PDA

View Full Version : Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης



perastikos
11/10/2006, 15:54
Καλησπέρα σε όλους,

Μιας και άρχισε να χειμωνιάζει είπα να βάλω την μπαγκαζιέρα στο Transalp, ξέρετε να έχεις μαζί κανένα παντελονάκι (σαν αυτό που είχα ρωτήσει σε παλιότερο post), κάπου να βάζεις τις μπότες, το δεύτερο κράνος (βρίσκεις ένα μωρό στη στάση να περιμένει :smokin: κλπ κλπ).

Η μέση ταχύτητά μου στη διαδρομή που κάνω σχεδόν καθημερινά είναι 90-100 χιλ/ώρα δηλαδή είναι εκτός πόλης (Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου κλπ).

Ερωτήσεις. Η μπαγκαζιέρα σε αυτές τις συνθήκες (λόγω του αέρα κυρίως αλλά και του βάρους της):
- προσθέτει κατανάλωση?
- δυσκολεύει την οδήγηση?
- κάτι άλλο που δεν μου έρχεται λόγω απειρίας?

Σχόλια του τύπου:
"Μα καλά είσαι τρελός! Transalp και τόσο καιρό είσαι χωρίς μπαγκαζιέρα? Το Transalp χωρίς μπαγκαζιέρα δείχνει ξεβράκωτο κλπ" αγνοούνται :lol: Εμένα μου αρέσει εξίσου (ίσως και περισσότερο) χωρίς μπαγκαζιέρα :smokin:

kachius
11/10/2006, 15:59
Δε θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα :wave2:

θα δυσκολεύει λίγο το συνοδηγό στο ανέβα/κατέβα αλλά...ποιός νοιάζεται...;

Cpt. Haddock
11/10/2006, 15:59
Σε αυτές τις ταχύτητες δε θα έχεις πρόβλημα

:wave2:

Αν πας πάνω από 120 θα σου κοσκινίζει λίγο

Κατανάλωση, θεωρητικά θα αυξηθει αλλά ανεπαίσθητα

crs-k
11/10/2006, 16:02
Μπορει να αισθανθεις να σου "κουναει" λιγο πισω η μηχανη, αλλα σε περισσοτερα χιλιομετρα απ' αυτα που λες! :wacko:

Οτιδηποτε "χαλαει" την αεροδυναμικη, σαφως και προσθετει στην καταναλωση.
Οι διαφορες ομως αυτες (και με δεδομενο οτι εσυ εισαι μπροστα απ' την μπαγκαζιερα) πρεπει να ειναι της ταξης των 10 λεπτων στο γεμισμα ... :p :lol:

Cpt. Haddock
11/10/2006, 16:05
Έλα ρε Χρήστο τα ίδια γράψαμε!

:beer: :rotflmao:


Περαστικέ, επειδή έγραψες αυτό:



Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Η μπαγκαζιέρα σε αυτές τις συνθήκες (λόγω ...........αλλά και του βάρους της):


Η μπαγκαζιέρα από μόνη της είναι ελαφριά, φρόντισε να την κρατας έτσι, λίγα και όχι βαριά πράγματα

:wave2: :wave2: :wave2:

perastikos
11/10/2006, 16:15
θα δυσκολεύει λίγο το συνοδηγό στο ανέβα/κατέβα αλλά...ποιός νοιάζεται...; [/B]

Σωστός :D

@Cpt. Haddock:

Βάρος ιδιαίτερο δεν έχει... Aυτά που έχω μέσα παίζει να είναι και πιο ελαφριά από την ίδια την μπαγκαζιέρα ;)
http://www.kappamoto.com/catalogo/cat_01.asp?idC=1&lan=eng&idM=62&model=K52

Ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις :wave2:

Cpt. Haddock
11/10/2006, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
@Cpt. Haddock:

Βάρος ιδιαίτερο δεν έχει... Aυτά που έχω μέσα παίζει να είναι και πιο ελαφριά από την ίδια την μπαγκαζιέρα ;)
http://www.kappamoto.com/catalogo/cat_01.asp?idC=1&lan=eng&idM=62&model=K52


αν τη θες μόνο για τη χρήση που είπες δε βρίσκω λόγο να πάρεις την 52αρα και η 46αρα μια χαρά είναι

χωράει κι αυτή 2 κράνΟΙ :lol: αλλά πρακτικά μιλώντας δε χρειάζεται να κουβαλάς μαζί το δεύτερο

:wave2: :wave2: :wave2:

perastikos
11/10/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αν τη θες μόνο για τη χρήση που είπες δε βρίσκω λόγο να πάρεις την 52αρα και η 46αρα μια χαρά είναι

χωράει κι αυτή 2 κράνΟΙ :lol: αλλά πρακτικά μιλώντας δε χρειάζεται να κουβαλάς μαζί το δεύτερο

:wave2: :wave2: :wave2:

Ναι, το ξέρω πως είναι λίγο μεγάλη και ακριβή αλλά την μηχανή την είχα πάρει μεταχειρισμένη από συγγενή. Αυτός, δυστυχώς καινούργια μηχανή δεν πήρε (έγινε μπαμπάς, τον έπρηζε η γυναίκα, καταλαβαίνεις) οπότε ότι είχε και δεν είχε για μηχανή μου τα έδωσε (μπουφάν, κράνος, μπότες κλπ) επομένως κρίμα είναι να αγοράσω καινούργια μικρότερη.

Όσο για το δεύτερο κράνος.... Αφού υπάρχει χώρος και ελαφρύ είναι, άστο μέσα, ποτέ δεν ξέρεις ;) :p

anf125
11/10/2006, 18:38
[i]
Όσο για το δεύτερο κράνος.... Αφού υπάρχει χώρος και ελαφρύ είναι, άστο μέσα, ποτέ δεν ξέρεις ;) :p [/B]

Αν ανεβαίνει συχνά δεύτερο άτομο σαφώς δεν είναι περιττό (το 2ο κράνος).

kostisthegreek
11/10/2006, 20:46
Ισως να σε παραξενέψει λίγο στην αρχή ώσπου να τη συνηθήσεις γιατί όπως και να το κάνουμε είναι πρόσθετο βάρος και όγκος πίσω κι έστω ελάχιστα επιρεάζει την ευστάθεια της μοτο.

Vstrommer71
12/10/2006, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Καλησπέρα σε όλους,

Μιας και άρχισε να χειμωνιάζει είπα να βάλω την μπαγκαζιέρα στο Transalp, ξέρετε να έχεις μαζί κανένα παντελονάκι (σαν αυτό που είχα ρωτήσει σε παλιότερο post), κάπου να βάζεις τις μπότες, το δεύτερο κράνος (βρίσκεις ένα μωρό στη στάση να περιμένει :smokin: κλπ κλπ).

Η μέση ταχύτητά μου στη διαδρομή που κάνω σχεδόν καθημερινά είναι 90-100 χιλ/ώρα δηλαδή είναι εκτός πόλης (Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου κλπ).

Ερωτήσεις. Η μπαγκαζιέρα σε αυτές τις συνθήκες (λόγω του αέρα κυρίως αλλά και του βάρους της):
- προσθέτει κατανάλωση?
- δυσκολεύει την οδήγηση?
- κάτι άλλο που δεν μου έρχεται λόγω απειρίας?

Σχόλια του τύπου:
"Μα καλά είσαι τρελός! Transalp και τόσο καιρό είσαι χωρίς μπαγκαζιέρα? Το Transalp χωρίς μπαγκαζιέρα δείχνει ξεβράκωτο κλπ" αγνοούνται :lol: Εμένα μου αρέσει εξίσου (ίσως και περισσότερο) χωρίς μπαγκαζιέρα :smokin:
Η μπαγκαζιερα γενικα ΚΟΥΝΑΕΙ,γιατι δεν δοκιμαζεις κατι σε υφασματινα σαμαρια?

crs-k
12/10/2006, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Η μπαγκαζιερα γενικα ΚΟΥΝΑΕΙ,γιατι δεν δοκιμαζεις κατι σε υφασματινα σαμαρια?


Γιατι, "ανεμιζουν" (πετανε), ΔΕΝ εχουν ασφαλεια, ΔΕΝ ειναι αδιαβροχα, μετακινουνται, με κινδυνο ανα πασα στιγμη να ακουμπησουν στην εξατμηση και να παρεις φωτια και τελικα μοιαζεις με Χαρλεας ... :sick:


:lol: :rotflmao: :lol:

Vstrommer71
12/10/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Γιατι, "ανεμιζουν" (πετανε), ΔΕΝ εχουν ασφαλεια, ΔΕΝ ειναι αδιαβροχα, μετακινουνται, με κινδυνο ανα πασα στιγμη να ακουμπησουν στην εξατμηση και να παρεις φωτια και τελικα μοιαζεις με Χαρλεας ... :sick:


:lol: :rotflmao: :lol:
*"Πετανε" αν ΔΕΝ τα στερεωνεις σε βασεις για πλαϊνες βαλιτσες(εγω θα βαλω και στο DRZ σημερα)
*Απο ασφαλεια ειναι γεγονος οτι δεν προσφερουν
*Μπαζουν μετα απο ΠΟΛΛΗ βροχη(παιζουν και αδιαβροχα καλυμματα)
Εν τελει σε ολα τα πραγματα δεν υπαρχει τελεια λυση,απλα επιλεγεις αυτη που σε καλυπτει περισσοτερο:beer:

crs-k
12/10/2006, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
.................
Εν τελει σε ολα τα πραγματα δεν υπαρχει τελεια λυση,απλα επιλεγεις αυτη που σε καλυπτει περισσοτερο:beer:


Μιας και ΔΕΝ μιλαμε για μακρυνα ταξιδια, αλλα για μικρομετακινησεις, οι μπαγκαζιερα ΣΑΦΩΣ υπερεχει.

Ασε που ...

Για να τοποθετησεις σωστα τα σαμαρια, επιβαρυνεσαι ΚΑΙ με καγκελα (βασεις) κι επιπλεον ΔΕΝ χωρανε κρανη εκει μεσα ... :smilea:

Vstrommer71
12/10/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μιας και ΔΕΝ μιλαμε για μακρυνα ταξιδια, αλλα για μικρομετακινησεις, οι μπαγκαζιερα ΣΑΦΩΣ υπερεχει.

Ασε που ...

Για να τοποθετησεις σωστα τα σαμαρια, επιβαρυνεσαι ΚΑΙ με καγκελα (βασεις) κι επιπλεον ΔΕΝ χωρανε κρανη εκει μεσα ... :smilea:
OK,δεν θα τσακωθουμε κιολας για το ποιο ειναι καλυτερο!(Το πολυ πολυ να μονομαχησουμε!:lol: )

Θα ερθεις με τον Μανο προς Ζηρεια το Σ/Κ?

crs-k
12/10/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
.........................
Θα ερθεις με τον Μανο προς Ζηρεια το Σ/Κ?


:a27:


:lol: :rotflmao: :lol:


Οχι! Και θα 'ναι και μαλακια να παει κι ο Μανος! :sick:

zireous
14/10/2006, 00:20
Το top case είναι πάντα ενοχλητικό. Καλό είναι μια ενόχληση να είναι μικρή ενόχληση.

http://www.casporttouring.com/thestore/prods/10128.html

Χωράει 2 full face κράνη (στο πλάι), δεν ενοχλεί μέχρι τα 120χλμ/ώρα, πλήρως αδιάβροχή, κάνει και σαν πλαϊνες... ά και πωλείται μαζί με μηχανή έ... :smokin: