PDA

View Full Version : Suzuki Bandit 400 ('96): Αξίζει άραγε;



billpapad
14/10/2006, 11:02
Καλημέρα
Βρήκα σ'ενα μαγαζί ένα bandit 400ρι του 96 σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν ξέρω τι παίζει μ' αυτό το μηχανάκι..
Αληθεύουν οι φήμες για
α)πρόβλημα με το καρμπυρατέρ και δυσκολία στη ρυθμιση (γενικά στα 400ρια μπαντιτ);
β)δυσκολία να βρεις ανταλλακτικά για αυτο το μοντελο;

Rebelos
17/10/2006, 16:53
Καλησπέρα

Το bandit ειναι μία από τις ωραιότερες μοτοσυκλέττες που έχω καβαλήσει. Αλλα όμως έχει αρκετά προβλήματα.

Το προβλημα που ανέφερες με τα καρμπυρατερ, είναι από τα βασικότερα και για να φτιαχτεί θα χρειαστείς πολλά χρήματα. Το βασικότερο όλων ειναι να πας σε καλό μάστορα που θα πρέπει να έχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ δυναμομέτρηση. Οπου αλλού και να το πάς, θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. Πέρασα απο 10 μάστορες (οι περισσότεροι εξουσιοδοτημένοι SUZUKI), ξέρω τι σου λέω... Επίσης, να περιμένεις να σου χαλάσει ο ανωρθωτής (επίσης κλασσικό στα Bandit) και πολύ πιθανόν να θελεις να αλλαξεις αμορτισερ αν δεν τα έχει ήδη αλλάξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

Μιλάω πάντα για το GSF 400, όχι για το V. Αυτό έχει άλλα προβλήματα, δε τα γνωρίζω.:D

Γενικά πάντως, θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις μια 400άρα δεκαετίας, θα τη βαρεθείς σύντομα και θα κλαίς τα λεφτά σου. Παρε καλύτερα κανένα 600αρι 5-6 χρονών. Θα το χαρείς καλύτερα στους δρόμους της Ελλάδας!:D

nassosxlvbros
17/10/2006, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από billpapad
Καλημέρα
Βρήκα σ'ενα μαγαζί ένα bandit 400ρι του 96 σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν ξέρω τι παίζει μ' αυτό το μηχανάκι..
Αληθεύουν οι φήμες για
α)πρόβλημα με το καρμπυρατέρ και δυσκολία στη ρυθμιση (γενικά στα 400ρια μπαντιτ);
β)δυσκολία να βρεις ανταλλακτικά για αυτο το μοντελο;

θα συμφωνησω με το φιλο...ηταν ενα μηχανακι που το ηθελα πολυ οταν εψαχνα για την πρωτη μου μοτο ειχε ποιοτητα καλη τιμη και τρελλο γκαζι....ακουγοντας ομως διαφορα ακομα και απο τους ιδιους τους εμπορες (απλα τα καρμπυρατερ που φοραει μαμα ειναι μεγαλα και δεν δουλευουν σωστα σε ολο το φασμα,-βαλε οτι ειναι και παλια/αρυθμιστα απο τους ελληνες μαστορους,με αποτελεσμα στις χαμηλομεσαιες να μπουκωνει το μοτερ και ο κυλινδρος νο 2 νομιζω ειναι παντα πνιγμενος στο μειγμα..αποτελεσμα βραχυκυκλωνει το μπουζι και φτανει σε σημειο μεχρι και ολικη καταστροφη του μοτερ) ετσι εμεινα μακρυα... το αμεσως επομενο 4κυλινδρο και με τρομερη αξιοπιστια ειναι το super four της Χοντα..αλλα και εδω ισχυει το τετριμμενο : μηχανακι 15ετιας ολο και κατι θα θελει...γιατι δεν κανεις το κλασσικο πια;προκαταβολα,γραμματιακια που να τα αντεχεις και... Κ Α Ι Ν Ο Υ Ρ Γ Ι Ο !
:beer:

panos_sin
19/10/2006, 23:08
απο γνωστο μου ξερω οτι παρουσιαζει αρκετα και συχνα προβληματα...

