PDA

View Full Version : Eπιτέλους το πήρα!!!



Multijohn
13/10/2006, 02:14
Εδώ και κάτι μήνες έκανα υπομονή και έψαχνα για το κατάλληλο.
Το βρήκα και φυσικά το πήρα!
Fazer 1000 καρμπυρατεράτο!
Εχεί πολλά καλούδια επάνω.Εχουμε και λέμε:
Dynojet Kit
Hyper pro μπρός πίσω(ελατήρια)
Συναγερμό spyball
Φώτα xenon x2
ledάκια φλάς μπρός πίσω καθώς και στα φώτα θέσης/στόπ πίσω
Σωληνάκι υψηλής μπροστά
Μανιτάρια LSL
Remus Titanium
Zελατίνα Puig dark
Το ανέβασα(Θεσσαλονίκη) απο Αθήνα και το μηχανάκι με εντυπωσίασε λέμε!Ροπές απο παντού!Απο 2000 στροφές(μιλάει βέβαια και το dynojet!) και όσο ανεβαίνουν λυσσάει λέμε το εργαλείο.Σταθερότατο στα πολλά και είδα το κοντέρ να γεμίζει όλο και ίσως είχε κι άλλο(πραγματικά δεν ξέρω!)στα 280 αλλά βέβαια μου έδειξε το Yamahiko ''κακό'' και τσίμπησε λίγο λαδάκι μιας και ταξίδευα με 200 και όπου με έπαιρνε το έδινα 260-270 τα οποία τα έβγαζε για πλάκα!Εχω καταενθουσιαστεί γιατί μου βγήκε ΠΟΛΥ καλύτερο απ'ότι περίμενα!
Το μηχανάκι έχει επάνω 29000(τώρα μετά το ταξίδι για Θεσσαλονίκη) και Κυριακή των εκλογών θα το βάλω στις Σέρρες για να αρχίσω να το γνωρίζω λίγο καλύτερα σιγά σιγά.Θα σας πώ εντυπώσεις(αν και μου φάνηκε αρκετά εύκολο στο στρίψιμο.Μόνο μελανό σημείο είναι οτι είναι πολύ νευρικό και απολίτιστο για την πόλη μιας και το χρησιμοποιώ ώς κύριο μέσο.


65236

Multijohn
13/10/2006, 02:17
:smokin: :smokin: :smokin:


65237

Multijohn
13/10/2006, 02:19
:beer: :beer:


65238

Nikoskazer2000
13/10/2006, 02:21
Έτοιμο το μηχανάκι το τουμπανο! :beer: :beer: :beer: :beer:


Καλοβολτάριστο και καλόστριφτο! :sun: :sun: :sun: :sun:

schumacher_
13/10/2006, 08:56
Φαγώθηκες στην αγγελία του energy, τελικά το πήρες κιόλας... Καλές βόλτες!!

:beer: :beer:

dukeandthecity
13/10/2006, 08:56
Tzoni be good tonight

Καλοταξειδο το εργαλείο σου παλικαρι μου.





Αλλα και εσυ μωρη κουλή ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ:D


65259

dankannn
13/10/2006, 09:18
Καλοριζικο φιλε
Ειναι του φιλου μας του Nικου ( Εnergy) και ειναι αριστο μιας και ο Νικολας ηταν στην austria για σπουδες .
;)

Alx 84
13/10/2006, 09:20
καλοτάξιδο!!:beer: :beer: :beer: :beer:

PortisHead
13/10/2006, 09:23
Καλορίζικα...ειναι τα σπίτια :rolleyes:
Καλοτάξιδο λοιπον και να το χαιρεσαι οπως αγαπάς.
Ενα απο τα αγαπημένα μου μηχανάκια :wave2:

x-rider
13/10/2006, 09:34
καλοταξιδος




:sun: :beer: :sun:

Tropeas
13/10/2006, 11:30
Μεγιές μεγιές!!!!

πάντα με υγεία, καλοτάξιδο, και με όμορφες εμπειρίες!!!:beer: :wave2:

idi
13/10/2006, 11:48
μεγειες :beer: :wave2:

gojakla
13/10/2006, 11:56
:beer: :beer: :beer:

H.A.Balafoutre
13/10/2006, 13:54
Καλοτάξιδο με υγεία.

O eNeRgY πρέπει να έκανε μερακλίδικη δουλειά.

Μήπως αυτή η επισήμανση θα έπρεπε να μπεί κάπου αλλού?;) Αν και ήθελα να ρωτήσω τον eNeRgY για το πόσο έβγαζε διότι είχε δημιουργηθεί ένα θέμα.:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Σταθερότατο στα πολλά και είδα το κοντέρ να γεμίζει όλο και ίσως είχε κι άλλο(πραγματικά δεν ξέρω!)στα 280 αλλά βέβαια μου έδειξε το Yamahiko ''κακό'' και τσίμπησε λίγο λαδάκι μιας και ταξίδευα με 200 και όπου με έπαιρνε το έδινα 260-270 τα οποία τα έβγαζε για πλάκα!

lampros_fazer
13/10/2006, 16:55
Καλορίζικο,καλοτάξιδο,καλόστριφτο & αγρατζούνιστο..

Πολύ καλό μηχανάκι,πολύ όμορφο (ειδικό στο μαύρο το κακό..:winka: ) και με καλή προίκα..

Είναι σίγουρο οτι θα το φχαριστηθείς..!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

FZMAN
14/10/2006, 07:30
Καλοτάξιδο φίλε μου, είναι πολύ καλή μηχανή. Σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς και με το παραπάνω αλλά ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ!!!!!!!!!

eNeRGy
17/10/2006, 17:51
Το μηχανακι πλησιαζει τους κοφτες στην 6η γιατι εχει γραναζι...
ενα μαμα ειναι αδυνατον να το κανει αυτο ακομη και με γραναζι γιατι του λειπει η εξτρα δυναμη απο το κιτ-εξατμηση-φιλτρο...

τα 260 τα πιανει για πλακα και μετα απο λιγο (αρκει να υπαρχει και δρομος) θα δεις και 280...
το πιο πιθανο ειναι να ειναι 265 πραγματικα (κατι τετοιο ειχα δει με GPS)...

Αν σου φαινετε πολυ αποτομο, ξαναβαλε το μαμα γραναζι... ισως σου αρεσει περισσοτερο!

το τσιμπιμα στα λαδια το ειχα προσεξει και εγω... γινεται σε καταστασεις τελικης ή συνεχομενης πιεσης του μοτερ κοντα στους κοφτες... ειναι κλασικη αντιδραση του R1 '98 μοτερ. Επισης τα λαδια ειχαν ηδη 4.000km οπως ειχα πει... :)

Σε μοικτη οδηγηση σε αυτα τα μοτερ η προσθεση του λαδιου ειναι περιπου 0-500gr στα 5.000km που γινονται συνηθως οι αλλαγες...

Τελικα τι εγινε στις Σερρες????? :look:

melsaltas
18/10/2006, 08:12
Μεγιες και καλοταξιδο φιλε!

Παντα ορθιος και να θυμασαι η γομα παντα κατω!!!!!!!!

Multijohn
21/10/2006, 09:04
Χε χε!Εχω ένα εντελώς ηλίθιο χαμόγελο!Απο την Κυριακή που μας πέρασε!!!ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΜΩΣ!Καταικανοποιημένο με άφησε το 1000.Ροπή αρκετή παντού και ειδικά στις μεσαίες ξυρίζει το μηχανάκι!Εδειχνε να βρίσκεται στο στοιχείο του μέσα στην πίστα!Δεν πλάγιαζε και τελείως πρόθυμα αλλά όταν το έκανε έμενε εκεί ρε παιδί μου και με την ροπή μπορούσα να ελέγχο απόλυτα την γραμμή μου!Οι αναρτήσεις ήταν ρυθμισμένες αρκετά ψηλά και αρκετά ψηλές αλλά θα επειμεληθώ του θέματος σήμερα το απόγευμα και την Τετάρτη ΞΑΝΑ μέσα!Η θέση οδήγησης με βόλεψε αφάνταστα.Στην Κ16 έβγαινα με 155-160 και μέχρι τα φρένα (λίγο πρίν το σημάδι των 200 μέτρων) είχε μέσα 230κάτι.Και διευκρινήζω πότε πατούσα το φρένο γιατί το πατούσα νωρίτερα απο οτι έπρεπε μιας και επειδή ήταν η πρώτη μου φορά με το 1000 δεν ξέρω τα όριά του.Πάντως πολύ ευχαριστημένος έμεινα και απο το φρένο αν και πρός το τέλος έδειξε κάποια σημάδια κόπωσης.Μιλάω πάντα για το μπροστινο γιατί το πίσω στην πίστα ελάχιστα χρησιμοποιήται και μόνο για καμμιά διόρθωση γραμμής μέσα σε στροφή.
Ξαναδιευκρινήζω οτι το μηχανάκι ουσιαστικά δεν το γνωρίζω και το ψάχνω ακόμα.Το έχω μόλις 2 βδομάδες.Πάντως εάν με κ@υλωνε μια φορα πρίν το πάρω,τώρα ανεβαίνω και χuνω πάνω μου λέμε!Και αυτό γιατί και ''κακό'' δείχνει οπτικά αλλά και πραγματικά είναι(ίσως ακόμη και ''πολύ'' για μένα!)

Υ.Γ.Νίκο(energy) απορώ!Δεν σε στοιχιώνει εκείνο το γρύλισμα της Remus όταν το ανοιγεις εκεί γύρω στις 4-5000 στροφές?!Εγώ πάντως τυχαίνει να το σκέφτομαι αρκετές φορές!!!
Να είσαι καλά φίλε!:beer: :beer: :beer:

Dodok edessa
21/10/2006, 09:08
με γειες !!!!!:sun: :beer:

αυριο θα το κανω τεστ ...και θα σου πω την γνωμη μου ......
ρε τζωνη να ρωτησω....???
σου σηκωνεται ....αυτο ή σαν το 600 με τιποτα !!!:lol: :bawl: :wave2:

eNeRGy
21/10/2006, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged

Υ.Γ.Νίκο(energy) απορώ!Δεν σε στοιχιώνει εκείνο το γρύλισμα της Remus όταν το ανοιγεις εκεί γύρω στις 4-5000 στροφές?!Εγώ πάντως τυχαίνει να το σκέφτομαι αρκετές φορές!!!
Να είσαι καλά φίλε!:beer: :beer: :beer:

φιλε... ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ! Σε αυτες τις στροφες ειναι που κανει τα "μαγικα" του το exup και πραγματικα ειναι τρελλος ηχος!!! :eek:
χρησιμο μεσα στην πολη για να σπαει την μονοτονια των αλλων ηχων και των αλλων μηχανων/πρωινων! :smoking:

προσεχε την κοπωση των φρενων γιατι ναι μεν ειναι απο R1 αλλα το βαρος της μηχανης ειναι 40κιλα παραπανω και κουραζονται παντα μεσα στην πιστα... Ισως καποια αλλα τακακια απο τα μαμα να σε βοηθησουν στο μελλον! (εγω δεν εμπενα πιστα με μηχανη!) :cool:

καλες βολτες! (εγω εχω φρικαρει με το C4!!!) :uplate:

Yannis37
25/10/2006, 13:30
Νικόλα,
αργεις μου φαίνεται να πάρεις καινούργιο μωρο
πρόσεξε μην ξεχασεις να οδηγας!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

eNeRGy
26/10/2006, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yannis37
Νικόλα,
αργεις μου φαίνεται να πάρεις καινούργιο μωρο
πρόσεξε μην ξεχασεις να οδηγας!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

θα ξαναμαθω απο την αρχη ουτος η αλλως με αυτα που καταληγω σιγα σιγα για αγορα...

http://www.diseno-art.com/images/aprilia_tuono_1000_r.jpg
http://www.motocorse.com/racingnews/autoimg_2006/11644_Ducati_ancora_un_Monster_per_il_2007.jpg

Το σιγουρο ειναι οτι τα θελω με αδεια 2007...