PDA

View Full Version : Συζητηση για μια Shadow 400



alexgr63
14/10/2006, 08:24
Καλημερα σε ολους
Μολις πριν λιγες μερες αγορασα μια shadow 400 μεταχειρησμενη.
Η αδεια που μου δωσανε γραφει πρωτη κυκλοφορια το 1999.Ο εμπορος μου ειπε οτι καιει αμολυβδη βενζινη.Η αδεια γραφει καυσιμο βενζινη.Τελικα τι να της βαζω?
Ξερει κανεις σε ποιο βιβλιοπωλειο θα μπορω να βρω βιβλια συντηρησης για τη μηχανη αυτη?
Γενικα θα ηθελα συζητηση με μελη που εχουν παρομοιες μηχανες.
Δεν ειμαι μικρος σε ηλικια και ειμαι εντελως νεος στο χωρο του custom
Ευχαριστω

Uriah Heep
14/10/2006, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexgr63
πρωτη κυκλοφορια το 1999.Ο εμπορος μου ειπε οτι καιει αμολυβδη βενζινη.Η αδεια γραφει καυσιμο βενζινη.Τελικα τι να της βαζω?


Καίει τα πάντα!

Αν της βάλεις τσίπουρο, πρόσεχε μην έχει γλυκάνισο ή μαστίχα...


:beer: :beer: :beer:

OldMan
14/10/2006, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
...Αν της βάλεις τσίπουρο, πρόσεχε μην έχει γλυκάνισο ή μαστίχα...

Ορθότατον, διότι το γλυκάνισο "μπερδεύει" την αντικροτικότητα του τσίπουρου, ενώ η μαστίχα βουλώνει τα pilot και needle jets !!!
(σοβαρά μιλάω ....) :D

Το μηχανάκι σου ΔΕΝ έχει απαιτήσεις από το καύσιμό του (λόγω χαμηλής συμπίεσης..).

Μπορείς να χρησιμοποιείς βενζίνη 92 οκτανίων και πάνω (και τα 90 τα καίει μια χαρά (αν δεν ανοίξεις απότομα το γκάζι σε ανηφόρα με 4η και 1.000 σ.α.λ...)

Επίσης, καίει ΟΛΕΣ τις βενζίνες !!!

Έγκειται στην διακριτική σου ευχέρεια αν θα καίς αμόλυβδη ή Super (ΔΕΝ έχεις καταλύτη...)
(κάποιοι αθεράπευτα μαλ...., εεε ρομαντικοί (εμού συμπεριλαμβανομένου...) επιμένουν να πιστεύουν ότι η Super έχει λιγότερο βενζόλιο από την αμόλυβδη !!

:wave2: :beer: :wave2:

AFTER
14/10/2006, 19:12
Αν δεν εχει καλαλυτη, τοτε βαλε σουπερ!
Κανονικα οτι οχημα δεν εχει καταλυτη, ΔΕΝ θα πρεπει να καιει αμολυβδη!
Ειναι βλαβερο και για σενα(πρωτον) και για τους αλλους

crs-k
14/10/2006, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ορθότατον, διότι το γλυκάνισο "μπερδεύει" την αντικροτικότητα του τσίπουρου, ενώ η μαστίχα βουλώνει τα pilot και needle jets !!!
(σοβαρά μιλάω ....) :D
..............................


Το τσιπουρο Τυρνάβου αλλα ΧΩΡΙΣ γλυκανισο (εφαρμοστηκε κι ολας η οδηγια της Ε.Ε. ρε μπουστη μου? :eek: ) κανει ? :dizzy:


:lol: :rotflmao: :lol:





Βαζε Σουπερ ρε παλικαρι μου ... :wacko:

Αλλος ενας "μ@λ@κας" speeking ... :D

alexgr63
14/10/2006, 20:14
Ευχαριστω για τις πληροφοριες για την βενζινη.Αν καταλαβα καλα θα χρησιμοποιω super και αν δεν βρω βαζω αμολυβδη.
Οποιος εχει πληροφοριες για το που βρισκω διαφορα αναταλακτικά της συγκεκριμενης μηχανης,ευπροσδεκτες.

crs-k
14/10/2006, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexgr63
Ευχαριστω για τις πληροφοριες για την βενζινη.Αν καταλαβα καλα θα χρησιμοποιω super και αν δεν βρω βαζω αμολυβδη.
..............................


Ετσι ακριβως!


Κι επειδη εγινε και λιγο πλακα και μπορει να μπερδευτηκες, να σου πω και γιατι αυτοχαρακτηριζομαστε "μ@λ@κες" ... :smilea:


Θεωρητικα παντα μιλωντας, η παλια Σουπερ, εκπεμπει λιγοτερους (καρα-καρκινογονους) αρωματικους υδρογονανθρακες, απ' οτι η αμολυβδη, για καυση σε συμβατικο κινητηρα χωρις καταλυτη.
Σε καταλυτικο κινητηρα, εννοειται ο καταλυτης κατακρατει και διασπα αυτους τους ρυπους.

Την πρακτικη στην πραγματικοτητα ΔΕΝ την ξερει κανεις, μιας κι οι εταιρειες καυσιμων κανουν οτι θελουν ... :sick:


Παρα πολλοι λοιπον προτιμανε να βαζουν αμολυβδη που ειναι πιο φτηνη.

Υπαρχουν απ' την αλλοι και καποιοι ρομαντικοι, που πιστευοντας οτι κανουν καποιο "καλο" προτιμαει να βαζει την παλια Σουπερ (LRP) κι ας πληρωνει κατι παραπανω ... :wacko:

Πως ειπαμε οτι τους λεει ο κοσμος αυτους ? :(

:lol: :rotflmao: :lol:

alexgr63
14/10/2006, 22:14
Φιλε crs-k ο κοσμος μπορει να τους λεει οπως θελει αλλα αυτο ειναι προβλημα του κοσμου

etzimas
12/11/2012, 00:40
Ξαναζωντανεύω το θέμα, αν και είναι λίγο...προϊστορικό. Σε παρόμοια περίπτωση, Shadow 600 '99, και καθότι super έχω να δω καιρό σε βενζινάδικο (μπορεί να μην το πρόσεχα, βέβαια), είπαμε ότι με την αμόλυβδη δεν υπάρχει πρόβλημα (πέρα από τις καρκινογόνες ουσίες, αλλά...πραγματικά...καπνίζω σαν φουγάρο). Τώρα από τις αμόλυβδες, αν βάλω κάτι λίγο πιο special, όπως V-power απλή, όχι racing (δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση, απλά αυτήν βάζω στο αμάξι) τι γίνεται; Θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα που έχει στο αυτοκίνητο; Όπου είμαι υπερευχαριστημένος, καθώς το αμάξι φαίνεται και να πηγαίνει καλύτερα (ακόμα και μέσα στην πόλη), και από πλευράς οικονομίας με 10% ακριβότερη βενζίνη (και λιγότερο πλέον) κάνω 10% παραπάνω χιλιόμετρα;

thanos_s
12/11/2012, 02:33
Ξαναζωντανεύω το θέμα, αν και είναι λίγο...προϊστορικό. Σε παρόμοια περίπτωση, Shadow 600 '99, και καθότι super έχω να δω καιρό σε βενζινάδικο (μπορεί να μην το πρόσεχα, βέβαια), είπαμε ότι με την αμόλυβδη δεν υπάρχει πρόβλημα (πέρα από τις καρκινογόνες ουσίες, αλλά...πραγματικά...καπνίζω σαν φουγάρο). Τώρα από τις αμόλυβδες, αν βάλω κάτι λίγο πιο special, όπως V-power απλή, όχι racing (δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση, απλά αυτήν βάζω στο αμάξι) τι γίνεται; Θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα που έχει στο αυτοκίνητο; Όπου είμαι υπερευχαριστημένος, καθώς το αμάξι φαίνεται και να πηγαίνει καλύτερα (ακόμα και μέσα στην πόλη), και από πλευράς οικονομίας με 10% ακριβότερη βενζίνη (και λιγότερο πλέον) κάνω 10% παραπάνω χιλιόμετρα;

10%? placebo effect :D
Τι αμαξι εχεις??

etzimas
12/11/2012, 03:14
Στρωτή οδήγηση (σε σημείο να υπνωτίζω τον ή κατά προτίμηση την συνοδηγό), καθώς οι παράξενες διαθέσεις του να τρέχω όσο γρήγορα με παίρνει το αμάξι μου φύγανε μετά τα 23-24, για αποσαφήνιση.

Το έχω τσεκάρει με προγραμματάκι σε κινητό (σε βάθος 10000km, 5k με αμόλυβδη, 5k με power) για να την πω στον πατέρα μου που μου έλεγε ότι ξοδεύω λεφτά (ήμουν μικρός ακόμα όταν το έκανα...φαντάσου είχα το πρόγραμμα σε Siemens κινητό) σε Accent 1300, απλά εμπειρικά το έχω δει και σε Lantra 1.6 και σε Golf TSi 1.4 και σε Saxo VTS. Πάντως placebo δεν αποκλείεται να είναι, αλλά όχι όπως το θέτεις...απλά αν η βενζίνη σου δίνει την αίσθηση ότι το όχημα δεν "κολλάει" (ακόμα και αν είναι απλή από καλό βενζινά σε σχέση με απλά απαραδεκτή από τον κάθε αλήτη βενζινά) σίγουρα είσαι και πιο οικονομικός στο γκάζι και τις αλλαγές σε κάθε περίσταση.

Βέβαια, όπως αναφέρθηκε ήδη, μόνο από βενζινάδικα που γνωρίζω και που έχουν καλή τιμή για καλά καύσιμα...αν νιώθω ότι μένω στην Εθνική και μπώ σε τυχαίο βενζιναδικό παίρνω ό,τι πιο φτηνό βρω που δεν είναι στην κατηγορία "καύσιμο σόμπας", γιατί δυστυχώς οι πιθανότητες είναι ότι πράγματι θα είναι καύσιμο για σόμπα έτσι κι αλλιώς. :D

Πάντως για την μοτοσυκλέτα...δεν ξέρω. Πρώτη μου θα΄ναι, οπότε είμαι στα χαμένα και θα βάλω ό,τι πουν οι εμπειρότεροι...αρχικά ο μαγαζάτορας και μετά (και πιο έμπιστα) οι συμφορουμίτες.
Τώρα στη μηχανή

motomaniac
12/11/2012, 12:45
με αμολυβδη οι παλιοι κινητηρες δεν ειχαν ενα θεματακι με τις βαλβιδες?

Drake Ramore
12/11/2012, 14:30
με αμολυβδη οι παλιοι κινητηρες δεν ειχαν ενα θεματακι με τις βαλβιδες?

Ναι, αλλά πολύ μακροπρόθεσμα και όχι όλοι οι παλιοί κινητήρες. Δηλαδή σε μοντέλα του '90 και έπειτα δεν υπάρχει τόσο θέμα. Είχαν καλύτερα μέταλλα μέσα και μεγαλύτερες ανοχές. Κι όσο πιο καινούριο το μοντέλο τόσο καλύτερα.

Αλλά ο κανόνας ειναι, οτι σε παλιά μοτοσυκλετα η αμόλυβδη επηρεάζει τις βαλβίδες.

nassosxlvbros
12/11/2012, 14:52
Από το 1985 και μετά-αν δε κάνω λάθος-όλοι οι κινητήρες Honda έχουν το ειδικό κράμα μετάλλου στις έδρες των βαλβίδωνε,οπότε δεν έχουν θέμα με βενζίνες σουπερ ή αμόλυβδη.

etzimas
14/11/2012, 03:52
Ευχαριστώ παιδιά και συγνώμη για την νεκρανάσταση του θέματος...αύριο με το καλό φουλάρω το πρώτο ντεπόζιτο με αμόλυβδη και...καλώς εχόντων των πραγμάτων...αρχίζω να βλέπω πόσες βόλτες πάνω-κάτω πέρα-δώθε στην πόλη κάνει το Shadow. Προς το παρόν κοιμάται στο πάρκινγκ...αν και μετά την πρώτη βόλτα ο μόνος λόγος να κοιμηθώ είναι για να είμαι ξεκούραστος στις αυριανές βόλτες. :D

RORY FOR EVER
31/10/2013, 19:18
Διαλεξες πολυ καλη μηχανη και ασε καποιους να λενε τα δικα τους...SHADOW-DRAGSTAR για μενα ειναι η κορυφη στην κατηγορια των made in japan custom-cruiser