PDA

View Full Version : Πιεσεις μεσα στη πιστα!!!Πως γινεται να διαβασουμε το λαστιχο??



GTZ750
11/10/2006, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
γιατί στην περιοχή αυτή επιτάχυνες και ζόριζες το λάστιχο. Από ότι δείχνει το λάστιχο θα έπρεπε να έμπαινες με περισσότερη φόρα στις στροφές και να μην αναγκάζεσαι να "χουφτώνεις" γκάζι στις εξόδους κινδυνεύοντας για hi και φθείροντας χωρίς λόγο τα λάστιχα. Το λάστιχό σου δούλεψε σωστά αλλά όχι τέλεια όπως του φίλου σου. Ίσως με +2 έως +4psi να διορθωνόταν η κατάσταση αλλά παίζει κύριο ρόλο το πρώτο που σου γράφω και βεβαίως τι ανάρτηση έχεις ....!!!!
κοίτα το λάστιχο του φίλου τι τέλειο δούλεμα έχει: ρυτίδα και ίσα-ίσα κόμπο.
Εσένα έχει κυματισμό και όχι ρυτίδα και χοντρό κόμπο αντί για μικρό:wave2: :sun:

καμμία φωτό από μπροστινό λάστιχο έχεις ?

* κουκλιά τα μοτό σας

:beer:


με αφορμη αυτο θα μπορουσε καποιος να μας εξηγησει πως μπορουμε να διαβασουμε το λαστιχο τι ακριβως πρεπι να κανουμε??

και εννοω απο πιεσεις και απο αναρτησεις!!!

δυτυχως δεν εχω φτασει ακομα να καταλαβαινω τι πρεπει να κανω στις αναρτησεις και γενικα με τις πιεσεις στην πιστα!!!

οι πιεσεις που χρησιμοποιησα για την πιστα ηταν 34 μπροστα, 30 πισω!!

nktr περημενω απαντηση!!!!:wave2:


65032

GTZ750
11/10/2006, 23:18
οσο για την αναρτηση ειναι η μαμα και σαφως δεν εχω πειραξει τιποτα!!!

γιατι οπως ελεγε και σε μια γελειογραφια του μοτο(ξερετε απο αυτες που ειναι στην τελευται σελιδα) "αμα δεν ξερεις δεν το πειραζεις!!:wave2: :wave2:

nktR
11/10/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
με αφορμη αυτο θα μπορουσε καποιος να μας εξηγησει πως μπορουμε να διαβασουμε το λαστιχο τι ακριβως πρεπι να κανουμε??

και εννοω απο πιεσεις και απο αναρτησεις!!!

δυτυχως δεν εχω φτασει ακομα να καταλαβαινω τι πρεπει να κανω στις αναρτησεις και γενικα με τις πιεσεις στην πιστα!!!

οι πιεσεις που χρησιμοποιησα για την πιστα ηταν 34 μπροστα, 30 πισω!!

nktr περημενω απαντηση!!!!:wave2:

Πιστεύω ότι βλέπεις και μόνος σου τη διαφορά στο δούλεμα...


65034

GTZ750
11/10/2006, 23:43
την διαφορα την βλεπω και ειναι πολυ εμφανεις!!!!

αυτο εχει να κανει αποκλειστικα στο ανοιγμα του γκαζιου στην εξοδο??

nktR
12/10/2006, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
οσο για την αναρτηση ειναι η μαμα και σαφως δεν εχω πειραξει τιποτα!!!

γιατι οπως ελεγε και σε μια γελειογραφια του μοτο(ξερετε απο αυτες που ειναι στην τελευται σελιδα) "αμα δεν ξερεις δεν το πειραζεις!!:wave2: :wave2:

από τη στιγμή που δεν έχεις καμμία κακή προειδοποίηση ούτε ασάφεια δεν πειράζεις τίποτα. Μόλις αρχίσει να σε προειδοποιεί ΤΟΤΕ και μόνο ΤΟΤΕ κάνεις + κλικ στις αποσβέσεις συμπίεσης.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ.

Στο θέμα μας λοιπόν. Στάνταρ πίεση δεν υπάρχει. Είναι κυρίως αναλόγως τη μηχανή (ιπποδύναμη), το λάστιχο (μάρκα-τύπος-ελαστικό) και η ανάρτηση να είναι ρυθμισμένη προς το ελατήριο κυρίως στο νορμάλ και σαφώς οι συμπιέσεις να δουλεύουν.

Εγώ προσωπικά ξεκινούσα με πολιτικό λάστιχο από 34-34 έκανα 5 γύρους, έβγαινα έξω και κοιτούσα το δούλεμα των ελαστικών πως δουλεύει. Εάν δούλευε ίσα - ίσα που μαύριζε κατέβαζα πίεση - 2.
Εγώ το δούλεψα 33-33 και στα Slick 32-32.

Από τη φωτό που βλέπω πιστεύω ότι με +3 max +4 θα είσουν οκ.
Όσο για το μη γραμμικό άνοιγμα γκαζιού σε συνδυασμό με χαμηλή πίεση, ναί εκεί οφείλεται. Με +psi η κατάσταση καλυτερεύει.

Πρέπει να κάνεις 5 γύρους και να βγαίνεις για τσεκ έξω.
Οδηγός σου θα είναι η φωτογραφία του φίλου σου και θα προσπαθείς πάνω - κάτω να είσαι σε αυτή τη κατάσταση.

*εάν δεις τα λάστιχα του Γιάννη Μπούστα θα κλαίς
:bawl:
η ανάρτηση είναι μαλακή για να διαβάζει με αργές συμπιέσεις και επαναφορές και τα λάστιχα απλώς ελαφριά ρυτίδα και το κομπάκι το ΨΑΧΝΕΙΣ !!!
Βέβαια ο Γιάννης οδηγάει με φόρα εισόδου και όχι εξόδου όπως οι περισσότεροι. Και εκεί είναι το λάθος. Νομίζουν ότι είναι γρήγοροι ανοίγοντας τέρμα γκάζι και σε περνάει κάποιος με φόρα εισόδου σα να είσαι σταματημένος με 20 + !!!! και λες ρε φούστη τι γίνεται .......?????

Ξεκινήστε τους πρώτους γύρους χαλαρά χωρίς ιδιαίτερα φρένα και γκάζι (ούτε και στην ευθεία) και συνηθήστε τη φόρα εισόδου και κλίσης για πολλούς γύρους. Μετά θα έρθουν όλα μόνα τους. Και γκάζι και φρένο και ξεκούραστα και χρόνοι.:beer:

παώ για ύπνο γιατί 6.30 :eyepop:
θα γράψω το πρωϊ
καληνύχτα
:wave2:

κάπως έτσι να αλλάζει η γόμα συνέχεια αλλά χωρίς τρελή και άσκοπη φθορά και ίσως και λίγο παράπάνω


65036

H.A.Balafoutre
13/10/2006, 02:30
Μπούστας το Μάϊο που μας πέρασε στις Σέρρες, με 749 για αρχή.


65234

H.A.Balafoutre
13/10/2006, 02:36
Μπούστας, με 999. Στον ίδιο αγώνα. Περιττό να σας πω πως σε όλες τις στροφές δεν άκουγες τον κινητήρα, εκτός από την ευθεία. Πάντα περνούσε τις στροφές με φόρα. Ειδικά στα εσάκια τα πρώτα που μπορούσα να δω και να ακούσω από κοντά. Και το Σεπτέμβρη στον αγώνα πάλι το ίδιο στύλ. Με το 999 είχε κάνει 1+ δευτερόλεπτο για την pole position από τον δεύτερο και στο τέλος κέρδισε τον αγώνα με 13+ δευτερόλεπτα πάλι από τον 2ο.

Δεν έτυχε, αλλά, πέτυχε.;)


65235

S16
03/06/2008, 08:07
Ας κανω εδω την ερωτηση μου.

Τα δεδομενα:

μηχανη: CBR 600 07
λαστιχο: bridgestone 002 γομες 2 και 3
πιστα: Μέγαρα

τι πιεσεις να βαλω?

Ειναι η δευτερη φορα που θα μπω για trackday και ακομα με απασχολουν αλλα πραγματα, οποτε δεν εχω καμια γνωση και αποψη για το τι δουλευει και τι οχι.

nktR
03/06/2008, 08:38
κανονικά πρέπει να μάθεις τως πως δουλεύει το ελαστικό σου σωστά βλέπε ψωτό πιο πάνω γιατί το δούλεμα του ελαστικού σου ορίζει και την πίεση.
Ένα γενικό συμπέρασμα είναι: ξεκινάς από 32 μπροστά έως 30 και σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις (πολιτικών ελαστικών όχι γόμες και 29)
πίσω από 31 έως και 28.
καλό Trackday :wave2:

*το συγκεκριμένο λάστιχο είναι απλά καταπληκτικό. Τι γόμες έχεις? V2 εμπρός και V3 πίσω ή μήπως το ανάποδο ?

dimdoc
03/06/2008, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
από τη στιγμή που δεν έχεις καμμία κακή προειδοποίηση ούτε ασάφεια δεν πειράζεις τίποτα. Μόλις αρχίσει να σε προειδοποιεί ΤΟΤΕ και μόνο ΤΟΤΕ κάνεις + κλικ στις αποσβέσεις συμπίεσης.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ.

Στο θέμα μας λοιπόν. Στάνταρ πίεση δεν υπάρχει. Είναι κυρίως αναλόγως τη μηχανή (ιπποδύναμη), το λάστιχο (μάρκα-τύπος-ελαστικό) και η ανάρτηση να είναι ρυθμισμένη προς το ελατήριο κυρίως στο νορμάλ και σαφώς οι συμπιέσεις να δουλεύουν.

Εγώ προσωπικά ξεκινούσα με πολιτικό λάστιχο από 34-34 έκανα 5 γύρους, έβγαινα έξω και κοιτούσα το δούλεμα των ελαστικών πως δουλεύει. Εάν δούλευε ίσα - ίσα που μαύριζε κατέβαζα πίεση - 2.
Εγώ το δούλεψα 33-33 και στα Slick 32-32.

Από τη φωτό που βλέπω πιστεύω ότι με +3 max +4 θα είσουν οκ.
Όσο για το μη γραμμικό άνοιγμα γκαζιού σε συνδυασμό με χαμηλή πίεση, ναί εκεί οφείλεται. Με +psi η κατάσταση καλυτερεύει.

Πρέπει να κάνεις 5 γύρους και να βγαίνεις για τσεκ έξω.
Οδηγός σου θα είναι η φωτογραφία του φίλου σου και θα προσπαθείς πάνω - κάτω να είσαι σε αυτή τη κατάσταση.

*εάν δεις τα λάστιχα του Γιάννη Μπούστα θα κλαίς
:bawl:
η ανάρτηση είναι μαλακή για να διαβάζει με αργές συμπιέσεις και επαναφορές και τα λάστιχα απλώς ελαφριά ρυτίδα και το κομπάκι το ΨΑΧΝΕΙΣ !!!
Βέβαια ο Γιάννης οδηγάει με φόρα εισόδου και όχι εξόδου όπως οι περισσότεροι. Και εκεί είναι το λάθος. Νομίζουν ότι είναι γρήγοροι ανοίγοντας τέρμα γκάζι και σε περνάει κάποιος με φόρα εισόδου σα να είσαι σταματημένος με 20 + !!!! και λες ρε φούστη τι γίνεται .......?????



Φιλε nktr εχω ενστασεις σε αυτα που γραφεις και μαλιστα αρκετες

-παραθετεις φωτο απο σωστο δουλεμα ελαστικου-σωστοτερο τουλαχιστον απο την πρωτη φοτο που παρεθεσε ο φιλος (ενα bridgestone). Τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι λαθος η πιεση στο bridgestone-εμενα προσωπικα τιποτα, περαν οτι ειναι αλλος τυπος/μαρκα ελαστικου και απλα αλλο οδηγικο στυλ (με χουφτωμα του γκαζιου στις εξοδους)...ειναι φυσιολογικο να φαγωθει ετσι, μια χαρα δειχνει...

-λες "οταν αρχισει να σε προειδοποιει τοτε και μονο τοτε κανεις+ κλικ στις αποσβεσεις συμπιεσης"
Εδω λιγο το χασαμε...τι ειδους προειδοποιηση ειναι αυτη (παρα πολυ μεγαλη γενικοτητα) πρωτον και δευτερον η γειατρεια για καθε ασαφεια η οτιδηποτε αλλο ειναι να προσθεσεις κλικ στην αποσβεση συμπιεσης?
Σε καμια περιπτωση... Καθε αντιδραση/κουνημα/γλιστρημα της αναρτησης θελει διαφορετικη ρυθμιση για να αντιμετωπισθει...μπορει να θελει χαλαρωμα της αποσβεσης συμπιεσης η και ρυθμιση απλα της επαναφορας...προτεινεις ενα χειρισμο προς μια κατευθυνση (σα να λαμε προς πασαν νοσον...) και αυτο ειναι λαθος.
Για να ρυθμισεις μια αναρτηση θα πρεπει και να κατεχεις το θεμα σε βαθος αλλα και ο αναβατης να ειναι σε θεση να σου μεταφερει ακριβως τι συμβαινει και τον ενοχλει και σε ποια φαση, πχ στην εισοδο χωρις γκαζι, στην εξοδο με γκαζι ανοιγει/κλεινει τη τροχια κλπ κλπ, αλλιως δε γινεται τιποτα..

-Επισης αποσβεσεις δεν εχει το ελατηριο, οπως γραφεις, το ελατηριο εχει προφορτιση και οχι αποσβεση ή επαναφορα

-τα "κομπακια" που λες ειναι φυσιολογικα, το λαστιχο που δουλευει με χαμηλη πιεση το καταλαβαινεις απο το "ζαρωμα" της γομας στις ακρες του ελαστικου που ειναι πυκνο και "αγριο" και οχι απο τα "κομπακια"

-οι πιεσεις που αναφερεις οτι χρησιμοποιεις, παρολο που δεν αναφερεις τον τυπο του ελαστικου παρα μονο οτι ειναι γομα, σε πρωτη αποψη φαινονται γενικα ψηλες για race λαστιχα...για παραδειγμα σε michelin race εχουμε φτασει να χρησιμοποιουμε και 23psi στο πισω λαστιχο (οδηγια της εταιριας, οχι δικη μου, αλλα δουλευει...). Σε πιρελι ξερω οτι βαζουν γυρω στο 28 εως max 30...

-τελος η κατασταση του ελαστικου μετα απο 5 γυρους δεν ειναι το μονο που πρεπει να ληφθει υποψη για τη ρυθμιση των πιεσεων, αν δε "δειχνει"να δουλευει καλα, αλλα μας δινει καλη αισθηση και κρατημα δεν υπαρχει λογος να πειραζουμε τις πιεσεις

www.feelthetrack.com εχει ενα ωραιο αρθρακι με φωτογραφιες πολυ κατατοπιστικες:beer:

S16
03/06/2008, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
κανονικά πρέπει να μάθεις τως πως δουλεύει το ελαστικό σου σωστά βλέπε ψωτό πιο πάνω γιατί το δούλεμα του ελαστικού σου ορίζει και την πίεση.
Ένα γενικό συμπέρασμα είναι: ξεκινάς από 32 μπροστά έως 30 και σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις (πολιτικών ελαστικών όχι γόμες και 29)
πίσω από 31 έως και 28.
καλό Trackday :wave2:

*το συγκεκριμένο λάστιχο είναι απλά καταπληκτικό. Τι γόμες έχεις? V2 εμπρός και V3 πίσω ή μήπως το ανάποδο ?

3 εμπρος
2 πισω

Ο Ψυχογιος που μου τα εβαλε μου ειπε 30 εμπρος πισω και μου εκανε εντυπωση που μου προτεινε ιδια πιεση και για τα δυο λαστιχα.
Απο τις φωτο φαινεται πως δουλευει το λαστιχο ως προς την πιεση ή ως προς τις ρυθμισεις τις αναρτησης.

Στο προηγουμενο trackday (Ζαφειροπουλος) ηταν κατι "παιδια" στον τεχνικο ελεγχο τα οποια ειχαν CBR σαν το δικο μου και μου ειπαν αυτοι πιεσεις και μου σκαλισαν και τις αναρτησεις.
Το λαστιχο μετα απο 4 20 λεπτα ηταν σαν αυτα του R1 που ποσταρες παραπανω. Αρα ειχαν κανει καλη δουλεια!!!

Το θεμα ειναι οτι τωρα δεν εχω πια αυτες τις ρυθμισεις.

nktR
03/06/2008, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Φιλε nktr εχω ενστασεις σε αυτα που γραφεις και μαλιστα αρκετες

-παραθετεις φωτο απο σωστο δουλεμα ελαστικου-σωστοτερο τουλαχιστον απο την πρωτη φοτο που παρεθεσε ο φιλος (ενα bridgestone). Τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι λαθος η πιεση στο bridgestone-εμενα προσωπικα τιποτα, περαν οτι ειναι αλλος τυπος/μαρκα ελαστικου και απλα αλλο οδηγικο στυλ (με χουφτωμα του γκαζιου στις εξοδους)...ειναι φυσιολογικο να φαγωθει ετσι, μια χαρα δειχνει...
Nαι βεβαίως και πολύ σωστά αναφέρεις ότι παίζει ρόλο το οδηγικό στύλ (με χουφτωμα του γκαζιου στις εξοδους), αλλά το δούλεμα σε συνάρτηση με το "φάγωμα" του ελαστικού είναι άσκοπο και χωρίς διάρκεια=1 ημέρα και ούτε, χρήσης στην πίστα.

-λες "οταν αρχισει να σε προειδοποιει τοτε και μονο τοτε κανεις+ κλικ στις αποσβεσεις συμπιεσης"
Εδω λιγο το χασαμε...τι ειδους προειδοποιηση ειναι αυτη (παρα πολυ μεγαλη γενικοτητα) πρωτον και δευτερον η γειατρεια για καθε ασαφεια η οτιδηποτε αλλο ειναι να προσθεσεις κλικ στην αποσβεση συμπιεσης? Σε καμια περιπτωση... Καθε αντιδραση/κουνημα/γλιστρημα της αναρτησης θελει διαφορετικη ρυθμιση για να αντιμετωπισθει...μπορει να θελει χαλαρωμα της αποσβεσης συμπιεσης η και ρυθμιση απλα της επαναφορας...προτεινεις ενα χειρισμο προς μια κατευθυνση (σα να λαμε προς πασαν νοσον...) και αυτο ειναι λαθος.
Εννοώ ότι δεν πειράζουμε αναρτήσεις από τη στιγμή που δεν νιώθουμε άβολα και προβληματισμένα στη μοτό καθώς προειδοποιήσεις από κουνήματα και ασάφειες ("λαστιχάρισμα ανάρτησης" ή ταλαντώσεις από λάθος αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς π.χ.-δεν τα έγραψα τόσο λεπτομερώς γιατί δυστυχώς μετά από τόσες συζητήσεις τα παιδιά που δεν έχουν ή δεν θέλουν να έχουν ιδέα από αναρτήσεις θα μπερδευτούν. Γι αυτό από την αρχή ανέφερα "από τη στιγμή που δεν έχεις καμμία κακή προειδοποίηση ούτε ασάφεια δεν πειράζεις τίποτα". Πιστεύω ότι πρέπει να εμπιστευτούν τις υπερμοτό που έχουν και να μην βάζουν τίποτα στο κεφάλι τους που θα τους κόψει την χαρά και την εμπιστοσύνη στις μοτοσκλέτες τους. Από εκεί και πέρα ανάλογα την οδήγηση που θα κάνουν και τα γυρολόγια που θα γράψουν αρχίζουν οι ουσιαστικές ρυθμίσεις


Για να ρυθμισεις μια αναρτηση θα πρεπει και να κατεχεις το θεμα σε βαθος αλλα και ο αναβατης να ειναι σε θεση να σου μεταφερει ακριβως τι συμβαινει και τον ενοχλει και σε ποια φαση, πχ στην εισοδο χωρις γκαζι, στην εξοδο με γκαζι ανοιγει/κλεινει τη τροχια κλπ κλπ, αλλιως δε γινεται τιποτα.. 100% σωστό αλλά όχι την φάση που είναι ο αδαής ιδιώτης και δεν έχει την γνώση να στα μεταφέρει


-Επισης αποσβεσεις δεν εχει το ελατηριο, οπως γραφεις, το ελατηριο εχει προφορτιση και οχι αποσβεση ή επαναφορα ρε συ δεν σε προλαβαίνω !!!! Εννοείται !!!! αυτό που λέω είναι ότι δεν πειράζεις ελατήριο (βράδυ το έγραψα) !!!


-τα "κομπακια" που λες ειναι φυσιολογικα, το λαστιχο που δουλευει με χαμηλη πιεση το καταλαβαινεις απο το "ζαρωμα" της γομας στις ακρες του ελαστικου που ειναι πυκνο και "αγριο" και οχι απο τα "κομπακια" Το ζάρωμα είναι που δείχνει το δούλεμα, γι αυτό και έβαλα τη φωτό με το ζάρωμα αλλά το κομπάκι το έγραψα για να γίνει πιο κατανοητό


-οι πιεσεις που αναφερεις οτι χρησιμοποιεις, παρολο που δεν αναφερεις τον τυπο του ελαστικου παρα μονο οτι ειναι γομα, σε πρωτη αποψη φαινονται γενικα ψηλες για race λαστιχα...για παραδειγμα σε michelin race εχουμε φτασει να χρησιμοποιουμε και 23psi στο πισω λαστιχο (οδηγια της εταιριας, οχι δικη μου, αλλα δουλευει...). Σε πιρελι ξερω οτι βαζουν γυρω στο 28 εως max 30...
το ίδιο συζητούσαμε και με τον υπεύθυνο του αγωνιστικού τμήματος της Michelin, τα λάστιχα ήταν τα Michelin Track Days slick, που προτείνουν από 32 έως 28 για Σέρρες, μόνο για τα Continental έχω ακούσει ότι δουλεύουν με 24 πίσω στις Σέρρες !!! στην επόμενη αλλαγή θα τα δοκιμάσω

-τελος η κατασταση του ελαστικου μετα απο 5 γυρους δεν ειναι το μονο που πρεπει να ληφθει υποψη για τη ρυθμιση των πιεσεων, αν δε "δειχνει"να δουλευει καλα, αλλα μας δινει καλη αισθηση και κρατημα δεν υπαρχει λογος να πειραζουμε τις πιεσεις Εάν δεν αλλάζει η γόμα κατά αυτό τον τρόπο που ανέφερες πιο πάνω καλό είναι να μην πιέζουμε για χρόνο

www.feelthetrack.com εχει ενα ωραιο αρθρακι με φωτογραφιες πολυ κατατοπιστικες:beer: Είναι πολύ καλό το έχω δεί γιατί σου λέει που ακριβώς να ψαχτείς

να και το δούλεμα από τα Continetal με 24 πίεση Σέρρες !!!!

ps: μην με πιάνεις απ΄τα μούτρα...βράδυ το έγραψα και πολλές φορές τη σκέψη δεν την ακολουθούν τα χέρια...:wave2:

πάω να δουλέψω τώρα γιατί με τις ενστάσεις σου έφαγα και μία ώρα...:lol: :wave2:


132642

S16
04/06/2008, 19:35
Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι φταιει που το λαστιχο βγηκε ετσι?


