PDA

View Full Version : Προβλημα με την μπαταρια. - ?



psionic
16/10/2006, 13:49
CBF 500 - 6.600klm
Μεσα σε 20 μερες εμεινα 4 φορες.
Την πρωτη χωρις κανεναν λογο, λεω θα ετυχε... την δευτερη και την τριτη πηγαινα για λιγη ωρα με χαμηλες στροφες γιατι εψαχνα ενα μαγαζι (που και παλι δεν δικαιολογειται), και την τεταρτη παλι χωρις λογο, απλα ειχα μπλεξει για λιγη ωρα στην κινιση στην Ερμου το Σαββατο βραδυ.

Την προηγουμενη εβδομαδα (οταν ειχε μεινει για 3η φορα δηλαδη), την πηγα στο συνεργειο να δω τι θα γινει. Μια εβδομαδα πριν ειχα το service των 6000klm και ειχα μεινει εκει εξω απο το μαγαζι του (η 2η φορα) και του ειπα και μου αλλαξε και μπαταρια - ηταν στην εγγυηση. Οποτε οταν την ξαναπηγα ξεραμε οτι δεν ειναι αυτο το προβλημα. Μου λεει ουτε ο ανορθωτης ειναι μιας και ερχομενος απο Πηραια που ειχα μεινει (3η φορα) ειχε φορτισει και επαιρνε μπροστα εκει που δοκιμασαμε...
Εβαλε και την μ....ια και μετραγε και πανω απο 3.500 στροφες φορτιζε, το μχανημα εδειχνε 13-13,5 (δεν θυμαμαι μοναδα). Οποτε μου λεει δεν πρεπει να υπαρχει καποιο προβλημα, απλα "ετυχε" επειδη πηγαινες και τις 2 φορες αργα για ωρα και ειναι και ανοιχτο το φως κ.λ.π.
Του λεω την μηχανη την εχω απο τον Φεβρουαριο, το εχω κανει αυτο πολλες φορες και ποτε δεν ειχα μεινει, ακομα και το Καλοκαιρι που ζεστενεται περισσοτερο, μιας και μου ειπε οτι καμια φορα σε υψηλες θερμοκρασιες ο ανορθωτης κολλαει και δεν φορτιζει, δεν συνεβει ποτε κατι τετοιο! και τωρα το Χειμωνα συνεβη 3 φορες σε 15 μερες! Ασε που την 1η φορα δεν ειχε γινει τιποτα που να το δικαιολογει...
Τεσπα με πειθει οτι δεν φταιει κατι (μαλακας και γω!), και την παιρνω και φευγω.
Τωρα λοιπον που προχτες ξαναμεινα, για 4η φορα, θα του την παω να δω τι θα μου πει.
Τι αλλο μπορει να φταιει εκτος απο τον ανορθωτη? κατι μου ειχε πει να κοιταξουμε τα πηνια, τις γειωσεις, αλλα δεν τα ξερω κιολας, τι αλλο να του πω να κοιταξει? ετσι και αλλιως στην εγγυηση ειμαι, οποτε δεν υπαρχει προβλημα χρηματων...

Nostra
16/10/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
CBF 500 - 6.600klm
Μεσα σε 20 μερες εμεινα 4 φορες.
Την πρωτη χωρις ....
Την προηγουμενη εβδομαδα (οταν ειχε μεινει για 3η φορα δηλαδη), την πηγα στο συνεργειο να δω τι θα γινει. Μια εβδομαδα πριν ειχα το service των 6000klm και ειχα μεινει εκει εξω απο το μαγαζι του (η 2η φορα) και του ειπα και μου αλλαξε και μπαταρια - ηταν στην εγγυηση. .......μιας και μου ειπε οτι καμια φορα σε υψηλες θερμοκρασιες ο ανορθωτης κολλαει και δεν φορτιζει,...! και τωρα το Χειμωνα συνεβη 3 φορες σε 15 μερες! Ασε που την 1η φορα δεν ειχε γινει τιποτα που να το δικαιολογει...
Τεσπα με πειθει οτι δεν φταιει κατι (μαλακας και γω!), και την παιρνω και φευγω.
Τωρα λοιπον που προχτες ξαναμεινα, για 4η φορα, ....
Τι αλλο μπορει να φταιει εκτος απο τον ανορθωτη? κατι μου ειχε πει να κοιταξουμε τα πηνια, τις γειωσεις, αλλα δεν τα ξερω κιολας, τι αλλο να του πω να κοιταξει? ετσι και αλλιως στην εγγυηση ειμαι, οποτε δεν υπαρχει προβλημα χρηματων...


ρε psionic... σου έγραψα και την προηγούμενη φορά ότι μάλλον ο συνεργειάς σου δε το κατέχει το άθλημα του troublesolving ...

σου είχα στείλει και ΠΜ με συγκεκριμένες προτάσεις τόσο για να ελέγξεις/συγκρίνεις μόνος σου κάποια πράγματα όσο και πιο "διαφημιστικές" λύσεις ...

εσύ ετοιμάζεσαι να αλλάξεις ανορθωτή, πηνία, πλεξούδες, μπαταρίες ενώ μπορεί να είναι κάτι απλό του στυλ μάκα ή πρόβλημα στη βαλβίδα του σταντ ή του kill switch...

ε, τι να σου πω... αφού μετά από όλα αυτά ο συνεργειάς σου

"Τεσπα με πειθει οτι δεν φταιει κατι (μαλακας και γω!), και την παιρνω και φευγω."

τι ψάχνεις τώρα? να σου πούμε εμείς (που δεν είμαστε μηχανικοί) ότι μαλακία μας κατέβει ή να σου πουν κάποιοι που μπορεί να ξέρουν κάτι από μηχανική ότι πολύ απλά πρέπει να δουν το μηχανάκι για να σου πουν γιατί αλλιώς απλά υποθέσεις θα κάνουν?

Θα κάνεις εσύ δηλαδή τον μηχανικό για να πας στον μηχανικό σου να του δώσεις τη λύση ή ιδέες για το που να κοιτάξει? :uplate:

όλα αυτά στα λέω τελείως φιλικά

άσε που γράφοντας όλα αυτά δίνεις πάτημα στους Honda-haters να αρχίσουν να λένε ότι ΚΑΙ τα honda χαλάνε (εκτός από τα δικά τους μηχανάκια) ... :lol: :lol: :lol: :lol:


Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28620) σε είχε γδάρει/σφάξει στην αλλαγή λαδιών ο συνεργειάς σου κι εσύ ακόμα "αγρόν ηγοράζεις"....

Τέσπα ελπίζω να βγάλεις άκρη....

:wave2: :wave2:

psionic
16/10/2006, 15:00
Πρωτον δεν ηταν ο συνεργειας μου, ειχα παει απλα να ρωτησω επειδη ηταν κοντα στο σπιτι μου.

Δευτερον δεν πηγα σε αυτον τελικα, πηγα στη Μιχαλακοπουλου και αλλαξα λαδια και φιλτρο με 55 ευρω.

Τριτον απλα το γραφω εδω μπας και εχει και κανεις αλλος το ιδιο προβλημα και ξερει τι φταιει, για να του πω, για να μην ψαχνουμε καμια εβδομαδα, δεν θελω να το παιξω μηχανικος, εχω πει απειρες φορες οτι ειμαι ασχετος απο αυτα...

Τεταρτον δεν ειπα οτι θα τα αλλαξω ολα αυτα, απλα αυτος μου ειπε θα τα κοιταξει και γενικα θα ψαξει οτι μπορει να εχει σχεση με αυτο. Εξαλλου οτι και να αλλαξω δε θα πληρωσω...

Δεν καταλαβαινω τι αλλο σωστοτερο μπορουσα να κανω... (εκτος απο το να γλυτωσω λιγη ταλαιπωρια αν του την ειχα αφησει απο την προηγουμενη φορα).

Nostra
16/10/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
Πρωτον δεν ηταν ο συνεργειας μου, ειχα παει απλα να ρωτησω επειδη ηταν κοντα στο σπιτι μου.

Δευτερον δεν πηγα σε αυτον τελικα, πηγα στη Μιχαλακοπουλου και αλλαξα λαδια και φιλτρο με 55 ευρω.

Τριτον απλα το γραφω εδω μπας και εχει και κανεις αλλος το ιδιο προβλημα και ξερει τι φταιει, για να του πω, για να μην ψαχνουμε καμια εβδομαδα, δεν θελω να το παιξω μηχανικος, εχω πει απειρες φορες οτι ειμαι ασχετος απο αυτα...

Τεταρτον δεν ειπα οτι θα τα αλλαξω ολα αυτα, απλα αυτος μου ειπε θα τα κοιταξει και γενικα θα ψαξει οτι μπορει να εχει σχεση με αυτο. Εξαλλου οτι και να αλλαξω δε θα πληρωσω...

Δεν καταλαβαινω τι αλλο σωστοτερο μπορουσα να κανω... (εκτος απο το να γλυτωσω λιγη ταλαιπωρια αν του την ειχα αφησει απο την προηγουμενη φορα).

Καταρχήν δε σου κάνω επίθεση.... και αν κάτι τέτοιο νόμισες ζητώ συγνώμη... κι εγώ θέλω να βγάλεις άκρη απλά να το κάνεις έξυπνα και χωρίς να σε κοροιδεύουν.... :) :) :)

Δεν είπες ότι σου άλλαξαν μπαταρία και ότι ήταν εντός εγγύησης?

Καλά έκανες και πήγες στη μιχαλακοπούλου .... άλλο 55 ευρώ άλλο 126 :beer: :beer:

Για το τρίτο σου σημείο είναι που τρελλαίνομαι... θα ρωτήσεις εδώ (δεν είναι κακό αυτό... ίσα-ίσα) για να πας να του πεις εσύ τι μπορεί να φταίει? :eek: Τποτίθεται ότι είναι επαγγελματίας και γνώστης του αντικειμένου... αυτός θα έπρεπε να σου πει τι έχει και όχι το ανάποδο, αυτός θα έπρεπε να υποθέσει και να τεστάρει ό,τι μπορεί να είναι στραβό και όχι εσύ...
εγώ απλά λέω να πας σε άλλο συνεργείο όπου πιθανότατα με 2 μετρήσεις (απώλειας ρεύματος ή έλεγχο μπαταρίας/πηνιών/ανορθωτή κι εγώ ΔΕΝ ξέρω τι σκατά άλλα μπορεί να κοιτάξουν) ή/και με βάση την εμπειρία τους ΔΕΝ θα σε διώξουν λέγοντας σου άν στο ξαναπαρουσιάσει να τους το πας ή να σου αλλάξουν μια μπαταρία και να σε στείλουν στο καλό....

Τέλος δε χρειάζεται να μείνει η μηχανή μια εβδομάδα να την ψάξει ο σωστός μηχανικός....

αυτό που σου λέω απλά και καθαρά είναι ....

ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ

το να σου μένει 4 φορές και να το πηγαίνεις στον ίδιο ακόμα και να μη σου δίνει λύση είναι εκ των ουκ άνευ....


ξαναλέω ότι ΔΕ σου κάνω επίθεση απλά προσπαθώ να σε αφυπνίσω.... :) :) :)


και κάτι τελευταίο... σου είπε τα εξής......

Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
"ετυχε" επειδη πηγαινες και τις 2 φορες αργα για ωρα και ειναι και ανοιχτο το φως κ.λ.π.

μου ειπε οτι καμια φορα σε υψηλες θερμοκρασιες ο ανορθωτης κολλαει και δεν φορτιζει,

κατι μου ειχε πει να κοιταξουμε τα πηνια, τις γειωσεις,

αλλά να κοιτάξετε τη τροφοδοσία δεν το σκέφτηκε.....


και η δική σου αντίδραση ως αναβάτης είναι....

Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
1. Τεσπα με πειθει οτι δεν φταιει κατι (μαλακας και γω!), και την παιρνω και φευγω.
2. Τωρα λοιπον που προχτες ξαναμεινα, για 4η φορα, θα του την παω να δω τι θα μου πει.
3. τι αλλο να του πω να κοιταξει?

δηλαδή και μαλάκας αισθάνθηκες και θα του την ξαναπάς και θα του πεις και τι φταίει.... :eek:


Σου ζητώ συγνώμη αλλά μετά από όλα αυτά μπορεί να είμαι κι εγώ λάθος και να αισθάνομαι κι εγώ μαλάκας.... :confused:

:wave2: :wave2:

psionic
16/10/2006, 15:39
Δεν ειπα οτι μου κανεις επιθεση, καταλαβαινω τι λες και εν μερει εχεις δικιο.

Αλλα το με επεισε ισως δεν το ειπα καλα...
Μου ειπε αφησε την να στην κοιταξω αν θες, αλλα εγω τη χρειαζομουν, και την πηρα.
Το "με επεισε" κολλαει στο οτι μου ειπε πως και αλλοι (ειδικα Σχολες οδηγων), εχουν παρομοιο προβλημα και πως γενικα εχουν καποιες φορες αυτο το προβλημα τα 500αρια. Στις σχολες μου ειπε πως εβαζε διακοπτακη για τα φωτα για να μην ηταν συνεχεια ανοιχτα, και μετα ηταν οκ.
Ετσι λεω και γω ισως δεν φταιει ο ανορθωτης αφου εκεινη τη στιγμη φορτιζε που το δοκιμαζαμε, επισης μπαταρια μολις ειχα αλλαξει, οποτε ισως να 'χει δικιο...
Φυσικα αν το καλοσκεφτεις το να μου γινει 4 φορες μεσα σε 20 μερες και καμια τους προηγουμενους 7 μηνες-6.500 klm, δεν δικαιολογει την υποθεση αυτη... γιαυτο ειπα οτι ειμαι μαλακας, αλλα ηθελα να την παρω κιολας επειδη τη χρειαζομουν και "με επηρεασα" προς το λαθος συμπερασμα...

psionic
17/11/2006, 23:33
Τελικα ειχε προβλημα ο συναγερμος. Τυχαια το βρηκα επειδη ενω ειχα φορτισει την μπαταρια εδω στο σπιτι μου με τη βοηθεια ενος γειτονα που εχει συνεργειο αυτοκινητων, δεν εδινε η μιζα, ουτε με δευτερα επαιρνε ουτε με τπτ, γ......α να σπρωχνω εκεινες τις μερες για να δοκιμασω παλι και παλι...
(ειμαι σε ανηφορα :( ).
(Μαλλον ειχε μπλοκαρει και το immobilizer απο οτι μου ειπαν και στην Meta που πηγα αργοτερα).
Τεσπα την παω με μεταφορικη (30 ευρω) στο συνεργειο, μου βραχυκυκλωνει το συναγερμο, και λεμε να τη δουλεψω ετσι καμια βδομαδα να δουμε αν ηταν αυτο.
Τελικα ολα οκ, δεν εμεινε κατα τη διαρκεια της "δοκιμαστικης βδομαδας" και στη συνεχεια την παω στα κτιρια της εταιριας του συναγερμου στη Βουλιαγμενης. Βεβαια αυτοι στο τηλεφωνο μου ειχαν πει οτι αποκλιεται να φταιει ο συναγερμος, μη την παω τσαμπα!
Εκει περιμενω κανα διωρο, και την μετρανε και απο οτι μου ειπαν ο συναγερμος ηταν οκ απλα ενα ρελε μαλλον ειχε προβλημα και μου αδειαζε την μπαταρια.
Τωρα μετα απο εναν μηνα ολα πανε καλα ευτυχως... Αυτα.