PDA

View Full Version : διαφορα



lady-rider
14/10/2006, 19:53
Ο παπάς από το χωριό Αβρακόντε Λασιθίου, αφού θέρισε το χωράφι του στη θέση Αγκαθερά (κοντά στον Αγ. Γεώργιο), έδεσε το γάιδαρό στη μέση της καλαμιάς, για να φάει όσα στάχυα είχαν μείνει και μετά, στη σκιά που έκανε ο γάιδαρος, άπλωσε μερικά στάχυα και ξάπλωσε πάνω τους. Κάποια στιγμή από το διπλανό χωράφι του λέει ένας:

_Μπρε παπά, μπα κι έχεις ρολόι? Ίντα ώρα λες να’ ναι?

Ο παπά, όπως ήταν ξαπλωμένος, σηκώνει το δεξί του χέρι και πιάν ει την ουρά του γαιδάρου και με το άλλο τα…μαλακά του και στη συνέχεια απαντά:

_Σύντεκνε Μιχάλη Φουκαράκη, η ώρα είναι 11.37, ακριβώς.

Ακούγοντας – βλέποντας αυτά ο άλλος μονολογεί. Πάει…. τρελάθηκε ο παπάς. Πριν όμως τελειώσει τη σκέψη του αυτή βλέπει να περνά από εκεί κάποιος που φορούσε ρολόι στο χέρι και τον ρωτά τα ίδια και κείνος του απαντά τα ίδια, δηλαδή: Η ώρα είναι 11.37, ακριβώς. Προ αυτού ο Μιχάλης λέει του παπά:

_ Μπρε σύντεκνε, παπάς είσαι ή διάβολος; Πες μου σε παρακαλώ πως βρίσκεις την ώρα πιάνοντας την ουρά και τα σκέλια του γαιδάρου και εγώ θα σου δώσω ό,τι θες. Μια προβατίνα, ναι?

Και ο παπάς:

_Να, όπως είμαι εδώ, σηκώνω με το ένα χέρι την ουρά και με το άλλο τα μαλακά του γαϊδάρου και έτσι βλέπω απέναντι το καμπαναριό της εκκλησίας τα’ Αι Γιώργη με το ρολόι!!

lady-rider
14/10/2006, 19:54
ΧΑΝΙΑ: Ακούγονται πυροβολισμοί στην είσοδο των Χανίων από Ηράκλειο και κάποιος με το όνομα Σήφης λέει στο γιο του:

_Αμε, μωρέ Μανωλιό, εκειά που ακούγονται οι πυροβολισμοί να δεις ίντα συμβαίνει και έλα να μου πεις, μα γερά-γερά, για να έχω τ’ αμέντε μου (το νου μου).

Πάει ο Μανωλιός εκεί που του είπε ο πατέρας του και γυρνώντας του λέει:

_Πατέρα, οι πυροβολισμοί είναι μαθές γιατί ήρθε ο Μητσοτάκης.

Αφού παύουν για λίγο οι πυροβολισμοί σε μια στιγμή ακούγονται και πάλι από την κεντρική πλατεία του χωριού και ο Σήφης λέει πάλι στο γιο του:

_Αμε, μωρέ Μανωλιό, στην πλατεία να δεις ίντα συμβαίνει εκεί και έλα να μου πεις.

Πάει ο Μανωλιός στην πλατεία και γυρνώντας λέει του πατέρα του:

_Πατέρα, οι πυροβολισμοί είναι γιατί, όπως σου είπα και πιο πριν, ήρθε ο Μητσοτάκης.

Και ο Σήφης νευριασμένα: Ε και ίντα κάνουν αυτοί οι άχρηστοι; Ακόμη να τον πετύχουν!

lady-rider
14/10/2006, 19:57
:D :rotflmao: :D


65432

lady-rider
14/10/2006, 19:58
ΛΑΣΙΘΙ: Μόλις καταφθάνει στο Τζερμιάδο, την πρωτεύουσα του Οροπεδίου Λασιθίου, ο από μετάθεση νέος αστυνόμος βλέπει σε πολλούς τοίχους σπιτιών κύκλους σκοποβολής με κιμωλία που στο κέντρο τους έχουν μια τρύπα από σφαίρα και μονολογεί με τρεμάμενο ύφος και θαυμασμό:

_Πω-πω, εδώ είναι όχι Τέξας, αλλά διαβόλου χωριό! Να δω τι θα κάνω μ’ αυτούς! Καλέ, όλες οι σφαίρες στο κέντρο!»

Στη συνέχεια πάει σε ένα καφενείο και λέει του καφετζή.

_Δε μου λες, ρε καφετζή, αυτές τις πιστολιές στους τοίχους που είναι γεμάτο το χωριό, ποιοι τις κάνουν;

_Ο Μανούσος, καπετάνιο. Να αυτός εκεί στη γωνία που πίνει ρακί.

Τότε ο αστυνομικός απευθύνεται παρακαλετά και με τρεμάμενη φωνή στο Μανούσο:

_Φίλε Μανούσο, για έλα δω.

_Ίντα θες, καπετάνιο; Σ’ ακούω κι από δω.

_Κοίταξε, σου δίνω το λόγο μου ότι όχι μόνο δε θα σε γράψω για τις πιστολιές στους δρόμους και για την παράνομη οπλοφορία, αλλά θα σου δώσω και δώρο ένα καλάσνικοφ, αν μου πεις το μυστικό που ρίχνεις τις μπιστολιές στο κέντρο του στόχου.

Και κείνος με σοβαρό ύφος του απαντά:

_Να, καπετάνιε, πρώτα πυροβολώ και μετά πάω εκεί που έπεσε η σφαίρα και φτιάχνω γύρω-γύρω από τη τρύπα τους κύκλους!

zoropatra
14/10/2006, 21:02
επι 3 :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

cityfly
16/10/2006, 11:45
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: