PDA

View Full Version : Ατυχήματα...



vaskunito
17/10/2006, 05:18
Λοιπόν οφείλω να πω ότι και σε μένα (που βρίσκομαι σε άλλη χώρα) μου έκανε εντύπωση ο αριθμός των ατυχημάτων τις τελευταίες μέρες. Και μου γεννήθηκε η εξής απορία. Από μαθήματα advanced training για μηχανές τι ακριβώς υπάρχει στην Ελλάδα; Εδώ για παράδειγμα υπάρχουν ειδικές σχολές για περεταίρω μαθήματα αφού πάρει κάποιος το δίπλωμα του, καθώς και οργανισμοί που δίνουν μαθήματα, advanced διπλώματα κτλ κτλ.
Λένε τέλος πάντων πως καλό θα ήταν να κάνεις κάτι πέρα από το απλό δίπλωμα τουλάχιστον κάθε ένα χρόνο.

Ίσως μετά από αυτά όλα που έγιναν ίσως θα ήταν καλό να το ψάξετε το θέμα.

Alx 84
17/10/2006, 08:51
Υπάρχουν φίλε μου υπάρχουν. αλλά τι να το κάνεις άν ο άλλος ο κακομοίρης είναι σταματημένος στο φανάρι και τον περνάει από πάνω ο παππούς με την μερσέντα;;:cry: :cry:
Η αν πηγαίνει ωραία και καλά και τον κλείνει ο κάθε μπακάλης που πήρε ένα τιμόνι στα χέρια του;

σαφώς πολλοί θα γλιτώναν την έξοδο από κάποια στροφή ή κάποιο οδηγικό λάθος, αλλά λάβε υπόψη ότι οι περισσότεροι τέτοιοι είναι οι "ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ" :a31: :a31: :a31: :a31: που θα πάρουν το ss με τα 782 άλογα επειδή είναι ωραίο κ μουράτο και βουρ. Για να μπούν όμως πίστα κ να μάθουν αυτά που λές πρέπει να φορέσουν στολή και κράνος!


ΚΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ;;;;

Αααα! όχι:nono: :nono: χαλάει το μαλί!:a31: :a31:

τι να λέμε λοιπόν!

κ πέρα από τα μοτοσακά, θα πρέπει να μπαίνουν όλοι κ στα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης για αυτοκίνητα. όχι πως θα βοηθήσει τώρα, αλλά λέμε...

Cpt. Haddock
17/10/2006, 08:54
δε φταίνε πάντα οι άλλοι πάντως...

:rolleyes:

adam_tsouk
17/10/2006, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
δε φταίνε πάντα οι άλλοι πάντως...

:rolleyes:

+1

Alx 84
17/10/2006, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
δε φταίνε πάντα οι άλλοι πάντως...

:rolleyes:


νομίζω ότι το ανέφερα και αυτό...:wave2:

vaskunito
17/10/2006, 13:32
Λοιπόν....γιά να κάνουμε ένα γκάλοπ-exit poll (χε χε) εδώ μέσα να ιδούμε.....


Πόσοι από σας έχετε κάνει κάτι γιά να βελτιώσετε τις ικανότητες σας τον τελευταίο χρόνο.

(εξαιρούνται τα trackdays. Αν και βελτιώνουν τις ικανότητες, αμφιβάλω άν όντως ήταν αυτός ο πραγματικός λόγος που την κάνατε).

Κι αρχίσω πρώτος και καλύτερος εγώ. Τον τελευταίο χρόνο έκανα αυτό:

http://www.bikesafe-london.co.uk/


Μήπως τελικά περιμένουμε στο δρόμο όλοι να είναι καλοί οδηγοί και όχι ο εαυτός μας;

Cpt. Haddock
17/10/2006, 13:41
Εγώ έκανα το 0-300 riding school και το Enduro Training lvl 1



Αλλά μη συγκρίνεις τα καθ΄ημάς με τα τις Αγγλίας

Μια άλλη πολύ σημαντική παράμετρος εδώ είναι η "αγοραστική δύναμη" του μέσου έλληνα...

Μια και ρευστό δεν υπάρχει, δανείζεται ο κόσμος όσο μπορεί για αν αγοράσει το τελευταίο απαστράπτον μοντέλο... ως εκ τούτου χρήματα για αγορά εξοπλισμού ασφαλείας και μαθήματα οδήγησης δεν περισσεύουν ή μετατίθενται για τις "καλένδες"

Λάβε υπόψη σου και τις πολύ λίγες επιλογές που υπάρχουν καθώς και την ανυπαρξία πιστών αλλά και κουλτούρας μάθησης (εδώ τα ξέρουμε όλα) και έχεις την τελική εικόνα

:sick: :sad:

vaskunito
17/10/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Μια άλλη πολύ σημαντική παράμετρος εδώ είναι η "αγοραστική δύναμη" του μέσου έλληνα...

Μια και ρευστό δεν υπάρχει, δανείζεται ο κόσμος όσο μπορεί για αν αγοράσει το τελευταίο απαστράπτον μοντέλο... ως εκ τούτου χρήματα για αγορά εξοπλισμού ασφαλείας και μαθήματα οδήγησης δεν περισσεύουν ή μετατίθενται για τις "καλένδες"

:sick: :sad:

Ναι οφείλω να πω πως αυτό μου έκανε εντύπωση. Το ότι οι περισσότεροι (απ΄όσο μπορώ να καταλάβω τουλάχιστον) έχουνε τα τελευταία μοντέλα και πάντα καινούργια συνήθως. Σε σχέση με τους Άγγλους που πάρα πολοί αγοράζουν από δεύτερο (και παραπάνω) χέρι. Λέω πάντα όσα μπορώ να καταλάβω από τα διάφορα φόρουμς. Ίσως κάνω και λάθος. Κρίμα πάντως που δεν δίνουμε τον ίδιο ζήλο και στα της προστασίας και μάθησης. :ZZZ:

zolotas
17/10/2006, 21:00
αυτο που εκανα τελευταια ειναι μια επισκεψη στον οφθαλμιατρο για να μπορω να βλεπω καλυτερα τις λακουβες ,τα σαμαρακια ,τα λαδια ,τα σκασμενα λαστιχα στο πλαι του δρομου ,κουτακια αναψυκτικων ,μπουκαλια .

ενα μεγαλο WRC ειναι εδω ,το κακο ειναι οτι δεν εχουμε συνοδηγο να μας διαβαζει τον δρομο.

ο sebastian loeb ειναι κουλαδι μπροστα μας ...........:bigcry:

Ταξιδευτής
18/10/2006, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84

ΚΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ;;;;

Αααα! όχι:nono: :nono: χαλάει το μαλί!:a31: :a31:


Tι μιλας κ εσυ ρε Αρχικαγκουρα; Αφου κ εσυ δεν βαζεις ποτε κρανος μην χαλασει η χωριστα στην χαιτη!!!! :rotflmao:

Οσο για το τι εχω κανει για να βελτιωθω οδηγικα; Πηγαινω βολτες με τον παραπανω καγκουρα! :lol: :rotflmao: Με εχει κανει να ξυνω και τα βλεφαρα μου στις στροφες! :rotflmao: :rotflmao:


Παντως, σοβαρα τωρα, οι Αγγλοι εχουν οδηγικη παιδεια ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ. 6 χρονια ζουσα εκει. Το πιστευετε οτι ΠΟΤΕ, δεν ακουσα κορναρισμα; Σε πολλες μεγαλες πολεις (Cardiff, Southampton, Leicester) τα φαναρια στις λεωφορους ειναι ελαχιστα και περιοριζονται σε διασταυρωσεις μεγαλων δρομων. Ο λογος ειναι απλος: οι οδηγοι ΞΕΡΟΥΝ ποιος εχει προτεραιοτητα (εξ αριστερων -θυμηθειτε οδηγουν απο την αλλη μερια), και ΞΕΡΟΥΝ να την παραχωρουν γρηγορα και αποτελεσματικα.

Επισης οι διαβασεις εκει ειναι κατι το σχεδον ...ιερο! Με το που παει να περασει πεζος απο διαβαση τα αμαξια/μηχανες κοκκαλωνουν! Ουτε φαναρια ουτε τιποτα αλλο. (Εννοειται οτι δεν σταματανε μεσα στη διαβαση ποτε ετσι; )

Ετσι λοιπον και οι μοτοσυκλετιστες εκει... Εβλεπα πολλες φορες Αγγλους μοτοσυκλετιστες στην Ουαλια που ημουν, διοτι οι δρομοι εκει ειναι παραδεισος για μια μοτοσυκλετα, συν οτι ζουσα σε παραθαλασια πολη που καθε καλοκαιρι μαζευε ολο τον τουρισμο του νησιου! :lol:
Παρατηρουσα λοιπον, οτι οι πιο πολλοι ηταν σχετικα μεγαλοι σε ηλικια (30-35+), με ΜΕΓΑΛΟΥ κυβισμου μηχανες (απο 750 και πανω), -600αρι ακομα και SS δυσκολα θα εβλεπες- και συνηθως ΟΧΙ τελευταια μοντελα...

Οι ιδιοι οι αναβατες ΠΑΝΤΑ φουλ δερματα, και εξοπλισμος επωνυμος και καλος.

Η συγκριση με την μοστρα της Ελλαδας με γεμιζει θλιψη.... Εδω ο κοσμος εχει συνηθισει τοσο πολυ να βλεπουν ξεκρανωτους με σαγιοναρα και κοντομανικο που οταν κυκλοφοραω με τα δερματα, κρανος, μποτες, γαντια βλεπω τον κοσμο να με κοιτανε τρομαγμενοι λες κ ειμαι εξωγηινος!
:alien:

Alx 84
18/10/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
βλεπω τον κοσμο να με κοιτανε τρομαγμενοι λες κ ειμαι εξωγηινος!
:alien:

Γειά σας γήινοι!!:lol: :lol:

άλλο η Αγγλία δυστυχώς! είναι εντελώς διαφορετική νοοτροπία. εδώ ο Ελληνάρας είναι ο King of ther road. οπότε τι να λέμε. Ευρώπη θέλαμε, αλλά απέχουμε πολύ μέχρι να φτάσουμε το επίπεδό τους!:sad:

Trans
18/10/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Λοιπόν....γιά να κάνουμε ένα γκάλοπ-exit poll (χε χε) εδώ μέσα να ιδούμε.....


Πόσοι από σας έχετε κάνει κάτι γιά να βελτιώσετε τις ικανότητες σας τον τελευταίο χρόνο.

Εγώ, μαζί με κάποια άλλα παιδιά, κάνουμε κάτι πιο χρήσιμο για τους ελληνικούς δρόμους.... ΜΑΘΗΜΑΤΑ Α' ΒΟΗΘΕΙΩΝ!!!!

Πιάνει;

vaskunito
18/10/2006, 14:48
Παίδες...γιά να μην βγαίνουμε από το θέμα. Δεν αναφέρθηκα στην οδική συμπεριφορά των δικιά σας ή των Ελλήνων οδηγών ούτε τη σύγκρινα με των Άγγλων. Αυτά τα πράγματα τα γνωρίζω άλλωστε πάρα πολύ καλά.

Εγώ ρώτησα όσον αφορά τις ικανότητες οδήγησης, αποφυγή ατυχημάτων κτλ κτλ και τι ακριβώς κάνατε τον τελευταίο χρόνο γιά βελτίωση των. Μην μπερδεύετε το ένα με το άλλο.

Alx 84
18/10/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Παίδες...γιά να μην βγαίνουμε από το θέμα. Δεν αναφέρθηκα στην οδική συμπεριφορά των δικιά σας ή των Ελλήνων οδηγών ούτε τη σύγκρινα με των Άγγλων. Αυτά τα πράγματα τα γνωρίζω άλλωστε πάρα πολύ καλά.

Εγώ ρώτησα όσον αφορά τις ικανότητες οδήγησης, αποφυγή ατυχημάτων κτλ κτλ και τι ακριβώς κάνατε τον τελευταίο χρόνο γιά βελτίωση των. Μην μπερδεύετε το ένα με το άλλο.


4 Νοε. 0-300 riding school!!!!!!!:a25: :a25: :a25: :a54: :a54:

vaskunito
18/10/2006, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
4 Νοε. 0-300 riding school!!!!!!!:a25: :a25: :a25: :a54: :a54:

Λοιπόν αυτό σκεφτόμουνα να το κάνω κι εγώ όταν έχω λίγα χρήματα παραπάνω. Έχει κι εδώ το California superbike και θα ήθελα να το δοκιμάσω. Γενικά πως σου φάνηκε; Σας έμαθαν τα περί κλίσης της μηχανής κτλ κτλ με αυτή την ειδική μηχανή που έχει τα handlebars στο φέιρινγκ;
Και πως να μην κλειδώνεις τον τροχό; Αυτά νομίζω είναι πολύ σημαντικά γιά την αποφυγή ατυχημάτων.

Alx 84
19/10/2006, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Λοιπόν αυτό σκεφτόμουνα να το κάνω κι εγώ όταν έχω λίγα χρήματα παραπάνω. Έχει κι εδώ το California superbike και θα ήθελα να το δοκιμάσω. Γενικά πως σου φάνηκε; Σας έμαθαν τα περί κλίσης της μηχανής κτλ κτλ με αυτή την ειδική μηχανή που έχει τα handlebars στο φέιρινγκ;
Και πως να μην κλειδώνεις τον τροχό; Αυτά νομίζω είναι πολύ σημαντικά γιά την αποφυγή ατυχημάτων.


δε το έχω κάνει ακόμα! το μεθεπόμενο σάββατο είναι!!!!!! ο captain που το έχει κάνει μπορεί να σε βοηθήσει!

Cpt. Haddock
19/10/2006, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
δε το έχω κάνει ακόμα! το μεθεπόμενο σάββατο είναι!!!!!! ο captain που το έχει κάνει μπορεί να σε βοηθήσει!

Το 0-300 έχω κάνει όχι το CSS.

Στο 0-300 δεν βάζουν (πλέον; ) τα έξτρα handlebars και απ' όσο ξέρω ούτε στο CSS.

Πάντως σου δείχνουν όλα όσα χρειάζονται, σειρά κινήσεων, στάση σώματος, χρήση γυροσκοπικού, φρένο-γκάζι κλπ

:wave2: :beer: :wave2:


Ίσως κάποια στιγμή παω στο CSS Level 1

:cool:

Alx 84
19/10/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το 0-300 έχω κάνει όχι το CSS.




κ εγώ για το 0-300 έλεγα!:winka:

vaskunito
19/10/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
κ εγώ για το 0-300 έλεγα!:winka:


Πως είχα την εντύπωση πως αυτά τα δύο ήταν το ίδιο πράγμα.

Μάλιστα.

Alx 84
19/10/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Πως είχα την εντύπωση πως αυτά τα δύο ήταν το ίδιο πράγμα.

Μάλιστα.

όχι είναι διαφορετικά. διάβασα ότι το 0-300 είναι prelevel και συνεχίζει το Css με lvl 1,2 κλπ.

Από όσο όμως έχω ακούσει το 0-300 καλύπτει μεγάλη ύλη οπότε δε ξέρω. αυτά μπουρούν να τα διευκρινήσουν όσοι τα έχουν κάνει όλα!:wave2:

Cpt. Haddock
19/10/2006, 10:19
Κάποια πράγματα που κάνεις στο 0-300 ( κι ας είναι "prelevel"), όπως στάση σώματος, δεν τα κάνεις στο CSS Level 1 νομίζω.

Vaskunito, ψάξε για ένα θρεντ που είχε ανοίξει νομίζω ο gerodim σχετικά

:wave2: :beer: :wave2:

the_passenger
19/10/2006, 10:42
Τώρα που το σκέφτομαι, κάποια πραγματάκια έχω κάνει κι εγώ, επί του θεωρητικού όμως..

όπως μια μεταφρασούλα για τα περί οδήγησης στην πόλη:
http://www.transalp.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=179&Itemid=9

όπως διάβασμα για περί οδήγησης μηχανής κλπ (το link από τον συνάδελφο zireous):
http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_links.html

όπως πολλή προσοχή και αυτοσυγκράτηση στο δρόμο, προσπάθεια για εφαρμογή των παραπάνω κλπ..

έχω όμως και πολλά να κάνω ακόμα, όπως το να αγοράσω μπότες - παντελόνι, και ίσως και κάποια μαθήματα οδήγησης, αν και δε με ενδιαφέρει η αγωνιστική οδήγηση αλλά η ασφαλής οδήγηση.. και οι κανώνες της φυσικής, τα όρια μιας μηχανής και η ικανότητα του αναβάτη δεν έχουν να κάνουν και πολλά με τα απόοπτα που κρύβονται έξω..

:wave2: