PDA

View Full Version : Fz1 Vs Lamborghini!



panjimnakos
08/10/2006, 14:26
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΤΣΕ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ? ΟΠΩΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΧΑΛΑΡΑ ΜΕ 140 ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΡΕΡΗ, ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΙΣΩ. ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΒΛΕΠΩ? ΕΝΑ LAMBORGHINI OXI H DIABLO H ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΗ, ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΓΡΑΦΕ. ΚΑΝΩ ΑΜΕΣΩΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ ΣΤΙΣ 10000 ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΗΝΑΜΗ! ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΔΙΑΣΕ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΝΩΣΑ ΜΙΑ ΚΑΥΤΗ ΛΑΒΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ! ΞΕΚΙΝΑΩ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΑ 1 ΜΕΤΡΟ, ΤΡΙΤΗ ΣΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ, ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΩ ΩΡΑΙΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΑΕΙ!!! Ε ΜΕΧΡΙ ΤΑ 240-245 ΚΡΑΤΗΘΗΚΑ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΓΙΑ...:eyepop:
ΣΕ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΧΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ...

ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ 560ΑΛΟΓΑ, 0-100 ΣΕ 3.8, ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΗ 320ΧΛΜ. :eyepop: :eyepop: :eyepop:

AFTER
08/10/2006, 14:37
Κατι αντιστοιχο, αλλα απο σταση, ειχα με μια 360 modena!
Φυσικα ηπιε Ιαπωνεζικο τσαγακι, αλλα αν συνεχιζαμε και μετα τα 220 που πιασαμε, τοτε θα με περναγε με το δαχτυλο να σκαλιζει την μυτη.
Για την murcielago θα λες.
Αμα ξεκιναγατε απο σταση, πιστεψε με δεν θα διεκρινε ποσα φαναρια εχει η ουρα σου, και ας λενε μερικοι οτι δεν ειναι ετσι!
Δεν εχω δει κανεναν να μπορει να κανει καλη εκκινηση με αμαξι!

Κατι τετοια αμαξια μετα τα 200 εχουν πολυ δυναμη, αλλα ολα αυτα με τα μηχανακια που εχουμε(εγω και εσυ)

Βαλτα διπλα σε ενα ZZR1400-HAYABUSA ή ακομα και σε μερικα ss1000(μερικα απο τα παραπανω θελουν αντικοφτες), και θα δεις τι τσαγακι θα πιουνε

Tropeas
08/10/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos

Ωραία αίσθηση την έχω νοιώσει αλλά δεν θα ηθελα να την ξανανιώσω... πηγαίναμε με 200 Γερμανία και μας προσπεράσαν 2 κόκκινες κουκίδες όχι μόνο σαν σταματημένους αλλά σαν να κάναμε και όπισθεν... :bawl: :bigcry: :lol: :hypnotize :uplate: :blush:

DimChios
08/10/2006, 15:01
Μία 5ετία πρίν, στο δρόμο για Θεσσαλονίκη....
Μετά τον Κορινό στην μεγάλη ευθεία πηγαίνω με το Rallye στην μεσαία με περίπου 170 χλμ/ω και βλέπω από τον καθρέφτη ενα μπλέ "πράγμα" να έρχεται!!!! :eyepop:

Μία που το είδα καιμία που το έχασα!!!

Ήταν εκείνο το BUGGATI, πώς το λέγαν ρε γμτ?:confused:
Θυμάται κανείς? Έχει κολήσει το μυαλό μου.... ΕΒ11?:confused:
Μπα... κάπως αλλιώς λεγόταν...είχε πάντως αριθμό και γράμμα για όνομα!

Τέσπα....

panjimnakos
08/10/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Κατι αντιστοιχο, αλλα απο σταση, ειχα με μια 360 modena!
Φυσικα ηπιε Ιαπωνεζικο τσαγακι, αλλα αν συνεχιζαμε και μετα τα 220 που πιασαμε, τοτε θα με περναγε με το δαχτυλο να σκαλιζει την μυτη.
Για την murcielago θα λες.
Αμα ξεκιναγατε απο σταση, πιστεψε με δεν θα διεκρινε ποσα φαναρια εχει η ουρα σου, και ας λενε μερικοι οτι δεν ειναι ετσι!
Δεν εχω δει κανεναν να μπορει να κανει καλη εκκινηση με αμαξι!

Κατι τετοια αμαξια μετα τα 200 εχουν πολυ δυναμη, αλλα ολα αυτα με τα μηχανακια που εχουμε(εγω και εσυ)

Βαλτα διπλα σε ενα ZZR1400-HAYABUSA ή ακομα και σε μερικα ss1000(μερικα απο τα παραπανω θελουν αντικοφτες), και θα δεις τι τσαγακι θα πιουνε

ΝΑΙ Η MURCIELAGO ΗΤΑΝ:beer:
ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΤΗΧΑ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙΑ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΑΩ ΚΑΛΑ:winka:

bonepeeler
08/10/2006, 16:23
Ας είχα κι εγώ μιά Murcielago κι ας με περνάγατε απ'όπου θέλατε.

DimChios μήπως εννοείς την EB110;

Τρελός έρωτας το συγκεκριμμένο.Για μένα παραμένει το πιό όμορφο supercar.
Είναι και τετρακίνητο με αναλογία 73% πίσω και 23% μπροστά.
Απλά απίστευτο.


64509

DimChios
08/10/2006, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
...DimChios μήπως εννοείς την EB110;

Τρελός έρωτας το συγκεκριμμένο.Για μένα παραμένει το πιό όμορφο supercar.



:D

ΑΥΤΟ!!!

:a18: :a20:

H.A.Balafoutre
08/10/2006, 16:37
Πρίν 1 χρόνο κι ένα μήνα είχαν δει τα μάτια μου περίπου 2.500.000,00 ευρώ σε αμάξια για περίπου 220χιλιόμετρα δρόμου με το ταπεινό μου Fazer. Είχα στείλει και κάτι e-mail σε κατοικοεδρεύοντες εν κάτω χώρες. Τέπσα, φέτος δεν πέρασαν.:sad:

eNeRGy
08/10/2006, 17:47
Για την murcielago θα λες.
Αμα ξεκιναγατε απο σταση, πιστεψε με δεν θα διεκρινε ποσα φαναρια εχει η ουρα σου, και ας λενε μερικοι οτι δεν ειναι ετσι!
Δεν εχω δει κανεναν να μπορει να κανει καλη εκκινηση με αμαξι!


ε, και?

καταρχην ειναι 4χ4 και κατα δευτερον αυτα τα αυτοκινητα μιλανε για 0-200 κατι που αν δεις τα νουμερα ειναι σχετικα κοντα με ενα FZ1...
το οτι το σκιζουν στα +200 δεν ειναι τρελλο τσαι? Το οτι δουλευουν συνεχως με αντισπιν μεχρι τα 200 αλλα παλι ειναι σχετικα κοντα σου δεν ειναι τρελλο τσαι?... Το οτι εκει που τελειωνουν οι μηχανες αυτα ξεκινουν δεν ειναι τρελλο τσαι?...

το οτι κοστιζουν οσο 30 FZ1 δε σας λεει οτι ειναι απο αλλο ανεκδοτο?

Αντε να μπουν και πιστα να δουμε τι γελια θα πεσουν που θα πινει και φραπουτσινο ο οδηγος της murcielago οταν θα προσπερναει το FZ1 με ανεση... (και δε μιλαω για μεγαρα... μιλαω για πιστα!)

Μη τα ισοπεδωνουμε ολα... και εγω μηχανοβιος ειμαι αλλα αντε να κοκορευτω για καμια porsche (οχι την GT) και αρκετα ειναι... απο κει και πανω λιγο respect γιατι αρκετα απο αυτα ουτε μηχανη απο MotoGP δε μπορει να τα φτασει σε γερμανικες πιστες...

STOYBI
08/10/2006, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
ε, και?

καταρχην ειναι 4χ4 και κατα δευτερον αυτα τα αυτοκινητα μιλανε για 0-200 κατι που αν δεις τα νουμερα ειναι σχετικα κοντα με ενα FZ1...
το οτι το σκιζουν στα +200 δεν ειναι τρελλο τσαι? Το οτι δουλευουν συνεχως με αντισπιν μεχρι τα 200 αλλα παλι ειναι σχετικα κοντα σου δεν ειναι τρελλο τσαι?... Το οτι εκει που τελειωνουν οι μηχανες αυτα ξεκινουν δεν ειναι τρελλο τσαι?...

το οτι κοστιζουν οσο 30 FZ1 δε σας λεει οτι ειναι απο αλλο ανεκδοτο?

Αντε να μπουν και πιστα να δουμε τι γελια θα πεσουν που θα πινει και φραπουτσινο ο οδηγος της murcielago οταν θα προσπερναει το FZ1 με ανεση... (και δε μιλαω για μεγαρα... μιλαω για πιστα!)

Μη τα ισοπεδωνουμε ολα... και εγω μηχανοβιος ειμαι αλλα αντε να κοκορευτω για καμια porsche (οχι την GT) και αρκετα ειναι... απο κει και πανω λιγο respect γιατι αρκετα απο αυτα ουτε μηχανη απο MotoGP δε μπορει να τα φτασει σε γερμανικες πιστες...



:lol: :lol: :lol: :lol:


http://www.youtube.com/watch?v=y5wcOR69om4


:evil:

panjimnakos
08/10/2006, 20:05
ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΚΥΡΙΕ ENERGY????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KAI AN ΘΕΣ ΓΙΑ ΕΥΘΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΜΕ ΕΝΑ ΖΖR1400!!!:wave2: :wave2:

el_hymador
08/10/2006, 20:11
Αυτα τα αμαξια ειναι μηχανολογικη καλλιτεχνια παντως....το ξερω κοστιζουν μια περιουσια (μεγαλη κιολας!!) .Το μονο κοινο που εχουν με τις μοτοσυκλετες ειναι οτι κατασκευαζοντε απο ανθρωπους με την αντιστοιχη πορωση και μερακι που εχουμε εμεις για τα μηχανακια.Σωστους τους βρισκω!!

Προσωπικη εμπειρια :

Αυγουστος 2004 απο Θεσσαλονικη - Αθηνα με το golf ενος φιλου.
Βλεπουμε μια ασημι ferrari με Ιταλικες πινακιδες(δεν ξερω μοντελο) χαλαρα με 160 στην αριστερη λωριδα.
Ταξιδευουμε λιγο πισω της για να την χαζευουμε....σκαει Ελληνας παπαρας με OPEL Vectra (no fear αυτοκολλητο , αεροτομη και το κλασσικο μπουρι ) και γκαζωνει επειδικτικα πισω της!!!

Το Ferrari κανει δεξια για να περασει αλλα το OPEL παει και αυτο δεξια συνεχιζωντας να προκαλλει....πανε ετσι τρενακι μεχρι που σταματαμε για διοδια (στον Αλμυρο νομιζω) ....πρωτη η Ferrari , μετα ο τυπος με το OPEL και πισω εμεις...ο παπαρας με το Vectra συνεχιχει να μαρσαρει σταματημενος περιμενωντα το Ferrari να ξεκινησει ....και τοτε γινεται το απιστευτο!!!

Ακουμε ενα ηχο α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο και η Ferrari ξεκολλαει απο τα διοδια κουνωντας την ουρα της και βγαζοντας καπνους απο καμενο λαστιχο....ο οδηγος του OPEL κατεβαινει κατω και κοιταει το αμαξι του μπροστα.....κατεβαινουμε και εμεις , βγαινει και ο τυπος απο το γκισε των διοδιων....τι ειχε γινει??


...ενα αντανακλαστικο απο αυτα που υπαρχουν στο οδοστρωμα (ματι της γατας) το ειχε ξηλωσει σπινιαροντας η Ferrari και του ειχε κανει πουτανα την ποδια !!!:lol: :lol:

R-1nas
08/10/2006, 20:52
Lambo xromatos mob simera girnontas apo patra ego, o theios mou me to allo R1 kai filos me cbr. H foutsa itan megali pou efage mexri pou mpikame gia benzini. Milame gia kinigito gia kamia 80aria xlm diladi patra derbeni kai ligo pio piso...

Kiffisias petixeno omada apo Dustball (you know like canonball) Porsche Turbo, M3 cabrio, Ferrari 430? 420 kapos etsi i antikatastria tis 360. H porsche itan peiragmeni . H foutsa pou fagane omadikos itan megali . Pantou. Stasi, strofilikia stin periferiaki ymitou klp.

Trabiksa liga zoria stis telikes omos gia na leo tin alitheia.

Alla ta paidia tou dustball einai asteria megala kai latreuoun kai tis mixanes.

Tilemaxe - Dimitri Chears ! :wave2:

Alki_Viades
08/10/2006, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Ας είχα κι εγώ μιά Murcielago κι ας με περνάγατε απ'όπου θέλατε.

DimChios μήπως εννοείς την EB110;

Τρελός έρωτας το συγκεκριμμένο.Για μένα παραμένει το πιό όμορφο supercar.
Είναι και τετρακίνητο με αναλογία 73% πίσω και 23% μπροστά.
Απλά απίστευτο.

Buggati Veyron. Ολα τ'αλλα ειναι απλα οδοντοκρεμες :a44:


Κινητηρας 8000cc, διαταξη W16, 64 βαλβιδες, 4 εκκεντροφοροι, 4 τουρμπο, κινηση 4χ4

Ισχυς > 1001hp, ροπη 1250 Nm

0-100Km/h σε 2.5sec
0-200Km/h σε 7.3sec

Τελικη 407Km/h με κοφτη (!)

407-0Km/h σε 10sec, μεγ.επιβραδυνση 1.3g :eek: :eek: :eek:

Τιμη: 1.250.000? :bigcry:



http://en.wikipedia.org/wiki/Bugatti_Veyron


64522

panjimnakos
08/10/2006, 21:03
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

FestoNero
08/10/2006, 21:12
Προχθες με το ibiza εριξα κατι κολωνες σε μια 430..
Τωρα, το οτι ηταν παρκαρισμενη δε μετραει ε;;;;]:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:
Αλητες!:D

mats8282
08/10/2006, 21:52
Δεν θυμαμαι ποιος και που αλλα ειχανε βαλει μια Enzo με μια Ducati 999R (η καπως ετσι η οποια εκανε 30,000+ Euros) σε πιστα.Μεγαλη η διαφορα για την Ferrari.....

AFTER
08/10/2006, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
ε, και?

καταρχην ειναι 4χ4 και κατα δευτερον αυτα τα αυτοκινητα μιλανε για 0-200 κατι που αν δεις τα νουμερα ειναι σχετικα κοντα με ενα FZ1...
το οτι το σκιζουν στα +200 δεν ειναι τρελλο τσαι? Το οτι δουλευουν συνεχως με αντισπιν μεχρι τα 200 αλλα παλι ειναι σχετικα κοντα σου δεν ειναι τρελλο τσαι?... Το οτι εκει που τελειωνουν οι μηχανες αυτα ξεκινουν δεν ειναι τρελλο τσαι?...

το οτι κοστιζουν οσο 30 FZ1 δε σας λεει οτι ειναι απο αλλο ανεκδοτο?

Αντε να μπουν και πιστα να δουμε τι γελια θα πεσουν που θα πινει και φραπουτσινο ο οδηγος της murcielago οταν θα προσπερναει το FZ1 με ανεση... (και δε μιλαω για μεγαρα... μιλαω για πιστα!)

Μη τα ισοπεδωνουμε ολα... και εγω μηχανοβιος ειμαι αλλα αντε να κοκορευτω για καμια porsche (οχι την GT) και αρκετα ειναι... απο κει και πανω λιγο respect γιατι αρκετα απο αυτα ουτε μηχανη απο MotoGP δε μπορει να τα φτασει σε γερμανικες πιστες...

Μονο οι Φ1 ειναι πιο γρηγορες απο τις Μοτοgp σε πιστα(αν και αυτο παιζεται)
Αλλα αυτο δεν ειναι αμαξι
Επισης σε πολλες πιστες μερικες motogp γραφουν μεγαλυτερη τελικη απο μια Φ1.
Ο Capirossi εχει το ρεκορ σε μια πιστα με 330+ νομιζω

Ενα ZZR 1400 γραφει 7.5'' για τα 0-200!
Φερε οτι αμαξι θες, ακομα και το veyron
Αν καταφερει να ξεκινησει ΤΕΛΕΙΑ να κατσω να.....
Ολα τα λεφτα σε μια κοντρα ειναι οι επιταγχυνσεις, τα τις χεσω τις τελικες
Αν δεν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν αγωνες dragster, αλλα αεροδρομια για τελικες.

Και σε εμας αρεσουν τα γρηγορα αυτοκινητα, αλλα εχει ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ να ξεφτιλιζεις με ενα οχημα 15000? ενα αλλο των 300.000+? :rotflmao:

Ταξιδευτής
08/10/2006, 22:36
Ρε παιδια, για μισο λεπτο.

Και εμενα μου αρεσει παρα πολυ να ξεβρακωνω Porsche, Μ3, Μ6 και λοιπα γρηγορα αυτοκινητα στο δρομο (σταση/επιταχυνσεις), αλλα νομιζω οτι καπου χανουμε το νοημα εδω.

Τι καθομαστε και συγκρινουμε και για ποιο λογο; Οι νομοι της Φυσικης ειναι αμειλικτοι. Ενα αυτοκινητο ειναι 5 φορες πιο βαρυ απο μια μηχανη -ειτε αυτο κανει 10 χιλιαδες ειτε 300 χιλιαδες ευρω! Αυτο ομως τι σημαινει; Κανει τετοια οχηματα υποδεεστερα "μας";

Οταν μια Bugatti Veryon, μια Ferrari 430, μια Lambo Murcielago κοστιζει 200 και 300 χιλιαρικα, υπαρχει καποιος ΛΟΓΟΣ που κανουν τοσο. Ειναι αληθινα αριστουργηματα μηχανολογικης τεχνης, οπου μεχρι και η τελευταια βιδα ειναι αποκλειστικα φτιαγμενη για αυτα τα οχηματα.

Σε αντιθεση παρτε ενα supersport του λιτρου (δεν μιλαω για εξωτικες κατασκευες οπως MV κλπ). ΤΙ ακριβως εχουν που τα κανει ξεχωριστα η μηχανολογικα αριστουργηματα;
Ειναι σχετικα απλες κατασκευες που εχουν τρομερες επιδοσεις για ενα και ΜΟΝΟ λογο: το βαρος τους (σε σχεση με την ιπποδυναμη τους).
Πως μπορει ενα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ εξ ορισμου να ανταγωνιστει μια μηχανη σε αυτο τον τομεα;


Το οτι εγω με το Ζ μπορω να πατησω μια Porsche, η ενα R1 να πατησει μια Ferrari δεν κανει την μηχανη μου/μας ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο ενα τετοιο αυτοκινητο.

Τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη και δεν χρειαζεται να συμφωνησει κανεις μαζι μου, αλλα οταν πριν απο χρονια ειδα απο κοντα την McLaren F1 (και την αγγιξα) και την ακουσα να ανοιγει, εχασα τον μυαλο και τον υπνο μου...
Ποια μηχανη θα μπορουσε να κανει το ιδιο;

AFTER
08/10/2006, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
ΤΙ ακριβως εχουν που τα κανει ξεχωριστα η μηχανολογικα αριστουργηματα;


To οτι μπορουν να περασουν στην ασφαλτο αυτην την τρομερη δυναμη, απο λιγα χιλιοστα ελαστικου
Το οτι μπορουν να στριψουν με αυτην την επαφη με 250+
Το οτι εισαι εκτεθειμενος στο αερα, και ομως πιανεις για πλακα τα 300, και με μερικες οπως haya/zzr απλα μπορεις να αποκοιμηθεις
Το οτι κοστιζουν παρα πολυ λιγο σε συγκριση με τις επιδοσεις που δινουν, γιατι μην μου πεις οτι μια ferrari δινει κατι περισσοτερο απο επιδoσεις. Μηπως εχει μεγαλο χωρο αποσκευων π.χ.?
To οτι κοστιζουν λιγο, σημαινει μεγαλη προοδο σε σχεση με τα αυτοκινητα
Σκεψου ποσο κοστιζαν τα πρωτα κινητα και τι εκαναν σε συγκριση με τωρα
Και το κυριοτερο
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΧΙΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ

Και εγω σιγουρα δεν μενω αδιαφορος στην θεα ενος τετοιου αυτοκινητου, αλλα περισσοτερο θαυμασμο δινω σε ενα πολυ γρηγορο και καλοστημενο αμαξι που οι κατασκευαστες του καταφεραν να το βγαλουν στην αγορα με λιγα χρηματα, παρα ενα των 500.000?

Αν ειναι να πω στο Akashi να κατασκευασει ενα ZZR 3000 μονο και μονο για να λεμε οτι υπαρχει

Δοκιμασε σε καθημερινη χρηση ενα Veyron και θα δεις τι προκειται να παθει
Η μαλλον καλυτερα να το σχιζεις συνεχεια.
Αν δεν παρεις τα πιστονια για τασακια, να αλλαξω ονομα

idi
08/10/2006, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr

Οταν μια Bugatti Veryon, μια Ferrari 430, μια Lambo Murcielago κοστιζει 200 και 300 χιλιαρικα, υπαρχει καποιος ΛΟΓΟΣ που κανουν τοσο. Ειναι αληθινα αριστουργηματα μηχανολογικης τεχνης, οπου μεχρι και η τελευταια βιδα ειναι αποκλειστικα φτιαγμενη για αυτα τα οχηματα.

Σε αντιθεση παρτε ενα supersport του λιτρου (δεν μιλαω για εξωτικες κατασκευες οπως MV κλπ). ΤΙ ακριβως εχουν που τα κανει ξεχωριστα η μηχανολογικα αριστουργηματα;
Ειναι σχετικα απλες κατασκευες που εχουν τρομερες επιδοσεις για ενα και ΜΟΝΟ λογο: το βαρος τους (σε σχεση με την ιπποδυναμη τους).
Πως μπορει ενα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ εξ ορισμου να ανταγωνιστει μια μηχανη σε αυτο τον τομεα;

αντε παλι.... γιατι τα λετε αυτα ρε παιδια και με τσαντιζετε???? για δες ποσα αλογα στο λιτρο βγαζει ενα (σσ ΠΑΝΤΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟ) ss1000 και συγκρινε το νουμερο με οποιοδηποτε dream car( P.I.M.P. car) και μετα πες μου ποση τεχνολογια κουβαλανε πανω τους......

idi
08/10/2006, 23:14
α και ενα γιαπωνεζικο supersport 1000 δεν εχει πια τιποτα να ζηλεψει απο ενα "εξωτικο" MV ... λιγο καλυτερα περιφεριακα και σιγα τα λαχανα....

Kizoku
08/10/2006, 23:16
Πάντως αν ήταν κίτρινη, σίγουρα ήταν η Murcielago γιατί την έχω πετύχει 1-2 φορές Γλυφάδα!!!

Bugati ούτε για δείγμα πάντως δεν κυκλοφορεί!!!

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

bonepeeler
08/10/2006, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

Δοκιμασε σε καθημερινη χρηση ενα Veyron και θα δεις τι προκειται να παθει
Η μαλλον καλυτερα να το σχιζεις συνεχεια.
Αν δεν παρεις τα πιστονια για τασακια, να αλλαξω ονομα

Μην τα μπερδεύεις με τα φτιαγμένα γιατί δεν έχουν καμιά σχέση.
Αυτό δε σπάει ούτε που να το κοπανάς με βαριοπούλα.
Αυτά δεν είναι τα φτιαγμένα αυτοκίνητα του μαστρο-Τζίμη που βρίσκεται στη Λιοσίων.

Nikoskazer2000
08/10/2006, 23:27
Νίκο, Γιώργο(χ2) :lol: έχετε δίκιο ολοι σας. Πολύ σωστά επιχειρήματα και εκπληκτικές εμπειρίες αλλα καλύτερα να μην συγκρίνουμε δύο τελείως άσχετα μεταξύ τους οχήματα (αυτοκίνητο-μηχανή).

Ο καθένας διαλέγει και παίρνει αυτό που γουστάρει και σηκώνει η τσέπη του.+-

Εγώ πάντως γουΖ τάρω οπως κι' εσείς τα πράσινα πυραυλάκια του Akashi!

:a08: :a25: :a08: :a25: :a08: :a25: :a08: :a25: :a08:

AFTER
08/10/2006, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Πάντως αν ήταν κίτρινη, σίγουρα ήταν η Murcielago γιατί την έχω πετύχει 1-2 φορές Γλυφάδα!!!

Bugati ούτε για δείγμα πάντως δεν κυκλοφορεί!!!

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Δεν προκειται να δεις veyron πουθενα στον κοσμο!
Το πολυ πολυ να υπαρχει στην συλλογη κανενος Σειχη

Σιγα το εξωτικο το ΜV!
Τρωει κατι τσαγακια απο κατι Ιαπωνεζικα και κατι αλλα Ιταλικα...

Σωστος idi, pimp car!!
Αναθεμα και αν ξερουν να τα οδηγανε οι 10% που τα εχουνε

bonepeeler
08/10/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

Αναθεμα και αν ξερουν να τα οδηγανε οι 10% που τα εχουνε

Ε και;

Στα @@ τους.

Αφού γουστάρουν καλά κάνουν.

Ας είχα κι εγώ τα λεφτά να το χώσω στο σαλόνι μου.

AFTER
08/10/2006, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Μην τα μπερδεύεις με τα φτιαγμένα γιατί δεν έχουν καμιά σχέση.
Αυτό δε σπάει ούτε που να το κοπανάς με βαριοπούλα.
Αυτά δεν είναι τα φτιαγμένα αυτοκίνητα του μαστρο-Τζίμη που βρίσκεται στη Λιοσίων.

Kαι ομως Ροβερτο κανεις λαθος!
Σε οτι συγκριτικο διαρκειας εχει γινει με τετοια αυτοκινητα, καθε φορα ολο και κατι παθαινανε!
Σε καποιο συγκριτικο με μεγαλη διαδρομη που ειχε γινει για λογαριασμο πολλων Ευρωπαικων περιοδικων, το αυτοκινητο παρεδωσε πνευμα πριν τελειωσει το τεστ(ειχε παθει χοντρη ζημια σε ζωτικο τμημα).
Η μηχανη απλως ετριζε απο την ζεστη την εξατμιση της.

Και τελος παντων γιατι τα αυτοκινητα γινονται καθε χρονο και πιο βαρια?
Αναλογα με την κατηγορια περνουν +300 κιλα
Η 33 μου ζυγιζε 940 κιλα και τωρα η 147 ζυγιζει 1200, και φυσικα δεν παει βημα.
Η 33 μου με 90 ιππους πεταγε ενω η 147 με 120 σερνεται
Ειναι προοδος αυτο?

hornetakias
08/10/2006, 23:35
Ρε παιδια οι μηχανες εχουν σκοπο το εμποριο και κατασκευαζονται εχοντας υποψην και το κοστος.Γι'αυτο και ολοι βαζουν εξατμησεις, αναρτησεις, υψηλης μετα.Πραγματα που δεν συμφερει το εργοστασιο να τα βαζει απο την αρχη.
Αν μια μηχανη στοιχιζει 13.000 ή 15.000 εχει μεγαλη σημασια για τον αγοραστη.Σε τετοια αυτοκινητα οπως Ferrari και Bugatsa sorry Bugati:rotflmao: ειτε στοιχιζουν 160.000 ειτε 170.000 ειναι νομιζω αδιαφορο για τον αγοραστη. Απο την αλλη η τεχνολογια και η ερευνα εχει γινει μεχρι να κατασκευαστουν αυτα τα αυτοκινητα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη των μηχανων.Αν δεν υπηρχε δηλαδη ο περιορισμος του κοστους θα οδηγουσαμε ολοι την ιδια μηχανη με τον Rosi.......

Kizoku
08/10/2006, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

Και τελος παντων γιατι τα αυτοκινητα γινονται καθε χρονο και πιο βαρια?
Αναλογα με την κατηγορια περνουν +300 κιλα
Η 33 μου ζυγιζε 940 κιλα και τωρα η 147 ζυγιζει 1200, και φυσικα δεν παει βημα.
Η 33 μου με 90 ιππους πεταγε ενω η 147 με 120 σερνεται
Ειναι προοδος αυτο?

Δεν νομίζω ότι στέκει αυτή η σύγκριση! :nono:

Γιατί το ένα δεν είχε καθόλου εξοπλισμό! Γιατί το πλαίσιο του νέου είναι σαφώς πιο στιβαρό! Γιατί το νέο σε προστατεύει 10 φορές περισσότερο.................και πολλά ακόμη!

AFTER
08/10/2006, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Ε και;

Στα @@ τους.

Αφού γουστάρουν καλά κάνουν.

Ας είχα κι εγώ τα λεφτά να το χώσω στο σαλόνι μου.

Mου πας κοντρα επειδη σε περασα απο την εξωτερικη την τελευταια φορα ε? :lol:

Εννοειται οτι προκαλουν θαυμασμο τετοια αυτοκινητα, και σιγουρα ειναι ονειρο ζωης ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
Ομως ειναι πολυ πιο ευκολο να ζητησεις προσφυση σε 4 ελαστικα 335, απο οτι σε ΜΕΡΙΚΟ ΤΜΗΜΑ απο ΕΝΑ 190/180 και ενα 120

eNeRGy
08/10/2006, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΚΥΡΙΕ ENERGY????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KAI AN ΘΕΣ ΓΙΑ ΕΥΘΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΜΕ ΕΝΑ ΖΖR1400!!!:wave2: :wave2:

katarxin to video einai palio... kai sigrinoume enan odigo parousiasti tou 5th gear... me enan piloto pano stin 999... ok?...
an deite pos odigei pantos einai olo anapoda kai olo kolies, kati pou kovei xrono... (eksou kai eipa den einai odigos agonon)...

an odigisei agonistika, akomi kai se aftin tin ipotipodi pista (giati den einai pista, einai i pista dokimon tou 5th gear kai tou top gear) an eixe odigisei kalitera o aftokinitistis tha eixe kataferei kalitero xrono...

anyway... oso gia to amaksi, profanos den exeis idea gia to veyron e?... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

eNeRGy
08/10/2006, 23:57
και επειδη βλεπω σας αρεσουν τα βιντεακια...

μεχρι και μια ταπεινη porsche carerra turbo σκιζει ανετα μια R1 στην ευθεια αρκει να μην νομιζετε οτι μια ευθεια τελειωνει στα 200km/h... ποσο μαλλον μια murcielago

και τελοσπαντων εγω ειπα απλα λιγο respect σε τι νομιζετε οτι "σκιζετε"...

http://www.youtube.com/watch?v=uVR3FdRsvXs

για τα στροφιλικια δε συζητω... εχουν υπεροχη τα 4τροχα λογω ελαστικων... εκτος αν εδω στο μοτο.γρ γενηθουν νεοι κανονες φυσικης που μεχρι τωρα κανεις δε τους γνωριζε...! :rotflmao:



και οριστε μια καλη πιστα... και αυτη τη φορα με καλους οδηγους φιλε STOYBI και οχι τον παρουσιαστη...

R1 vs carrera 4 (οχι την turbo παρακαλω)

http://www.youtube.com/watch?v=wk0JmpLRn1Q

WHOS LAGHING NOW STOYBI????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zilmer
09/10/2006, 00:13
πω πω τσαγια

gian_nykt
09/10/2006, 06:53
Παιδιά, ενα καλό αυτοκίνητο είναι κατα την γνώμη μου πιο καλό σε δρόμο μικτό, πχ δημόσιο με μικρές ευθείες και στροφές κι οχι μεγάλες ευθείες ή μεγάλες καμπές που το ζητούμενο ειναι η τελική ταχύτητα. Βέβαια το κόστος ειναι σαφώς δυσανάλογο αλλά είναι λιγότερο ριψοκίνδυνο απο το οδηγείς οριακά με την ταυτότητα στο στόμα μια μηχανή που το παραμικρό λάθος στην καλύτερη περίπτωση θα είναι η αγορά παρακείμενου οικοπέδου ενώ ο οδηγός του ΙΧ με τα αρκετά πιο μεγάλα περιθώρια διόρθωσης σε περίπτωση λάθους, θα βγεί αρκετά πιο ξεκούραστος.

Ταξιδευτής
09/10/2006, 09:01
After δεν εχω καμια προθεση (η διαθεση) να σε πεισω για τα λεγομενα μου, μιας που οπως φαινεται τα βλεπουμε απο εντελως διαφορετικη γωνια.

Πχ. Επειδη μια MV πινει τσαγακι απο τα ιαπωνικα SS, την κανει ΜΗ εξωτικη σαν μοτοσυκλετα; Η της μειωνει την σπανιοτητα και την αξια;
Ειπαμε, οκ, αγαπαμε οτι εχουμε, αλλα γιατι πρεπει να ισοπεδωνουμε ολα; Τι σχεση μπορει να εχει ενα ιαπωνικο μηχανακι μαζικης παραγωγης με μια MV F4 Tamburini;

Η MV ειναι φτιαγμενη στο χερι (σαφως και με ολα τα προβληματα που κατι τετοιο μπορει να εχει), ενω το Ιαπωνικο SS ειναι φτιαγμενο σε μια γραμμη παραγωγης απο robot.

Δεν καταλαβαινεις νομιζω οτι το να χαρακτηριστει ενα οχημα εξωτικο η σπανιο δεν εχει να κανει καθολου με τα ποσα τσαγακια πινει η κερναει...

Το ιδιο αναποδα βλεπεις και το θεμα της προοδου των αυτοκινητων. ΣΑΦΩΣ και ειναι μεγαλη η προοδος στα αυτοκινητα. ΝΑΙ εχουν παρει ενα σωρο κιλα, αλλα αυτο εγινε για να προστατεψει το κεφαλι σου/μου σε περιπτωση στραβης.

Η 33 ειχε πλαισιο απο περιτυλιγμα τσιχλας σε σχεση με την 147. Λογικο δεν ειναι να ζυγιζε η 33 λιγοτερο; ΝΑΙ ειχε καλυτερες επιδοσεις (οντας ελαφρυτερη) αλλα σε ενα τρακο θα σε σκοτωνε. Με την 147 στο ιδιο τρακο θα εβγαινες αλωβητος. ΑΥΤΟ για εμενα, ΝΑΙ ειναι προοδος! :evil:

Giorgos19
09/10/2006, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
και επειδη βλεπω σας αρεσουν τα βιντεακια...

μεχρι και μια ταπεινη porsche carerra turbo σκιζει ανετα μια R1 στην ευθεια αρκει να μην νομιζετε οτι μια ευθεια τελειωνει στα 200km/h... ποσο μαλλον μια murcielago

και τελοσπαντων εγω ειπα απλα λιγο respect σε τι νομιζετε οτι "σκιζετε"...

http://www.youtube.com/watch?v=uVR3FdRsvXs

για τα στροφιλικια δε συζητω... εχουν υπεροχη τα 4τροχα λογω ελαστικων... εκτος αν εδω στο μοτο.γρ γενηθουν νεοι κανονες φυσικης που μεχρι τωρα κανεις δε τους γνωριζε...! :rotflmao:



και οριστε μια καλη πιστα... και αυτη τη φορα με καλους οδηγους φιλε STOYBI και οχι τον παρουσιαστη...

R1 vs carrera 4 (οχι την turbo παρακαλω)

http://www.youtube.com/watch?v=wk0JmpLRn1Q

WHOS LAGHING NOW STOYBI????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Το videaki που παραθετεις εχει σχολιασθει και παλαιοτερα στο forum.Τωρα αν γεινει παλι εδω....μας βλεπω για διαμαχες....
:rotflmao: :rotflmao:

Kizoku
09/10/2006, 10:28
Caterham!!!!!

:D :D :D :D

R-1nas
09/10/2006, 11:06
Paidia i ypotithemeni kontra pou yparxei den einai para to oti auta ta supercars einai ena oneiro, kai to kathe SS poly apla ena oneiro pou ginete pragmatikotita. Pairneis ena SS kai pas pio grigora apo ton tifona katrina so simple, alla den nomizo oti kanenas apo emas exei tin diathesi tis kontras otan dei tetoio supercar alla ego prosopika tous blepo pou nomizoun oti trexoun kai pane grigora san na mou lene eimai grigoros... That's all etsi mpaino stin mpriza kai kseftilizo oso mporo ta lefta tou. Ean exei kai omorfi female co driver akoma pio oraia ta pragmata.

Peite me kagkoura den me apasxoli ego kathe fora to apolambano otan meta anarotiountai ti einai auto pou anabosbinei fota sta 280 apo piso tous.

Alki_Viades
09/10/2006, 11:10
Για οσους παντως οπωσδηποτε μισουν τα αμαξια, θα χαρουν να δουν αυτο:

http://www.youtube.com/watch?v=oKniAvSuz7s&mode=related&search=

:a018: :a018: :a018:

vassilis88
09/10/2006, 11:16
το οτι χρησιμοποιουνται σαν pimp cars δεν σημαινει οτι ειναι φτιαγμενα γι αυτο το λογο!οι μισοι που παιρνουν ζουπακαρς τα θελουν για μοστρα αλλα οι αλλοι μισοι,συνηθως πιο πλουσιοι,που δεν εχουν αναγκη επιδειξης,εχουν κ οδηγικη παιδεια,γνωριζουν την αυτοκινητιστικη/αγωνιστικη ιστορια κ τα χρησιμοποιουν οπως πρεπει!γυριζοντας τις πιστες του κοσμου!τωρα στην ελλαδα μαλλον ολοι ανηκουν στην πρωτη κατηγορια.λογικο αφου σαν χωρα δεν εχουμε ουτε πιστες που να φιλοξενησαν ποτε αγωνες για να χτιστει μια παραδοση(οι σκατοτουρκοι φταινε).ειναι λιγοι αυτοι που ψαχνονται οπως εμεις σε φορουμ στο ιντερνετ,τυπο,παρακολουθωντας αγωνες κλπ ωστε να εκτιμησουν την πραγματικη τους αξια.προσωπικα το θεωρω ασεβεια προς την ιστορια του αυτοκινητου/μοτοσυκλετας κ προς το δημιουργο του να υποβαθμιζετε σε μο*νοπαγιδα μια τετοια κατασκευη οπως τα αυτοκινητα που αναφεραμε πριν.γι αυτη τη δουλεια ειναι οι slk.εγω θελω να ανηκω στην δευτερη κατηγορια,μονο που επειδη με αμαξι ειναι λιγο δυσκολο,θα προσπαθησω με μηχανη!δεν ειναι αδυνατο,δειτε το παραδειγμα του μητσος1 νομιζω που πηγε μουτζελο μισανο να χαρει τη ρ1 του!για την mv agusta,ειναι εξωτικη γιατι εκτος απο την ιστορια της με τα 37(?) παγκοσμια(λογικα η χουντα θα την εχει περασει)μετραει παντα κ η χωρα προελευσης,μετραει κ αν η εν λογω εταιρεια παραγει τη μερα 25*10^6 μηχανακια κ μετραει κ η εμφανιση κ η τιμη.παντα το πιο σπανιο θα ειναι πιο ποθητο!κ ειναι σπανια γι αυτους τους λογους!η αγκουστα δεν φτιαχνει παπια ουτε κανει 15000 το μηχανακι της!κ προπαντος επειδη εχουμε αναγκη αυτη τη διαφορετικοτητα απο το πληθος κ θελουμε να ξεχωριζουμε!γι αυτο οσο κ να φωναζουν διαφοροι για το αν το-τυχαιο παραδειγμα-νισσαν 350ζ ειναι καλυτερο μιας πορσε καυμαν οταν εφταναν μπροστα στο ταμειο με τα λεφτα στο χερι,για την πορσε θα τα διναν!ουφ..καλα μπορει να γραφω κ μλκιες,i still have much to learn...
:wave2:

Ταξιδευτής
09/10/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas


Peite me kagkoura den me apasxoli ego kathe fora to apolambano otan meta anarotiountai ti einai auto pou anabosbinei fota sta 280 apo piso tous.

Για πες μου φιλε R1, με 290 αληθινη τελικη της μηχανης σου (και αυτο χαριστικα), ΠΩΣ ακριβως παιζεις φωτα σε μια Lamborghini Murcielago η μια Ferrari 430 με την τελικη των 320-330 χλμ;

Και ακομα, ΠΟΣΕΣ φορες εχεις κανει κατι τετοιο; Οχι τπτ αλλο αλλα να ξερουμε κ εμεις ποσα Supercars εχεις "ρουμπωσει" δηλαδις...... :rolleyes:

ruyjin
09/10/2006, 12:39
1


64571

ruyjin
09/10/2006, 12:39
2


64572

ruyjin
09/10/2006, 12:41
Σαββατο απογευματακι στις Στυλες Ολ.Διος εθεαθει μαυρο Toyota Supra διπλα μου...
μουγκριζε

παιδες σε αυτην την κατηγορια τα τουτου μας κερνανε....


:wave2:

H.A.Balafoutre
09/10/2006, 14:48
Πραγματικά η ανταλλαγή τέτοιων εμπειριών είναι όλα τα λεφτά.

Αλλά, οι νόμοι της φυσικής είναι αμείλικτοι.

Ότι έχει καλύτερη αναλογία κιλών ανα ίππο έχει καλύτερες επιταχύνσεις.

Ότι έχει καλύτερη αεροδυναμική έχει καλύτερη τελική κι ας μην έχει τρελλή δύναμη.

Ότι έχει καλύτερη πρόσφηση και χαμηλότερο κέντρο βάρους είναι πιο γρήγορο στην στροφή.

Ο συνδιασμός όλων των παραπάνω κάνουν το τέλειο όχημα.

Αλλά θα είναι ακριβό διότι όλα τα παραπάνω διαπιστώθηκαν δια της εμπειρίας με τεράστια κόστη τα οποία πρέπει να αποσβεστούν.

Η Bugatti Veyron κοστίζει στο VW-Audi group 5.000.000ευρώ να την φτιάξει. Την πουλάει 1εκατομύριο+ και χάνει από την πώληση. Το έφτιαξαν για να το φτιάξουν και να δουν σε εμπειρικό επίπεδο αν είναι δυνατόν να εφαρμοστούν κάποιοα πράγματα. Το έφτιαξαν επίσης διότι ο πρόεδρος του group ο Ferdinad Pieh το οραματίστικε και γούσταρε και μπορούσε να το επιβάλει στο διοικητικό συμβούλιο του group. Αλλιώς....

Όσων αφορά τις μηχανές, απλώς να σας πω πως στα χαρτιά το ταπεινό Fazer600 μου έχει 0-100χ.α.ω. επίτάχυνση 3,8sec και κοστίζει 7800ευρά, η McLaren-Mercedez SLR έχει στα χαρτιά τον ίδιο χρόνο στα 0-100χ.α.ω. και κοστίζει περίπου 600.000ευρά. Δεν είναι φανταστικό:eyepop:.

Όταν λοιπόν πρίν ένα χρόνο βρέθηκα δίπλα-δίπλα στο φανάρι με μια τέτοια με Ολλανδικές πινακίδες, έννιωσα κάπως. Στο πράσινο βέβαια εγώ έφυγα κομμάτια, αλλά αυτός απλώς με σνόμπαρε. Το ίδιο θα έκανα κι εγώ. Μετά από μερικά χιλιόμετρα που πέρασε μπροστά και προσπάθησα να κάνω slip-streeming στα 220-245χ.α.ω. τι πλάκα που είχε να το βλέπω να επιταχύνει τρελλά μπροστά και σιγά σιγά τα απίστευτα led κολοφάναρα να εξαφανίζοντε.:lol:

Η ειδοποιός διαφορά με τις μηχανές είναι πως μπορείς να έχεις το 90% των επιδόσεων των κοφυφαίων αγωνιστικών μηχανών με μόνον 15000ευρά, χωρίς αγωνιστική άδεια, από τον αντιπρόσωπο της γειτονιάς, απλά και γρήγορα.

Για να αγοράσει κάποιος αντίστοιχες (κάτω από το 90%) επιδόσεις με τα κορυφαία τετράτροχα στους αγώνες σε αυτοκίνητο πρέπει να..........(συμπληρώστε το εσείς όπως το καταλαβαίνει ο καθένας). Το νόημα πάντως το καταλαβαίνετε. Και δεν μιλάμε για το κόστος συντήρησης. :wave2:

a$wto$
09/10/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
b]
και οριστε μια καλη πιστα... και αυτη τη φορα με καλους οδηγους φιλε STOYBI και οχι τον παρουσιαστη...

R1 vs carrera 4 (οχι την turbo παρακαλω)

http://www.youtube.com/watch?v=wk0JmpLRn1Q

WHOS LAGHING NOW STOYBI????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: [/B] Ακριβως 10 δευτερολεπτα μετα το πρωτο λεπτο στο βιντεακι, ο παρουσιαστης λεει ακριβως:

"obviously I'm not going to ride the bike because I'm heterosexual and I don't like wearing rubber trousers"
:lol: :lol:

eNeRGy
09/10/2006, 15:40
και για να μην νομιζεται οτι παω για cars VS motos και εγω την fazer 1000 ειχα... και ειχα κοντραριστει με αμαξια αναλογης αξιας... αλλα τα αφησα αρκετα km λογω κοφτη, και αλλα στα 200 με μαζεψαν και τα εψαχνα πριν φτασω τα 260...

ποτε μου ομως δε θα απαξιωνα για κατι που για μενα ειναι απλισιαστο ονειρο... ζηλευω, ναι... δεν φθωνω ομως... αποδιδω respect...

(ασχετα αν στην ελλαδα αυτα τα αυτοκινητακια ειναι πουλ-μουρ)

el_hymador
09/10/2006, 18:49
Υπαρχουν παντως και οδηγοι αυτοκινητων οι οποιοι γουσταρουν τρελα αυτο που κανουν και το κανουν για την παρτη τους.
Με αυτους αισθανομε οτι εχω πολλα κοινα , ανεξαρτητα αν οδηγουμε οχηματα με διαφορετικη αισθηση...το παθος ειναι το ιδιο.

Για το 80% των περιπτωσεων οπου αγοραζουν ενα κουβα , του βαζουν ενα μπουρι , μια αεροτομη και πανε κουβαρια (καλα σιγα μην σκισουν κανα καλσον) παντου και παντα , θεωρω οτι ανηκουν στην ιδια κατηγορια με τον παποβιο που εχει κανιβαλισει το ASTREA...καγκουρας δηλαδη.

Βασικα στα παπαρια μου αν μια Bugatti ειναι πιο γρηγορη απο μια R1 .... εγω γουσταρω τους ανθρωπους που θα θαυμασουν και θα παραδεχθουν την τεχνολογια , την σκεψη και την προσπαθεια που απαιτηθηκε για να κατσκευαστουν αυτα τα δυο οχηματα....και την ιστορια που κουβαλανε πισω τους.

Να μην ζηλευετε ...να αισθανεστε τυχεροι.Ειμαστε προνομιουχοι καθοτι μπορουμε ευκολα να αποκτησουμε και να οδηγησουμε κατι ,που το αντιστοιχο του σε αυτοκινητο ειναι απιαστο ονειρο για την συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων.

Καλομαθαμε και δεν χαμπαριαζουμε οτι οδηγαμε και βλεπουμε γυρω μας τεχνολογικα διαμαντια που συμπυκνωνουν σε 180 κιλα
την εξελιξη πολλων χρονων και το παθος των κατασκευαστων τους.

Alki_Viades
09/10/2006, 18:59
+1000000000

:a46: :a46: :a46: :a46:

Φιλαλήθης
09/10/2006, 19:38
Δίνεις λίγα φράγκα, παίρνεις το atom2 με το aero pack (μπρος πίσω αεροτομές) και σκίζεις απλά οτιδήποτε road legal υπάρχει σε 1 2 4 8 ρόδες, πλήν του freestream/caparo/T1/πωςδιάολολέγεταιφέτος

Δε χρειάζεται πολλά φράγκα... Ταχύτερο στην πίστα από formula3...

Τη veyron τη σιχαίνομαι για τον απλούστατο λόγο ότι... χρειάζεται 4 turbo για κάτι που καταφέρνεις... απλά... ατμοσφαιρικά... και καρμπιρατεράτα...

Φιλαλήθης
09/10/2006, 19:41
ME ΑΥΤΟ.

1200hp._

Δε φαίνεται καλά, αλλά γράφει "780 cui"

σας αφήνω να βρείτε μόνοι σας πόσα λίτρα είναι οι 780 cubic inches...


64633

Φιλαλήθης
09/10/2006, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
kai sigrinoume enan odigo parousiasti tou 5th gear... me enan piloto pano stin 999...

Ο tiff needell ήταν οδηγός F1...

Αχ, πόσα ξέρεις... πόσα ξέρεις... :p

eNeRGy
09/10/2006, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Ο tiff needell ήταν οδηγός F1...

Αχ, πόσα ξέρεις... πόσα ξέρεις... :p

το να μην ξερω ιστορια του πριν γεννηθω ειναι καπως κακο για εμενα...
το να μην καταλαβαινεις οτι ετσι που οδηγει χανει χρονο, εισαι κακος ή ασχετος με αυτοκινητα οδηγος...

ο καθενας κρινει με αυτα που γνωριζει... :wave2:


το θεμα μας ειναι περι μηχανων/αυτοκινητων και οδηγησης... και οχι ιστοριας... :wave2:

αλλα μιας και το ανοιξες... μαθε οτι δεν ειχε καν διπλωμα για να τρεξει σε F1 και οταν τελικα το πηρε, στον 1 και μοναδικο αγωνα που πηγε να τρεξει δε τερματισε...!!! :wave2:

Φιλαλήθης
10/10/2006, 01:33
ό,τι να'ναι... ( :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: ...)

Μπορεί να μην ξέρεις ιστορία αλλά πριν μιλήσεις για κάποιον καλό είναι να ψάξεις τι ήταν.

Την gallardo αυτός την οδήγησε έτσι όπως έκρινε ο ίδιος και είναι ασφαλές να θεωρήσουμε ότι την οδήγησε γρήγορα, εκτός αν θες να μας πεις ότι μπορείς να διορθώσεις την οδήγησή του.

Ο κάθε ένας, πράγματι, κρίνει με βάση αυτά που γνωρίζει, με αποτέλεσμα να κρίνει λαθεμένα, αν δεν ξέρει όσα θα έπρεπε. ( =όσα χρειαζόταν για να κρίνει ορθά)

Το θέμα μας μπορεί να ήταν περί αυτοκινήτων, αλλά σκέφτηκα να σου επισημάνω ένα σφάλμα που έκανες όταν σχολίασες τον οδηγό της gallardo.

Τέλος αποφάσισε... είχε ή δεν είχε δίπλωμα; Στην αρχή λες ότι δεν είχε και μετά λες ότι απέκτησε. Άρα, είχε.

Όπως και να'χει, δεν είναι απλά "παρουσιαστής". είναι πολύ ικανός οδηγός, πολύ υψηλού επιπέδου, σίγουρα αρκετά ικανός για να πάει την gallardo μαλλιοκούβαρα. Εκτός αν θεωρείς πως επειδή δεν είναι ο Rohrl ή ο Stuck, δεν αρκεί για να πάει κομμάτια την gallardo... όχι και έτσι φιλαράκο... όχι και έτσι... ( :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: )

α και χρόνια πολλά!:beer:

Εγώ, όπως και να'χει τελικά, μεταξύ σοβαρού και αστείου είπα "αχ πόσα ξέρεις πόσα ξέρεις", παρουσιάζοντας σαν ευχάριστη έκπληξη το ότι ο tiff, που θεωρούσες ως απλό παρουσιαστή, είναι όριμος οδηγός αγώνων.

H.A.Balafoutre
10/10/2006, 01:49
Τέλος πάντων, και η lambo σπίναρε και πήγαινε με τα ανάποδα άρα έχανε χρόνο, αλλά και το Ducati σήκωνε τον τροχό άρα έχανε χρόνο.

Στην πίστα όλα αυτά είναι χάσιμο χρόνου κι αν πραγματικά κυνηγάς το χρονόμετρο αυτά τα κόλπα πρέπει να τα αποφεύγεις.

eNeRGy
10/10/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης

1)Το θέμα μας μπορεί να ήταν περί αυτοκινήτων, αλλά σκέφτηκα να σου επισημάνω ένα σφάλμα που έκανες όταν σχολίασες τον οδηγό της gallardo.

2)Τέλος αποφάσισε... είχε ή δεν είχε δίπλωμα; Στην αρχή λες ότι δεν είχε και μετά λες ότι απέκτησε. Άρα, είχε.

3)α και χρόνια πολλά!:beer:



1)δεν εκανα σφαλμα που κρινω οτι ετσι που οδηγησε εχασε χρονο... ειναι γεγονος. Αν ειδες το αλλο βιντεακι που εδωσα με την πορσε, θα καταλαβεις τι παει να πει καλυτερη οδηγηση με αυτοκινητο...

2) Τι να αποφασισω? δε καταλαβες τι εγραψα? Μολις απεκτησε διπλωμα για F1 τον εστειλαν!!!! αυτο τον κανει οδηγο F1??? :rotflmao:

3) Ευχαριστω πολυ! :)

Φιλαλήθης
10/10/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
θα καταλαβεις τι παει να πει καλυτερη οδηγηση με αυτοκινητο...

Όποτε θες, όπου θες, με το ίδιο αμάξι, ποιός θα κάνει καλύτερο χρόνο... ο χαμένος πληρώνει βενζίνες, σουβλάκια, μπίρες++ :winka:

H.A.Balafoutre
10/10/2006, 13:50
Τελικά είστε κρυφοκουτάκιδες :a47:

Giorgos19
10/10/2006, 14:26
Να ρωτηξω και γω κατι?Ετσι σαν ασχετος απο κουτια.
Η Gallardo δεν εχει πιο μεγαλη ιπποδυναμη απο την Porche?
Επομενως δεν ειναι λογικο να παντιλικωνει πιο πολυ?
:confused: :confused:

panos_SF
10/10/2006, 17:05
Παιδιά εγώ νέος είμαι στον χώρο των μηχανών και μάλιστα τις γουστάρω τρελά, αλλά επειδή κάποιος είπε για F1, απλώς να αναφέρω ότι στην πίστα της Sepang το lap record στα MotoGP είναι 2'00.605 και το έχει ο Rossi, ενώ αντίθετα στην F1 στην ίδια πίστα το lap record είναι 1'.34.223 και το έχει ο Montoya από το 2004.
26.4'' διαφορά δεν είναι και λίγο...;)

vassilis88
10/10/2006, 18:12
ναι σ ολες τις πιστες ειναι καπου στο μισο λεπτο η διαφορα.δεν γυρναει μονο η Φ1 πιο γρηγορα.τα DTM κ τα πρωτοτυπα στους αγωνες αντοχης(FIA GT) νομιζω γυρνανε πιο γρηγορα.κ δεν θα ναι μονο αυτα.παντως ειναι λογικο.το θεμα ειναι το ποσο ευκολα γινεται να γυρισεις γρηγορα με αμαξι κ ποσο με μηχανη.στο οριο η μηχανες θελουν πολλα περισσοτερα κιλα @@ απ οτι τα αμαξια γιατι αμα μπεις γρηγορα σε μια στροφη μπορει να πεσεις κ αν βγεις ανοιγοντας αποτομα το γκαζι παλι μπορει να φας τα μουτρα σου.στο αμαξι αντε να βγεις στα χορτα λιγο,να χασεις λιγο χρονο κ μετα ξαναμπαινεις στον αγωνα.γι αυτο για μενα οι οδηγοι μοτο ειναι καλυτεροι.αλλο παραδειγμα πως γινονται τα ντριφταρισματα,αναποδα τιμονια κλπ.με ενα δυνατο πισωκινητο δεν ειναι δα κ τπτ σπουδαιο.αλλα με τη μηχανη (αλα μελαντρι),δεν το κανεις ουτε γι αστειο.

el_hymador
10/10/2006, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
1)δεν εκανα σφαλμα που κρινω οτι ετσι που οδηγησε εχασε χρονο... ειναι γεγονος. Αν ειδες το αλλο βιντεακι που εδωσα με την πορσε, θα καταλαβεις τι παει να πει καλυτερη οδηγηση με αυτοκινητο...

2) Τι να αποφασισω? δε καταλαβες τι εγραψα? Μολις απεκτησε διπλωμα για F1 τον εστειλαν!!!! αυτο τον κανει οδηγο F1??? :rotflmao:

3) Ευχαριστω πολυ! :)


υπομονη φιλε ...δεν ξερεις που εχεις μπλεξει...υπομονη και αδιαφορια...για το δικο σου καλο το λεω

Φιλαλήθης
10/10/2006, 18:35
~1g επιτάχυνση στα 200χαώ...
~4g επιβράδυνση από τα 300χαώ...
~3g στις στροφές...

μουάχαχαχαχααααααααα:lol:

και ένα βιντεάκι από τα παλιά...
http://www.youtube.com/watch?v=NR09I8z5H-o

ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟΣ ήχος.

elhymador, άντε χεσ'τα πόδια σου ρε ξεφτιλισμένο... μη σχολιάζεις άλλους, έτσι; γι'αυτό είσαι ξεφτιλισμένο... :rotflmao: :lol:

panos_SF
11/10/2006, 08:27
Απλώς δείτε αυτό:Ariel Atom 2!!! (http://www.youtube.com/watch?v=k20jZVM1HzU)

Με 40.000ευρώ απλώς δεν έχεις αντίπαλο στον δρόμο (και στους 2 και στους 4 τροχούς), και μέσα στην πίστα είσαι στον προφυλακτήρα μιας Ferrari Enzo!!(δείτε τους χρόνους στο τέλος...:cool: )

xaris_sm
11/10/2006, 11:46
mias kai milate gia amaksia ego thelo auto

http://www.rsportscars.com/eng/cars/mustang_1965.asp

i auto


http://www.rsportscars.com/eng/cars/nismo_gt-r_z-tune.asp
kati porche kai ferarika pou pataei!!!

kai to neo supercar einai pleon auto

http://www.rsportscars.com/eng/cars/ssc_ultimate.asp

:alien:


:wave2:

H.A.Balafoutre
11/10/2006, 11:46
Ε τώρα θα σπαμάρουμε ή θα πούμε κάτι σοβαρό.

Ήξερε ο Jeremy τι μηχανή να διαλέξει για την κόντρα.

Το RR ήταν για ξεκάρφωμα.

Φιλαλήθης
11/10/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_SF
και μέσα στην πίστα είσαι στον προφυλακτήρα μιας Ferrari Enzo!!(δείτε τους χρόνους στο τέλος...:cool: )

Ανάλογα την πίστα μπορεί να πάει πιό γρήγορα. Σκέψου ότι η enzo έχει από τη μάνα της aero ενώ το atom το έχει σαν option που δεν το χρησιμοποιήσανε στο συγκεκριμένο βίντεο.

Σε πάνω από 250χαώ το atom δεν ανεβάζει άλλο, σε ανοιχτές πίστες θα χάνει κάπως. Εκτώς αν αλλάξεις το γρανάζωμα... τέλος πάντων.

Ακόμα, αν κοιτάξεις σε αυτό εδώ το thread τις προηγούμενες σελίδες, το έχω ήδη αναφέρει το atom2 :wave2: Αυτό το αμάξι θα το πάρω κάποτε... έστω και τη μικρή έκδοση με τα 160 άλογα...

προετοιμασμένο για αγώνα:

http://www.arielmotor.co.uk/04/press/1_large.jpg

H.A.Balafoutre
11/10/2006, 12:33
Εγώ πάλι άρχισα να τα βαριέμαι όλα αυτά.

Λέω να πουλήσω το Fazer και να πάρω ΧΤ660R ή WR250-450F. Χώμα και πάλι χώμα.:smokin: