεός να σου δίνει δύναμη, κουράγιο και μπόλικη υπομονή!

:beer:

dirtbird
09/10/2006, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν θέλω άγχος...!!!

(Μόλις τελειώσουν τα καρμπυρατέρ, πάμε καπάκι στους ψεκασμούς...
Μετά έρχονται οι σπινθηριστές, ομού μετα των αναφλέξων και έχει ο θεός...) :beer:
Εντωμεταξύ φυσάει και δεν ρίχνουμε καμμιά ιδέα.....

motaba
09/10/2006, 07:50
Καλημέρα συνάδελφοι!


Ωραία όλα αυτά με τους υπερκυβισμούς και τα έκκεντρα κατεργασμένα κομβία (pins) για αύξηση διαδρομής και τους άγριους εκκεντροφόρους.
Αλλά δεν νομίζω να είναι αυτά που χρειάζεται ένας παλιός κινητήρας για να βγάλει άλλα τόσα χιλιόμετρα και να λειτουργήσει σωστά.

Προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες (για την εκτίμηση του κόστους) για μελλοντική ανακατασκευή στο Tenere (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27072) . Θα ήθελα να του βάλω πιο καινούργιο μοτέρ, το 3tb κι έτσι το ψάχνω..:D




Φιλε motaba γιατι να ρίξεις τοσα ευρώ στο χτ για να πάρει 10-15 αλογα, και να χάσεις και σε αξιοπιστία? πουλα το και παρε δυνατότερο γιατι δεν έχει νόημα....

Καλά τα λές FZR1000! Αλλά δυστυχώς το μηχανάκι δεν πιάνει πάνω από 1000 euro :bawl: , από τη μία.. Κι απ'την άλλη θα έλεγα ότι μου αρέσει πολύ (ένας λόγος παραπάνω που είναι και η πρώτη μου μηχανή...:eyepop: ) Καταλαβαίνω πως αυτό που λές θα ήταν το πιο σωστό, αλλά no money - no honey!!
Αν είχα τα λεφτά θα έπαιρνα ένα καινούργιο της τάξης τιμής των 6000 - 8000 euro... αλλά πιστεύω πως με τα μισά ίσως το φτιάξω!! (http://www.xt600.de/xt_galerie/spezial-umbauten/Miga-Tenere/index.htm) .



Μηπως να ψαχτεις με το αν μπαινει ο κυλινδρος απο το xtz 660?Γιατι εχω διαβασει οτι ταιριαζει ακομα και σε xt.Οποτε γλιτωνεις το ρεκτιφιε, με καινουργιο χιτωνιο τον κανεις καινουριο και εχεις και υπερκυβισμο.Και δυο ερωτησεις...θα θελει αλλη μπιελα μετα για να μη σπασει αυτη που εχει τωρα; (ή και τι αλλο θα θελει αλλαγη).Το σκαλοπατι που σχηματιζει η κεφαλη και το οποιο τρωγεται σε μηχανουργειο μεχρι ποσο μπορει να φαγωθει;Δηλαδη οσο και να αυξανεται η διαμετρος του κυλινδρου αυτο μπορει να φαγωθει;

Tnx mate!! Δεν το ήξερα!! Θα το κοιτάξω..:wave2:



Ναι ρε....Κάναμε μ@υνί το thread και την "κάνουμε" τώρα ...!!! Ψυχραιμία.... :wave2: :wave2:

OldMan
09/10/2006, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εντωμεταξύ φυσάει και δεν ρίχνουμε καμμιά ιδέα.....

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Το πιάσαμεν το υπονούμενον, φίλτατε ....


:beer:

stefanos
09/10/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σου έχω πει να ΜΗΝ πίνεις από αυτό το γάλα (που το βρίσκεις εύκαιρο) (http://webserver.hypertech.gr/nounou/products.asp?categ_id=1&new_flg=0&product_id=8&actimg=img6). Στους ενήλικες έχει επιπτώσεις τόσο στην όραση...
, όσο και στην πέψη (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=29314) .

:wave2: :wave2: :bigcry: :bigcry:


:p Μου αρέσει που διαβάζεις προσεκτικά τα ποστ:hypnotize :hypnotize

FZR1000
09/10/2006, 19:15
Με αυτα τα μισα που λές (3-4000) παίρνεις μια χαρα εργαλείο.

Ασε που οσο χρημα ρίξεις δεν πρόκειτε να το πάρεις πισω....

motaba
13/10/2006, 12:50
Ερώτηση...

Η ενδεχόμενη αύξηση συμπίεσης του χώρου καύσεως υπάρχει περίπτωση να επιφέρει προβλήματα στο δέσιμο του μοτέρ...? :smokin:

Δηλαδή της κεφαλής και του κυλίνδρου..?
Να τραβήξει σπειρώματα, να σκάσει φλάτζες κτλ...? :eyepop:

Tnx! :wave2:

OldMan
13/10/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Ερώτηση...
Η ενδεχόμενη αύξηση συμπίεσης του χώρου καύσεως υπάρχει περίπτωση να επιφέρει προβλήματα στο δέσιμο του μοτέρ...? :smokin:

Αυτό το ξαναρώτησες...
(και λόγω ευγένειας, πέρασε στο ντούκου !!!)


Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη, αλλά τα μοτέρ τα δένουνε ΣΒΥΣΤΑ !!!

:wave2: :lol: :wave2:

motaba
13/10/2006, 12:59
Δεν είχα ρωτήσει αυτό...:cry:

Για τους εκκεντροφούς είχα ξαναρωτήσει..:lol:


Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη, αλλά τα μοτέρ τα δένουνε ΣΒΥΣΤΑ !!!

ΟΚ! Τα δένουμε ΣΒΥΣΤΑ! Αλλά μετά..κατά την λειτουργία..? :confused:

:wave2:

OldMan
13/10/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Δεν είχα ρωτήσει αυτό...

Άλλο γέρος, άλλο βλαμμένος ... :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Το θέμα της μεγαλύτερης συμπίεσης επιφέρει ανδεχόμενο πρόβλημα στο δέσιμο του μοτέρ άραγε..?

Συνήθως, οι συντελεστές ασφαλείας που λαμβάνονται υπόψη στον σχεδιασμό αυτών των κινητήρων, είναι της τάξης του +40% για εφελκυστικές τάσεις, +26% για θλιπτικές, + 33% για καμπτικές και + 44% για διατμητικές.

Υπολογίζεις τις παραπάνω τάσεις με την αυξημένη συμπίεση και ρίχνεις μια Διαστατική και Ομοιωματική ανάλυση για τα εξαρτήματα του μοτέρ σου.

(όπου χρειαστείς βοήθεια, θα την έχεις...)

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
13/10/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Συνήθως, οι συντελεστές ασφαλείας που λαμβάνονται υπόψη στον σχεδιασμό αυτών των κινητήρων, είναι της τάξης του +40% για εφελκυστικές τάσεις, +26% για θλιπτικές, + 33% για καμπτικές και + 44% για διατμητικές.

Υπολογίζεις τις παραπάνω τάσεις με την αυξημένη συμπίεση και ρίχνεις μια Διαστατική και Ομοιωματική ανάλυση για τα εξαρτήματα του μοτέρ σου.

(όπου χρειαστείς βοήθεια, θα την έχεις...)

:wave2: :beer: :wave2: [/B]

Που να μπλέκει με παρωχημένες μεθόδους?
Εγώ λέω να τα περάσει FEA να ξεμπερδεύει (λίγο πριν γεράσει)

:bigcry: :lol: :beer:

motaba
16/10/2006, 07:33
Καλημέρα!:o


Συνήθως, οι συντελεστές ασφαλείας που λαμβάνονται υπόψη στον σχεδιασμό αυτών των κινητήρων, είναι της τάξης του +40% για εφελκυστικές τάσεις, +26% για θλιπτικές, + 33% για καμπτικές και + 44% για διατμητικές.

Έυκολο ακούγεται!! :smilea:

Πέρνω τα τεχνικά στοιχεία από τον κατασκευαστή, φτιάχνω το μοντέλο στο υπολογιστή και με κάποιο συντελεστή ασφαλείας υπολογίζω τη νέα συμπίεση!

Tnx !! :wave2:










:eyepop:

stefanos
16/10/2006, 09:51
Δεν υπάρχει θέμα αντοχής στην παραπάνω συμπίεση.
Οι κύριες φορτίσεις προκύπτουν απο την αδράνεια των κινούμενων μερών στον κινητήρα.
Θέματα αποστασης απο βαλβίδες και αντοχής κεφαλής τα έχει εξετάσει φαντάζομαι ο πιστονάς οπότε δεν υπάρχει εκεί πρόβλημα.

motaba
16/10/2006, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν υπάρχει θέμα αντοχής στην παραπάνω συμπίεση.
Οι κύριες φορτίσεις προκύπτουν απο την αδράνεια των κινούμενων μερών στον κινητήρα.
Θέματα αποστασης απο βαλβίδες και αντοχής κεφαλής τα έχει εξετάσει φαντάζομαι ο πιστονάς οπότε δεν υπάρχει εκεί πρόβλημα.

Tnx Stefane!! :a20:

Το πιθανότερο είναι μετά να πρέπει να χρησιμοποιώ βενζίνη 98+ όκτανίων για να αποτρέψω προανάφλεξη.

Η αυξημένη συμπίεση - μάλλον - κάνει το μίγμα περισσότερο "εκρηκτικό"...

stefanos
16/10/2006, 10:21
Πιστόνια πουλαγαν πριν αρχίσουν να πουλάνε 100άρες στην Ελλάδα, βαράγανε πιράκια όλα?
Βεβαιώσου για τον υπόλοιπο κινητήρα ξαναλέω.

motaba
16/10/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πιστόνια πουλαγαν πριν αρχίσουν να πουλάνε 100άρες στην Ελλάδα, βαράγανε πιράκια όλα?
Βεβαιώσου για τον υπόλοιπο κινητήρα ξαναλέω.

Καλά λές...
...για τον υπόλοιπο κινητήρα..? Δλδ?

dirtbird
16/10/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν υπάρχει θέμα αντοχής στην παραπάνω συμπίεση.
Οι κύριες φορτίσεις προκύπτουν απο την αδράνεια των κινούμενων μερών στον κινητήρα.
Θέματα αποστασης απο βαλβίδες και αντοχής κεφαλής τα έχει εξετάσει φαντάζομαι ο πιστονάς οπότε δεν υπάρχει εκεί πρόβλημα.

Δεν μας λες Dr. Ruth?

ΤΙΣ ΠΕΥΚΟΒΕΛΟΝΕΣ ΤΙΣ ΕΒΓΑΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΠΡΙΝ ΔΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ?:smokin:

Εμένα ένα πουλάκι, άλλα μου'λεγε προχθές το βράδυ......:winka:

stefanos
16/10/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν μας λες Dr. Ruth?

ΤΙΣ ΠΕΥΚΟΒΕΛΟΝΕΣ ΤΙΣ ΕΒΓΑΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΠΡΙΝ ΔΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ?:smokin:

Εμένα ένα πουλάκι, άλλα μου'λεγε προχθές το βράδυ......:winka:

Επρεπε?
Δεν θα προσθέσουν μια φρεσκάδα πεύκου στο καυσαέριο?:confused:
Και το πουλάκι ήταν και ψιλοάσχετο γιατί δεν ήταν κύλινδρος αλλά κεφαλή.

dirtbird
16/10/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Επρεπε?
Δεν θα προσθέσουν μια φρεσκάδα πεύκου στο καυσαέριο?:confused:
Και το πουλάκι ήταν και ψιλοάσχετο γιατί δεν ήταν κύλινδρος αλλά κεφαλή.

Στην κεφαλή αναφέρομαι εκτός αν την έδεσες πάνω στον κύλινδρο σε περιβάλλον με έλλειψη βαρύτητος. :ninja: :ninja:

Και μην νομίζεις ότι δεν σε περιμένω να δγκώσεις στην πρώτη ευκαιρία, κακό ΠΡΑΣΙΝΟ φιδάκι.....:alien: :lol:

dirtbird
16/10/2006, 11:44
Πρόσεχε!!!!!!

OldMan
16/10/2006, 11:44
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ladies ....!!!

Να πάει όλο το thread στην ευχή του Χριστού και της Παναγίας ...??? :D

stefanos
16/10/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλά λές...
...για τον υπόλοιπο κινητήρα..? Δλδ?

Δλδ δεν κάνεις τέτοια πράγματα σε κινητήρα 20ετίας χωρίς rebuild (το γενική έχει γίνει καραμέλα πλέον).
Και αν βρείς μεταχειρισμένο κοίτα (με την βοήθεια του θεού) να έχει λίγα χιλιόμετρα

dirtbird
16/10/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ladies ....!!!

Να πάει όλο το thread στην ευχή του Χριστού και της Παναγίας ...??? :D

Πάλι βιαστικό σε βλέπω.

Το thread είναι χρήσιμο, το γιατί, later.:smilea:

stefanos
16/10/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στην κεφαλή αναφέρομαι εκτός αν την έδεσες πάνω στον κύλινδρο σε περιβάλλον με έλλειψη βαρύτητος. :ninja: :ninja:

Και μην νομίζεις ότι δεν σε περιμένω να δγκώσεις στην πρώτη ευκαιρία, κακό ΠΡΑΣΙΝΟ φιδάκι.....:alien: :lol:

Γιατί νομίζεις οτι αγόρασα κομπρεσερ?
Για να βάψω το αυτοκίνητο?
Αυτές οι πευκοβελόνες φταιγαν.(και το παξιμάδι του συμπλέκτη):D

motaba
16/10/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δλδ δεν κάνεις τέτοια πράγματα σε κινητήρα 20ετίας χωρίς rebuild (το γενική έχει γίνει καραμέλα πλέον).
Και αν βρείς μεταχειρισμένο κοίτα (με την βοήθεια του θεού) να έχει λίγα χιλιόμετρα

Με την καμία σε αυτό το μοτέρ!!

θα αρχίσω να ψάχνω για μοτέρ '03.. Θεωρητικά δεν θα έχουν πάνω από 20 χιλιάδες km..