PDA

View Full Version : Ρυθμίσεις μίγματος από τα όργανα μοντέλων Yamaha



cupra180
08/10/2006, 13:22
kalhspera se oloys einai h proth fora poy mpeno sthn didikasia toy forum giayto sori gia tyxon lathi. prin 3 ebdomades apekthsa ena fazer 600 me abs kai to apolambano paei mia xara alla to mono poy argei na fortvsei ligo opos kai eseis tha kserete idi. rothsa loipon kati gnostoys kai moy eipan oti yparxei tropos kai malista apo antiprosopia (yamaha) na kanoyne kati me ekeina ta dyo koympakia sto konter kai na to anebasoyn. mhpos tyxon kserei kanenas kati?? h esto kati allo. eyxaristo

stavrobeis
09/10/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από cupra180
kalhspera se oloys einai h proth fora poy mpeno sthn didikasia toy forum giayto sori gia tyxon lathi. prin 3 ebdomades apekthsa ena fazer 600 me abs kai to apolambano paei mia xara alla to mono poy argei na fortvsei ligo opos kai eseis tha kserete idi. rothsa loipon kati gnostoys kai moy eipan oti yparxei tropos kai malista apo antiprosopia (yamaha) na kanoyne kati me ekeina ta dyo koympakia sto konter kai na to anebasoyn. mhpos tyxon kserei kanenas kati?? h esto kati allo. eyxaristo

Γεια σου φιλε...αν και δε καταλαβα τιποτα...
Τι να φορτωσει?
Και τι μπορουν να κανουν τα 2 κουμπακια γιαυτο? :confused:

cupra180
09/10/2006, 18:16
ta dyo koympakia moy eipan pos an ta patiseis me kapoia seira allazeis thn xartografish kai dinei perisotera aloga mhn gelasetai opos ego giati meta kapoy to ksanaakoysa kai arxisa na mpeno se skepsis

stavrobeis
10/10/2006, 10:21
Φιλε, χωρις να ειμαι ειδικος..τα δυο κουμπακια εκτος απο να αλλαζεις την ωρα, και φυσικα να μπορεις να δεις τους κωδικους απο πιθανες ζημιες που μπορει να εχεις...δεν νομιζω να κανουν αυτο που λες....

Αν ηταν ετσι, δεν θε ετρεχαν καποιοι να παρουν power commander, εξατμισεις κτλπ.

Εγω λεω αστο μηχανακι οπως ειναι, μια χαρα παει....

Υ.Γ. Παντως αν γινεται αυτο που λες, πες να το κανουμε και εμεις! :wacko:

TROOPER
14/10/2006, 23:57
:a022: :a022:

φιλε μου θα σου πω μια ιστορια....

5 δημοτικου και κανουμε εμεις και ο κοσμος!(τι θυμηθηκα τωρα...:eek: )
ειμαστε σε 1 κεφαλαιο που μιλαει για το ανθρωπινο σωμα.
η δασκαλα ενω παραδιδει λεει οτι απο τις αρτηριες κυλαει το βρωμικο αιμα και απο τις φλεβες το καθαρο.ολοι συμφωνουν μαζι της εκτος απο μενα!!!!
απολυτα σιγουρος για την αποψη μου σηκωνω χερρι και τη διωρθωνω.αυτη γινεται εξαλη!!!!ειναι δυνατον 1 μπομπιρας να ξερει πιο πολλα απο αυτη????
οι συμμαθητες μου με κοιτανε απαξιωτικα και συμφωνουν με τη δασκαλα!!!!εγω τρελος και παλαβος εξηγω οτι με πατερα γυμναστη και φυσικοθεραπευτη αποκλειεται να μου το εχει μαθει λαθος!!!!!αυτη τρελενεται!με παει στο διευθυντη για να με τιμωρησει για την αναιδια μου αλλα καπου εκει εφαγε πορτα!!!!φυσικα ο διευθυντης πηρε το μερος μου και καπως ετσι και οι υπολοιποι μαλακες συμμαθητες μου καθε φορα που ανοιγα το στομα μου να πω κατι σκεφτοτανε και 2η φορα μηπως αυτο που λεω εγω ειναι το σωστο.

που θελω να καταληξω...

ρε ανθρωπα....
τι ειπες ρε παλουκαρε!!!!!!
το select και το reset τα πατας με μια σειρα και αλαζει χαρτογραφηση????????????

1.ξερεις τι σημαινει select?????????
2.ξερεις τι σημαινει reste????????
3.ξερεις τι ειναι χαρτογραφηση????

εδω μιλαμε οτι παει ανεκδοτα καρφι αυτο το ποστακι!!!!!!!!!!

και ενω δε το πιστεψες τη πρωτη φορα,αρχισες να το πιστευεις οταν το ξανακουσες!!!!!!!!!και αυτο συνεβει χωρις να εξετασεις οτι η μανα του ηλιθιου ειναι παντα εγκυος και γιαυτο οι μαλακες ειναι σα τη λερναια υδρα....1 πεθενει 10 γενιουνται!!!!

τι να πω....αφωνος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:eyepop:

GTZ750
15/10/2006, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:a022: :a022:

φιλε μου θα σου πω μια ιστορια....

