PDA

View Full Version : Fcr και ρυθμιση??



sotiris68
07/10/2006, 23:34
καλησπερα παιδια.εχω ενα xt600 και του εχω βαλει πανω ενα fcr35.το μηχανακι το εχω ρυθμισει στο χρηστο μονο και δουλευει τελεια ....στο προβλημα τωρα

οταν προσπαθω να το σουζαρω με δευτερα και συμπλεκτη και το χουφτωνω αποτομα πνιγεται και μου την χαλαει(την ασχημη σουζα που κανω-δεν ειμαι ουτε μετριος αλλα το παω καποια μετρα).
τι φταιει ρε masters of carbs,πειτε μου...
μηπως ειμαι πολυ λεπτολογος?
δεν μου κανει το κεφι οταν βηχει.
μπορω να ψαχτω μονος μου με τιποτα ζιγκλερ,βελονες,αερηδες η θα χασω το τοπι?:mad: :mad:

dirtbird
08/10/2006, 12:28
Μάλλον είναι παρενέργεια της αντλίας επιτάχυνσης (παραπάνω εμπλουτισμός).

Να μην πειράξεις τίποτα αλλά να ξαναπάς στο Χρήστο, εκείνος το ρύθμισε και ξέρει τι μπορεί να χρειάζεται.

Επίσης έχε υπόψιν ότι μπορεί να οφείλεται και σε 'υπερβολικό' χειρισμό εκ μέρους σου όπως και να έχει ξερυθμιστεί (ελαφρώς) .

Πόσος καιρός έχει περάσει από τότε που ρυθμίστηκε?

dirtbird
08/10/2006, 12:30
Ξέχασα....



Κάποιοι θα σου πουν να κόψεις τις σούζες

You are 'so politically uncorrect' :lol: :lol:

sotiris68
08/10/2006, 14:06
το εχω ρυθμισει τον απριλη φετος.θα παρω τηλ το χρηστο να δω τι θα μου πει αλλα λεω μηπως θα ηταν σωστο να κανω καμμια προσπαθεια μονος μου γιατι δεν ειναι ευκολο να ερθω αθηνα ,ειμαι εξω απο πατρα.εχαριστω ditrbird.

sotiris68
09/10/2006, 17:35
πηρα τηλ το χρηστο σημερις κ μου ειπε οτι το fcr πριν απο τις 4500 στροφες δεν μπορει να εχει ομαλη λειτουργια(στο αποτομο χουφτωμα),μου εξηγησε γιατι αλλα δεν θυμαμαι.αν το πνιξιμο στο αποτομο χουφτωμα συμβαινει απο τις 4500 κ πανω να του το παω να το δει.
πιστευω οτι το κανει αλλα θα το τσεκαρω αργοτερα.λογω ανωτερας βιας(βρεχει)

OldMan
09/10/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
...οτι το fcr πριν απο τις 4500 στροφες δεν μπορει να εχει ομαλη λειτουργια...

Δεν θα πω τίποτε, γιατί αναφέρθηκαν ονόματα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=29370) επαγγελματιών ...!!!

Αν θέλεις γράψε τον ακριβή τύπο του καρμπυρατέρ σου (το γράφει πάνω στο λεκανάκι του φλοτέρ - κάτω από την φίρμα Keihin), να δω μήπως έχουμε το ίδιο, οπότε να πω και στο δικό μου να σταματήσει να έχει ομαλή λειτουργία !!! :p
(έχει αυτό το κακό συνήθειο να δουλεύει ομαλά σε ΟΛΕΣ τις στροφές...)



Υ.Γ.
Το 35άρι είναι μικρό για το ΧΤ600.
(εκτός αν μιλάς για "ζεύγος"...)

:wave2: :beer: :wave2:

kostisthegreek
09/10/2006, 20:13
Στα ΧΤ συμβαίνουν αυτά!
Σκάλισμα στο σκάλισμα για δυό τρία άλογα παραπάνω, πιο πλούσιο μίγμα για να βαστάει και να μην σκορτσάρει και μετά αρχίζουν τα σκασίματα και οι πνιγμοί.

dirtbird
09/10/2006, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν θα πω τίποτε, γιατί αναφέρθηκαν ονόματα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=29370) επαγγελματιών ...!!!

Αν θέλεις γράψε τον ακριβή τύπο του καρμπυρατέρ σου (το γράφει πάνω στο λεκανάκι του φλοτέρ - κάτω από την φίρμα Keihin), να δω μήπως έχουμε το ίδιο, οπότε να πω και στο δικό μου να σταματήσει να έχει ομαλή λειτουργία !!! :p
(έχει αυτό το κακό συνήθειο να δουλεύει ομαλά σε ΟΛΕΣ τις στροφές...)



Υ.Γ.
Το 35άρι είναι μικρό για το ΧΤ600.
(εκτός αν μιλάς για "ζεύγος"...)

:wave2: :beer: :wave2:

Nομίζω ότι είναι 'ζευγαράκι'...

sotiris68
11/10/2006, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν θα πω τίποτε, γιατί αναφέρθηκαν ονόματα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=29370) επαγγελματιών ...!!!

Αν θέλεις γράψε τον ακριβή τύπο του καρμπυρατέρ σου (το γράφει πάνω στο λεκανάκι του φλοτέρ - κάτω από την φίρμα Keihin), να δω μήπως έχουμε το ίδιο, οπότε να πω και στο δικό μου να σταματήσει να έχει ομαλή λειτουργία !!! :p
(έχει αυτό το κακό συνήθειο να δουλεύει ομαλά σε ΟΛΕΣ τις στροφές...)



Υ.Γ.
Το 35άρι είναι μικρό για το ΧΤ600.
(εκτός αν μιλάς για "ζεύγος"...)

:wave2: :beer: :wave2: εγω ειμαι ειπα ευχαριστημενος απο την δουλεια του χρηστου,το μηχανακι ειναι ενταξει εκτος απο το πνιξιμο στο χουφτωμα (που πραγματικα ειναι πανω απο τις 4500).
τελικα μαλλον θα του το παω να το δει αν και με τρωει το κ@λαρακι μου να του πειραξω την βιδα ρυθμισης αερα ,να την γυρισω ενα τεταρτο της στροφης(λιγοτερο αερα).αλλα αν το κανω εκτος του οτι μπορει να κανω μαλακια επειγη δεν ξερω πολλα θα χασω και την εγγυηση ενος χρονου που μου εχει δωσει.αυτος σιγουρα θα ξερει καλυτερα,δεν βαριεμαι να ερθω αθηνα αλλα δεν εχω χρονο ρε γαμωτο.αυτα,γεια σας

stefanos
11/10/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
εγω ειμαι ειπα ευχαριστημενος απο την δουλεια του χρηστου,το μηχανακι ειναι ενταξει εκτος απο το πνιξιμο στο χουφτωμα (που πραγματικα ειναι πανω απο τις 4500).
τελικα μαλλον θα του το παω να το δει αν και με τρωει το κ@λαρακι μου να του πειραξω την βιδα ρυθμισης αερα ,να την γυρισω ενα τεταρτο της στροφης(λιγοτερο αερα).αλλα αν το κανω εκτος του οτι μπορει να κανω μαλακια επειγη δεν ξερω πολλα θα χασω και την εγγυηση ενος χρονου που μου εχει δωσει.αυτος σιγουρα θα ξερει καλυτερα,δεν βαριεμαι να ερθω αθηνα αλλα δεν εχω χρονο ρε γαμωτο.αυτα,γεια σας

Με τον αέρα δεν θα κάνεις τίποτα που να επηρεάζει τις 4500 σαλ.

OldMan
11/10/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
με τρωει το κ@λαρακι μου να του πειραξω την βιδα ρυθμισης αερα ,να την γυρισω ενα τεταρτο της στροφης(λιγοτερο αερα).

:nono: :nono: :nono:

Όπως προείπε ο Στέφανος, δεν θα πετύχεις τίποτε (παρά μόνο πλούσιο μίγμα στο ρελαντί...)

Μάλλον η αντλία επιτάχυνσης θέλει ρύθμιση (όπως προείπε ο Βρωμόπουλος).
Δεν είναι δύσκολο, αλλά πρέπει να ξέρεις τι να κάνεις....

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.
Να υποθέσω ότι από φίλτρο αέρα είσαι Ο.Κ. ???

dirtbird
11/10/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Υ.Γ.
Να υποθέσω ότι από φίλτρο αέρα είσαι Ο.Κ. ???

Φυσικά υποθέτοντας ότι ΕΙΝΑΙ στη θέση του....:smilea:

OldMan
11/10/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Φυσικά υποθέτοντας ότι ΕΙΝΑΙ στη θέση του....:smilea:

Δεν αντελήφθην το πνεύμα σας, κύριε...!!! :smokin:

Εννοείτε ότι έβαλε Φιλτροχάνη (κοινώς τρομπέτα ή μπουρού) ...??? :eyepop:

stefanos
11/10/2006, 16:39
Πηγαίνοντας παραπέρα να υποθέσω οτι άλλαξε μόνο ένα απο το 2 καρμπ με fcr οπότε το άλλο είναι μαμίσιο οπότε πάνε περίπατο και όλα τα υπόλοιπα περί αντλίας επιτάχυνσης κλπ?

OldMan
11/10/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πηγαίνοντας παραπέρα να υποθέσω οτι άλλαξε μόνο ένα απο το 2 καρμπ με fcr οπότε το άλλο είναι μαμίσιο οπότε πάνε περίπατο και όλα τα υπόλοιπα περί αντλίας επιτάχυνσης κλπ?

Την διαστροφή την έχεις έμφυτη, ρε Πατέρα ???

:eyepop: :look: :eek:

dirtbird
11/10/2006, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Την διαστροφή την έχεις έμφυτη, ρε Πατέρα ???

:eyepop: :look: :eek:

Φταίει ο (δια)'συρμός' της σκέψης του.



Άσε που να σου λέω.....




:bigcry: :bigcry:

stefanos
11/10/2006, 16:53
"και του εχω βαλει πανω ενα fcr35"

dirtbird
11/10/2006, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
"και του εχω βαλει πανω ενα fcr35"

ΔΛΔ τόση ώρα περίμενα να απαντήσεις αυτό?

Από δω και μπρος θα δεις........:confused: :confused: :confused: :confused: :smokin: :smokin:

stefanos
11/10/2006, 17:26
Καλά τώρα μια υπόθεση έκανα αν και η σωστή έκφραση είναι ένα ζεύγος.:p

sotiris68
11/10/2006, 17:27
καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις ,τη βοηθεια και το ενδιαφερον.
η εμπειρια δεν πληρωνεται και οταν ανοιγω τον υπολογιστη και μπαινω σε αυτο το φορουμ ειναι το καλυτεροτερο διαλειμμα στη καθημερινοτητα,ενα πραμα πως να το πω ρε παιδια,σα να οδηγας μηχανακι ενα πραμα?
αλλη φαση πεντε κολλητοι και δυο συνεργειαδες για να συζητας και αλλη φαση εσεις το φορουμ,πολλα ατομα με πολλες εμπειριες.
στο θεμα τωρα,εχω αλλαξει τα μαμα καρμπς με διπλα fcr35 και εχω τσεκαρει τα φιλτρα αερα πριν 2 εβδομαδες(ησαν ο.κ.),ειναι 2 k&n χοανες.
θα παω παλι αργοτερα να τις κοιταξω γιατι μολις γυρισα απο δουλεια και ειμαι ξερος απο κουραση,
να σται ολοι καλα.http://www.moto.gr/forums/newreply.php?s=&action=newreply&threadid=29356#
http://www.moto.gr/forums/newreply.php?s=&action=newreply&threadid=29356#

sotiris68
11/10/2006, 22:43
κοιταξα τις φιλτροχοανες και ειναι ο.κ. στη θεση τους.
ρωταω κατι που μπορει να ειναι λ@λ@κια.
παιζει η περιπτωση το καρμπ να ανταποκρινεται διαφορετικα στην καθε αλλαγη του καιρου?δηλαδη το ρυθμισα τον απριλη ,το καλοκαιρι στις ζεστες μου αρχισε σκασιματα ,τωρα απο την πλευρα των σκασιματων της εξατμισης αρχιζει να ψιλοηρεμει.λετε τωρα που μπαινουμε σιγα σιγα στην ιδια περιπου εποχη (ιδια θερμοκρασια),να δουλευει καλυτερα?
μπορει να στεκει αυτο?

OldMan
12/10/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
ρωταω κατι που μπορει να ειναι λ@λ@κια.
παιζει η περιπτωση το καρμπ να ανταποκρινεται διαφορετικα στην καθε αλλαγη του καιρου?δηλαδη το ρυθμισα τον απριλη ,το καλοκαιρι στις ζεστες μου αρχισε σκασιματα ,τωρα απο την πλευρα των σκασιματων της εξατμισης αρχιζει να ψιλοηρεμει.λετε τωρα που μπαινουμε σιγα σιγα στην ιδια περιπου εποχη (ιδια θερμοκρασια),να δουλευει καλυτερα?
μπορει να στεκει αυτο?

Καθόλου λ@λ@κία δεν είναι, αλλά γιατί ΔΕΝ διαβάζουμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=529791#post529791) λίγο ?? :D

sotiris68
12/10/2006, 13:57
thanks oldman,θα περιμενω να χειροτερεψει λιγο ο καιρος να δω πως θα δουλευει τοτε και αν δουλευει ας ελπισω σωστα τοτε θα πρεπει να μου κανεις φροντιστηρια για το τι ρυθμισεις θα πρεπει να κανω μονος μου για το καλοκαιρι.
το post με τους εξαεριωτηρες ,εκεινο που δε γελαμε το εχω μισοδιαβασει και ειναι σουπερ αλλα θελει το χρονο του κι εμενα αυτη την εποχη μ εχει παρει η μπαλλα.

ktm lc4 620
21/10/2006, 14:22
TO KALITERO POY EXEIS NA KANEIS EINAI NA PAS SE DINAMOMETRO!OPOS PIGA K EGO!!KANEI TO DOYLEMA TOY MIXANAKIOY FACTORY!!!!!:smilea:

OldMan
23/10/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm lc4 620
TO KALITERO POY EXEIS NA KANEIS EINAI NA PAS SE DINAMOMETRO!OPOS PIGA K EGO!!KANEI TO DOYLEMA TOY MIXANAKIOY FACTORY!!!!!:smilea:

TO DYNAMOMETRO DEN KANEI TIPOTE APO MONO TOU !!!

AFTOS POU RYTHMIZEI TO CARB, DIAVAZONTAS TO DYNAMOMETRO, KATI MPOREI NA KANEI ...:sad:
(AMA DEN EXEI ANALYTH KAFSAERION, PAPARIA KANEI !!!).

EKTOS AN "FACTORY" ENNOEIS TO NA VGAZEI ENA SKASMO DOYMANIA KAI 1 (OLOGRAFOS "ENA") ALOGO PARAPANO .... :smokin:

dirtbird
23/10/2006, 14:05
Να συμπληρώσουμε ότι οι φιλτροχοάνες δεν είναι και ότι καλύτερο για τη μακροζωία του μοτέρ....

OldMan
23/10/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Να συμπληρώσουμε ότι οι φιλτροχοάνες δεν είναι και ότι καλύτερο για τη μακροζωία του μοτέρ....

Ορθότατον, αλλά ΠΩΣ σΕ ήρθε τώρα αυτό ??? :look:

sotiris68
23/10/2006, 22:19
τι διαφορα εχουν οι φιλτροχοανες απο το νορμαλ φιλτρο αερα?
εξηγησε αν θες!:bigcry:

OldMan
24/10/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
τι διαφορα εχουν οι φιλτροχοανες απο το νορμαλ φιλτρο αερα?
εξηγησε αν θες!:bigcry:

Βρωμόπουλεεεε.....!!!

Εσένα μιλάει.... :lol:


Υ.Γ.
Επειδή μάλλον ο Σωτήρης ασχολείται με το ποδήλατό του, απαντάω εγώ:

Οι φιλτροχοάνες (παρά την ονομασία τους) ΔΕΝ έχουν καποιου είδους φίλτρο (ώστε να συγκρατεί την σκόνη και τα σωματίδια) παρά μόνο μια σίτα , η οποία κρατάει ΜΕΓΑΛΑ ιπτάμενα αντικείμενα (έντομα, φύλλα, κ.λ.π.).

Ο σκοπός τους είναι να μπορεί το κινητήρας να τραβήξει όσο το δυνατόν περισσότερο αέρα (σε όγκο) και ευκολότερα (ροϊκές απώλειες), με κόστος την μειωμένη διάρκεια ζωής του κινητήρα (και την ανάγκη ΠΟΛΥ συχνότερου καθαρισμού των καρμπυρατέρ).

Στα χρόνια μου, βάζαμε ένα είδος φίλτρου στις χοάνες (πατέντες με σίτα για κουνούπια και σφουγγαράκι αποροφητήρα κουζίνας - χωρίς λάδι, αλλά χαλούσε τον "κακό" θόρυβο της εισαγωγής....) :lol:

:wave2: :beer: :wave2:

sotiris68
25/10/2006, 01:36
πραγματικα γερο μου,δε χορταινω παιχνιδι με το ποδηλατο μου!αλλα στανοχωριεμαι αν ακουω να μου λες τετοια πραματα(οτι θα τα τελειωσει το μοτερ πιο γρηγορα.)
ερωτηξις.το φιλτρο εχει 2 ποντους παχος,η καθεμια απο τις δυο χοανες 1 ποντο.2 χοανες επι 1 ποντο ισον 2 ποντοι .μηπως παιζει κανα μικρο ενδεχομενο να καλυπτομαι; :a022:

sotiris68
25/10/2006, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
πραγματικα γερο μου,δε χορταινω παιχνιδι με το ποδηλατο μου!αλλα στανοχωριεμαι αν ακουω να μου λες τετοια πραματα(οτι θα τα τελειωσει το μοτερ πιο γρηγορα.)
ερωτηξις.το φιλτρο εχει 2 ποντους παχος,η καθεμια απο τις δυο χοανες 1 ποντο.2 χοανες επι 1 ποντο ισον 2 ποντοι .μηπως παιζει κανα μικρο ενδεχομενο να καλυπτομαι; :a022:
....και λεω μικρο γιατι για να το λες εσυ μαλλον τη βαψαμε!

OldMan
25/10/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
....και λεω μικρο γιατι για να το λες εσυ μαλλον τη βαψαμε!

Ηρέμησε ρε συ.... !! :lol:

Το πολύ -πολύ, όταν λύσεις το μοτέρ, να βρεις "αφηρημένη τέχνη" στα τοιχώματα του κυλίνδρου ...!!!

(θα κρατάει και περισσότερο λάδι, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα λίπανσης...):lol: