PDA

View Full Version : Agora metaxeirismenou



Akatanomastos
16/10/2006, 18:35
agorazontas metaxeirismeno apo kapoio ap ta (toulaxiston) sovarofanoi magazia stin mixalakopoulou, ta opoia sinithos dinoun eggiisi 6 minon , iparxei megali pithanotita na peseis se mixanaki pou exei kapoio provlima me to moter tou?
ti lene genika oi empeiries sas apo teteies agores?

(den rotao mono gia tin mixalakopoulou, genika se tetoiou eidous)

kostisthegreek
16/10/2006, 22:01
Το πιο σίγουρο είναι να το δει και να το οδηγήσει κάποιος που έχει το ίδιο μηχανάκι ή κάποιο παρόμοιο ή κάποιος έμπειρος αυτής της κατηγορίας μοτο.

PortisHead
17/10/2006, 08:17
Προσωπικα δεν εμπιστευομαι κανενα μεταχειρισμένο πλην μοτοσυκλετών που έχουν/είχαν φίλοι μου και ξέρω ολο το "βιογραφικό" τους.
Δυστυχώς έχουμε μια "πτωτική" τάση στην Ελλάδα και ειναι πολύ σπάνιο να βρεις μεταχειρισμένο μηχανάκι που να μην έχει πέσει τουλάχιστον μία φορα....και δεν ξέρεις και ποσο άσχημα ήταν.
Δεν μιλάω τώρα για το τι ηλεκτρικα-μηχανολογικά προβλήματα μπορεί να κρύβει επιπλέον.
Καλύτερα να βάλεις αλλο ένα χρόνο δόσεις παραπάνω και να πάρεις καινούργιο.
Παραδειγμα....στο συνεργειο που πάω ήταν ενα μηχανάκι που μόλις ειχε βγει απο καλίμπρα και θα εμπαινε το μοτερ πάνω.
Ρωτάω τον μηχανικό μου...ετσι οπως ειναι τώρα...απο ποια σημάδια μπορεις να καταλάβεις οτι εχει μπει καλιμπρα και οτι ειχε στραβώσει το πλαίσιο ???
Απάντηση:Ετσι όπως εχει γίνει τώρα.....απο πουθενά...:look:

Ξαναλέω.....προσωπική αποψη αυτή. :wave2:

FZR1000
17/10/2006, 16:16
Εγω είμαι υπερ του μεταχειρισμένου εχω αγοράσει 10 μηχανάκια απο ιδιότες και ποτε δεν ειχα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Συβουλέψου κανα φίλο που να ξέρει καλά.

για τι μηχανάκι ενδιαφέρεσαι?

Akatanomastos
17/10/2006, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Εγω είμαι υπερ του μεταχειρισμένου εχω αγοράσει 10 μηχανάκια απο ιδιότες και ποτε δεν ειχα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Συβουλέψου κανα φίλο που να ξέρει καλά.

για τι μηχανάκι ενδιαφέρεσαι?

koita eixa ena dt 125 kai leo na pao giro sta 600 cc se mixanakia tipou xr ttr dr,
iparxei enas filos pou dinei dr 650 tou 97 2800, to opoio einai kala apo oles tis apopseis(emfanisi, mixanika) apla koitontas edo kai ekei vlepo pos p.x. me giro sta 3400 vrisko 2-3 xronia poio kainourgio se xromata pou na maresei poio poli kai me emfanisi poio omorfi gia mena.
apla me provlimatizei pos tha afiso ti sigouria pou exo gia tin katastasi tis mixanis, dioti me to filo mou einai sigoura ok.

tora giafto pou pe kapoios filos prin, oti tha exei pesei sigoura mia fora, sta mixanakia pou psaxno to ksero pos de ginete allios

Ego kai mixaniko tha fero na dei to mixanaki prin to paro, kai as to paro apo magazi, apla to thema einai pos exo akousei istories opou i mal@#$Kia fenete mono ama anoikseis to moter.
episeis se 2-3 mixanakia eida ta mprosta kalamia na exoun ligo <<fagomenena>>
tin eksoteriki tous strosi(mpogia)?
enas pou rotisa ipallilos leei einai apo to plintirio kai diafora igra pou rixnoun gia na katharisei.afto einai alitheia?kai dilonei kati gia tin xrisi tis mixanis prin(vouno)?

FZR1000
17/10/2006, 21:39
Σιγουρα οτι και να κάνεις απο θέμα ελεγχων το μεταχειρισμένο έχει το ρίσκο του.

Αλλα οσα περισσότερα κάνεις, φτάνεις στο σημείο το ρίσκο να είναι ελάχιστο......

σκέψου αλλοι εχουν προβλήματα με καινούρια μηχανάκια.

Για το dr δεν ξέρω τι παίζει απο ανταλλακτικα καλύτερα παρε xt tt ή xr αν και τα αερόψυκτα μοτέρ τους βγάζουν 100-150000 km οπότε δεν θα λέει να το παρεις με 80-90.000 που θα έχουν τα περισσότερα '97.

αν μπορέσεις παρε κανα 660 με 5000 βρίσκεις καλο

και να έχει πεσει ενα μηχανάκι δε σημαίνει οτι θα έχει πάθει ζημια.

οσο για τα καλάμια σιγα μην είναι απ το πλυντήριο. με 1000 bar το έπλεναν και βασιλικό νερό?:lol: απο τα βουνα θα είναι

zolotas
17/10/2006, 21:52
ειμαι της αποψης για brand new αλλα .....οι τιμες σε σχεση μ αυτα που παιρνουμε μεσο ορο ειναι δισαναλογες .....

ναι στο μεταχειρισμενο αλλα παντα με την γνωμη ενος εμπειρου μηχανικου

mumbler
18/10/2006, 11:42
Αν έχει πέσει η μηχανή τις περισσότερες φορές φαίνετε.
Μανέτα,μασπιέδες,πλαστικά ακόμα και πιρούνια,ψαλίδι
με γρατζουνιές.Πάντως η αλήθεια είναι οτι
με το καινούργιο κοιμάσε ήσυχος.Παρόλα αυτά χάνει πολύ γρήγορα
μεγάλο μέρος από τη αξία μεταπώλησης,σε σχέση με το μεταχειρισμένο
που όσο το πάρεις λίγο φθηνότερα θα το δώσεις.

Akatanomastos
18/10/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
αν και τα αερόψυκτα μοτέρ τους βγάζουν 100-150000 km οπότε δεν θα λέει να το παρεις με 80-90.000 που θα έχουν τα περισσότερα '97.


afto pou les einai ontos provlima.
alla kai 5000 einai provlima.
anyway thanks gia apopseis

Akatanomastos
20/10/2006, 20:23
pantos fzr epeidi koitaksa xtes proxtes kapoa montela paizoun polla tou 2000 eos 2003 sta 3500+ peripou me liga km, tou stil 15000, 20000, 7000..
nomizo oti einai kala..
eida kai ena xr 600 98 poli omorfo sta 30000km me 3000.genika pantos paizei poli prama
fisika den mporo na ksero an krivoun kamia <<pagida>>