PDA

View Full Version : Ebay



VSTROMGS
09/10/2006, 09:48
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Θα ήθελα από την παρέα του moto.gr να με βοηθήσει όσο μπορεί

ο καθένας να κατατοπιστώ στην αγορά από το ebay.Έχω

ξαναψωνίσει από το internet αλλά όχι από το ebay.

1.Ασφάλεια αγορών

2.Χρήματα

3.Γνησιότητα προ'ι'όντων

4.Τι παίζει με τις προσφόρες(bid)

5.Αποστολή των προ'ι'όντων

6.Όσο αφορά με την πληρωμή πως γίνεται(π.χ. στα τραβανε από τον λογαριασμό με την αποστολή ή με την παραλαβή)

Σας ευχαρίστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια δώσει ο καθένας.. :) :)

Stergios69
09/10/2006, 09:49
Κάνε ένα saerch... Το θέμα έχει σίγουρα ξανασυζητηθεί.

idi
09/10/2006, 09:52
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13935&highlight=usps

gian_nykt
09/10/2006, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από VSTROMGS
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Θα ήθελα από την παρέα του moto.gr να με βοηθήσει όσο μπορεί

ο καθένας να κατατοπιστώ στην αγορά από το ebay.Έχω

ξαναψωνίσει από το internet αλλά όχι από το ebay.

1.Ασφάλεια αγορών

2.Χρήματα

3.Γνησιότητα προ'ι'όντων

4.Τι παίζει με τις προσφόρες(bid)

5.Αποστολή των προ'ι'όντων

6.Όσο αφορά με την πληρωμή πως γίνεται(π.χ. στα τραβανε από τον λογαριασμό με την αποστολή ή με την παραλαβή)

Σας ευχαρίστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια δώσει ο καθένας.. :) :)

Να σου πω, κι εγω που εχω κάνει κάποιες αγορές απο ebay, γενικά, κοιτάω να ειναι ΜΟΝΟ Power Seller ο πωλητής (δεξιά και πάνω με σχετικό σηματάκη) που υποτίθετε οτι ειναι κατι σαν "πιστωποίηση" οτι ειναι ΟΚ στις συναλλαγές του, καθώς κάνω αγορές ΜΟΝΟ Buy It Now να ξεμπερδεύω και φυσικά πληρωμές ΜΟΝΟ μεσο Paypal.
Στο ebay.com θα βρείς και πολλά απο US αλλά ΙΣΩΣ να αργήσουν να ερθουν ή ακόμα και να σου φωρτόσουν κανεναν φόρο στο τελωνίο τον οποίο θα πληρώσεις κατά την παραλαβή του πακέτου απο την μεταφορική εταιρία. Γενικά καλύτερα οι Ευρωπαϊκές χωρες (δεν παίζει τελωνίο κί έρχονται πάτ κιούτ) απλά κάποια πράγματα ειναι πιο ακριβά απο US. Φυσικά υπάρχουν κι Ευρωπαϊκά ebay όπου τα βρίσκεις στο www.ebay.eu ή αυτόνομα υπάρχουν τα πιο γνωστά ebay.co.uk , ebay.de και ebay.it

Nik0s
09/10/2006, 10:57
Σε γενικές γραμμές, και μιλώντας από προσωπική εμπειρία δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα πρόβλημα...

Όσον αφορά το feedback, καλό είναι να κοιτάς να είναι 100% θετικό, ή έστω στο 95+, αλλά καμιά φορά, ο ιδιώτης που θα βγει να πουλήσει κάτι και θα είναι ευκαιρία, δεν θα έχει feedback ως καινούργιος - αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει αυτομάτως να τον απορρίψεις.

Επίσης, αν κάτι έχω μάθει είναι να ρωτάω !! Στέλνε συνέχεια email να μάθεις λεπτομέρειες που δε σε καλύπτουν, ταχυδρομικά για Ελλάδα κτλ.

Πιστεύω πως ο ασφαλέστερος τρόπος να πληρώσεις για αγορές είναι το paypal, διάβασε λίγο το site και θα κατατοπιστείς αμέσως. Για αγορές πάνω από κάποια ποσά θα πρέπει να γίνεις verified από το paypal, μια απλή διαδικασία που σε χρεώνουν 1.50 euro και μετά στο πιστώνουν στην επόμενη αγορά. Μπορείς αν θες, και δέχεται και ο πωλητής, να καταθέσεις χρήματα σε κάποια τράπεζα κτλ...

Αν κάτι είναι σε auction και δεν έχει Buy it now επιλογή, ΜΗΝ κάνεις bid καθόλου μέχρι την τελευταία στιγμή... Το μόνο που θα καταφέρεις αν ποντάρεις είναι να ανεβάσεις την τιμή. Εγώ πάντα χτυπάω μερικά δευτερόλεπτα πριν λήξει το auction.

Αν θες να αγοράσεις DVD, CD, παιχνίδια κτλ, να ξέρεις οτι, αν είναι φτηνά, είναι κόπιες. Επίσης αν λέει η αγγελία πράγματα του τύπου "Πολύ καλή ποιότητα", κτλ, είναι κόπιες. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να τα αγοράσεις, απλά σαν ένδειξη δέστο....



:wave2:

VSTROMGS
10/10/2006, 13:00
Ευχαριστώ πολύ σε όλους σας:beer: