PDA

View Full Version : Ε.Α και θορυβομετρηση!



Ταξιδευτής
09/10/2006, 11:14
Λοιπον. Εχω και εγω να κανω ενα παραπονο για την Ελληνικη Αστυνομια.

Παρασκευη απογευμα, εχω παει για μια δουλεια στο κεντρο με το Ζ και κατεβαινω στην πλατεια του Αγ. Κωνσταντινου, στριβω στο δρομο που παει για σταθμο Λαρισσης, ωστε στα φαναρια να στριψω αριστερα για Κων/πολεως.

Ειμαι με φουλ δερματινα, μποτες, γαντια, κρανος, και περιμενω στο φαναρι λοιπον για να στριψω αριστερα.

Εκει στο φαναρι ακριβως οπως ξερετε ειναι η Διευθυνση Τροχαιας Αττικης. Ερχεται λοιπον το οργανο και μου λεει με αυστηρο τονο "ελατε δεξια παρακαλω κυριε".

Παω δεξια λοιπον (ειχε κοκκινο φαναρι για ολα τα αυτοκινητα ετσι κ αλλιως) και σταματαω.

Μου λεει "αδεια, διπλωμα, κλπ". Τα δινω ολα -καθολα νομιμος.

Κοιταει λιγο την μηχανη γυρω γυρω και ρωταει "ειναι καινουργια η μηχανη;" "Ναι, ειναι 6 μηνων".

Λεει "σας εχουμε σταματησει για ελεγχο θορυβου".
Του εξηγω οτι η μηχανη εχει την εξατμιση που εχει απο το εργοστασιο της και δεν καταλαβαινω τι νοημα θα ειχε η μετρηση θορυβου.

Μου λεει "μπορει να εχετε πειραξει κατι και να μην φαινεται" :lol: :rolleyes:

Του λεω "οκ, λοιπον ας την μετρησουμε" Του αναφερω την σταθμη θορυβου που αναγραφεται στο πλαισιο (92 db στις 5500 σαλ), και ΞΑΝΑτονιζω οτι η μηχανη ειναι ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ (που ΟΝΤΩΣ ειναι -που λεφτα για εξατμιση).

Ερχεται λοιπον κοντα και σε τονο συνομοτικο μου λεει "ανεβαστε το μεχρι τις 4μιση χιλιαδες μονο...." :winka:

Βαζω μπροστα, ανοιγω το γκαζι στο ρελαντι, με το που φτανει τις 4,000 μου λεει αστο.

Γυρναω και βλεπω το ντεσιμπελομετρο 100,4 db! Μου λεει να ξαναδοκιμασω, και δειχνει 101+.

Και αυτα στις 4,000 σαλ. ΠΟΥ να το παω στις 5μιση; Μου λεει το οργανο δειχνει οτι εισαστε πολυ πανω απο το οριο που αναγραφεται στην αδεια σας.

Του λεω "εγω κυριε μου, αγορασα μια μηχανη βασιζομενος στο οτι ειναι ολα νομιμα. Δεν εκατσα να παρω μετρητη να μετραω επιπεδα θορυβου! Η μηχανη ειναι εργοστασιακη οπως ΚΑΙ η εξατμιση (το serial number, εγκρισεις τυπου και το logo Kawasaki ηταν φαρδια πλατια στην εξατμιση!)

Μου λεει "θα σας εγραφα για 83 ευρω προστιμο, αφαιρεση πινακιδων και αδειας κυκλοφοριας, αλλα χαριστικα δεν το κανω. Ομως να πατε αμεσως στον αντιπροσωπο που την πηρατε για να την φτιαξετε".

Του λεω "Μα ειναι δυνατον; Να φτιαξω ΤΙ; Και να ειχα αλλη εξατμιση να πω ενταξει. Θα βαλω την κανονικη. Αλλα ΑΥΤΗΝ που ειναι η κανονικη της, με ΤΙ να την αλλαξω;;;;"

Εν πασει περιπτωσει μ αυτα και μ αυτα εφυγα, και ανοιγοντας απο το φαναρι του εδειξα τα επιπεδα θορυβου μου στις 10000 σαλ! :lol:

Η πλακα ειναι οτι θα μπορουσε να με εγραφε για την μικρη πινακιδα που εχω φτιαξει ΚΑΙ για το οτι ειναι κατω απο την ουρα, και ενω το ειδε δεν το εκανε.
Πιθανοτητα περασε την πινακιδα για μια απο τις καινουργιες μαλλον....

Τι να πω τωρα μετα απο αυτο; Εσεις τι λετε;

sniper
09/10/2006, 11:20
Κάθε μοντέλο (αυτοκίνητο ή μηχανάκι) γράφει στην άδεια κυκλοφορείας του το όριο θορύβου (DBA) και στις πόσες στροφές.....

Πχ. στο 954 έχω 92 dB στις 5.625 στρ/λεπτό, ενώ στο παπί 101 dB στις 6750στρ/λεπτό (τώρα που θα δω στροφές στο παπί άλλη ιστορία)

άρα..... @@ μέτρηση σου έκαναν....

τελικά σε γράψανε;

Και καλά ρε φίλε... με το Καβασάκι περίμενες να έχεις αξιοπιστία; σε 6 μήνες; :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:wave2:

Cpt. Haddock
09/10/2006, 11:25
Για μένα είχες 2 επιλογές..

α) Να τους πεις να σε γράψουν και μετά να πας στην καφασάκι γιατα περαιτέρω

β) να μην πεις κουβέντα (αφού δε σε γράψανε) και να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια (όπως κ έκανες)

:wave2: :wave2: :wave2:

Ταξιδευτής
09/10/2006, 11:27
Sniperακο, ειπαμε να μην το παμε στις Διαμαχες το θεμα...

(Αν και με το Honda που κανει σαν ηλεκτρικο σκουπακι του Telemarketing τι θορυβο να σου βρουνε;;;) :p :D :lol: :lol: :lol:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ η μετρηση ηταν για το π@ος... Χωρια που μετρουσαν στην ακρη του δρομου, σε μια πολυσυχναστη λεωφορο που εκεινη την ωρα ηταν τιγκα στην κινηση.

Και ΟΧΙ, δεν με γραψανε.

Οσο για αξιοπιστια Kawasaki.... Δεν ειμαστε εμεις με τις λιωμενες ασφαλειες, τα σπασμενα πλαισια και τα ηλεκτρικα που δουλευουν οποτε γουσταρουν....

Η μηχανη παροτι εχω αφησει τα λαδια μεσα εδω και 8000 χλμ, και με ΚΑΝΕΝΑ σερβις για 13000 χλμ δεν εχει κανει κιχ!

:D

alex14
09/10/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για μένα είχες 2 επιλογές..

α) Να τους πεις να σε γράψουν και μετά να πας στην καφασάκι γιατα περαιτέρω

β) να μην πεις κουβέντα (αφού δε σε γράψανε) και να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια (όπως κ έκανες)

:wave2: :wave2: :wave2:

+1 στο α)

:wave2:

sniper
09/10/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
....

Η μηχανη παροτι εχω αφησει τα λαδια μεσα εδω και 8000 χλμ, και με ΚΑΝΕΝΑ σερβις για 13000 χλμ δεν εχει κανει κιχ!

:D

Δεν μπορείς να καταλάβεις το χιούμορ με την διαμάχη.... να το κοιτάξεις αυτό....

Επίσης.... τα καβασάκια δεν κάνουν κιχ....

Τιποτα δεν κάνουν..... (καλά γενικότερα αυτό είναι γνωστό) Τον επιθανάτιο ρόγχο ακους μόνο..... :lol:

Ταξιδευτής
09/10/2006, 11:31
Πακταιν, η μαμα Kawasaki δεν εχει κανει τιποτα κακο.... Το οτι εχει φροντισει ΚΑΙ για την ηχητικη απολαυση μας δεν ειναι κακο....

Για ρωτα με ΠΟΣΕΣ φορες εχω ακουσει το "ρε συ, ΜΑΜΩ ακουγεται το Ζ σου"!!! :D :lol:

Cpt. Haddock
09/10/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Πακταιν, η μαμα Kawasaki δεν εχει κανει τιποτα κακο.... Το οτι εχει φροντισει ΚΑΙ για την ηχητικη απολαυση μας δεν ειναι κακο....

Για ρωτα με ΠΟΣΕΣ φορες εχω ακουσει το "ρε συ, ΜΑΜΩ ακουγεται το Ζ σου"!!! :D :lol:

ναι, ρε αρχηγέ, αυτό λέω... αν όμως παρ΄όλα αυτά σε έγραφε 2 τινα συμβαίνουν:

α) Μέτραγε για τον Π***ο

β) Η καφασάκι δίνει νούμερα για τον π****ο

either way πρέπει να βρίσκαμε μια άκρη

:wave2:

DUKASII
09/10/2006, 11:42
αφού δε σε εγραψαν ουτε γατα ουτε ζημια.
αν σε εγραφαν μπορουσες να πας δικαστικως και να αμφισβητήσεις τις μετρησεις που κανουν σε ανοιχτο χωρο..χωρις πιστοποιημένο ντεσιμπελόμετρο..
κτλ κτλ.



εμένα παλι αμα με σταματήσουνε για μετρηση θορύβου...

ειμαι σιγουρος οτι δε θα με γραψουνε!!
δε νομιζω να μετράει τοσα ντεσιμπελ το οργανακι αυτο που εχουνε..:rotflmao: :rotflmao: :lol: οποτε θα με αφήσουν να φυγω..

(λεμε τωρα...το πιθανοτερο ειναι να με αφησουνε να φυγω...χωρις το μηχανακι..)

Ταξιδευτής
09/10/2006, 11:47
Ναι φιλε Ηλια, εχεις δικιο σε αυτο. Αυτος ηταν και ο σκοπος μου λεγοντας την ολη ιστορια εδω: Να βρουμε μια ακρη.

Τωρα, να φαω την κληση, να μου παρουν πινακιδες, αδειες κλπ, και μετα να τρεχω να βγαλω το φιδι απο την τρυπα, συγνωμη αλλα δεν θα το κανω...

Ομως τα ερωτηματα ειναι πολλα:

ΠΟΣΟΙ ειμαστε σιγουροι οτι η μηχανη μας σε τυχον μετρηση θα βρεθει νομιμη; (μιλαω παντα για μαμα εξατμιση).

Τι προβλεπει ο νομος για την μετρηση θορυβου;

Δεν θα επρεπε να ειναι σε αναλογες συνθηκες με αυτες που μετρανε στα εργοστασια; (δηλαδη με ησυχια απο το περιβαλλον για να μην μετρησει αλλα αντι αλλων; )

Αν ο αλλος θελει να με γραψει, μπορω να ΑΠΑΙΤΗΣΩ να με μετρησει σε τοποθεσια χωρις μεγαλα επιπεδα θορυβου;

ΠΩΣ ειμαι σιγουρος οτι το μηχανημα που εχει δουλευει σωστα;

Τη μετρηση θορυβου ο οργανος την εκανε στα 20 εκατοστα πισω και διαγωνια απο την εξατμιση. Αυτο ειναι το σωστο;

Οι κατασκευαστες πως/που μετρανε;

XTMPAM
09/10/2006, 11:49
και τη μαμα εξατμιση πανω θα σε γραψω σου λενε και οταν πας στο υπουργειο για να σε ξαναμετρησουν για να παρεις πισω την αδεια σου (οταν σε εχουν ηδη γραψει) δε βρισκεις καμια ακρη!

Μου τυχε αυτο που λεω και ηταν και αλλα παιδια εκει στο υπουργειο οντως με τις μαμα εξατμισεις και μας εβγαζε ολους παραπανω.....Ειχαμε φρικαρει!!!Μονο που δεν τον δειραμε τον τυπο!!!Τελικα εμαθα οτι καποιος τα παιρνει ζητησα το ονομα του και ηταν ο ιδιος που μας μετραγε.......:evil: :evil: :evil:

ASTRAKITCAR
09/10/2006, 12:08
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
[B]και τη μαμα εξατμιση πανω θα σε γραψω σου λενε και οταν πας στο υπουργειο για να σε ξαναμετρησουν για να παρεις πισω την αδεια σου (οταν σε εχουν ηδη γραψει) δε βρισκεις καμια ακρη!

Μου τυχε αυτο που λεω και ηταν και αλλα παιδια εκει στο υπουργειο οντως με τις μαμα εξατμισεις και μας εβγαζε ολους παραπανω.....Ειχαμε φρικαρει!!!Μονο που δεν τον δειραμε τον τυπο!!!Τελικα εμαθα οτι καποιος τα παιρνει ζητησα το ονομα του και ηταν ο ιδιος που μας μετραγε.......


Ποιος σου υπεδειξε οτι ο συγκεκριμενος τα παιρνει?

τι εννοεις εξηγησε μας?

MIKE_16V
09/10/2006, 12:14
Κανονικα δεν πρεπει αυτος ο μετρητης να τοποθετειτε σε καποια συγκεκριμενη αποσταση απο την εξατμιση?

Εσενα μηπως τον κολλησε ακριβως απο πισω?

Οπως και να εχει το Ζ το 750 κανει τον πιο ωραιο "εργοστασιακο "θορυβο :smokin:


Εdit.

Τωρα ειδα για την αποσταση που εγραψες...δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος τροπος...αλλα εκει μαλλον παιζετε το παιχνιδι...

idi
09/10/2006, 12:20
καλα οτι να ναι.... μετρhσαν εργοστασιακο μηχανακι και δε περασε τη μετρηση τους....

δηλ περασε τις προδιαγραφες EURO και δε περασε τις προδιαγραφες "Οργανον Μητσος ο Βρωμικος"(ala Dirty Harry)

γαμω τα υπουργεια τους!!!

XTMPAM
09/10/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
[B]

Ποιος σου υπεδειξε οτι ο συγκεκριμενος τα παιρνει?

τι εννοεις εξηγησε μας?


Ενας δασκαλος οδηγησης!!Αφου εφτασα σε αδιεξοδο και δεν μπορουσα να χανω και αλλες μερες τσαμπα και αδικα σκεφτηκα δε γινεται μαλλον καποιος τα παιρνει για να γινει η δουλεια αλλιως δεν εξηγειται....Ετσι ηταν λοιπον μολις τα "πηρε" ουτε που μετρησε το μηχανακι!!!

Ξυλο θελουν αλλα πολυ και μαζεμενο!!!:evil: :evil:

ASTRAKITCAR
09/10/2006, 12:41
ποσο ειναι η ταριφα δηλαδη?

προετεινω κατι.μαζευομαστε 30-40 μαντραχαλεοι εκει κατα τις 14.00 το μεσημερακι που σχολανε οι αργοσχολοι και αφου πουμε τα γαλλικα μας του στυλ θα σας παρακολουθησουμε μεχρι το σπιτακι σας,και θα σας κοψουμε τον τσαμπουκα αν δεν στρωσετε αποχωρουμε...
τι θα κανουν θα καλεσουν την αστυνομια?
τα καναλια εμεις και παμε και για προσημειωμενα λεφτα.

τι λετε?
αν ξυπνησαν τα κοπροσκυλα στο υπουργειο θα γινει επιδημια παιδια...

Respect
09/10/2006, 12:43
Εμένα θα μου επιτρέψετε να πιστεύω πως μάλλον έπεσες σε κανα ζώο που δεν ήξερε που παν τα 4 από μετρήσεις.. :mad: κάτι σαν ορισμένους τροχονόμους που μετράν ταχύτητα με γωνία 30-40 μοιρών.. :a31:

XTMPAM
09/10/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ποσο ειναι η ταριφα δηλαδη?

προετεινω κατι.μαζευομαστε 30-40 μαντραχαλεοι εκει κατα τις 14.00 το μεσημερακι που σχολανε οι αργοσχολοι και αφου πουμε τα γαλλικα μας του στυλ θα σας παρακολουθησουμε μεχρι το σπιτακι σας,και θα σας κοψουμε τον τσαμπουκα αν δεν στρωσετε αποχωρουμε...
τι θα κανουν θα καλεσουν την αστυνομια?
τα καναλια εμεις και παμε και για προσημειωμενα λεφτα.

τι λετε?
αν ξυπνησαν τα κοπροσκυλα στο υπουργειο θα γινει επιδημια παιδια...


Καλη ιδεα :smokin: :evil:

XTMPAM
09/10/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Εμένα θα μου επιτρέψετε να πιστεύω πως μάλλον έπεσες σε κανα ζώο που δεν ήξερε που παν τα 4 από μετρήσεις.. :mad: κάτι σαν ορισμένους τροχονόμους που μετράν ταχύτητα με γωνία 30-40 μοιρών.. :a31:

Μπα μολις πηρε τα 30 ευρω ξεχασε και το μετρημα μου πε να μη πω και τιποτα στους αλλους που περιμεναν και ξεσηκωθουν!!

ASTRAKITCAR
09/10/2006, 13:37
KAKH ARXH ME TA 30 ΕΥΡΩ ΦΙΛΕ.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑΘΕΙ Ο ΚΑΡΙΟΛΗΣ ΘΑ ΚΑΛΟΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΔΟΣΕΙ......


ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΡΑΞΙΜΟ ΠΑΙΔΕΣ........

XTMPAM
09/10/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
KAKH ARXH ME TA 30 ΕΥΡΩ ΦΙΛΕ.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑΘΕΙ Ο ΚΑΡΙΟΛΗΣ ΘΑ ΚΑΛΟΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΔΟΣΕΙ......


ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΡΑΞΙΜΟ ΠΑΙΔΕΣ........

Μπας νομιζεις οτι ημουν ο πρωτος ή ο τελευταιος?

Εκεινη τη μερα ηθελα να του τη στησω απεξω και να δω ποιο ειναι το αμαξι του!!Να δεις μετα ποσο θα του στοιχιζαν τα 30 του καριολη!!!:evil: :evil:

tati
10/10/2006, 08:08
εμενα παντως που επισης με ειχανε γραψει και μου ειχαν παρει πινακίδες και ολα τα σχετικα.......

οταν πηγα στο υπουργειο για τη μετρηση και αλλά παιδιά βεβαια και αρχισε ο "αρμόδιος":lol: να κανεις τις μετρήσεις ουτε ενα μηχανακι δεν ηταν κατω απο το οριο..........

εκτός οτι μας ειχαν πιάσει τα γελια:lol: .....

μας κανει νοημα αντε φύγετε....


οτι να ναι.......

Ταξιδευτής
10/10/2006, 10:14
Oτι να ναι.... :rolleyes:

Προταση για συναντηση του club μπροστα στα κεντρικα της τροχαιας και να κανουμε ομαδικα burn out με τα μοτερ στους κοφτες! :lol: :lol: :lol:

SF
11/10/2006, 11:46
Απιθανα πράγματα... η μισή ελλάδα κυκλοφορεί με ελεύθερες που σκοτώνουν, και σταματάνε τα μαμίσια με την υποψία ειδικής μετατροπής!!! Ο,τι να' ναι......

byron
11/10/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Απιθανα πράγματα... η μισή ελλάδα κυκλοφορεί με ελεύθερες που σκοτώνουν,

Είναι γνωστό ότι οι εξατμίσεις σκοτώνουν...
Ενώ το να βάζεις ότι γουστάρεις πανω στο αυτοκίνητο, δεμένο με σπάγκο και να κυκλοφορείς οπου γουστάρεις είναι σαφέστατα ασφαλές......

(Τραβηγμενη πριν 2 ώρες στην Αθ.Λαμίας με το πράγμα να πηγαίνει αριστερα δεξιά από τον αέρα :a31: )


64900

idi
11/10/2006, 12:16
srx6 για "προεκλογικό" περίπτερο το κοβω αυτο.... που να μιλήσει μπατσος??? (οχι οτι τον νοιαζει κι'ολας...... εγω εχω δει γερους 100 χρονων να οδηγανε ΜΕ ΛΗΓΜΕΝΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ και μετα τον τυπικο ελενχο τους αφηνουν να συνεχισουν.....)

δε φταιει ο μπατσουλης αλλα τα μεγαλα κεφαλια στο μπατσαρχειο και οι πολιτικοι που νομιζουν οτι ρίχνοντας κλισεις για κρανη και «υπερβολικη ταχυτητα» θα μειωθουν τα τροχαια, χωρις να παίρνουν υπ’όψιν τους τις μελετες για τις πραγματικες αιτιες των τροχαίων ατυχημάτων

SF
11/10/2006, 12:17
Που σκοτώνουν αφτιά εννοούσα :D

Όσο για τα παραφορτωμένα φορτηγα και φορτηγακια, με σωλήνες ή κουφώματα να περισσεύουν σα μαχαίρια.... τι να πούμε τώρα...

Άσε κάτι νέες αεροτομές (σε κάφρικα κουτιά) τύπου NASA με λεπτό κοφτερό αλουμίνιο... Kαι πεζός να παραπατήσει ςκαι να πέσεις πάνω, κόβεσαι στα 3!

Λέγαμε τις προάλλες και για τα bull bars...

Να πούμε και για τα 3-4αξονικά χωρίς χαμηλό προφυλακτήρα?

Ασε τώρα δεν είναι να ανοίγουμε κουβέντες. Ένα χάος όλα.

idi
11/10/2006, 12:18
+ τα φορτηγα της οδικης βοηθειας που εχουν στο πισω μερος λαιμητόμο!!!!!

byron
11/10/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Που σκοτώνουν αφτιά εννοούσα :D


Πιάστηκα από μια λέξη για να συνεχίσω, και να πω ότι δεν ασχολούνται με μείζοντα θέματα ασφάλειας, αλλά με ::a31: Φυσικά και δεν κυριολεκτώ.

Τα παλιά τα τρόλλευ στον Πειραιά τα θυμάστε? Οι προφυλακτήρες τους πρέπει να ήταν 1 τόνο ο καθένας. Τι Leopard, και ενεργή θωράκιση.....τα ξεφτίλιζε όλα.

eNeRGy
11/10/2006, 18:17
Η μετρηση θορυβου πρεπει να γινεται:

Συμφωνα με τις στροφες αναλογουν τα χ.dB που αναγραφονται στην αδεια του οχηματος και το οργανο που καταγραφει πρεπει να βρισκεται σε 15μοιρες και αποσταση 1 μετρου απο την απολυξη της εξατμισης του οχηματος...

οποιαδηποτε αλλη μετρηση σε οποιαδηποτε αποσταση ή στροφες κινητηρα ειναι παρανομη και ακαταληλη προς καταγραφη...

Οι κατασκευαστες τα γνωριζουν αυτα... οχι ομως και οι μπατσοι που εφαγαν κατσαδα που δεν φερνουν στο τμημα αρκετες κλησεις τη μερα... ΒΛΑΧΟΙ!:evil:

Stergios69
11/10/2006, 18:19
...να συμπληρώσουμε επίσης ότι τα ''ειδικά όργανα'' πρέπει ανα τακτά χρονικά διαστήματα να καλιμπράρονται.

lampros_fazer
12/10/2006, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Δεν θα επρεπε να ειναι σε αναλογες συνθηκες με αυτες που μετρανε στα εργοστασια; (δηλαδη με ησυχια απο το περιβαλλον για να μην μετρησει αλλα αντι αλλων; )

Αν ο αλλος θελει να με γραψει, μπορω να ΑΠΑΙΤΗΣΩ να με μετρησει σε τοποθεσια χωρις μεγαλα επιπεδα θορυβου;
Εννοείται ότι κανονικά πρέπει να μετράνε σε μέρος χωρίς θόρυβο..

Ναι,μπορείς να ζητήσεις επανεξέταση..

Για τη σωστή διαδικασία και το τι μπορείς να κάνεις μετά,κοίτα εδώ (http://www.transalp.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=86&Itemid=9)..

Εγώ το παραπάνω θέλω να το βρω σε κάποιο δημόσιο/επίσημο έγγραφο,να το τυπώσω και να το κουβαλάω πάντα μαζί μου..


Άκου εκεί να σου ψυθιρίσει συνομωτικά ανέβασε το μέχρι 4000 στροφές..:dizzy: :lol: Λες και σου'κανε χάρη..

lampros_fazer
12/10/2006, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
...το οργανο που καταγραφει πρεπει να βρισκεται σε 15μοιρες και αποσταση 1 μετρου απο την απολυξη της εξατμισης του οχηματος...
Μισό μέτρο και 45 μοίρες..Κοίτα στο λινκ στο παραπάνω ποστ μου..

RapidShade
12/10/2006, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν μπορείς να καταλάβεις το χιούμορ με την διαμάχη.... να το κοιτάξεις αυτό....

Επίσης.... τα καβασάκια δεν κάνουν κιχ....

Τιποτα δεν κάνουν..... (καλά γενικότερα αυτό είναι γνωστό) Τον επιθανάτιο ρόγχο ακους μόνο..... :lol:

Είχα καιρό να μπω και να ακόμα περισσότερο να γράψω...
αλλά βλάπω ότι ακόμα "βιολί" δεν αλλάζεις...χαχαχαχα

Ετσι έτσι... να βλέπω και κάνα γνώριμο εδω μέσα :)

Να σαι καλά ρε φίλε!

eNeRGy
12/10/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Μισό μέτρο και 45 μοίρες..Κοίτα στο λινκ στο παραπάνω ποστ μου..

το ειδα!!!

θυμομουν λαθος! :ZZZ: :(

επανεξεταση να ζητησει το παιδι οποσδηποτε, ή να παει στο δικαστηριο με το χαρτι απο την αντιπροσωπια οτι δεν πειραξε τιποτα και απλα η μετρηση ηταν λαθος...

Ταξιδευτής
12/10/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
το ειδα!!!

θυμομουν λαθος! :ZZZ: :(

επανεξεταση να ζητησει το παιδι οποσδηποτε, ή να παει στο δικαστηριο με το χαρτι απο την αντιπροσωπια οτι δεν πειραξε τιποτα και απλα η μετρηση ηταν λαθος...

ΔΕΝ με γραψανε φιλε Energy, οποτε ολα καλα αυτη τη φορα... Την επομενη θα τους δωσω ενα ΚΑΛΟ λογο να με γραψουν ομως.... :D :evil:

stavrogin
12/10/2006, 11:57
Eγω νομιζω οτι απλα ηθελε να σου πουλησει μουρη.Μπορει και να ειχε νομισει οτι ειχες αφτερ μαρκετ και μετα που σε πλησιασε να ειδε οτι ηταν μαμισια αλλα ηταν πλεον αργα και προχωρησε στη μετρηση. επισης η πινακιδα κατω απο την ουρα δεινει μια "αλητικη" εμφανιση και προκαλει ορισμενους μπατσους.

soundstorm
13/10/2006, 00:04
Παιδια αλλο db και αλλο dba.δεν ξερω τι ντεσιμπελομετρα εχει η τροχαια,παντως αν εχει ψηφιακα να κοιτατε οτι μετραει dbA αυτο το μαραφετι(dba = ακουστοτητα συμφωνα με το ανθρωπινο αυτι ενω db πιεση του αερα,η πιεση που ασκουν τα ηχητικα κυμματα στον αερα).Εκτος αυτου εχει σημασια ο χωρος.Σκεφτειτε το θροισμα των φυλλων οταν εχει λιγο αερα ειναι 50-60 db.Αν λοιπον την ωρα της μετρησης περναει απο διπλα ενα φορτηγο?Ο νομος προβλεπει:ηχοματρηση σε ανηχοηκο χωρο(λεμε τωρα),45 μοιρες γωνια το ντεσιμπελομετρο απο την μπουκα της εξατμησης(γιατι διαφορετικα θα ειναι σαν να φυσας σε ενα μικροφωνο)και 30 εκοτοστα αποσταση για να μην παιρνει ο μετρητης ''προημες ανακλασεις''(παλι δηλαδη για να μην παρει το μικροφωνο της συσκευης πιεση απο τα καυσαερια)
Ολα αυτα ισχυουν,εχω παει 3 φορες δικαστηριο και με αθωωσαν.

sotpag
13/10/2006, 16:43
δεν ξρω αν το εγραψε καποιος πιο πανω αλλα δεν διαβασα ολλες τις απαντησεις



ια χαρα ειναι το μηχανακι αλλα στην περιοχη που σε μετρισε μονο το μηχανακι δεν ακουγοταν, με τοσο θορυβο γυρο.



ξεχνατε τι περιορισμους εχει καθε μετρηση,

αποσταση απο τοιχο , εξωτερικους θορυβους κλπ


οποτε απλα για αλλη μια φορα το "οργανο" ηταν :a31:

SPORAKIAS
13/10/2006, 22:33
λοιπον πηγα σημερα να με μετρησουν -με την acrapovic-

ποσο μετρησε δεν ξερω -δεν ειδα

οσοι ειχαν ερθει για να μετρηθουν τους εδωσε ενα χαρτι οτι ολα οκ και με αυτο θα παμε να παρουμε τις πινακιδες πισω :cool:

το κουφο ειναι οτι ειχε ερθει ενα παλληκαρι με ενα παπι κawa kazear με μαμα εξατμιση που τον ειχαν γραψει :eyepop:

και το γελιο ειναι οτι την ωρα που τον μετρησαν σημερα του λεει ο υπαλληλος εκει
-δηλαδη ρε φιλε γιατι ηρθες εδω για να σε ξανα γραψουμε :eyepop: :lol:

εδειχνε παλι πολυ :eyepop:

ε τοτε λεω εγω ειναι η ωρα μου να φευγω

αλλα τελικα ολα κομπλε

θα παω δευτερα να παρω την πινακιδα και θα μου σβησουν και την κληση (γνωστος) και ετσι εγινε το δικο μου ;) :cool:

μια ζωη θα τους τι λεω γιατι δεν μπορουν να μου κανουν τπτ:wave2:

tati
14/10/2006, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS


μια ζωη θα τους τι λεω γιατι δεν μπορουν να μου κανουν τπτ:wave2:

τι εννοείς δεν μπορουν να σου κανουν τίποτα? λογω του γνωστου σου? ή γενικά δεν μπορουν να σου κανουν τίποτα..(παντως και το σπασιμο νευρων στο οποιο στοχευουν πολλες φορες..ειναι αρκετο....)

:wave2:

zireous
14/10/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Εγώ το παραπάνω θέλω να το βρω σε κάποιο δημόσιο/επίσημο έγγραφο,να το τυπώσω και να το κουβαλάω πάντα μαζί μου..

Από το λίγο που έψαξα, ακόμα ισχύουν οι τρόποι μέτρησης που αναφέρονται στην υπουργική απόφαση: Αριθ. 28340/2440/92

(δές στο τέλος για το λινκ)

Με γενικό τίτλο:
Μέτρα για τον περιορισμό της ηχορύπανσης, που προέρχεται από μοτοσυκλέτες σε
συμμόρφωση προς τις διατάξεις των οδηγιών 78/1015, 87/56 και 89/238/ΕΟΚ.
(ΦΕΚ 532/Β/18-8-92)


...
2.2.3.3. Διάφορα
Οι ενδείξεις του οργάνου μετρήσεως που προκαλούνται από τον περιβάλλοντα θόρυβο και
από τον άνεμο πρέπει να είναι κατώτερες τουλάχιστον κατά 10 dB (A) από το υπό μέτρηση
ηχητικό επίπεδο. Το μικρόφωνο πρέπει να είναι εφοδιασμένο με ένα κατάλληλο πέτασμα
προφυλάξεως κατά του ανέμου, λαμβανομένης υπόψη της επιδράσεως του επί της
ευαισθησίας του μικροφώνου.
2.2.4. Μέθοδος μετρήσεως
2.2.4.1. Φύση και αριθμός μετρήσεων
Το μέγιστο ισοσταθμισμένο (Α) ηχητικό επίπεδο, εκφρασμένο σε dB (A), μετράται κατά τη
διάρκεια της περιόδου λειτουργίας που προβλέπεται στο σημείο 2.2.4.3. Τρείς μετρήσεις,
τουλάχιστον, λαμβάνονται σε κάθε σημείο μετρήσεως.
2.2.4.2. Θέση του μικροφώνου (Εικόνα 2)
Το μικρόφωνο πρέπει να τοποθετείται στο ύψος του στομίου εξατμίσεως, σε ουδεμία
περίπτωση σε ύψος κατώτερο των 0,2μ. υπεράνω της επιφάνειας του διαδρόμου. Η μεμβράνη
του μικροφώνου πρέπει να είναι προσανατολισμένη προς το άνοιγμα εξατμίσεως των αερίων
και να τοποθετείται σε απόσταση 0,5μ. από αυτό το άνοιγμα. Ο άξων μέγιστης ευαισθησίας
του μικροφώνου πρέπει να είναι παράλληλος προς την επιφάνεια του διαδρόμου και να
σχηματίζει γωνία 45º ±10º σε σχέση προς το κατακόρυφο επίπεδο που παρέχει τη διεύθυνση
εξόδου των αερίων εξατμίσεως.
Σε σχέση προς αυτό το κατακόρυφο, το μικρόφωνο πρέπει να τοποθετείται προς την πλευρά
που παρουσιάζει τη μεγαλύτερη δυνατή απόσταση μεταξύ του μικροφώνου και του
περιγράμματος της μοτοσυκλέτας (δεν λαμβάνεται υπόψη το πηδάλιο).
Αν το σύστημα εξατμίσεως περιλαμβάνει περισσότερα ανοίγματα των οποίων τα κέντρα δεν
απέχουν λιγότερο ή ίσο με 0,3μ. το μικρόφωνο πρέπει να προσανατολίζεται προς το στόμιο
το πλησιέστερο προς το περίγραμμα της μοτοσυκλέτας (δεν λαμβάνεται υπόψη το πηδάλιο) ή
προς το υψηλότερο ευρισκόμενο στόμιο σε σχέση προς την επιφάνεια του διαδρόμου. Αν οι
αποστάσεις μεταξύ των κέντρων των ανοιγμάτων είναι μεγαλύτερες των 0,3μ. εφαρμόζνται
διακριτές μετρήσεις σε κάθε άτομο εξατμίσεως και λαμβάνεται υπόψη μόνο η μεγαλύτερη
τιμή.
2.2.4.3. Συνθήκες λειτουργίας
Η κατάσταση λειτουργίας του κινητήρα σταθεροποιείται σε μια από τις ακόλουθες τιμές:

S/2 εάν S είναι ανώτερο των 5.000 στροφών ανά λεπτό,
3S/4 εάν S είναι κατώτερο ή ίσο 5.000 στροφών ανά λεπτό,

« S » είναι η κατάσταση λειτουργίας που προβλέπεται στο σημείο 2.4 του παραρτήματος ΙΙ.
Μόλις επιτευχθεί η σταθεροποιημένη κατάσταση λειτουργίας, το όργανο χειρισμού
επιταχύνσεως επαναφέρεται ταχέως στη θέση ρελαντί. Το ηχητικό επίπεδο μετράται κατά τη
διάρκεια μιας περιόδου λειτουργίας που περιλαμβάνει σύντομη διατήρηση της
σταθεροποιημένης καταστάσεως λειτουργίας καθώς και όλη τη διάρκεια της επβρανδύσεως
του ισχύοντος αποτελέσματος μετρήσεως όντος αυτού που αντιστοιχεί στη μέγιστη ένδειξη
του ηχομέτρου.
2.2.5. Αποτελέσματα (πρακτικό δοκιμής)
2.2.5.1. Το πρακτικό δοκιμής που συντάσσεται εν όψει της χορηγήσεως του πιστοποιητικού
που προβλέπεται στο παράρτημα ΙΙ αναφέρει όλα τα αναγκαία δεδομένα, ιδίως αυτά που
εχρησίμευσαν για τη μέτρηση του θορύβου της μοτοσυκλέτας εν στάσει.
2.2.5.2. Οι τιμές, στρογγυλεμένες προς το πλησιέστερο ακέραιο decibel λαμβάνονται επί της
συσκευής μετρήσεως.
Λαμβάνονται υπόψη μόνον οι τιμές που λαμβάνονται κατά την έκβαση τριών διαδοχικών
μετρήσεων και των οποίων οι αμοιβαίες αποκλίσεις δεν είναι ανώτερες των 2 dB (A).
2.2.5.3. Η λαμβανόμενη τιμή είναι το υψηλότερο αποτέλεσμα αυτών των τριών μετρήσεων.
3. ΔΙΑΤΑΞΗ ΕΞΑΤΜΙΣΕΩΣ (ΣΙΓΑΣΤΗΡΑΣ)
3.1. Αν η μοτοσυκλέτα είναι εφοδιασμένη με διατάξεις προοριζόμενες για τη μείωση του
θορύβου της εξατμίσεως (σιγαστήρες), εφαρμόζονται οι προδιαγραφές του παρόντος σημείου
3. Αν ο σωλήν αναρροφήσεως του κινητήρα είναι εφοδιασμένος με ένα φίλτρο αέρος και/ή
με έναν αποσβεστήρα θορύβων εισαγωγής, αναγκαίο(ους) για να εξασφαλισθεί η τήρηση του
αποδεκτού ηχητικού επιπέδου, αυτό το φίλτρο και/ή αυτός ο αποσβεστήρας θεωρούνται ότι
αποτελούν τμήμα του σιγαστήρα και εφαρμόζονται επίσης επ’αυτών οι προδιαγραφές του
παρόντος σημείου 3.
3.2 Το διάγραμμα του συστήματος εξατμίσεως πρέπει να επισυνάπτεται ως παράρτημα της
βεβαίωσης του παραρτήματος ΙΙΙ.
3.3 Όλοι οι σιγαστήρες πρέπει να φέρουν σήματα και επιγραφές σύμφωνα με το σημείο 3 του
παραρτήματος ΙΙ.
...

Tα υπόλοιπα στο link (http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?item_id=2956&cat_id=814). :smokin:


65413

SPORAKIAS
15/10/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
τι εννοείς δεν μπορουν να σου κανουν τίποτα? λογω του γνωστου σου? ή γενικά δεν μπορουν να σου κανουν τίποτα..(παντως και το σπασιμο νευρων στο οποιο στοχευουν πολλες φορες..ειναι αρκετο....)

:wave2:

σπασιμο...?

ποιο σπασιμο?

εγω τους κανω σπασιμο γι'αυτο και με γραφουν για τα παντα :cool:

το οτι με γραφουν (και να τα πληρωσω κιολας) για εμενα δεν ειναι τπτ

και μεσα να με πανε (εχω παει) για εμενα δεν ειναι τπτ

αρα το μονο που μπορουν να μου κανουν ειναι αυτο :a015:

δεν παιζει ομως :cool:

μπορουν να μου κανουν κατι αλλο που μου διαφευγει? :rolleyes: ;)

tati
16/10/2006, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
σπασιμο...?

ποιο σπασιμο?

εγω τους κανω σπασιμο γι'αυτο και με γραφουν για τα παντα :cool:

το οτι με γραφουν (και να τα πληρωσω κιολας) για εμενα δεν ειναι τπτ

και μεσα να με πανε (εχω παει) για εμενα δεν ειναι τπτ

αρα το μονο που μπορουν να μου κανουν ειναι αυτο :a015:

δεν παιζει ομως :cool:

μπορουν να μου κανουν κατι αλλο που μου διαφευγει? :rolleyes: ;)

κατανοητος;) :wave2:

Vezouvios
16/10/2006, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
τι εννοείς δεν μπορουν να σου κανουν τίποτα? λογω του γνωστου σου? ή γενικά δεν μπορουν να σου κανουν τίποτα..(παντως και το σπασιμο νευρων στο οποιο στοχευουν πολλες φορες..ειναι αρκετο....)

:wave2:

Καλα σου κανουν εσενα!!!!!
Γινετε να σε σταματανε 5-6 φορες την ημερα ??????:rotflmao: