PDA

View Full Version : Nexus 500 ή ΧΤ600



ΒΟΛΙΩΤΗΣ
16/10/2006, 23:05
Έχω ένα ΧΤ 600 motard και σκέφτομαι να το δώσω για να παρω to nexus. Φοβάμαι μήπως το μετανοιώσω γιατί δεν είχα ποτέ scouter. Και δεν ξέρω αν βγάζουν και ζημιές. καμία συμβουλή ;
Αν ΝΑΙ καινούργιο 250 ή μεταχειρισμένο 500 ;

AFTER
16/10/2006, 23:14
Κοιτα, μετα την προσφατη εμπειρια μου απο αγορα παπιου(kristar 125) και κατοχος μοτοσυκλετας(Ζ750), μπορω να σου πω οτι:

Αν δεν θελεις μοτοσυκλετα τοτε παρε παπι!
Αν δεν θες παπι, τοτε παρε μοτοσυκλετα, ακομα και καποιο commuter 250


Τα σκουτερ ολο προβληματα βγαζουν, καινε πολυ,το κρατημα τους ειναι χαλια(πολυ γλυστρα ρε παιδι μου) και στο κατω κατω της γραφης, μονο καποιο aprilia 250 ειναι μικρο, ολα τα αλλα ειναι κτηνη, και τα σερβις τους κοστιζουν το ιδιο και χειροτερα με μοτοσυκλετα(ηταν και εγω να παρω καποιο 125-200 scooter για πολη/εργαλειο)

Στα μονα κρατη που πουλανε καλα τα σκουτερ, ειναι τα κρατη που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ παπια, οπως η Ιταλια!
Πολλοι Ελληνες φοιτητες τα κουβαλουσαν εκει, και στην αρχη ξενισαν οι Ιταλοι!
Οταν ομως το οδηγησαν, και ειδαν ποσο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ και αξιοπιστος ειναι ο κινητηρας, δεν πιστευαν στα ματια τους!

Κρατα το ΧΤ για την πολη που το θες, δεν θα βρεις καλυτερο(οικονομικο, αξιοπιστο, ευκολο)

kaps
17/10/2006, 08:01
Συμφωνώ . Είναι η καλύτερη μοτό για πόλη και για έξω αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις .

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/10/2006, 08:05
εχω νεξους 500. ενα εγω και ενα ο γιος μου τασος.
οπως ειπε και ο φιλος απο πανω αν θες σκουτερ παρε σκουτερ αν θες χτ παρε χτ. το καθε ενα ειναι για αλλη χρηση.
παραληλα με το νεξους ειχα και ενα ζζρ 1100 μεχρη που εσπασε το μοτερ του.
το νεξους το πηρα για την κηνηση μεσα στην πολη. τελικα αποδηχτηκε ΤΟ εργαλιο και για βολτες και ταξιδια με 2 ατομα και αποσκευες με 150-160 σταθερα στο κοντερ.
ζιμιες........τι ειναι αυτο?????
και το γκαζι λογο του οτι εχω μαθει να εχω πολλα αλογα στο χερι το δουλευω ον-οφ. δεν εχει ενδιαμεση θεση για εμενα.
απο φρενα... μπρεμπο αν σου λεει κατι. αγκιρες πραγματικα.
απο συμπεριφορα στης στροφες.....
εχω κανει δυο φορες τον γυρο του κορινθιακου την μια μαλιστα δυκαβαλος και ειναουν μεσα στης 3-4 μηχανες που ειχαν ξεφυγη μπροστα απο το γκρουπ και δεν μας εφταναν.
το 2004 που ειχε ερθη ο γιος μου γιαννης με το νεξους ιταλια με το γκρουπ του μοτο απο της 152 μοτο και ενα σκουτερ που ημασταν στα στροφιλικια του φορλι εμεις ιδροναμε και ο γιαννης μας εκανε πλακιτσα περνωντας απο οπου εκανε κεφι στην στροφη με πολλα παραπανω απο εμας.
σερβις το μεγαλο που αλαζης και υμαντα στα 24000 χιλιομετρα εχει 180 ευρω αν σκευτης οτι μονο ο υμαντας κανει 80 ευρω.
καταναλοση. με εμενα 104 κιλα την κατερινα 60 κιλα και πραγματα στην βαλιτσα και κατω απο την σελα με 120-130 σταθερα στο κοντερ και με ρεζερβουαρ μεχρι τελευτεα σταγωνα 15.5 λιτρα ξεκηνω απο φιλαδελφεια και φτανω ασπροβαλτα χωρεις να βαλω βενζινη. για δες και εδω..
http://scooterclub.14.forumer.com/viewtopic.php?t=419
δες και το βιντεο
http://scooterclub.14.forumer.com/viewtopic.php?t=593&postdays=0&postorder=asc&start=105

δεν παιζει τελικα αλλα θα δης φωτο

nikonian
17/10/2006, 08:07
+1

To nexus σύμφωνα με μαρτυρίες , στρίβει καλά, φρενάρει, αλλά χαλάει ,όπως όλα τα ιταλικά και το κόστος συντήρησης είναι μεγάλο. (Για να αλλάξεις τακάκια πίσω , λύνεις το μισό μηχανάκι)

ΧΤ και πάλι ΧΤ

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/10/2006, 08:15
απο την ζιλια σου τα λες ρε που δεν εχεις γρηγορο εργαλειο...
παντος για αν αλαξεις τακακια πισω ειναι βασανο αλλλα ευτιχως που δεν το κανεις τακτικα

ΒΟΛΙΩΤΗΣ
17/10/2006, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
απο την ζιλια σου τα λες ρε που δεν εχεις γρηγορο εργαλειο...
παντος για αν αλαξεις τακακια πισω ειναι βασανο αλλλα ευτιχως που δεν το κανεις τακτικα

Ολα καλά αλλά όταν βγαίνω κηφισο με το χτ και γενικά σε μεγαλύτερους δρόμους οι κραδασμοί σε εκνευρίζουν
Υπάρχει σε κανένα μαγαζί με NEXUS δυνατότητα για test drive ;
κανένα μεταχειρισμένο 500 για αγορά;

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
18/10/2006, 11:43
ρωτησε τα παιδια εδω
http://scooterclub.14.forumer.com/index.php
αυτοι θα σε βωηθησουν σε οτι θελεις