PDA

View Full Version : πρόβλημα : τρομπα βενζινης CBR 600F '98



matsamitsou
09/10/2006, 11:55
Γεια χαρα,
τι γνωριζουμε για τη τρομπα βενζινης στα CBR600F. To δικο μου ειναι το '98 και παρουσιασε προβλημα στις υψηλες. Συμφωνα με τον μηχανικο μου δεν δημιουργει την καταλληλη πιεση εκει, που η αναγκη για παροχη ειναι υψηλη, με αποτελεσμα να με αφηνει. Αμα το αφησω χωρις αλλαγη της τρομπας στο μελλον θα με αφηνει γενικα, και στις υψηλες και στις χαμηλες :)

Αξιζει να παει κανεις για καινουρια ; η τα δινεις μια φορα και ξενοιαζεις ;

banditgr
09/10/2006, 13:53
Εχουμε το ίδιο μοτό.
Γενικά η τρόμπα βενζίνης μας είναι χαμηλής πίεσης,αφου το μηχανάκι δεν έχει ψεκασμό.Το πρόβλημα σου μπορεί και να μην είναι η τρόμπα.Μπορείς να μετρήσεις πάντως την τρόμπα αρκετα απλά.Θα συνδέσεις την εξοδο βενζίνης της τρόμπας σε ενα δοχείο με δοσομετρητή σε ένα συγκεκριμένο χρόνο να ελέγξεις την ποσότητα καυσίμου που αντλεί.
δες παρακάτω..


64573

matsamitsou
10/10/2006, 07:33
Καλη φαση :eyepop:
Ωραιος ο bandit. :beer: Σε ευχαριστω αλλα δεν εχω λογο να τσεκαρω αν οντως εχει η τρομπα προβλημα. Η τσεπη μου ισως εχει λογο, αλλα βασικα τον εμπιστευομαι τον μηχανικο που την κοιταξε.
Απλα ρωταω αν μιλαμε για καποιο γνωστο προβλημα που παρουσιαζεται γενικα στα μηχανακια μας και με αντικατασταση με καποια καινουρια λυνεται το προβλημα μια και καλη. Η μηπως να παω για μεταχειρα.

P.S: Το οτι θα διαβαζα για jumperομα της τρομπας βενζινης ομολογω οτι δεν το περιμενα. :rotflmao:

banditgr
10/10/2006, 15:23
ok an ton empisteyese no prob.Pantos den einai kati sixno...alla mporei na ginei,idios an sinithizeis na meneis apo venzini prin giriseis rezerva (me sinepeia i trompa na stegnonei).Pantos prin koita3eis gia kainoyrgia des kai gia metaxirismeni...tha glitoseis arketa.