132756

nktR
04/06/2008, 21:31
μια χαρά μου δείχνει. Σωστό είναι το δούλεμα. Εάν εννοείς για τα κομμάτια γόμας, μάλλον είναι από όλα τα λάστιχα που αλλάζει η γόμα τους και το υλικό είναι στην άσφαλτο και τα μαζεύει το λάστιχό σου κυρίως στα φρένα της ευθείας και στην κ1 . Τι λες dimdoc?

JIMK7
04/06/2008, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc


-Επισης αποσβεσεις δεν εχει το ελατηριο, οπως γραφεις, το ελατηριο εχει προφορτιση και οχι αποσβεση ή επαναφορα



Κ ομως το ελατηριο παιζει μεγαλη σημασια ακομα και στην αποσβεση οταν ειχα προβλημα με την πισω αναρτηση(με την αποσβεση) τοτε ο κ ΤΑΣΟΥΛΗΣ μου εστειλε ενα λιγο πιο μαλακο ελατηριο κ βελτιωθηκε η αποσβεση της αναρτησης :winka:

S16
04/06/2008, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
μια χαρά μου δείχνει. Σωστό είναι το δούλεμα. Εάν εννοείς για τα κομμάτια γόμας, μάλλον είναι από όλα τα λάστιχα που αλλάζει η γόμα τους και το υλικό είναι στην άσφαλτο και τα μαζεύει το λάστιχό σου κυρίως στα φρένα της ευθείας και στην κ1 . Τι λες dimdoc?

Αρχικα ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ειμαι λιγο μπλεγμενος.

Το πισω βγηκε πολυ καλο, χωρις "μαλι". Αλλα το μπροστα σα να ειδε ολα.

Αν σας πω οτι με τα λαστιχα αυτα γλιστραγα τι θα πειτε; Βεβαια δεν ειμαι και ο καλυτερος-σταθεροτερος οδηγος για να κρινω λαστιχα.

Απλα με ενδιαφερει η γνωμη και η γνωση σας για να αρχισω να βγαζω ενα ενα παραγοντα στην ακτη.

Δειτε αλλη μια


132759

JIMK7
04/06/2008, 21:50
Oταν θελετε να μαθετε τις σωστες πιεσεις που πρεπει να εχετε αυτο θα σας στο πει ο χρονος κ μονο ο χρονος που γυριζετε μεσα στη πιστα και κανενας αλλος :winka: οι κατασκευαστες σας λενε στο περιπου απο εκει κ περα οι παραγοντες ειναι πολλοι ασφαλτος , θερμοκρασια ,αναρτησεις ,ποσο χερας εισαι κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.

:wave2: :wave2:

S16
04/06/2008, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Oταν θελετε να μαθετε τις σωστες πιεσεις που πρεπει να εχετε αυτο θα σας στο πει ο χρονος κ μονο ο χρονος που γυριζετε μεσα στη πιστα και κανενας αλλος :winka: οι κατασκευαστες σας λενε στο περιπου απο εκει κ περα οι παραγοντες ειναι πολλοι ασφαλτος , θερμοκρασια ,αναρτησεις ,ποσο χερας εισαι κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.

:wave2: :wave2:

οταν εισαι εμπειρος αυτο γινεται. Οταν ομως ξεκινας τοτε ειναι δυσκολο να βρεις που ειναι το προβλημα.

josbi
05/06/2008, 08:22
καλημερα σας κυριοι! βασικα εχω μια απορια! εχω ενα R6 και ενω το πισω ελαστικο τελειωνει και δουλευει αρκετα καλα το εμπρος παντα μενει στην ακρη του απατητο περιπου 1με 1/5 εκατοστο!! και το κουλο ειναι οτι ολοι μου λενε να προσεχω γιατι περνω μεγαλες κλησεις!! πως το καταφερνω αυτο??!!

dimdoc
05/06/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Κ ομως το ελατηριο παιζει μεγαλη σημασια ακομα και στην αποσβεση οταν ειχα προβλημα με την πισω αναρτηση(με την αποσβεση) τοτε ο κ ΤΑΣΟΥΛΗΣ μου εστειλε ενα λιγο πιο μαλακο ελατηριο κ βελτιωθηκε η αποσβεση της αναρτησης :winka:

Αυτο που γραφω ειναι οτι το ελατηριο δεν εχει ρυθμιση αποσβεσης, εχει ρυθμιση προφορτισης. Η αποσβεση συμπιεσης εκφραζει την ταχυτητα με την οποια συμπιεζεται ενα ελατηριο, η αποσβεση συμπιεσης ειναι αυτη που "ελεγχει" τη συμπιεση του ελατηριου. Ενα μαλακοτερο ελατηριο ελεγχεται ευκολοτερα απο τα υδραυλικα απο οτι ενα σκληροτερο, τοσο προς τη συμπιεση, οσο και προς την εκταση του. Με την εννοια αυτη, ναι, ενα ελατηριο παιζει ρολο στη συμπιεση...μπορει να της διευκολυνει η να της δυσκολευει τη "ζωη"

Αυτο που ειχες προβλημα με τη πισω αναρτηση ειναι απιθανο να ηταν η συμπιεση, δηλ τα υδραυλικα, καθως απο το εργοστασιο αυτες οι αναρτησεις ερχονται με βαλβινγκ που να ελεγχει σωστα ελατηρια διαφορετικων σκληροτητων (τουλαχιστον τα βασικα νουμερα). Μαλλον απλα το ελατηριο ηταν σκληρο για τα κιλα σου, οποτε με το σωστο ηρθαν και τα sag στη θεση τους και το ολο συστημα δουλεψε καλυτερα, οποτε σου φανηκε και η αναρτηση να αποσβενει καλυτερα
.
.
.
.

.
.
.Το να τελειωνει το πισω λαστιχο αλλα οχι ταυτοχρονα το μπροστα ειναι φυσιολογικο, ετσι πρεπει να συμβαινει και γινεται σε ολες τις μοτοσυκλετες (εκτος απο περιπτωσεις που καποιος εχει αλλαξει δραματικα τη γεωμετρια προς το γρηγοροτερο)
.
.

.
...το λαστιχο στην αλλη φωτογραφια μου φαινεται οτι δουλευει μια χαρα:beer:
.
.
.
.
.εντιτ, το μπροστινο στη τελευταια φωτογραφια δειχνει οτι αναπηδα σε καποιες φασεις, θα πειραζα λιγο προς το + την αποσβεση επαναφορας...βεβαια απο φωτογραφια μονο και χωρις να ξερουμε τι συμπτωματα παρουσιαζει (το "γλιστραγα" δε λει τιποτα) δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος...

josbi
05/06/2008, 09:25
.Το να τελειωνει το πισω λαστιχο αλλα οχι ταυτοχρονα το μπροστα ειναι φυσιολογικο, ετσι πρεπει να συμβαινει και γινεται σε ολες τις μοτοσυκλετες (εκτος απο περιπτωσεις που καποιος εχει αλλαξει δραματικα τη γεωμετρια προς το γρηγοροτερο)
.


καταλαβα!! αν και εχω κατεβασει τα τιμονια κατω απο την πλακα και + 4 χιλιοστα στην γεωμετρια παλι δεν!! προφανως το πισω αμορτισερ να θελει λιγο σηκωμα στην ουρα! γιατι το λεω αυτο?! οταν το εβαλα (WP) το μιχανακι ηταν αρκετα γρηγορο στης αλλαγες κατευθεινσης μετα ομως το πειραξε ενας μιχανικος και αλλαξε! εγινε πιο αργο!! μπορει να παιζει ρολο αυτο??!

S16
05/06/2008, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
...το λαστιχο στην αλλη φωτογραφια μου φαινεται οτι δουλευει μια χαρα:beer:
.
.
.
.
.εντιτ, το μπροστινο στη τελευταια φωτογραφια δειχνει οτι αναπηδα σε καποιες φασεις, θα πειραζα λιγο προς το + την αποσβεση επαναφορας...βεβαια απο φωτογραφια μονο και χωρις να ξερουμε τι συμπτωματα παρουσιαζει (το "γλιστραγα" δε λει τιποτα) δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος...

Ειναι το ιδιο λαστιχο, απλα απο διαφορετικη οπτικη γωνια.:alien:

Οταν λες προς το + εννοεις να την αυξήσω?

Συμφωνω οτι το γλυστραγα δε λεει κατι. Αλλωστε δεν οδηγαω ακομα τοσο στρωτα-σταθερα έτσι ωστε να μπορω να ριξω ευθυνες στο λαστιχο ή στις ρυθμισεις της αναρτησης.

Απλα εβλεπα τα λαστιχα αυτων που εβγαιναν απο το γρηγορο γκρουπ και ηταν πολυ ομοιομορφα φαγωμενα και θεωρησα οτι κατι δεν παει καλα.

Επισης στο προηγουμενο trackday που φοραγα κατι τελειωμενα Dunlop sportmax qualifer τα λαστιχα φαινοταν οτι δουλευαν καλυτερα.
Αλλα και στο 1000 που ειχα και ειχα κανει σχολειο με diablo corsa δεν ειχα ξαναδει το λαστιχο να γινεται ετσι.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

dimdoc
05/06/2008, 09:36
Φιλε μου δεν χρειαζεται να πειραξεις κατι. Αν καταφερεις να τελειωνει το μπροστα μαζι με το πισω η και νωριτερα, καποιος εχει μ@λακιστει αγρια με τη γεωμετρια, δηλ την εχει κανει λαθος!!!

Εχε υποψη σου οτι με γενναιο σηκωμα πισω και χαμηλωμα μπροστα το μηχανακι μπορει να γινει νευρικο αλλα και ασαφες. Επισης χανει προσφυση πισω. Αν το μηχανακι που εχεις ειναι αυτο της φωτογραφιας, δηλ R6 καρμπυρατερατο στειλε μου πμ να σου πω ενα βασικο μπουσουλα για τη γεωμετρια, ετρεχα με τετοιο 3 χρονια και εχω δοκιμασει πολλες ρυθμισεις
.
.
.


.
.
Με το + εννοω να την αυξησεις φυσικα
.
.
.
.

Το Σαββατο θα ειμαι Μεγαρα , αν καποιος θελει ας ερθει να τα πουμε απο κοντα :beer:

S16
05/06/2008, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc

Με το + εννοω να την αυξησεις φυσικα
.

Το Σαββατο θα ειμαι Μεγαρα , αν καποιος θελει ας ερθει να τα πουμε απο κοντα :beer:

Τι ωρα θα εισαι εκει?
Πως σε αναγνωριζουμε?

Βολτα θα πας ή θα μπεις πιστα?

Λογικα θα πεταχτω μια βολτουλα!

nktR
05/06/2008, 09:51
το κατά πόσο τελειώνει γρήγορα ή όχι δεν παίζει ρόλο το προφίλ του ελαστικού, σχεδίαση - κορώνα ?

Γιατί έχω παρατηρήσει, με το ίδιο μοτό σε κάποια ελαστικά τελειώνουν σχεδόν παράλληλα και σε κάποια αφήνουν κάτι παραπάνω.
Βέβαια το καθορίζει και οι κλίσεις που παίρνεις. Το Michelin Power Race για παράδειγμα με κωδικό C (πιο επιθετική κορώνα) για το μπροστινό αφήνει 3 - 4 χιλ. ενώ το BT-002 (κλασσική κορώνα) δεν αφήνει σχεδόν τίποτα.

Παιδιά αυτή η συζήτηση θέλει χρόνο. Καλύτερα όπως είπε και o dimdoc πίστα.

καλημέρα και καλή δουλειά :wave2:

dimdoc
05/06/2008, 09:53
Θα ειμαι λογικα με ενα μαυρο Μιλε και αν και παω εκει για αλλο λογο, λεω να ερθω με φορμα να κανω καμια γυροβολια:beer:

josbi
05/06/2008, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Φιλε μου δεν χρειαζεται να πειραξεις κατι. Αν καταφερεις να τελειωνει το μπροστα μαζι με το πισω η και νωριτερα, καποιος εχει μ@λακιστει αγρια με τη γεωμετρια, δηλ την εχει κανει λαθος!!!

Εχε υποψη σου οτι με γενναιο σηκωμα πισω και χαμηλωμα μπροστα το μηχανακι μπορει να γινει νευρικο αλλα και ασαφες. Επισης χανει προσφυση πισω. Αν το μηχανακι που εχεις ειναι αυτο της φωτογραφιας, δηλ R6 καρμπυρατερατο στειλε μου πμ να σου πω ενα βασικο μπουσουλα για τη γεωμετρια, ετρεχα με τετοιο 3 χρονια και εχω δοκιμασει πολλες ρυθμισεις
.
.
.


.
.
Με το + εννοω να την αυξησεις φυσικα
.
.
.
.

Το Σαββατο θα ειμαι Μεγαρα , αν καποιος θελει ας ερθει να τα πουμε απο κοντα :beer:




ναι φιλε μου θα το ηθελα πολυ αυτο!! το σαββατο εχει TRACK DAYS? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΜ??

S16
05/06/2008, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Θα ειμαι λογικα με ενα μαυρο Μιλε και αν και παω εκει για αλλο λογο, λεω να ερθω με φορμα να κανω καμια γυροβολια:beer:

Αφου δε βλεπω πουθενα να εχει trackday το Σαββατο πως θα μπεις?

Τι ωρα να ερθω περιπου? 12 ειναι καλα?

akis_1
05/06/2008, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι φταιει που το λαστιχο βγηκε ετσι?

Προφανος απο γλυστρημα εγινε ετσι θελει μαλακομα το εργαλειο.:wave2:

byron
05/06/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Αφου δε βλεπω πουθενα να εχει trackday το Σαββατο πως θα μπεις?

Τι ωρα να ερθω περιπου? 12 ειναι καλα?

Το Σάββατο έχει αγώνα club racing, και ο dimdoc θα είναι εκεί όχι με την ιδιότητα του αγωνιζόμενου αλλά του γιατρού.

@->nktr, dimdoc :beer:

byron
05/06/2008, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από josbi
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΜ??

Το πμ είναι προσωπικό μήνυμα. Στο κάτω μέρος κάθε ποστ χρήστη, εχει κάποιες επιλογές. Μία απ΄αυτές είναι το πμ. Στέλνεις μήνυμα που δεν είναι σε κοινή θέα.

ΥΓ. Αν κάποιοι σου πουν ότι πμ σημαίνει Πουλί Μικρό μη μασήσεις. :D

kinhsh
05/06/2008, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι φταιει που το λαστιχο βγηκε ετσι?
Εγω νομιζω οτι στα Μεγαρα αφου τα φρενα αναβουν γιατι να μην αναβουν και τα λαστιχα .Οποτε λαστιχο που ειναι πολυ μαλακο για τις συνθηκες μου φαινεται και εχει εχει βαρεσει διαλυση.

S16
05/06/2008, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Προφανος απο γλυστρημα εγινε ετσι θελει μαλακομα το εργαλειο.:wave2:

CBR 600 07 ειναι και ηταν μαμα οι ρυθμισεις στην αναρτηση.

Την προηγουμενη φορα μα σκαλισμενες αναρτησεις (αλλα και με αλλα λαστιχα, δρομισια) το λαστιχο ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση.:sick: :sick:

S16
05/06/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το Σάββατο έχει αγώνα club racing, και ο dimdoc θα είναι εκεί όχι με την ιδιότητα του αγωνιζόμενου αλλά του γιατρού.

@->nktr, dimdoc :beer:

Ευχαριστω Βυρωνα.:beer:

S16
05/06/2008, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Εγω νομιζω οτι στα Μεγαρα αφου τα φρενα αναβουν γιατι να μην αναβουν και τα λαστιχα .Οποτε λαστιχο που ειναι πολυ μαλακο για τις συνθηκες μου φαινεται και εχει εχει βαρεσει διαλυση.

002 type 3 ειναι το λαστιχο που σημαινει medium γομα

Το πισω ηταν type 2 και βγηκε σε πολυ καλυτερη κατασταση.

Το ερωτημα μου ειναι γιατι τα λαστιχα των γρηγορων έβγαιναν σε πολυ καλυτερη κατασταση?:confused: :confused:

JIMK7
05/06/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16


Το ερωτημα μου ειναι γιατι τα λαστιχα των γρηγορων έβγαιναν σε πολυ καλυτερη κατασταση?:confused: :confused:

Γιατι πολυ απλα ειχαν κατα πολυ καλυτερα στημενα μηχανακια απο το δικο σου;) με αποτελεσμα να μην αναπηδαει στην ασφαλτο η ροδα :winka: και μην νομιζεις οτι οταν παλευεις με το γκαζι δεν τρως λαστιχα ενω συγχρονως γυρνας και πιο αργα ;) ολα ειναι θεμα ροης και το γκαζι θελει γλυκαδα και οχι αγαρμπες κινησεις :( όταν το καταφερεις αυτό τοτε θα εισαι ενταξει από λαστιχα και χρονους που είναι και το ζητουμενο :beer: :beer:

kinhsh
06/06/2008, 01:43
Το 002 στην μεσαια γομμα με θερμοκρασιες καλοκαιριου λιωνει και δεν αντεχει προφανως θελει την σκληρη γομμα τωρα. Οσο για το οι αλλοι ειχαν λαστιχα σε καλυτερη κατασταση νομιζω οτι εχει να κανει με το οτι ειχαν αλλες μαρκες πχ πιρελι η μετζελερ που εχουν πιο σφιχτες γομμες και δεν ανεβαζουν τοση θερμοκρασια οση το 002. Αυτη ειναι και η μαγκια του 002 ομως και γενικοτερα της μπριτζεστον,η απολυτη προβλεψιμοτητα. Αποδειξη που εχεις τερματισει μπροστινο κατι πολυ δυσκολο. Οσο για την ρυθμιση των αναρτησεων στα Μεγαρα πιστευω οτι εχουν ασημαντο ρολο γιατι στις περισσοτερες στροφες περναει κανεις με 80 χλμ. Η αναρτηση παιζει ρολο σε πιστες με στροφες περισσοτερων χλμ.

S16
06/06/2008, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Γιατι πολυ απλα ειχαν κατα πολυ καλυτερα στημενα μηχανακια απο το δικο σου;) με αποτελεσμα να μην αναπηδαει στην ασφαλτο η ροδα :winka: και μην νομιζεις οτι οταν παλευεις με το γκαζι δεν τρως λαστιχα ενω συγχρονως γυρνας και πιο αργα ;) ολα ειναι θεμα ροης και το γκαζι θελει γλυκαδα και οχι αγαρμπες κινησεις :( όταν το καταφερεις αυτό τοτε θα εισαι ενταξει από λαστιχα και χρονους που είναι και το ζητουμενο :beer: :beer:

Σιγουρα μεγαλο μερος ευθυνης για την κατασταση των ελαστικων παιζει και η οδηγηση μου.

Δεν εχει ροη και καποιες φορες καποιοι ατσαλοι χειρισμοι ειχαν σαν αποτελεσμα το γλιστριμα.

Απλα ελεγα μηπως εσεις σαν πιο εμπειροι μπορουσατε να δειτε κατι...απο την κατασταση του ελαστικου.

:wave2:

S16
06/06/2008, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Το 002 στην μεσαια γομμα με θερμοκρασιες καλοκαιριου λιωνει και δεν αντεχει προφανως θελει την σκληρη γομμα τωρα. Οσο για το οι αλλοι ειχαν λαστιχα σε καλυτερη κατασταση νομιζω οτι εχει να κανει με το οτι ειχαν αλλες μαρκες πχ πιρελι η μετζελερ που εχουν πιο σφιχτες γομμες και δεν ανεβαζουν τοση θερμοκρασια οση το 002. Αυτη ειναι και η μαγκια του 002 ομως και γενικοτερα της μπριτζεστον,η απολυτη προβλεψιμοτητα. Αποδειξη που εχεις τερματισει μπροστινο κατι πολυ δυσκολο. Οσο για την ρυθμιση των αναρτησεων στα Μεγαρα πιστευω οτι εχουν ασημαντο ρολο γιατι στις περισσοτερες στροφες περναει κανεις με 80 χλμ. Η αναρτηση παιζει ρολο σε πιστες με στροφες περισσοτερων χλμ.

Εδω εχεις καπιοιο δικιο. Τα περισσοτερα λαστιχα που ειδα ηταν diablo, ενω δεν καταφερα να εντοπισω ουτε ενα 002.
Εχω αλλο ενα ζευγαρι type 2 εμπρος-πισω τα οποια θα τα δοκιμασω καποια στιγμη σχετικα συντομα.

Για την ωρα θα κοιταξω "λιγο" το θεμα με τις αναρτησεις και στο επομενο trackday θα προσπαθησω να βαλω σημαδια και να κινουμε πανω σε γραμμες.

road spirit
06/06/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Εδω εχεις καπιοιο δικιο. Τα περισσοτερα λαστιχα που ειδα ηταν diablo, ενω δεν καταφερα να εντοπισω ουτε ενα 002.
Εχω αλλο ενα ζευγαρι type 2 εμπρος-πισω τα οποια θα τα δοκιμασω καποια στιγμη σχετικα συντομα.

Για την ωρα θα κοιταξω "λιγο" το θεμα με τις αναρτησεις και στο επομενο trackday θα προσπαθησω να βαλω σημαδια και να κινουμε πανω σε γραμμες.

και :

Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
002 type 3 ειναι το λαστιχο που σημαινει medium γομα

Το πισω ηταν type 2 και βγηκε σε πολυ καλυτερη κατασταση.

Το ερωτημα μου ειναι γιατι τα λαστιχα των γρηγορων έβγαιναν σε πολυ καλυτερη κατασταση?

λοιπόν, S16, διάβασα όλο το θρέντ, αλλά με αφορμή τα δυο τελευταία ποστ σου, εχω να σου πω το εξής:

άσε κατα μέρος τις αναρτήσεις.... αυτές θα αρχίσεις να τις ψάχνεις όταν οι χρόνοι σου κατέβουν και έχεις πλεον απαιτήσεις....

το ίδιο ακριβώς με εσενα αντιμετώπιζα και εγω : βτ-002, ίδιες γόμες (2 και 3), στα μέγαρα, έβγαινα στα πιτς και έβλεπα το λάστιχο μου δουλεμένο κατα τρόπο που δε μου άρεσε, τη στιγμή που τα λάστιχα των πιο γρήγορων (και των πολύ πιο γρήγορων) ήταν σε αρκετά καλύτερη κατάσταση...

δυο πράγματα άλλαξα και βελτιώθηκε η εικόνα του πάρα πολύ : περισσότερη πίεση, δλ, εκεί που όλοι λένε στα μέγαρα πχ 30 πίσω, εγώ έβαλα 32... (μια χαρά ήταν, ποτέ δε γλύστρισε)

και το κυριότερο: δούλεψα τη φόρα εισόδου... είδα ότι έχανα πολύ ταχύτητα στην είσοδο... συγκεντρώθηκα λίγο, το δούλεψα, και ξεπέρασα λιγο τη κουλαμάρα μου αυξάνοντας την ταχύτητα εισόδου... αποτέλεσμα : το λάστιχο ήταν όπως θα έπρεπε, χωρίς "μαλί", χωρίς πολλούς χοντρούς κόμπους, άψογο..

δούλεψε αυτό, και άσε αναρτήσεις για αργότερα....

byron
06/06/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Οσο για την ρυθμιση των αναρτησεων στα Μεγαρα πιστευω οτι εχουν ασημαντο ρολο γιατι στις περισσοτερες στροφες περναει κανεις με 80 χλμ. Η αναρτηση παιζει ρολο σε πιστες με στροφες περισσοτερων χλμ.


Παρακαλώ;; :look:

S16
06/06/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
και :


λοιπόν, S16, διάβασα όλο το θρέντ, αλλά με αφορμή τα δυο τελευταία ποστ σου, εχω να σου πω το εξής:

άσε κατα μέρος τις αναρτήσεις.... αυτές θα αρχίσεις να τις ψάχνεις όταν οι χρόνοι σου κατέβουν και έχεις πλεον απαιτήσεις....

το ίδιο ακριβώς με εσενα αντιμετώπιζα και εγω : βτ-002, ίδιες γόμες (2 και 3), στα μέγαρα, έβγαινα στα πιτς και έβλεπα το λάστιχο μου δουλεμένο κατα τρόπο που δε μου άρεσε, τη στιγμή που τα λάστιχα των πιο γρήγορων (και των πολύ πιο γρήγορων) ήταν σε αρκετά καλύτερη κατάσταση...

δυο πράγματα άλλαξα και βελτιώθηκε η εικόνα του πάρα πολύ : περισσότερη πίεση, δλ, εκεί που όλοι λένε στα μέγαρα πχ 30 πίσω, εγώ έβαλα 32... (μια χαρά ήταν, ποτέ δε γλύστρισε)

και το κυριότερο: δούλεψα τη φόρα εισόδου... είδα ότι έχανα πολύ ταχύτητα στην είσοδο... συγκεντρώθηκα λίγο, το δούλεψα, και ξεπέρασα λιγο τη κουλαμάρα μου αυξάνοντας την ταχύτητα εισόδου... αποτέλεσμα : το λάστιχο ήταν όπως θα έπρεπε, χωρίς "μαλί", χωρίς πολλούς χοντρούς κόμπους, άψογο..

δούλεψε αυτό, και άσε αναρτήσεις για αργότερα....

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
Εχω διαπιστωσει οτι οσες φορες εχω προσπαθησει να στριψω πιο γρηγορα σε μια στροφη τοσο καλυτερα εστριψε το μηχανακι. Αλλα θελω ακομη δουλεια μεχρι να αρχισω να μπαινω "αερα".

Αρα καταληγουμε οτι αφηνω τελειως μαμα τις ρυθμισεις στην αναστηση και προσπαθω να μαθω τη μηχανη και την πιστα.:wacko:

Μιας και εχουμε σχεδον ιδιες μηχανες και λαστιχα εσυ τι πιεσεις δουλευες Μεγαρα?

josbi
06/06/2008, 12:15
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ byr0n
:beer:

ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟ WP ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ. ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΠΙΣΩ ΛΑΣΤΙΧΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΚΟΜΠΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ!! ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΕΤΑΡΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΙΝ!!!

road spirit
06/06/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
Εχω διαπιστωσει οτι οσες φορες εχω προσπαθησει να στριψω πιο γρηγορα σε μια στροφη τοσο καλυτερα εστριψε το μηχανακι. Αλλα θελω ακομη δουλεια μεχρι να αρχισω να μπαινω "αερα".

Αρα καταληγουμε οτι αφηνω τελειως μαμα τις ρυθμισεις στην αναστηση και προσπαθω να μαθω τη μηχανη και την πιστα.:wacko:

Μιας και εχουμε σχεδον ιδιες μηχανες και λαστιχα εσυ τι πιεσεις δουλευες Μεγαρα?

μπροστά δεν έχω βάλει ποτέ λιγότερο απο 32 και πίσω επισης.

μάλιστα, τελευταίο καλοκαιρι που μπήκα (2006 :( ) με ψηλές θερμοκρασίες, πίσω έβαζα 33 και 34 καμία φορά

λάβε υπόψη σου βέβαια, ότι ΔΕΝ ανήκω σε γκρουπ γρήγορων.... με άλλα λογια τα λάστιχα αυτά σηκώνουν πολύ περισσότερο ζόρισμα απο αυτό που τους έδινα εγω... οπότε και τα δεδομένα και τα αποτελέσματα μπορεί να είναι διαφορετικά

akis_1
06/06/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
CBR 600 07 ειναι και ηταν μαμα οι ρυθμισεις στην αναρτηση.

Την προηγουμενη φορα μα σκαλισμενες αναρτησεις (αλλα και με αλλα λαστιχα, δρομισια) το λαστιχο ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση.:sick: :sick:

To ιδιο ειχα παθει και εγω στις Σερρες την πρωτη μου φορα και νομιζα οτι γλυστραγα απο πολυ φορα επειτα που βγηκα και ειδα κατι κομπους ΝΑ... το μαλακωσα και εγινε λουκουμι το εργαλειο

akis_1
06/06/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Γιατι πολυ απλα ειχαν κατα πολυ καλυτερα στημενα μηχανακια απο το δικο σου;) με αποτελεσμα να μην αναπηδαει στην ασφαλτο η ροδα :winka: και μην νομιζεις οτι οταν παλευεις με το γκαζι δεν τρως λαστιχα ενω συγχρονως γυρνας και πιο αργα ;) ολα ειναι θεμα ροης και το γκαζι θελει γλυκαδα και οχι αγαρμπες κινησεις :( όταν το καταφερεις αυτό τοτε θα εισαι ενταξει από λαστιχα και χρονους που είναι και το ζητουμενο :beer: :beer:

Τα λες ωραια γι'αυτο σε παω +100000 :wave2:

chducos1
06/06/2008, 17:40
μηπως θα μπορουσαν οι γιατροι να μας κανουν διαγνωση γι"αυτο το λαστιχακι?εχει γινει μωβ-μπλε.μηπως καηκε?

chducos1
06/06/2008, 20:34
αυτο


132906

byron
06/06/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
μηπως θα μπορουσαν οι γιατροι να μας κανουν διαγνωση γι"αυτο το λαστιχακι?εχει γινει μωβ-μπλε.μηπως καηκε?

Γιατρός δεν είμαι, αλλά όταν ένα λάστιχο αλλάζει χρώμα προς το μπλέ-μωβ, είναι σημάδι πολλών και απότομων θερμικών κύκλων που έχει περάσει (πχ πολλά session σε πίστα) και απ΄ότι ξέρω δεν είναι καλό σημάδι.

Η φωτό είναι λίγο κουφή μιας και ένα μεγάλο κομμάτι πλαϊνού είναι μαύρο. :confused:

DrIoannis
06/06/2008, 21:50
Ψάξε να δεις αν έχεις σωστό SAG.

chducos1
06/06/2008, 22:16
γιαννη σιγουρα θελει ψαξιμο το sag οπως και οι αναρτησεις οπως και η κουλαμαρα μου


βυρωνα τα λαστιχο εβγαλε 15 sexion(ισως μερικες φορες και παραπανω απο 20λετπο) σερρες την προηγουμενη εβδομαδα με εξωτερικη θερμοκρασια 36-37 κελσιου για 2 μερες

θα προσπαθησω να βρω καμια καλυτερη φωτο


:beer: :beer: :beer:

να εισται παντα καλα

akis_1
09/06/2008, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
γιαννη σιγουρα θελει ψαξιμο το sag οπως και οι αναρτησεις οπως και η κουλαμαρα μου


βυρωνα τα λαστιχο εβγαλε 15 sexion(ισως μερικες φορες και παραπανω απο 20λετπο) σερρες την προηγουμενη εβδομαδα με εξωτερικη θερμοκρασια 36-37 κελσιου για 2 μερες

θα προσπαθησω να βρω καμια καλυτερη φωτο


:beer: :beer: :beer:

να εισται παντα καλα

Mηπως ειχεις και λαθος πιεση???Στο λεω γιατι το ειχε παθει ενας φιλος αυτο απο λαθος πιεση ελαστικου.:wave2:

chducos1
09/06/2008, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Mηπως ειχεις και λαθος πιεση???Στο λεω γιατι το ειχε παθει ενας φιλος αυτο απο λαθος πιεση ελαστικου.:wave2:


πιεσεις 30-30 ειχα.και οταν λεμε "το ειχε παθει"δηλ τι εχει παθει το λαστιχο?

akis_1
10/06/2008, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
πιεσεις 30-30 ειχα.και οταν λεμε "το ειχε παθει"δηλ τι εχει παθει το λαστιχο?

Αυτο το ''μελανιασμα'' που εχει και το δικο σου.

Manolos
10/06/2008, 23:25
εγω είχα μπει με μεγαλυτερη πιεση... για 4 session
σ'αυτη τη φωτο δεν φαινεται καλα.
με το που επεφτε λιγος ηλιος πανω του, εκανε μπαμ το μωβακι...
αλλα σε μενα ειχε παρει μονο στο πλαι..


133123

dimdoc
11/06/2008, 01:02
To μπλεδακι/μωβακι χρωματακι ειναι φυιολογικο και δε λεει απολυτως τιποτα για τις πιεσεις η το λαστιχο γενικοτερα:winka:

zephyr1
11/06/2008, 02:40
Κατ εμε το λαστιχο εχει καει.

Το ειχα παθει Σερρες με καινουργια 2CT, το λαστιχο μετα απο ενα trackday ''ξυλιασε'' και εχανε προσφυση χωρις να προειδοποιη.Τα αλλαξα πολυ συντομα.
Η παραμορφωση που εχει στο κεντρο , οσο και να τρωγεται το λαστιχο δεν θα φυγει.

Τσεκαρετο.:winka:

sapila racing
11/06/2008, 10:48
Ξέρει κανείς τι παίζει με λάστιχα παλαιότερων μοτοσυκλετων, και τι γίνεται με τις πιέσεις ?

Μιλάω για BMW R75 του 1975 και λάστιχα ΜΕ33 Lazer 100/90-19 εμπρος και MΕ77 4.00-18 πίσω.

Θα το παω Σέρρες :smokin:

akis_1
11/06/2008, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Κατ εμε το λαστιχο εχει καει.

Το ειχα παθει Σερρες με καινουργια 2CT, το λαστιχο μετα απο ενα trackday ''ξυλιασε'' και εχανε προσφυση χωρις να προειδοποιη.Τα αλλαξα πολυ συντομα.
Η παραμορφωση που εχει στο κεντρο , οσο και να τρωγεται το λαστιχο δεν θα φυγει.

Τσεκαρετο.:winka:

Ακριβως τα ιδια μου ειπε και ο φιλος που το επαθε.

nktR
11/06/2008, 18:14
μετά από Σέρρες και στα δύο μοτό που είχαμε πάει παρέα ο ίδιος τύπος ελαστικού και τα λάστιχα μπλέδιασαν.
Είπαμε επειδή είχαν ακόμα πολύ γόμα να τα δούμε εάν στρώσουν μετά από χρήση.
Μετά από την πρώτη βόλτα στον Άγιο Γιάννη (Μεγάλη η χάρη του) μας έστρωσε τα λάστιχα.
τώρα πλέον είναι μια χαρά !!! θα βάλω και φωτό

dimdoc
12/06/2008, 07:36
Eides nktr pou den exei shmasia to mplediasma?:beer:

nktR
12/06/2008, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Eides nktr pou den exei shmasia to mplediasma?:beer:

καλημέρα, δεν είχα γράψει κατά του μπλεδιάσματος. Τα παιδιά το έχουν αναφέρει πιο πάνω:beer:

dimdoc
12/06/2008, 08:42
nai res su, katalaba ti egrapses, den eipa oti eipes kati la8os:beer:

nktR
12/06/2008, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
nai res su, katalaba ti egrapses, den eipa oti eipes kati la8os:beer:

και εγώ ψαχνόμουνα να δω τι είχα γράψει :eek: :beer:




Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
To μπλεδακι/μωβακι χρωματακι ειναι φυιολογικο και δε λεει απολυτως τιποτα για τις πιεσεις η το λαστιχο γενικοτερα

Σωστά :a013:

Αυτό που ήθελα να πω και όπως έχεις γράψει ήδη εσύ, είναι κάτι φυσιολογικό.
Τελικά κάποια πράγματα είναι παραπληροφόρηση και καλό είναι να το βλέπουμε το θέμα όχι με προκατάληψη αλλά από την πραγματική του πλευρά και να δοκιμάζουμε για να έχουμε προσωπική άποψη και κρίση.






Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Η παραμορφωση που εχει στο κεντρο , οσο και να τρωγεται το λαστιχο δεν θα φυγει.

Τσεκαρετο.

όντως η παραμόρφωση του ελαστικού από την φθορά του γκαζιού, εάν είναι σε μεγάλο βαθμό δεν "στρώνει".

josbi
13/06/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
και εγώ ψαχνόμουνα να δω τι είχα γράψει :eek: :beer:





Σωστά :a013:

Αυτό που ήθελα να πω και όπως έχεις γράψει ήδη εσύ, είναι κάτι φυσιολογικό.
Τελικά κάποια πράγματα είναι παραπληροφόρηση και καλό είναι να το βλέπουμε το θέμα όχι με προκατάληψη αλλά από την πραγματική του πλευρά και να δοκιμάζουμε για να έχουμε προσωπική άποψη και κρίση.







όντως η παραμόρφωση του ελαστικού από την φθορά του γκαζιού, εάν είναι σε μεγάλο βαθμό δεν "στρώνει".




ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!:a18:

DrIoannis
15/06/2008, 12:29
Σας έχω βίντεο για μελέτη.Μιλάει ο ιδιοκτήτης της www.feelthetrack.com. για την φθορά των ελαστικών και τι μπορεί να συμβαίνει με τις αναρτήσεις.

http://www.youtube.com/watch?v=mbaef-ZrgWk&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FJKGOwTYIhU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TirbXsRCVm4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=K6cHNIwOpDc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=58Hv9adAuwk&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=c7eF1lI6STI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=s8vUmhnIgVo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=VqXKJMjDv9w&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2iKcfu6ztX8&feature=related

lamoun
14/07/2008, 23:54
Δυστυχώς τα video μας άφησαν χρόνους.

DrIoannis
04/08/2008, 15:11
Λυπάμαι μάλλον copyright παίχτηκε.

DrIoannis
18/09/2008, 10:31
Τα βίντεο που είχα βάλει
http://www.engtechs.com/temp/moss/MOSSclass1.zip

http://www.engtechs.com/temp/moss/MOSSclass2.zip

http://www.engtechs.com/temp/moss/MOSSclass3.zip

http://www.engtechs.com/temp/moss/rebound_compression.zip

http://www.engtechs.com/temp/moss/type_of_tears.zip

Εναλλακτική σύνδεση:

ftp://69.34.16.63/MOSSclass1.flv

ftp://69.34.16.63/MOSSclass2.flv

ftp://69.34.16.63/MOSSclass3.flv

ftp://69.34.16.63/Rebound_compression.flv

ftp://69.34.16.63/type_of_tears.flv

και
http://rapidshare.com/files/144489324/Dave_Moss_-_Suspension_Tuning.rar
με την βοήθεια του Agusta Madness
Είναι 2 DVD τα οποία και έχω τα οποία με βοήθησαν πολύ στην ρύθμιση των αναρτήσεων.