5 δημοτικου και κανουμε εμεις και ο κοσμος!(τι θυμηθηκα τωρα...:eek: )
ειμαστε σε 1 κεφαλαιο που μιλαει για το ανθρωπινο σωμα.
η δασκαλα ενω παραδιδει λεει οτι απο τις αρτηριες κυλαει το βρωμικο αιμα και απο τις φλεβες το καθαρο.ολοι συμφωνουν μαζι της εκτος απο μενα!!!!
απολυτα σιγουρος για την αποψη μου σηκωνω χερρι και τη διωρθωνω.αυτη γινεται εξαλη!!!!ειναι δυνατον 1 μπομπιρας να ξερει πιο πολλα απο αυτη????
οι συμμαθητες μου με κοιτανε απαξιωτικα και συμφωνουν με τη δασκαλα!!!!εγω τρελος και παλαβος εξηγω οτι με πατερα γυμναστη και φυσικοθεραπευτη αποκλειεται να μου το εχει μαθει λαθος!!!!!αυτη τρελενεται!με παει στο διευθυντη για να με τιμωρησει για την αναιδια μου αλλα καπου εκει εφαγε πορτα!!!!φυσικα ο διευθυντης πηρε το μερος μου και καπως ετσι και οι υπολοιποι μαλακες συμμαθητες μου καθε φορα που ανοιγα το στομα μου να πω κατι σκεφτοτανε και 2η φορα μηπως αυτο που λεω εγω ειναι το σωστο.

που θελω να καταληξω...

ρε ανθρωπα....
τι ειπες ρε παλουκαρε!!!!!!
το select και το reset τα πατας με μια σειρα και αλαζει χαρτογραφηση????????????

1.ξερεις τι σημαινει select?????????
2.ξερεις τι σημαινει reste????????
3.ξερεις τι ειναι χαρτογραφηση????

εδω μιλαμε οτι παει ανεκδοτα καρφι αυτο το ποστακι!!!!!!!!!!

και ενω δε το πιστεψες τη πρωτη φορα,αρχισες να το πιστευεις οταν το ξανακουσες!!!!!!!!!και αυτο συνεβει χωρις να εξετασεις οτι η μανα του ηλιθιου ειναι παντα εγκυος και γιαυτο οι μαλακες ειναι σα τη λερναια υδρα....1 πεθενει 10 γενιουνται!!!!

τι να πω....αφωνος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:eyepop:


κοιτα αυτα που εχει ακουσει ο φιλος εχιυν καποια βαση!!

γιατι αυτο γινεται απο οτι ξερω στα XTX και στο TDM της YAMAHA. Αλλα στο φαζερ δεν γθνεται απο οτι ξερω!!

τωρα το τι εκανες εσυ στο σχολειο νομιζω ειναι για τα ανεκδοτα!!:wave2: :wave2:

TROOPER
15/10/2006, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
κοιτα αυτα που εχει ακουσει ο φιλος εχιυν καποια βαση!!

γιατι αυτο γινεται απο οτι ξερω στα XTX και στο TDM της YAMAHA. Αλλα στο φαζερ δεν γθνεται απο οτι ξερω!!

τωρα το τι εκανες εσυ στο σχολειο νομιζω ειναι για τα ανεκδοτα!!:wave2: :wave2:

να το δουμε λογικα λοιπον...

γινεται στο xtx kai το tdm και δε γινεται στο φαζερ!

το ενδεχομενο να μη γινεται στα 2 μοντελα που αναφερεις το ξεχναμε...:cry:

1.γιατι να γινετε στα αλλα 2 και να μη γινετε σε αυτο?
2.αν γινετε γιατι δεν αναφερεται πουθενα?
3.εχει λογο να το κρυψει η yamaha?
4.εσυ οταν πατας φρενο σου ανοιγει και αλεξιπτωτο?????
εγω γιατι να προσπαθω να ρυθμισω ρολοι και χιλιομετρητες και ξαφνικα να αλλαξει η χαρτογραφηση???????

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:a21: :a21:


ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ...ΤΟ ΠΑ ΕΓΩ!!!!!!:lol:

:wave2:

GTZ750
15/10/2006, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
να το δουμε λογικα λοιπον...

γινεται στο xtx kai το tdm και δε γινεται στο φαζερ!

το ενδεχομενο να μη γινεται στα 2 μοντελα που αναφερεις το ξεχναμε...:cry:

1.γιατι να γινετε στα αλλα 2 και να μη γινετε σε αυτο?
2.αν γινετε γιατι δεν αναφερεται πουθενα?
3.εχει λογο να το κρυψει η yamaha?
4.εσυ οταν πατας φρενο σου ανοιγει και αλεξιπτωτο?????
εγω γιατι να προσπαθω να ρυθμισω ρολοι και χιλιομετρητες και ξαφνικα να αλλαξει η χαρτογραφηση???????

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:a21: :a21:


ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ...ΤΟ ΠΑ ΕΓΩ!!!!!!:lol:

:wave2:

http://www.geocities.com/scottytdm900/main.htm

την διαφημηση την εχεις δει που λεει καλητερα να μασας παρα να μιλας?? :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

πηγαινε "tips συμβουλες"

και μετα "ελεγχος ρυθμηση μιγματος"!!!!

:wave2: :wave2:

TROOPER
15/10/2006, 22:47
τι ειπα πριν????

μια ταξη ελεγε μαλακιες....

να πιστεψω μου λες αφτα που λεει ενα αγνωστο τυπακι????

δλδ ειναι σα να σου στειλω το συνδρομο καβασακι που ειναι ρευματοπαθεια και επειδη το ειπα εγω να θελω να πεισω τον κοσμο οτι δεν ειναι μαρκα μοτοσυκλετας....!!!!

το διαβαζεις εσυ,το πιστευεις,το λες στους φιλους σου και φυσικα αυτοι σε κραζουνε...εεε δε παει στα ανεκδοτα????

επιμενω φιλε μου...αυτα ειναι π@π@ριες.

υ.γ.το συνδρομο καβασακι πραγματι ειναι ρευματοπαθεια.δεν κανω πλακα!

:wave2:

psaxioti
16/10/2006, 13:12
Συγνώμη που θα παρέμβω. Κατ' αρχήν έχω το προηγούμενο μοντέλο του 600 οπότε δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη.

Κατ' αρχήν θα πω ότι και εμένα μου φαινόντουσαν εντελώς εξωπραγματικά όλα αυτά. Κοίταξα λοιπόν τα επίσημα manual του TDM και του FZ6 και αν καταλαβαίνω καλά και τα δύο έχουν την δυνατότητα να ελέγχουν το μείγμα και μάλιστα σε κάθε κύλινδρο ξεχωριστά.

Επειδή δεν πιστεύω στα μάτια μου αν μπορείτε ελέγξτε το στις σελίδες 1-21, 1-22, 3-20 και 3-21 του manual του TDM900 του 2002 ή στις 3-20,3-21 και 3-22 στο manual του FZ6 SS του 2004 και πείτε μου αν κατάλαβα καλά.

TROOPER
16/10/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
Συγνώμη που θα παρέμβω. Κατ' αρχήν έχω το προηγούμενο μοντέλο του 600 οπότε δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη.

Κατ' αρχήν θα πω ότι και εμένα μου φαινόντουσαν εντελώς εξωπραγματικά όλα αυτά. Κοίταξα λοιπόν τα επίσημα manual του TDM και του FZ6 και αν καταλαβαίνω καλά και τα δύο έχουν την δυνατότητα να ελέγχουν το μείγμα και μάλιστα σε κάθε κύλινδρο ξεχωριστά.

Επειδή δεν πιστεύω στα μάτια μου αν μπορείτε ελέγξτε το στις σελίδες 1-21, 1-22, 3-20 και 3-21 του manual του TDM900 του 2002 ή στις 3-20,3-21 και 3-22 στο manual του FZ6 SS του 2004 και πείτε μου αν κατάλαβα καλά.

εχω το μοντελο του 2005.ιδιο με το 2004 σε αλλους χρωματισμους.το manual φτανει μεχρι τη σελ.3-18...!
πακετο!

αλλα ακομα και ετσι να ειναι(που δεν υπαρχει περιπτωση αλλα λεμε τωρα),το παλικαρι μιλαει για αυξηση ιπποδυναμης
eyepop: :eyepop: και οχι για ελεγχο μιγματος!
το μηχανακι το δινει η αντιπρωσοπεια 98αλογατα και εδω μιλαμε οτι αν πατησουμε με συγκεκριμενη σειρα τα κουμπια reset και select το μηχανακι θα γεινει απο 600 1000!!!!!!132 αλογα!!!!!

ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!!!!!

psaxioti
16/10/2006, 13:35
To service manual εννοώ. Μπορείς να το δεις εδώ (http://moto.wcnetwork.net/files/service/fazer/fz6s_2004_5vx1.pdf) , ή αν θες μπορώ να σου στείλω τις συγκεκριμένες σελίδες ή και ολόκληρα τα manual.

Σε καταλαβαίνω, δεν μιλάω για αύξηση ιπποδύναμης, αλλά για αλλαγή μίγματος.

Το θέμα είναι ότι αν ισχύει τότε για κάποιον με το μοντέλο σας δεν έχει νόημα η αγορά power commander, αν και θα έπρεπε να εξεταστεί το εύρος στο οποίο γίνεται η ρύθμιση σε σχέση με αυτό του power commander. :)

TROOPER
16/10/2006, 13:52
το ειδα φιλος...και τι να μου πει αυτο?οτι το μηχανακι γινεται 110 αλογα?απλα κανεις μια απλη ρυθμιση μιγματος.so what?

kachius
16/10/2006, 13:54
"adjusting the exaust gas volume"

γράφει το manual του tdm...

Αυτή γίνεται ρυθμίζοντας το μίγμα;


(μη βαράτε...)

cbanthropos
16/10/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:a022: :a022:

παει στο διευθυντη για να με τιμωρησει για την αναιδια μου αλλα καπου εκει εφαγε πορτα!!!!φυσικα ο διευθυντης πηρε το μερος μου και καπως ετσι και οι υπολοιποι μαλακες συμμαθητες μου
:eyepop:

point made. Σωστος. Καλη φαση.


Ηθελα να πω κατι σχετικα με τα κουμπακια. διαβαζοντας παραπανω τον (cupra180), το μυαλο μου πηγε σε easter egg (εαν με καταλαβαινεις). Εαν μιλαμε για τετοια περιπτωση, γιατι οχι. Θα μπορουσε να υπαρχει μια κρυμενη δυνατοτητα ρυθμισης μεσω αυτων των κουμπιων, μιας και ειναι και τα μοναδικα που υπαρχουν στο πανελ (η κανω λαθος? δεν εχω αυτη τη μηχανη.. ). τωρα για το αν θα εδινε αλογα και αλλα τετοια δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε, αμα πρωτα δεν αποδειξουμε οτι τα κουμπια κανουν εστω μια ακομα διαφορετικη λειτουγια, περα απο select reset..
:)

psaxioti
16/10/2006, 13:59
Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Στις σελίδες 1-21 και 1-22 λέει που έχει πληροφορίες για το πώς δείχνει στο κοντέρ η διαδικασία λέει ότι ρυθμίζεται από -128 ως 128 με το πρώτο lean και το δεύτερο rich, οπότε φαντάζομαι, αν και μπορεί να κάνω λάθος, ότι κάνει κάποια μικρορύθμιση στο μείγμα.


Δεν μιλαω για τρομακτικές αλλαγές, αλλά αν αλλάξετε φίλτρο και τελικό και θέλει μια ρύθμιση, ίσως να γίνεται έτσι αντί να χρειάζεται κάτι πολύπλοκο και πολυέξοδο.

kachius
16/10/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos
αμα πρωτα δεν αποδειξουμε οτι τα κουμπια κανουν εστω μια ακομα διαφορετικη λειτουγια, περα απο select reset..
:)

Για το tdm:

αναγράφετε ότι μπορείς να αλλάξεις την τιμή
(και όχι απλά να τη δεις)
στη λειτουργία CO για τους κυλίνδρους c1 c2 ξεχωριστά.
Οι τιμές παίζουν από -128 έως +128.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει (γιατί είμαι και άσχετος)
είναι τί είναι αυτό που αλλάζεις, και τί επιπτώσεις έχει...

υγ: δε φωνάζω :D

Να ξαναπώ ότι στο manual αυτή η ρύθμιση αναφέρεται στο "κεφάλαιο" "ADJUSTING THE EXAUST GAS VOLUME"


Θα με ξεστραβώσει κανείς :D

υγ2: δεν υποστηρίζω ότι θα αλλάξει η ιπποδύναμη. Ρωτάω τί ακριβώς κάνεις με αυτή τη ρύθμιση...

TROOPER
16/10/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Στις σελίδες 1-21 και 1-22 λέει που έχει πληροφορίες για το πώς δείχνει στο κοντέρ η διαδικασία λέει ότι ρυθμίζεται από -128 ως 128 με το πρώτο lean και το δεύτερο rich, οπότε φαντάζομαι, αν και μπορεί να κάνω λάθος, ότι κάνει κάποια μικρορύθμιση στο μείγμα.

λοιπον επειδη μου την εχει δωσει,αυριο θα περασω απο το συνεργειο που τα παιδια ειναι και φιλοι μου,και ειναι και ο μηχανικος της yamaha οταν κατεβαζε η εταιρια μηχανακια στο πανελληνιο να δω τι θα μου πουνε.αν εχω λαθος αυριο θα το παραδεχτω και θα ζητησω και συγγνωμη.απλα αυτο που ξεκαθαριζω απο σημερα ειναι πως το να κανει μια ψιλορυθμιση στο μιγμα δεν σημαινει οτι το μηχανακι θα παρει και ποιο πολλα αλογα.that s all.αυριο η συνεχεια:wave2:

OldMan
16/10/2006, 14:08
Ρυθμίζεις την στοιχειομετρική αναλογία του μίγματος, ώστε να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες εκπομπές CO (μονοξείδιου του άνθρακα).

ΔΕΝ έχει καμία σχέση με αύξηση / μείωση ιπποδύναμης ή ροπής (σαν πρόθεση, γιατί σαν αποτέλεσμα ΕΧΕΙ !!!).

:wave2: :beer: :wave2:

TROOPER
16/10/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


ΔΕΝ έχει καμία σχέση με αύξηση / μείωση ιπποδύναμης ή ροπής (σαν πρόθεση, γιατί σαν αποτέλεσμα ΕΧΕΙ !!!).

:wave2: :beer: :wave2:

:confused: :confused:

αυτο με την προθεση και το αποτελεσμα δε το καταλαβα...:confused: :confused:

kachius
16/10/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρυθμίζεις την στοιχειομετρική αναλογία του μίγματος, ώστε να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες εκπομπές CO (μονοξείδιου του άνθρακα).

Νά'σαι καλά
:wave2:

Φαντάζομαι για σωστή ρύθμιση θα πρέπει να μετράς
και την εκπομπή από τις εξατμίσεις.



ΔΕΝ έχει καμία σχέση με αύξηση / μείωση ιπποδύναμης ή ροπής (σαν πρόθεση, γιατί σαν αποτέλεσμα ΕΧΕΙ !!!).

Θα ήταν υπερβολικό να ρωτήσω για το αποτέλεσμα; :D

Πώς μεταφέρεται (γιατί να φυτρώνει δε νομίζω) η ροπή/ιπποδύναμη; Με πλουσιότερο μίγμα;

Η αύξηση στην εκπομπή CO θα είναι μεγάλη;


Άσε...μην απαντήσεις καλύτερα...μαλακία θα κάνω...

psaxioti
16/10/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρυθμίζεις την στοιχειομετρική αναλογία του μίγματος, ώστε να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες εκπομπές CO (μονοξείδιου του άνθρακα).

ΔΕΝ έχει καμία σχέση με αύξηση / μείωση ιπποδύναμης ή ροπής (σαν πρόθεση, γιατί σαν αποτέλεσμα ΕΧΕΙ !!!).

:wave2: :beer: :wave2:

Επιτέλους κάποιος γνώστης μας έδωσε τα φώτα του. Thanks.

Προφανώς, αυτό που εννοεί ο oldman είναι ότι αλλάζεις το μείγμα ώστε η καύση να είναι καλλίτερη και να έχεις λιγότερες εκπομπές μονοξειδίου του άνθρακα (πρόθεση). Η καλύτερη καύση έχει όμως σαν αποτέλεσμα και την μεταβολή της ιποδύναμης/ροπής, μη φανταστείς όμως τίποτα τρομερές αλλαγές.

Αν διαβασετε το thread με τους εξαερωτήρες θα δείτε ότι η αναλογία αέρα/βενζίνης πρέπει να έχει μια συγκεκριμένη τιμή, δεν πρέπει ούτε πολυ πλούσιο ούτε πολύ φτωχό να είναι το μίγμα. Προφανώς πιο πλούσιο μίγμα συνεπάγεται και πιο πολλές εκπομπές CO.

H.A.Balafoutre
16/10/2006, 14:26
Παίδες ο Trooper έχει δίκιο.

Δηλαδή γιατί στον κόσμο όλοι εμείς να είμαστε κάτι παραπάνω από τους μηχανικούς της Yamaha.

Το ξέρω κι από άλλους αυτό το "κόλπο" με τα κουμπάκια για τα κολπάκια στα μείγματα που απελευθερώνει τις κρυφές επιδόσεις του Fazer.

Αν είναι ποτέ δυνατόν. Δεν μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ.

Κάποιοι τα πειράξανε, οι επιδόσεις μόνον ψυχολογικά αυξήθηκαν αλλά η κατανάλωση τσίμπησε λίγο, οι εξατμήσεις έγιναν κατάμαυρες στις άκρες και τελικά όλοι τρέχανε στον επίσημο αντιπρόσωπο να το επαναφέρουν στις εργοστασιακές ρυθμίσεις κι ας μην το είχαν αγοράσει από αυτόν αλλά κανένας άλλος δεν ήξερε τι να κάνει και φυσικά δεν ήταν εξουσιοδοτημένος να το πειράξει και να μην χαλάσει η εγγύηση.

Από λόγια είμαστε πολύ πρώτοι σαν χώρα.

Το γιατί δεν κατασκευάζουμε Yamaha ως χώρα δεν έχω καταλάβει.:wave2:

OldMan
16/10/2006, 14:31
Το ήξερα ότι θα μπλέκαμε... :sad:

Εξαρτάται από την ρύθμιση (του μίγματος) που έχει γίνει από το εργοστάσιο...

Συνήθως τα μίγματα ρυθμίζονται λίγο "πλούσια" (γύρω στο 12.4 με 12.8 ενώ η αναλογία για "τέλεια" καύση είναι 14.7 : 1) για λόγους που ΔΕΝ θα επιθυμούσα να αναλύσουμε !!!:p

Το πρόβλημα παρουσιάζεται πλέον στα επίπεδα εκπομπών ρύπων (όπου τα ποσοστά του CO είναι τόσο περισσότερο ανεβασμένα, όσο "ατελέστερη" είναι η καύση - άρα όσο "πλουσιότερο" είναι το μίγμα).

Από την άλλη, επειδή ο κινητήρας έχει σχεδιαστεί να αποδίδει την μέγιστη ιπποδύναμή του με "πλούσιο" μίγμα, όσο περισσότερο πηγαίνουμε προς το στοιχειομετρικό, τόσο "κόβουμε" από την ιπποδύναμη (μην φανταστείτε τίποτε τρελλά ποσοστά - μιλάμε για μείωση γύρω στο 0.8 - 1.5 %).

Βέβαια, είναι ένας ΚΑΛΟΣ και ΑΣΦΑΛΗΣ τρόπος να ρυθμίζουμε το μίγμα μας εκεί που ΠΡΕΠΕΙ να βρίσκεται (από πλευράς εκπομπής ρύπων, αλλά και καλής λειτουργίας του κινητήρα - τα "υπερπλούσια" μίγματα στεναχωρούν το μοτέρ μας, όπως επίσης και τα "φτωχά" τοιαύτα ...)



:wave2: :beer: :wave2:

TROOPER
16/10/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Παίδες ο Trooper έχει δίκιο.

Δηλαδή γιατί στον κόσμο όλοι εμείς να είμαστε κάτι παραπάνω από τους μηχανικούς της Yamaha.

Το ξέρω κι από άλλους αυτό το "κόλπο" με τα κουμπάκια για τα κολπάκια στα μείγματα που απελευθερώνει τις κρυφές επιδόσεις του Fazer.

Αν είναι ποτέ δυνατόν. Δεν μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ.

Κάποιοι τα πειράξανε, οι επιδόσεις μόνον ψυχολογικά αυξήθηκαν αλλά η κατανάλωση τσίμπησε λίγο, οι εξατμήσεις έγιναν κατάμαυρες στις άκρες και τελικά όλοι τρέχανε στον επίσημο αντιπρόσωπο να το επανεφέρουν στις εργοστασιακές ρυθμίσεις κι ας μην το είχαν αγοράσει από αυτόν αλλά κανέναν δεν ήξερε τι να κάνει και φυσικά δεν ήταν εξουσιοδοτημένος να το πειράξει και να μην χαλάσει η εγγύηση.

Από λόγια είμαστε πολύ πρώτοι σαν χώρα.

Το γιατί δεν κατασκευάζουμε Yamaha ως χώρα δεν έχω καταλάβει.:wave2:

ε μα ρε φιλε...κοντευω να τρελαθω απο χτες το βραδυ....με σκασανε!!!!

ουφ

:wave2:

H.A.Balafoutre
16/10/2006, 14:38
Ρε μαν το αστείο είναι πως, πόσοι υπάρχουν σαν τον oldman, που έχει γνώση σε 5-10-100 πράγματα παραπάνω και είναι σε θέση ο ίδιος να πειράξει για συγκεκριμένους λόγους, οι περισσότεροι όμως δεν ακολουθούν τον τρόπο oldman, αλλά το σπασμένο τηλέφωνο του κάθε ένα που φυσικά θέλει να γίνει oldman ή του κάθε oldman στη θέση του oldman.

Αφού καταναλωτές ξέρουμε να είμαστε καλοί. Γιατί να αλλάξουμε την ομάδα που κερδίζει?:smokin:

OldMan
16/10/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Για το tdm:
αναγράφετε ότι μπορείς να αλλάξεις την τιμή
(και όχι απλά να τη δεις)
στη λειτουργία CO για τους κυλίνδρους c1 c2 ξεχωριστά.
Οι τιμές παίζουν από -128 έως +128. [/SIZE]

Στα 4-κύλινδρα, η ρύθμιση γίνεται ανά 2 κυλίνδρους μαζί (συνήθως ανά 1ο και 4ο και ανά 2ο και 3ο - εξαρτάται από την σειρά ανάφλεξης...).

Οι τιμές έχουν να κάνουν με τα bit της ECU (όσο περισσότερα έχει τόσο πιο "αναλυτικές" είναι οι ρυθμίσεις) και είναι στο εύρος που θεωρεί επιτρεπτό το εργοστάσιο για ρύθμιση !!!
(αν, για να έρθει στην σεταρισμένη πυκνότητα CO του Αναλυτή Καυσαερίων, χρειάζεται κάτω από -128 ή πάνω από +128, τότε θεωρείται ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην τροφοδοσία ή/και καύση του μίγματος, οπότε πράττωμεν αναλόγως...)

:wave2: :beer: :wave2:

TROOPER
16/10/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ρε μαν το αστείο είναι πως, πόσοι υπάρχουν σαν τον oldman, που έχει γνώση σε 5-10-100 πράγματα παραπάνω και είναι σε θέση ο ίδιος να πειράξει για συγκεκριμένους λόγους, οι περισσότεροι όμως δεν ακολουθούν τον τρόπο oldman, αλλά το σπασμένο τηλέφωνο του κάθε ένα που φυσικά θέλει να γίνει oldman ή του κάθε oldman στη θέση του oldman.

Αφού καταναλωτές ξέρουμε να είμαστε καλοί. Γιατί να αλλάξουμε την ομάδα που κερδίζει?:smokin:

ποσοι Oldman υπαρχουν???????????

ρε παλιανθρωπε εχεις φτιαξει κλωνους????????:lol:

εν πασει περιπτωσει φιλε μου αυτο που ελεγα εγω ειναι πως δεν ειναι δυνατον το καβασακι του gtz750 πατωντας 2 φορες το μπροστινο φρενο μια και τα 2 μαζι και 1.5 φορα το πισω να ανοιξει αλεξιπτωτο.ετσι και εδω θεωρω αδυνατο να μιλαμε για βελτιωση ιπποδυναμης η ροης πατωντας κουμπια που ρυθμιζουνε χιλιομετρητες ταξιδιου και ωρα.:wave2:

kachius
16/10/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :beer: :wave2:

θενκ γιου, θενκ γιου
:wave2: :beer: :wave2:

λέω να παίξω λίγο με τις τιμές, κατά πάσα πιθανότητα
θα τις επαναφέρω σε αυτό που έχουν τώρα (είτε γιατί θα έχω
καταστρέψει την αποδόση ή την κατανάλωση ή ακόμα και
αν όλα δείχνουν καλύτερα θα το νιώθω χαλασμένο :eyepop:

Για την ώρα σημειώνω διάφορες τιμές που βλέπω στο tdmhellas club, αλλά δεν είναι να τους πολυ πιστεύει κανείς...

εκτός ότι "όλοι" είναι "γρήγοροι" εκεί μέσα (ποτέ δε με έχει περάσει tdm :confused: skouter ναι, tdm όχι)
πιστεύουν ότι το 850 δε μπορεί να περάσει το 900 εκτός αν το τελευταίο είναι σταματημένο.

Εγώ πάλι...
δε βλέπω να διαφέρουν σε επιδόσεις...καθόλου όμως...

OldMan
16/10/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
θεωρω αδυνατο να μιλαμε για βελτιωση ιπποδυναμης η ροης πατωντας κουμπια που ρυθμιζουνε χιλιομετρητες ταξιδιου και ωρα.:wave2:

Quite wrong ...!!! :nono:

Σε αρκετά χωμάτινα καθαρόαιμα (ΚΑΙ "καρμπυρατεράτα"), υπάρχει η επιλογή χαρτογράφησης (κουμπάκι στο τιμόνι) με την οποία μπορεί ο αναβάτης να επιλέξει ΠΡΟΡΥΘΜΙΣΜΈΝΗ "απόδοση" του κινητήρα (ανάλογα με την πρόσφυση και την δυσκολία του terrain).

:wave2: :beer: :wave2:

sapila racing
16/10/2006, 15:04
Να πω κι εγώ??

Ο Oldman εχει δίκιο, τα κουμπάκια σε πολλά Yamaha κάνουν αυτη τη δουλειά χρόνια τώρα...

Ο Trooper εχει αδικο και πρεπει να ζητήσει και συγγνώμη (αυριο).

Επίσης να πω κάτι...

ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ ΤΑ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ.

Αλλιώς πάτε μετά στο εξουσιοδοτημένο Yamaha και λέτε:
O M$%ας επαιζα με τα κουμπακια, μπορείτε να μου το ξαναφτιάξετε? :lol:

OldMan
16/10/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
θενκ γιου, θενκ γιου
:wave2: :beer: :wave2:

Νάθινγκ ετ ωλλ...

αλλά ΜΗΝ πειράξεις το μηχανάκι !!!

(Μάλλον ΔΕΝ καταλάβαμε την χρησιμότητα αυτής της ρύθμισης...)

Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ανεβάσεις το εκπεμπόμενο CO και (σχεδόν σίγουρα..) να "μπερδεύει" το μοτέρ σε κάποιο φάσμα στροφών !!!

(μάλλον πρέπει να τελειώνουμε με τα καρμπυρατέρ και να περάσουμε στους ψεκασμούς, γιατί "μερικοί" είναι έτοιμοι να εξωρύξουν τους οφθαλμούς των κινητήρων τους...) :sad:

kachius
16/10/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νάθινγκ ετ ωλλ...

αλλά ΜΗΝ πειράξεις το μηχανάκι !!!

