PDA

View Full Version : Συνταξιοδοτικές Ασφάλειες



Χωμάτινος
10/10/2006, 19:19
Εδώ και 10 χρόνια πληρώνω τακτικά τις δόσεις μου σε μία ασφαλιστική εταιρεία προκειμένου να λάβω ένα καλό εφ' άπαξ όταν "ωριμάσω" :rotflmao: . Πολλές φορές φορές έχω σκεφτεί να την κόψω είτε λόγω εκτάκτων οικονομικών δυσχερειών, είτε -κυρίως- επειδή φοβάμαι πως τελικά δεν θα πάρω μία και τζάμπα θα τους έχω ταΐσει τόσα χρόνια.


Δεν φαντάζομαι να υπάρχει ανάμεσά μας κανένας έμπειρος ασφαλιστικός με διάθεση να μοιραστεί μαζί μας την συσσωρευμένη γνώση του.. :look:

Stergios69
10/10/2006, 19:27
Αυτό που έχω δει είναι ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ασφαλιστής δεν μπορεί να σου πει τι λεφτά θα πάρεις μετα από 10-20 χρόνια...
Σε παρόμοια κατάσταση με την γυναίκα μου κάνοντας κάποιους υπολογισμούς είδαμε ότι είναι το ίδιο με το να έχεις τα λεφτά στην τράπεζα.

oapomesa
10/10/2006, 20:30
Πρέπει κανείς να διαβάσει τι λέει το συμβολαιο.
Ο λόγος είναι ότι κυκλοφορούν πολλών ειδών.

Αν είναι ξεκάθαρο το "πότε και πόσα" τότε είναι εύκολο να δείς άν συμφέρει.

Αν δεν βγάζεις άκρη ή/και δεν είσαι σίγουρος τι γράφει μέσα, πρέπει να το δεί κάποιος σχετικός. π.χ δικηγόρος με πείρα σε τέτοια θέματα.Δεν θα συνιστούσα ασφαλιστή.

Κατά τη γνώμη μου και από προηγούμενη εμπειρία, λυπάμαι που στο λέω,δεν υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερα από μιά συστηματική και συνεπή αποταμίευση.

Η μάλλον μπορεί να υπάρχει.Αν εχω κάνει ασφαλιστήριο θανάτου και φύγω πρίν την ώρα μου.Οπότε η γυναίκα και το παιδί θα πάρουν περισσότερα χρήματα απ' όσα έχω πληρώσει.

Nik0s
10/10/2006, 23:07
Μάνο....

κόψτην :lol:

Χωρίς πλάκα, τα συνταξιοδοτικά κόψτε τα όσο είναι νωρίς για να μην πληρώνετε κερατιάτικα....

b_bong12
11/10/2006, 09:13
εχω κανει και εγω μια τετοιου ειδους ασφαλιση.
ή παιρνεις μετα απο καποια χρονια ενα μηνιατικο ως συνταξη ή παιρνεις κατ'αποκοπην ενα ποσο σαφως μεγαλυτερο απο το μηνιατικο.

Το θεμα εδω περα παιδια ειναι ο πληθωρισμος.
Δηλ. σου λεει ο ασφαλιστης οτι στα 60 σου θα παρεις τοσα.
Την παρουσα στιγμη φαινονται ελκυστικα.
Στα 60 σου ομως πια θα ειναι η αξια των χρηματων σου??
ΣΚΑΤΑ

Και εγω σκεφτομαι οτι εκανα μαλακια.
Ισως αυτο που λεει ο απομεσα περι αποταμιευσης να ειναι καλυτερο λογω επιτοκιων μιας και στην ασφαλιση σου ακολουθεις σταθερο επιτοκιο.Ενω με την αποταμιευση και την αλλαγη των επιτοκιων 'ισως΄ βγεις κερδισμενος.
Το θεμα ειναι οτι με την ασφαλιση παιρνεις τα λεφτα οπως εχουν μαζευτει ενω με την αποταμιευση σαφως θα σου μεινουν λιγοτερα αφου με την παροδο του χρονου θα σπαταλας και ορισμενα χρηματα.

Χωμάτινος
15/10/2006, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Μάνο....

κόψτην :lol:

....

ΤΗΝ ΕΚΟΨΑ :a013: και βρήκα άλλη λύση πολλή καλύτερη.

ASTRAKITCAR
16/10/2006, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
ΤΗΝ ΕΚΟΨΑ :a013: και βρήκα άλλη λύση πολλή καλύτερη.


μπορεις να μας την πεις?

panos26
16/10/2006, 11:05
για πες , για πες.........................
ενδιαφερον ακουγεται:)

Leipsippos
16/10/2006, 13:19
Χαιρετε ολοσκοτεινων, μαυρων και εμφανως παρατεταμενων μεσανύχτων μερικοι εδω μεσα και θιγετε εν αγνοια σας επαγγελματικους κλαδους δημιουργωντας εσφαλμενες εντυπωσεις.:evil:
Επι πλεον εχετε και "αποψη" και παιρνετε ελαφρα την καρδια στον λαιμο σας και τους κοπους μας ζωης των αλλων. Εδω μεσα απο οσο θυμαμαι ειναι φορουμ για μηχανες...
Τα επενδυτικα τι δουλεια εχουν; :nono:

Μανο, μιλα με το ατομο που σου πουλησε το προγραμμα εαν υπαρχει καποιο προβλημα. Δεν ξερω τι προγραμμα ειχες και τι μπορει να μην σου αρεσε αλλα υπαρχουν πολλες ασφαλιστικες με επενδυσεις σε αμοιβαια, ομολογα κτλ που μπορεις να βρεις κατι που σου ταιριαζει απο την στιγμη που αποφασισες να παρεις μια τοσο σοβαρη αποφαση.

Julius
16/10/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Εδώ και 10 χρόνια πληρώνω τακτικά τις δόσεις μου σε μία ασφαλιστική εταιρεία προκειμένου να λάβω ένα καλό εφ' άπαξ όταν "ωριμάσω" :rotflmao: . Πολλές φορές φορές έχω σκεφτεί να την κόψω είτε λόγω εκτάκτων οικονομικών δυσχερειών, είτε -κυρίως- επειδή φοβάμαι πως τελικά δεν θα πάρω μία και τζάμπα θα τους έχω ταΐσει τόσα χρόνια.


Δεν φαντάζομαι να υπάρχει ανάμεσά μας κανένας έμπειρος ασφαλιστικός με διάθεση να μοιραστεί μαζί μας την συσσωρευμένη γνώση του.. :look:



Μάνο το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις το συμβόλαιο σου και να το πας να το δει κάποιος «ειδικός»

Είναι μέγιστη ανευθυνότητα να σε «συμβουλεύσει» κάποιος βγάζοντας συμπεράσματα από το post σου, μια και μιλάμε για αποταμίευση πολλών χρόνων που ίσως μια λάθος κίνηση έχει σαν αποτέλεσμα να χάσεις αρκετά χρήματα

panos26
16/10/2006, 14:06
δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα μονο..................................
φιλε μου εσενα τι σε πειραζει αν μιλαμε για ασφαλιστικα προγραμματα μεσα σε ενα forum για μηχανες!!!!!!!!!!!!!!!!!!
πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεσε και οχι μονο αυτο αλλα με ποιο σκοπο πας να σταματησεις ενα διαλογο αναμεσα σε ανθρωπους που προσπαθουν να μαθουν
το συμφερον τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

ελεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

panos26
16/10/2006, 14:07
μιλαω για τον leipsippos

Julius
16/10/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
μιλαω για τον leipsippos nai re pano, nomizo oti kai o Leipsippos kai ego sou apantame sto erotima sou

den xanei kanenas tipota, ektos apo ton dimiourgo toy post EAN akousei kapoia "eykoli" apopsh poy egrapse kapoios synforumitis

yparxoun anthropoi pou mporoun na ton voithisoun kai nomizo oti o asfalistis pou toy poulise to programma tha eitane o idikoteros na toy lysei tis apories

panos26
16/10/2006, 15:03
για να καταλαβεις τι με χαλασε κοιτα πως απαντας εσυ :

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις το συμβόλαιο σου και να το πας να το δει κάποιος «ειδικός»


και πως απαντα ο leipsippos :
Χαιρετε ολοσκοτεινων, μαυρων και εμφανως παρατεταμενων μεσανύχτων μερικοι εδω μεσα και θιγετε εν αγνοια σας επαγγελματικους κλαδους δημιουργωντας εσφαλμενες εντυπωσεις.

-απαντω σε αυτο: δεν θιγουμε αλλα ουτε δημιουργουμε εσφαλμενες εντυπωσεις φιλε μου, την αποψη μας λεμε-ακουμε που ο καθενας μας την αξιολογη οπως αυτος νομιζει !

Επι πλεον εχετε και "αποψη" και παιρνετε ελαφρα την καρδια στον λαιμο σας και τους κοπους μας ζωης των αλλων. Εδω μεσα απο οσο θυμαμαι ειναι φορουμ για μηχανες...
Τα επενδυτικα τι δουλεια εχουν;

απαντω
:eyepop: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

XTMPAM
16/10/2006, 15:22
Στα συνταξιοδοτικα ειναι καταρχην οι υψηλες προμηθειες που χρεωνουν οι ασφαλιστικες και οτι το ποσο που δινει ο ασφαλιζομενος επενδυεται 100% συνηθως μετα τον τριτο χρονο ασφαλισης του και επιπλεον βαζοντας και το προσαρτημα ΑΠΑ (Απαλλαγη Πληρωμης Ασφαλιστρων λογω Μονιμης Ολικης Ανικανοτητας) μειωνεται στην ουσια κατα πολυ η αποδοση του ολου προγραμματος!
Ειναι παντως μονοδρομος οσον αφορα το συνταξιοδοτικο απλα πρεπει η κυβερνηση να δωσει περισσοτερα κινητρα στους πολιτες αλλα και στις ασφαλιστικες για να δημιουργηθουν ευνοικοτεροι οροι!

Προς το παρον εγω και ο καθε εγω που εχω μια αποψη επι του θεματος αντι να δινω τα λεφτα μου στην ασφαλιστικη για να τα επενδυσει (γιατι αυτο κανει) τα επενδυω εγω ο ιδιος αγοραζοντας μετοχες επιτυγχανοντας ετσι χαμηλοτερο κοστος προμηθειας και αμεση επενδυση των χρηματων μου.Αρκει βεβαια αυτο να το κανω συστηματικα και οχι οποτε το θυμαμαι!Ετσι εχω κερδος και απο τα μερισματα των μετοχων και με την παροδο των χρονων ενα ειναι σιγουρο , πως θα μαι κερδισμενος.
Για οποιον ομως δε γνωριζει ολα αυτα μπορει να του φαινονται κινεζικα.Η λυση παντως του βαζω λεφτα στην τραπεζα σιγουρα ειναι πολυ χειροτερη απο το να κανει καποιος ενα συνταξιοδοτικο ,το οποιο δειχνει την αξια του στο τελος του, οταν δηλ ερθει η ωρα της συνταξης!Σε αυτα πρεπει παντα να ρωταει και να προσεχει κανεις ποια ειναι η ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ αποδοση !

panos26
16/10/2006, 16:10
οταν κανεις ενα συνταξιοδοτικο βασισμενο σε αμοιβεα κεφαλαια εξωτερικου απο οτι ξερω δεν υπαρχει εγγυημενη αποδοση,,,
αν κανω καποιο λαθος παρακαλω διορθωστε με.


XTMPAM προσωπικα επειδη δεν εχω την γνωσης σχετικα με αγορα μετοχον οντως μου φαινονται λιγο κινεζικα,
τι αλλο μπορω να κανω και ρωταω εσενα γιατι απ΄οτι καταλαβα
εισαι αρκετα ενημερωμενος.

(μην φανταστεις οτι επενδυο τρελα λεφτα κανενα 1000 το χρονο)

καθε προταση - συμβουλη δεκτη:)

Χωμάτινος
16/10/2006, 18:21
Συνάδελφοι είμαι ανεύθυνος :wacko: αλλά όχι σε σημείο βλακείας :lol: (νομίζω :look: )

Τέλος πάντων, κατ' αρχάς ευχαριστώ γιά την συμβολή σας. Ο λόγος που αποφάσισα να την κόψω έτσι εύκολα ήταν ότι όταν ρώτησα τι ποσό θα εισπράψω αν την εξαγοράσω, μου είπαν 3.500 ενώ όλα αυτά τα χρόνια έχω δώσει 4.000, δηλαδή ούτε τα λεφτά μου πίσω :eyepop:

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα απ' ότι φαίνεται αρχίζει να "αποδίδει καρπούς" κοντά στην λήξη του προκειμένου να σε κρατήσουνε δέσμιο καθ' όλην την διάρκεια του συμβολαίου. Αφού δεν είχα διαβάσει τα ψιλά γράμματα, ας πρόσεχα -τα περι ανευθυνότητας που λέγαμε :lol: - .

Βρήκα που λέτε λογαριασμό σε κάποια τράπεζα, όπου ξεκινάς με κατάθεση 1.500 minimum και ακολούθως 60 κάθε μήνα. Δεν είναι λογαριαμός ταμιευτηρίου οπότε δεν μπορείς να κάνεις αναλήψεις κατά το δοκούν, το μόνο που μπορείς είναι να τον κόψεις όποτε θέλεις και να σηκώσεις ότι έχει μέσα. Αν πας σε τόπο χλοερό ο συνδικαιούχος εισπράττει το διπλάσιο του λογαριασμού. Το ξέρω ότι η περιγραφή μου είναι διάτρητη, αλλά ακόμη δεν το έχω μελετήσει σε βάθος, θα μάθω και θα σας πω.

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι τα 220 που δίνω κάθε 3μηνο στην ασφαλιστική "πονάνε", ενώ 60 κάθε μήνα όχι. Άσε που επειδή είμαι στούρνος στα οικονομικά έτσι μπορώ με μιά ματιά να ξέρω που βρίσκομαι, ενώ στην ασφαλιστική κρύβουν την απλή αριθμητική πίσω από δυσνόητες ορολογίες που ελλείψει εξειδικευμένων γνώσεων, δεν μπορούσα να αποκρυπτογραφήσω.

Αυτά :wave2:

panos26
17/10/2006, 08:14
χωματινε αν μαθεις περισσοτερα καλα θα ηταν να μας ενημερωσεις,
και για να μην πουνε καποιοι οτι κανεις διαφημιση στειλε πμ αν μπορεις με καποια στοιχεια για να το τσεκαρουμε και εμεις.
;)

firefox
17/10/2006, 08:41
και εγω θα ηθελα περισσοτερες ινφο περι του θεματος....

panos26
07/03/2007, 09:35
επειδη το αφησαμε λιγο το θεμα και ξεχαστηκε, το επαναφερω!!!!!:D

μηπως εχουμε κατι νεοτερο με το θεμα !

ξερεις κανεις αν εχει βγει κανενα καινουργιο προγραμμα που να αξιζει
να το τσεκαρουμε;;;;;

:beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
08/03/2007, 08:30
Αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα και στις δύο περιπτώσεις είναι ο πληθωρισμός.

Στην μεν πρώτη περίπτωση , οι ασφαλιστικές, σε ενημερώνουν (αν έχεις καλό ασφαλιστή) οτι το ποσό που δίνεις μάλλον θέλει αναπροσαρμογή στο ποσοστό (τουλάχιστον!) της φετινής πληθωριστικής αύξησης, έτσι ώστε τα χιλιάδες euro που θα πάρεις στο τέλος να μην αγοράζουν μόνο καραμέλες.

Στην μεν δεύτερη με την τράπεζα, παίζουν επιτόκια , πληθωριστικές τάσεις κτλ που πρέπει κάποιος να λάβει υπόψη ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, εφόσον μιλάμε για μικροκατάθεση (εώς και 50.000? νομίζω).

Σε κάθε περίπτωση... ΡΩΤΗΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟ... είναι πολύ σημαντικό θέμα για να τεθεί προς άποψη σε ενα forum.


Gandalf

Vstrommer71
08/03/2007, 11:45
Γκουχ,γκουχ ευχαριστω.Θα συνεχισω να προτιμω το κακο(πλην Δημοσιο) ΙΚΑ:smokin:

jen
09/03/2007, 13:46
:) Το πρώτο - και απαραίτητο που πρέπει να κάνει κάποιος για να "παίξει" στο χρηματιστήριο είναι να ανοίξει λογ/μο φύλαξης.
Αυτό γίνεται πηγαίνοντας π.χ. σε κάποιο κατ/μα τράπεζας και έχοντας μαζί μας ταυτότητα και ΑΦΜ
Θα ανοιχτεί στο συγκεκριμένο κατάστημα ένας τραπεζικός λογ/μος ο οποίος θα χρησιμεύει για να αφαιρούνται τα ποσά των μτχ. που αγοράζονται ή να πιστώνονται αντίστοιχα τα ποσά των μτχ. που πωλούνται.
Ο λογ/μος αυτός θα συνδέεται με τον λογ/μο φύλαξης (εκεί βρίσκεται το σύνολο των τεμαχίων μτχ. που έχουμε)
Αφού ανοίξουμε λογ/μο φύλαξης μπορούμε είτε μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking),είτε μέσω τηλ. εξυπηρέτησης (call center) ή και μέσω καταστήματος να πραγματοποιούμε τις αγοραπωλησίες μας
Μια μικρή εικόνα του πως λειτουργεί το χρηματιστήριο και τί αποδόσεις/χάσιμο μπορεί να έχετε θα πάρετε μπαίνοντας στο capital. gr (αν θεωρείται διαφήμιση παρακαλώ να το σβήσετε).
Προσοχή ο χρόνος που παρουσιάζονται τα δεδομένα στο συγκεκριμένο site είναι με καθυστέρηση 10 λεπτών...
Ελπίζω να βοήθησα....:wave2: