PDA

View Full Version : Αγορα CBF 600s απο Γερμανια.Σχολια-Αποριες



franki26gr
12/10/2006, 22:53
Καλησπερα σας.
Αλλο 1 cbf μπηκε στη παρεα σας απο προχτες...
Αγορασμενο απο Γερμανια μεταχειρισμενο αλλα σε αριστη κατασταση...
Τιμη 5300€
Χιλ 5700
Μοντελο 5/2005 με abs χρωματος μαυρου...
Βεβαιως η κινηση αυτη εγινε επειδη ετυχε να υπαρχει ενας γνωστος μου στην Γερμανια ο οποιος εψαξε και την βρηκε.
Ο πρωην ιδιοκτητης ητανε ενας 55αρης γερμανος...:eyepop: :eyepop:
Μεταφορικα δεν πληρωσα(κανονικα θα ητανε 200€ περιπου) αλλα και αυτα τα γλιτωσα μιας και ηρθε με την νταλικα του ανθρωπου που μου την βρηκε...
Μενει μονο ο εκτελωνισμος ο οποιοσ (και παλι μεσω γνωστου) θα μου κοστισει κανα 150€ περιπου μιας και το τιμολογιο εχει κοπει απο εκει στα 2000€ με αιτιολογια προβλημα στον κινητηρα...
Οποτε συνολικα η τιμη θα μου βγει κανα 5500 πανω κατω(με τις πινακιδες)

Και τωρα αποριες:
1) Που μπορω να βρω manual μιας και αυτο που εχει μεσα ειναι σε Γερμανικα-Γαλλικα-Βελγικα.
2)Μου ειπε οτι το servis των 6000 εχει γινει απο τον πρωην ιδιοκτητη.Επειδη και το βιβλιο των σερβις ειναι στα γερμανικα,ποτε πρεπει (απο εδω και περα) να κανω Γενικο Σερβις και ποτε Λαδια??
μηπως να παω να τα ξαναλλαξω εδω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο????
3)Κανοντας το μια βολτα παρατηρησα οτι 3-4 φορες που σταματησα στα φαναρια ειχα προβλημα στο να βαλω την νεκρα..
4)Αυτη η ερημη η σελα πως διαολο ρυθμιζεται????
5)Σκεφτομαι να βαλω συναγερμο με τηλεειδοποιηση,καμια προταση απο καποιον που ηδη εχει???

Ποιο ειναι το ζουμι των παραπανω??????
Αν δεν εχεις γνωστο δεν αγοραζεις απο Γερμανια και εκει ευτυχως για εμας που ειμαστε αγοραστες οι ανθρωποι εχουν τελειως διαφορετικη παιδεια σε οτι αφορα τους 2 κ 4 τροχους....ΕΝΤΕΛΩΣ!!!

Αυτα για αρχη και θα επανελθω με νεοτερες αποριες κατα τη διαρκεια...Παρτε και μερικες φωτο.

franki26gr
12/10/2006, 23:07
1.........


65220

franki26gr
12/10/2006, 23:07
2....


65221

franki26gr
12/10/2006, 23:10
3.........


65222

makis206
12/10/2006, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
1) Που μπορω να βρω manual μιας και αυτο που εχει μεσα ειναι σε Γερμανικα-Γαλλικα-Βελγικα.
2)Μου ειπε οτι το servis των 6000 εχει γινει απο τον πρωην ιδιοκτητη.Επειδη και το βιβλιο των σερβις ειναι στα γερμανικα,ποτε πρεπει (απο εδω και περα) να κανω Γενικο Σερβις και ποτε Λαδια??
μηπως να παω να τα ξαναλλαξω εδω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο????
3)Κανοντας το μια βολτα παρατηρησα οτι 3-4 φορες που σταματησα στα φαναρια ειχα προβλημα στο να βαλω την νεκρα..
4)Αυτη η ερημη η σελα πως διαολο ρυθμιζεται????
5)Σκεφτομαι να βαλω συναγερμο με τηλεειδοποιηση,καμια προταση απο καποιον που ηδη εχει???

Για την ώρα σου απαντάω σ'αυτά που γνωρίζω...:winka:

1)......

2) Σύμφωνα με το manual (έχε υπόψιν σου οτι είναι στ'αγγλικά) λάδια χρειάζεται κάθε 6000χλμ και γενικό κάθε 2η αλλαγή λαδιών δηλαδή κάθε 12000. Στο manual όμως θα τα βρεις πιο αναλυτικά γιατί μεσολαβούν κι άλλες εργασίες, τα υγρά φρένων πχ χρειάζονται αντικατάσταση στα 18000χλμ, ρύθμιση βαλβίδων στα 24000χλμ και πάει λέγοντας. Περιμένουμε να βρεθεί ένα manual λοιπόν.:winka:

3) Μήπως πρέπει να ρυθμίσεις τη ροδέλα που βρίσκεται στη μανέτα του συμπλέκτη ; Δεν μπορώ να ξέρω τι φταίει αλλά το μυαλό μου πάει εκεί γι'αρχή.

4) Για τη σέλα:
a) Αφαιρείς το σελάκι του συνεπιβάτη
b) Πίσω και κάτω απ'τη σέλα του οδηγού θα βρεις δύο βίδες που ξεβιδώνουν με το άλλεν που ελπίζω να υπάρχει μέσα στην εργαλειοθήκη της μηχανής σου
c) Βγάζεις το σελάκι και το ξεκουμπώνεις απ'το ντεπόζιτο τραβώντας το προς τα πίσω
d) Μόλις το βγάλεις θα δεις τη βάση που πατάει η σέλα σου και ξεβιδώνοντας τις δύο βίδες (θα τις δεις δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτείς) ρυθμίζεις τη βάση της σέλας σε όποια θέση θέλεις. Υπάρχουν τρεις θέσεις για να διαλέξεις όποια σε βολεύει.
e) Βιδώνεις τις βίδες καλά και είσαι έτοιμος !

5) Δεν ξέρω/ δεν απαντώ :lol:

Για το Νο 1 θα κάνω ένα search αύριο !

:beer: :beer:

franki26gr
12/10/2006, 23:23
Thanks man...
Και εγω στα αγλικα το θελω...
Αν βρεις κατι θα με σωσεις..
Ευχαριστω εκ των προτερω.

makis206
13/10/2006, 06:56
Μετά από ένα γρήγορο search στο νετ δεν κατάφερα να βρω τίποτα όσο αναφορά το manual :uplate: :uplate:

Θα συνεχίσω να το ψάχνω αλλά αν κάποιος το έχει διαθέσιμο ας βάλει το λινκ στο μεταξύ.:cool:

:beer: :beer:

symvoulos
14/10/2006, 22:56
ΝΩΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΒΡΩ (ΟΧΙ ΣΤΟ ΝΕΤ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ)
ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΟ.

franki26gr
15/10/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από symvoulos
ΝΩΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΒΡΩ (ΟΧΙ ΣΤΟ ΝΕΤ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ)
ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΟ.

Σε ευχαριστω φιλε μου να σαι καλα.
Καλα χιλιομετρα με το εργαλειο σου και παντα ορθιος...
Εχω ρωτησει και εγω εδω και περιμενω απαντηση...
Αν ειναι αρνητικη και δεν καταφερω να βρω τοτε θα σου στειλω ενα πμ και το κανονιζουμε...
Και παλι ευχαριστω...

franki26gr
15/10/2006, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


4) Για τη σέλα:
a) Αφαιρείς το σελάκι του συνεπιβάτη
b) Πίσω και κάτω απ'τη σέλα του οδηγού θα βρεις δύο βίδες που ξεβιδώνουν με το άλλεν που ελπίζω να υπάρχει μέσα στην εργαλειοθήκη της μηχανής σου
c) Βγάζεις το σελάκι και το ξεκουμπώνεις απ'το ντεπόζιτο τραβώντας το προς τα πίσω
d) Μόλις το βγάλεις θα δεις τη βάση που πατάει η σέλα σου και ξεβιδώνοντας τις δύο βίδες (θα τις δεις δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτείς) ρυθμίζεις τη βάση της σέλας σε όποια θέση θέλεις. Υπάρχουν τρεις θέσεις για να διαλέξεις όποια σε βολεύει.
e) Βιδώνεις τις βίδες καλά και είσαι έτοιμος !



Φιλε μακη προσπαθησα αυτο που μου ειπες για τη σελα αλλα δεν τα καταφερα..
Για να ρυθμισω την βαση της σελας πρεπει να ξεβιδωσω και τις 2 πλαινες βιδες που την συγκρατουν???
Θελω να δοκιμασω την σελα στην χαμηλη θεση...
Σε ρωταω επειδη τις 2 βιδες που προανεφερες τις βρηκα αλλα δεν μπορουσα να την ρυθμισω στην χαμηλη,ετσι ξεβιδωσα και τις 2 πλαινες,κατεβασα την βαση στην τελευταια θεση,αλλα οταν πηγα να ξαναβιδωσω την κεντρικη σελα στις 2 βασεις της ειδα οτι οι βιδες δεν εφταναν στο μακρος:eyepop: :eyepop:
Απογοητυετηκα και ξαναεδεσα την βαση και την σελα στην αρχικη της θεση (μεσαια)...
Τι λαλακια κανω λοιπον????

makis206
15/10/2006, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
Φιλε μακη προσπαθησα αυτο που μου ειπες για τη σελα αλλα δεν τα καταφερα..
Για να ρυθμισω την βαση της σελας πρεπει να ξεβιδωσω και τις 2 πλαινες βιδες που την συγκρατουν???
Θελω να δοκιμασω την σελα στην χαμηλη θεση...
Σε ρωταω επειδη τις 2 βιδες που προανεφερες τις βρηκα αλλα δεν μπορουσα να την ρυθμισω στην χαμηλη,ετσι ξεβιδωσα και τις 2 πλαινες,κατεβασα την βαση στην τελευταια θεση,αλλα οταν πηγα να ξαναβιδωσω την κεντρικη σελα στις 2 βασεις της ειδα οτι οι βιδες δεν εφταναν στο μακρος:eyepop: :eyepop:
Απογοητυετηκα και ξαναεδεσα την βαση και την σελα στην αρχικη της θεση (μεσαια)...
Τι λαλακια κανω λοιπον????

Γι'αυτό που είμαι σίγουρος είναι οτι στη βάση της σέλας πρέπει να ξεβιδώσεις ΚΑΙ ΤΙΣ 4 ΑΛΛΕΝΟΒΙΔΕΣ, τώρα δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν έκανες σωστά με τις πλαϊνές βίδες και δεν έφτανε το μάκρος τους..

Μήπως δεν έφερες τη βάση της σέλας στο σωστό ύψος για να πατήσουν οι βίδες ;

Ρίξε μια ματιά για τη ρύθμιση της σέλας και σ'αυτό το θρεντ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26164) !:winka:

:beer: :beer: :wave2:

javaneze
16/10/2006, 08:31
Φρανκι δωσε μου η-μεηλ να σου στειλω το γιουζερς μανιουαλ το ελληνικο σε pdf.

Oσο για την σελα οποτε θες/μπορεις κανονιζουμε να βρεθουμε απο κοντα να σου δειξω. 4 λεπτα υποθεση ειναι.

:beer:

franki26gr
16/10/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Φρανκι δωσε μου η-μεηλ να σου στειλω το γιουζερς μανιουαλ το ελληνικο σε pdf.

Oσο για την σελα οποτε θες/μπορεις κανονιζουμε να βρεθουμε απο κοντα να σου δειξω. 4 λεπτα υποθεση ειναι.

:beer:

:a18: :a18:
Ευχαριστω να σαι καλα!!
Σου εχω στειλει πμ...

javaneze
21/10/2006, 18:29
Φιλε μου, σου απαντησα και στο πμ.
Εκανα λαθος, δεν ειναι το ελληνικο που εχω σε pdf αλλα το αγγλικο.
Δεσμευομαι οτι θα σου φωτοτυπισω το δικο μου ελληνικο, και θα στο δωσω οσο πιο συντομα μπορω.

Οχι τιποτα αλλο αλλα οταν κι εγω οταν το εψαχνα ο συνφορουμιτης JimmyZ ειχε την υπομονη και καθησε και σκαναρισε ολο το αγγλικο για να μου το στειλει, και οπως καταλαβαινεις αυτο ειναι που σου εστειλα και με email.
:wave2:

symvoulos
23/10/2006, 15:06
ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΜ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟΣ ΑΥΡΙΟ