καλυτερα κοίταξε κατι άλλο...

billpapad
20/10/2006, 14:39
Αναμεσα σε Βros και Bandit σχεδον δεκαετιας (98-99) τι να διαλεγα; Ειναι και τα 2 φτηνα αλλα΄δεν ξερω δε θελω να τα κλαιω μετα τα λεφτα μου
Καινουργιο δεν παιζει, μεταχειρισμενο το πολυ 2500 ευρω

stavrogin
20/10/2006, 14:46
bros,το 650 εχει το ιδιο γκαζι με το bandit,το 400 αρκετα λιγοτερο.Αλλα αν ειναι καλοσυντηρημενο,αξιζει.

Filosofos
20/10/2006, 14:50
φίλε μου ανάμεσα σε αθτά τα 2 εγώ 8α έπερνα ασηζητητή το bandit αλλά τώρα τι να σου πώ, πιστεύω οτι είναι καθαρά θέμα επιλογών η δύναμη η χαμηλή τιμή και η αξιοπιστία πάντως υπάρχουν και άλλε επιλογές με τα λεφτά που ανέφερες ψαξτο λίγο ;)

nassosxlvbros
20/10/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από billpapad
Αναμεσα σε Βros και Bandit σχεδον δεκαετιας (98-99) τι να διαλεγα; Ειναι και τα 2 φτηνα αλλα΄δεν ξερω δε θελω να τα κλαιω μετα τα λεφτα μου
Καινουργιο δεν παιζει, μεταχειρισμενο το πολυ 2500 ευρω

BROS VS Bandit...αν βρεις 400αρι Bros ε δεν εχει και το τρελο γκαζι αλλα τη δουλιτσα και τα ταξιδακια/βολτες σου θα τα κανεις μονο με βενζινες λαδια και τα σχετικα αναλωσιμα..το 650 (το Bros ντε) ειναι αξιομαχο γκαζι ,στριφτερο με φρεναρες,και θα χαρεις και το τελευταιο ? που εδωσες...μονο μειον η στενη σελλα και η μικρη αυτονομια ενεκα μικρου ρεζερβουαρ ...τωρα απο θεμα ζημιων αυτη ειναι αγνωστη λεξη για τα Bros...ειναι κυριολεκτικα αθραυστο μοτερ,και το μονο που εχεις να κοιταξεις ειναι να το βρεις οσο πιο μαμα γινεται το μηχανακι και με φρεσκα λαστιχα/αναλωσιμα...σαν πρωην κατοχος 2 Bros οτι θες ρωτα,κι αν εχεις τσεκαρει κανενα το κοιταμε μαζυ.

καλη αγορα!
υγ παιζει ενας κολλητος να πουλαει το δικο του (εχει 2 ) αν θες ρωταω

:wave2:

sf_vaios
23/10/2006, 02:53
kalispera re file me 2000-2300 pairneis cb sf 400 aristo pou einai mixani kai den pathainei tipota..to bandit einai mixani problimatwn.an thes akouse me kai egw gia bandit pigaina alla itan mexri na odigisw to cb mou.to bandit den exei metapwlisi einai poli neyriko gia mesa stin poli kai exei polla problimata.apo tin alli to cb einai athanato einai eykolo san papi kai to poulas oso to pires..kati kseroun stis sxoles odigwn.elpizw na kaneis to swsto gia na min (klais) meta...


66291

possidi
24/10/2006, 12:56
HONDA SF 400 ME TA ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΙΛΕ...ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ SF_VAIOS "ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΟΔΗΓΩΝ" ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΒΑΛΑΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟΣ...ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ HONDAAAAA!!!!!!

Sabre
24/10/2006, 13:03
CB400SF

χωρίς λόγια και χωρίς τα προβλήματα που θα σου βγάλει ένα κακομεταχειρισμένο bandit.

:a3:

alex14
24/10/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
CB400SF

χωρίς λόγια και χωρίς τα προβλήματα που θα σου βγάλει ένα κακομεταχειρισμένο bandit.

:a3:

Ενω το CB θα ειναι καλομεταχειρισμενο ?

Sabre
24/10/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ενω το CB θα ειναι καλομεταχειρισμενο ?

