PDA

View Full Version : Ερώτηση για σωληνάκι βενζίνης. (overflow ?)



Shinji
08/10/2006, 14:22
Παρατήρησα σημερα το πρωί κατι σημάδια κατω απο τη μηχανή, σα λάδια. Καθησα να την παρατηρήσω λίγο και είδα οτι οι σταγόνες έρχονται απο ενα μαύρο σωληνάκι που οταν το ακολούθησα με πήγε στο δοχείο βενζίνης. Συνεπώς σκέφτηκα μηπως ειναι καποιο σωληνάκι ωστε οταν μπαινει παραπάνω βενζίνη να κάνει overflow και να τρέχει απο εκει κατω, παρά να ξεχιλίσει απο πάνω :D

Αυτο που δε καταλαβαίνω ειναι γιατί βγήκανε τώρα, που όλο το βράδυ η μηχανή ηταν ακίνητη, και δε βγήκανε χτες πχ. (σημείωση, η μηχανή ειναι στον ήλιο ολο το πρωι, δε ξέρω αν παίζει καποιο ρόλο)

Βενζίνη γέμισα προχτές και έχω κάνει μερικά χιλιόμετρα απο τότε...

zzr2005
08/10/2006, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji
Παρατήρησα σημερα το πρωί κατι σημάδια κατω απο τη μηχανή, σα λάδια. Καθησα να την παρατηρήσω λίγο και είδα οτι οι σταγόνες έρχονται απο ενα μαύρο σωληνάκι που οταν το ακολούθησα με πήγε στο δοχείο βενζίνης. Συνεπώς σκέφτηκα μηπως ειναι καποιο σωληνάκι ωστε οταν μπαινει παραπάνω βενζίνη να κάνει overflow και να τρέχει απο εκει κατω, παρά να ξεχιλίσει απο πάνω :D

Αυτο που δε καταλαβαίνω ειναι γιατί βγήκανε τώρα, που όλο το βράδυ η μηχανή ηταν ακίνητη, και δε βγήκανε χτες πχ. (σημείωση, η μηχανή ειναι στον ήλιο ολο το πρωι, δε ξέρω αν παίζει καποιο ρόλο)

Βενζίνη γέμισα προχτές και έχω κάνει μερικά χιλιόμετρα απο τότε...

τι μοντέλο είναι η μηχανή??
αν είναι παλιά υπάρχει περίπτωση να έχει τρύπα το ντεπόζιτο και να γλύφει πάνω στο συγκεκριμένο σωληνάκι...
έτσι ακριβώς ήταν και τ οδικό μου...είχε μικρή τρύπα το ντεπόζιτο λόγω σκουριάς και έγλυφε στο σωληνάκιτις τροφοδοσίας και κατέληγε να φαίνεται σαν να γλύφει το σωληνάκι της υπερχείλισης..
αν μπορείς βγάλε το ντεπόζιτο να ρίξεις μια ματιά...

Shinji
08/10/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
τι μοντέλο είναι η μηχανή??
αν είναι παλιά υπάρχει περίπτωση να έχει τρύπα το ντεπόζιτο και να γλύφει πάνω στο συγκεκριμένο σωληνάκι...
έτσι ακριβώς ήταν και τ οδικό μου...είχε μικρή τρύπα το ντεπόζιτο λόγω σκουριάς και έγλυφε στο σωληνάκιτις τροφοδοσίας και κατέληγε να φαίνεται σαν να γλύφει το σωληνάκι της υπερχείλισης..
αν μπορείς βγάλε το ντεπόζιτο να ρίξεις μια ματιά...

H μηχανή ειναι ολοκαίνουρια... :rolleyes:

kostisthegreek
08/10/2006, 20:12
Μπορεί το σωληνάκι να είναι κάπου οριζόντιο και βγήκαν μετά λόγω κλίσης ή είναι αναθυμιάσεις που υγροποιήθηκαν. Πρόσεξε να δεις αν θα το ξανακάνει και ψάξτο.

b_bong12
24/10/2006, 13:21
ετσι ειναι και στην μηχανη μου(hornet 600/2000)
Δεν εχω καταφερει ποτε να γεμισω ολοκληρο το ρεζερβουαρ γιατι κανει υπερχειληση και σταζει.Αυτο με δυσκολευει αρκετα γιατι η καταναλωση του ειναι αρκετα μεγαλη.
Ετσι εβαλα μια βιδα στο τελος απο το σωληνακι και τωρα το γεμιζω αφοβα.
Το σωληνακι θα σταζει οταν γεμισεις το ντεποζιτο και αφοτου βαλεις μπρος.
Βεβαια πρεπει να δεις αν αυτη η εγκοπη κατω απο το ντεποζιτο ειναι οντως για υπεχειληση και οχι για να περνει αερα το ντεποζιτο.Αν εν τελει διαλεξεις και το βουλωσεις πρεπει να δεις αν αφου βαλεις βενζινη, στη βολτα σου παρατηρησεις οτι το μηχανακι κολλαει οπως οταν τελειωνει απο βενζινη.
Ισως δεν το παρατηρησες ή μπορει να σταζει σε κανα σημειο της μηχανης οποτε και δεν θα προλαβαινε η βενζινη να σταξει στο δρομο.Μετα τη βολτα σου ίσως να κουνηθηκε το σωληνακι απο τον αερα και γι'αυτο να εσταξε η βενζινη κατω απο τη μηχανη.