PDA

View Full Version : Παρακαλούνται οι γέροντες του φόρουμ...



bonepeeler
09/10/2006, 00:24
...να μου πουν πού θα βρω τέτοια μουσική να αγοράσω και κάποια καλή συλλογή;
Περισσότερο με ενδιαφέρει η γκάιντα.

http://rapidshare.de/files/36018922/05_-_gaida_-_Kentriki_Macedonia.mp3

http://rapidshare.de/files/36019665/08_-_podaraki_-_Boreia_Thraki.mp3

http://rapidshare.de/files/36020034/13_-_omal_dipat_-_Pontos.mp3

Ρε μπας κι έχω αρχίσει να μεγαλώνω;:look:

Nikoskazer2000
09/10/2006, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Ρε μπας κι έχω αρχίσει να μεγαλώνω;:look:

Γιατί ρε Bone... Εγώ δηλαδή που προχθές άκουγα για καμιά ώρα Bach τι σημαίνει δηλαδή; Πεθαμένος :confused: Καμμένος; :smokin: (standar λέμε!!!!!! ) :smokin:


64531

Kizoku
09/10/2006, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Γιατί ρε Bone... Εγώ δηλαδή που προχθές άκουγα για καμιά ώρα Bach τι σημαίνει δηλαδή; Πεθαμένος :confused: Καμμένος; :smokin: (standar λέμε!!!!!! ) :smokin:

Bach rules!!!!!

:a20: :a20:

:lol: :lol: :lol:

bonepeeler
09/10/2006, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Πεθαμένος :confused:

Για αυτά που ακούω μου το έχουν πει πολλές φορές αυτό το πράμα.:eyepop:

Nikoskazer2000
09/10/2006, 00:45
Σ' ευχαριστώ ρε Θάνο, αν και οχι φανατικός ακούω και Bach και Mozart και Vivaldi! Με ηρεμούν και μου καθαρίζουν το μυαλό.

Και τώρα ολίγον :a27: : Είχα ενα PC απο τον Ιανουάριο του 1998 με μια SoundBlaster Vibra16 :a024: και μετέπειτα μια SoundBlaster 128PCI, αν και λίγα γιατί ασχολούμουν και ασχολούμε ερασιτεχνικά με DSP. Παιδιά, εδω και μερικούς μήνες που εχω πάρει καινούργιο μηχάνημα με μια SoundBlaster Audidy 4 εχω χάσει τη μπάλα λέμε :eyepop: ! Ακούω ήχους και μελωδίες που δεν ήξερα πως υπήρχαν πιο πρίν στα τραγούδια μου!!! Τα ηχεία αποδίδουν πια εκπληκτικό ήχο με αμελητέες πια παραμορφώσεις ακόμα και σε μέγιστα επίπεδα ήχου!
Αυτά τα 101db/sn και ο 24bit dac κάνουν θαύματα!!!
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

Kizoku
09/10/2006, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Σ' ευχαριστώ ρε Θάνο, αν και οχι φανατικός ακούω και Bach και Mozart και Vivaldi! Με ηρεμούν και μου καθαρίζουν το μυαλό.

Και τώρα ολίγον :a27: : Είχα ενα PC απο τον Ιανουάριο του 1998 με μια SoundBlaster Vibra16 :a024: και μετέπειτα μια SoundBlaster 128PCI, αν και λίγα γιατί ασχολούμουν και ασχολούμε ερασιτεχνικά με DSP. Παιδιά, εδω και μερικούς μήνες που εχω πάρει καινούργιο μηχάνημα με μια SoundBlaster Audidy 4 εχω χάσει τη μπάλα λέμε :eyepop: ! Ακούω ήχους και μελωδίες που δεν ήξερα πως υπήρχαν πιο πρίν στα τραγούδια μου!!! Τα ηχεία αποδίδουν πια εκπληκτικό ήχο με αμελητέες πια παραμορφώσεις ακόμα και σε μέγιστα επίπεδα ήχου!
Αυτά τα 101db/sn και ο 24bit dac κάνουν θαύματα!!!
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

Νίκο!!!!!
Την απόδοση του βινυλίου όμως δεν την έχει και η πιο εξελιγμένη κάρτα!

(και εγώ σπάνια ακούω κλασική αλλά όταν θα ακούσω η αίσθηση είναι απίστευτη)

Nikoskazer2000
09/10/2006, 00:55
Ημουν πολύ μικρός (3-4 χρονών) οταν έβαζε ο θείος μου δίσκους 33άρηδες αλλα και 45άρια στο pickup. Είχε και κάτι θεριά της Technics που αναστένανε και νεκρούς :eek: but...that was a looooong time ago, οπότε φίλε Θάνο δεν εχω μέτρο σύγκρισης πια για να κάνω μετρήσεις, αν και πιστεύω τα λεγόμενά σου γιατί ολοι έτσι οπως τα λες τα λένε! :beer:

Kizoku
09/10/2006, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Ημουν πολύ μικρός (3-4 χρονών) οταν έβαζε ο θείος μου δίσκους 33άρηδες αλλα και 45άρια στο pickup. Είχε και κάτι θεριά της Technics που αναστένανε και νεκρούς :eek: but...that was a looooong time ago, οπότε φίλε Θάνο δεν εχω μέτρο σύγκρισης πια για να κάνω μετρήσεις, αν και πιστεύω τα λεγόμενά σου γιατί ολοι έτσι οπως τα λες τα λένε! :beer:

Ευτυχώς εμένα έχει επιβιώσει το πικαπ και μπορώ ακόμη και απολαμβάνω τον ήχο του!!!

(το σκίσαμε το thread :sick: )

Nikoskazer2000
09/10/2006, 01:05
Ναί, έχεις δίκιο. Τέλος spamming απο εμένα.

(Sorry ρε Bone) :a05:

matmat
09/10/2006, 08:35
http://www.epcon.gr/EpconMusic/

Περίπου 700 τραγούδια απο όλη την Ελλάδα :winka:


:beer: :beer: :wave2: :beer: :beer:

dodos_1
09/10/2006, 08:39
ψαξε για την συλλογη "Ελληνες Ακριτες".:wave2:

Cpt. Haddock
09/10/2006, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Περισσότερο με ενδιαφέρει η γκάιντα.



Πίπιζα

Γκάϊντα τη λένε στη Σκωτία

:wave2: :D

matmat
09/10/2006, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πίπιζα

Γκάϊντα τη λένε στη Σκωτία

:wave2: :D

Μπορεί να λέει για τον χορό :winka:

Γκάιντα

Χορεύεται με μικρές παραλλαγές σ’ όλη την Μακεδονία και κυρίως στη Φλώρινα, στα χωριά του Ρουμουλκιού (κάμπος Γιαννιτσών) και στη Νάουσα.

Η ονομασία του χορού οφείλεται μάλλον στο μουσικό όργανο που συνοδεύει το χορό. Είναι αντρικός χορός και αποτελείται από δύο μέρη: το αργό και το γρήγορο. Στο γρήγορο μέρος ο πρωτοχορευτής εκτελεί φιγούρες και μπορεί να κατευθύνει τον κύκλο σε διάφορους σχηματισμούς.

Μέρος Α
1: Το δεξί πατάει με σουστάρισμα στη φορά. 2: Το αριστερό σταυρώνει πάνω από το δεξί και πατάει με σουστάρισμα στη φορά. 3: Όπως το 1. 4: Το αριστερό έρχεται σε άρση λυγισμένο και σταυρώνει πάνω από το δεξί γόνατο, ενώ ανασηκώνεται από το έδαφος η φτέρνα του δεξιού. 5: Το αριστερό – που βρίσκεται σε άρση - πατάει με σουστάρισμα στη φορά. 6: Το δεξί έρχεται σε άρση λυγισμένο και σταυρώνει πάνω από το αριστερό γόνατο, ενώ ανασηκώνεται από το έδαφος η φτέρνα του αριστερού.

Μέρος Β

1α: Το δεξί πατάει με τη φτέρνα στη φορά, ενώ το αριστερό ανασηκώνεται από το έδαφος πίσω, ελαφρά λυγισμένο. 1β: Το αριστερό έρχεται και πατάει με τα δάκτυλα δίπλα στην καμάρα του δεξιού, ενώ ταυτόχρονα το δεξί ανασηκώνεται από το έδαφος ελαφρά λυγισμένο δίπλα στο αριστερό. 2 : Το δεξί που βρίσκεται σε άρση πατάει με τη φτέρνα στη φορά. 3α:Το αριστερό πατάει με τη φτέρνα στη φορά, ενώ το δεξί ανασηκώνεται από το έδαφος πίσω, ελαφρά λυγισμένο.3β: Το δεξί έρχεται και πατάει με τα δάχτυλα δίπλα στην καμάρα του αριστερού, ενώ το αριστερό ανασηκώνεται απ’ το έδαφος ελαφρά λυγισμένο, δίπλα στο δεξί. 4: Το αριστερό, που βρίσκεται σε άρση, πατάει με τη φτέρνα στη φορά.

:smokin:


Χοροι (http://paroutsas.jmc.gr/dances/index.htm)

:wave2:

matmat
09/10/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πίπιζα

Γκάϊντα τη λένε στη Σκωτία

:wave2: :D

:nono: και εδώ

Η γκάιντα της Θράκης, ο άσκαυλος των αρχαίων πηγών, αποτελεί το μοναδικό αντικείμενο αυτής της κατηγορίας. Ως μουσικό όργανο είναι διαδεδομένο στην ηπειρωτική Ελλάδα, κυρίως στη Μακεδονία και στη Θράκη, αλλά και στο νησιωτικό χώρο, με ορισμένες παραλλαγές (59). Τη γκάιντα έχει απεικονίσει σε χαλκογραφία του, ήδη κατά τον 16ο αιώνα, ο περιηγητής Nicola de Nicolay (60), ενώ και άλλοι περιηγητές αναφέρουν πληροφορίες για τη χρήση και την κατασκευή της.

ΣΥΝΕΧΕΙΑ (http://alex.eled.duth.gr/DUTH/Laografiki/mousika%20organa.htm)

:smokin: :wave2: :beer:

dodos_1
09/10/2006, 09:10
για να καταλαβω μιλατε για την ασκομπαντουρα,ετσι;:D

Uriah Heep
09/10/2006, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Ημουν πολύ μικρός (3-4 χρονών) οταν έβαζε ο θείος μου δίσκους 33άρηδες αλλα και 45άρια στο pickup. Είχε και κάτι θεριά της Technics που αναστένανε και νεκρούς :eek: but...that was a looooong time ago, οπότε φίλε Θάνο δεν εχω μέτρο σύγκρισης πια για να κάνω μετρήσεις, αν και πιστεύω τα λεγόμενά σου γιατί ολοι έτσι οπως τα λες τα λένε! :beer:




άστους να λένε!!!

Η απόλαυση από τα παλιά "θεριά" της Technics, ακούγοντας βινύλιο, παραμένει ΙΔΙΑ με την αίσθηση του να έχεις ολοκληρώσει τρίωρη λυτρωτική ψυχαναλυτική συνεδρία μετά από ασιατικό μασάζ!






:beer: :beer: :beer:Υ.Γ. Το παραπάνω παραλήρημα γράφτηκε έχοντας ακούσει το "The dark side of the moon" σε βινύλιο, στη διαπασών, σε all time classic Technics SL-BD22...

LIBYKOS
09/10/2006, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πίπιζα

Γκάϊντα τη λένε στη Σκωτία

:wave2: :D

Γκάιντα το λένε και στη Θράκη

LIBYKOS
09/10/2006, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
για να καταλαβω μιλατε για την ασκομπαντουρα,ετσι;:D

Ασκομαντούρα φίλε μου ( ασκός + μαντούρα (δηλ ας πούμε φλογέρα ) )

dodos_1
09/10/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Ασκομαντούρα φίλε μου ( ασκός + μαντούρα (δηλ ας πούμε φλογέρα ) )


ή μπαντουρα ή τσαμπουνα:wave2:

LIBYKOS
09/10/2006, 10:19
Στην Κρήτη το λένε ασκομαντούρα.
Μπαντούρα δεν το έχω ξανακούσει.
Η τσαμπούνα είναι πάλι κάτι το λίγο διαφορετικό.
Η μεγαλύτερή τους διαφορά είναι στο τρόπο που κατασκευάζεται ο αυλός.

dodos_1
09/10/2006, 10:23
στην Κρητη το λενε ασκομαντουρα ή ασκομπαντουρα ή μαντουρα ή παντουρα.η ονομασια του συγκεκριμενου οργανου αλλαζει αναλογα με τη περιοχη.

Trans
09/10/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
...να μου πουν πού θα βρω τέτοια μουσική να αγοράσω και κάποια καλή συλλογή;
Περισσότερο με ενδιαφέρει η γκάιντα.
Ρε μπας κι έχω αρχίσει να μεγαλώνω;:look:

Για τραγούδια Αν. Μακεδονίας - Θράκης (Δραμινός γαρ) έχω 4-5 CD αν θες. Έχουν γκάιντα αν και νομίζω (αν θυμάμαι καλά) τα περισσότερα είναι με λύρα. Πες μου αν είναι και την άλλη Δευτέρα στα φέρνω ΔΕΛΕΑΡ.

Άσχετο.... Καταγωγή από 'κει; Αν ναι, που;

LIBYKOS
09/10/2006, 14:32
Στα μεγάλα δισκοπωλεία, υπάρχουν πολλές συλλογές με μουσικές της Μακεδονίας και Θράκης.
Για μένα, οι πιο αξιόλογες δουλειές σε Θρακιώτικα, είναι του Δημούδη και του Γκογκίδη.
Επίσης, αν βρεις συλλογές με ήχους Μακεδονίας, που έχει βάλει το χεράκι του ο Σέρκος ( Σύλλογος " οι Αλμωπες" ), πάρτες με κλειστά μάτια