PDA

View Full Version : Μετά την αναβάθμιση της adsl...prob...



Sabre
09/10/2006, 10:44
Μέρα καλή σε όλους!

'Οσοι ασχολούνται με peer to peer εφαρμογές (όπως πχ το Limewire) έχουν παρατηρήσει/αντιμετωπίσει μετά την αναβάθμιση της adsl γραμμής τους - μειωμένη ταχύτητα στο download?
Πχ τώρα με 8 παροχούς έχω ανώτερη 12-15 kb.Ενω έχω ρυθμίσει σωστά την ταχύτητα στην εφαρμογή (cable/dsl) και έχω κάνει disable το firewall των xp.Δέν βλέπω προκοπή.Μήπως το router (fritzbox) κάνει την δουλειά?
Να σημειώσω ότι σε άλλες online εφαρμογές (πχ παιχνίδι) έχω πολύ καλή σύνδεση χωρίς να έχω πειράξει τπτ.
Help ρε παιδιααααά :bigcry:

dukeandthecity
09/10/2006, 10:48
εισαι πάντα online ή σβηνεις τον υπολογιστη-router οταν δεν δουλευεις ?

Sabre
09/10/2006, 10:52
Το pc σβήνει όταν είμαι εκτός.το router είναι ανοικτό πάντα.Με 512 κατέβαζα με 30+ τώρα με 1024 με 12.....

Nostra
09/10/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Μέρα καλή σε όλους!

'Οσοι ασχολούνται με peer to peer εφαρμογές (όπως πχ το Limewire) έχουν παρατηρήσει/αντιμετωπίσει μετά την αναβάθμιση της adsl γραμμής τους - μειωμένη ταχύτητα στο download?
Πχ τώρα με 8 παροχούς έχω ανώτερη 12-15 kb.Ενω έχω ρυθμίσει σωστά την ταχύτητα στην εφαρμογή (cable/dsl) και έχω κάνει disable το firewall των xp.Δέν βλέπω προκοπή.Μήπως το router (fritzbox) κάνει την δουλειά?
Να σημειώσω ότι σε άλλες online εφαρμογές (πχ παιχνίδι) έχω πολύ καλή σύνδεση χωρίς να έχω πειράξει τπτ.
Help ρε παιδιααααά :bigcry:

αν το πρόβλημα το έχεις μόνο στο Limewire...

μήπως οι πάροχοι των αρχείων που κατεβάζεις έχουν χαμηλή γραμμή? εγώ προτιμώ τα download από Τ3 ή Τ1 γραμμές...

επίσης σε peak times συνήθως η ταχύτητα επηρεάζεται έιδικά αν τα simultaneous uploads που έχει ρυθμίσει ο "sender" είναι πολλά...

για να μιλάς για fritzbox έχεις ALtecnet... το ίδιο κι εγώ αλλά δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα ...

:wave2:

ΥΓ: σε ποια περιοχή μένεις και πότε σου έγινε το upgrade ?

Λεωνίδας
09/10/2006, 11:02
Δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι μεγάλο από αξιόπιστη πηγή, με όλα τα υπόλοιπα κλειστά (p2p, άλλα downloads κλπ).
Κάπου θα σταθεροποιηθεί...
Για πες μας πού :)

π.χ.

ftp://ftp.ntua.gr/pub/FreeBSD/ISO-IMAGES-i386/6.2/6.2-BETA2-i386-disc1.iso

Sabre
09/10/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
αν το πρόβλημα το έχεις μόνο στο Limewire...

μήπως οι πάροχοι των αρχείων που κατεβάζεις έχουν χαμηλή γραμμή? εγώ προτιμώ τα download από Τ3 ή Τ1 γραμμές...

επίσης σε peak times συνήθως η ταχύτητα επηρεάζεται έιδικά αν τα simultaneous uploads που έχει ρυθμίσει ο "sender" είναι πολλά...

για να μιλάς για fritzbox έχεις ALtecnet... το ίδιο κι εγώ αλλά δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα ...

:wave2:

ΥΓ: σε ποια περιοχή μένεις και πότε σου έγινε το upgrade ?

ΗOL η σύνδεση στην περιοχή κάντζας/παλλήνης έγινε upgrade πρίν 1+ μήνα
απο Τ3/Τ1 κατεβάζω συνήθως και μόνο απο 5+ παροχούς.
Έχεις δίκιο για το peak time, και κατεβάζω συνήθως βράδυ (απο 11-7 το πρωί)
Συκριτικά με την παλιά μικρότερη σύνδεση τώρα είμαι λές και έχω 384....

Sabre
09/10/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι μεγάλο από αξιόπιστη πηγή, με όλα τα υπόλοιπα κλειστά (p2p, άλλα downloads κλπ).
Κάπου θα σταθεροποιηθεί...
Για πες μας πού :)

π.χ.

ftp://ftp.ntua.gr/pub/FreeBSD/ISO-IMAGES-i386/6.2/6.2-BETA2-i386-disc1.iso

οκ Λεωνίδα μόλις πάω σπίτι το απόγευμα θα κατεβάσω και θα ποστάρω άυριο απο το γραφείο.
thx

ΥΓ. Όταν κατέβασα το LiveForRacing demo μέσω του firefox downloader - είχα πολύ καλές ταχύτητες (όχι σταθερές αφού στο τέλος έπεσε αρκετά) αλλά γρήγορες.Για αυτό την ψιλιάζομαι με το limewire και το γεγονός ότι βγάζει μύνημα firewall detected (το router?) και στα patches του warcraft πάλι τα ίδια (το router?)

FestoNero
09/10/2006, 11:39
Sabre, λυπαμαι αλλα...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48797
:wave2:

Sabre
09/10/2006, 12:24
Aπό ότι μπόρεσα να καταλάβω η HOL κόβει υπηρεσίες p2p....
Το θέμα έχει ψωμί πάντως.....
Θα ενημερώσω μόλις μάθω και διαβάσω περισσότερα.
Thx nero για το link θα γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες μόλις είμαι 100% σίγουρος για το τι γίνεται.
Ευτηχώς η σύνδεση τελειώνει σε 1+ μήνα και θα αλλαχτεί πάρα ταυτα....

dez
09/10/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι μεγάλο από αξιόπιστη πηγή, με όλα τα υπόλοιπα κλειστά (p2p, άλλα downloads κλπ).
Κάπου θα σταθεροποιηθεί...
Για πες μας πού :)

π.χ.

ftp://ftp.ntua.gr/pub/FreeBSD/ISO-IMAGES-i386/6.2/6.2-BETA2-i386-disc1.iso
αυτο ειναι ασχετο με το θεμα.

dez
09/10/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Aπό ότι μπόρεσα να καταλάβω η HOL κόβει υπηρεσίες p2p....
AN οντως κανει κατι η HOL, τοτε περιοριζει την κινηση που προερχεται απο P2P applications, δεν την κοβει.

Ευτηχώς η σύνδεση τελειώνει σε 1+ μήνα και θα αλλαχτεί πάρα ταυτα....
δεν ειμαι σιγουρος οτι θα λυσεις το προβλημα σου ετσι... Κοιτα, το rate limiting/traffic shaping ειναι κοινη πρακτικη σε ISP παγκοσμιως αρκετο καιρο τωρα. Ε, καποια στιγμη θα ρχοταν και στην Ελλαδα.. Τωρα ΑΝ σημερα ειναι η HOL, αυριο θα ναι και η Forthnet και η Otenet.

Τωρα, λυσεις για το προβλημα σου υπαρχουν γενικα ;) . Καποιες απ αυτες αναφερονται και στα threads του adslgr.com που παρατεθηκαν

niewbe
09/10/2006, 14:16
Ρίξτε μια ματιά και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276) (αν είστε από τους άτυχους)

dez
09/10/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe
Ρίξτε μια ματιά και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276) (αν είστε από τους άτυχους)
σηλαδη, αν σε ρωτησω ποιο ειναι το θεμα του συγκεκριμενου thread θα μου απαντησεις? :rolleyes:

Τελοσπαντων, στο παραπανω thread εχει μπει ο καθε πικραμενος και εχει πει τον πονο του. Αν υποθεσουμε οτι καπως μπορουμε να συνοψισουμε το θεμα σε: "μικρα UDP packets με σταθερο ρυθμο (π.χ voip)", τοτε δεν εχει σχεση με το προβλημα του sabre

atom7ktm
09/10/2006, 15:10
είναι γνωστό το "πρόβλημα" με HOL και P2P εφαρμογές. δυστυχώς!

αλλά και γενικά δεν πάνε καλά τα πράγματα... πρόσφατα αναβάθμισα την γραμμή/σύνδεσή μου σε 2048kbps και είναι ακριβώς σαν την 768 που είχα πριν. ΚΑΜΙΑ διαφορά... και απ'ότι διαβάζω στα σχετικά φόρουμ, σχεδόν όλοι έχουν αυτό το πρόβλημα.

δυστυχώς άλλαξαν μόνο τις ονομαστικές ταχύτητες (2048) αλλά όχι το bandwidth... με τις υγείες μας!

niewbe
09/10/2006, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
σηλαδη, αν σε ρωτησω ποιο ειναι το θεμα του συγκεκριμενου thread θα μου απαντησεις? :rolleyes:

Τελοσπαντων, στο παραπανω thread εχει μπει ο καθε πικραμενος και εχει πει τον πονο του. Αν υποθεσουμε οτι καπως μπορουμε να συνοψισουμε το θεμα σε: "μικρα UDP packets με σταθερο ρυθμο (π.χ voip)", τοτε δεν εχει σχεση με το προβλημα του sabre

Όντως ο κάθε πικραμένος λέει τον πόνο του εκεί, για τον ίδιο ίσως λόγο που τον λέει και ο sabre εδώ.
Το μουλάρει χρησιμοποιεί πολύ μικρά πακέτα με αποτέλεσμα να "μπουκώνει" η γραμμή. Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με όλους αυτούς εκεί (που κάποιοι δεν είναι τυχαίοι, αλλά άριστοι γνώστες των WAN) και δεν έχω HOL. Το πρόβλημα εστειάζεται στην υποδομή του OTE σε κάποιες περιοχές.
ΔΕΝ λέω ότι αυτό είναι το πρόβλημα του, απλά μήπως πρέπει τουλάχιστον να ρίξει μια ματιά στον αριθμό των UDP πακέτων του μήπως και έκανε κάποια αλλαγή ο ΟΤΕ στη περιοχή του.

Ετσι για τη συζήτηση να σου πω ότι χωρίς HOL (αν και έχω περάσει και από εκεί) έχω άριστο download από http/ftp αλλά 2κ σε μουλάρι, 20K σε torrents και όλα αυτά σε 1ΜΒιτ γραμμή.

dez
09/10/2006, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe
Όντως ο κάθε πικραμένος λέει τον πόνο του εκεί, για τον ίδιο ίσως λόγο που τον λέει και ο sabre εδώ
αυτο που εννοουσα ειναι οτι ενω το θεμα του thread ειναι συγκεκριμενο, ο καθενας μπαινει απλα και λεει και το δικο του προβλημα νομιζοντας οτι σχετιζεται με το αρχικο.


Το μουλάρει χρησιμοποιεί πολύ μικρά πακέτα με αποτέλεσμα να "μπουκώνει" η γραμμή
οπως ειπα και πριν, το θεμα του thread που ποσταρες ειναι "μικρα UDP πακετα με μεγαλη συχνοτητα". Το μουλαρι ΔΕΝ χρησιμοποιει UDP για μεταφορα αρχειων αλλα TCP. Επιπλεον, δεν χρησιμοποιει καν μικρα πακετα (1300 bytes payload συνηθως). Οποτε, οπως ξαναειπα και πριν, δεν εχει σχεση με το προβλημα του sabre, ok?

κατα τ αλλα, εχεις μπλεξει 3 τουλαχιστον διαφορετικα προβληματα στο μυαλο σου:
1. τον υποτιθεμενο περιορισμο της hol για το p2p
2. το προβλημα με τα μικρα UDP πακετα
3. τ αποτελεσματα των αναβαθμισεων του οτε

niewbe
10/10/2006, 20:42
Καλέ μου dez σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι αυτό είναι το πρόβλημα 100%. Είπα να ρίξει μια ματιά μήπως και κάποια από τα συμπτώματα που έχει αυτός τα έχει κι άλλος.
Αν έχεις την υπομονή να διαβάσεις τόόσες σελίδες θα δεις ότι έχουν κάτσει αρκετά άτομα με γνώσεις σε wan δίκτυα και έχουν κάνει μετρήσεις και σε udp και σε tcp πακέτα διαφόρων μεγεθών. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ έχουν πρόβλημα απλά τα udps λόγω της φύσης τους είναι περισσότερα και φαίνεται ΠΟΛΥ πιο έντονα το πρόβλημα.
Όσον αφορά τo μουλάρι ναι χρησιμοποιεί tcp και μάλιστα μεγάλα όπως είπες και εσύ αλλά για να βρει sources και να ξεκινήσει το tcp κομμάτι η όλη επικοινωνία γίνεται με udp.
Ξαναλέω ΔΕΝ είμαι γνώστης του δικτυακού πρωτοκόλου του emule, ούτε του ts της ΗΟL, και της υποδομής του οτε. Sorry αν μπέρδεψα και τον αρχικό poster.

*. Δεν είπα τίποτα για την αναβάθμηση του ΟΤΕ.

eNeRGy
10/10/2006, 23:47
Η λυση στην HOL στα p2p κατεβασματα ειναι μονο οσα υποστηριζουν encryption να ενεργοποιηθει (πχ στα τορρεντς)... ετσι δε θα καταλαβαινει η HOL οτι κατεβαζεις απο p2p και θα εχεις full speed... οσα ομως δεν υποστηριζουν ως προγραμα τα encrypted πακετα... θα εχουν χαμηλες τιμες...

τωρα κατα γενικη ομολογια οι ταχυτητες ανεβηκαν αλλα οι αναβαθμησεις στις γραμμες τους με το εξωτερικο δεν εγιναν οποτε μεχρι το νεο ετος θα συνεχησουμε ετσι με καλες ταχυτητες σε ορες μη αιχμης και χαλια ταχυτητες σε ωρες αιχμης... :ZZZ:

αυτο που κανει η HOL ειναι παρανομο γιατι πουλαει γραμμη και οχι υπηρεσιες http,ftp κλπ. Φυσικα οσοι και να ρωτησαμε το αρνειται καθετα ασχετα που μεχρι και βιντεακι εχω κανει να αναβω το encryption και να πιανω 108kb/s και μολις το βγαζω να πεφτει στα 10-15kb/s!!!!

Αλλα τι να περιμενουμε απο μια εταιρια που οι γραμμες της με εξωτερικο ηταν στο 99% πριν την αναβαθμηση...??? καπως πρεπει να καλυψουν το χαλι τους... :evil:

dez
11/10/2006, 11:08
ουφ!

Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe
Καλέ μου dez σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι αυτό είναι το πρόβλημα 100%. Είπα να ρίξει μια ματιά μήπως και κάποια από τα συμπτώματα που έχει αυτός τα έχει κι άλλος.
πολυ καλα εκανες και του πες να ριξει μια ματια. Εδω και ποσα ποστς προσπαθω να σου εξηγησω οτι ειναι 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ προβληματα :D . Μπορει να πασχει κι απο το 2ο, αλλα για το 1ο ρωτησε.


θα δεις ότι έχουν κάτσει αρκετά άτομα με γνώσεις σε wan δίκτυα
μου το πες μια, ειμουν κυριος και δε σχολιασα αλλα επιμενεις βλεπω :lol: τελοσπαντων...


και έχουν κάνει μετρήσεις και σε udp και σε tcp πακέτα διαφόρων μεγεθών. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ έχουν πρόβλημα απλά τα udps λόγω της φύσης τους είναι περισσότερα και φαίνεται ΠΟΛΥ πιο έντονα το πρόβλημα. Το προβλημα ειναι οτι δεν κατανοεις ακριβως αυτα που γραφεις γιατι δεν τα κατεχεις. Αυτο απο μονο του δεν ειναι κακο. Κακο ειναι να επιμενεις :D


Όσον αφορά τo μουλάρι ναι χρησιμοποιεί tcp και μάλιστα μεγάλα όπως είπες και εσύ αλλά για να βρει sources και να ξεκινήσει το tcp κομμάτι η όλη επικοινωνία γίνεται με udp.
UDP (ως συνηθως), χρησιμοποιειται ως control channel. Με λιγα λογια, με UDP περνανε καποια keepalives μεταξυ clients/servers και πληροφορια για το "ποιος εχει τι" (χοντρικα). Δεν υπαρχει περιπτωση να καθυστερει το e-mule απο το UDP transport.

οσο για το φιλο eNeRGy: το encryption ή/και protocol obfuscation ειναι λυση, προσωρινη ομως

trumpet
11/10/2006, 11:25
Παιδιά κι εγώ είχα πρόβλημα κάποιο διάστημα με την otenet και ήταν σαν να κατέβαζα με modem και σύνδεση πανεπιστημίου. Βέβαια το E-mule που χρησιμοποιώ μου έβγαζε ειδοποιήσεις για να κετεβάσω την τελευταία έκδοσή του και όταν το έκανα επανήλθαν οι ταχύτητες στα 60-75kbps.
:beer: :beer: :beer:

SF
11/10/2006, 11:40
FYI: www.adslgr.com

niewbe
11/10/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
[B]ουφ!

Λυπάμαι αν σε κούρασα δεν είχα αυτή τη διάθεση.
Εδώ και 3 posts και εγώ λέω το ίδιο συνέχεια. "ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ 100%".
Ναι μπορεί να είναι το ts της HOL. ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΔΕΝ ΕΧΩ HOL και δεν έχω κάνει μετρήσεις στη γραμμή του φίλου με το πρόβλημα. Πολύ απλά του πρότεινα το συγκεκριμένο link γιατί ΠΟΛΛΟΙ είναι αυτοί που έχουν το ίδιο ΠΕΡΙΠΟΥ πρόβλημα ΧΩΡΙΣ να έχουν HOL και μεταξύ αυτών και εγώ. Οπως σου είπα κατεβάζω με το μουλάρι με ελάχιστη ταχύτητα (όχι δεν έχω lowid και οι πόρτες στο fw είναι μια χαρά), μέτρησα τα πακέτα μου (ΚΑΙ τα Tcp) και είδα ότι ανήκω σε αυτή τη κατηγορία που γράφει εκείνο το link που έστειλα. Τα συμπτώματα λοιπόν εμένα και του φίλου είναι παρόμοια. Είναι τόσο κακό που του πρότεινα του ανθρώπου να ρίξει μια ματιά; Επέμεινα ότι αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΑ το πρόβλημα του;
Έλεος δηλαδή. Μπορεί να μην έχει κάποιος άριστες τεχνικές γνώσεις σε WAN αλλά δε χρειάζεται να μειώνεται με εκφράσεις σαν αυτή

Το προβλημα ειναι οτι δεν κατανοεις ακριβως αυτα που γραφεις γιατι δεν τα κατεχεις. Αυτο απο μονο του δεν ειναι κακο. Κακο ειναι να επιμενεις
Όσον αφορά τα udps πακέτα που διαφέρουν οι απόψεις μας; Γράφουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Γράφεις:


UDP (ως συνηθως), χρησιμοποιειται ως control channel. Με λιγα λογια, με UDP περνανε καποια keepalives μεταξυ clients/servers και πληροφορια για το "ποιος εχει τι" (χοντρικα).

γράφω


τo μουλάρι ναι χρησιμοποιεί tcp και μάλιστα μεγάλα όπως είπες και εσύ αλλά για να βρει sources και να ξεκινήσει το tcp κομμάτι η όλη επικοινωνία γίνεται με udp

Η μόνη διαφωνία μας από ότι βλέπω είναι στο γεγονός ότι στο link που παρέθεσα τα utp έχουν σημαντικότερο πρόβλημα από τα tcps και το μουλάρι κάνει τη μεταφορά με tcps (1300άρια από την έκδοση 0.30).
Αυτό όμως δεν είναι το πρόβλημα για όλους. Υπάρχουν αρκετοί εκεί μέσα που έχουν πρόβλημα ΚΑΙ με τα tcps. Δεν σου λέω να διαβάσεις όλες τις σελίδες αλλά να δεχτείς ότι εγώ τουλάχιστον που δεν έχω hol είναι σαν κάποιος να κάνει ts στη γραμμή μου.
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά ενηλικες είμαστε οι περισσότεροι, μορφωμένοι είμαστε ΟΛΟΙ εδώ μέσα, δε χρειάζονται άσκοπα flames.
Καλή καρδιά:lol:

dez
11/10/2006, 18:58
- ΟΧΙ, δεν ειπαμε πουθενα το ιδιο πραγμα
- Σιγουρα δεν ηταν σκοπος μου να σε μειωσω, απλα παρεθεσα τα γεγονοτα.
- Ειμαι βεβαιος οτι το προβλημα κατανοησης δεν ειναι καποιο πεισμα αλλα το γνωστο χασμα επικοινωνιας των forums.
- δεν τιθεται θεμα flame :wave2:

eNeRGy
11/10/2006, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez

οσο για το φιλο eNeRGy: το encryption ή/και protocol obfuscation ειναι λυση, προσωρινη ομως

ναι ομως τοσες μερες τσακωνεστε και μια λυση για το TS της HOL δεν ειχατε δωσει... Τουλαχιστο, εστω και προσωρινη, εγω εδωσα λυση! :D

Αν εχεις καποια μονιμη, πεστην! ;)