PDA

View Full Version : Νέες ταυτότητες



Maira
17/10/2006, 08:41
Αληθεύει πως μέχρι το τέλος του χρόνου θα πρέπει να έχουμε αλλάξει όλοι τις ταυτότητες και να τις έχουμε αντικαταστήσει με καινούργιες?????

:confused: :confused: :confused:

Electra
17/10/2006, 08:46
Μέχρι το τέλος του χρόνου...

The End of Time?????:D

Δεν έχω ακούσει κάτι, πάντως έχω ακούσει πως με τη καινούρια ταυτότητα μπορείς να ταξιδέψεις στις χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης χωρίς διαβατήριο, ενώ με τις παλιές πρέπει να έχεις ή να βγάλεις (ζόρι αυτό)...

Οπότε όλοι κάποτε προφανώς θα έχουμε τις νέες...:wacko:

adam_tsouk
17/10/2006, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Μέχρι το τέλος του χρόνου...

The End of Time?????:D

Δεν έχω ακούσει κάτι, πάντως έχω ακούσει πως με τη καινούρια ταυτότητα μπορείς να ταξιδέψεις στις χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης χωρίς διαβατήριο, ενώ με τις παλιές πρέπει να έχεις ή να βγάλεις (ζόρι αυτό)...

Οπότε όλοι κάποτε προφανώς θα έχουμε τις νέες...:wacko:
μπααα... μια χαρα πας ευρωπη με την παλια ταυτοτητα...


εμενα ετυχε να με μαζεψουν και πριν 2 χρονια carabinieri αλλα δεν ειπαν τπτ για την ταυτοτητα. (για ολα τα αλλα ειπανε) :lol:

melsaltas
17/10/2006, 08:52
Aπ'οτι εχω ρωτησει και μαθει, δεν εισαι υποχρεωμενος να την αλλαξεις.
Θα βγουν πιο καινουργιες που τοτε θα υποχρεωθουμε να τις αλλαξουμε ολες.
Οποτε δεν αξιζει να την αλλαξεις και τωρα και μετα, διπλος κοπος και διπλα εξοδα.
Υπομονη για τις τελικες.

Electra
17/10/2006, 09:03
Ωπ! Ωραία τότε! Πάω πάσο!!!!:D

Οπότε μου μένει μόνο να έχω λεφτά, γιατί αλλιώς δεν φεύγω ούτε εκτός Ελλάδος, ούτε εκτός Αθήνας.... χεχε!


:beer:

Nik0s
17/10/2006, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Αληθεύει πως μέχρι το τέλος του χρόνου θα πρέπει να έχουμε αλλάξει όλοι τις ταυτότητες και να τις έχουμε αντικαταστήσει με καινούργιες?????

:confused: :confused: :confused:


Αυτό ισχύει για τα διαβατήρια....

Tropeas
17/10/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Αληθεύει πως μέχρι το τέλος του χρόνου θα πρέπει να έχουμε αλλάξει όλοι τις ταυτότητες και να τις έχουμε αντικαταστήσει με καινούργιες?????

:confused: :confused: :confused:
Που σε ρε ψυχή ?
τι έγινε τι κάνεις? είσαι καλά?

Maira
17/10/2006, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Που σε ρε ψυχή ?
τι έγινε τι κάνεις? είσαι καλά?

Παρούσα!!!!

Τώρα με τις εκλογές με έπιασαν τα υπαρξιακά μου!!!!!

:lol: :rotflmao: :lol:

afrotwin
17/10/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Που σε ρε ψυχή ?
τι έγινε τι κάνεις? είσαι καλά?

ides o psixoerevnitis amesos sto psaxno...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Maira
17/10/2006, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ides o psixoerevnitis amesos sto psaxno...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Μήπως θες κι εσύ ένα κομμάτι???

:confused: :confused: :confused:

fazerakis
17/10/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Αυτό ισχύει για τα διαβατήρια....

Αυτό ξέρω και εγώ

Μονο τα Διαβατήρια χρειάζονται υποχρεωτική αλλαγή

Julius
17/10/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Αληθεύει πως μέχρι το τέλος του χρόνου θα πρέπει να έχουμε αλλάξει όλοι τις ταυτότητες και να τις έχουμε αντικαταστήσει με καινούργιες?????

:confused: :confused: :confused:


rotisa se ena KEP thn paraskeyh (pou eixa paei gia kati alla xartia) kai mou eipane oti oi taytotites me ellinikous xaraktires DEN tha isxyoun apo 1/1/2007


Diladi ean theleis na kykloforiseis eksoteriko klp DEN tha mporeis


h diadikasia ekdoshs einai poly eykolh, kaneis aitisi sto kep, meta apo dyo meres perneis pistopoihtiko kai me auto kai dyo fotografies kai thn palia sou taytotitas pas sto astynomiko tmima...

thn idia hmera h' thn epomenh paralamvaneis thn kainourgia sou taytotita

OldMan
17/10/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
thn idia hmera h' thn epomenh paralamvaneis thn kainourgia sou taytotita

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Νάσαι καλά ρε Brooo ...!!!

:rotflmao: :bawl: :bigcry:

Julius
17/10/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Νάσαι καλά ρε Brooo ...!!!

:rotflmao: :bawl: :bigcry:


eee ama sou leo :ninja:

XTMPAM
17/10/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
rotisa se ena KEP thn paraskeyh (pou eixa paei gia kati alla xartia) kai mou eipane oti oi taytotites me ellinikous xaraktires DEN tha isxyoun apo 1/1/2007


Diladi ean theleis na kykloforiseis eksoteriko klp DEN tha mporeis


h diadikasia ekdoshs einai poly eykolh, kaneis aitisi sto kep, meta apo dyo meres perneis pistopoihtiko kai me auto kai dyo fotografies kai thn palia sou taytotitas pas sto astynomiko tmima...

thn idia hmera h' thn epomenh paralamvaneis thn kainourgia sou taytotita

Αστα Τζουλιε εδω και 2 βδομαδες παω στο ΚΕΠ για να ξαναβγαλω το διπλωμα και δε δουλευει τιποτα.Κανουν λεει update στο συστημα και μπορει λεει να παρει μεχρι τον Νοεμβρη.Κατι δουλευε και παει που λενε....

Καλα κανει και γελαει ο παππους απο πανω..Αντε με τα μπουρδελα!!:evil:

Julius
17/10/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
Αστα Τζουλιε εδω και 2 βδομαδες παω στο ΚΕΠ για να ξαναβγαλω το διπλωμα και δε δουλευει τιποτα.Κανουν λεει update στο συστημα και μπορει λεει να παρει μεχρι τον Νοεμβρη.Κατι δουλευε και παει που λενε....

Καλα κανει και γελαει ο παππους απο πανω..Αντε με τα μπουρδελα!!:evil:

re malaka esena sou kanoune plaka, ego se dyo meres thn peira thn vevaiosi



ase pou to thema den einai h taxytita ton kep alla ean isxyoun oi palaies (me ellinikous xaraktires) taytotites

XTMPAM
17/10/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
re malaka esena sou kanoune plaka, ego se dyo meres thn peira thn vevaiosi



ase pou to thema den einai h taxytita ton kep alla ean isxyoun oi palaies (me ellinikous xaraktires) taytotites


Και φαντασου ουτε του Συνταγματος δε δουλευει ρε μονο γνησια κανουν που παιζει μονο σφραγιδα ξερω γω!

latris mixanis
17/10/2006, 12:23
H νεα ταυτότητα θα έχει άλλο αριθμό σωστά??
Δεν την αλλάζω μια χαρά είναι και αυτή:D

SF
17/10/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
H νεα ταυτότητα θα έχει άλλο αριθμό σωστά??
Δεν την αλλάζω μια χαρά είναι και αυτή:D


Αλλά αν χρειαστείς διαβατήριο (νεο ή ανανέωση)........ υπολόγιζε κοντά στα 100 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!! :mad:

OldMan
17/10/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
ean isxyoun oi palaies (me ellinikous xaraktires) taytotites

Τι σε νοιάζει εσένα Βrooo ???

(αφού γράφεις Greeklish...) :smokin:

latris mixanis
17/10/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Αλλά αν χρειαστείς διαβατήριο (νεο ή ανανέωση)........ υπολόγιζε κοντά στα 100 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!! :mad:

Ναι, το ξέρω, ρώτησα:mad:

Γιατί οι νέες ταυτότητες να μην έχουν τον παλιό αριθμό?:confused: :mad:
να πω την αλήθεια δεν θέλω να αλλάξω αριθμό ταυτότητας:sad:

Julius
17/10/2006, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι σε νοιάζει εσένα Βrooo ???

(αφού γράφεις Greeklish...) :smokin:



Xriazete gia tin ananeosh tis lisance re old

liberto
17/10/2006, 19:28
μέχρι τέλους του χρόνου θα πρέπει ν' αντικαταστήσουμε τα διαβατήρια (ξέρεις αυτά με το 665,9989989). Για τις ταυτότητες δεν υπάρχουν νεώτερα.

latris mixanis
17/10/2006, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από liberto
μέχρι τέλους του χρόνου θα πρέπει ν' αντικαταστήσουμε τα διαβατήρια (ξέρεις αυτά με το 665,9989989). Για τις ταυτότητες δεν υπάρχουν νεώτερα.

Ακόμα και αν δεν έχει λήξει θα πρέπει να το αλλάξω?? Ποιός θα πληρώσει για την αλλαγή??:confused:

gian_nykt
18/10/2006, 07:22
Πάντως παιδιά, εγω άκουσα μονο για ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ

Maira
18/10/2006, 08:36
Λόγω γραμματείας στις εκλογές άκουσα αρκετούς που έλεγαν πως πρέπει να έχουν αλλάξει οι ταυτότητες μέχρι τέλος του χρόνου. Μπορεί να είναι και ράδιο αρβίλα! Αλλά συμφέρει να αλλάξεις διαβατήριο όταν απλά μπορείς να αλλάξεις ταυτότητα και να ταξιδέψεις μέσα στην Ε.Ε.??

Έχει γίνει και ακριβό το διαβατήριο, αλλά ζητάνε και ένα κάρο παράξενα πράγματα!!! Αυτή η ριμάδα η φωτογραφία, πρέπει να έχει 48.000 παραμέτρους σωστές για να γίνει δεκτή (ή φακελάκι στον υπάλληλο!)!!!!

:mad: :nono: :mad:

liberto
18/10/2006, 08:38
πρέπει ν' αλλάξουν... και την νύφη φυσικά την πληρώνουμε εμείς. 75 περίπου ευρά, + φωτογραφία που πρέπει να πληρεί κάποιες προδιαγραφές. το δικό μου έληγε σε δύο χρόνια :( αλλά έπρεπε ν' αλλάξει...

liberto
18/10/2006, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Λόγω γραμματείας στις εκλογές άκουσα αρκετούς που έλεγαν πως πρέπει να έχουν αλλάξει οι ταυτότητες μέχρι τέλος του χρόνου. Μπορεί να είναι και ράδιο αρβίλα! Αλλά συμφέρει να αλλάξεις διαβατήριο όταν απλά μπορείς να αλλάξεις ταυτότητα και να ταξιδέψεις μέσα στην Ε.Ε.??

Έχει γίνει και ακριβό το διαβατήριο, αλλά ζητάνε και ένα κάρο παράξενα πράγματα!!! Αυτή η ριμάδα η φωτογραφία, πρέπει να έχει 48.000 παραμέτρους σωστές για να γίνει δεκτή (ή φακελάκι στον υπάλληλο!)!!!!

:mad: :nono: :mad:

με την ελλάδα παίζει ένα περίεργο καθεστός, άλλες φορές ζητάνε διαβατήριο και άλλες όχι, έχει τύχει να περάσω όπως περνάω τα διόδια και μία φορα μου κοίταξαν το διαβατήριο.

cityfly
18/10/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από liberto
με την ελλάδα παίζει ένα περίεργο καθεστός, άλλες φορές ζητάνε διαβατήριο και άλλες όχι, έχει τύχει να περάσω όπως περνάω τα διόδια και μία φορα μου κοίταξαν το διαβατήριο.

δεν υπάρχει κανένα περίεργο καθεστώς
άμα ταξιδεύεις εντός σέγκεν δε χρειάζεται διαβατήριο αρκεί ταυτότητα και ο έλεγχος αυτής δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνει, στην πράξη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΟΡΑ
τυπικά απαιτείται το δελτίο με το οποίο στη χώρα σου ταυτοποιούνται τα στοιχεία σου αυτό δε σημαίνει ότι αν εσύ δείξεις διαβατήριο θα σου ζητήσουν ταυτότητα, το ίδιο τους κάνει

στην πράξη δεν ελέγχεσαι καν

όταν περνάς πχ οδικός από Γαλλία Γερμανία ούτε που το καταλαβαίνεις απλά η ταμπέλα αντί να γράφει το επόμενο χωριό γράφει την επόμενη χώρα

liberto
18/10/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
δεν υπάρχει κανένα περίεργο καθεστώς
άμα ταξιδεύεις εντός σέγκεν δε χρειάζεται διαβατήριο αρκεί ταυτότητα και ο έλεγχος αυτής δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνει, στην πράξη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΟΡΑ
τυπικά απαιτείται το δελτίο με το οποίο στη χώρα σου ταυτοποιούνται τα στοιχεία σου αυτό δε σημαίνει ότι αν εσύ δείξεις διαβατήριο θα σου ζητήσουν ταυτότητα, το ίδιο τους κάνει

στην πράξη δεν ελέγχεσαι καν

όταν περνάς πχ οδικός από Γαλλία Γερμανία ούτε που το καταλαβαίνεις απλά η ταμπέλα αντί να γράφει το επόμενο χωριό γράφει την επόμενη χώρα

το καλοκαίρι στο λονδίνο μου κοιτάξαν το διαβατήριο. οι περισσότερες ταυτότητες δεν έχουν λατινικούς χαρακτήρες οπότε δεν έχουν ισχύ στην ευρωπαϊκή ή άλλη ένωση.

soundstorm
19/10/2006, 09:07
Επρεπε ηδη να εχουμε αλλαξει ολοι τις ταυτοτητες μας.Οδηγια της ΕΕ βλεπεις.Αν χρειαστει λοιπον να κανεις ακομα και μια μεταβιβαση,σου λενε οτι πρεπει να εχεις νεα ταυτοτητα.Οποτε συντομα ολοι μας θα βγαλουμε καινουργια. Παντως Τουρκια που ειπα να παω δεν χρειαζετε διαβατηριο,και με την ταυτοτητα πηγαινεις.

Nostra
19/10/2006, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Παντως Τουρκια που ειπα να παω δεν χρειαζετε διαβατηριο,και με την ταυτοτητα πηγαινεις.

είπες να πας ή πήγες?

δε νομίζω ότι περνάς τουρκία μόνο με ταυτότητα...

soundstorm
19/10/2006, 23:07
Ειπα να παω τουρκια και μου ειπαν οτι το διαβατηριο θα το παρω σε 3 μηνες(γιατι το εχασα το προηγουμενο)και μου λεει οτι αν βγαλω ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες μπορω να παω ακομα και τουρκια με αυτη!!!
Α ρε τεχνολογια!!!!