τουλάχιστον δέν θα ξεκινήσεις με γκόλ απο τα αποδητήρια φίλε μου

(βλέπε: carbs και που θα τα ρυθμήσω σωστά)

Αν τώρα πάρεις κανένα χρέπι cb.... και παπάκι καλυτερο θα είναι.

alex14
24/10/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre


(βλέπε: carbs και που θα τα ρυθμήσω σωστά)



Και οχι μονο, το δικο μου (Bandit 400V) που ειχα καποτε ειχε βαρεσει στροφαλο. Και να σκεφτεις οτι ηταν ενα απο τα καλυτερα μεταχειρισμενα που ειχα βρει και το ειχα πληρωσει και καλα λεφτα.

Και εγω δεν συμφωνω με την αγορα Bandit αλλα αυτο που θελω να επισημανω ειναι προσοχη στα μεταχειρισμενα εκτος και εαν ειναι απο γνωστο/φιλο κτλ.

:beer:

:wave2:

billpapad
24/10/2006, 19:05
Μεχρι πόσο εχει το cb το 400 sf στο περιπου (γι αυτο της φωτογραφιας μιλαω);

br492
24/10/2006, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
HONDA SF 400 ME TA ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΙΛΕ...ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ SF_VAIOS "ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΟΔΗΓΩΝ" ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΒΑΛΑΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟΣ...ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ HONDAAAAA!!!!!!

Τωρα αυτό είναι καλό?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alex14
25/10/2006, 00:52
Γιατι δεν κοιτας και σε κατι απο τα παρακατω ? (σε μεταχειρισμενο παντα)

- Suzuki GS 500
- Honda CB 500 (το παλιο)
- Kawasaki ER 500

Πανω κατω εχουν το ιδιο γκαζι με τα 400αρια αλλα συνηθως ειναι σε καλυτερη κατασταση και λιγοτερο "κακοποιημενα".

:wave2:

sf_vaios
25/10/2006, 01:41
yparxei ena me 1700 eyrw all thelei bapsimo.exei kainourgia lastixa kainourgia azwtou pisw kai moter asteri an se endiaferei steile

sf_vaios
25/10/2006, 01:46
kai kti allo re alex ta bike pou aneferes einai dikilindra kai oxi toso aksiopista.o kollitos mou exei synergio me mixanes kai exei 13 pelates mazi me mena pou exoun sf.mono ena exei barese sta 220000xm kai ayta skismena.tou95 montelo pisteyeis oti aksizei allo bike stin katigoria???

alex14
25/10/2006, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf_vaios
kai kti allo re alex ta bike pou aneferes einai dikilindra kai oxi toso aksiopista.o kollitos mou exei synergio me mixanes kai exei 13 pelates mazi me mena pou exoun sf.mono ena exei barese sta 220000xm kai ayta skismena.tou95 montelo pisteyeis oti aksizei allo bike stin katigoria???

Αυτο μη το ξαναπεις. Τα μηχανακια που ανεφερα και ειδικα το CB 500 ειναι απο τα πλεον αξιοπιστα και οχι μονο σε συγκριση με το SF αλλα και με αλλα πολυ-πολυ ακριβωτερα και πιο καινουργια μοντελα.


:beer:

:wave2:

Filosofos
25/10/2006, 21:39
Αν ανέβεις κατηγορία και το CB500 και το GS είναι πολύ καλές λύσεις τώρα όσο αναφορά τα δικίλινδρα σε σειρά θα ήθελα πολύ να ακούσω απο τον φίλο γιατι δεν είναι τοσο αξιόπιστα:confused: :confused: :confused:
Αφού το μόνο μειωνέκτημα τους είναι οτι καίνε λίγο λαδάκι αν τους αλάξεις τα φώτα που μου ακούγετε και λογικό.
(Αυτή η ιδέα πάντως των hontaκιδων ότι μονο τα δικά τους μηχανάκια ειναι εργαλεία πολύ μου την δίνει ώρες ώρες):bigcry: :yuck:

sf_vaios
26/10/2006, 03:18
re filarako se opoia antiprosopoia honda kai na pas rwta gia cb 400 kai cb 500.oti apanthseis pareis ela kai pes mou.allo 4kilindro kai allo 2lindro moter.giati ola ta street einai 4kilindra???kai giati na kaiei ladaki 4 xronwn mixanaki..den ypostirizw tin xonta kai oute to mixanaki mou apla to swsto.ok??kai den pisteuw na exei akousei kapoios oti ta sf spane.