PDA

View Full Version : Θα μας κουφάνει όλους...



tifoefs
13/10/2006, 01:31
Δεν έρχεται μόνο.

Για το γήρας μιλάω. Δεν έρχεται ποτέ μόνο του. Έρχεται με πόνους, με απώλεια όραση, ακοή, ικανοτήτων γενικότερα.

Έτσι και με τον παππού μου. Ήρθε το γήρας και ο παππούς κουφάθηκε. Κυριολεκτικά. Του λες καλημέρα, τον ρωτάς τι κάνει και ο παππούς συνεχίζει να κάνει αυτό που έκανε χωρίς την παραμικρή ένδειξη αντίληψης πως κάποιος είναι στο δωμάτιο μαζί του.

Κάποια στιγμή του αφήνω κάτι διαφημιστικά φυλλάδια, τυχαία, στην κουζίνα. Ξέρω ότι τα κοιτάει πού και πού και έτσι μαζί με τη διαφήμιση του Praktiker (του αρέσει να αγοράζει σετ από κατσαβίδια, έστω και μόνο για να τα βάλει σε ένα ντουλάπι στην αποθήκη), μια φορά του αφήνω και μια διαφήμιση για ακουστικά βαρηκοΐας.

Το ξεχνάω για κάνα μήνα μέχρι που μια μέρα τον βλέπω να έχει κάτι στο αυτί του. Κοιτάω διακριτικά λίγο καλύτερα και ναι, είναι ακουστικό!

Για μισό λεπτό όμως. Τα ακουστικά βαρηκοΐας εγώ τα ήξερα να βγαίνουν στο χρώμα του δέρματος, για να είναι πιο διακριτικά. Ή τέλος πάντων, άντε να ήταν μπεζ ή άντε να πω και άσπρα. Όχι όμως μαύρα όπως ήταν του παππού.

Κοιτάω από κοντά και βλέπω ότι το ακουστικό επάνω λέει SONY. Και μου θυμίζει πολύ ένα σετ ακουστικών που είχα από ένα παλιό walkman, χωρίς όμως το καλώδιο. Μόνο το μαύρο πλαστικό ακουστικό στο αυτί του παππού, με το καλώδιο ξηλωμένο σύριζα.

- Παππού, αυτό γιατί το φοράς;
- Με βοηθάει να ακούω.

Αρχίζω εγώ και βάζω σενάρια με το μυαλό μου. Ή κάποιος του το πούλησε στο δρόμο για ακουστικό ή ο παππούς φαντάστηκε πως όλα τα ακουστικά ίδια είναι ή ο παππούς λωλάθηκε.

- Ρε παππού, αυτό δεν είναι ακουστικό βαρηκοΐας.
- Το ξέρω.
- Τότε γιατί το φοράς; Πώς είναι δυνατόν να σε βοηθάει;
- Επειδή όσοι το βλέπουν υποθέτουν πως δεν ακούω κι έτσι φωνάζουν!

Nikoskazer2000
13/10/2006, 01:43
Αλάνι ο παππούς..! :winka:

vangelis 64
13/10/2006, 02:07
Ο παλιός είν΄αλλιώς:beer: :beer:

villy
13/10/2006, 06:46
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μήπως ήταν Blue Tooth;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
13/10/2006, 07:02
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




και πέρασε και το κοντρόλ.. :evil: :a13:

megatim
13/10/2006, 08:20
Για αυτό πήρα και εγώ Ζ, γιατί όσοι με βλέπουν με νομίζουν για χερά και δεν μου κολλάνε.

:rotflmao: :rotflmao:

costas81
13/10/2006, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μήπως ήταν Blue Tooth;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Χωμάτινος
13/10/2006, 08:48
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΑΠΙΑΣΤΟΣ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ

Vezouvios
13/10/2006, 08:49
ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΥΦΑΝΕΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
13/10/2006, 10:06
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


σωστός ο νέος (ας πούμε)

FestoNero
13/10/2006, 10:12
Κορυφαιος λεμεεεεε!!!!!!!
:lol: :lol: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Για αυτό πήρα και εγώ Ζ, γιατί όσοι με βλέπουν με νομίζουν για χερά και δεν μου κολλάνε.

:rotflmao: :rotflmao:
ΝΑ ΤΑ!!!! ΝΑ ΤΑ!!!!!!
Αποκαλυπτεται σιγα σιγα η κουλαμαρα των Ζεταδων!!!!
:lol: :lol: :rotflmao:

Alx 84
13/10/2006, 11:41
μοανδικός ο παπούς!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sotpag
13/10/2006, 16:26
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: