PDA

View Full Version : Tρελαθηκα για 10 λεπτα υποθεση!!!!



pipis
08/10/2006, 18:45
Σημερα κατα τις 5 πηγα για μια δουλεια! Γυρνοντας σπιτακι μου καποιος με παιρνει τηλ. κ κανω δεξια βγαζω το κρανακι μου κ αρχιζω να μιλαω... κ μιλαω... κ μιλαω... Μολις τελειωσα παω να βαλω εμπρος την μηχανη κ βλεπω οτι δεν την ειχα κλεισει απο τον διακοπτη αλλα απο το κουμπακι δεξια το kill switch αν νομιζω καλα οτι λεγεται... Η μιζα σχεδον νεκρη. Ετσι λοιπον το σπροχνω λιγακι κ πηρε με την μια!! Ενταξει λεω θα φορτισει σιγα σιγα! Μετα απο 15 λεπτα κανω το πρωτο τεστ σε μια κατηφορα αλλα νεκρο παλι! Εν το μεταξυ ειχε τα εξης συμπτοματα. Πατουσα φρενο και οι στροφες επεφταν οχι συμφωνα με κινητηρα αλλα οπως του ερχοταν. Αυτο επειδη αναβαν τα φωτα του κολοφαναρου. Αναβα φλας και οι στροφες κατεβαιναν οταν αναβε. Εν το μεταξυ μερικες φορες κοφταρε στις 10000 στροφες ενω κανονικα παει 15000. Εγω ελεγα οτι ειναι μπαταρια κ οτι δεν φορτιζει μεχρι που εφτασα σπιτι και ειδα. Ανοιγω την σελα για να δω την μπαταρια και το ματι μου πεφτει στις ασφαλειες και τι να δω. Μια απο ολες οχι απλα ειχε καει αλλα ειχε λιωσει!!!!:eyepop: Δεν μπορειτε να καταλαβετε για τι πραγμα μιλαω!! Τελος παντων ειχα αλλη κ την αλλαξα κ ολα καλα! Ευτυχως φτηνα την γλιτωσα και δεν τρελαθηκα για 10 "λεπτα" υποθεση!!!!:p :p :p


Ξερει κανεις γιατι μπορει να εγινε ετσι η ασφαλεια??? Αν σας κουρασα συγνωμη αλλα ηθελα καπου να τα πω. κ τωρα κατι ασχετο. μεσα σε ολα αυτα ανεβαινω σπιτι και καποιος ειχε φερει τσιπουρο σε ενα μπουκαλι του νερου κ καταλαβενεται τι επαθα. Τα βλεπω ολα λιγο διπλα!! Τρελο καψιμο. :dizzy: :beer:

Cloud
08/10/2006, 19:02
Οι ασφάλεις "καίγονται" όταν περνάει ρεύμα περισσότερο από το ονομαστικό τους. Ωστόσο το ότι έλειωσε με προβλιματίζει.
Μήπως ξέρεις ποια ασφάλεια ήταν;

kalant
08/10/2006, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Σημερα κατα τις 5 πηγα για μια δουλεια! Γυρνοντας σπιτακι μου καποιος με παιρνει τηλ. κ κανω δεξια βγαζω το κρανακι μου κ αρχιζω να μιλαω... κ μιλαω... κ μιλαω... Μολις τελειωσα παω να βαλω εμπρος την μηχανη κ βλεπω οτι δεν την ειχα κλεισει απο τον διακοπτη αλλα απο το κουμπακι δεξια το kill switch αν νομιζω καλα οτι λεγεται... Η μιζα σχεδον νεκρη. Ετσι λοιπον το σπροχνω λιγακι κ πηρε με την μια!! Ενταξει λεω θα φορτισει σιγα σιγα! Μετα απο 15 λεπτα κανω το πρωτο τεστ σε μια κατηφορα αλλα νεκρο παλι! Εν το μεταξυ ειχε τα εξης συμπτοματα. Πατουσα φρενο και οι στροφες επεφταν οχι συμφωνα με κινητηρα αλλα οπως του ερχοταν. Αυτο επειδη αναβαν τα φωτα του κολοφαναρου. Αναβα φλας και οι στροφες κατεβαιναν οταν αναβε. Εν το μεταξυ μερικες φορες κοφταρε στις 10000 στροφες ενω κανονικα παει 15000. Εγω ελεγα οτι ειναι μπαταρια κ οτι δεν φορτιζει μεχρι που εφτασα σπιτι και ειδα. Ανοιγω την σελα για να δω την μπαταρια και το ματι μου πεφτει στις ασφαλειες και τι να δω. Μια απο ολες οχι απλα ειχε καει αλλα ειχε λιωσει!!!!:eyepop: Δεν μπορειτε να καταλαβετε για τι πραγμα μιλαω!! Τελος παντων ειχα αλλη κ την αλλαξα κ ολα καλα! Ευτυχως φτηνα την γλιτωσα και δεν τρελαθηκα για 10 "λεπτα" υποθεση!!!!:p :p :p


Ξερει κανεις γιατι μπορει να εγινε ετσι η ασφαλεια??? Αν σας κουρασα συγνωμη αλλα ηθελα καπου να τα πω. κ τωρα κατι ασχετο. μεσα σε ολα αυτα ανεβαινω σπιτι και καποιος ειχε φερει τσιπουρο σε ενα μπουκαλι του νερου κ καταλαβενεται τι επαθα. Τα βλεπω ολα λιγο διπλα!! Τρελο καψιμο. :dizzy: :beer:

καηκε η ασφαλεια καηκες κι εσυ δηλαδη...

:lol:

pipis
08/10/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cloud
Οι ασφάλεις "καίγονται" όταν περνάει ρεύμα περισσότερο από το ονομαστικό τους. Ωστόσο το ότι έλειωσε με προβλιματίζει.
Μήπως ξέρεις ποια ασφάλεια ήταν;

Οχι δεν ξερω γιατι ηταν βραδακι οταν γυρισα σπιτι και δεν μπορουσα να κατσω να πειραματιστω. Αυριο θα κατσω να δω. Παντως οταν το μηχανακι ηταν με ανοιχτο το διακοπτη δεν αναβε ουτε φως ουτε η νεκρα τιποτα, σαν σβηστο. Οταν ομως το εσπρωχνα επαιρνε εμπρος κανονικα αλλα ειχε τα προβληματα που διαβασες. Παντως δεν ηταν η μεγαλυτερη απο ολες ηταν 20Α ενω εχει και 30. Δεν μπορω να καταλαβω το λογο που μπορει να περασε τοσο μεγαλο ρευμα. Προχειρα του εβαλα μια 15 και δεν υπαρχει προμπλεμ. Αυτο που σκεφτομαι καλυτερα να μην το πω γιατι διαβαζει και ο OldMan και ειναι αμαρτια να του πεσουν τα μαλλια!! Ασε που θα κυνδινευω και με ban

OldMan
09/10/2006, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
...Αυτο που σκεφτομαι καλυτερα να μην το πω γιατι διαβαζει και ο OldMan και ειναι αμαρτια να του πεσουν τα μαλλια ...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Για ρίχτο ...!!!

(τα μαλλιά μην τα φοβάσαι...) :beer:

kostisthegreek
09/10/2006, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Παντως δεν ηταν η μεγαλυτερη απο ολες ηταν 20Α ενω εχει και 30. Δεν μπορω να καταλαβω το λογο που μπορει να περασε τοσο μεγαλο ρευμα. Προχειρα του εβαλα μια 15 και δεν υπαρχει προμπλεμ.

Για σιγουριά κοίτα το μάνουαλ να δεις τι ασφάλειες πρέπει να έχει το μηχανάκι και βάλε τις ίδιες.

pipis
09/10/2006, 20:25
Ποιο!!!!!! ΑΧΑ χα χα ακου μανιουαλ!!!!! που να το βρω αυτο... Εχω ψαξει ολο το net και το μονο που βρηκα ειναι ενα φτιαχμενο απο ιδιωτη και κανει γυρο στα 25 γιουργια

Nikoskazer2000
10/10/2006, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
μεσα σε ολα αυτα ανεβαινω σπιτι και καποιος ειχε φερει τσιπουρο σε ενα μπουκαλι του νερου κ καταλαβενεται τι επαθα. Τα βλεπω ολα λιγο διπλα!! Τρελο καψιμο. :dizzy: :beer:


Ούτε κοπελάκι σε Κρητικό γάμο να 'σουνα έτσι οπως την πάτησες...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: