PDA

View Full Version : 4 χτυπηματα στο SΗΑrΚ μου ,κανενα στο κεφαλι μου...



Aggelos_SV
15/10/2006, 05:54
Κατεβαινοντας την Μεσογειων και πηγαινοντας προς κεντρο βιωσα σημερα ξημερωματα (12.15 περιπου) Κυριακης 15 Οκτωβριου , την χειροτερη μοτοσυκλετιστικη μου εμπειρια:sad:
Οδηγουσα στην αριστερη λωριδα στο υψος του Χολαργου (εκει με τα πολλα βενζιναδικα) και ξαφνικα βλεπω πεζο να εκκινει σαν σπριντερ των 100 μετρων απο το δεξι πεζοδρομιο με σκοπο να διασχισει την Μεσογειων σε αποσταση γυρω στα 50-70 μετρα μπροστα μου (εννοειται οτι δεν ηταν σε διαβαση ή καποιο φαναρι).
Και ερχεται καταπανω μου ...
Το μονο που προλαβα να κανω ηταν να μπλοκαρω το μπροστινο μου :sad:
Βρεθηκα στην ασφαλτο με ...χλμ και μετρησα τεσσερα χτυπηματα στο κρανος μου...και δεν σταματαγαν τα ατιμα...παρακαλουσα να σταματησουν:(
Οταν σταματησα στην μεση της Μεσογειων (ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ) σηκωθηκα ΕΥΤΥΧΩΣ αμεσως .
Το κακομοιρο SVακι ηταν ξαπλωμενο αρκετα μετρα πιο κατω,ετρεξα να δω τις ζημιες του (αλλα και τις δικες μου).Το θεαμα αποκαρδιωτικο:sad: .Το ψυγειο εγινε σαν περισπωμενη,το φαναρι με το οργανο διαλυθηκαν,μαρσπιε ,λεβιες ,τιμονι
Τρεχω να δω τι εγινε ο πεζος που μεχρι τωρα δεν ειχα ιδεα τι τυχη ειχε..
Ξαπλωμενος στο στηθαιο με δυο τυπους να τον κοιτανε.Τηλεφωνο στο 166 και στο 100...Το ασθενοφορο ηρθε αμεσως:)
Τα υπολοιπα ,εκτος απο το οτι ο πεζος την σκαπουλαρε σχετικα ανωδυνα (καταγμα κνημης και καποια χτυπηματα στο κεφαλι απο το πεσιμο του κατω και εγω εχω μονο εκδωρες και μη αξιομνημονευτους τραυματισμους,δεν εχουν σημασια...

Τελικα πρεπει να εισαι ικανος οδηγος και προσεκτικος ή απλα κωλοφαρδος για να αποφευγεις τα οσα ανεκδιηγητα και πολλες φορες μοιραια συμβαινουν στους δρομους μας?
Τεινω σοβαρα προς το δευτερο :sad:

Υ.Γ. 1 Τελικα το SHARK μου ειναι (ή ηταν?)πολυ καλο κρανος.Εννοειται οτι φοραγα τα ΠΑΝΤΑ.Εκτος απο παντελονι με προστατευτικα.

Υ.Γ. 2 Παρακαλω κανενας να μη μου ευχηθει τα κλασσικα, παντα ορθιος ,τα σιδερα φτιαχνονται ,εσυ να σαι καλα ,κλπ

crs-k
15/10/2006, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Κατεβαινοντας την Μεσογειων και πηγαινοντας προς κεντρο βιωσα σημερα ξημερωματα (12.15 περιπου) Κυριακης 15 Οκτωβριου , την χειροτερη μοτοσυκλετιστικη μου εμπειρια:sad:

.......................................

Υ.Γ. 2 Παρακαλω κανενας να μη μου ευχηθει τα κλασσικα, παντα ορθιος ,τα σιδερα φτιαχνονται ,εσυ να σαι καλα ,κλπ


Εσυ τελικα εχεις καποια κτυπηματα?
Πηγες να σε κοιταξεις? :(


Κατ' απαιτηση σου ΔΕΝ θα σου ευχηθω τα "κλασσικα" ... :wacko:

Θα παμε σε λιγο πιο "μοντερνα" ... :dizzy: :lol:

Περαστικα να ειναι ΟΛΑ και μακαρι να 'ναι το τελευταιο σου ... :smilea:

Aggelos_SV
15/10/2006, 06:19
Πηγα στον Ευαγγελισμο που διανυκτερυε.Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να εχεις χτυπησει οσο εισαι ζεστος.Απλες εκδωρες στα γονατα.
Με εσωσε το μπουφαν( και τα γαντια και τα μποτακια),αχρηστευτηκε αλλα εκανε το καθηκον του.
Απλα με ''τραβαει'' το δερμα στα γονατα , δεν εχω τιποτα.Εκτος απο την καταρακωμενη ψυχολογια μου

crs-k
15/10/2006, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
............................
Απλα με ''τραβαει'' το δερμα στα γονατα , δεν εχω τιποτα.Εκτος απο την καταρακωμενη ψυχολογια μου


Γι' αυτο φωναζουμε συνεχεια για τον εξοπλισμο ... :sick:

Θα μπορουσες να ΜΗΝ εχεις ΟΥΤΕ τις εκδορες! :wacko:


ΔΕΝ πρεπει να σε "ριχνει" κατι τετοιο ...

Ειμαστε δυνατοι οταν μπορουμε και "σηκωνομαστε" κι οχι οταν απλως ΔΕΝ "πεφτουμε" ... :winka:


Και παλι περαστικα (απ' τα "μοντερνα" :lol: ) ! :wave2:

FZMAN
15/10/2006, 07:35
Περαστικά φίλε μου και σύντομα θα το έχεις ξεπεράσει.

Vstrommer71
15/10/2006, 07:37
Ισως φανει λιγο ασχετο,αλλα το παθημα σου κανει ακομα επιτακτικοτερη την γενικευση της χρησης του ABS στις μοτο ετσι ωστε καθε τουμπα σαν και την δικια σου(μπλοκαρισμενο μπροστινο σε φρεναρισμα πανικου) να την αποφευγουμε.Να εισαι σιγουρος οτι ΟΛΟΙ μας εχουμε βιωσει την εμπειρια του βλεπω κατι ξαφνικα-χουφτωμα μπροστινου φρενου-Γαμωτ...Γαμωτ...Γαμωτ-Κρατς!(στην καλυτερη περιπτωση κοιταμε την ποιοτητα και το χρωμα της ασφαλτου απο...πολυ κοντα!)
Για μενα η μεγαλυτερη επιτυχια που μπορουμε να εχουμε ειναι να κατεβαινουμε απο το μηχανακι σε ενα κομματι:beer:
Περαστικα....

zolotas
15/10/2006, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Τελικα πρεπει να εισαι ικανος οδηγος και προσεκτικος ή απλα κωλοφαρδος για να αποφευγεις τα οσα ανεκδιηγητα και πολλες φορες μοιραια συμβαινουν στους δρομους μας?
Τεινω σοβαρα προς το δευτερο :sad:



και τα δυο μαζι ....

alximistis
15/10/2006, 09:59
Περαστικά φιλαράκι. Εύχομαι ταχεία ανόρθωση της ψυχολογίας σου... α και να αλλάξεις και κράνος ε...

kalant
15/10/2006, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Κατεβαινοντας την Μεσογειων και πηγαινοντας προς κεντρο βιωσα σημερα ξημερωματα (12.15 περιπου) Κυριακης 15 Οκτωβριου , την χειροτερη μοτοσυκλετιστικη μου εμπειρια:sad:
Οδηγουσα στην αριστερη λωριδα στο υψος του Χολαργου (εκει με τα πολλα βενζιναδικα) και ξαφνικα βλεπω πεζο να εκκινει σαν σπριντερ των 100 μετρων απο το δεξι πεζοδρομιο με σκοπο να διασχισει την Μεσογειων σε αποσταση γυρω στα 50-70 μετρα μπροστα μου (εννοειται οτι δεν ηταν σε διαβαση ή καποιο φαναρι).
Και ερχεται καταπανω μου ...
Το μονο που προλαβα να κανω ηταν να μπλοκαρω το μπροστινο μου :sad:
Βρεθηκα στην ασφαλτο με ...χλμ και μετρησα τεσσερα χτυπηματα στο κρανος μου...και δεν σταματαγαν τα ατιμα...παρακαλουσα να σταματησουν:(
Οταν σταματησα στην μεση της Μεσογειων (ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ) σηκωθηκα ΕΥΤΥΧΩΣ αμεσως .
Το κακομοιρο SVακι ηταν ξαπλωμενο αρκετα μετρα πιο κατω,ετρεξα να δω τις ζημιες του (αλλα και τις δικες μου).Το θεαμα αποκαρδιωτικο:sad: .Το ψυγειο εγινε σαν περισπωμενη,το φαναρι με το οργανο διαλυθηκαν,μαρσπιε ,λεβιες ,τιμονι
Τρεχω να δω τι εγινε ο πεζος που μεχρι τωρα δεν ειχα ιδεα τι τυχη ειχε..
Ξαπλωμενος στο στηθαιο με δυο τυπους να τον κοιτανε.Τηλεφωνο στο 166 και στο 100...Το ασθενοφορο ηρθε αμεσως:)
Τα υπολοιπα ,εκτος απο το οτι ο πεζος την σκαπουλαρε σχετικα ανωδυνα (καταγμα κνημης και καποια χτυπηματα στο κεφαλι απο το πεσιμο του κατω και εγω εχω μονο εκδωρες και μη αξιομνημονευτους τραυματισμους,δεν εχουν σημασια...

Τελικα πρεπει να εισαι ικανος οδηγος και προσεκτικος ή απλα κωλοφαρδος για να αποφευγεις τα οσα ανεκδιηγητα και πολλες φορες μοιραια συμβαινουν στους δρομους μας?
Τεινω σοβαρα προς το δευτερο :sad:

Υ.Γ. 1 Τελικα το SHARK μου ειναι (ή ηταν?)πολυ καλο κρανος.Εννοειται οτι φοραγα τα ΠΑΝΤΑ.Εκτος απο παντελονι με προστατευτικα.

Υ.Γ. 2 Παρακαλω κανενας να μη μου ευχηθει τα κλασσικα, παντα ορθιος ,τα σιδερα φτιαχνονται ,εσυ να σαι καλα ,κλπ

ας ειναι το τελευταιο φιλε,

ετρεχες πολυ?

στα ποσα ευρω ανερχεται η ζημια της μηχανης σου?

Trickster
15/10/2006, 10:22
Τυχερός ήσουν φίλε μου.. :a7: :a7:
τον καραγκιόζη τον πεζό μπορείς να τον κυνηγήσεις;;;

kalant
15/10/2006, 10:25
κανενας μεθυσμενος ή κανενα στραβαδι θα ηταν...

κι εμενα μου εχει τυχει κατι παρομοιο αλλα ευτυχως μολις ειχα ξεκινησει απο φαναρι και προλαβα να αντιδρασω, με κοιταζε σα χανος ο ηλιθιος...

VanDiemen
15/10/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Τυχερός ήσουν φίλε μου.. :a7: :a7:
τον καραγκιόζη τον πεζό μπορείς να τον κυνηγήσεις;;;

Αν είναι αυτός πεζός και ο Άγγελος με τη μηχανή, πως δεν μπορεί; :cool:

Μπράβο ρε Άγγελε που δεν έπαθες τίποτα και μπήκες για να γράψεις ότι σε έσωσε το καλό κράνος!!

Aggelos_SV
15/10/2006, 12:36
Εγω δεν εχω σκοπο να τον κηνυγησω.Αφου την γλιτωσε και αυτος και εγω παλι καλα.ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΑ.
Ο τυπος (δεν χρειαζεται να σας πω εθνικοτητα...)ηταν κατα 99% μεθυσμενος(μου το ειπε αργοτερα στο νοσοκομειο και ο ιδιος).Ευτυχως στον Ευαγγελισμο του πηραν αιμα οπως και σε μενα.Υποβληθηκα και σε αλκοτεστ το οποιο εδειξε 0.Ευχομαι να μη μου ζητησει αποζημειωσεις γιατι το δικαστηριο απ'οτι ξερω δινει παντα δικιο στον πεζο.Μονο σε τετοια περιπτωση θα τον κυνηγησω νομικα.

Η ζημια μου ειναι απ'οτι υπολογιζω προχειρα σιγουρα γυρω στα 1000-1200 €.Μονο το ψυγειο εχει γυρω στα 550€
Συν μπουφαν κρανος γαντια...:sad:

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΑ

alximistis
15/10/2006, 12:46
Ευχομαι να μη μου ζητησει αποζημειωσεις γιατι το δικαστηριο απ'οτι ξερω δινει παντα δικιο στον πεζο.Μονο σε τετοια περιπτωση θα τον κυνηγησω νομικα.

Όχι φιλαράκι. Δεν είναι ευτυχώς πάντα έτσι. Υπάρχει όντως η άποψη που λέει ότι πρέπει να κόψεις το κεφάλι σου να αποφύγεις τον πεζό και τα δικαστήρια συνήθως την ακολουθούν.
Όμως λέω όμως από την στιγμή που ήταν μεθυσμένος και φαίνεται αυτό από τις εξετάσεις στο νοσοκομείο κι εσύ ήσουνα "στεγνός" και από την στιγμή που πετάχτηκε στην ουσία μπροστά σου δεν είναι απαραίτητο ότι θα τον δικαιώσει το δικαστήριο.
Δεν ξέρω μόνο αν υπάρχουν μάρτυρες, υπάρχουν;
Αν ναι φιλαράκι θα σου έλεγα να τον κυνηγήσεις εσύ πρώτος και μάλιστα από τώρα.
Γιατί το λέω αυτό. Γιατί αν κάνει αυτός την κίνηση πρώτος θα μετρήσει!!!
Θα τα πει αλλιώς θα τα γυρίσει και θα δημιουργήσει εντυπώσεις υπέρ του.
Ντου από τώρα κανονικότατα!!!

kalant
15/10/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Εγω δεν εχω σκοπο να τον κηνυγησω.Αφου την γλιτωσε και αυτος και εγω παλι καλα.ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΑ.
Ο τυπος (δεν χρειαζεται να σας πω εθνικοτητα...)ηταν κατα 99% μεθυσμενος(μου το ειπε αργοτερα στο νοσοκομειο και ο ιδιος).Ευτυχως στον Ευαγγελισμο του πηραν αιμα οπως και σε μενα.Υποβληθηκα και σε αλκοτεστ το οποιο εδειξε 0.Ευχομαι να μη μου ζητησει αποζημειωσεις γιατι το δικαστηριο απ'οτι ξερω δινει παντα δικιο στον πεζο.Μονο σε τετοια περιπτωση θα τον κυνηγησω νομικα.

Η ζημια μου ειναι απ'οτι υπολογιζω προχειρα σιγουρα γυρω στα 1000-1200 €.Μονο το ψυγειο εχει γυρω στα 550€
Συν μπουφαν κρανος γαντια...:sad:

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΑ

αντε ρε τοσα πολλα ειναι?

υπομονη τοτε...

σωστα μαντεψα, μονο κανενας μεθυσμενος θα εκανε τετοια μ...κια

:mad:

koufaloni
15/10/2006, 13:21
χμ τώρα μπορεί να μην σε κυνηγήσει αλλα σε λιγο καιρο θα σκεφτεί και γιατι οχι...θα σου τραβήξει μια ωραία μυνηση. Κανόνισε να βρείς αποδείξεις οτι ηταν μεθυσμένος.
Ενοειται ευτυχώε που ειστε και οι δυο καλα

makocer
15/10/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
......... θα σου έλεγα να τον κυνηγήσεις εσύ πρώτος και μάλιστα από τώρα.
Γιατί το λέω αυτό. Γιατί αν κάνει αυτός την κίνηση πρώτος θα μετρήσει!!!
Θα τα πει αλλιώς θα τα γυρίσει και θα δημιουργήσει εντυπώσεις υπέρ του.
Ντου από τώρα κανονικότατα!!!

+ 1000

μην το αμελησεις αυτο - εν θερμω σκεφτομαστε διαφορα (τον κακομοιρη,την γλυτωσαμε ,αφου δεν τον σκοτωσα κλπ κλπ)

οταν σου ερθει ξαφνικα η κληση (ή εξωδικο ,οι δικηγοροι εχουν αδυναμια στους αλλοδαπους) θα τριβεις τα ματια σου

υγ . ειπες οχι κλασσικα εε.....χμμμ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!

Trickster
15/10/2006, 13:45
Εγώ δεν στέκομαι μόνο σε αυτό!
Γιατί δηλαδή; έκανε καμμιά παρανομία το παλληκάρι; Πέρασε καμμιά διάβαση απο πάνω με κόκκινο;
Την ψυχολογία του, το γόνατο που πονάει και τα 1200 που πρέπει να σκάσει δλδ του τα χρώσταγε αυτουνού που δεν είχε την τσίπα να περάσει απο διάβαση κανονικά και προβλεπόμενα; Το οτι ήταν μεθυσμένος είναι ένας ακόμα λόγος να τον κυνηγήσεις με το νόμο..
Αν ήταν το παιδί μεθυσμένος τι θα γινόταν;;

Τα παίρνω ρε π%@#η μου με τέτοιους καραγκιόζηδες.. Πυρ κατά βούληση.. :a015: :a015:

m1ke
15/10/2006, 13:53
Φιλαράκι περαστικά και αφού είσαι καλά τα υπόλοιπα είναι ήσσονος σημασίας.

Εμένα με έριξαν, με εγκατέλειψαν και ευτυχώς τη γλίτωσα (η μηχανή όχι δυστυχώς). Είμαι ευτυχής που είμαι ζωντανός και αρτιμελής παρόλο που πληρώνω δόσεις για μηχανή που πλέον είναι παλιοσίδερα.

Πήγαινε οποσδήποτε σε ένα δικηγόρο για να σε καθοδηγήσει. Έχω την εντύπωση ότι ο τραυματισμός πεζού πάει αυτεπάγγελτα δικαστήριο.

alximistis
15/10/2006, 13:53
σωστό και αυτό!
+1 κι από μένα...

SPORAKIAS
15/10/2006, 15:11
περαστικα και απο εμενα ;)

χθες γυρνοντας και εγω απο την δουλεια φτανω σπιτι και μιλαω λιγο με τον θειο μου που μενει απο κατω μου.

την ωρα που ανεβαινω για το σπιτι κοιταω μια εξω και βλεπω ενα μεθυσμενο χυμα κατω στο πεζοδρομιο.

στη αρχη δεν πηγαμε να τον σηκωσουμε(που ξερεις τι σοι πραμα ειναι-μη βρουμε και κανα κακο στα καλα καθουμενα) το ξερω ακουγετε σκληρο αλλα ετσι οπως εχει καταντησει η αθηνα (ζουγκλα).

τελικα προσπαθει να σηκωθει και χανει την ισοροπια του και πεφτει μες τη μεση του δρομου.

λεω στο θειο μου να παρει το 100 να τον μαζεψει μη τον σκοτωσει κανα αυτοκινητο ή σκοτωσει αυτος κανα παιδι με μηχανη και εγω παω και τον σηκωνω και τον ανεβαζω στο πεζοδρομιο.

τελικα μας ευχαριστει και σηκωνετε και φευγει ποδαρατος - μαλλον οκταρατος

το 100 ηρθε με το πασο του μετα απο κανα 20λεπτο ενω αυτος ειχε εξαφανιστει απο το οπτικο μας πεδιο.

τοσο αναισθησια βρε παιδι μου

δεν το καταλαβαινω

μετα σου λεει για την προστασια και στην υπηρεσια του πολιτη

σκατα :a023:

Aggelos_SV
15/10/2006, 16:26
Μου φαινεται πως το καλυτερο θα ηταν να συμβουλευτω δικηγορο.
Οι δυο αστυνομικοι που εφτασαν και μου εκαναν το αλκοτεστ μου ειπαν πως αμεσως μετα θα πηγαιναν στον Ευαγγελισμο να παρουν τα στοιχεια του και να του κανουν αλκοτεστ.Στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι οντως πηγαν .Λογικα το αποτελεσμα του αλκοτεστ θα εχει συμπεριληφθει στην περιγραφη του συμβαντος απο τους αστυνομικους.Μπορω να ζητησω απο την τροχαια να μαθω το αποτελεσμα του αλκοτεστ?

Καλα μου ξεμπερδεματα

VanDiemen
15/10/2006, 19:30
Φίλε μπορείς να πάρεις από την τροχαία, αντίγραφο του αποσπάσματος που σε αφορά, από το βιβλίο συμβάντων, όταν κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον θα είναι σε θέση να σου το δώσουν.

Στο οποίο να σημειώσω ότι δε γράφουν ποτέ ποιος φταίει, αλλά συνήθως αυτός που φταίει, κατά τη γνώμη των αστυνομικών, αναφέρεται πρώτος!



Αρχικά δημιουργήθηκε από makocer
............
υγ . ειπες οχι κλασσικα εε.....χμμμ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!

Άντε και με τη νίκη από μένα! (στο δικαστήριο ρε 'σεις, δεν είναι άσχετο)

Tropeas
15/10/2006, 20:25
Αγγελε, και εσύ είσουν και τυχερός αλλά και προετοιμασμένος με τον εξοπλισμό σου , αλλά και ο πεζός...
Επειδή μένω πολύ κοντά στο σημείο του συμβάντος και επειδή η προηγούμενη δουλειά μου με κάνει να γνωρίζω καταστηματάρχες κλπ... έγινε μετά την BP και πριν την Shell? 4η στάση Χολαργού? είδε κανένας περιπτεράς ή βενζινάς την φάση? αν ναι βουρ και γρήγορα δικηγόρο συμβουλή, όσο μπορεί να φανεί ότι ο πεζός τα χε τσούξει... αν και δεν γνωρίζω τι παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις... πρέπει να πάρεις μια συμβουλή απο γνώστη...
Τα υπόλοιπα απο κοντά αφού δεν θες απο εδώ... και απο αντ/κα θα την βρούμε την άκρη... ;)

anf125
15/10/2006, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke

Πήγαινε οποσδήποτε σε ένα δικηγόρο για να σε καθοδηγήσει. Έχω την εντύπωση ότι ο τραυματισμός πεζού πάει αυτεπάγγελτα δικαστήριο.

Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω γι' αυτό λάβε τα μέτρα σου (δικηγόρος, μάρτυρες κλπ). Κρίμα να βγεις και κερατάς και δαρμένος...

LINA
16/10/2006, 08:59
Καλημερα , να ρωτησω κατι ? Αν η κατασταση σου σωματικα ηταν χειροτερη (μπορεις να φανταστεις) ΔΕΝ θα τον κυνηγουσες ?
Δεν εισαι εσυ ο παρανομος, αλλα εκεινος !! Να πουμε για το αλκοολ που ειχε καταναλωσει? Να πουμε για το οτι δεν περνουσε διαβαση πεζων ? κτλ κτλ κτλ ..... θα μπορουσε να ειχε σκοτωσει κοσμο ο τυπος χαλαρα....

Aggelos_SV
16/10/2006, 11:57
@ Tropeas : To ατυχημα εγινε λιγο πριν το φαναρι απεναντι απο τα Boδιλάιν ,Μεσογειων 287 περιπου.Τα ειχα περασει τα βενζιναδικα.
Αυτοπτεις μαρτυρες υπηρχαν στη σταση του λεωφορειου, σταση Φανερωμενης ή 5 σταση δεν θυμαμαι ακριβως.Ολοι ομως εξαφανιστηκαν μεχρι να δω την μηχανη ,τον πεζο που ηταν 200 μετρα πισω απο τη μηχανη και να παρω το 166.Ζητησα σε 3 παλλικαρια (να ηταν ετσι τα παλλικαρια...) να μου δωσουν το τηλεφωνο τους αν χρειαστει οτιδηποτε και αυτοι μου απαντησαν ''ρε φιλε που να μπλεκουμε τωρα''.Αθανατο ελληνικο φιλοτιμο:lol: :sad:

Οταν λες απο ανταλλακτικα θα την βρουμε την ακρη τι ακριβως εννοεις?Στειλε μου pm ή παρε με τηλ σε παρακαλω :wave2:


Σημερα θα μιλησω με δικηγορο για να μαθω περισσοτερα.

skous
16/10/2006, 14:08
ox ...

vasika diavazontas to arxiko post kai egw nomiza oti einai kapou anamesa sta benzinadika.

Ekei einia pragmatika simeio pou petagontai polloi pezoi. Epeidi kai egw menw poli konta ekei kai pernaw ka8imerina 4 fores apo to simeio prosoxi paidia!

Sto simeio ekeino i mesogeiwn den exei fanari pezwn kai einai peripou sxetika markria ta 2 fanaria metaxi tous opote oi pezoi pernane aera patera epeidi bariountai na pane mexri to fanari. Ean eidikotera skeftei kaneis oti to simeio ayto einai simeio opou "ksedinoun" polloi mixanobioi kai aytokinitakides, se sindiasmo me to oti einai sinexomeni kampi, to ka8ista poly epikindino!


Tora to pws perase o ili8ios pezos apo to simeio pou les esi, to opoio einai gemato me fanaria, ti na sou pw.. agio eixes..


p.s. sorry gia ta greeklish

Tropeas
16/10/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
@ Tropeas : To ατυχημα εγινε λιγο πριν το φαναρι απεναντι απο τα Boδιλάιν ,Μεσογειων 287 περιπου.Τα ειχα περασει τα βενζιναδικα.
Αυτοπτεις μαρτυρες υπηρχαν στη σταση του λεωφορειου, σταση Φανερωμενης ή 5 σταση δεν θυμαμαι ακριβως.Ολοι ομως εξαφανιστηκαν μεχρι να δω την μηχανη ,τον πεζο που ηταν 200 μετρα πισω απο τη μηχανη και να παρω το 166.Ζητησα σε 3 παλλικαρια (να ηταν ετσι τα παλλικαρια...) να μου δωσουν το τηλεφωνο τους αν χρειαστει οτιδηποτε και αυτοι μου απαντησαν ''ρε φιλε που να μπλεκουμε τωρα''.Αθανατο ελληνικο φιλοτιμο:lol: :sad:

Οταν λες απο ανταλλακτικα θα την βρουμε την ακρη τι ακριβως εννοεις?Στειλε μου pm ή παρε με τηλ σε παρακαλω :wave2:


Σημερα θα μιλησω με δικηγορο για να μαθω περισσοτερα. Εκεί έχω πολλούς γνωστούς και ιδιαίτερα στα περίπτερα μήπως είδανε κάτι...
απο εκεί και πέρα, έχω εγώ ένα φανάρι καινούριο με μια ελαφρυά γρατζουνιά αν θες να το δείς και σε συμφέρει...

chris1980
16/10/2006, 20:03
αγγελε πρερει να πας οπωσδηποτε σε ενα δικηγορο με εμπειρια σε τροχαια.αν κρινει οτι μπορεις να το κυνηγησεις,μαλλον ναι κατα την γνωμη μου,να τον γαμησεις τον πουστη οπως θα σου εκανε και αυτος εξαλλου αν ησουν εσυ λιωμα.η κατασταση με τους πεζους ειναι γενικα απαραδεκτη αφου κανεις στην ελλαδα δεν εχει κυκλοφοριακη αγωγη και περναει οπυ γουσταρει,ποσες φορες δεν πετιουνται πισω απο σταματημενα λεοφωρεια οπου ειναι αδυνατο να τους δεις.
Απο οσο γνωριζω οδηγει αυτοκινητων που εχουν σκοτωσει παεζο στην συγγρου εχουν δικαιωθει επειδη ειναι κλειστος δρομος μεγαλης κυκλοφοριας.Αναλογως το οριο ταχυτητα στο σημειο ισως να μπορει να θεωρηθει και η μεσογειων τετοια.

κυνηγησε το και αν δεις οτι δικαιωνεσαι προσπαθησε να δωσεις δημοσιοτητα στο θεμα προς παραδειγματιστο.Να μαθει λιγο ο κοσμος τι μας κανει να τραβαμε στους δρομους η μαλακια που δερνει αρκετους.

Trickster
16/10/2006, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
..ποσες φορες δεν πετιουνται πισω απο σταματημενα λεοφωρεια οπου ειναι αδυνατο να τους δεις.

:nono: :nono: :nono: Εδώ είσαι λάθος.

Αν διαβάσεις τον κ.ο.κ απαγορεύεται να προσπεράσεις λεωφορείο την ώρα που σταματάει σε στάση.. ακριβώς γι´αυτό το λόγο, για να μην χτυπήσεις επιβάτη.

anf125
16/10/2006, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
:nono: :nono: :nono: Εδώ είσαι λάθος.

Αν διαβάσεις τον κ.ο.κ απαγορεύεται να προσπεράσεις λεωφορείο την ώρα που σταματάει σε στάση.. ακριβώς γι´αυτό το λόγο, για να μην χτυπήσεις επιβάτη.

Δηλαδή είναι νόμιμο να περνά ο πεζός το δρόμο σε σημείο σωρίς φανάρι ή διάβαση μπροστά από το λεωφορείο; Πέρα από θέμα κοινής λογικής. Το προσπέρασμα λεωφορείου σε στάση τυπικά απαγορεύεται όπως λες, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό να διακόπτεται συνεχώς η κυκλοφορία όταν περνά λεωφορείο, τουλάχιστο να προσπερνάμε αργά και προσεκτικά. Όσο για λεωφόρους με πολλές λωρίδες (Συγγρού, Μεσογείων κλπ), νομίζω πως δεν νοείται προσπέρασμα αφού η κίνηση γίνεται σε στοίχους.

Aggelos_SV
17/10/2006, 17:44
Τελικα στον τυπο βρηκαν 0,75 στο αλκοτεστ (mgr/lt αν δεν κανω λαθος) και οπως ειπε και στους αστυνομικους ''τα επινε πιο πριν''.

Παντως σημερα που ξαναειδα το μηχανακι το θεαμα ειναι οντως αποκαρδιωτικο.:sad: Εκτος απο τις επιδιορθωσιμες ζημιες εχει και κατι γδαρσιματα στο πλαισιο:sad: οι οποιες θα ειναι εκει για παντα :sad:

Tropeas
17/10/2006, 21:09
Γδαρσίματα στο χρώμα του πλαισίου ή βαθιά ?

Aggelos_SV
17/10/2006, 21:19
Kι απ'τα δυο:sad: .Το πιο βαθυ εχει γινει απο την ταπα του ψυγειου.Οπως διπλωσε το ψυγειο ,η ταπα του εχει γδαρει αρκετα βαθεια το πλαισιο.Θα προσπαθησω να βαλω καμια φωτογραφια.

melodystyle2003
17/10/2006, 21:23
Πρέπει οπωςσδήποτε να πας σε δικηγόρο.
Μάρτυρες βρίσκεις, έχεις και το χαρτί από τη τροχαία διεκδίκησε τα χρήματά σου και τη ψυχική σου ωδύνη.

Aggelos_SV
17/10/2006, 22:06
:sad: :sad:


65731

Aggelos_SV
17/10/2006, 22:10
Το μανιταρι δουλεψε πολυ καλα.Το ψυγειο απο την μερια αυτη δεν επαθε τιποτα.


65735

Aggelos_SV
17/10/2006, 22:14
:sad:


65741

chris1980
18/10/2006, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
:nono: :nono: :nono: Εδώ είσαι λάθος.

Αν διαβάσεις τον κ.ο.κ απαγορεύεται να προσπεράσεις λεωφορείο την ώρα που σταματάει σε στάση.. ακριβώς γι´αυτό το λόγο, για να μην χτυπήσεις επιβάτη.

πολλα ειναι παρανομα με βαση τον κοκ,οπως η διηθηση.δηλαδη η κινηση αναμεσα στα σταματημενα αυτοκινητα.μην μου πεις οτι δεν το κανεις.
εγω φιλε μου το προσπερναω και στην σταση με ελαχιστα χλμ ελεγχοντας,αυτοι ομως πετιουνται και οταν ειναι σταματημενο στην κινηση και γενικα πισω απο καθε ψηλο οχημα που ειναι ακινητο,χυμα χωρις να ελεγχουν.

με πιανεις φανταζομαι

Tropeas
18/10/2006, 17:26
Άγγελε κρίμα είδα ότι έχεις το γυμνό...
εγω είχα φανάρι και φέρινκ για το ντυμένο...
πόσο πάει άραγε αυτό... 9βέβαια γλύτωσες τα λεφτά του φέρινκ...αλλά έμπλεξες με το ψυγείο και τα γδαρσίματα του πλαισίου...) :sick: :(

Trickster
18/10/2006, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
πολλα ειναι παρανομα με βαση τον κοκ,οπως η διηθηση.δηλαδη η κινηση αναμεσα στα σταματημενα αυτοκινητα.μην μου πεις οτι δεν το κανεις.
εγω φιλε μου το προσπερναω και στην σταση με ελαχιστα χλμ ελεγχοντας,αυτοι ομως πετιουνται και οταν ειναι σταματημενο στην κινηση και γενικα πισω απο καθε ψηλο οχημα που ειναι ακινητο,χυμα χωρις να ελεγχουν.

με πιανεις φανταζομαι

Ε καλά μην πέσατε να με φάτε.. εννίοτε όλοι το κάνουν.. και κόκκινο πέρασα προχθές στην άδεια Λένορμαν γιατί ξεκίναγε να βρέχει και δεν είχα αδιάβροχο.. :a13: :a13:

Άλλο είναι το θέμα.. κρίμα η μηχανή σου φίλε μου. Να τον κυνηγήσεις να πληρώσει τις ζημιές..

alfa156
20/10/2006, 18:16
να το ξαναπουμε??το ξαναλεμε λοιπον οτι αν χτυπησουμε πεζο εκτος διαβασης,και αποδεικτη οτι τα ειχαμε ολα νομιμα,εχει συνηπευθυνοτητα ο πεζος που σημαινει οτι πληρωνει ενα ποσοστο της ζημειας.
αν αποδεικτει οτι ο πεζος ηταν μεθυσμενος,εκτος διαβασης,και φυσικα εσεις εισαστς καθολα νομιμος,σας πληρωνει σχεδον ολο το ποσο της ζημειας+φυλακιση για τον τραυματισμο σας,απο την στιγμη που τραυματιστηκε και ο μοτοσυκλετηστης.
φυσικα δεν χρειαζεται να ανφερω οτι τον κυνηγας μεχρι θανατου....εφταιγε και πρπει να ταλαιπωρηθει και να πληρωσει με οποιοδηποτε τιμημα!

VanDiemen
21/10/2006, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Ε καλά μην πέσατε να με φάτε.. εννίοτε όλοι το κάνουν.. και κόκκινο πέρασα προχθές στην άδεια Λένορμαν γιατί ξεκίναγε να βρέχει και δεν είχα αδιάβροχο.. :a13: :a13:

Άλλο είναι το θέμα.. κρίμα η μηχανή σου φίλε μου. Να τον κυνηγήσεις να πληρώσει τις ζημιές..

Ελπίζω να μη διεκδικείς "μπράβο" και χειροκροτήματα γι' αυτό! Εγώ λέω μόνο, κρίμα που δε σε έπιασαν να σου βάλουν ένα πρόστιμο, να το φυσάς και να μην κρυώνει, να σου πάρουν το δίπλωμα για καμμιά 10αριά χρόνια και να σου φορέσουν έναν τεράστιο ροζ φιόγκο στο κεφάλι σου, που να γράφει "προσοχή! Φονιάς" ώστε την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε αντίστοιχες συνθήκες, να πεις "α.. βρέχει! Ευκαιρία να κάνω μπάνιο!" και όχι "γρήγορα να αγνοήσω κάθε είδους σήμανση κι ας σκοτώσω και κανέναν..αρκεί να μη βραχώ!"
Τώρα θα πεις: Μα εγώ ήμουν σίγουρος!!!!! 100% σίγουρος!!!!!!! 10000000% σίγουρος ότι δε θα προκαλέσω ατύχημα! Μέχρι να γίνει, όλοι αυτό λένε "φίλε"..

antonis21
22/10/2006, 09:53
Φιλε μου τρεχα οσο ειναι καιρος να βρεις το δικιο σου ο πεζος φταιει 100% κανε του μηνυση να βρεις το δικιο σου.. Ειναι υποχρεωμενος να σε πληρωσει ολα ειναι υπερ σου.. Αλλα βεβαια οι δικηγοροι ειναι διαμαντια οπως ξερεις θα ισχιριστουν οτι μπορεις να φανταστεις για να μην κερδισεις αμα γινει δικη.. Για μενα παρε το συμβαν απο την τροχαια συμβουλεψου ενα καλο δικηγορο οτι και να πληρωσεις για την μηχανη κρατα τις αποδειξεις και προχωρα.. Οταν εβγαζα διπλώμα αυτοκινητου πεταχτηκε ενας πεζος απο το πουθενα εγω πηγαινα κανονικα στην θεση μου και με τα επιτρεπτα χιλιομετρα.. Μολις τον ειδα εστριψα τελειως τιμονι και ευτυχως δεν τον χτυπησα και ουτε χτυπησα αλλο διερχομενο αυτοκινητο.. Ο δασκαλος μου ξερετε τι μου ειπε? που ειναι και προεδρος σχολων οδηγων? Εισαι μαλα.. επρεπε να τον χτυπησεις θα σκοτωθουμε εμεις για τον μαλα.. και ειχε δικιο θα σκοτοθω εγω για τον καθε μεθυσμενο και τρελλο.. Και του λεω μετα να τρεχω στα δικαστηρια? Μου λεει δεν εχεις προβλημα.. Εγω παιδια παντως οταν οδηγαω προσεχω παρα πολυ αλλα δεν προκειτε να παω να καρφωθω πουθενα για κανεναν καραγκιοζη μεθυσμενο... Προσοχη σε ολους και μακρια απο αυτα τα περιστατικα.. Φιλε μου ελπιζω να δικαιωθεις δεν σου περισουνε λεφτα να πετας γιατι αν εσυ ειχες πιει αυτος θα σε ειχε σκισει και εσενα και την ασφαλιστικη σου.. Τωρα σκιστον εσυ!!

Trickster
22/10/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ελπίζω να μη διεκδικείς "μπράβο" και χειροκροτήματα γι' αυτό! Εγώ λέω μόνο, κρίμα που δε σε έπιασαν να σου βάλουν ένα πρόστιμο, να το φυσάς και να μην κρυώνει, να σου πάρουν το δίπλωμα για καμμιά 10αριά χρόνια και να σου φορέσουν έναν τεράστιο ροζ φιόγκο στο κεφάλι σου, που να γράφει "προσοχή! Φονιάς" ώστε την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε αντίστοιχες συνθήκες, να πεις "α.. βρέχει! Ευκαιρία να κάνω μπάνιο!" και όχι "γρήγορα να αγνοήσω κάθε είδους σήμανση κι ας σκοτώσω και κανέναν..αρκεί να μη βραχώ!"
Τώρα θα πεις: Μα εγώ ήμουν σίγουρος!!!!! 100% σίγουρος!!!!!!! 10000000% σίγουρος ότι δε θα προκαλέσω ατύχημα! Μέχρι να γίνει, όλοι αυτό λένε "φίλε"..

Όχι δεν διεκδικώ μπράβο.. εξάλλου το οτι το παραδέχτηκα με κάνει αυτόματα εκτεθειμένο απέναντι σε όλους σας είναι κατά ένα τρόπο η τιμωρία μου..

για πές μου εσύ δικαστή μου όμως τα δικά σου παραπτώματα.. τι;; δεν έχεις;; ούτε ένα φαναράκι;; ούτε ένα προσπέρασμα λεωφορείου;; Δεν πειράζει.. στην υγειά σου.. :beer:

VanDiemen
22/10/2006, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Όχι δεν διεκδικώ μπράβο.. εξάλλου το οτι το παραδέχτηκα με κάνει αυτόματα εκτεθειμένο απέναντι σε όλους σας είναι κατά ένα τρόπο η τιμωρία μου..

για πές μου εσύ δικαστή μου όμως τα δικά σου παραπτώματα.. τι;; δεν έχεις;; ούτε ένα φαναράκι;; ούτε ένα προσπέρασμα λεωφορείου;; Δεν πειράζει.. στην υγειά σου.. :beer:

Δεν είμαι δικαστής, ούτε διεκδικώ αυτόν τον τίτλο και την ιδιότητα.
Εξέφρασα την απογοήτευσή μου και είπα τι θα ήθελα να γίνει! Αλλά για να μιλήσουμε επί του θέματος.
Λεωφορείο έχω περάσει! Κόκκινο σηματοδότη, ποτέ!!! :nono:
Τις θεωρείς παραβάσεις του ίδιου διαμετρήματος;
Λυπάμαι που το παίρνεις προσωπικά! Είμαι υπέρ της αυστηρότατης τιμωρίας, ειδικά στις εσκεμμένες παραβάσεις, γιατί έχει παραγίνει το κακό. Αν σου έβαζαν πρόστιμο 5000 Ευρώ, θα έκανες την παράβαση με την ίδια ευκολία, όταν θα ξαναβρισκόσουν σε αντίστοιχες συνθήκες;

Aggelos_SV
22/10/2006, 19:32
VanDiemen και Trickster σεβαστες οι αποψεις σας αλλα εκτος θεματος ( περιπου:D )

Κατα τ'αλλα περιμενω να ετοιμαστει το δελτιο συμβαντων (το χαρτι τελως παντων)
για να κινηθω και νομικα.

Υ.Γ.1 Δεν ξερω ποσες μερες θα αντεξω ακομα χωρις το SVακι μου:(

Υ.Γ.2 Η μετακινηση με αυτοκινητο στην Αθηνα απλα ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.Και μετα αναρωτιομαστε γιατι οι Αθηναιοι ειναι ολοι παλαβωμενοι...

stvr1
28/05/2007, 16:44
Καλό το Shark (έχω άλλαξει 5) αλλά έκανες ένα λάθος... ΦΡΕΝΑΡΕΣ! Όταν ήμουν φαντάρος στο ΓΕΣ και πηγενοερχόμουν συνέχεια στη Μεσογείων με το ΧΤάκι μου, τους έβαζα σημάδι και τους κυνήγαγα!!! Εκεί να δείς για πότε έκαναν 0-100 καλήτερο απο το δικό μου και ας ήταν πεζοί!! Και σίγουρα την επόμενη φορά θα το σκεφτούνε δύο φορες πριν περάσουν έτσι σε τέτοιους δρόμους.
Πόσες φορές εχω σκεφτεί να σηκώσω σούζα και να τους πάρω απο κάτω... Τι να κάνεις όμως...
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ!

Aggelos_SV
28/05/2007, 18:54
Καλωσήρθες στο φλόρουμ stvr1!!

Αν δε φρέναρα θα είχε περάσει ο μπροστινός τροχός μου ανάμεσα στα πόδια του ,θα τον είχα κόψει στη μέση και τώρα θα ήμουν ''μέσα'' μάλλον ,αν όχι στον παράδεισο ( όχι Αμαρουσίου

:lol: )

X-SFIGA
24/09/2007, 12:28
τελικα τι εγινε φιλε aggele?

fantacid
24/09/2007, 12:59
νομιζετε οτι μονο μεθυσμενοι κανουν τετοιες χοντραδες ε?

σημερα το πρωι με το σκουτερακι της δουλειας παρα τριχα "ξεφυγα" απο εναν τετοιο.

εγνατια γινονται εργα κ εχει πλαστικες μπαριερες για να μην περνανε οι πεζοι απ'οπου κ@βωψσουν μιας κ η στενοτητα του δρομου δε σου εαφηνει περιφωριας ελιγμου.

απο μια τετοια μπαριερα πεταγετε ενας τυπος κ το χειροτερο ειναι οτι ενω με εβλεπε δεν εκανε σαφη τη προεια του για να καταλαβω απο που να τον περασω,απο μπροστα του ή απο πισω του.

παραλιγο δεν τον πετυχα.....

κ δε φαινοταν για μεθυσμενος, γραβατακιας ηταν κ ηταν πρωι


γμτ!

Aggelos_SV
24/09/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
τελικα τι εγινε φιλε aggele?

Mέσα στον επόμενο μήνα θα κατατεθεί αγωγή από τον δικηγόρο μου και περιμένουμε για δικαστήριο (το καθυστέρησα λόγω έλλειψης ρευστού) σε κάνα χρόνο.
Από κει και πέρα ....βλέπουμε.Πιθανότατα όπως μου είπε ο δικηγόρος θα επιδικαστεί συνυπαιτιότητα και στους δύο ( 70% υπέρ εμού και 30% υπέρ του άλλου) και με βάση τα ποσοστά αυτά θα αποζημειωθώ.
Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει αγωγή από αυτόν για να με κυνηγάει (ούτε και μύνηση)
Όπως το βλέπω μέσα στο 2009.....