PDA

View Full Version : "Τις γ@μ@ς ή δεν τις γ@μ@ς κύριε Πρόεδρε;"



Gandalf dr685sm
17/10/2006, 11:36
Παραλίγο και εχθές το απόγευμα, θα μου κάνατε επίσκεψη στο νοσοκομείο με φοντανάκια και λουλουδάκια στην καλύτερη.

Εχθές το απόγευμα , μετά απο καφεποσία, με φίλο , επέστρεφα με το DR (Σιγά μην το αλλάξω... μετά απο τόσα που με έχει γλυτώσει .. μόνο γούρικο μπορώ να το πώ!), ...που ήμουν;... α ναι!... επέστρεφα απο καφεποσία και αντί να πάω απο Κηφησίας κτλ. , είπα να πάω απο Εθνική για πιο γρήγορα . Φτάνω Βαρυπόμπη και κάνω αριστερά τον παράδρομο πίσω απο την Εκάλη , εκεί που είναι ο Βασιλόπουλος και συναφή μαγαζιά υπερ-αγορών για όλους. Δεν πήγαινα με πολλά .. ίσα-ίσα με 50-60 (αβάδιστα , νορμάλ δηλαδή)... Μπροστά ανοιχτό πεδίο , και κανείς άλλος. Πλησιάζω στα 100 μέτρα και έχω ορατότητα απο το parking του ΑΒ Βασιλόπουλου. 90....80...70...60 μέτρα και βλέπω station με Ξανθιά (ο ορισμός της Ξανθιάς) να με κοιτάει που έρχομαι και να μην κουνάει.... 50-40-30-20-10.....ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕΤΑ Ο ΞΑΝΘΟΣ ΧΑΡΟΣ!!!!....ΦΡΕΝΑ... ΦΡΕΝΑ ... ΓΜΤ τα σωληνάκια υψηλής και τα τσιφτετέλια του πίσω τροχού... 5-4-3-2-1... και αποφυγή στο παρατσάκ απο εμένα, που ευτυχώς κράτησα την μηχανή και έφυγα απο πίσω της όπως είχε περάσει!!

Πρέπει σήμερα να έχω αρκετές άσπρες τρίχες περισσότερες στο κεφάλι (το πάνω ρε τομάρια!!)...

Επιτόπου στροφή και ξοπίσω της.. Κόρνα κακό... δεν είχε πάει και μακριά... Δίπλα στην πόρτα της, και μου κάνει την χαρακτηριστική κίνηση με το χέρι ..."Αίντε παράτα με!!!"... Πύραυλος μετά απο χρόνια... και με χαρακτηριστική ευκολία , κάτι φοβερά μποτάκια που έχω πάρει με μεταλλικές άκρες, για hiking αλλά και για την μηχανή, βρίσκουν τυχαία τον αριστερό της καθρέφτη. Ρε γμτ... δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά... αυτός ξηλώθηκε και κρεμόταν απο ένα καλώδιο... Μάλλον ηλεκτρικός ήταν.

Το αστείο είναι οτι η ξανθιά συνέχισε αγέρωχη και ούτε σταμάτησε , για τα μεθεόρτια... την έκανε με "ελαφρά"... Εγώ σταμάτησα εκεί και περιμένα να γυρίσει αλλά είς μάτην. Εξαφανίστηκε στον ορίζοντα με τον καθρέφτη να πηγαίνει πέρα δώθε.

Για την ιστορία, έχει καεί το φώς πορείας (το άλλαξα σήμερα) και η πινακίδα μου δεν φαινόταν στο σκοτάδι , πόσο μάλλον όταν δεν μπορούσε να την δεί , καθώς έφευγε.

Περιστατικό 2ο...



Κηφησίας σήμερα το πρωί, στην κάθοδο , μπροστά απο τα γραφεία της Microsoft για όσους γνωρίζουν..λίγο πιο πάνω... Κίνηση απελπιστική για τα ΙΧ και σχεδόν σταματημένοι. Πράσινο για την κάθοδο.

Προχωρώ ανάμεσα , πάλι με λίγα χιλιόμετρα καθώς είναι πολύ πρωί και αρκετοί κοιμούνται στο τιμόνι. Στο φανάρι λοιπόν που πάει δεξιά για Μαρούσι (Cine Odeon) , σταματούν τα αυτοκίνητα λόγω κίνησης. Συνεχίζω, με λίγα και ξαφνικά βλέπω Γυναίκα (Πάλι!) με χαρακτηριστική κίνηση να βγαίνει απο το φανάρι αριστερά και να κόβει την κάθοδο (με Καρα-κόκκινο). Ευτυχώς είχα πολύ μεγάλη απόσταση για φρενάρισμα και σταμάτησα... αλλά με το ιστορικό που είχα απο χθές, κατεβάζω stand , και πάω δίπλα στο Merchedes της που είχε αποκλειστεί απο την κίνηση και είχε κόψει κάθετα την κάθοδο.

Η σκηνή λογοκρίνεται και δεν θα περιγραφεί, αλλά αρκεί να σας πώ, πως στο διπλανό σχολείο, τα παιδιά , είχαν πεθάνει στα γέλια με τα μπινελίκια που έφαγε απο εμένα, ενα οδηγό λεοφωρείου, 2-3 μηχανόβιους ακόμα και ενα τύπο που μάλλον πέρναγε πεζός, είχε απωθημένα και ήθελε να τα χώσει κάπου να ξεσπάσει. Η κυρία, τρομοκρατημένη ανέασε τα παράθυρα και κοίταγε μόνο μπροστά...



Και ρωτώ κύριε πρόεδρε... τις Γ@μ@ς ή δεν τις γ@μ@ς με το μυαλό που κουβαλάνε και κρατάνε και τιμόνι;



Gandalf

alex14
17/10/2006, 11:50
Και μετα μας λενε και αλητες μηχανοβιους.
Και λιγα της εκανες. Αει στο διαλο δολοφονοι.:mad:

GIXXERAKIAS
17/10/2006, 11:50
:eyepop: :eyepop: :eyepop: Τι να πεις για το μ...νι της αλληνης!!Δεν τις γ@μ@ς ομως μπορει να θελουν κι"αλλο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



ps:Μονη μου ενσταση το σπασιμο του καθρεπτη,εκει εκανες λαλακια.σπαστης τα μουτρα το οχημα δεν εφταιγε.

motaba
17/10/2006, 11:51
:a23: :a23:

Σ'αυτήν την περίπτωση μάλλον τις :a25: !!

Μου είχε τύχει κάτι αντίστοιχο στη Χαλανδρίου, αλλά την είχα καταλάβει ότι παίζει να έστριβε...προετοιμάστηκα και...της την (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B6%CE%B1) έχωσα!!

Τώρα για τον καθρέπτη..

DimChios
17/10/2006, 11:52
Έχω αντιδράσει ακριβώς το ίδιο κι εγώ σε ισάριθμα παρόμοια σκηνικά!

Α) Καθρέφτη και
Β) μπινελίκι!


Ε, ΜΑ ΠΙΑ!!!

:wave2: :wave2:

Nostra
17/10/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Και ρωτώ κύριε πρόεδρε... τις Γ@μ@ς ή δεν τις γ@μ@ς με το μυαλό που κουβαλάνε και κρατάνε και τιμόνι;

άντε αν είναι καλή την γ@μ@ς.... αλλιώς?

σήμερα άνοδο Κηφισίας στη βύθιση της διασταύρωσης του Χαλανδρίου ένα fazerάκι δε γλύτωσε από τζιπάτο συνταξιούχο και το μαζεύαμε... το παλικάρι φάνηκε ότι είναι καλά και επειδή ερχόταν από πίσω πήρε το στραπατσαρισμένο fazer και έφυγε....
:(

Με την κατάσταση που επικρατεί έξω.... πόσους καθρέφτες μπορώ να σπάω τη μέρα :confused: .... πριν μου σπάσει κάποια ανέραστη το κεφάλι με το καπό της?




:rolleyes: :mad:

dirtbird
17/10/2006, 12:11
Γιατί συνεχίζω να πιστεύω ότι το βαζάκι με μέλισσες είναι η πιο διασκεδαστική λύση?:cool: :cool:

kalesin
17/10/2006, 12:12
σε αντιστοιχη παντως περιπτωση πριν απο αρκετα χρονια, με ενα φιλο γυρναγαμε απο μπανιο κ πεταχτηκε μια τυπισα οπως ακριβως στην πρωτη περιπτωση του μαγιστρου.

μας εβλεπε [μαλλον κοιταγε προς εμας αλλα δεν μας εβλεπε....], κ την ωρα που ειχαμε φτασει στα 30 μετρα αποφασισε να βγει.
Τοτε ηταν που μας ειδε κιολας κ κοκκαλωσε στην μεση του δρομου, ενω εμεις ηδη ειχαμε αρχισει να φωναζουμε κιχ κιχ κιχ δυνατα μηπως κ δεν ακουστει...

τελικα εβαλε ο θεος [γιατι το χρεπι XL του φιλου δεν το ειχε με τιποτα] να σταματησουμε σε αποστασης τριχας ορθιας.

η τυπισα αταραχη, μας κοιταει, εμεις αφου εχουμε συνειδητοποιησει οτι δεν εχουμε πεθανει ετοιμαζομαστε να αρχισουμε τα μαθηματα ξενων γλωσσων... κ μας λεει...

"Τι με κοιτατε; ετσι γινονται τα ατυχηματα..."

βαζει πρωτη κ φευγει.


Κ εμεις εχουμε μεινει, ωσαν στηλες αλατος να αναρωτιομαστε αν αυτο το σκηνικο εχει οντως γινει η καποιος μας κανει πλακα

:mad: :mad:

DimChios
17/10/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί συνεχίζω να πιστεύω ότι το βαζάκι με μέλισσες είναι η πιο διασκεδαστική λύση?:cool: :cool:



:eyepop: :eyepop:

ΡΕ ΣΕΙΣ!!! ΑΥΤΟ Γ@Μ@ΕΙ ΛΕΜΕ!!! :ninja:

ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ!!!


:a5: :a18: :a20: :a19: :a23:

Nostra
17/10/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:eyepop: :eyepop:
ΡΕ ΣΕΙΣ!!! ΑΥΤΟ Γ@Μ@ΕΙ ΛΕΜΕ!!! :ninja:
ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ!!!
:a5: :a18: :a20: :a19: :a23:



άντε .... ξεκίνα....

στείλε e-mail στην touratech να φτιάξει aftermarket "Βee-Can" βάση για τις Africa....


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

DimChios
17/10/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
άντε .... ξεκίνα....

στείλε e-mail στην touratech να φτιάξει aftermarket "Βee-Can" βάση για τις Africa....


:lol: :lol: :lol:







:rolleyes: Δεν ειν' κακό!

:smokin:

hidefnick
17/10/2006, 13:51
Φυσικά, αν έχεις τη χαρά να φοράς ανοικτό κράνος, υπάρχει και το φτύσιμο.

Δουλεύει σε γκόμενες και φλώρους ΒΠ κυρίως. (Σε νταλικιέρηδες ταρίφες και λοιπά συναφή δίποδα το αποφεύγουμε)

Το συγκεκριμένο φανάρι στο Μαρούσι έχει φάει αρκετό κόσμο. Καθώς και το προηγούμενο, αυτό που βγαίνει μέσα απο το Μαρούσι, στο οποίο σχεδόν κάθε πρωί κάποιον πετυχαίνω να κάνει αναστροφή στην Κηφισίας πάνω σε στροφή χωρίς ορατότητα (για όσους γνωρίζουν)

Με αυτά έχω καταλήξει στην αγορά μεταχείρω cherokee για τέτοιες περιπτώσεις.:smokin: :smokin: :smokin:

Maira
17/10/2006, 14:46
Και έρεται μια μέρα που λές: "Για πόσο θα βρίζω ακόμα και θα σπάω καθρέφτες?"

Περιστατικό με κεντρικό δρόμο και στοπ!

Περιμένη η κυρία, περιμένη, με βλέπει και περιμένει και μόλις φτάνω στα 5 μέτρα αποφασίζει να βγει και να παραμείνει μπροστά μου χωρίς όμως να επιταχύνει!!!!!

Τι να πεις?????

"Κυρία μου......"

Η τύπισσα έτοιμη για τσαμπουκα!

".....ξέρετε πόσο δύσκολα σταματάει μια μηχανή?"

Μ@λ@κας η Κυρία!!!!

"Και συγνώμη, και ότι και να πεις έχεις δίκιο....."

και άλλα τέτοια! Ρε μήπως πρέπει να ενημερώνουμε πλέον για το πόσο δύσκολο είναι να φρεναρουμε με τα δίτροχα??? Ίσως να μοιράζουμε κανένα φυλλάδιο με το τι μπορεί να μας προκαλέσουν οι μ@λ@κίες τους??? Και τώρα αναφέρομαι και στα δύο φύλα!!!!

:smokin:

Φιλαλήθης
17/10/2006, 16:59
Έτσι όπως το λες, είναι σα να λες, "αν σταμάταγε εύκολα η μηχανή, θα ήταν σωστό να βγεις έτσι"

zolotas
17/10/2006, 21:15
απτσακι εκανες ???:lol: μην στεναχωριεσαι ,τον καθρεφτη δεν τον χρειαζοταν ετσι κι αλλιως ..........μονο τον εσωτερικο δουλευει ,μετα το κομμωτηριο :beer: :beer:

749R
18/10/2006, 01:09
Ειλικρινα βαριεμαι να παραθεσω αλλη μια ιστορια στην οποια γιαγια/παππους/θεια/κουλομαρια και λοιποι απροσεχτοι μ@λ@κες που ασκουν το επαγγελμα του δημιου στους ελληνικους κατσικοδρομους παραλιγο να με στειλουν αδιαβαστο.Οχι τιποτε αλλο,απλα βαριεμαι να γραφω.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πλεον υπο αυτες τις συνθηκες "νομιμοποιω" (καταλαβαινετε την αυθαιρετη εννοια της λεξης) και δικαιολογω καθε σπασιμο καθρεφτη σε παρομοια περισταση με αυτη που μας αφηγηθηκε ο Gandalf.Δεν ειναι δυνατον να γλιτωνεις απο τα δοντια τους (γιατι χαροι ειναι ολοι αυτοι) και να σου τη λενε και απο πανω/βριζουν/αναθεματιζουν που βρεθηκες μπροστα τους/αγνοουν την υπαρξη σου μετα την "αστοχια" τους και να τους τη χαριζεις ετσι.
ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΤΗ ΧΑΡΙΖΕΙΣ.
Μπορειτε να με πειτε σκληροπυρηνικο η χουλιγκανο αλλα σκεφθειτε ποιος ειναι ο πραγματικος χουλιγκανος στους ελληνικους δρομους.Δεν ειμαι ουτε εγω ουτε κανενας ερμαιο της δολοφονικης οδηγησης της παραπανω κατηγοριας *στην πρωτη σειρα*.Και για να μην παρεξηγηθουμε,δεν με ενοχλει τοσο η μικρη απροσεξια καποιου ατο τιμονι (γνωριζω οτι εγω οπως και ολοι αλλωστε δεν ειμαστε τελειοι η αλλαθητοι οδηγοι) οσο η εγληματικη οδηγηση (.....................) και ο συνηθης σταρχιδισμος που τη συνοδευει....:confused: Αυτο ειναι κατι που με εξοργιζει αφανταστα.

ΑΝΤΕ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΡΕ ΖΩΑ.

Τον επομενο μαλακα/μαλακισμενη που θα κινηθει δολοφονικα εναντιον μου και θα με αντιμετωπισει οπως στην περιπτωση του Gandalf δε θα του σπασω τον @#**?~$# καθρεφτη. Θα του το κανω καμπριο δωρεαν κιολας για να γουσταρει και να καταλαβει επιτελους οτι η οδηγηση σε δημοσιο δρομο δεν ειναι κατι παρομοιο με τα συγκρουμενα στο λουνα παρκ. :confused:

@Gandalf καλα της εκανες και με το δικιο σου.Μαζι σου.Την επομενη φορα πιστεψε με θα το ξανασκεφθει...

kaps
18/10/2006, 06:39
Πρώτα να γ@μ....με τον αληταρά δάσκαλο οδήγησης που για μια χούφτα ευρώ της έδωσε το δίπλωμα και μετά συνεχίζουμε με το ζώον .

Maira
18/10/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Έτσι όπως το λες, είναι σα να λες, "αν σταμάταγε εύκολα η μηχανή, θα ήταν σωστό να βγεις έτσι"


Έτσι όπως το λέω (νομίζω) και για την περίπωση που το λέω, φαίνεται ότι είναι λάθος απλά με την μηχανή μάλλον θα έσκαγα πάνω της άν δεν έκανε αριστερά ο διπλανός μου!

Γιατί κάνετε τόσο μπερδεμένους συλλογισμούς?

:confused: :confused:

ASTRAKITCAR
18/10/2006, 10:08
Παιδια μην προχωρειτε σε τετοιους χαρακτηρισμους και αντιδρασεις,

κινδυνευετε να χαρακτηρειστειτε ως φασιστες και ρατσιστες απο καποιους εδω μεσα.......

Alx 84
18/10/2006, 10:51
το μενού έχει ώς εξής! σπάς το αυτοκίνητο, δέρνεις το ζώο που οδηγεί και μετά το βαζάκι με το μέλι κ τις μέλισσες για φινάλε!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


@749R παίζει το βλήτο να το δεί την επόμενη μέρα κ να πεί "Α! τα γαιδούρια!!! μου σπάσανε τον καθρέπτη όσο το είχα παρκαρισμένο":p

skous
18/10/2006, 11:35
btw , το σπάσιμο καθρέφτη πώς επιτυγχάνεται;;


Εν κινήση απλώνεις πόδι-γόνατο-αγκώνα;;

Δεν κινδυνέυεις έτσι να πέσεις;;

Alx 84
18/10/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
btw , το σπάσιμο καθρέφτη πώς επιτυγχάνεται;;


Εν κινήση απλώνεις πόδι-γόνατο-αγκώνα;;

Δεν κινδυνέυεις έτσι να πέσεις;;


τεχνικες καταστροφής by Gandalf!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
18/10/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Έτσι όπως το λέω (νομίζω) και για την περίπωση που το λέω, φαίνεται ότι είναι λάθος απλά με την μηχανή μάλλον θα έσκαγα πάνω της άν δεν έκανε αριστερά ο διπλανός μου!

Γιατί κάνετε τόσο μπερδεμένους συλλογισμούς?

:confused: :confused:




Μή σκάς κορίτσι'μ! Τό'χει αυτό ο συγκεκριμένος άνθρωπος! Λείπεις καιρό κι έχεις χάσει επεισόδια!

:wave2: :wave2:

bartlal
18/10/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
τεχνικες καταστροφής by Gandalf!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ναι, βγαζει και τη μαγκουρα καλου κακου!

:lol: :lol: :lol:

DimChios
18/10/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
btw , το σπάσιμο καθρέφτη πώς επιτυγχάνεται;;


Εν κινήση απλώνεις πόδι-γόνατο-αγκώνα;;

Δεν κινδυνέυεις έτσι να πέσεις;;




Εχμ, αυτό είναι too much να το γράψουμε "φόρα παρτίδα"... :winka:

Φιλαλήθης
18/10/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Μή σκάς κορίτσι'μ! Τό'χει αυτό ο συγκεκριμένος άνθρωπος! Λείπεις καιρό κι έχεις χάσει επεισόδια!

:wave2: :wave2:

αν καταλαβαίνατε τι είπα δε θα λέγατε σαχλαμάρες
και συ και η άλλη. αντί να σκεφτείτε λιγάκι,προτιμάτε να με σχολιάζετε με τον ίδιο πάντα τρόπο. ου ρε.

"Έτσι όπως το λέω (νομίζω) και για την περίπωση που το λέω, φαίνεται ότι είναι λάθος απλά με την μηχανή μάλλον θα έσκαγα πάνω της άν δεν έκανε αριστερά ο διπλανός μου!

Γιατί κάνετε τόσο μπερδεμένους συλλογισμούς?"

αυτός, δηλαδή, είναι απλούστερος συλλογισμός; εισήχθη κ 3ο όχημα τώρα στην ιστορία...

Gandalf dr685sm
18/10/2006, 12:30
μπα είναι πιο απλό απο όσο νομίζεις....

Φρενάρεις λίγο για να μην σε πάρουν χαμπάρι , και πάς απο το πλάι. Ανοίγεις απότομα γκάζι και την στιγμή που πλησιάζεις καθρέφτη , το πόδι είναι λυγισμένο με την πατούσα να κοιτάει μπροστά, στο ύψος περίπου του τιμονιού σου. Μόλις πλησιάζεις μαζί με το γκάζι , πας να το τεντώσεις μπροστά με την ίδια φορά της πατούσας και σπάς την κόντρα του καθρέφτη.

Το θέμα είναι εκείνη την στιγμή όμως να μην σε πάρει χαμπάρι ο οδηγός του ΙΧ και κάνει προς τα πάνω σου. Επίσης δεν πιάνει σε καθρέφτες νταλίκας και φορτηγού....:D :nono:


Gandalf

Alx 84
18/10/2006, 12:45
και το βαζάκι με τις μέλισσες πότε το ρίχνουμε; αν είναι χειμώνας σπάμε και το τζάμι πρώτα;;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

skous
18/10/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
μπα είναι πιο απλό απο όσο νομίζεις....

Φρενάρεις λίγο για να μην σε πάρουν χαμπάρι , και πάς απο το πλάι. Ανοίγεις απότομα γκάζι και την στιγμή που πλησιάζεις καθρέφτη , το πόδι είναι λυγισμένο με την πατούσα να κοιτάει μπροστά, στο ύψος περίπου του τιμονιού σου. Μόλις πλησιάζεις μαζί με το γκάζι , πας να το τεντώσεις μπροστά με την ίδια φορά της πατούσας και σπάς την κόντρα του καθρέφτη.

Το θέμα είναι εκείνη την στιγμή όμως να μην σε πάρει χαμπάρι ο οδηγός του ΙΧ και κάνει προς τα πάνω σου. Επίσης δεν πιάνει σε καθρέφτες νταλίκας και φορτηγού....:D :nono:


Gandalf

kala gia fortigo - dalika i prepei na eisai o ioannis melissanidis, i allios na to spasei me krania! (Antistoixo tis koutoulias).


Alla re si, ean o ka8reftis exei kamia treli kontra, den paizei na sabourdiasteis?

stako
18/10/2006, 13:10
Εμένα μου έχει τύχει τύπος να βγει από stop ενώ πηγαίνω με ανοιχτά φώτα και του κορνάρω κι όλας να με ακούσει, τον βλέπω ότι με βλέπει, παρόλα αυτά λίγο πριν φτάσω (με καμιά 40αρια χλμ) βγαίνει και μπαίνει στο ίδιο στενό με μένα και πηγαίνουμε παράλληλα πλέον, πατάω φρένα και κόβω αριστερά όσο με παίρνει, περνάω ίσα ίσα από τον αριστερό προφυλακτήρα του και όπως περνάω εντελώς ενστικτωδώς και από νεύρα του κοπανάω 2 καλές με το πόδι στο φτερό! Δεν ξέρω πως μου βγήκε έτσι, πραγματικά απορώ ακόμα πως το κατάφερα! Είμαι μπροστά πλέον, και βλέπω τον τύπο να έχει σταματήσει και βγάλει χέρια έξω και αναβοσβήνει φώτα. Σταματάω λοιπόν μια και ήθελε να συνομιλήσουμε, κατεβαίνει κι αυτός, κατεβαίνω τίγκα στην αδρεναλίνη και το αίμα να βράζει και αρχίζω και φωνάζω. Το θέμα είναι ότι ήταν χειμώνας, εγώ ντυμένος σαν κρεμμύδι από κάτω και από πάνω cordura 3/4 και κράνος, ε φαινόμουν εντελώς τέρας............. Αποτέλεσμα, ο τύπος την έκανε........

Δεν ξέρω, προσπαθώ αν είμαι ήρεμος αλλά καμιά φορά γίνονται και τέτοια......... Μου έχουν ξανατύχει ανάλογες περιπτώσεις (πχ φρένα από 90-100 για να αποφύγω έναν που πέρασε με κόκκινο) αλλά κρατιέμαι........ Αναρωτιέμαι όμως αν έκανα χοντρή μανούρα κάθε φορά αν μετά θα το ξανασκέφτονταν να την ξανακάνουν στον επόμενο άτυχο που θα βρουν στον δρόμο τους............

Χαχαχαχα κάτι που θυμήθηκα τώρα, ήμουν συνεπιβάτης σε μοτό με φίλο και μας έκανε ένας ένα καλό κλείσιμο, ακολουθεί λογομαχία ΄σταματημένοι εμείς πάνω στο μηχανάκι και αυτός με τον φίλο του μέσα με ανοιχτό παράθυρο και μετά από λίγο ο φίλος του έριξε μια χοντρή ροχάλα (σόρυ για την αηδία αλλά πως να το πω?) στην μούρη! Ο τύπος έκλεισε το παράθυρο και την έκανε με ελαφρά!!! Αυτός είμαι σίγουρος ότι θα το ξανασκεφτεί μετά.........:D

Ένα ένα τα θυμάμαι, ήταν μια μέρα ένας τύπος που έκανε μια μαλακία σε άλλον κουτάκια και πήγε ο άλλος και του την έλεγε (δεν έβριζε), και του λέει ο άλλος, "κοίτα, ή θα κατέβεις και θα με πλακώσεις ή θα μου κάνεις μήνυση, μην με πρήζεις μόνο"......................... Ο άλλος δεν είπε τίποτα κι έφυγε! Τι να πεις μετά από αυτό??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Maira
18/10/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
αν καταλαβαίνατε τι είπα δε θα λέγατε σαχλαμάρες
και συ και η άλλη. αντί να σκεφτείτε λιγάκι,προτιμάτε να με σχολιάζετε με τον ίδιο πάντα τρόπο. ου ρε.

"Έτσι όπως το λέω (νομίζω) και για την περίπωση που το λέω, φαίνεται ότι είναι λάθος απλά με την μηχανή μάλλον θα έσκαγα πάνω της άν δεν έκανε αριστερά ο διπλανός μου!

Γιατί κάνετε τόσο μπερδεμένους συλλογισμούς?"

αυτός, δηλαδή, είναι απλούστερος συλλογισμός; εισήχθη κ 3ο όχημα τώρα στην ιστορία...

Να κάνω μια ερώτηξη??????

Πώς μπορείς να αποφύγεις ένα ατύχημα - συγκεκριμένα να πέσεις στον μπροστινό σου - αν δεν προλαβαίνεις να φρενάρεις??????
Απλά αλλάζεις την πορεία σου! Στο τρίτο όχημα κόλλησες??????

Thatknk's Dim for the tip!!!!

A! και σημείωση:δεν λέγομαι "άλλη"!

:wave2:

saratoga
18/10/2006, 14:03
Λοιπον κυριοι κατ΄αρχας συγχαρυτηρια που τσακωνεστε με γυναικες...! :confused:
ειναι μαθηματικα βεβαιο κατα 90+%, οτι οποιος αντρας οδηγος οχηματος τα βαλη με γυναικα οδηγο
αλλου οχηματος (και μονη της...!), ειναι "φυσικο" για τεχνικους λογους (που δεν χρηζουν αναλυσης)
οτι θα της ριξη το απαραιτητο ξυλικη και θα φυγη...! :lol:

Ετσι ομως δε κανουμε τιποτα... :sad: . Αν ειναι καθε φορα που αδικουμαστε στο δρομο απο γυναικα
οδηγο...!!!, και να σπαμε καθρεφτες, να βουλιαζουμε πορτες, να βριζουμε και εν'τελη να ξεσπαμε
(οχι να χτυπαμε απλα...!), τοτε τη κλασαμε τη βαρκα... :cry:

Ποσο μαλων γνωριζοντας οτι ο αντρας ειναι απο τη φυση του καλυτερος οδηγικα στο τιμονι, απο τη γυναικα... (αντιληψη, αντιδραση, μορφωση, ανταν/κα, ενστικτο, εμπειρια κ.α). Και θα ειναι, και θα γινετε ακομα καλυτερος οσο μεγαλωνη...
το ιδιο ισχυη και για το ετερον (και απαραιτητο ημισυ)... :rolleyes: ...!

Εχω τρακαρη αρκετα ασχημα με αυτοκινητο με γυναικα οδηγο (ευτυχως φορουσα ζωνη), και περιμενω ακομα τα λεφτα απο την ασφαλιστικη της..., επισης με μηχανη (ευτυχως φορουσα κρανος)
εφυγα πανω απο το καπω...!, και εχω κινδυνευση αρκετες φορες απο γυναικα οδηγο...! :sad:

Και φυσικα εξ'ακολουθο να κινδυνευω οπως ολοι μας (μονο με τη συγκοινωνια τη γλιτωνουμε)...!

Αλλα περα απο ενα ελαφρυ μπινελικι, μακαριζω τη τυχη μου που ειμε σωος, κανω το σταυρο μου, και φωναζω τη ΤΟΤΑ για τα περαιτερω... :cry:

Τι αλλο να κανω/ης...!... :mad:

Το "οδηγην" κυριοι ειναι ομαδικη υποθεση. Στο δρομο οταν οδηγαμε ειναι ΕΓΩ και οι ΑΛΛΟΙ, και οχι ΕΓΩ και κανενας αλλος...!, οπως ειπε και ο φιλτατος Γιακουματος οταν τον ρωτουσαν για τεις απολυσεις... :rotflmao:

Οι γυναικες οπως και ο καθ'ενας μας εχουν ισα οδηγικα δικαιωματα στο δρομο, και πρεπη να οδηγανε για το καλο ολων μας οτι θελουνε (και φυσικα μηχανη)... αλλα οχι φυσικα οπως θελουνε.
Επειδη ομως τους καταλογιζουμε την ανικανοτητα σε ορισμενες περιπτωσεις και οχι την ελειψη προσπαθειας κυριε προεδρε, τοτε καταλογιστε και στο νεο που ειχε το ατυχες περιστατικο και βγηκε εκτος εαυτου (με αποτελεσμα ενα σπασμενο καθρεφτη) την καλη διαθεση εκ'μερους του να συνομιληση, σε πολιτισμενο κλιμα με τη νεαρα κορασις, οδηγο του προαναφερομενου οχηματος...!

... :beer: ...

Ευχαριστω... :ZZZ:

Σειρα τωρα εχουν οι γυναικες του forum για την περαιτερω αναπτυξη του θεματος... :o

...

Φιλαλήθης
18/10/2006, 14:08
Απλά αλλάζεις την πορεία σου!

Και, απλά, ο Θεός μαζί σου...

Εγώ στην αρχή, το μόνο που ήθελα να καταλάβεις είναι πως, στον άλλον που έκανε τη σαχλαμάρα, δεν έπρεπε να του πεις "ξέρεις πόσο δύσκολα σταματάνε οι μηχανές;;;" γιατί αυτός θα σκεφτεί "και τι φταίω γω που οι μηχανές σταματάνε δύσκολα;" ή χίλια δυο άλλα άσχετα με το γεγονός, αλλά σχετικά με αυτό που εσύ της είπες. Αν αντί για αυτό, έλεγες "αν βγαίνεις έτσι από στοπ/κτλ θα σκοτώσεις άνθρωπο" θα έβγαζες από την ιστορία τη λεπτομέρεια ότι οδηγούσες μηχανή.

Maira
18/10/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Και, απλά, ο Θεός μαζί σου...

Εγώ στην αρχή, το μόνο που ήθελα να καταλάβεις είναι πως, στον άλλον που έκανε τη σαχλαμάρα, δεν έπρεπε να του πεις "ξέρεις πόσο δύσκολα σταματάνε οι μηχανές;;;" γιατί αυτός θα σκεφτεί "και τι φταίω γω που οι μηχανές σταματάνε δύσκολα;" ή χίλια δυο άλλα άσχετα με το γεγονός, αλλά σχετικά με αυτό που εσύ της είπες. Αν αντί για αυτό, έλεγες "αν βγαίνεις έτσι από στοπ/κτλ θα σκοτώσεις άνθρωπο" θα έβγαζες από την ιστορία τη λεπτομέρεια ότι οδηγούσες μηχανή.

Ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά υπάρχει κάτι που δεν τοποθετείς σαν παράγοντα! Αν ήμουν με το αμάξι, και έβγαινε από το στοπ, δε θα φρέναρα καν, θα την έβρισκα στην πόρτα και θα τελείωνε η ιστορία! Δε θα με έκοφτε και πολύ! Αν είχα διάθεση να μην τρακάρω θα φρέναρα και πάλι όλα καλά! Θα άκουγε κανα δυο βρισίδια αλλά δε θα έδινα και πολύ βάση!

Όντας με την μηχανή όμως, που σε περίπτωση ατυχήματος παίζεται η σωματική μου ακαιρεότητα, το πρώτο πράγμα που θα έκανα (έτσι έγινε) θα ήταν να πλακωθώ στα φρένα! Έχοντας μηχανή και όχι αμάξι, δε θα προλάβαινα να σταματήσω! (Λογικό ακούγεται!)

Αν την έβριζα και έσπαγα και έκανα, τι θα κέρδιζα???? Απλά θεώρησα σωστό να την ενημερώσω για κάτι που ίσως δεν ήξερε! Ίσως έτσι σωθεί κανας φουκαράς!!!! Ο επόμενος ας την σπάσει στο ξύλο!!!!! αν ήμουν με το αμάξι θα μου έλεγε: Αφου προλάβενες!!!!

Κατάλαβες τώρα γιατί διαχωρίζω τις δύο περιπτώσεις????

:wave2:

Φιλαλήθης
18/10/2006, 14:49
Εγώ καταλαβαίνω ότι διαχωρίζεις τις περιπτώσεις

Δεν πρέπει να διακρίνουμε περιπτώσεις ανάλογα με το τι είδους όχημα εμπλέκεται σε κάθε περίπτωση. ανεξάρτητα του τι οδηγούσες, δεν έπρεπε να βγει. Έπρεπε να της πεις ακριβώς αυτό. Τώρα αυτή που σε έκλεισε θα νομίζει ότι δεν κάνει να κλείνουμε τις μηχανές, αλλά τα αμάξια εντάξει μωρε, σταματάνε.

διαφωνείς με αυτό;

749R
19/10/2006, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Πρώτα να γ@μ....με τον αληταρά δάσκαλο οδήγησης που για μια χούφτα ευρώ της έδωσε το δίπλωμα και μετά συνεχίζουμε με το ζώον .

Συμφωνω απολυτα... Και πιστεψε με ξερω πολλα τετοια @ρχιδι@...
Αυτοι ειναι οι πρωτεργατες της δραματικης καταστασης που βιωνουμε καθημερινα...

749R
19/10/2006, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84

@749R παίζει το βλήτο να το δεί την επόμενη μέρα κ να πεί "Α! τα γαιδούρια!!! μου σπάσανε τον καθρέπτη όσο το είχα παρκαρισμένο":p

στανταρ...

Υπαρχει βεβαια και πιο σιγουρη μεθοδος (ειδικα αν φορας γαντια με ενισχυσεις...)
Πλησιαζεις το οχημα και μολις εισαι διπλα στον καθρεφτη του κατεβαζεις καθετα μια σφυρια με τη γροθια σου σφιγμενη... :D
Η προταση του DimChios με τη μποτα,βελτιωμενη: Καθως περνας απο διπλα του σηκωνεσαι ορθιος στη μοτο και με το ποδι σε ορθία γωνια του κλωτσας τον @@@@@@@@ καθρεφτη με στυλ αλλα καρατε κιντ!:smokin:
Ξερω,το κουρασα...:uplate:

DimChios
19/10/2006, 02:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
....Η προταση του DimChios με τη μποτα,βελτιωμενη....



Εχμ, sorry αλλά την πρόταση με την μπότα δεν την "έριξα" εγώ! :winka:

Είπα ότι το έχω κάνει αλλά και σε ερώτηση που έγινε το "πως" το κάνουμε, απέφυγα ακόμα και να απαντήσω!

THANKS!


Απλώς για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα! There is no offence anyway!



:wave2:

Maira
19/10/2006, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Εγώ καταλαβαίνω ότι διαχωρίζεις τις περιπτώσεις

Δεν πρέπει να διακρίνουμε περιπτώσεις ανάλογα με το τι είδους όχημα εμπλέκεται σε κάθε περίπτωση. ανεξάρτητα του τι οδηγούσες, δεν έπρεπε να βγει. Έπρεπε να της πεις ακριβώς αυτό. Τώρα αυτή που σε έκλεισε θα νομίζει ότι δεν κάνει να κλείνουμε τις μηχανές, αλλά τα αμάξια εντάξει μωρε, σταματάνε.

διαφωνείς με αυτό;


Συμφωνώ μ' αυτό και είμαι σίγουρη πως θα το πιστεύει μέχρι να σκάσει το πρώτο αμάξι πάνω της!!!! Μετά μάλλον θα σταματήσει να το πιστεύει κι αυτό!!!! Άρα ο σκοπός επετεύχθει!!!!


:wave2:

Maira
19/10/2006, 08:49
Και για να είμαι ειλικρινείς οι περιπτώσεις διαχωρίζονται από μόνες τους, όταν όλοι εκεί έξω μας αντιμετωπίζουν σαν κάτι άλλο, εκτός από οχήματα και ανθρώπους!

Χτες συγκεκριμένα, φεύγοτας από τη δουλειά, και ανεβαίνοντας την Ακαδημίας, μου μπαίνει μπροστά στα καλά καθούμενα ένας ταξιτζής. Όταν πήγα δίπλα του ξέρεις τι είπε?

"Καλά τι κορνάρεις, δε χωράς να περάσεις?"
"Είμαι υποχρεομένη να σε περάσω σχεδόν καβαλόντας το πεζοδρόμιο?"
"Έλα μωρε πως κάνεις έτσι? Μηχανάκι είσαι! Αν είχες αμάξι δε θα έβγαινα!"

Να γιατί το αντιμετωπίζω σαν ξεχωριστή περίπτωση. Γιατί πολλές φορές αν έβλεπαν αμάξι η νταλίκα ούτε που θα τους πέρναγε από το μυαλό να βγούν από στοπ, να αλλάξουν απότομα λωρίδα ή να κάνουν ό,τι άλλη μ...κια μπορείς να φανταστείς!!!!! Δεν ισχύει απόλυτα αυτό ούτε θελω να γίνω απόλυτη! Αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ένας γενικός κανόνας!!!!

:wave2:

Φιλαλήθης
19/10/2006, 11:56
Να γιατί το αντιμετωπίζω σαν ξεχωριστή περίπτωση. Γιατί πολλές φορές αν έβλεπαν αμάξι η νταλίκα ούτε που θα τους πέρναγε από το μυαλό να βγούν από στοπ, να αλλάξουν απότομα λωρίδα ή να κάνουν ό,τι άλλη μ...κια μπορείς να φανταστείς!!!!! Δεν ισχύει απόλυτα αυτό ούτε θελω να γίνω απόλυτη! Αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ένας γενικός κανόνας!!!!

Πάρε valium (για τα "!!!!!!!!!") και σταμάτα τις χαιρετούρες, μέχρι τώρα με έχεις χαιρετήσει ίσα με 5 φορές. Πώς κάνεις κουβέντα εσύ; Λες αυτό που έχεις να πεις και την κοπανάς;


Αν δεν τους φερθείς ως αν να ήσουν γενικά ένα όχημα και να τους αναγκάσεις να σε δουν έτσι, θα συνεχίσουν το βιολί τους.

Αν παίζεις το παιχνίδι με τους δικούς τους κανόνες... θα χάσεις.

Βρες τρόπο να μην περνάει το δικό τους.

Maira
19/10/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Πάρε valium (για τα "!!!!!!!!!") και σταμάτα τις χαιρετούρες, μέχρι τώρα με έχεις χαιρετήσει ίσα με 5 φορές. Πώς κάνεις κουβέντα εσύ; Λες αυτό που έχεις να πεις και την κοπανάς;


Αν δεν τους φερθείς ως αν να ήσουν γενικά ένα όχημα και να τους αναγκάσεις να σε δουν έτσι, θα συνεχίσουν το βιολί τους.

Αν παίζεις το παιχνίδι με τους δικούς τους κανόνες... θα χάσεις.

Βρες τρόπο να μην περνάει το δικό τους.

1. Τα (!!!) είναι από κεκτιμένη ταχύτητα!
2. Τα :wave2: είναι απλά για να δείξω τις φιλικές μου διαθέσεις! Δεν φεύγω!!!!
3. Μα αυτό που λές δεν έχει καμία σχέση με το ότι η μηχανή σταματάει πιο δύσκολα! Εννοείται πως απαιτώ με κάθε τρόπο να μου συμπεριφέρονται σαν όχημα,αλλά σε περίπτωση αποφυγής ατυχήματος θα συμπεριφερθώ σαν μηχανή!!!!

:wave2: (:winka: )

ktm640lc4
19/10/2006, 13:53
Εδω θα συμφωνησω με Maira. Τα μηχανακια τα κοιτανε αλλιως οσον αφορα την παραβιαση κοκκινου και λοιπα. Δεν τα υπολογιζουν καθολου. Αν ηταν καμια νταλικα θα το σκεφτονταν 2 φορες.

Ο λογος? Με την νταλικα παει το ΙΧ καταστραφηκε, ενω με την μηχανη δεν τρεχει τιποτα με 100 ευρω καθαριζουν. Τι ζημια μπορεις να του κανεις? (Λογικα πλαισια παντα).

Καμια εμπιστοσυνη δεν εχω και πιστευω οτι δεν τους νοιαζει, απλα επειδη αυτοι δεν θα παθουν τιποτα. Η μηχανη απλα δεν υπαρχει για αυτους.

Το πιστευω αυτο που λεω.

Φιλαλήθης
19/10/2006, 14:01
Δεν είναι ανάγκη να τους τρακάρουμε για να μάθουν ότι δεν πρέπει να εκμεταλλεύονται το μικρότερο όγκο της μηχανής (γιατί δεν γίνεται κιόλας)

Μπορείς να τους το μάθεις με άλλο τρόπο.

Maira
19/10/2006, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Δεν είναι ανάγκη να τους τρακάρουμε για να μάθουν ότι δεν πρέπει να εκμεταλλεύονται το μικρότερο όγκο της μηχανής (γιατί δεν γίνεται κιόλας)

Μπορείς να τους το μάθεις με άλλο τρόπο.

Άρα επανερχόμαστε στα ίδια! Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μάθουν-καταλάβουν ότι και η μηχανή είναι όχημα και μάλιστα θα πρέπει να το προσέχουν δυο φορές γιατί έχιε κάποια χαρακτηριστικά που δεν τα έχει κανένα άλλο όχημα! Κι αυτά είναι η δυσκολία του στο φρενάρισμα και η μεγάλη πιθανότητα σωματικής βλάβης (για να μη μιλήσω για την ψυχική και γίνω υπερβολική) σε μια ενδεχόμενη σύγκρουση!!!

Πρέπει λοιπόν να διευκρινίζουμε σε κάποιους οδηγούς αυτές τις βασικές διαφορές!!!

:winka:

ktm640lc4
19/10/2006, 14:53
Mα δεν τους νοιαζει ρε παιδια. Αυτο ειναι το θεμα. Δεν θελουν να το μαθουν. Ας μην οδηγουσες μηχανη θα σου πουν. Το εχω ακουσει και αυτο.

Χιλια 2 μπορω να πω τωρα. Οταν οδηγας κατι που σου δινει την δυνατοτητα να πας να πεσεις πανω σε τοιχο χωρις να παθεις τιποτα, τι να τους πουν τα μηχανακια??? Χεστηκαν.

Γνωμη μου παντα. Για τους οδηγους αυτοκινητων υπαρχουν μονο τα αυτοκινητα. Εμεις ενοχλουμε. ΤΟΥΣ ενοχλουμε. Ειμαι σιγουρος οτι το εχετε καταλαβει μετα απο τοσα χρονια στο τιμονι.

Ο φιλος που εγραψε πιο πανω οτι περασε μια τυπισα ενω τον ειχε δει και στα 10 μετρα βγηκε να διασχισει τον δρομο εσας σας φαινεται οτι την πειραζε αν παθει κατι ο οδηγος μοτοσυκλετας????????

Οχι βεβαια.

Φιλαλήθης
19/10/2006, 17:32
κάθε ένας κάνει ό,τι του καπνίσει στο κάτω κάτω

δε θέλετε να ακούσετε τη συμβουλή (ιδέα, καλύτερα) μου; μη σώσετε και την ακούσετε.

αλλά μην απορείτε γιατί βλέπουν οι οδηγοί τις μηχανές "διαφορετικά" όταν ούτε σεις δε μπορείτε να βγείτε από αυτό το σκεπτικό.

Gandalf dr685sm
19/10/2006, 20:15
Λοιπόν πάμε πάλι...

Δεδομένα ...οδηγός γυναίκα/άντρας με τιμόνι οχήματος 1-1.5 τόνων , σε κοιτάει ,αλλά ίσως δεν σε βλέπει... (πείραμα με τον Γορίλλα, ανάμεσα στον κόσμο).
Όπερ σημαίνει οτι οδηγεί αφηρημένα.

Βγαίνει κάθετα απο parking:eek: ...

Χωρίς να τσεκάρει τι έρχεται ουσιαστικά:eek: ...

Απο την άλλη είμαι εγώ με την μηχανή και πηγάινω κανονικά με 50 χλμ περίπου ανά ώρα... ακριβώς όπως λέει ο ΚΟΚ για κατοικημένες περιοχές.
Οδηγώ με 110% αφοσίωση , στο τιμόνι και δεν κοιμάμαι πάνω σε αυτό...

Σε υποθετικο σενάριο, πέφτω πάνω στο κουτί (σημειωτέων οτι οδηγώ 17 χρόνια αυτοκίνητο άρα δεν είμαι εναντίον τους!) .... πέφτω πάνω στο κουτί λοιπόν και τραυματίζομαι , σε κλείδα (πιθανότατο), και πόδι (γόνατο-πιθανό). Η μηχανή παθαίνει ζημιά στο μπροστινό (πιθανό).

Η κυρία τρώει ενα βαθούλωμα στην πόρτα... και ενα μικρό-σοκ...

Γιατί τα παραπάνω;... .

αιτίες...

-δεν είχε το μυαλό της στο τιμόνι (σύμφωνα με έρευνα 80% στο τιμόνι ΙΧ σκέφτονται το sex kai 20% περιστατικά σχετικά με δουλειά και σπίτι).

- Δεν έχει ιδέα απο τιμόνι.. το πήρε "νύχτα" με FEDEX το δίπλωμα.

- Δεν την ενδιαφέρει ποιός άλλος είναι στον δρόμο.. Βιάζεται να πάει σπίτι, για να κάνει περιποίηση και να κάνει την έξοδο της το βράδυ.


=======================

Αντιδράσεις στο παραπάνω...

1) Είμαι πολιτισμένος και παρόλο που έχω πέσει, σακατευτεί , σωματικά-ηθικά-οικονομικά , φωνάζω ΤΟΤΑ... για να περάσω τα τακτικά που περάσαμε όλοι σε τέτοιες περιπτώσεις....Εγώ τρέχω στην συνέχεια για τα διαδικαστικά και η κυρία απλά κάνει δήλωση στην ασφαλιστική και στον πιθανό σύζηγο...

2) Η κυρία την κοπανάει και εγώ μένω εκεί , μέχρι μέσα στο βράδυ να με λυπηθεί κανάς χριστιανός και να φέρω την μηχανή στα ίσα της και τον εαυτό μου στα όρθια.

3) Πρόληψη... της κάνω ζημιά στον καθρέφτη με λίγα Γαλλικά και της μένει εντύπωση απο το τι έπαθε απο κάποιον που πιθανόν θα έριχνε κάτω με μηχανή... αρνητική εντύπωση που μένει βαθιά χαραγμένη κυρίως λόγω φόβου και σοκ... παρά απο μάθημα...
Όπως το να πέφτεις με το ποδήλατο ή με την μηχανή ενα πράγμα.


Χμμμ.... για διαλέξτε τώρα.....


==============

Υ..Γ σαφώς και το παρόν δεν εφαρμόζει σε όλες τις περιπτώσεις.. μόνο στις "εγκληματικές ενέργειες"



Gandalf

anf125
19/10/2006, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


3) Πρόληψη... της κάνω ζημιά στον καθρέφτη με λίγα Γαλλικά και της μένει εντύπωση απο το τι έπαθε απο κάποιον που πιθανόν θα έριχνε κάτω με μηχανή... αρνητική εντύπωση που μένει βαθιά χαραγμένη κυρίως λόγω φόβου και σοκ... παρά απο μάθημα...
Όπως το να πέφτεις με το ποδήλατο ή με την μηχανή ενα πράγμα.
Gandalf

Εμένα ταπεινή γνώμη είναι ότι ο τρόπος αντίδρασης 3 είναι ο χειρότερος δυνατός. Δε διορθώνεις τίποτα, αντίθετα δίνεις τροφή σε όσους χρωματίζουν με άσχημα χρώματα τους μοτοσυκλετιστές (αληταράδες, τσογλάνια, τσαντάκηδες, καμικάζι κλπ) και βρίσκουν άλλοθι για να μην τους σέβονται στο δρόμο. Αντιλαμβάνομαι και δικαιολογώ μια ακραία ενέργεια αν βρασμώ ψυχής, όχι όμως να προτείνεται σαν ενδεδειγμένος τρόπος συμπεριφοράς. Είναι λάθος να απαντάς στην ανικανότητα/αδιαφορία/βία του άλλου με το ίδιο νόμισμα γιατί το μόνο που πετυχαίνεις είναι να μεγαλώνεις την έκταση του φαινομένου. Η καλύτερη συμπεριφορά είναι η υπεύθυνη και πολιτισμένη (στα πλαίσια του εφικτού). Σωστή οδήγηση, εξοπλισμός, και συμπεριφορά ακόμα και σε δυσάρεστες καταστάσεις. Επίσης ο ακτιβισμός υπέρ του μοτοσυκλετιστικού κινήματος είναι κάτι που είμαστε πίσω στην Ελλάδα (όπως και σε πολλά άλλα κοινωνικά θέματα) και έχει πολλά περιθώρια αποτελέσματος.

Gandalf dr685sm
19/10/2006, 21:42
anf 125...

Στα περίπου 10 χρόνια που οδηγώ μηχανή (οχι παπάκι - scooter) ήμουν κόσμιος μέχρι αηδίας...

Μεχρι που απόκτησα παιδί ... και δεν δέχομαι απο κανένα κοθώνι που βγήκε στον δρόμο, να κάνει (ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ) τέτοιες "εγκληματικές" ενέργειες που μπορεί να μου αφαιρέσουν εμένα την ζωή και τον πατέρα απο το παιδί μου, χάριν κοσμιότητος...

Επαναλαμβάνω...

Αν δεν με σέβεστε... θα με φοβάστε...

Στην Ζούγκλα για να επιβιώσεις , πρέπει να γίνεις θηρίο.. ας είναι λοιπόν...

Σαφώς και με μικρο-λάθη , κλεισίματα δεν φτάνεις σε τέτοια σημεία... αλλά σε περιστατικά τέτοια... ΤΟΥΣ Γ@Μ#@$#@ ...ΧΩΡΙΣ ΣΑΛΙΟ!!!

Gandalf

alex14
19/10/2006, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
anf 125...

Στα περίπου 10 χρόνια που οδηγώ μηχανή (οχι παπάκι - scooter) ήμουν κόσμιος μέχρι αηδίας...

Μεχρι που απόκτησα παιδί ... και δεν δέχομαι απο κανένα κοθώνι που βγήκε στον δρόμο, να κάνει (ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ) τέτοιες "εγκληματικές" ενέργειες που μπορεί να μου αφαιρέσουν εμένα την ζωή και τον πατέρα απο το παιδί μου, χάριν κοσμιότητος...

Επαναλαμβάνω...

Αν δεν με σέβεστε... θα με φοβάστε...

Στην Ζούγκλα για να επιβιώσεις , πρέπει να γίνεις θηρίο.. ας είναι λοιπόν...

Σαφώς και με μικρο-λάθη , κλεισίματα δεν φτάνεις σε τέτοια σημεία... αλλά σε περιστατικά τέτοια... ΤΟΥΣ Γ@Μ#@$#@ ...ΧΩΡΙΣ ΣΑΛΙΟ!!!

Gandalf

+1000

749R
20/10/2006, 03:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Εχμ, sorry αλλά την πρόταση με την μπότα δεν την "έριξα" εγώ! :winka:

Είπα ότι το έχω κάνει αλλά και σε ερώτηση που έγινε το "πως" το κάνουμε, απέφυγα ακόμα και να απαντήσω!

THANKS!


Απλώς για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα! There is no offence anyway!



:wave2:

Εχεις δικιο Dimchios.Με συγχωρεις,σε μπερδεψα με τον gandalf... :confused:
Λυπαμαι,δε μ'αρεσει να βαζω λογια στο στομα αλλου χωρις να εχουν ειπωθει απο τον ιδιο:confused:

DimChios
20/10/2006, 03:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
Εχεις δικιο Dimchios.Με συγχωρεις,σε μπερδεψα με τον gandalf... :confused:
Λυπαμαι,δε μ'αρεσει να βαζω λογια στο στομα αλλου χωρις να εχουν ειπωθει απο τον ιδιο:confused:


Σε πρόλαβα έτσι κι αλλιώς εγώ! Έγραψα: There is no offence anyway! :winka:

Όλα καλά!

:beer: :beer: :wave2:

el_hymador
22/10/2006, 11:58
Παντως ενω εχω αποφασισει να ειμαι ηρεμος και ''πολιτισμενος'' οπως λετε σε αντιστοιχα περιστατικα , εκεινη την ωρα , ολες οι θεωριες και οι ''κοσμια συμπεριφορα'' πανε περιπατο....

Αιτιολογω τον εαυτο μου -και τον gandalf φυσικα - διοτι μια τετοια συμπεριφορα ειναι επακολουθη αντιδραση του τρομου που βιωνεις.Φυσικα εχω μετανιωσει πολλες φορες για μπινελικια που εχω ριξει σε κυριες σε κυριους κ.τ.λ. γιατι μετα τα σκεφτομαι και καταλαβαινω οτι ημουν υπερβολικος....απο την αλλη εκνευριζομε αφανταστα οταν αναλογιζομαι το μεγεθος της βλακειας και της αδιαφοριας που κουβαλανε κατι τετοιοι ''οδηγοι'' και τοτε θεωρω οτι και λιγα τους ειπα - εκανα...

Το σημειο που λεει ο gandalf ειναι παρα πολυ επικινδυνο .... αντιστοιχο σημειο καρμανιολα ειναι και ολη η Λ.Ειρηνης απο Ηρακλειο προς Μαρουσι...εχει πεντε supermarkets πολυ κοντα μεταξυ τους ....το χειροτερο ο Σκλαβενιτης οπου η εξοδος του parking ειναι σε αριστερη στροφη στην κορυφη ανηφορας...καλυτερα να σβησεις και να την πας σπρωχτη την μηχανη...εχω ζησει στιγμες απιερου καλλους σε εκεινο το σημειο...

SUPERMARIO
22/10/2006, 13:22
πιστευω οτι οι μαλακιες αυτες συμβαινουν διοτι ο κοσμος δεν γνωριζει τις ιδιοτητες της μηχανης.ποσο δυσκολα πχ.θα σταματησει μια μηχανη την επικινδυνοτητα του αναβατη κτλ.
δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι οδηγουν και τα δυο οχηματα εχουν διαφορετικη οδηγηκη συμπεριφορα στον δρομο.

υπαρχουν βεβαια και οι οδηγοι που δεν μπορουν να κουμανταρουν το δικο τους οχημα.ποσο μαλλον να προσεξουν και να δωσουν σημασια στον αλλο οδηγο,μιας και ειναι τοσο πολυ φοβισμενοι μεσα στον ιδιο τους τον χωρο.

SUPERMARIO
22/10/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Το σημειο που λεει ο gandalf ειναι παρα πολυ επικινδυνο .... αντιστοιχο σημειο καρμανιολα ειναι και ολη η Λ.Ειρηνης απο Ηρακλειο προς Μαρουσι...εχει πεντε supermarkets πολυ κοντα μεταξυ τους ....το χειροτερο ο Σκλαβενιτης οπου η εξοδος του parking ειναι σε αριστερη στροφη στην κορυφη ανηφορας...καλυτερα να σβησεις και να την πας σπρωχτη την μηχανη...εχω ζησει στιγμες απιερου καλλους σε εκεινο το σημειο...
----------------------------------------------------------------------------------------






στη Λ.Ειρηνης στα σημεια που αναφερεις (περναω σχεδον καθε μερα) εχει περασει ολη μου η ζωη απο μπροστα μου πολλες φορες.αιτια ειναι οντως τα σουπερ μαρκετ.Π Α Ν Ι Κ Ο Σ!!!

anf125
22/10/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
anf 125...
Αν δεν με σέβεστε... θα με φοβάστε...

Στην Ζούγκλα για να επιβιώσεις , πρέπει να γίνεις θηρίο.. ας είναι λοιπόν...

Gandalf

Και είσαι σίγουρος πως πάντα θα είσαι ο πιο δυνατός; Γιατί δεν οδηγούν μόνο γυναίκες και παππούδες... Αν έχεις να κάνεις με ένα αμάξι με 5 μαντραχαλάδες μέσα θα το ρισκάρεις; Και δεν ξέρω εσύ μπορεί να έχεις μαύρη ζώνη στο βαράτε, μπορεί να πουλήσει ο καθένας νταηλίκι; Άσε που δε νομίζω πως συνετίζεις έτσι τον άλλο, μάλλον περισσότερο τον πωρώνεις και τον αποθρασύνεις να επαναλάβει τα ίδια και χειρότερα σε κάποιον άλλο φουκαρά. Βέβαια και η "νόμιμη" οδός δε βγάζει πουθενά συνήθως, συστάσεις δηλαδή και καταγγελία στην τροχαία. Αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε τα άκρα.

Φιλαλήθης
22/10/2006, 16:44
Καλά τα λέτε, μέχρι κάποιο σημείο.

Αλλά θα προσπαθήσω να σας δείξω με ένα παράδειγμα, μια λεπτομέρεια.

Οι περισσότεροι από σας, φαντάζομαι, δεν έχετε οδηγήσει "γουρούνα" οπότε δε ξέρετε πως πηγαίνει στο δρόμο.

Ας πούμε, ότι οδηγάς το αμάξι σου και, σταματημένος στο "στοπ", βλέπεις να έρχεται μια γουρούνα. Ιδέα δεν έχεις από το τι μπορεί να κάνει αυτό το πράμα. Βγαίνεις; Όχι. Έχεις "στοπ" και πρέπει να περιμένεις μέχρι να είναι ελεύθερος ο δρόμος. "Ελεύθερος ο δρόμος" σημαίνει "μπορώ να βγώ χωρίς να χρειαστεί να φρενάρει άλλος μα ούτε και να πλησιάσει επικίνδυνα, όσο εγώ βγαίνω". Αυτός που βγήκε, στο παράδειγμα της mairas, νομίζει ότι μπορεί να βγει από "στοπ", αν ο άλλος που έρχεται προλαβαίνει να φρενάρει.

Τέλος πάντων.

flwros
22/10/2006, 22:19
Σ εμενα εχει περασει σχεδον απο μεσα μου μια κυρια στη λενορμαν εχοντας καρακοκκινο με καμια 70χιλιομετρα.το μονο που την ευχαριστω ειναι οτι αφου εκανε την μλκ της και περασε τουλαχιστον ειχε την ψυχραιμια κ τα αντανακλαστικα να με αποφυγει γιατι με το που βγαινω απ το φαναρι μενω παγωτο στη μεση γιατι δεν προλαβαινα ουτε να σκεφτω να μετανοισω για τις αμαρτιες μου, αυτη εκανε το ελιγμο απο πισω μου!!φιλλερ να εβαζα δε θα χωραγε εκει που περασε.
κ μιας και λεμε για κρανος,καποτε ειχα κ ενα χτ-ακι μπιμπελο.φευγω μ ενα φιλο μου για χαλκιδα για καφε..εγω καπρι,γυαλι,μαλλι...κ ο φιλος μπουφαν,κρανος,τζινακι...φτανοντας στην εξοδο για μεταμορφωση ξυπναει καποιος απ τ αριστερα θελοντας να βγει απο εθνικη και τον αποφευγω στην τριχα αλλα οπως παω να μουτζωσω εκεινη την στιγμη συναντιεται με τον φιλο μου στην δεξια λωριδα λιγο ανορθοδοξα...ασχημο πραγμα να βλεπεις τον κολητο σου να φερνει κολοτουμπες μες την εθνικη...ποσο ασχημο ομως θα ηταν να εβρισκε εμενα???????

οποτε"γνωμη μου" ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΘΡΑΣΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ!!!!ΚΡΑΝΟΣ+ΑΡΙΣΤΕΡΗ+ΦΩΤΑ.-

Φιλαλήθης
22/10/2006, 22:45
Μετά; Για πες, για πες!

:a014:

flwros
22/10/2006, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Μετά; Για πες, για πες!

:a014: μετα περασα με σουζα απ το κεφαλι σου το κλουβιο

Φιλαλήθης
22/10/2006, 23:33
Χέζεις στο άβαταρ, μη χέζεις και τη κουβέντα!

Πες, τελικά, τον χέσατε αυτόν που κοπάνησε το παιδί;

flwros
24/10/2006, 16:57
o τυπος του πληρωσε μεχρι κ τα κορδονια απ τα παπουτσια,πολυ σωστος!!μηχανοβιος κ αυτος καποιες ωρες τις ημερας.Ο φιλος ηταν τυχερος που δεν τον πατησε καμια νταλικα οπως εφερνε κολοτουμπες.Ε,εκατσε κανα 2βραδια μεσα,λιγο με τα νεφρα του,λιγο το κεφαλι του,λιγο τα χερια του λιγο τα ποδια του...ασχημο πραγμα!!

Davelis
08/11/2006, 06:34
ετσι πρεπει!

el_mojito
20/11/2006, 20:50
ΠΟΥ ΠΑΣ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΩΡΗ ΤΡΩΓΛΗ???????????