PDA

View Full Version : Τελικά γλυστάνε οι διαχωριστικές λωρίδες..?



motaba
09/10/2006, 08:56
Καλημέρα!!

Προχθές το βράδυ πήγα να την πάθω σαν μ@λ@κ@ς!! Με την βροχή που έπεφτε έκανα περίπου 60km με προσεκτική και συνετή οδήγηση..Κυριολεκτικά στο τελευταίο χιλιόμετρο του γυρισμού με 60 km/h πατάω την διαχωριστική γραμμή και νιώθω ελάχιστα να γλυστράω.. :eyepop:
Δυστυχώς δεν μου είχε ξανατύχει για να το ξέρω...:sad: . Ευτυχώς όλα καλά - δεν πέφτω. Αλλά θα έχω το νού μου την άλλη φορά που βρέχει...:wave2:

Alx 84
09/10/2006, 09:14
το ερωτηματικό δε χρειαζόταν!

τελικά γλυστράνε οι διαχωριστικές λωρίδες..!

villy
09/10/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλημέρα!!

Προχθές το βράδυ πήγα να την πάθω σαν μ@λ@κ@ς!! Με την βροχή που έπεφτε έκανα περίπου 60km με προσεκτική και συνετή οδήγηση..Κυριολεκτικά στο τελευταίο χιλιόμετρο του γυρισμού με 60 km/h πατάω την διαχωριστική γραμμή και νιώθω ελάχιστα να γλυστράω.. :eyepop:
Δυστυχώς δεν μου είχε ξανατύχει για να το ξέρω...:sad: . Ευτυχώς όλα καλά - δεν πέφτω. Αλλά θα έχω το νού μου την άλλη φορά που βρέχει...:wave2:



Γλυστράνε :mad: !

Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές όταν προσπερνάω αυτοκίνητα ανάμεσα από μεσαία και αριστερή λουρίδα να νιώθω ότι χάνω λίγο την πρόσφυση του πίσω όταν βρίσκομαι πάνω σε στροφή :sick: .

Οπότε όταν βρέχει δεν το συζητάω... πάω σαν κότα και μειώνω τις διηθήσεις...:bawl:

:wave2:

danaos75
09/10/2006, 09:37
Γλυστρανε τα μαλα, εγω τις αποφευγω σαν τον διαολο το λιβανι οταν βρεχει. 2 φορές περθσι πηγα να φαω τα μουτρα μου με 30 -40 χλμ/ωρα οταν πατησα σε διαχωριστικη με βροχη. :dizzy:

Ταξιδευτής
09/10/2006, 09:41
Γλυστρανε και γλυστρανε σαν τρελες!
Εγω γλυστραω στις διαχωριστικες και σε ευθεια γραμμη κανοντας ΤΑ παντιλικια..

motaba
09/10/2006, 09:54
Ο αδερφός μου αφού γύρισε από ένα ταξίδι στη Γερμανία μου είπε το εξής..."Μου έκανε εντύπωση ότι οι Γερμανοί κολλάνε - με θερμοκόλληση - πλαστικά κομμάτια στο οδόστρωμα για χρήση διαχωριστικών γραμμών...εμείς εδώ τις βάφουμε. Το κάνουν για να πληροφορούνται οι οδηγοί αν τους πάρει ο ύπνος. !!".
Τα πλαστικά εξέχουν του οδοστρώματος, και "βρίσκει" το λάστιχο κάνοντας χαρακτηριστικό ήχο...
Τι να πω... έυχομαι να είναι ειδικά πλαστικά...:eyepop:

Trickster
09/10/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba




Αν γλυστράνε λέει.. ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ!!
έδωσα show στους πίσω στο Παγκράτι σε ενα φανάρι πατώντας την διάβαση των πεζών..

Με προσοχή λοιπόν!! :beer: :beer:

zireous
09/10/2006, 16:00
Όπως έχει προαναφερθεί και στη δεύτερη μόλις σελίδα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=790), όντως...
γλιστράνε.

Εκτός από αυτά που ειπώθηκαν στην άλλη σχετική συζήτηση, τα φρένα πάνω σε λάδια, χώμα, ή γραμμές είναι μια λεπτή υπόθεση...

Kizoku
09/10/2006, 16:03
Είναι και αυτές μέρος της πολύ καλής δουλειάς που γίνεται όταν στρώνουν δρόμους γενικά!!!

Λαδομπογιά βάζουν, τι περίμενες???

Σαν έξω που βάζουν ειδική μπογιά αντιολισθητική!



:mad: :mad: :mad:

nasos75
09/10/2006, 16:35
Γλυστρανε...σαν χελια..ειδικα αυτες που ειναι συνηθως στο κεντρο της Αθηνας,οπου τα καλοπαιδα που συντηρουν τους δρομους, τις βαφουν συχνα πυκνα για να φαινονται....
Το νου σου να χεις...

:rolleyes:

kostisthegreek
09/10/2006, 21:12
Γλυστράνε ακόμα και στεγνές αν δεν έχουν αρχίσει ακόμα να ξεβάφουν. Οταν είναι φρέσκιες δηλαδή, ακόμα κι ενός μήνα.

gcrook
11/10/2006, 16:46
Γλυστρανε φριχτα!
Και αν φορας Michelin Pilot Power γλυστρανε ακομα περισσοτερο...:sad:

dirtbird
11/10/2006, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γλυστρανε φριχτα!
Και αν φορας Michelin Pilot Power γλυστρανε ακομα περισσοτερο...:sad:

Ενώ τα Diablo ........., (γκαμο τα ντιαμπλο μου γκαμο) :smokin: :wave2:

gcrook
11/10/2006, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ενώ τα Diablo ........., (γκαμο τα ντιαμπλο μου γκαμο) :smokin: :wave2:

Οχι!
Μιλαμε για τρομακτικη διαφορα.

Τριτη σχεση στο κιβωτιο, (στεγνος δρομος εννοειται) ,3000 στροφες και με ανοιγμα του γκαζιου, (ισα-ισα για να τσουλησει) , με προσπερναει ο κωλος...

Ουτε στα λαδια δεν συμβαινει αυτο.

dirtbird
11/10/2006, 16:54
Κοίτα πιέσεις, δεν συγκρίνονται μεταξύ τους.

gcrook
11/10/2006, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κοίτα πιέσεις, δεν συγκρίνονται μεταξύ τους.

-Πιεσεις κατασκευαστη (36psi)..γλυστραει πολυ...
-Παραπανω απο του κατασκευαστη...κατεβα και παρε ταξι.
-Πιεσεις κοντα στο 32...κατι παει να γινει.

:sad: :sad: :sad:

kostisthegreek
11/10/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οχι!
Μιλαμε για τρομακτικη διαφορα.

Τριτη σχεση στο κιβωτιο, (στεγνος δρομος εννοειται) ,3000 στροφες και με ανοιγμα του γκαζιου, (ισα-ισα για να τσουλησει) , με προσπερναει ο κωλος...

Ουτε στα λαδια δεν συμβαινει αυτο.


Μήπως ήταν φρέσκια η μπογιά ή καινούρια τα λάστιχα?

gcrook
11/10/2006, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Μήπως ήταν φρέσκια η μπογιά ή καινούρια τα λάστιχα?

Οχι!
Σε ολες τις διαχωριστικες με το λαστιχο απο την αρχη ως το τελος της ζωης του, Εχω απορησει σε τετοιο βαθμο με το πως την ακουει το Pilot στις διαχωριστικες, που δεν ξερω πια που αφειλεται αυτο.

Το λαστιχο βεβαια ειναι απιστευτο και κραταει καλα παντου και γενικα ειναι πολυ προοδευτικο.

Αλλα στις διαχωριστικες αστα να πανε.
Και το πιο τραγικο.
Οταν ειναι στεγνες οι διαχωριστικες μην σου πω οτι γλυστραει και περισσοτερο.

Τι να πεις δεν βαριεσαι....

kostisthegreek
12/10/2006, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Τι να πεις δεν βαριεσαι....


:rolleyes: :sad: Ισως νά ΄χουν "προηγούμενα"...

:wave2:

johnny1
13/10/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
:rolleyes: :sad: Ισως νά ΄χουν "προηγούμενα"...

:wave2:

Μπορεί και να είμαστε η μόνη χώρα με τέτοιες διαχωριστικές, που ξεφεύγουμε από τη φαντασία του κάθε σχεδιαστή ελαστικών!!

Υ.Γ.
Και γω Pilot Power έχω αλλά δεν με έχει ενοχλήσει το θέμα.....