οκ...ΔΕΝ θα το πειράξω...
:wave2:

kachius
16/10/2006, 19:05
Ένα σχετικά φτωχό μίγμα...τί επιπτώσεις θα είχε;

Θα μπορούσε - για παράδειγμα - να μείωνε το σκορτσάρισμα
που εμφανίζει μια συγκεκριμένη μηχανή (ονόματαδελέμε)
κάτω από τις 2000στρ/λ ακόμα πιο χαμηλά/λιγότερο έντονα;




ωχ, το βλέπω...θα σταματήσει να διαβάζεις τα ποστ μου



Αν ναι...θα είχε αυτό συνέπεια σε μείωση της απόδοσης σε κάποια άλλη περιοχή;





αυτό ήταν...αύριο δε θα δουλεύει ο κωδικός...

TROOPER
17/10/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Να πω κι εγώ??

Ο Oldman εχει δίκιο, τα κουμπάκια σε πολλά Yamaha κάνουν αυτη τη δουλειά χρόνια τώρα...

Ο Trooper εχει αδικο και πρεπει να ζητήσει και συγγνώμη (αυριο).

Επίσης να πω κάτι...

ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ ΤΑ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ.

Αλλιώς πάτε μετά στο εξουσιοδοτημένο Yamaha και λέτε:
O M$%ας επαιζα με τα κουμπακια, μπορείτε να μου το ξαναφτιάξετε? :lol:

δεν εχω προλαβει να παω συνεργειο αλλα εφοσον πιστευετε οτι εχω αδικο ζηταω συγγνωμη(σημερα):D

να ξεκαθαρισω μονο οτι δεν ειχα προθεση να τη πω σε κανεναν!!!!προς αποφυγη παρεξηγησεων....ε

κατα τα αλλα η γνωμη μου παραμενει η ιδια.οποιος θελει παιζει με τα κουμπακια του και μετα βλεπει αυτος και ολοι οι αλλοι τη<<διαφορα>> στο μηχανακι του.εγω μια φορα δε πειραζω τπτ! :wave2:

παρ ολα αυτα εγω θα περασω και απο το συνεργειο(αλλα καθαρα για παρτυ μου).οι υπολοιποι δε χρειαζεται προφανως να μαθετε τι μου ειπαν.εισαστε σιγουροι για την αποψη σας.εγω μια φορα συγγνωμη ζητησα:D

:a3:

TROOPER
17/10/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
'Αλλο πράγμα σΕ είπε ο Sapilas, μπρεεεε ...!!! :winka:



(ψόφιοι για παρεξήγηση είμαστε, γμτ την τρέλλα μου ...) :sad:

δε παρεξηγηθηκα ρε!!!!!!!ειλικρινα!!!!!!!!!!!!

αλλα σε παρακαλω πες μου το αλλο πραμα(να 1 πραμα με το συμπαθειο)που με ειπε ο σαπιλας.

:beer: :beer: :beer: σε ολους

υ.γ.θα ημανε πολυ μλκας να παρεξηγηθω(γνωμη μου):wave2:

Nostra
17/10/2006, 11:17
Μέσω των πλήκτρων που αλλάζεις τους χιλιομετρήτες κλπ. στο μπορείς να μπεις στο διαγνωστικό για διάφορες ρυθμίσεις.

Μια από αυτές τις ρυθμίσεις είναι η ρύθμιση του μίγματος στην οποία αυξάνεις ή μειώνεις τον όγκο των καυσαερίων.

Η ρύθμιση του μίγματος δεν επηρεάζει σε τίποτα την ιπποδύναμη.

Απλά μπορείς να φτιάξεις το μίγμα του καυσίμου σε πιο πλούσιο (όταν π.χ. έχεις ελεύθερη εξάτμιση) ή πιο φτωχό .

Αυτά πάντα σε συνδυασμό με μέτρηση από καυσαναλυτή που δείχνει τα δεδομένα που μας καθοδηγούν να αυξήσουμε ή να μειώσουμε τον όγκο των καυσαερίων.

Η καλύτερη ρύθμιση του μίγματος στα Injection γίνεται σε συνδυσμό δυναμόμετρου και καυσαναλυτή που θα μας δείξουν πόσο και αν χρειάζεται να υπάρξει ρύθμιση.

Οταν λοιπόν μια μηχανή για να αποδώσει σωστά χρειάζεται π.χ. 50 μονάδες CO και πειράζοντας ο αναβάτης τις ρυθμίσεις αυτές, έχει φτωχύνει το μίγμα στις 10 μονάδες CO τότε προφανώς η μηχανή μπορεί να σέρνεται ή και να σβήνει...

Τελικά οι ρυθμίσεις αυτές καλό είναι να μην πειράζονται από αναβάτες είτε ξέρουν είτε όχι εκτός κι αν έχετε καυσαναλυτή και ξέρετε τι επιπτωσεις θα έχει η ρύθμιση της αύξησης ή μείωσης του όγκου του καυσαερίων.

Με τις υγείες σας...

OldMan
17/10/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
η ρύθμιση του μίγματος στην οποία αυξάνεις ή μειώνεις τον όγκο των καυσαερίων.
Προσέχουμε τι γράφουμε (ή τι μεταφράζουμε...) !!!

Ο ΟΓΚΟΣ των καυσαερίων ΔΕΝ έχει να κάνει με την ρύθμιση του μίγματος (αναλογία αέρα/βενζίνης) αλλά με την ΠΟΣΟΤΗΤΑ του μίγματος (πολύ μπαίνει - πολύ καίγεται - πολύ βγαίνει).

Άσχετα αν αναφέρεται σαν "Exaust Gas VOLUME", εννοείται η ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ (σε CO) των καυσαερίων.
(οι μονάδες μέτρησης των Αναλυτών Καύσης είναι "απλοποιημένα" moles των ενώσεων που μετράμε...).



Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
... μονάδες CO2 ...
σΕ περίσσεψε ένα ατομικό Οξυγόνο !!! :lol:

:wave2: :beer: :wave2:

kachius
17/10/2006, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Ένα σχετικά φτωχό μίγμα...τί επιπτώσεις θα είχε;

Θα μπορούσε - για παράδειγμα - να μείωνε το σκορτσάρισμα
που εμφανίζει μια συγκεκριμένη μηχανή (ονόματαδελέμε)
κάτω από τις 2000στρ/λ ακόμα πιο χαμηλά/λιγότερο έντονα;


Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης
"μετά από πολλές επισκέψεις στη yamaha" κατάφερε να
μειώσει/εξαφανίσει το προαναφερθέν φαινόμενο "που παρουσιάζουν όλα τα 900άρια".

Με αυτά που διάβασα εδώ αλλά και στο tdmhellas
έχω αρχίσει να νομίζω (...τι είπα πάλι...) ότι αυτό
το πέτυχε κάνοντας το μίγμα φτωχότερο με συνέπεια
να κοιμίσει λίγο το μοτέρ...


Στο παραπάνω συμπέρασμα κατέληξα γιατί όπου είδα
να αναφέρονται οι εν λόγω τιμές, αυτές κυμαίνονταν
από 12 έως 25 (και είδα πολλές απόψεις)
ενώ στο δικό μου είναι -37 και -18 !!!!!

Εκτός ότι είναι πολύ μικρότερες από τη μικρότερη που βρήκα
έχουν και αρκετή διαφορά μεταξύ τους (κάπου διάβασα
ότι είναι βέλτιστη η διαφορά των 6 μονάδων,
αν και μου κάνει λίγο κομπογιαννίτικο αυτό...)


Να πάω λοιπόν στον Σ.φ..ο να το ελέγξω (με καυσαναλητή ;;; )
ή να κάνω την πάπια (μιας και με έχει ήδη ξεζουμίσει η άτιμη);

Υπάρχει ενδεχόμενο να δω βελτίωση;


ΥΓ.: Συγνώμη για τα πολλά λόγια....:wave2:

kachius
17/10/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Μέσω των πλήκτρων που αλλάζεις τους χιλιομετρήτες κλπ. στο μπορείς να μπεις στο διαγνωστικό για διάφορες ρυθμίσεις.

Μια από αυτές τις ρυθμίσεις είναι η ρύθμιση του μίγματος στην οποία αυξάνεις ή μειώνεις τον όγκο των καυσαερίων.

Στο διαγνωστικό μπορείς μόνο να δεις τις μετρήσεις των αισθητήρων.

Η μόνη ρύθμιση που μπορείς να κάνεις είναι αυτή του μίγματος
και είναι (κατά κάποιο τρόπο) εκτός του διαγνωστικού
:wave2:

Nostra
17/10/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Να πάω λοιπόν στον Σ.φ..ο να το ελέγξω (με καυσαναλητή ;;;)
ή να κάνω την πάπια (μιας και με έχει ήδη ξεζουμίσει η άτιμη;)
Υπάρχει ενδεχόμενο να δω βελτίωση;

δυναμόμετρο---- >καυσαναλυτή----> ρύθμιση----->καυσαναλυτή
......^..............................................................................|
.......\---------<----------<-------------<--------------------<----

sapila racing
17/10/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δε παρεξηγηθηκα ρε!!!!!!!ειλικρινα!!!!!!!!!!!!

αλλα σε παρακαλω πες μου το αλλο πραμα(να 1 πραμα με το συμπαθειο)που με ειπε ο σαπιλας.

:beer: :beer: :beer: σε ολους

υ.γ.θα ημανε πολυ μλκας να παρεξηγηθω(γνωμη μου):wave2:

Δεν υπάρχει θεμα παρεξήγησης!! :beer:

Απλά εσύ είπες χτες οτι αν εχεις άδικο θα ζητήσεις συγγνώμη, εγώ γνωρίζω την λειτουργία αυτώ των κουμπιών εδω και πολλά χρόνια, οπότε :smokin:

Οταν μπηκε αυτή η λειτουργία εγινε σεμινάριο στους εξουσιοδοτημένους μηχανικούς Yamaha, αυτο ηταν αν θυμάμαι καλά κάπου στο 1995.

TROOPER
18/10/2006, 10:29
αδερφια μου,αλητες,πουλια...
πηγα συνεργειο,ρωτησα και εμαθα.
λοιπον....εχουμε και λεμε...

1.τα κουμπακια δε σε βαζουνε στη χαρτογραφηση.η χαρτογραφηση ειναι σφραγισμενη,τελεια!
2.αυτα που ανεφερε ο νοστρα ειναι σωστα.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις το μιγμα,αλλα για να βρεις τη σωστη ρυθμιση πρεπει να μπει καυσαναλυτης.
3.ακομα και ετσι να γινει το μηχανακι θα κερδισει το πολυ 3 τοις 100 εκει που ισως χανει αλλα ταυτοχρονα θα χασει αυτο το 3 τα 100 απο κει που κερδιζει.
4.αν συνεβαινε κατι αλλο δε θα υπηρχε λογος γαι αλλαγη εξατμισεων,φιλτρων,παουερ κομαντερ κλπ...
5.φιλε σαπιλα εγω απο χτες ζητησα συγγνωνη αλλα τελικα αν δεις το πρωτο μου ποστακι(που μπορει να ητανε εριστικο ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ...ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΩ) διαφωνω στο θεμα αλλαγης χαρτογραφησης με 2 κουμπια...:D

κατα τα αλλα το συνεργειο(για οσους δε γνωριζουν)σε καθε σερβις βαζει καυσαναλυτη,μετραει και κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις.ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ!!!!:winka:

:wave2: :beer: :wave2: