PDA

View Full Version : Kawa Zzr400 Ερωτήσεις από νέο στην παρέα.....



trumpet
06/10/2006, 13:26
Καλησπέρα σας παιδιά.

Βρήκα Kawa zzr400 στα 1500 Ευρά. Μοντέλο 93 λέει η άδεια και τύπος λέει πως το έφερε από Γερμανία. Φαίνεται καλοσυντηρημένη (δεν την οδήγησα ακόμη). Ο τύπος τη δίνει επειδή πηρε καινούργια zzr1000 ή 1200 αν κατάλαβα καλά.

Ξέρετε αν είναι κάτι που θα έπρεπε να προσέξω στην εν λόγω μοτοσυκλέτα? Πρέπει να πώ ότι είναι η πρώτη μου μοτοσυκλέτα πάντως και δεν έχω εμπειρία στα άνω των 125cc.

Επίσης γνωρίζει κανείς πόσο καίει η εν λόγω μηχανή?
Γνωρίζει κανείς τα έξοδα μεταβίβασης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων να είστε καλά και πάντα όρθιοι!:beer:

cbanthropos
06/10/2006, 13:47
θα ελεγα να μη την οδηγησεις. Δεν εχεις ασφαλεια για αυτη τη μοτο. Καλυτερα να ζητησεις να την πατε σε ενα μηχανικο σου, και να την δει αυτος. Να την οδηγισει κλπ κλπ. Διαφορετικα, μπορει να σου φανει καλη απο τον ενθουσιαμο σου και να την παρεις χωρις να την εχεις ψαξει σωστα..

tifoefs
06/10/2006, 15:03
Ποσα χλμ εχει κανει ; Θεωρητικα αφου ειναι του 93 θα εχει καμμια 60000 στη πλατη της το λιγοτερο.

Θα χρειαστεις ΜΕΓΑ σερβις ετσι κι' αλλοιως εκτος και αν εχει κανει ηδη ο προκατοχος.

Φυσικα ασε ενα μηχανικο σου να την δει εξωτερικα π.χ. δισκοφρενα, τακακια, αλυσιδα, λαδια, υγρα, λαστιχα, κατασταση σκελετου και ζαντας, μπαταρια και ηλεκτρικα κλπ κλπ κλπ και μετα να σε πει πως συμπεριφερεται στο δρομο απο μηχανικης πλευρας.

Μη ξεχνας οτι ειναι παληο μοντελο και σιγουρα η συντηρηση του ειναι πιο δαπανηρη απο τη τιμη πωλησης !

:) :wave2:

trumpet
06/10/2006, 17:38
Φιλε tifoefs είδα το κοντέρ του και έγραφε 41700 km. Δεν γνωρίζω εάν είναι πραγματικά χιλιόμετρα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά

Οποιος άλλος έχει άποψη για το θέμα ας απαντήσει...

zzr2005
06/10/2006, 19:16
θα σου πρότεινα να βρεις το επόμενο μοντέλο με το ram air...αυτό έχω εγώ....λίγο πιο όμορφο και πολύ πιο γρήγορο πάνω από τα 100 χιλιόμετρα/ώρα λόγω ram air...οι τιμές πάνω κάτω είναι οι ίδιες...άντε να δώσει 400-500 παραπάνω...
όσον αφορά την κατανάλωση καίει αρκετά...καρμπιρατέρ βλέπεις....ειδικά αν εχεις δεύτερο άτομο ανεβαίνει πολύ η κατανάλωση....με ένα λίτρο εμένα μου βγάζει περίπου 18- 20 χιλιόμετρα
όσον για την έλλειψη εμπειρίας, δεν θα σε φοβίσει καθόλου
τεράστιο μεταξόνιο πολύ σταθερή αλλά αργή γεωμετρία για πόλη...
πολύ μακριά 1η ταχύτητα οπότε δεν έχει να φοβάσαι νευρικά ξεσπάσματα και παντιλίκια ανεξέλεγκτα,.....
πολύ βολική θέση οδήγησης...πας άνετα κ ταξίδια με ταχύτητες 120-140 χωρίς να ζορίζεται....αμα είσαι μόνος πέφτεις στο φέρινγκ κ πας κ με τελικές άνετα...καταπληκτικό φέρινγκ
ωστόσο είναι το πιο αργό 400αρι σπορτ της εποχής ...δεν είναι για φανάρια ας πούμε....
αμα ειναι καλοσυντηρημένη δεν βγάζει προβλήματα...

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ...στην εξάτμιση...κοίτα αν είναι κολλημένη...τρυπάνε όλες στο καζανάκι όπου γίνεται από 1 σε 2 γιατί εχουν εσωτερικό φίλτρο που κρατάει τους υδρατμούς και μέσα στην πόλη μετά από καιρό σαπίζει...αν είναι χαλασμένη μην την αγοράσεις...κοστίζει πανάκριβα να βάλεις καινούργιους λαιμούς...μεταχειρισμένοι έχουν 100 ευρώ αλλά πάλι θα σκουριάσουν γρήγορα
επίσης προσοχή στην τρόμπα νερού αν χάνει υγρά...το βγάζει αυτό το προβληματάκι μετά από πολλά χιλιόμετρα...αλλά βρίσκεις μια μεταχειρισμένη με κανα 50άρι

zzr2005
06/10/2006, 19:18
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ....
ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΕΥΚΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΕ 600 (100Hp) ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ ΜΗΧΑΝΗ

DoctorS
12/10/2006, 13:03
καταρχάς καλώς ήρθες.....


το δικό μου το ZZR το έχω 4 χρόνια, μηχανικά είναι σκυλί αλλά όσον αφορά στα ηλεκτρικά και ιδιαίτερα στην ηλεκτρονική πάσχουν αρκετα. εγώ ήμουν από τους τυχερούς και δεν μου προέκυψε κάτι σοβαρό όλα αυτά τα χρόνια.

έχω ταξιδέψει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα με αυτή και τις περισσότερες φορές δικάβαλος. Η γνώμη μου είναι ότι για πρώτη μηχανή είναι πάρα πολύ καλή αν θες μια μηχανή για ταξίδια γιατί για μεσα στην πόλη θα σε δυσκολέψει αρκετά καθώς ζυγίζει σχεδόν 200 κιλά.......

επίσης όπως προαναφέρθηκε το πιθανότερο είναι ότι θα περάσετε μαζί όλη σας τη ζωή όσες μηχανες και αν αλλάξεις γιατί ειναι πολύ δυσκολο να πουληθει....Το ίδιο κάνω κι εγώ με τη δικιά μου αν και ζηλέυει λίγο το μεγαλύτερο ξαδερφάκι της τώρα αλλά την πάω καμια φορά καμια βολτίτσα και σταματαει τα παραπονα...:D

ψαξτο καλα και αν ειναι καλοσυντηρημενη παρτη αλλιώς έλα πάρε τη δική μου.................

:lol: :lol: :lol:

ελπίζω να βοήθησα........:wave2:

kachius
07/12/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ....
ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΕΥΚΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΕ 600 (100Hp) ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ ΜΗΧΑΝΗ

Πόσο εύκολα δηλαδή;
Είναι κάτι που μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε μηχανικός
ή πρέπει να βρεις "καλλιτέχνη";

Λοιπές ερωτήσεις για zzr:

1.Το 1100 περίπου του 93-96 είναι "αξιόπιστο";
2.Το 600 περίπου του 96 είναι "αξιόπιστο";
3.Έχουν τεράστια διαφορά σε κατανάλωση και κόστος συντήρησης;
(όσον αφορά την κατανάλωση μιλώντας για "ίδια χρήση", όχι να πηγαίνεις το ένα με 200 και το άλλο με 300 :hypnotize )

4.Είναι καλή ιδέα το 600 εκείνης της ηλικίας (περίπου 93-96)
5.Είναι καλή ιδέα το 400 με σκοπό τη μετατροπή του σε 600 (δεδομένου ότι το 400άρι το βρίσκεις πιο εύκολα..)

Αυτά τα ολίγα
:wave2:
Ευχαριστώ...

kachius
07/12/2006, 14:43
αρκετές απαντήσεις σε παλιότερα θέματα,
οπότε οι ερωτήσεις μου μειώνονται και μετατρέπονται ως εξής:

1. Διάβασα από τον ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ για κάποιο πρόβλημα στο 1100
. (κάτι μπιέλες...) που σε επόμενα μοντέλα απ'το δικό του (του 91 έχει νομίζω)
. δεν υπάρχει. Σε ποιό μοντέλον έγινε η αλλαγή;

2.Το ram-air στο 600άρι πότε μπήκε;
. Απ'ότι κατάλαβα θα πρέπει να το προτιμήσω...


Για πείτε καμμιά άποψη οι έχοντες (ζζρ ή γνώση)
:wave2:


Νέο θέμα συζήτησης : Σύγκριση ZZR με RF900 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=32342)