PDA

View Full Version : 300 Η ΤΑΙΝΙΑ (Spartans tonight we dine in hell)



ktm640lc4
12/10/2006, 19:19
Λοιπον. Προειδοποιηση.

Το teaser που ακολουθει ειναι ακρως απιστευτο.

Φανταστικη φωτογραφια, πλανα με καμερα και μια απιστευτη τεχνολογια CGI απο το SIN CITY που την προχωρησαν 10 χρονια μπροστα.

Aπο το κομικ του φρανκ μιλλερ (για οσους ξερουν)





Ετοιμαστειτε..........................
http://www.apple.com/trailers/wb/300/trailer1/

megatim
12/10/2006, 19:50
:eyepop:

Πραγματικά δεν ξεχωρίζεις τι είναι γραφικά και τι πραγματικότητα. Απίστευτη δουλειά.

SPRINT RS
12/10/2006, 20:33
ΕΧΩ ΤΟ ΚΟΜΙΚ ΓΑΜΑΕΙΙ

medieval
12/10/2006, 20:37
:eek: :eek: :eek: :eek:
Απιστευτο!!!

EVI
12/10/2006, 21:36
:a23: :a23:

H.A.Balafoutre
13/10/2006, 13:34
Πραγματικά επική ταινία.:eek:

gcrook
13/10/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4


Aπο το κομικ του φρανκ μιλλερ (για οσους ξερουν)





Ω ναι το εχω!:a23: :a23:

Αν και η μεταφορα στην μεγαλη οθονη δεν μΕ φαινεται τοσο "σκοτεινη" οσο αυτη του Sin City.:beer:

ktm640lc4
13/10/2006, 20:08
Οτι καλυτερο εχω δει απο teaser εδω και χρονια.

Και η μουσικη απο ΝΙΝ δενει απιστευτα. Just as you imagined.

Eιναι αρκετα σκοτεινο κατα την γνωμη μου. Δεν ηθελαν να το κανουν ιδιο με το SIN CITY απλα πηραν το ολο σκηνικο, την τεχνολογια αν θες.

Ολη η ταινια ειναι γυρισμενη μπροστα σε μπλε οθονη. Και τα παντα εχουν επεξεργαστει ψηφιακα.

Στην τροια και στον μεγα Αλεξανδρο ψιλομανουριασα που δεν υπηρχε και πολυ μεγαλη κλιση στα πραγματικα ιστορικα γεγονοτα.

Σε αυτην την ταινια με αυτο το τρειλερ δεν με νοιαζει καθολου. Ας γραψουν οτι θελουν. Αν και του miller του αρεσει η Ελλαδα. Ειχε ερθει για ερευνα οταν το εγραφε.

Αντε να βγει να ψαρωσουμε κιαλλο......


Ξεχασα και συμπληρωνω. Αυτο ειναι το teaser το promo trailer θα το βρειτε μονο μεσω torrent trackers. Εχει εξαφανιστει απο ολα τα ελληνικα και ξενα sites. Τον λογο δεν τον ξερω.

Χωμάτινος
13/10/2006, 21:58
:rolleyes:

Όλα αυτά τα βλέπω με κάποια δόση δυσαρέσκειας γιά τον απλούστατο λόγο ότι δεν μου αρέσει να συγχέονται πραγματικά ιστορικά γεγονότα με την βιομηχανία θεάματος.

Οι 300 Σπαρτιάτες + τους 700 Θεσπιείς (που δεν αναφέρει κανένας) ΟΝΤΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα. :eyepop:

"Spartans, tonight we die in Hell" - δεν θέλω να χοντρύνω το θέμα, αλλά όποιος έγραψε αυτή τη φράση δεν έχει ιδέα γιά τον λαό στον οποίο αναφέρεται.



Η συνέχεια στους προβήματισμούς ; :lol: :beer: :lol:

ktm640lc4
14/10/2006, 09:10
Στο κομικ του o frank miller φυσικα και αναφερει τους θεσπιεις. Και εννοειται οτι θα ειναι και στην ταινια.

Spartans tonight we DINE in hell. Ναι ισως εχεις δικιο αλλα ειναι ταινια, υπαρχει μια ελευθερια κινησεων.

Αλλωστε φτιαχτηκε πανω σε ενα κομικ. Για μενα αν ειναι εστω κοντα, στα γεγονοτα παω πασο.

arxaios
14/10/2006, 10:13
Οι Σπαρτιάτες ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ και γι' αυτό ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΟΛΑΣΗ (HELL) ή ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ στα πιστεύω και στη θρησκεία τους (ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ) αλλά σασίλειο του Κάτω κόσμου και Άδη και ποταμό Αχέρωντα κ.α.

ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΧΩΜΑΤΙΝΟΣ........ και ΜΠΡΑΒΟ του!!!!!

:beer: :beer: :beer:

Αν με ρωτάτε (που δεν....) όλα αυτά θα είναι για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΒΙΑΣΜΟΣ της Ελληνικής Ιστορίας και θυσία στον βωμό του κέρδους για το Hollywood !!!!!
:yuck: :yuck: :yuck:

A, και ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ είναι η γνώμη μου ΚΑΙ για το COMIC............
:yuck: :yuck: :yuck:

m1ke
14/10/2006, 12:25
Καλά περιμένει κανένας να δει documentary από το hollywood. :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Πλάλα έχετε :bawl: :lol:

Το σενάριο δεν θα το σχολιάσω ...

Ωστόσο τεχνικά η ταινία φαίνεται καλοδουλεμένη. Για να δούμε ....

mats8282
14/10/2006, 12:54
Πολεμικοι ρινοκεροι και Σπαρτιατες χωρις πανοπλια(Τουλαχιστον πετυχαν τους κοκκινους μανδυες :p ) ???


Και που λετε φευγοντας ο Λεωνιδας απο την Σπαρτη γυρναει η μανα του και του λεει : To be or not to be


Κατσε να σας πω τι γινεται μετα....Σε καποια φαση περναει ο Ηρακλης και εδειρε 400-500 Περσες, μετα συνεχισε το ξυλο με τον Μινοταυρο και η Ζηνα πηγε να δειρει τον Ξερξη που τολμησε να πατησει στην Ελλαδα και η Γαβριελλα εφυγε με τον μαυρο,αυτον με τα σκουλαρικια που εδειξε καποια στιγμη το trailer, να βρει την χαρα στην ζωη της.....

ktm640lc4
14/10/2006, 13:18
Συμφωνω απολυτα με αυτα που λετε συναδερφοι. Οντως ετσι ειναι.

Αλλα η ταινια φαινεται οντως καλοδουλεμενη. Αλλωστε μαθαμε......

......αν περιμενουμε απο το hollywood να δουμε ιστορια.....καηκαμε.

Τεσπα.

Φιλαλήθης
14/10/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
:rolleyes:

Οι 300 Σπαρτιάτες + τους 700 Θεσπιείς (που δεν αναφέρει κανένας)Η συνέχεια στους προβήματισμούς ; :lol: :beer: :lol:

Κανείς, εκτός από σένα και ένα σωρό άλλο κόσμο...

" :rolleyes: "

"προβηματισμούς" :lol: επίτηδες τό'γραψες ε; :lol:

Χωμάτινος
15/10/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
...
"προβηματισμούς" :lol: επίτηδες τό'γραψες ε; :lol:

Αν νομίζεις ότι θα κάνω edit το αρχικό μου post γιά να προσθέσω το "λ" κάνεις λάθος, δεν έχω τέτοια συμπλέγματα.

Φιλαλήθης
15/10/2006, 14:31
Εγώ αστειευόμουν... ("προβηματισμοί" - thread για πρόβατα...) εσύ φαίνεται κάπου συμπλέχτηκες και δε μπόρεσες να το δεις ως τέτοιο...

Χωμάτινος
15/10/2006, 21:48
Γράψε λάθος, δεν το κατάλαβα.

Ανακαλώ :beer:

megatim
16/10/2006, 08:15
Οι ταινίες δεν είναι ντοκυμαντέρ. Είναι έργα φαντασίας. Ξεκολλάτε με την ιστορία και απολάυστε την κινηματογραφική τέχνη αυτή καθ'αυτή.

Τελείωσα τα σχόλια μου για αυτό το thread. Να μήν πάει στις διαμάχες περικαλώ πολύ!

:lol:

Χωμάτινος
16/10/2006, 08:42
Πλάκα-πλάκα είναι όντως πολύ εντυπωσιακό τρέϊλερ. :beer:

LittleJohn
16/10/2006, 09:04
Θα προτιμούσα αντί για το ``300`` να είχε βγεί το Gates of fire του Presfield...To οποίο ενώ είταν κανονισμένο να γυριστεί, την τελευταία στιγμή το έκοψαν...

Κάτι τέτοιες εποχές και μάχες πρέπει να γυρίζονται με στύλ ``live`` και όχι καρτοονίστικα.
Αν θυμάστε καλά το 300 του Miller, έχει ξαναγυριστεί την εποχή του 60` και για την εποχή του είταν θαυμάσια ταινία και η μάχη των Θερμοπυλών είχε αποδωθεί πολύ καλά χωρίς τις φαρφατούρες του Miller...

Ένα αστείο πράγμα που με ενοχλεί σε όλες τις ταινίες με Σπαρτιάτες είναι οτί πουθενά δεν δείχνουν το βασικότερο χαρακτηριστικό αυτών των ανδρών που τους έκανε να ξεχωρίζουν από τους άλλους στρατούς. Τα μακριά μαλλιά...Οι Σπαρτιάτες έδειχναν τρομερή έμφαση στην πλούσια κόμη τους (που πολλές φορές έφτανε μεχρί την μέση τους) και μάλιστα πρίν από την μάχη είταν τελετουργία γι`αυτούς να την φροντίζουν....Ήθελα να ήξερα τι σόι ιστορικούς συμβόλους χρησιμοποιούν στις ταινίες και τα ντοκυμαντέρ...:lol: :lol: :lol:

GeorgeFZR
15/01/2007, 02:14
http://300themovie.warnerbros.com/index.html

ΙΠΠΕΑΣ
15/01/2007, 09:39
Να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε ότι οι Πέρσες φοράνε μάσκες :hypnotize παρόμοιες με αυτές που φοράει ο Γκομπλιν στο Spiderman. Επίσης υπάρχουν αρκετές ομοιότητες με τον άρχοντα των δαχτυλιδιών :lol: :look: , αφού ο Εφιάλτης έχει τη μορφή τέρατος. :dizzy:

Είναι η πρώτη φορά είναι που θα γελοιοποιήσουν την ιστορία ; Εγώ έχω πάψει να πιστεύω ότι πρόκειται για απλές συμπτώσεις. Στη Τροία είχαν γίνει τα απίστευτα, στον Αλέξανδρο περίπου τα ίδια και τώρα πιάσανε και την μάχη των Θερμοπυλών κάνοντας την σαν τα μούτρα τους.

Βέβαια στο Braveheart ή στο Πατριώτης δεν τόλμησαν να κάνουν τέτοιες γελοιότητες ...

alximistis
15/01/2007, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε ότι οι Πέρσες φοράνε μάσκες :hypnotize παρόμοιες με αυτές που φοράει ο Γκομπλιν στο Spiderman. Επίσης υπάρχουν αρκετές ομοιότητες με τον άρχοντα των δαχτυλιδιών :lol: :look: , αφού ο Εφιάλτης έχει τη μορφή τέρατος. :dizzy:

Είναι η πρώτη φορά είναι που θα γελοιοποιήσουν την ιστορία ; Εγώ έχω πάψει να πιστεύω ότι πρόκειται για απλές συμπτώσεις. Στη Τροία είχαν γίνει τα απίστευτα, στον Αλέξανδρο περίπου τα ίδια και τώρα πιάσανε και την μάχη των Θερμοπυλών κάνοντας την σαν τα μούτρα τους.

Βέβαια στο Braveheart ή στο Πατριώτης δεν τόλμησαν να κάνουν τέτοιες γελοιότητες ...


Συμφωνώ και επαυξάνω με όσους λένε για το βιασμό της πραγματικής ελληνικής ιστορίας.
Ειδικά την Τροία την καταξεφτίλισαν. Και νομίζω ότι για άλλη μία φορά κάνουν το ίδιο.
Ως ταινία θα το δω κάποια στιγμή στο dvd.
Μόνι φίλε ιππέα μία διόρθωση. Για τον πατριώτη δεν ξέρω αλλά και στο bravehart την ιστορία την είχαν καταγαμήσει.
Καμία σχέση με την αλήθεια ορισμένα κομμάτια.
Τέλος πάντων... ελπίζω ότι όσοι πάνε να το δούνε δεν θα περιμένουν να δουν μία έστω εν μέρη αληθινή ιστορία.

el_hymador
15/01/2007, 10:22
ρε παιδια , καλο ειναι να φτιαχνουν ταινιες με θεμα την Ελλαδα και τον Ελληνισμο .... υπαρχει τοσο πολυ υλικο που μπορουν να γυριστουν εκατονταδες ταινιες...για να μην μιλησουμε φυσικα για το ποσο πολυ κινηματογραφικα ειναι ολα τα τοπια της χωρας μας.

σε οτι αφορα την αλλοιωση της ιστοριας , σιγουρα υφιστατε και πολλες φορες το επιβαλλει η σεναριακη αδεια (κατα το ποιητικη αδεια)...δεν νομιζω οτι υπαρχουν σκοτεινες συνομωσιες πισω απο αυτο....σιγουρα ειναι προτιμοτερο παντως να ''διαφημιζεται'' η ιστορια μας εστω και αλλοιωμενη , παρα να αγνοει την υπαρξη της ο κοσμος....

υ.γ. πολυ ομορφο το τρεϊλερ , αψογη τεχνικη επαθα την πλακα μου.....πολυ καλη αισθητικη ...

αντε να γυριστει και κανα βιβλιο του Πρεσφιλντ....ο οποιος παρεπιπτοντως θα επρεπε να να
εχει τιμηθει απο ολους τους φορεις της Ελλαδας...τοσο ζωντανη , ακριβη , εμπεριστατωμενη και αντικειμενικη γραφη...πραγματικος πρεσβευτης της ιστοριας μας ο τυπος!!

yianvoul
15/01/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ


Βέβαια στο Braveheart ή στο Πατριώτης δεν τόλμησαν να κάνουν τέτοιες γελοιότητες ...

και στο πατριωτης ο MEL GIBSON κατηγορηθηκε για αλλιωση της ιστοριας..



ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΟΩΣΗ ΤΗς ΙΣΤΟΡΙΑΣ....[I]

GeorgeFZR
15/01/2007, 17:47
tainia 8a pate na deite h ntokymanter?:rolleyes:

odt
15/01/2007, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
tainia 8a pate na deite h ntokymanter?:rolleyes:

Σωστός...

Στο κάτω κάτω πρόκειται για μια ταινία βασισμένη σε ένα κόμικ βασισμένο στην ελληνική ιστορία η οποία (η ταινία) από το teaser και μόνο φαίνεται να είναι κα@λα.

Αν έχει σχέση με την ιστορία ή αν παραποιεί γεγονότα, δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα...Το μόνο που με νοιάζει όταν πάω στον κινηματογράφο είναι να μην κλάψω τα 8? που θα δώσω.

Στο κάτω κάτω αν μας πιάνει το κwλοσφίξιμο για την ιστορία, ας φτιάξει το ελληνικό Χόλιγουντ (my ass) μια ταινία βασισμένη στην αρχαία ελληνική ιστορία και να μαμάει...αλλά, βέβαια, το ελληνικό Χόλιγουντ (my ass) φτάνει μόνο μέχρι το "στρέιτ στόρι"

Λοιπόν το ταινιάκι θα μαμήσει, τέλος

X_NR750
15/01/2007, 19:10
Η ταινια καλη φαινεται ,ατμοσφαιρικη και με σωστο σκοτεινο mood

αλλα

αν αδιαμαρτυρητα αφηνεις το καθε studio να σου πηδαει την ιστορια για να βγαλει 5 φραγκα οκ αλλα ετσι καταντησαμε να πουλαμε για μαγνητακια ψυγειων τον Περικλη ,τον Σωκρατη και διαφορους αλλους

Υγ σε πιανει θλιψη αν σκεφτεις οτι καποτε η ανδρεια και η τιμη ηταν προτερηματα ενω σημερα ειναι η BMW το πολυτελες σπιτι ,το σκαφος κλπ κλπ

dimzab
16/01/2007, 10:00
Καταρχήν, πώς ξέρετε ότι η ταινία παραποιεί την ιστορία, αφού δεν την έχουμε δει ακόμη?

Κάπου διάβασα ότι οι παραγωγοί για να τιμήσουν την Ελλάδα θα κάνουν εδώ την παγκόσμια πρεμιέρα της.


Όπως και να 'χει, δεν περιμένει κανείς από ταινίες του hollywood να διδάξουν ιστορία.
Εμένα με ενδιαφέρει μόνο το τελικό μήνυμα (αν υπάρχει) να μην είναι αρνητικό για την Ελλάδα. Και θεωρώ ότι ούτε στην Τροία ήταν, ούτε στον Αλέξανδρο.

Το teaser και το trailer του 300, πάντως με έχει αφήσει άφωνο. Την πρειμένω πως και πως... :beer: :beer:

ktm640lc4
16/01/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt

Στο κάτω κάτω αν μας πιάνει το κwλοσφίξιμο για την ιστορία, ας φτιάξει το ελληνικό Χόλιγουντ (my ass) μια ταινία βασισμένη στην αρχαία ελληνική ιστορία και να μαμάει...αλλά, βέβαια, το ελληνικό Χόλιγουντ (my ass) φτάνει μόνο μέχρι το "στρέιτ στόρι"



Aυτο που γραφει ο φιλος ακριβως. Ολες αυτες οι χαζοταινιες που εχουν και την απαιτηση να παει ο κοσμος να δει.

Να ψωφισει ο ελληνικος κινηματογραφος τωρα επιτοπου. Εγω δεν εχω δωσει ουτε ενα ευρω για ελληνικη ταινια. Ποτε.

Τον παλιο καλο Ελληνικο κινηματογραφο δεν τον φτανουν ουτε στο μικρο του δακτυλακι.


Οσο για το 300, πρεπει να ειναι καταπληκτικο. Για οσους θελουν να μαθουν ιστορια υπαρχουν και τα βιβλια. Με ενοχλει βεβαια η παραποιηση αλλα τι να κανεις, μεχρι να βγαλουμε εμεις ενα τετοιο (το 2500 μ.χ.) ας βολευτουμε με δαυτο...

mats8282
16/01/2007, 11:27
Να λετε και ευχαριστω που δεν μπλεκουνε πουθενα τον Ηρακλη και την Ζηνα :rotflmao:
Παντως εγω θα παω να την δω οταν θα βγει :a014:

alximistis
16/01/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Καταρχήν, πώς ξέρετε ότι η ταινία παραποιεί την ιστορία, αφού δεν την έχουμε δει ακόμη?

Κάπου διάβασα ότι οι παραγωγοί για να τιμήσουν την Ελλάδα θα κάνουν εδώ την παγκόσμια πρεμιέρα της.


Όπως και να 'χει, δεν περιμένει κανείς από ταινίες του hollywood να διδάξουν ιστορία.
Εμένα με ενδιαφέρει μόνο το τελικό μήνυμα (αν υπάρχει) να μην είναι αρνητικό για την Ελλάδα. Και θεωρώ ότι ούτε στην Τροία ήταν, ούτε στον Αλέξανδρο.

Το teaser και το trailer του 300, πάντως με έχει αφήσει άφωνο. Την πρειμένω πως και πως... :beer: :beer:



Καταρχάς αυτήν την... τιμή του Χόλιγουντ εγώ προσωπικά την τρέμω!!!
Τώρα ειδικά για την Ελλάδα... τι θα πει ρε φιλαράκι αρνητικό το μήνυμα; Για την Ελλάδα την σημερινή μάλλον όχι δεν ήταν αρνητικό ούτε στην Τροία ούτε στον Αλέξανδρο.
Αλλά για την ιστορία της και γενικότερα για την ιστορία ε μάλλον δεν ήταν ότι καλύτερο!
Εκτός αν δεχτούμε ότι πράγματι ο Αχιλλέας για παράδειγμα σκοτώθηκε από βέλος στο κεφάλι την ώρα που έπεφτε η Τροία κι ενώ το μοναδικό τρωτό του σημείο ήταν η φτέρνα του.
Για αποκατάσταση της ιστορικής αληθείας ο Αχιλλέας είχε πεθάνει-σκοτωθεί πολύ πριν πέσει η Τροία.
Ή εκτός αν δεχτούμε ότι η Ολυμπιάδα εκτός του ότι δολοφόνησε το Φίλιππο είχε αυτήν την τόσο μεγάλη επιρροή πάνω στον Αλέξανδρο.
Ε κατά τα άλλα όχι δεν θίγεται η ιστορία.

ktm640lc4
16/01/2007, 12:01
Ο μιλλερ παντως γουσταρει την Ελλαδα. Οποτε ας του δωσουμε ενα αβαντο.

Εχει ερθει εδω και εχει κανει ερευνα για την ιστορια την οποια ειπε οτι ειναι οτι καλυτερο εχει διαβασει ποτε.

Επισης αν δεν κανω λαθος ο χαρακτηρας της ηλεκτρας στα κομικ ειναι δικος του.

Εχει κανει σιγουρα λαθος, οχι εσκεμμενα φανταζομαι αλλα ταινια ειναι, δεν ειναι εγκυκλοπαιδεια σε βιντεο.

:beer:

dimzab
16/01/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Καταρχάς αυτήν την... τιμή του Χόλιγουντ εγώ προσωπικά την τρέμω!!!
Ε καλά, δεν είναι καμια ιδιαίτερη τιμή, μια πρεμιέρα ταινίας είναι....


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τώρα ειδικά για την Ελλάδα... τι θα πει ρε φιλαράκι αρνητικό το μήνυμα; Για την Ελλάδα την σημερινή μάλλον όχι δεν ήταν αρνητικό ούτε στην Τροία ούτε στον Αλέξανδρο.
Αλλά για την ιστορία της και γενικότερα για την ιστορία ε μάλλον δεν ήταν ότι καλύτερο!
Εκτός αν δεχτούμε ότι πράγματι ο Αχιλλέας για παράδειγμα σκοτώθηκε από βέλος στο κεφάλι την ώρα που έπεφτε η Τροία κι ενώ το μοναδικό τρωτό του σημείο ήταν η φτέρνα του.
Για αποκατάσταση της ιστορικής αληθείας ο Αχιλλέας είχε πεθάνει-σκοτωθεί πολύ πριν πέσει η Τροία.
Ή εκτός αν δεχτούμε ότι η Ολυμπιάδα εκτός του ότι δολοφόνησε το Φίλιππο είχε αυτήν την τόσο μεγάλη επιρροή πάνω στον Αλέξανδρο.
Ε κατά τα άλλα όχι δεν θίγεται η ιστορία.

Αρνητικό θα ήταν αν πχ παρουσίαζε τον Μ. Αλέξανδρο σαν Μακεδόνα - Σκοπιανό, και όχι σαν Έλληνα. Αυτό θα με ενοχλούσε και θα έλεγα ότι οι προθέσεις τον παραγωγών είναι ύπουλες.

Ο θάνατος του Αχιλλέα στην ταινία είναι ιστορική ανακρίβεια, αλλά δεν με θίγει ως Ελληνα και δεν βρίσκω άλλες προθέσεις στους παραγωγούς παρά την εξυπηρέτηση του σεναρίου. Γνώμη μου βέβαια είναι ότι το "σενάριο" της Ηλιάδας ήταν καλύτερο, αλλά δεν γινότανε ο Μπραντ Πιτ να πεθάνει σχεδόν στα μισά της ταινίας!!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ο μιλλερ παντως γουσταρει την Ελλαδα. Οποτε ας του δωσουμε ενα αβαντο.

Εχει ερθει εδω και εχει κανει ερευνα για την ιστορια την οποια ειπε οτι ειναι οτι καλυτερο εχει διαβασει ποτε.

Επισης αν δεν κανω λαθος ο χαρακτηρας της ηλεκτρας στα κομικ ειναι δικος του.

Εχει κανει σιγουρα λαθος, οχι εσκεμμενα φανταζομαι αλλα ταινια ειναι, δεν ειναι εγκυκλοπαιδεια σε βιντεο.



+1 :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
16/01/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εχει κανει σιγουρα λαθος, οχι εσκεμμενα φανταζομαι αλλα ταινια ειναι, δεν ειναι εγκυκλοπαιδεια σε βιντεο.

:beer:

Πράγματι η ταινία δεν είναι εγκυκοπαίδεια. Από την άλλη όμως περνάει υποσεινήδητα κάποια μηνύματα, παραπληροφορώντας παράλληλα τα εκατομύρια των τηλεθεατών που θα την παρακολουθήσουν. Όταν κάποιος πιάνει ιστορικά γεγονότα που έχουν ιδιαίτερη σημασία για ένα λαό, τότε θα πρέπει να σκέφτεται και να εργάζεται πάρα πολύ προσεχτικά.

Υπήρχε κάποιος που γύρισε ταινία με το ίδιο θέμα και το έκανε το 1962 αρκετά καλά (Ελπίζω να την έχετε δει τη ταινία). Βέβαια τότε ήταν οι εποχές που το παγκόσμιο κατεστημένο των επικυρίαρχων, δεν ερχόταν αντιμέτωπο με τις ιστορίες των εθνών, των πολιτισμών και της ιστορίας τους. Η τακτική τους αυτή έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια και βλέπου συνεχώς ταινίες και βιβλία - και άλλου είδους εφαρμογές πολυμέσων - στα οποία υποσεινήδητα επιχειρήται η παραχάραξη της ιστορίας και η μετατροπή τους σε κακέκτυπα μυθεύματα, ώστε μακροπρόθεσμα να δημιουργηθεί σύγχυση για το ποιός έκανε τι και τι ανήκει σε ποιον (ιστορικά γεγονότα - πολιτιστικά επιτεύγματα). Απώτερος σκοπός τους είναι η σύγχυση του πλήθους παγκοσμίως ώστε να μην είναι κανένας σίγουρος για τίποτα και για κανένα. Διαίρει και βασίλευε δηλαδή, μέχρι να φτάσει η στιγμή που θα επιβληθεί ότι ... τελικά επιβληθεί, σε αυτή την άβουλη, "ομογενοποιημένη", απαθής, απαίδευτη, ανεγκέφαλη, αποσβολωμένη μάζα καταναλωτικών ανθρωποϊδών-δούλων.

ktm640lc4
16/01/2007, 14:35
Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες.

alximistis
16/01/2007, 14:43
Αρνητικό θα ήταν αν πχ παρουσίαζε τον Μ. Αλέξανδρο σαν Μακεδόνα - Σκοπιανό, και όχι σαν Έλληνα. Αυτό θα με ενοχλούσε και θα έλεγα ότι οι προθέσεις τον παραγωγών είναι ύπουλες.




Δηλαδή μιλάμε για αρνητικό για κάτι αρνητικό μόνο όταν θίγει την... ελληνοσύνη μας!!!
Ο καθένας όπως το βλέπει φιλαράκι.
Εμένα πάντως με ενδιαφέρει κάπως και κάπου και η ιστορική πλευρά.

dimzab
16/01/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Δηλαδή μιλάμε για αρνητικό για κάτι αρνητικό μόνο όταν θίγει την... ελληνοσύνη μας!!!
Όχι όχι, αρνητικό είναι αυτό που θίγει κάτι που θεωρούμε σωστό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ο καθένας όπως το βλέπει φιλαράκι.
Εμένα πάντως με ενδιαφέρει κάπως και κάπου και η ιστορική πλευρά.

+1.

:beer:

alximistis
16/01/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Όχι όχι, αρνητικό είναι αυτό που θίγει κάτι που θεωρούμε σωστό.



+1.

:beer:

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000