PDA

View Full Version : Mega scooter-Μοδα,χαζομαρα ή και τα δυο?



Σελίδες : [1] 2

AFTER
17/10/2006, 22:42
Ο λογος που γραφω αυτο το thread, και να με συγχωρειτε αν προσβαλω οποιον κατοχο, ειναι η κυκλοφορια αυτων των δικυκλων τα τελευταια χρονια!

Εχουμε λοιπον ενα οχημα που κοστιζει απο 4000 εως και 11000 αναλογα των κυβισμο,
-παει χειροτερα απο μοτοσυκλετα στα ιδια κυβικα
-κραταει χειροτερα απο μοτοσυκλετα
-πιανει περισσοτερο χωρο απο μια μοτοσυκλετα
-καιει τα ιδια και χειροτερα απο μια μοτοσυκλετα
-τα σερβις κοστιζουν ισως χειροτερα απο μια αντιστοιχων επιδοσεων μοτοσυκλετα
-και εντελει, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μοτοσυκλετα!

Το μονο καλο ο αποθηκευτικος χωρος κατω απο την σελα!

Ο λογος που τα γραφω αυτα ειναι η προσφατη αγορα ενος παπιου που εκανα , για να το χρησιμοποιω καθε μερα για να κατεβαινω στο κεντρο της Αθηνας, και για διαφορες αλλες δουλειες.
Αποψε κιολας, ειδα καποιον τυπο με ενα x-max 500 να παλευει να χωρεσει μεσα απο τα αυτοκινητα, και στο τελος εκανε στην ακρη για να περασει ενα......Varadero!!!


Aληθεια ποσοι ειναι αυτοι που εχουν απογοητευθει απο την αγορα ενος τετοιου οχηματος, και τελικα ξαναγυρισανε στο αυτοκινητο τους?
Μηπως εχουμε χασει λιγο το μπαλακι?
Η honda ετοιμαζεται να βγαλει 800-1000 scooter, αληθεια για ποιον?

Σκεφτομουν και εγω την αγορα καποιου scooter οχι 500-600 κυβικων, αλλα 250.
Τελικα ειδα οτι θα εδεινα τα ιδια χρηματα με το Ζ μου για συντηρηση, ποσο μαλλον για 650!!!

Και ολα αυτα γιατι?
Για ενα οχημα που θα το οδηγανε το πολυ με 100χλμ/ω, ταχυτητα που για πλακα πιανει ενα 125 παπι, και δεν καιει και τιποτα, δεν κοστιζει τιποτα, ουτε σε κτηση ουτε σε συντηρηση.
Για να μην μιλησω οτι με 2? βγαζεις χαλαρα 80 χιλιομετρα!


Τωρα καταλαβα γιατι ενας γνωστος μου, μου ειχε πει:
''Παρε παπι να κανεις την δουλεια σου τζαμπα, και ασε τους αλλους που δεν ξερουν να τα σκανε στα scooter''

Μιλαμε για τεραστεια διαφορα κοστους συντηρησης

GIXXERAKIAS
17/10/2006, 22:57
Αυτο το καταλαβα και γω αφου πηρα το gilera μου 125 runner.ευτυχως που πληρωνει η εταιρεια τα σερβις,τις βενζινες,τα λαστιχα,ασφαλεια δηλ ολα!!Αν τα πληρωνα αυτα εγω θα ειχα φαληρισει αφου να σκεφτεις οτι το σερβις τις μηχανης ειναι πολυυυυ φθηνοτερο οπως λες!ακου και τρεμε καθε 3000χιλ λαδια 45ε 6000χιλ 75ελαδια,φιλτρο λαδιου και το κορυφαιο?12000χιλ 145ε λαδια,φιλτρο λαδιου,βαλβολινες,ιμαντας,μπουζι.σκεψου οτι το εχω τρια χρονια και κανω 3000χιλ καθε τριμηνο νομιζω και εχω κανει 31500χιλ αλλα εχω να παραδεχτω οτι ειναι σκυλι και τρελο γκαζι τα παπια δεν πιανουν μια μπροστα του+οτι δεν πιανεται ο κ@λος μου ολη μερα εχει γ@μ@τη σελα,αν ειχα παπι θα βλαστημαγα ολη μερα πανω του μονο απο αυτον το τομεα ανεσης.τωρα που το εχω μαθει οταν ανεβαινω σε παπια,οτι παπι και να ειναι μΕ φαινεται μπαχατελα!ΕΕιναι ακριβος ο ιταλος αλλα εχεις την ανεση σου πως να το κανουμε,αμ πως:D :D

Alki_Viades
17/10/2006, 23:01
Τα mega-scooter καλως ή κακως ειναι το μελλον. Ειτε οπως τα βλεπεις τωρα είτε σε μορφη "αυτοματος σε πλαισιο μοτοσυκλετας", πχ gilera DNA.

Μη τα σκεφτεσαι στις ασφυκτικες συνθηκες των ελληνικων πολεων, εξω σε πολλες χωρες απαγορευεται (και πρακτικα) η διηθηση. Δεν θα απευθυνονται σε οσους θελουν να κανουν οικονομια αλλα σε οσους θελουν να μετακινηθουν γρηγορα (ναι γρηγορα, γιατι τα πλαισια θα εξελιχθουν και με 1000cc πας αρκετα γρηγορα!), ανετα, ατσαλακωτοι και με "γιαπικο στυλ".

Πολυς κοσμος δηλαδη :rolleyes:

Επισης λογω χωροταξιας μπορουν ευκολοτερα να φιλοξενησουν μπαταριες, κυψελες καυσιμου, υβριδικους κινητηρες και αλλα ωραια που σε λιγα χρονια θα κυκλοφορουν στους δρομους.

Ελπιζω σε 30 χρονια να υπαρχουν ακομα μοτοσυκλετες με ταχυτητες, αυτο το σπασιμο της 2ας στην εξοδο της στροφης σε 3η ειναι ολη η κ@υλ@@@@@@@@@ :a2: :a2: :a2:

AFTER
17/10/2006, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Τα mega-scooter καλως ή κακως ειναι το μελλον. Ειτε οπως τα βλεπεις τωρα είτε σε μορφη "αυτοματος σε πλαισιο μοτοσυκλετας", πχ gilera DNA.

Μη τα σκεφτεσαι στις ασφυκτικες συνθηκες των ελληνικων πολεων, εξω σε πολλες χωρες απαγορευεται (και πρακτικα) η διηθηση. Δεν θα απευθυνονται σε οσους θελουν να κανουν οικονομια αλλα σε οσους θελουν να μετακινηθουν γρηγορα (ναι γρηγορα, γιατι τα πλαισια θα εξελιχθουν και με 1000cc πας αρκετα γρηγορα!), ανετα, ατσαλακωτοι και με "γιαπικο στυλ".

Πολυς κοσμος δηλαδη :rolleyes:

Επισης λογω χωροταξιας μπορουν ευκολοτερα να φιλοξενησουν μπαταριες, κυψελες καυσιμου, υβριδικους κινητηρες και αλλα ωραια που σε λιγα χρονια θα κυκλοφορουν στους δρομους.

Ελπιζω σε 30 χρονια να υπαρχουν ακομα μοτοσυκλετες με ταχυτητες, αυτο το σπασιμο της 2ας στην εξοδο της στροφης σε 3η ειναι ολη η κ@υλ@@@@@@@@@ :a2: :a2: :a2:

Ωραια ολα αυτα, αλλα για κρατη που δεν εχουν κυκλοφορησει ποτε παπια, οπως η Ιταλια!

Εγω πιστευω οτι αν αποφασισουν να βγαλουν κανενα παπι με 250cc και 20-25 ιππους, τοτε θα εξαφανιστουν πολλα scooter απο τους δρομους!

Alki_Viades
17/10/2006, 23:14
Οι ιαπωνες παλιοτερα εβγαζαν "παπια" 20-25-40-50 ιππων που τα ονομαζαν μοτοσυκλετες και ειχε σκοτωθει πολυ κοσμος... :eek:

AFTER
17/10/2006, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Οι ιαπωνες παλιοτερα εβγαζαν "παπια" 20-25-40-50 ιππων που τα ονομαζαν μοτοσυκλετες και ειχε σκοτωθει πολυ κοσμος... :eek:

Για ποια λες? :confused:

Alki_Viades
17/10/2006, 23:24
Κατι πολυκυλινδρα του 70 που ειχαν φρενα-αναρτησεις-πλαισιο της πλακας (βλ παπια) αλλα απο γκαζι μπολικο - τρελος συνδιασμος!

AFTER
17/10/2006, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Κατι πολυκυλινδρα του 70 που ειχαν φρενα-αναρτησεις-πλαισιο της πλακας (βλ παπια) αλλα απο γκαζι μπολικο - τρελος συνδιασμος!


Μα δεν εχει σχεση αυτο τωρα με τα παπια/scooter!

Kαι τα Ιταλικα χαλαγανε καθε τρεις και λιγο, τι σχεση εχει ομως?

Alki_Viades
17/10/2006, 23:46
Οντως δεν εχουν καμια σχεση με τα σκουτερ αλλα εσυ το αρχισες!

Spammer! :a26: :a26:


Α, κι επι την ευκαιρια....

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
καληνυχταααα

:ZZZ:

idi
18/10/2006, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Τα mega-scooter καλως ή κακως ειναι το μελλον.


NOT

zilmer
18/10/2006, 00:45
εχω ενα φιλαρακι που γουσταρει τις μηχανες αλλα συχρονος τις φοβαται και τον τρομαζουν οι ταχυτητες(κιβωτιο εννοω):confused: ...να δηλαδη ενα παραδειγμα ας πουμε που δεν το ειχες σκεφτει:lol:
το καλοκαιρι για να ερχετε καμμια βολτουλα μαζι μου εδωσε το 125 και πηρε ενα 500.Σε πληροφορω οτι τα 150 στην εθνικη τα κραταει μια χαρα,στριβει(για σκουτερ) και ειναι και αποθηκη:rotflmao:
συμπερασμα...ειναι ευτυχισμενος και ας κολαει λιγο στην κινηση:beer:

suzuki_k5
18/10/2006, 00:55
Λοιπόν ας απαντήσω κ εγώ με την σειρά μου.Είμαι κάτοχος Suzuki Burgman 650 Exe Yoshimura edition.Σου λέω εμπειρίες μου πάντα.


παει χειροτερα απο μοτοσυκλετα στα ιδια κυβικα
Λοιπόν έχω μετρήσει 204 χιλιόμετρα τελική και 4,5 0-100.Το 400άρι σε 14,3 s.Έχω κοντραριστεί με Transalp,xt,fmx και f650 κι ακόμα με ψάχνουνε.
Επισης με vstorm, εν κινήσει όμως, κι έχασα για ενα και μισό μηχανάκι.Πάει απίστευτα.



κραταει χειροτερα απο μοτοσυκλετα

Λοιπόν το έχουν δοκιμάσει πολλοί φίλοι μου κι έχουν πάθει πλάκα.Πλαίσιο V-BOX,αναρτήσεις σφιχτές ακι μπροστά ανάρτηση που φτάνει μέχρι την πάνω τιμονόπλακα.Αν διαβάζεις περιοδικά ευρωπαικού πάντα τύπου λένε ότι πολλές μηχανές θα ζήλευαν το πηρούνι του μπροστά.Σε στροφιλίκι στην Μυτιλήνη όπου υπήρξα φοιτητής έχω ξεφτυλίσει φίλους μου με f650 bmw και xt 660.Περιοδικά λένε ότι στρίβει σαν το Caponord


πιανει περισσοτερο χωρο απο μια μοτοσυκλετα
Ναι όντως πιάνει αλλά μιλάμε για terascooter όχι για scooter.Τα terascooter θεωρούνται touring μηχανές.An θέλεις scooter για την πόλη παίρνεις ένα μικρό 125 :oxi ένα 500 ή 650.Έτσι δεν είναι?



καιει τα ιδια και χειροτερα απο μια μοτοσυκλετα

Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος.Μια χαρά καίνε και ίσως και λιγότερο.Το burgman έχει τρεις επιλογές στο κιβώτιο.Αυτόματο για ήρεμη οδήγηση καιχαμηλή κατα΄ναλωση μέσα κι έξω από την πόλη,γρήγορο αυτόματο με το πάτημα του κουμπιού Power όπου το μοτέρ ανεβαίνει 2,5 ίππους και 1500 στροφές πάνω και τρίτον σειριακό εξατάχυτο κιβώτιο όπου το πας στον κόφτη στις 9000 στροφές αλά schumi.Εδώ μεταμορφωνεται πλήρως.Από κατανάλωση μου βγάζει 250 χιλιόμτρα περίπου με 16 λίτρα ρεζερβουάρ και 160-170 σταθερά στο κοντέρ.



τα σερβις κοστιζουν ισως χειροτερα απο μια αντιστοιχων επιδοσεων μοτοσυκλετα

Στα ιταλικά κοστίζουν όντως στα ιαπωνικά όμως όχι γιατί είναι μεγάλα τα διαστήματα των service.


και εντελει, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μοτοσυκλετα!

Aλήθεια γιατί δεν είναι μοτοσυκλέτα?2 ρόδες δεν έχει?Επειδή είναι αυτόματη?Η τεχνολογία τους είναι τρομερά ανεπτυγμένη.Το στήσιμό τους απίστευτα ΄΄αψογο.
Σου γράφω 3 μηχανάκια.
Suzuki burgman 650 48.5 μπροστά 51,5 πίσω
Yamaha Tmax 500 48 μπροστά 52 πίσω
Gilera Nexus 49 μπροστά 51 πίσω.
Πάντα %.



Και ολα αυτα γιατι?

Είδες κανένα megascooter να ταξιδεύει με 100χλμ.Οεο.Έλεος.

Ξέρεις τι λέω εγώ??Αν δεν καβαλήσεις κι αν δεν το ζήσεις μην ακούς τι λέει ο ένας κι ο άλλος.έχω αλλάξει 5 megascooter και είμαι υπερευχαριστημένος

Χ9 180
Χ9 500
Χ9 500 EVO
YAMAHA TMAX 500
SUZUKI BURGMAN 650

Εννοείται πως το επόμενο μου μηχανάκι θα είναι ή το burgman 1000 ή ο Honda E4-01.

zilmer
18/10/2006, 01:07
suzuki_k5 o after μιλησε για το μεσο σκουτερ-το δικο σου ειναι σε αλλη κατηγορια.Παντως στα περισσοετερα που λες δεν εχω προσωοικη πειρα αλλα για να τα λες ετσι θα ειναι
:beer: να πω επισης για το nexus 500 το εχω δει να ξυνει και δεν το πιστευα

suzuki_k5
18/10/2006, 01:08
Εγω πιστευω οτι αν αποφασισουν να βγαλουν κανενα παπι με 250cc και 20-25 ιππους, τοτε θα εξαφανιστουν πολλα scooter απο τους δρομους
Εγω πιστευω οτι αν αποφασισουν να βγαλουν κανενα παπι με 250cc και 20-25 ιππους, τοτε θα εξαφανιστουν πολλα scooter απο τους δρομους

kI επίσης μην συγκρίνεις την τεχνολογία των Megascooter με των παπιών.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Και 250 κυβικά να βγει κανε΄ςι δεν θα το πάρει.να μου το θυμηθείς.

suzuki_k5
18/10/2006, 01:11
να πω επισης για το nexus 500 το εχω δει να ξυνει και δεν το πιστευα

Μήπως το είδες από τον φίλο Γιώργο γιαγιά αρκούδα?

Λέω τα πράγματα όπως έχουν.Ανέφερα τιμές εως 11000 οπότε υποθέτω ότι αναφέρεταισ ε όλη την κατηγορία.Το Nexus όχι απλά ξύνει την ξυλώνει όταν στρίβει.

jbear
18/10/2006, 01:14
Προσωπικα δε μ αρεσουν καθολου. Ισως γινουν τα SUV των μοτοσυκλετων...

Nikoskazer2000
18/10/2006, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
Προσωπικα δε μ αρεσουν καθολου. Ισως γινουν τα SUV των μοτοσυκλετων...

+1

byron
18/10/2006, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ο λογος που τα γραφω αυτα ειναι η προσφατη αγορα ενος παπιου που εκανα , για να το χρησιμοποιω καθε μερα για να κατεβαινω στο κεντρο της Αθηνας, και για διαφορες αλλες δουλειες.

Και ολα αυτα γιατι?
Για ενα οχημα που θα το οδηγανε το πολυ με 100χλμ/ω, ταχυτητα που για πλακα πιανει ενα 125 παπι, και δεν καιει και τιποτα, δεν κοστιζει τιποτα, ουτε σε κτηση ουτε σε συντηρηση.
Για να μην μιλησω οτι με 2? βγαζεις χαλαρα 80 χιλιομετρα!

Τωρα καταλαβα γιατι ενας γνωστος μου, μου ειχε πει:
''Παρε παπι να κανεις την δουλεια σου τζαμπα, και ασε τους αλλους που δεν ξερουν να τα σκανε στα scooter''

Μιλαμε για τεραστεια διαφορα κοστους συντηρησης

Χωρίς να διαφωνήσω μαζί σου για την χρηστικότητα των megascooter, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, όταν το συγκρίνεις με ένα παπί. Είναι διαφορετικοί οι λόγοι των αγοραστών στα συγκεκριμένα μηχανάκια. Ένα επιχείρημα που άκουσα από κάτοχο, είναι ότι προτιμά ένα μεγάλο scooter, από μοτοσυκλέττα γιατί είναι αυτόματο.

Αν συγκρίνεις το παπί με scooter 125 εώς 200cc, η διαφορά είναι υπέρ των scooter μακράν. Κρατάνε καλύτερα από παπί (ιδίως όσα έχουν μεγάλους τροχούς) φρενάρουν καλύτερα, η συντήρηση τους δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή (95? το service των 6000 χλμ σε εξουσιοδοτημένο λόγω εγγύησης) και προσφέρουν καλύτερη επιτάχυνση (χρήσιμο μέσα στην Αθήνα) και γλυτώνεις από το ανέβα κατέβα των ταχυτήτων σε κάθε φανάρι.
Είχα 3 παπιά στο παρελθόν, και εδώ και 2μιση χρόνια χρησιμοποιώ scooter. Προσωπικά μετακινούμαι πολύ πιο άνετα, εύκολα και με μεγαλύτερη ασφάλεια από ότι με παπί.

Πάντως γεγονός είναι ότι ο κόσμος τα προτιμά. Αν παρατηρήσεις στα φανάρια η αναλογία παπιά/scooter, είναι υπερ των δεύτερων.

:wave2:

apolon10
18/10/2006, 08:42
Και εγω ψηφιζω σκουτερ αντι για παπι. Στο παπι εχω βαρεθει πανω κατω τις ταχυτητες και με 2ο ατομο παταω συνεχεια το ποδι του.
Επισης κατι T-max πανε σφαιρα. Με τιντιεμ προσπαθουσα να φθασω ενα τετοιο σε συνθηκες οχι σφικτης κινησης και δυσκολευτηκα. Πιανει ανετα 170αρες και εχει πολυ καλες ρεπριζ. Και κρατηματα πολυ καλα.
Αλλα και μικροτερα σκουτερ πανε πολυ καλα και προστατευουν καλυτερα απο αερα και βροχη και μικροστουκες λογω πλαστικων.
Το παπι ειναι ο βασιλιας της φθηνιας, αλλα οσο προχωραει η εξελιξη ων σκουτερ και αραιωνουν τα διαστηματα σερβις τοτε και αυτα θα γινουν ενα φθηνοτερο μεταφορικο μεσο.
Μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα σκουτερ ειναι πλεον υγροψυκτα και ετσι μπορεις να πας και ενα μινι ταξιδακι. Μπορει λοιπον λογω βαρους (ψυγεια, πλαστικα κλπ) να εχουν παραπανω καταναλωση και κοστος των σερβις, αλλα αυτο αντισταθμιζεται απο την ανεση και τις ευκολιες που παρεχουν.

vassilis88
18/10/2006, 09:09
+1 jbear :beer:

λοιπον αυτοματο=βαρεμαρα :ZZZ:
για την πολη οταν με το καλο παρω μεγαλη μοτο,θα σκεφτομουνα κ γω για κανα μικρο σκουτερακι πχ χοντα λιντ 100 λογω του οτι βαζω ανετα τις σακουλες του σουπερ μαρκετ ενω στο παπι που θα μπουν?(παπι στ αληθεια δεν μπορω να οδηγησω μου φαινεται δυσκολο,δλδ το κιβωτιο,ειναι κατι αναμεσα σε σκουτερ κ μηχανη) :hypnotize
επισης αυτοματο<>ασφαλεια
εχω συνηθισει κ φρεναρω με κατεβασμα ταχυτητων.τωρα για τεχνολογιες-φρενα-πλαισια-αναρτησεις μη συγκρινουμε μοτο με σκουτερ,βουρτσες με πο*τσες...επισης δεν μπορω να μην εχω το ντεποζιτο μπροστα μου αλλα κενο. :sick:

ruyjin
18/10/2006, 10:07
το Nexus παντως διαβαζα πως ετοιμαζει κι ενα στα 850cc
απο τα mega-scooter το Nexus το θεωρω ως το πιο ωραιο, ισως γιατι φερνει περισσοτερο σε μηχανη.

σε τοσα κυβικα δε θα εκανε επιλογη mega-scooter, αλλα το Nexus 250 που ειναι και φρεσκο για μεσα στην Αθηνα ισως να εμπαινα στον πειρασμο να το παρω....

ruyjin
18/10/2006, 10:15
Nexus 850
δεν κακο :smokin:


65771

Alki_Viades
18/10/2006, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
NOT
Kι εγω ελπιζω οχι. Θα δουμε ομως σε καμια 20αρια χρονια. Παρακαλω το ποστ να γινει sticky!


Αρχικά δημιουργήθηκε από zilmer
suzuki_k5 o after μιλησε για το μεσο σκουτερ-το δικο σου ειναι σε αλλη κατηγορια.
Ο ιδιος ο τιτλος του θεατος μιλαει για MEGA scooter :nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5
Εγω πιστευω οτι αν αποφασισουν να βγαλουν κανενα παπι με 250cc και 20-25 ιππους, τοτε θα εξαφανιστουν πολλα scooter απο τους δρομους

kI επίσης μην συγκρίνεις την τεχνολογία των Megascooter με των παπιών.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Και 250 κυβικά να βγει κανε΄ςι δεν θα το πάρει.να μου το θυμηθείς.
"Παπια" 250 κυβικων μπορουμε να θεωρησουμε τα CBF 250 , GN 250. Συγκρινε πωλησεις αυτων με scooter 250cc, καμια σχεση.

Επισης ενας λογος που δεν μου αρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ τα cbf 600 & 1000 ειναι πως ...μοιαζουν με scooter. Προσεξτε σχημα σελας και τιμονιου και θα δειτε πως εχουν στην ουσια αναμειξει την ανεση των scoοter με κινητηρα/πλαισιο μηχανης.


Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
Το παπι ειναι ο βασιλιας της φθηνιας, αλλα οσο προχωραει η εξελιξη ων σκουτερ και αραιωνουν τα διαστηματα σερβις τοτε και αυτα θα γινουν ενα φθηνοτερο μεταφορικο μεσο.

Το κοστος συντηρησης θα πεσει με τον καιρο. Σκεφτειτε πως παλια ηταν τεχνολογικα ανεφικτο να φτιαξουν scooter μεγαλων ιπποδυναμεων, τωρα ετοιμαζουν 1000αρια....



Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
επισης αυτοματο<>ασφαλεια
εχω συνηθισει κ φρεναρω με κατεβασμα ταχυτητων.
τωρα για τεχνολογιες-φρενα-πλαισια-αναρτησεις μη συγκρινουμε μοτο με σκουτερ,βουρτσες με πο*τσες...επισης δεν μπορω να μην εχω το ντεποζιτο μπροστα μου αλλα κενο. :sick:
Δεν φρεναρεις με κατεβασμα ταχυτητων, απλα μειωνεις ταχυτητα. Kαι τι σε κανει να πιστευεις πως σε ενα scooter με υψηλη συμπιεση κλεινοντας το γκαζι δεν θα κοψει ταχυτητα;
Οσο για πλαισια κτλ πιστευετε το πλαισιο ενος Nexus 500 θα ειναι χειροτερο απο πχ ενος freewind;

Πιστευω τα scooter λογω μεγαλης αποδοχης απο την αγορα των μη-πωρωμενων-μηχανοβιων, δηλ το 90% των αγοραστων διτροχων παγκοσμιως, θα εξελιχθουν παρα πολυ. Μπορει και καποια μερα να θυμιζουν τα τερατα που ειδαμε στο Akira, που ξερετε! :look:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
18/10/2006, 12:28
οταν εσπασε την προτη φορα το μοτερ του ζζρ ειχα δυσκολευτη να βρω μοτερ και ειχα σκευτη οτι δεν θα βρω τελικα και πρεπει να παρω ενα αλλο μηχανακι που να καλυπτη της αναγκες μου οσο το δυνατων περισοτερο. με το σκεπτικο οτι κανω πανω απο 50 000 χιλ τον χρονο με μοτο
αυτες ηταν.
να στιβη καλα.
να φρεναρι καλα.
να εχει καλες επιταχηνσεις.
να τραβαει στην ανηφορες φορτομενο.
να κανει ταξιδια με 140-160 με 2 ατομα και αποσκευες.
να μην καιει πολυ
να ειναι ανετο στην πολυορη οδηγηση
να ειναι ανετο στην πολη
να ειναι ευελικτο στην κηνηση.
να προστετευει στο ταξιδη απο τον αερα και την βροχη
να εχει χορους για αδιαβροχο και μικροεργαλεια
κα εχει χορο χια να αφηνω το κρανος οταν παω καπου επισιμα και δεν πρεπει να το κουβαλαω.
να μην λερονομε οταν πατησω σε νερα

σαν μοτο ειχα βαλει της εξεις
BMW LT 1200 18500 ευρω
BMW RT 1150 16000 ευρω
ZZR1200 14000 ευρω
XX1100 14000 ευρω
GOLWING 1800 36000 ευρω
FJR1300 17500 ευρω
VFR800 12000 ευρω
SILVERWING 600 11000 ευρω
NEXUS 500 7000 ευρω

και μαντεψτε πιο ειχε της περισοτερες περιπτοσεις μα μου καλυψη...

και αν χωραει μεσα στην πολη?????
φιλος με τρανσαλπ που κατεβεναμε μια φορα μαζι στον ανεμο οταν με τα πολλα με εφτασε σε ενα φαναρι μου ειπε
<< αν σου σκασω καμια φαπα θα σου πω εγω. σαν ντελιβερας πας μεσα απο τα αυτοκινητα και δεν σε εφτανα>>
στον γυρο του κορινθιακου ημουν μεσα στα 3-4 μηχανακια που ειχαμε αποσπαστη μπροστα.
ο φιλος ο φαλκο με το ζ 750 που ειχαμε παει στην λυμνη τσιμπλου ημουν μποστα και του εδηχνα τα πατηματα και την αλλη μερα εγραφε οτι πρωτη φωρα ειχε παει τοσο γρηγορα σε στροφιλικια και το ειχε καταφχαριστηθη.
ακομα και ο νικονιαν ειχε γραψει
<< το νεξους εχει προβλιμα στο γκαζι. οταν το ανοιξε ο αρκουδος δεν εκληνε και εστριβε με ολλα κατω σταυροποδι και στο ενα χερι να εχει την φραπεδια του και ενα κρουασαν.>>

ημουν κατα των μεγα σκουτερ και γελουσα οταν τα λεγαν μηχανες.
μεχρη που πρωτοοδηγησα..........
αλωστε το FJR 1300 τωρα βγενει με χωρεις συμπλεκτη και η μοτοβοιομηχανιες πανε σιγα σιγα της μοτο σε αυτοματα σασμαν και σε ενα χηριστιριο για το φρενο λετε να ειναι τυχαιο?

δυστιχως η ευτιχως το μελων ειναι μεγασκουτερ........
τουλαχιστον για τον πολυ κοσμο.....

vassilis88
18/10/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Δεν φρεναρεις με κατεβασμα ταχυτητων, απλα μειωνεις ταχυτητα. Kαι τι σε κανει να πιστευεις πως σε ενα scooter με υψηλη συμπιεση κλεινοντας το γκαζι δεν θα κοψει ταχυτητα;
Οσο για πλαισια κτλ πιστευετε το πλαισιο ενος Nexus 500 θα ειναι χειροτερο απο πχ ενος freewind;

Πιστευω τα scooter λογω μεγαλης αποδοχης απο την αγορα των μη-πωρωμενων-μηχανοβιων, δηλ το 90% των αγοραστων διτροχων παγκοσμιως, θα εξελιχθουν παρα πολυ. Μπορει και καποια μερα να θυμιζουν τα τερατα που ειδαμε στο Akira, που ξερετε! :look:

αμα γινουν οπως στο ακιρα δεν θα χω προβλημα! :lol:
τωρα οκ αυτο εννοω οτι επιβραδυνω με κατεβασματα κ ακινητοποιουμαι με το μπροστινο φρενο,αν κ σ ολη τη διαρκει που εχω κλειστο το γκαζι κ κατεβαζω παταω ελαφρως κ τα φρενα μπρος κ πισω.απλα η αισθηση ασφαλειας ειναι πολυ μεγαλυτερη με μηχανη παρα με σκουτερ,απο προσωπικες μου εμπειριες μεχρι τωρα κ πιστευω με συμπλεκτη την ελεγχεις καλυτερα τη μηχανη,συν την ευχαριστηση που σου δινει αλλα οκ μιλαμε για ασφαλεια μονο τωρα.τα σκουτερ ειναι καλα για την πολη κλπ αλλα οχι για την οδηγικη ευχαριστηση που ειναι δουλεια αποκλειστικα μηχανων.(ουτε στο βουνο ουτε στην πιστα θα πας με σκουτερ,ουτε την ευρωπη θα γυρισεις,καλυτερα απο μια μοτο)

takis1964
18/10/2006, 13:50
Exo ena vstrom 1000 k ena atlantic 250
kathe mera kano 60 km loutsa - athina
me tin agora tou aprilia ton ximona pleon den kriono den polibrexome k exo megalous apothikeftikous xorous
ypopsin kinoume se leoforiodromous k den antimetopizo problima megethous
an to poulaga pali tetio stil tha agoraza
ke afto pali logo tou kriou pou kovi ton ximona boithoumeno k me mia givi zelatina
to mono mion gia mena ..to service pou akolouthi ta proanaferomena posa

kostisthegreek
18/10/2006, 21:57
Αλλη η νοοτροπία του μηχανόβιου και άλλη του σκουτερά. Δεν συγκρίνονται.
Ο ένας θέλει την άνεση και τις αποθήκες του και ο άλλος να οδηγήσει μηχανή.

Trickster
18/10/2006, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5

Λοιπόν έχω μετρήσει 204 χιλιόμετρα τελική και 4,5 0-100.Το 400άρι σε 14,3 s.Έχω κοντραριστεί με Transalp,xt,fmx και f650 κι ακόμα με ψάχνουνε.


Θα πάω να τo πετάξω το transalp.. ακόμα και τα scooter με πατάνε.. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jber +1000 , μόδα για μένα.. πάει με το jet κρανάκι (στην καλύτερη) και με κουστούμι.. *

και όταν βρέχει με το αυτοκίνητο.. :beer:

* (στο μεγαλύτερο ποσοστό.. )

anf125
18/10/2006, 22:17
Καταρχήν μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Ένα mega-scooter είναι συγκρίσιμο με μηχανή σε αντίστοιχα λεφτά και κυβικά, και ένα παπί με αντίστοιχο μικρό scooter.

Συνοψίζοντας όσα ανέφεραν οι προηγούμενοι, γενικά τα scooter (ανεξαρτήτως κυβισμού) είναι πιο φιλικά για νέο οδηγό λόγω αυτόματου κιβωτίου (ειδικά σε συνθήκες κίνησης), προσφέρουν μεγαλύτερους αποθηκευτικούς χώρους και καλύτερη προστασία από νερά, κρύο κλπ. Η μηχανή είναι πιο σπορτίφ και συναρπαστική σαν οδηγικό εργαλείο, αλλά δεν απευθύνεται σε όλους. Από ασφάλεια και επιδόσεις φαίνεται ότι πλέον τα μεγάλα scooter συναγωνίζονται τις μηχανές.

Στα μικρά κυβικά, τα παπιά είναι σίγουρα πιο οικονομικά. Από κει και πέρα είναι θέμα αντίληψης και ιδιοσυγκρασίας οδηγού τι τον εξυπηρετεί καλύτερα. Εγώ προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τις μικρές ρόδες, τη διχρονίλα (αν και βγαίνουν και 4Τ πλέον) και το μικρό περιθώριο για κλίση στις στροφές των μικρών scooter.

smirnof
18/10/2006, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Αλλη η νοοτροπία του μηχανόβιου και άλλη του σκουτερά. Δεν συγκρίνονται.
Ο ένας θέλει την άνεση και τις αποθήκες του και ο άλλος να οδηγήσει μηχανή.

Και οι δύο μηχανή θέλουν να οδηγήσουν. Απλώς ο μηχανόβιος δεν έχει χώρους και αποθήκες.:D

smirnof
18/10/2006, 23:08
Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτού του post. Στην ζωή καλό είναι να υπάρχουν πολλές επιλογές, ώστε ο καθένας να μπορεί να επιλέξει αυτό που του αρέσει και που θεωρεί ότι τον εξυπηρετεί. Κι εγώ μπορεί να θεωρώ για παράδειγμα χαζομάρα ή μόδα το γεγονός ότι κάποιοι πάνε και δίνουν 500 ευρώ για ένα κινητό τηλέφωνο, που αν τους πέσει κάτω (πράγμα πιθανό) θα κλαίνε τα λεφτάκια τους. Λοιπόν, όλα αυτά πιστεύω πως είναι υποκειμενικά.

AFTER
18/10/2006, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από smirnof
Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτού του post. Στην ζωή καλό είναι να υπάρχουν πολλές επιλογές, ώστε ο καθένας να μπορεί να επιλέξει αυτό που του αρέσει και που θεωρεί ότι τον εξυπηρετεί. Κι εγώ μπορεί να θεωρώ για παράδειγμα χαζομάρα ή μόδα το γεγονός ότι κάποιοι πάνε και δίνουν 500 ευρώ για ένα κινητό τηλέφωνο, που αν τους πέσει κάτω (πράγμα πιθανό) θα κλαίνε τα λεφτάκια τους. Λοιπόν, όλα αυτά πιστεύω πως είναι υποκειμενικά.


Σιγουρα ειναι!

Ομως πιστεψε με, πολλοι εχουν κλαψει με το γεγονος οτι αγορασαν ενα scooter για να κανουν την δουλεια τους, και πληρωνουν το ιδιο κοστος συντηρησης με αυτοκινητο.
Και φυσικα ΚΑΙ τεραστεια καταναλωση!
Διαβαζα ενα τεστ ενος scooter 200cc, το οποιο καιει απο 7 μεχρι 14 λιτρα/100χλμ!!!!!
Το παπι μου καιει 2-3 λιτρα, συν οτι ειναι ΣΚΥΛΙΑ και με παμφθηνα ανταλακτικα, και μονο αργα δεν ειναι μερικα 125 που εχουν βγει τελευταια.
Επειδη ειχα και scooter με 12'' ροδες, λυπαμαι αλλα δεν θελω να ξαναζησω τετοια εμπειρια!
Υποστροφη και γλυστριματα ολη την ωρα, για να μην μιλησω για τις λακουβες.
Στην αρχη ολα καλα, αλλα μετα απο καποια χιλιομετρα διελυσε, οπως και ολα καποια στιγμη θα διαλυσουν.


Για μενα οδηγηση σε 2 ροδες σημαινει μοτοσυκλετα με τρελα γκαζια!
Σπορ οδηγηση με megascooter των 10.000? μου προκαλει εμετο, sorry guys

zilmer
18/10/2006, 23:41
εγω θελω ενα ss 1000 για τα ξεκαυλωματα και ενα s(σκουτερ)250/παπι για πολη:beer:

suzuki_k5
19/10/2006, 02:35
Για μενα οδηγηση σε 2 ροδες σημαινει μοτοσυκλετα με τρελα γκαζια!

Οδήγησε πρώτα ένα και μετά ξαναμιλάμε.Έχω μάθει να μην κρίνω αν πρώτα δεν καβαλήσω κι έχω καβαλήσει πολλές μηχανές.Οπότε επειδή δεν έχεις καβαλήσει Megascooter δεν μπορείς να ξέρεις,έτσι δεν είναι?

Αλήθεια μπορείς να μου πεις ποιο είναι αυτό το 200άρι μ'αυτή την κατανάλωση?Ασχολούμαι χρόνια με τα megascooter Κια πρώτη φορά το ακούω.Την τεράστια κατανάλωση που ην είδες?Ταξίδεψες με κανένα megascooter?Το δικό μου βγάζει αυτονομία με ταχύτητες 160-170 γύρω στα 240 χλμ,το Nexus βγάζει αυτονομία γύρω στα 400χλμ.Μήπως όταν ταξίδευα δεν έβλεπα?



Θα πάω να τo πετάξω το transalp.. ακόμα και τα scooter με πατάνε..

Ειλικρινά φίλε μου θεωρείς ότι το Transalp είναι γρήγορο μηχανάκι?έλεος!Τουλάχιστον φίλοι μου που το έχουν το παραδέχονται.Τουλάχιστον στα 650 όλοι λένε ότι είναι πάρα πολύ αργό.Να μιλήσω για κανένα v storm να πω οκ.Το μηχανάκι είναι πολύ γρήγορο για τα κυβικά του και σπιρτόζικο.Έχω κάνει 2 φορές ταξίδι μέχρι Μέτσοβο και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.



Ομως πιστεψε με, πολλοι εχουν κλαψει με το γεγονος οτι αγορασαν ενα scooter για να κανουν την δουλεια τους, και πληρωνουν το ιδιο κοστος συντηρησης με αυτοκινητο.

Υπερβολές!

vassilis88
19/10/2006, 10:31
οσο περισσοτερο χανεται η αισθηση του ελεγχου σε αυτο που οδηγεις τοσο λιγοτερη απολαυση σου δινει.γι αυτο αυτοματο= :ZZZ: οπως κ στα φρενα,με αβσ δεν χρειαζεται να χεις ιδιαιτερες ικανοτητες αλλα χωρις πρεπει να ξερεις να φρεναρεις,οπως κ περισσοτερο βαρος=χειροτερος ελεγχος.δεν πα να ναι γρηγορο,να το κανεις τι?σαν να περνεις μια slk.οσα αλογα κ να χει,ειναι βαρια,ειναι αυτοματη,ειναι γ.τ.π. με λιγα λογια κ δεν θα σου δωσει ποτε την αισθηση που θα σου εδινε μια lotus elise με 120 ταπεινα αλογακια.
:wave2:

stavrogin
19/10/2006, 10:57
Ενα θετικο των μεγασκουτερ που δε θυμαμε να αναφερθηκε ειναι οτι λογο φιλικοτητας και μορφης εχουν βαλει πολυ κοσμο στον μοτοσυκλετισμο.

byron
19/10/2006, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Και φυσικα ΚΑΙ τεραστεια καταναλωση!
Διαβαζα ενα τεστ ενος scooter 200cc, το οποιο καιει απο 7 μεχρι 14 λιτρα/100χλμ!!!!!

Στην αρχη ολα καλα, αλλα μετα απο καποια χιλιομετρα διελυσε, οπως και ολα καποια στιγμη θα διαλυσουν.


Μήπως κάνεις κάποιο λάθος? :eyepop: Αυτή την κατανάλωση δεν την έχει ούτε SS 1000, όχι scooter.
Για την ιστορία και μόνο, το δικό μου 200αρι, έχει κατανάλωση 4,3 lt/100km. οδηγώντας το συνέχεια τσίτα.

Δεν ξέρω ποιό scooter σου διάλυσε. Όπως και στα παπιά, έτσι και στα scooter, υπάρχουν καλά και κάκα, αξιόπιστα και μη.

idi
19/10/2006, 11:43
κανεις δε διαφωνεί με τη φιλικότητα των scooter αλλα μη τα ξεχεσουμε ολα! Οι περισσοτεροι περνουν σκουτερ γιατι δεν εχουν ιδεα απο μοτοσυκλέτες! (οχι ολοι! Μη βαρατε!)

Εγω προσωπικά το μονο καλο που βλεπω στα σκουτερ ειναι το οτι δε βρέχονται τα ποδια σου οταν περνας απο νερα.... ακομα και για τους αποθηκευτικούς χωρους.... υπαρχει η λυση της μπαγκαζιερας αρα μικρο το κακο...

-πως ειναι δυνατον να εχει "καλη ανάρτηση" ενα ψαλίδι που κουβαλαει πανω του το μισο μοτερ+μετάδοση, ιμαντα, εξάτμιση και της παναγιας τα ματια?
-ποσο κανει η αγορα ενος σκουτερ και ποσο ενος παπιου (για αυτους που συγκρίνουν "τεχνολογια")
-ποσα απροβλημάτιστα χλμ θα βγαλει στη ζωη του ενα σκουτερ και ποσα ενα παπι με τα βασικα σερβις? Ποση αξια μεταπωλησης εχουν?
-πως ειναι δυνατον να "κρατανε" και να "στρίβουν" 13ριδες, 14δες τροχοι και με αυτη τη κατανομη + ψηλο κεντρο βαρους ?
-υπαρχει σκουτερ με σερβις 5000 χλμ σε επίσημο μαγαζί (με εγγύηση) με κοστος 30 ευρω(!) οπως το παπι μου? πειτε μου ρε παιδια γιατι ο αδελφος μου σιχτιρίζει καθε φορα που του το λεω .... και κλαίει με τα λεφτα που δινει για το runner του..... ασε που εχει "μεινει" 3 φορες μεσα στη βροχη! (αγορασμένο καινουριο την ιδια ημερομηνια που πηρα το παπι μου)

απο την αλλη μερικα σκουτερ εχουν βελτιωθει πολυ πρεπει να πω... οπως το nexus αλλα δε βλεπω και πολλα τετοια στο δρομο! Ολο τα «απλα» κυκλοφορουν

τα burgman δεν ειναι στην ουσια αυτο που "ερχεται στο κεφαλι σου" οταν λες "σκουτερ"... ειναι ειδικη περίπτωση...

τα μεγα σκουτερς ειναι δύσχρηστα και βαρια, δεν ανεβαίνουν πεζοδρομια αναμεσα σε αυτοκινητα και καιν πολυ βενζίνη! Ασε που στη κινηση δε χωρανε να κανουν ελιγμους!

Ειναι «τρεντ» οπως τα varadero κτλ... και οχι «εργαλεια»

MIKE_16V
19/10/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
-πως ειναι δυνατον να εχει "καλη ανάρτηση" ενα ψαλίδι που κουβαλαει πανω του το μισο μοτερ+μετάδοση, ιμαντα, εξάτμιση και της παναγιας τα ματια?



Εκτος απο Τ-Max:smokin:

suzuki_k5
19/10/2006, 15:45
-πως ειναι δυνατον να εχει "καλη ανάρτηση" ενα ψαλίδι που κουβαλαει πανω του το μισο μοτερ+μετάδοση, ιμαντα, εξάτμιση και της παναγιας τα ματια?

Α)Ειδικά στα Ιαπωνικά μεγάλα μέγκασκούτερ το μοτέρ βρίσκεται μπροστά ανάμεσα στα πόδια του αναβάτη.Γι αυτό και οι αναλογίες πλησιάζουν στο 50\50.
Β)Η μετάδοση είναι μαζί με το ψαλίδι
Γ)Ο ιμάντας ζυγίζει 200 γραμμάρια άρα δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα.
Δ)Η εξάτμιση πάει από μπροστά και στηρίζεται πάνω στο πλαίσιο.

Συμπέρασμα?Οι αναρτήσεις είναι μόνες και γι'αυτό δουλεύουν άψογα.


-ποσο κανει η αγορα ενος σκουτερ και ποσο ενος παπιου (για αυτους που συγκρίνουν "τεχνολογια")

Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.Μην συγκρίνουμε έναν σωλήνα με 2 ρόδες με πλαίσια αλουμινίου τύπου v-box,τύπου διαμάντι.....Και μην συγκρίνουμε τα μέγκασκουτερ με τα παπιά.Έλεος πια.


-ποσα απροβλημάτιστα χλμ θα βγαλει στη ζωη του ενα σκουτερ και ποσα ενα παπι με τα βασικα σερβις? Ποση αξια μεταπωλησης εχουν?

Αν δεις στην Ευρώπη τα μέγκασκούτερ τα μεγάλα πάντα οι ιδιοκτήτες τους έχουν πάνω από 70000 μέχρι 100000χλμ.Κι επίσης μην συγκρίνουμε ένα μοτεράκι τόσο δα με τους κινητήρες των μέγκασκούτερΚι επίσης μην συκγίνουμε τον τρόπο χρήσης των μ'εγκασκούτερ.Μένα παπί πας με 70-80 το πολύ για 80 χλμ το πολύ.Μ'ενα μεγκασκούτερ πας με 170 σταθερά για 700 χιλιόμετρα.Απορώ γιατί μπαίνουμε στην διαδικασία σύγκρισης αυτών των 2.Κι επίσης δεν καταλαβαίνω τον ρατσισμό.Αυτός που αγαπάει τις μηχανές τις δοκιμάζει όλες και κρίνει από την στιγμή που έχουν περάσει από τα χέρια του.όχι λόγια του αέρα.


-πως ειναι δυνατον να "κρατανε" και να "στρίβουν" 13ριδες, 14δες τροχοι και με αυτη τη κατανομη + ψηλο κεντρο βαρους ?

Οι τροχοί στα μεγάλα με τις καλές αναλογίες είναι από 15 μέχρι 16.όπως καλά γνωρίζετε δεν παίζουν ρόλο μόνο οι τροχοί αλλά πλαίσιο και αναρτήσεις.



-υπαρχει σκουτερ με σερβις 5000 χλμ σε επίσημο μαγαζί (με εγγύηση) με κοστος 30 ευρω(!) οπως το παπι μου?

Το παπί σου φίλε μου παίρνει το πολύ 1 λίτρο λάδι.Έν μεγκασκούτερ παίρνει 3 λίτρα λάδι.Δεν σχολιάζω παραπέρα γιατί δεν υπάρχει λόγος.



πειτε μου ρε παιδια γιατι ο αδελφος μου σιχτιρίζει καθε φορα που του το λεω .... και κλαίει με τα λεφτα που δινει για το runner του..... ασε που εχει "μεινει" 3 φορες μεσα στη βροχη! (αγορασμένο καινουριο την ιδια ημερομηνια που πηρα το παπι μου)


Τα ιταλικά όπως γνωρίζουμε έχουν πρόβλημ με τα ηλεκτρικά τους.Φίλος μου με Multistrada έχει μείνει 3 φορές σε ταξίδι μαζί μου από ηλεκτρικά.Τι σημαίνει ότι είναι μάπα?Απλά έχει καποιες ευαισθησιες.


απο την αλλη μερικα σκουτερ εχουν βελτιωθει πολυ πρεπει να πω... οπως το nexus αλλα δε βλεπω και πολλα τετοια στο δρομο! Ολο τα «απλα» κυκλοφορουν

Πίστεψέ με φιλαράκο μου ότι κυκλοφορούν αρκετά.Οι πωλήσεις τους πάνε αρκετά καλά.


τα μεγα σκουτερς ειναι δύσχρηστα και βαρια, δεν ανεβαίνουν πεζοδρομια αναμεσα σε αυτοκινητα και καιν πολυ βενζίνη! Ασε που στη κινηση δε χωρανε να κανουν ελιγμους!


Μπορεί να είναι βαριά αλλά δεν είναι δύσχρηστα.Έχουν μεγάλο κόψιμο και βολεύονται μια χαρά στην πόλη.Ε εντάξει δεν είναι ktm να καβαλάνε πεζοδρόμια.Εκεί υπάρχουν άλλα μεγκασκούτε όπως beverly,geopolis,scarabeo που τα καβαλάν μια χαρά

Από βενζίνη μια χαρά είναι φίλε μου.Τίποτα δεν καίνε.Ή αυτονομία αρκετών είναι απίστευτα καλή.


Ειναι «τρεντ» οπως τα varadero κτλ... και οχι «εργαλεια»

Εξαρτάται ο λόγος για τον οποίο το θέλεις.

idi
19/10/2006, 15:55
OTI NA'NAI ΛΕΣ!!!

suzuki_k5
19/10/2006, 16:18
Οκ τότε.Έχω οδηγήσει και ταξιδέψει σχεδόν με όλα τα μέγκασκούτερ κι έχω μια άποψηοπότε θα σε παρακαλέσω πολύ να μην με ειρωνεύεσαι.Έτσι?Μάλλον εσύ λες ότι να ναι στο συγκεκριμένο θέμα.Τέσπα όλα αυτά φιλικά πάντα και χωρίς παραξήγηση.Εγώ σου τεκμηρίωσα τα πάντα εσύ όμως μου λες αερολογίες.Δεν μου αποδεικνύεις κάτι γιατί καταλαβαίνω ότι σκοπός σου είναι να βγάλεις τα scooter-megascooter χειρότερα από τα παπιά.Ε δεν συγκρίνονται.

smirnof
19/10/2006, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Ενα θετικο των μεγασκουτερ που δε θυμαμε να αναφερθηκε ειναι οτι λογο φιλικοτητας και μορφης εχουν βαλει πολυ κοσμο στον μοτοσυκλετισμο.

Συμφώνω και επαυξάνω.

smirnof
19/10/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Σιγουρα ειναι!

Ομως πιστεψε με, πολλοι εχουν κλαψει με το γεγονος οτι αγορασαν ενα scooter για να κανουν την δουλεια τους, και πληρωνουν το ιδιο κοστος συντηρησης με αυτοκινητο.
Και φυσικα ΚΑΙ τεραστεια καταναλωση!
Διαβαζα ενα τεστ ενος scooter 200cc, το οποιο καιει απο 7 μεχρι 14 λιτρα/100χλμ!!!!!
Το παπι μου καιει 2-3 λιτρα, συν οτι ειναι ΣΚΥΛΙΑ και με παμφθηνα ανταλακτικα, και μονο αργα δεν ειναι μερικα 125 που εχουν βγει τελευταια.
Επειδη ειχα και scooter με 12'' ροδες, λυπαμαι αλλα δεν θελω να ξαναζησω τετοια εμπειρια!
Υποστροφη και γλυστριματα ολη την ωρα, για να μην μιλησω για τις λακουβες.
Στην αρχη ολα καλα, αλλα μετα απο καποια χιλιομετρα διελυσε, οπως και ολα καποια στιγμη θα διαλυσουν.


Για μενα οδηγηση σε 2 ροδες σημαινει μοτοσυκλετα με τρελα γκαζια!
Σπορ οδηγηση με megascooter των 10.000? μου προκαλει εμετο, sorry guys

Τα είπες όλα στην προτελευταία φράση σου. Θέλεις τρελά γκάζια. Σκούτερ και τρελά γκάζια δεν συμβιβάζονται. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι τα σκούτερ είναι άχρηστα όπως πας να τα βγάλεις.

AFTER
19/10/2006, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
κανεις δε διαφωνεί με τη φιλικότητα των scooter αλλα μη τα ξεχεσουμε ολα! Οι περισσοτεροι περνουν σκουτερ γιατι δεν εχουν ιδεα απο μοτοσυκλέτες! (οχι ολοι! Μη βαρατε!)

Εγω προσωπικά το μονο καλο που βλεπω στα σκουτερ ειναι το οτι δε βρέχονται τα ποδια σου οταν περνας απο νερα.... ακομα και για τους αποθηκευτικούς χωρους.... υπαρχει η λυση της μπαγκαζιερας αρα μικρο το κακο...

-πως ειναι δυνατον να εχει "καλη ανάρτηση" ενα ψαλίδι που κουβαλαει πανω του το μισο μοτερ+μετάδοση, ιμαντα, εξάτμιση και της παναγιας τα ματια?
-ποσο κανει η αγορα ενος σκουτερ και ποσο ενος παπιου (για αυτους που συγκρίνουν "τεχνολογια")
-ποσα απροβλημάτιστα χλμ θα βγαλει στη ζωη του ενα σκουτερ και ποσα ενα παπι με τα βασικα σερβις? Ποση αξια μεταπωλησης εχουν?
-πως ειναι δυνατον να "κρατανε" και να "στρίβουν" 13ριδες, 14δες τροχοι και με αυτη τη κατανομη + ψηλο κεντρο βαρους ?
-υπαρχει σκουτερ με σερβις 5000 χλμ σε επίσημο μαγαζί (με εγγύηση) με κοστος 30 ευρω(!) οπως το παπι μου? πειτε μου ρε παιδια γιατι ο αδελφος μου σιχτιρίζει καθε φορα που του το λεω .... και κλαίει με τα λεφτα που δινει για το runner του..... ασε που εχει "μεινει" 3 φορες μεσα στη βροχη! (αγορασμένο καινουριο την ιδια ημερομηνια που πηρα το παπι μου)

απο την αλλη μερικα σκουτερ εχουν βελτιωθει πολυ πρεπει να πω... οπως το nexus αλλα δε βλεπω και πολλα τετοια στο δρομο! Ολο τα «απλα» κυκλοφορουν

τα burgman δεν ειναι στην ουσια αυτο που "ερχεται στο κεφαλι σου" οταν λες "σκουτερ"... ειναι ειδικη περίπτωση...

τα μεγα σκουτερς ειναι δύσχρηστα και βαρια, δεν ανεβαίνουν πεζοδρομια αναμεσα σε αυτοκινητα και καιν πολυ βενζίνη! Ασε που στη κινηση δε χωρανε να κανουν ελιγμους!

Ειναι «τρεντ» οπως τα varadero κτλ... και οχι «εργαλεια»


+1000
Κανεις δεν ειπε suzuki-k5 οτι ειναι για πεταμα τα megascooter, απλως ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ για την πολη!
Αν ειναι να αγορασω μια goldwing να πηγαινουμε τσαρκα στην Αγιου Μαρκου.
Τι σχεση εχει η αυτονομια?
Αν εχει μεγαλο ρεζερβουαρ θα εχει και μεγαλη αυτονομια, αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν καιει(γιατι καιει...)
2 λιτρα παραπανω λαδι δεν ανεβαζει το κοστος συστηρησης!
Αλλα ειναι αυτα που το ανεβαζει!
Και οσο να΄ναι, με 1500-1800? παιρνεις αψογο παπι 125cc, για αντιστοιχο scooter 125cc πανβαρο(+50 κιλα στανταρντ) θελεις 2500+ τουλαχιστον.Μερικα 125 εχουν και 4000!!!
Αν αυτο δεν παιζει ρολο για ενα καθημερινο ΕΡΓΑΛΕΙΟ μετακινησης, τοτε τι ειναι?
Αν ενα παπι το αφησεις χωρις σερβις, το πιο πιθανο ειναι να μην παθει τιποτα, για ασε ενα σκουτερ..
Για να μην νομιζεις οτι δεν θα γουσταρα τα γκαζια ενος σκουτερ 250cc για παραδειγμα, να σου πω οτι βλεπω το beverly 250cc στους δρομους και μου αρεσει πολυ, αλλα οταν σκεφτομαι το κοστος κτησης και συντηρησης(+την καταναλωση), γιατι εχω να συντηρησω και ενα Ζ750S, τοτε το ξεχναω επι τοπου

idi
19/10/2006, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5
Οκ τότε.Έχω οδηγήσει και ταξιδέψει σχεδόν με όλα τα μέγκασκούτερ κι έχω μια άποψηοπότε θα σε παρακαλέσω πολύ να μην με ειρωνεύεσαι.Έτσι?Μάλλον εσύ λες ότι να ναι στο συγκεκριμένο θέμα.Τέσπα όλα αυτά φιλικά πάντα και χωρίς παραξήγηση.Εγώ σου τεκμηρίωσα τα πάντα εσύ όμως μου λες αερολογίες.Δεν μου αποδεικνύεις κάτι γιατί καταλαβαίνω ότι σκοπός σου είναι να βγάλεις τα scooter-megascooter χειρότερα από τα παπιά.Ε δεν συγκρίνονται.

ποια ειναι η τεκμηριωση που κανεις? οτι να ναι λες... "η εξατμηση δεν ειναι πανω στο ψαλιδι αλλα στο πλαισιο Halloooo εγω τυφλος ειμαι?"... "το παπι παιρνει 1 λιτρο λαδι και τα σκουτερ 3 εξου και η διαφορα στη τιμη του σερβις των 150 ευρω" και λοιπες πιπες και θες να σου απαντησω σε καθενα ξεχωριστα?

zilmer
19/10/2006, 23:13
τελικα παπι vs scooter= ?:rotflmao: :rotflmao:
παμε διαμαχες?

AFTER
19/10/2006, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από zilmer
τελικα παπι vs scooter= ?:rotflmao: :rotflmao:
παμε διαμαχες?

Για οτι αφορα κοστος κτησης/χρησης, ελιγμοι, αξιοπιστεια, μεταπωληση, το σκορ ειναι 15-0!!


Και τελος παντων αν πετυχω κανενα t-max/burgman να με ξεφτιλιζει σε κανενα φαναρι, θα παρω το Ζ μου, θα τον βρω, και θα τον σκισω!!!Ετσι για να μαθει :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :bigcry: :lol: :rotflmao:

suzuki_k5
20/10/2006, 00:41
Κανεις δεν ειπε suzuki-k5 οτι ειναι για πεταμα τα megascooter, απλως ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ για την πολη!

Φίλε μου αν δεν έκαναν για την πόλη δεν θα είχαν γεμίσει τους δρόμους.Κι όπως πολύ καλά βλέπεις πλέον κυκλοφορούν αρκετά.Οπότε δίκαιος κρητής ο κόσμος.


Τι σχεση εχει η αυτονομια?
Συγνώμη η αυτονομία δεν σας απασχολεί?Τα 450 χλμ για 15 λίτρα ρεζερβουάρ δεν λένε τίποτα?


Αν εχει μεγαλο ρεζερβουαρ θα εχει και μεγαλη αυτονομια, αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν καιει(γιατι καιει...)

Άμ το πας τέρμα τα γκάζια θα κάψει (όλα καίνε) αν το πας σταθερά και προοδευτικά δεν καίει τίποτα.Κανένα παράδειγμα υπάρχει γιατί μου λέτε ότι καίει.Για ποιο απ'όλα μιλάμε?


Και οσο να΄ναι, με 1500-1800? παιρνεις αψογο παπι 125cc,

Υπάρχει άψογο παπί?Εμένα όλα ίδια μου φαίνονται.Το παπί όπως ήταν έμεινε.Άλλαξε κάτι?Έν φθηνό μέσο μεταφοράς το οποίο δεν σε νοιάζει,δεν ασχολείσαι μαζί του κάνεις την δουλεία σου κι αυτό ήτανε.Δεν σου προσφέρει κάτι παραπάνω.

Άμα θέλεις ποιότητα θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.Έτσι δεν είναι?ότι πληρώνεις παίρνεις.


Αν ενα παπι το αφησεις χωρις σερβις, το πιο πιθανο ειναι να μην παθει τιποτα, για ασε ενα σκουτερ..

Τα βλέπω τα περισσότερα πεταμένα στους δρόμους.

Κι εγώ άμα καβαλούσα ένα παπί με 1800 ευρώ δεν υπήρχε περίπτωση ν'ασχοληθώ μαζί του γιατί το μόνο που μου προσφέρει είναι να πάω να κάνω την δουλειά μου και μετά πέταμα στην άκρη.

Άλλα ένα μέγκασκουτερ το οποίο το έχεις πληρώσει ασχολείσαι γιατί σ'άρέσει να το καβαλάς,γιατί το γουστάρεις,γιατί πας ταξιδάκια μαζί του,γιατί πας χαλάός και στεγνός στην δουλεία σου γιατί γιατί πολλά γιατί......

stako
20/10/2006, 08:03
Ανταλλάσω Runner 180 τετράχρονο με παπί 125.

Άμεσα.

Δε κάνω πλάκα.

alex14
20/10/2006, 08:40
Παιδες, τζαμπα τσακωνεσται για το ποιο ειναι καλυτερο. Οτι γουσταρει ο καθενας ειναι καλυτερο. Και εγω ειχα καποια στιγμη scooter και το πουλησα γιατι δεν ειχε αυτο το "κατι" της μοτοσυκλετας. Οφειλω ομως να ομολογησω οτι για συγκεκριμενες χρησεις τα scooter ειναι μονοδρομος.

:beer:

gerodim
20/10/2006, 11:08
Ρε παιδιά θυμήθηκα μία συζήτηση που είχα με ένα φίλο μου που έχει ένα 500αρι beverly.
Μου έλεγε λοιπόν ο τύπος ότι το beverly με το gsr είναι περίπου εκεί και εκεί και ότι το gsr δεν υπάρχει περίπτωση να πιάνει πάνω από 180-190 όσα και το scooter του και ότι δε μου προσφέρει κάτι παραπάνω, πόσο μάλλον λιγότερα. Του έκανα δώρο ένα ζευγάρι κυάλια και βγήκαμε βόλτα με τις μηχανές....

TheOneAB
20/10/2006, 14:24
simfono sta e3is....peri ore3ews glaropita
ta mega scooter ine mega apates gia eme (megali mixani dixws analoga paremferi ta perisotera me rodakia automata kai xilia miria alla...)to oti to exei polis kosmos den ine kritirio! apartizomaste apo xiliades ili8ious pou apo ton ka8ena etsi kai konomaga 50cent...8a moun plousios. ine megala opote den elisontai to psiloxontrotsoperoides stilaki ton perisoteron kai pali den mou leei tipota. me tin mixani sigoura den 8a exeis tin anesi pou exeis me to scooter alla kai me to scooter den exeis tin anesi pou exeis me koutakia opote.....ti lete????sinexizontas to papaki kai to poso value for money ine se sxesi me aftes tis ditroxes kouvadokouradomixanes den xriazete pistevo na to sizitisoume. epitelous i nootropio oti epidi to xw egw ine g@m@to kai ta gioni ola as stamatisi mesa se ena forum pou legete moto!den iparxi periptosi na pi kapios nai gamato kai kano aneta ta3idi me tin m@l@ki@ kai epidi aftos exei tetia psevdes8isi na tin kolisoun kai alli!pare on-off pare supersport pare street naked whatever alla pros 8eou re paidia oxi oi kouvades....mixanes!exoun e3elix8i kai exoun den 3erw kai gw ti allo nai ok alla den ine mixanes ine scooter!arxika sxediasmena gia tin poli kai distixos opos pame me marketistika kolpa...skotonoun kosmaki apoktoun dinami kai kivika pou den prepei kai....tespa. ine prosopiki apopsi ta proanafer8enta kai ekei eprepe na minoun alla...ime 30 xronon kai pistevo arketa orimos gia na 3efevgo apo m@l@kies marketistikes ixe o pateras mou to Honda spazio 250cc to xw kai ine paratimeno kai nai ine mia efetzilistiki m@l@ki@ i opoia....3egela kai min exontas ipostasi skotoni!G@mw to marketing kai ta kolpa tous!tesp@ sigoura den ine moda kai gia eme pros apantisi tis erwtisis ine mia xazomara kai zontani apodi3i oti zoume stin epoxi ton ili8iwn mia kai .....to protimoun poloi!:wave2: :wave2: :wave2:

TheOneAB
20/10/2006, 14:54
ena la8os....kouvadokouradoanomalies kai oxi mixanes!

950dim
20/10/2006, 16:27
Λοιπόν έχω μετρήσει 204 χιλιόμετρα τελική και 4,5 0-100.Το 400άρι σε 14,3 s.Έχω κοντραριστεί με Transalp,xt,fmx και f650 κι ακόμα με ψάχνουνε.
Επισης με vstorm, εν κινήσει όμως, κι έχασα για ενα και μισό μηχανάκι.Πάει απίστευτα.

Λοιπον....204χλμ ετσι;;;

Γιατι δυσκολευομαι να το πιστεψω;;;

Μηπως εισαι λιγο υπερβολικος;;;

Ενταξει,καλα τα σκουτερ,κανουν λιγο απ’ολα,(χωρις να κανουν κατι συγκεκριμενα καλα,προσωπικη μου αποψη),αποφευγεις αρκετη κουραση κατα την οδηγηση,εχεις αφθονους χωρους στη διαθεση σου,κρατας και το φραπεδακι σου αν θελεις και εισαι κυριος,ολα αυτα βεβαια αν γουσταρεις!

Τωρα να στριβεις και να εχεις τα ποδια σου απλωμενα μπροστα σα να εισαι στη πολυθρονα του σπιτιου σου,μονο αασφαλεια δε προσδιδει,κανω λαθος;;;

dino809
20/10/2006, 17:05
Ενα από τα σύν των scooters είναι και η άνετη και προσβάσιμη (χαμηλή) θέση για τον συνεπιβάτη. Σημαντικό για κάποιους....

marinos13
20/10/2006, 17:42
Λοιπον εχουμε και λεμε
1)οτι πληρωνεις παιρνεις
2)Δεν συγκρινονται οι παπιες με τα scooter γιατι πολυ απλα εχουν μεινει 50 χρονια πισω,ειναι ακομα αεροψυκτα!!!,εχουν δυναμο,δεν εχουν χωρους σαν τα σκουτερ,και δεν τιθεται θεμα απο επιδοσεις και απο εμφανιση δεν το συζηταμε καν.Απλα βαλτε ενα παπι 125 διπλα σε ενα σκουτερ 125 και δεν θα το δει καν, και φτιαγμενο να ειναι ενα παπι δεν πιανει ουτε το μαμα σκουτερ.
3)το παπι αυτη την στιγμη ειναι το φτηνοτερο μεταφορικο μεσο
4)Σταματηστε να ειστε κομπλεξικοι με τα σκουτερ!!Οι πιο πολλοι απο σας εχεται φαει τρελες ηττες απο σκουτερ για αυτο τα λετε αυτα.Εδω μεσα λετε τοι θελετε αλλα σε κανα φαναρι σφυριζουμε αδιαφορα ετσι?Αντε γιατι μας τα πρηξατε.



Αυτα ηθελα να πω γεια σας και χαρα σας.Με αυτα που ακουω εδω μεσα θα μου πεσουν τα μαλλια.
Υ/Γ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ!!ΕΙΧΑ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΟ(ΚΥMCO 125 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΩΣ RUNNER 125 ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ)CIAO

950dim
20/10/2006, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από marinos13
Λοιπον εχουμε και λεμε
1)οτι πληρωνεις παιρνεις
2)Δεν συγκρινονται οι παπιες με τα scooter γιατι πολυ απλα εχουν μεινει 50 χρονια πισω,ειναι ακομα αεροψυκτα!!!,εχουν δυναμο,δεν εχουν χωρους σαν τα σκουτερ,και δεν τιθεται θεμα απο επιδοσεις και απο εμφανιση δεν το συζηταμε καν.Απλα βαλτε ενα παπι 125 διπλα σε ενα σκουτερ 125 και δεν θα το δει καν, και φτιαγμενο να ειναι ενα παπι δεν πιανει ουτε το μαμα σκουτερ.
3)το παπι αυτη την στιγμη ειναι το φτηνοτερο μεταφορικο μεσο
4)Σταματηστε να ειστε κομπλεξικοι με τα σκουτερ!!Οι πιο πολλοι απο σας εχεται φαει τρελες ηττες απο σκουτερ για αυτο τα λετε αυτα.Εδω μεσα λετε τοι θελετε αλλα σε κανα φαναρι σφυριζουμε αδιαφορα ετσι?Αντε γιατι μας τα πρηξατε.



Αυτα ηθελα να πω γεια σας και χαρα σας.Με αυτα που ακουω εδω μεσα θα μου πεσουν τα μαλλια.
Υ/Γ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ!!ΕΙΧΑ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΟ(ΚΥMCO 125 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΩΣ RUNNER 125 ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ)CIAO

To πας φιρι φιρι για Διαμαχες εσυ...
Μη μου πεις πως πανε και στο χωμα,θα το δειτε στο Δελεαρ να καιγεται το ΚΤΜ...

vassilis88
20/10/2006, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από marinos13
Σταματηστε να ειστε κομπλεξικοι με τα σκουτερ!!Οι πιο πολλοι απο σας εχεται φαει τρελες ηττες απο σκουτερ για αυτο τα λετε αυτα.Εδω μεσα λετε τοι θελετε αλλα σε κανα φαναρι σφυριζουμε αδιαφορα ετσι?Αντε γιατι μας τα πρηξατε.

απο ποτε τα σκουτερ ειναι πιο γρηγορα απο μηχανες?μεχρι να βαλει πρωτη ο αλλος γιατι απο κει κ μετα.....
συμπερασματικα,κ τα σκουτερ κ τα παπια ειναι γ.τ.π. κ το μονο που κανουν καλα ειναι να μετακινουνται γρηγορα στην πολη.αναλογα με τα γουστα κ τα χρηματα διαλεγει ο καθενας.η οποια συγκριση με μηχανη ειναι ανουσια.

κανα σκουτερ εντουρο θα δουμε?:lol:

suzuki_k5
20/10/2006, 18:54
][/QUOTE]
Λοιπόν έχω μετρήσει 204 χιλιόμετρα τελική και 4,5 0-100.Το 400άρι σε 14,3 s.Έχω κοντραριστεί με Transalp,xt,fmx και f650 κι ακόμα με ψάχνουνε.

Θα στο αποδείξω όλα φίλε επειδή συχαίνομαι τα ψέμματα οπότε και τ'αποφεύγω.


Λοιπον....204χλμ ετσι;;;

http://img78.imageshack.us/my.php?image=1934pluj3.jpg

193 με od στις 7200 στροφές.Εδώ επειδή είναι νορμάλ το μηχανάκι χωρίς εξάτμιση και φίλτρο δεν μπορεί να χτυπήσει κόφτη.Του μένουν ακόμη 1400 στροφές για να χτυπήσει κόφτη στις 8500.Την 6η κατάφερα και την χτύπησα κόφτη με την τοποθέτηση της Yoshimura.Στα 204 δεν έχω φωτό,την Κυριακή που θα πάω Αράχωβα θα το φωτογραφίσω και θα στο δείξω.

Είστε τρομερά απόλυτοι πάντως όλοι σας.Και μου την σπάει ο ρατσισμός μερικών για τις μηχανές.Γιατί δεν είναι μορτοσυκλέτα επειδή είναι αυτόματη?Αλλά κακώς γίνεται μια συζήτηση που στην ουσία κανεις από εσάς δεν τα έχει καβαλήσει.Τώρα όσον αφορά τις κόντρες κάτι transalp,freewind,xt ακόμα ψάχνουν.Άστσ να ψάχνουν και να κάνουν τους αδιάφορους όταν πλησιάζουν δίπλα σου γιατί είναι γελοιόι όσοι δεν παραδέχονται.

vassilis88
20/10/2006, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5
Είστε τρομερά απόλυτοι πάντως όλοι σας.Και μου την σπάει ο ρατσισμός μερικών για τις μηχανές.Γιατί δεν είναι μορτοσυκλέτα επειδή είναι αυτόματη?

ναι γι αυτο ακριβως!!:lol: :lol:
συμπλεκτης rules λεμε!:smokin:

950dim
20/10/2006, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5
]

Θα στο αποδείξω όλα φίλε επειδή συχαίνομαι τα ψέμματα οπότε και τ'αποφεύγω.



http://img78.imageshack.us/my.php?image=1934pluj3.jpg

193 με od στις 7200 στροφές.Εδώ επειδή είναι νορμάλ το μηχανάκι χωρίς εξάτμιση και φίλτρο δεν μπορεί να χτυπήσει κόφτη.Του μένουν ακόμη 1400 στροφές για να χτυπήσει κόφτη στις 8500.Την 6η κατάφερα και την χτύπησα κόφτη με την τοποθέτηση της Yoshimura.Στα 204 δεν έχω φωτό,την Κυριακή που θα πάω Αράχωβα θα το φωτογραφίσω και θα στο δείξω.

Είστε τρομερά απόλυτοι πάντως όλοι σας.Και μου την σπάει ο ρατσισμός μερικών για τις μηχανές.Γιατί δεν είναι μορτοσυκλέτα επειδή είναι αυτόματη?Αλλά κακώς γίνεται μια συζήτηση που στην ουσία κανεις από εσάς δεν τα έχει καβαλήσει.Τώρα όσον αφορά τις κόντρες κάτι transalp,freewind,xt ακόμα ψάχνουν.Άστσ να ψάχνουν και να κάνουν τους αδιάφορους όταν πλησιάζουν δίπλα σου γιατί είναι γελοιόι όσοι δεν παραδέχονται. [/QUOTE]

Δε μου απαντας ομως πως στριβεις σχεδον ξαπλωμενος και αραχτος;;;;;;
Δεν εχω κατι με τα megascooter,ειναι φτιαγμενα να κανουν οπως ειπα,λιγο απ’ολα...
...βεβαια,υπαρχουν κι ορισμενοι θρασυτατοι(οπως παντου στον πλανητη,στις εργασιες,στις φιλιες,γενικοτερα στη ζωη,ετσι και στο δρομο,που σου κολλανε ξεχνωντας πως κατω απο τα ποδια τους δεν βρισκεται το busa μα ενα scooter...και τοτε...

Και για πες μου φιλε,εστω πως τα ¨πιανει¨,νιωθεις ασφαλης;;;
νιωθεις να εχεις τα φρενα που σου χρειαζονται να σταματησει απ’τα 200;;;

suzuki_k5
20/10/2006, 20:12
νΙΏΘΩ ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ΑΣΦΑΛΉς ΦΊΛΕ ΜΟΥ.σΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΊ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΛΌΓΩ ΗΛΕΚΤΡΙΚΉς ΖΕΛΑΤΊΝΑς ΤΗΝ ΟΠΟΊΑ ΤΗΝ ΠΑς ΣΤΑ ΤΈΡΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΊ ΤΊΠΟΤΑ,ΣΤΑΘΕΡΌΤΑΤΟ ΣΤΟ ΔΡΌΜΟ.πΗΓΑΊΝΩ ΤΑΞΊΔΙΑ ΜΕ 180-190 ΣΤΑΘΕΡΑ ΑΘΗΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΕΙ ΤΊΠΟΤΑ.ΑΠΟ ΦΡΕΝΑ ΑΨΟΓΑ.ΤΟ ABS ΤΟΥ bURGMAN ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΕΤΑΙ ΣΤΑ 4 ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΣΥΣΤΉΜΑΤΑ ΑΒΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΕΘΕΙ ΠΟΤΈ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ.ΟΑΤΝ ΠΕΡΝΩ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΞΕΖΟΥΜΙΖΩ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ.ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΨΟΓΑ ΑΠΟ ΤΑ 200 ΧΛΜ.ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ TDM 900 2004 ΚΑΝΑΜΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ ΔΟΚΙΜΗ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ 170-0.ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ΜΕΤΡΑ ΠΙΟ ΠΙΣΩ ΧΑΛΑΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΤΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΖΥΓΙΖΕΙ 265 ΠΛΗΡΕΣ.ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΜΕΝΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΑΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ.ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΘΡΑΣΥΤΑΤΟΥΣ ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.


ΦΙΛΕ vassilis88 ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΑΝ ΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΟΤΙ ΗΔΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΤΟ ΣΕΙΡΙΑΚΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΑΛΑ BURGMAN ΚΑΙ ΣΤΟ FJR 1300.OΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΕΣ.ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΣΕΙΡΙΑΚΟ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ.


ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΤΡΙΨΙΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ mEGASCOOTER ΕΤΣΙ.ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΟΝΤΑΙ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΞΑΠΛΑ ΠΙΣΩ.

kostisthegreek
20/10/2006, 22:21
Μη συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.
Αλλο οι μηχανές, άλλο τα σκούτερ και άλλο τα αυτοκίνητα.
Αλλο οι μηχανόβιοι, άλλο οι σκουτεράδες και άλλο οι αυτοκινητάκηδες.

:beer: :wave2:

tyfeonas
20/10/2006, 22:44
να μαι και εγω. :p

ας πω και εγω τα δικα μου.

κατα ρχην ο τιτλος του ποστ προσπαθει να χαρακτηρισει μια κατηγορια μοτοσυκλετων χαζομαρα?
με τινος κριτηρια? αυτων που δεν οδηγουν την συγκεκριμενη κατηγορια?

με την ιδια λογικη χαζομαρα ειναι και οτι δεν οδηγει ο καθενας μας.
ο σωστος μηχανοβιος ποτε δεν κρινει μηχανες , μονο οδηγους.
ο οδηγος κανει το μηχανακι.

οταν αρχιζετε να συγκρινετε scooter με μηχανες καντε τους σωστους διαχωρισμους.
τα παπια δεν ειναι μηχανες.
τα scooterakia δεν ειναι μεγα scooter
τα μεγα scooter δεν ειναι παπια.

εγω οδηγαω ενα kymco xciting 500 μεσαια τιμη για mega scooter 6000 ευρω.

εχω συστημα συνδυασμενων φρενων ( η πισω ροδα μου δεν μπλοκαρει :wave2: )
και τα φρενα λειτουργουν αψογα.
το μηχανακι ειναι φοβερα στημενο στον δρομο.
απο επιδοσεις 150 τελικη (με gps) kai 130-140 ταξιδι με 2 ατομα και βαλιτσα.
καταναλώση μεγαλη μονο οταν του πινω το αιμα.
εχω φορτιστη κινητου!
χειροφρενο!

τωρα αν θελετε να μου πειτε οτι μια μηχανη στα 500-600 κυβικα μπορει να μου προσφερει αυτην την ανεση που εχω, περιμενω να μου πειτε ποιο μοντελο ειναι αυτο και εγω θα συγκρινω τιμη , ποιοτητα , και αξιοπιστια καθως και εξοπλισμο μηχανης μοτερ σε σχεση με το scooter μου που ειναι κορεατικο.


υποψιν οτι και εγω ειμουν χρονια παποβιος και συχνος θαμωνας τις βουτας απο την ηλικια των 17 χρονων (περιοδος 1995) και εβλεπα τα scooter και τα θεωρουσα χαζομαρα ειλικρινα.
αλλα οταν ετυχε λογω δουλειας να παρω ενα yamaha cygnus 125 ενα μικρο scooteraki δηλαδη εμεινα βλακας με την διαφορα που ειχε σε σχεση με ενα astrea που ειχα.
φοβερα ανετη σελλα. δεν εβρεχα τα ποδια μου βστις λακουβες κτλ κτλ.
ασε που κατεβαινα στην αθηνα και ειμουν πολυ λιγοτερο ταλαιπωρημενος σε σχεση με το παπι.
αποτελεσμα πηγα πηρα ενα ιδιο (125) το οποιο πουλησα τελικα και πηρα το 500αρι.


οσο για τον φιλο

quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
-πως ειναι δυνατον να εχει "καλη ανάρτηση" ενα ψαλίδι που κουβαλαει πανω του το μισο μοτερ+μετάδοση, ιμαντα, εξάτμιση και της παναγιας τα ματια?

δεν κουβαλαει το ψαλιδι φιλε μου το μοτερ.
το μοτερ ειναι ουσιαστικα το ψαλιδι.
ελα να δεις πως ειναι δεμενο το ψαλιδι στο δικο μου μηχανακι και μετα τα λεμε.

και οσον αφορα το burgman του φιλου ποιο πανω.
εγω το εχω δει που το πηρε βολτα ενας απο την παρεα και στο ανοιγμα του γκαζιου σηκωσε ροδα.

tyfeonas
20/10/2006, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Αλλο οι μηχανόβιοι, άλλο οι σκουτεράδες και άλλο οι αυτοκινητάκηδες.



αλλο η scooterades αλλο η μηχανοβιοι?
και τι τους διαχωριζει δεν καταλαβα?
οχι τιποτα αλλο απλως να ξερω τι ημουν και τι εγινα με το που αλλαξα μηχανακι. :D

AFTER
20/10/2006, 23:45
Εγω εθιξα μονο την χρηση αυτων των οχηματων ΜΕΣΑ στην πολη!
Το τι κανουν εξω απο αυτη, δεν με αφορα, γιατι πολυ απλα δεν θα διαλεγα megascooter ποτε για ευχαριστηση!
Τα scooter καινε τα κερατα τους για τους ιππους που εχουν!
Και αυτο λογο της μεταδοσης, που κανει τον κινητηρα να δουλευει συνεχως στο μαξιμουμ της δυναμης του.
Τα 125 ειναι πιο γρηγορα?Εχουν 2-3 ιππους παραπανω, αλλα και 30-50 κιλα στην πλατη.Για δες πιο ειναι πιο γρηγορο τωρα.
Ενα scooter 125cc εχει 3000-3500?, ενα 250cc 4000-4500?, ενα 400 4500-5500? και ενα high end 650 μεχρι 11000.
Μα ειμαστε σοβαροι, το εχουμε ξεφτιλισει τελειως?
Ειναι δυνατον με 6500-7500 να αγοραζεις μηχανες 100 ιππων, και με τα ιδια λεφτα να αγοραζεις 500αρι ''χρηστικο'' scooter?

50 χρονια πισω τα παπια?Δεν εχεις δικιο σε αυτο, και βασικα, ποιος ο λογος να γινουν υδροψυκτα, αφου ενας πονοκεφαλος παραπανω θα ειναι!
Το παπι ειναι ενα ΤΙΜΙΟ μεταφορικο μεσο για μεσα στην πολη, και δεν ζηταει τιποτα.(σχεδον ουτε βενζινη, με καταναλωση 2.5 λιτρα/100χλμ)
Οπως ειπε και ο φιλος, δεν μου λεει τιποτα που εχουν παρει πολυ ''γιαπιδες wanna be'' scooter.
Και golf εχει γεμισει ο τοπος, τι παει να πει αυτο ομως?

Αν ειναι να δινω τοσα λεφτα για συντηρηση, τοτε προτιμω να παρω ενα εντουρακι 250 ή ενα CBF250 που και καλυτερα ειναι , και κυριως ειναι ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

tyfeonas
21/10/2006, 00:13
ok καταλαβα .

λες για την χρηση μεσα στην πολη.
πολυ σωστα το παπι ειναι η πιο οικονομικη λυση αλλα οχι η πιο ανετη σωστα?
εγω προσωπικα αν καποιος μου εθετε σαν ορο ενα οικονομικο αξιοπιστο μηχανακι για την πολη θα του ελεγα παπι δεν το συζηταω.
και μιλαμε για παπια scooter στα 200 κυβικα max.

τωρα οσον αφορα τα megascooter και ταξιδια εξω απο την πολη επειδη εσυ δεν το ευχαριστιεσαι ολοι οι αλλοι ειναι θυματα της μοδας η της χαζομαρας?
η μηπως ειμαστε wanna be γιαπιδες οπως λεει ο φιλος σου επειδη εσυ δεν γουσταρεις το κοστος κτησης και των service κτλ κτλ.

και μετα καθεσαι και μου συγκρινεις βαση χρηματων αγορας τους 100 ιππους μιας μηχανης με την ανεση και την χρηστικοτητα ενος scooter.
εχεις δει κανεναν να πηγαινει να παιρνει mega scooter και στολη για να το βαλει πιστα η να πατησει κανενα r1?
ποιος σου ειπε οτι τα mega scooter τα αγοραζουν σαν μηχανακια επιδοσεων?

και για να μην μπερδευεσαι ολα μοτοσυκλετες ειναι.
τα scooter ειναι κατηγορια οπως τα enduro street κτλ κτλ.
.................................................................................................... .................................................




""""Αν ειναι να δινω τοσα λεφτα για συντηρηση, τοτε προτιμω να παρω ενα εντουρακι 250 ή ενα CBF250 που και καλυτερα ειναι , και κυριως ειναι ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ""""

οσο για το τελευταιο με την ιδια λογικη υπαρχουν και τα ποδηλατα για πιο οικονομικα.
με ενα σαντουιτς βγαζει 25 χιλιομετρα ;)

harlek
21/10/2006, 00:34
Εμένα αυτό που δε μ' αρέσει καθόλου στα σκούτερ γενικώς είναι αυτό το κενό ανάμεσα στα πόδια του αναβάτη που δεν τον αφήνει να "δεθεί" με το όχημα, όπως σε μια μοτοσυκλέτα. Είναι ένα (ίσως γρήγορα, ίσως εύκολα, ίσως άνετα) κινούμενο σκαμπώ.
Επιπλέον, οι μικρές ρόδες και το μεγάλο μη αναρτημένο βάρος πίσω, τους χαλάνε τη συμπεριφορά. Η ύπαρξη μερικών μέγκα σκούτερ με (κάπως) μεγαλύτερους τροχούς και διαφορετική διάταξη πίσω ανάρτησης απλά είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Βέβαια, στα χέρια ικανών οδηγών ακόμα και τα σκούτερ μπορούν να οδηγηθούν με απίστευτους ρυθμούς (όποιος έχει πάει στη Ρώμη, σίγουρα καταλαβαίνει).

Εγώ πάντως δυο άτομα που ξέρω τα οποία πέρασαν από μηχανή σε μεσαίο σκούτερ λένε ότι "άνετο, μια χαρά, βολικό εργαλείο". Όταν τους ρώτησα τι λένε από οδική συμπεριφορά μου είπαν ότι αυτός ο όρος ουσιαστικά στα σκούτερ δεν υφίσταται - είναι εργαλεία που σε μεταφέρουν άνετα και γρήγορα, αλλά δεν υπάρχιε η έννοια της οδηγικής ευχαρίστησης (τουλάχιστον όχι στο βαθμό που υπάρχει σε μια μοτοσυκλέτα).

Όσο για τα παπιά....ε, οκ, τίμια εργαλεία, ναι, αλλά σχεδιαστικά ανήκουν σε άλλον αιώνα σε σχέση με κάποια πανέμορφα νέα σκούτερ. Και δεδομένου ότι σίγουρα ούτε αυτά προσφέρουν δυνατές οδηγικές συγκινήσεις, σίγουρα θα προτιμούσα ένα μικρό σκούτερ από ένα παπί.

tyfeonas
21/10/2006, 00:41
σιγουρα δεν μπορουν να ειναι ολα τα scooter kai mega scooter τελεια .
αλλα υπαρχουν αξιολογες προτασεις που απλως μετα ειναι θεμα προσωπικων προτιμησεων και διαθεσης χρηματων για το που θα καταληξεις.

howww
21/10/2006, 04:24
εγω θα απαντησω σε οτι λετε με βιντεο, γιατι αν λενε οτι μια εικονα = 1000 λεξεις τοτε ενα βιντεο = 25 εικονες/1 sec.. μιλησανε καποιοι για κρατηματα οτι δηλαδη τα scooter ειναι σκοτωστρες και οτι δεν μπορεις να μπεις σε στροφες ξαπλωμενος με το scooter. Ας πουμε οτι συμφωνω οτι με το ξαπλωμεμενος οτι ειναι επικυνδινο να μπεις αλλα δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να μπεισ κ'ολας. προς θεου δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν και ουτε μιλαω προσοπικα για κανεναν. Ας δουμε λοιπον μπαινεις ξαπλωμενος η οχι?


http://www.youtube.com/watch?v=k_ZiaNTp1Z0&NR

και για να μην νομιζουμε οτι τυχαμε πανω στην περιπτωση ας δουμε αλλο ενα 2καβαλο κ'ολας


http://video.google.com/videoplay?docid=6683096758985809988&q=tmax

αν θελετε μπορειτε να βαλετε και ηχο να ακουσετε το ξυσιμο απο κατω.

Επισης αν καταλαβαινω καλα σε αυτο το τοπικ τι προσπαθητε να συγκρινετε? Παπι vs megascooter? Τα πραγματα ειναι απλα. Επειδη ειχα και αλλαξα και παλι εχω παπι εχω και megascooter ομως ειναι σαν να προσπαθουμε να συγκρινουμε ενα smart vs μιας οικογενιακης μεγαλης mercedes. Δηλαδη καμια σχεση. αλλιως χωνεσαι με το παπι στην κινηση αλλιως με το scouter. Επισης ναι το παπι καιει λιγοτερο και χωραει παντου μεσα στην κινηση. Δεν εχει ομως την ανεση του scooter? Δεν εχει ραδιοφωνο, δεν εχει κρατηματα, δεν εχει καλα φωτα, δεν σε υπολογιζουνε οσο με ενα megascooter, δεν πας πανω απο 110 -120 πραγματικα χιλιομετρα και οχι σαν το yamaha z μου που διχνει οτι παω 140 δικαβαλο αναβαση συγγρου, δεν μπορεις με το παπι να πας super market και να κουβαλισεις 25 σακουλες τροφιμα για το σπιτι (και με αποδηξεις οπιος δεν το πιστευει), δεν μπορεις να πας ταξιδι, οταν βρεχει δεν μπορεις να πας πανω απο 50-60 ενω με το megascooter πας πολλα παραπανω, δεν εχεις την ασφαλεια που εχει ενα scooter.-
Αν ειναι λοιπον να τα συγκρινουμε να ανοιξουμε και αλλο ενα τοπικ με θεμα megascooter vs παπι και ας ξεκινησω απο δω μιας και σας επιασα να συγκρινετε:

To scooter μου εχει:
2 δισκοφρενα μπροστα 1 πισω με 4 εμβολα η καθε brembo δαγκανα και η αριστερη μανετα φρενου ποιανει 60% στο πισω δισκοφρενο και 40% στο μπροστα δεξι. με λιγα λογια πατωντας μονο την αριστερη μανετα ποιανουν ομοιομορφα και τα 2 σε συνδιασμο με το βυθισμα των αναρτησεων χωρις να τσακιστεις.
Το αλλο φρενο πιανει στον μπροστα αριστερα δισκοφρενο και το χρισιμοποιω μονο οταν ειναι να κοψω πολλα χιλιομετρα απο τα 160-180..
Ειναι υδροψυχτο 4χρονο 459cc + βεντιλατερ για να μην ανεβαζει ποτε θερμοκρασια σε κινηση και ανηφορες.
Εχω ραδιοφωνο απ την μανα του
Εχω ενδοσηνενοηση οδηγου και συνοδηγου μαζι με το ραδιοφωνο απο την μανα του και αυτο
Εχω ανοιχτη ακροαση του κινητου που συνδεεται με το ραδιοφωνο και την ενδοσυνενοηση και το κινητο εχει το ντουλαπακι του (εκει ειναι το κιτ ανοιχτης συνομιλιας που συνδεεται με το ραδιο και την ενδοσινενοηση). Με λιγα λογια ειμαι δικαβαλο και μιλαω με το συνοδηγο και με ενα κουμπακι ακουμε ραδιοφωνο και αν καλεσει κανεις στο κινητο την ωρα που ακουμε ραδιωφονο αν παρει κανεις στο κινητο ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΚΛΗΣΗ οπως λεει και η διαφημηση παταω ενα κουμπακι και μιλαω. θα μου πειτε τωρα και αν δεν θελουν εμενα στο κινητο και θελουν τον συνοδηγο? Κανενα προβλημα παταω ενα κουμπακι και μιλαει ο συνοδηγος... Η παταω παλι κουμπακι και μιλαμε και οι 2 μαζι.
Εχω αναπτηρα αυτοκινητου κατω απο την σελα. (Για αν αδειασει η μπαταρια απο το κινητο το να το φορτιζω απο κει)
Εχω αντικλεπτικο immobilizer ασε που το δικο μου δεν το φορτωνουν οπως φορτονουν τα παπια σε 30 sec...
Exω φωτα που κανεις δεν αντεχει να τα κοιταξει το βραδυ με την μεγαλη σκαλα
Εχω εγκεφαλο :rotflmao:
Εχω μια σελα που χωραει 2 μεγαλους κωλους πανω :rotflmao:
Εχω μαξιλαρακι στην σελα και του οδηγου και του συνοδηγου για να πηγενουμε αραχτοι τα ταξιδια μας.
Exω υπολογιστη ταξιδιου
Εχω ενδηξη θερμοκρασιας
Εχω 180 τελικη στους κοφτες (δεν ειναι και ασχημα για 459cc εε?)
Εχω ηλεκρουδραβλικο διπλο σταντ (οταν σταματησω παταω ενα κουμπακι και μπαινει στο σταντ μονο του)
Εχω απειρο χωρο κατω απο την σελα που χωραει 2 κρανη (Τα αδιαβροχα και τα εργαλεια της δουλειας τα βαζω στην βαλιτσα πισω)
Εχω και λιγο χωρο στο μπροστινο ντουλαπακι
Εχω ζελατηνα μπροστα για να μην τροω αερα
Εχω ηλεκτρονικο ψεκασμο
Exω alarm
Και φυσικα απο αυτοματισμους εχω απειρους που αν κατσω να γραψω δεν θα τελειωσω ποτε
Μεχρι και το φλας αν ξεχασω ανοιχτο κλινει μονο του μετα απο 1 ΚΗΜ
α και οταν σταματαω στο βενζιναδικο δεν κατεβαινω να ανοιξω την σελα για να του ριξω βενζινη

Παμε στο παπι τωρα...

2 καθρεφτες
2 πατακια πισω για τον συνοδηγο
2χρονος υδροψυχτος κινητηρας
Αριστερο και δεξι flash και εχω βαλει και μικρα flasakia να φενεται πιο μουρατο
Σελα
Ροδες με ακτινες που καθε τοσο θελουν και μια ακτινολογηση
Συμπλεκτη
και σκελετο απο μεθυσμενο οξυγονοκολητη ιαπωνα που βιαζοτανε να βγαλει παραγωγη
Τι αλλο να πω? κατι θα μου διεφηγε... Α ναι... Καθε φορα που γυρναω με το παπι σπιτι βρομαω κατσικιλα απο το λαδι που καιει :rotflmao: Θα μου πειτε τωρα γιατι πηρα διχρονο? Ε τι να κανω ηθελα να πηγενει λιγο... Ειχα και ενα honda inova 125 και μετα απο 6 μηνες ακουγοντουσαν ολα τα πλαστικα γκαπ γκουπ και μου ριχνανε και ολα τα suzuki FX και τα yamaha Z. Ετσι λοιπον πηρα ενα Υαmaha z και γω για να ξεκολαει λιγακι...

Ενταξει δεν λεω καλο και το παπι αλλα μονο για να κατεβαινω ομονοια που ειναι πιχτρα στην κινηση. Παντως σιγουρα σιγκρινεται με αλλα scooter μικρων κιβικων και οχι με Megascooter.
Οπως ειπε και ο αλλος ο φιλος μας τα παπια ειναι πραγματι 50 χρονια πισω. Δεν εχουν κανει τιποτα για βελτιωση και ακομα σκοτωστρα ειναι... Ενω τα scooter ειναι η εξελιξη της vespas. και ομως βλεπετε και μονοι σας ποσο εχουν εξελιχτει...

Επισης η Αθηνα ειναι για 2 μηχανακια... Ενα για να το εχεις το πρωι στην πηχτρα του κεντρου (παπι η μικρο scooter) και ενα για το καφεδακι σου το απογευμα και για να γυρνας (on-off,street,megascooter η οτι αλλο)

Οσο για τα service τα ''Πανακριβα'' δεν ζηταει και πολλα ενα scooter οπως ακριβως και ενα παπι.. To λαδακι του τα τακακια του και καθε 12.000 χιλιομετρα εναν ιμαντα μεταδοσης. Ο ιμαντας ειναι σαν την αλυσηδα! και στα μηχανακια με αλισυδα παλι αν το σκεφτητε ενας σωστος αναβατης καθε 12.000 την αλλαζει. Τα λαδια μπορει και μονος του καποιος να τα αλλαξει το ιδιο και τα τακακακια... Εγω το παπι μου δεν το παω ποτε για service.. παντα μονος μου. Το scooter to παω για service σε εξουσιοδοτημενο μονο και μονο για το βιβλιο εγγυησης και επειδη εχω αρχισει και του κανω μετατροπες στην μεταδοση και πολλα αλλα που δεν μπορω να τα κανω μονος μου... Αλοιμονο αν το πηγενα μονο για λαδια σε συνεργειο...

GIXXERAKIAS
21/10/2006, 10:00
Oλα οσα λες και γω συμφωνω,οσο για το ξυσιμο και το αν μπαινει στις στροφες και μενα το gilera 125 που εχω ξυνει αλλα τι ξυνει?απο την αριστερη μερια οπως και το τ-max σου ειναι το μαμημενο το σταντ ατσι δεν ειναι?δεν ακουσα να ξυνεις δεξια στο βιντεακι στο google?ουτε και γω εχω ξυσει ποτε απο την δεξια μερια ,γιατι?γιατι απλα δεν εξεχει κατι για να ΞΥΣΕΙΣ οποτε καταλαβαινεις οτι το ξυσιμο αρσιστερα ειναι πολυ ευκολο για οποινδποτε μες απλες γνωσεις παπιου.παντα φιλικα και καλως ηρθες στο moto.gr:wave2:

suzuki_k5
21/10/2006, 10:23
To Θέμα είναι αν ξύνει?Το θέμα είναι πως μπαίνει.

harlek
21/10/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από howww
ειναι σαν να προσπαθουμε να συγκρινουμε ενα smart vs μιας οικογενιακης μεγαλης mercedes. Δηλαδη καμια σχεση...

...Καμία σχέση όντως το παπί με το μέγκα σκούτερ, όμως κι εσύ (όπως και άλλοι) έγραψες ένα κατεβατό ολόκληρο συγκρίνοντας τα ασύγκριτα!
Το τόπικ ξεκίνησε σχολιάζοντας τα μέγκα σκούτερ ως φιλοσοφία μοτοσυκλέτας. Τώρα το να παραθέτεις ραδιόφωνα, υλεκτρουδραυλικά στάντς και... βαντιλατέρ ως στοιχεία υπεροχής...Κανείς δεν αμφισβήτησε τον πλούσιο (μέχρι υπερβολής για πολλούς) εξοπλισμό των μέγκα σκούτερ.

Είναι απλό: Γουστάρει κανείς άνεση (όχι ανάρτησης!), πολυτέλεια και gadgets? Του αρέσουν τα μέγκα σκούτερ. Γουστάρει οδήγηση μηχανής? Αγοράζει μοτοσυκλέτα και συμβιβάζεται με λιγότερες ανέσεις και χλίδα. Δικαίωμα του καθενός να έχει τις προτεραιότητές του, αρκει να μην προσπαθεί να τις επιβάλλει στους άλλους.

howww
21/10/2006, 10:30
Σ'ευχαριστω. δεν ξερω για το ΤΜΑΧ αυτο βρικα σε βιντεο αυτο εβαλα.. Με το Χ9 που εχω εχει τυχει να ξυσω και την δεξια πλευρα σε καλη ασφαλτο. Σε αυτα τα μηχανακια δεν μπορεις να ξυσεις το πλαστικο... πρωτα θα βρουνε τα μεταλικα μερη απο κατω.. το θεμα ομως δεν ειναι ξυνει δεν ξυνει. τον ειδατε τον τυπο πως εμπαινε στο πρωτο βιντεο? εξετασεις εδινε ο ανθρωπος και το εβαζε τερμα κατω και ηταν και σε ξαπλωτη σταση.. εννοω δεν ειχε στηθει και τα εκανε ολα αυτα. φανταστητε να εβαζε κανονικα τα ποδια του και να στηνοτανε πως θα το εβαζε.. Παντως απο ασφαλεια στην οδηγηση πιστευω οτι ειναι ικανοποιητικη. Μπορει αλλοι να διαφωνησουνε μαζι μου παντως εγω που το ζω καθε μερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και με κρατημα και ταχυτητες και γενικα σε σχεση με ολα τα αλλα που εχω οδηγησει και θα διαφωνησω στο ποστ οτι το μεγα σκουτερ ειναι μοδα-χαζομαρα. Δεν αρχισα εγω να συγκρινω και να λεω ενα σωρο πραγματα που δεν στεκουν ουτε επιβαλλω σε κανεναν να παρει σκουτερ. οπως εγραψα και προιγουμενως εναι βλακεια αν συγκρινουμε κατι τετοιο.. ειναι σαν να συγκρινουμε smart vs mercedes και μιας και ειδα οτι το συνεχιζετε και συγκρινετε ειπα να γραπσω και γω την δικη μου συγκριση μιας και ειμαι κατοχος και παπιου και μεγα σψουτερ..

TheOneAB
21/10/2006, 17:32
ρε παιδιά....μισό μια ερώτηση και απο εμέ....να ρωτήσω λοιπόν για ποιον λόγω αναφέρετε συνεχώς όμως ένα πράγμα το αν έχετε κεράσει τσάι τρανζαλπίνους και όλα παρεμφερή(γιατί όλα όσα λέτε με on-off μηχανές τα βάζετε και τους πατάτε και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο)μηχανές τσαί????η χρήση που έχουν όλες αυτές η μηχανές της συγκεκριμένης κατηγοριάς είναι άλλη απιστευτα όμορφη και σίγουρα κανείς δεν τις παίρνει για να κοντράρει τοις κουβαδοκουραδοανωμαλίες. Αν με αυτόν τον τρόπο πρωσπαθήτε να πείσετε για την αγορά σας ε τοτε πραγματικά έχετε κάνει λάθος!:nono: η γνώμη που έχω για αυτά τα μέγα λάθη και μιλάω για τα mega δεν αλάζει δε πα να ξηλώνουν ασφαλτο στα χέρια καταληλων ανθρώπων με τους κατάληλους χειρισμούς δε πα να ταξιδεύουν με 200 να χουν 300 τελικές και πάλι για εμέ μια καλή ψευαίσθηση δίνουν και τιποτα παραπάνω. τα τροχάκια πάνε....με 160 ταξίδια...άνετα και εγώ θα με άνετος πάνω στα 2τροχα χρέπια... δε πα να όχι ξύνουν-ξυλώνουν όχι άσφαλτο άλλα βουνά όλακερα πάλι μαρκετίστικες ανωμαλίες θα μείνουν. Στα κομάτια ναι συγνώμη για τους τρόπους μου άλλα όπως αναφεράν και άλοι ιδιωκτήτες τέτοιων πραγμάτων....εδω μέσα εεεεε πως να το κανουμε ρε παιδιά και σείς δεν μπορείτε να μας πείσετε για μαλακίες!πάρτε τα χαρείτε τα πάντα όρθιοι να στε άλλα ώς εκεί. Υμαρτον ποια ο μικρός τροχος η ξαπλωτή θέση η τεσπά σίγουρα όχι σωστη θέση και 1000 άλλα όσο και να λέτε....δεν πιθουν κανένα. αύτα και ναι έχω Africa όπως είπα και παπάκι και μια παρατημένη κουράδα fuzio-spazio πως διάολο λέγετε έξω απο την πόρτα και στα @ρχιδι@ μου που και ποιος με κερν@ στο φανάρι και ναί είναι γαμάτη μηχανή για αυτό που θέλω και ναι έχει κατηγορία η οποία δεν είναι προιον κάποιας ομάδας βλαμένων μαρκετιστών. καλά νά μαστε και καλά μυαλά. τα ορθογραφικά...και αν σας βγάζουν μάτια μαζί με το ποιος και τι με κερνά...καταχωρειτε και αυτό. προτροπή πάντα για όποιους αγαπώ και ανοίγω το στόμα μου τεσπά να συμβουλεύω είναι μακρύα απο αύτα τα κουράδια. Σκωτώνει η ψευδαίεσθηση!

vassilis88
21/10/2006, 18:05
γραφετε πολλα κ δν μπορω να διαβασω...:sick:
ο TheOneAB σωστος.οσο για τα σειριακα,αυτοματα κιβωτια ,μπορει να κερδιζουν σε ταχυτητα αλλα χανουν σε αισθηση.ολα τα ζουπακαρς εχουν σειριακα οπως κ η φ1.αν μεταπηδησει αυτο κ στις μηχανες τη μαμησαμε.δεν πα να πιανουνε κ τα 500.ειπαμε οσο λιγοτερη εμπλοκη εχει ο οδηγος τοσο το χειροτερο γι αυτον.εμεις ειμαστε οι οδηγοι γι αυτο δν μας αρεσουνε τα ηλεκτρονικα,τα αβσ,τα αυτοματα κ ολοι οι περιορισμοι.

AFTER
21/10/2006, 18:15
2 μεγαλα μειονεκτηματα των scooter!
-Δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ο κινητηρας σαν φρενο
-Δεν παιρνει μπρος με σπρωξιμο

Επαναλαμβανω, πως θα αγοραζα ενα για μεσα στην πολη,ΕΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΔΙΤΡΟΧΟ, ομως επειδη το θελω μονο για την πυκνη κινηση, επιμενω στο παπι!Και τι εγινε που μου ριχνουν στα φαναρια?
Αλλωστε οι περισσοτεροι ειναι τοσο κουλαδια, που στην πρωτη στροφη/δυσκολια, παλι μπροστα τους βγαινω!

Τα λεφτα που μου περισσευουν προτιμω να τα σκαω στην μοτοσυκλετα μου, και μονο!
Τα παπια/σκουτερ ειναι εργαλεια, και δεν μπορουν να προσφερουν ευχαριστηση(σπορ οδηγηση).
Μια μοτοσυκλετα ακομα και 50cc(υπαρχουν πολλα Ιταλικα) μπορει!

tyfeonas
21/10/2006, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheOneAB
ρε παιδιά....μισό μια ερώτηση και απο εμέ....να ρωτήσω λοιπόν για ποιον λόγω αναφέρετε συνεχώς όμως ένα πράγμα το αν έχετε κεράσει τσάι τρανζαλπίνους και όλα παρεμφερή(γιατί όλα όσα λέτε με on-off μηχανές τα βάζετε και τους πατάτε και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο)μηχανές τσαί????η χρήση που έχουν όλες αυτές η μηχανές της συγκεκριμένης κατηγοριάς είναι άλλη απιστευτα όμορφη και σίγουρα κανείς δεν τις παίρνει για να κοντράρει τοις κουβαδοκουραδοανωμαλίες. Αν με αυτόν τον τρόπο πρωσπαθήτε να πείσετε για την αγορά σας ε τοτε πραγματικά έχετε κάνει λάθος!:nono: η γνώμη που έχω για αυτά τα μέγα λάθη και μιλάω για τα mega δεν αλάζει δε πα να ξηλώνουν ασφαλτο στα χέρια καταληλων ανθρώπων με τους κατάληλους χειρισμούς δε πα να ταξιδεύουν με 200 να χουν 300 τελικές και πάλι για εμέ μια καλή ψευαίσθηση δίνουν και τιποτα παραπάνω. τα τροχάκια πάνε....με 160 ταξίδια...άνετα και εγώ θα με άνετος πάνω στα 2τροχα χρέπια... δε πα να όχι ξύνουν-ξυλώνουν όχι άσφαλτο άλλα βουνά όλακερα πάλι μαρκετίστικες ανωμαλίες θα μείνουν. Στα κομάτια ναι συγνώμη για τους τρόπους μου άλλα όπως αναφεράν και άλοι ιδιωκτήτες τέτοιων πραγμάτων....εδω μέσα εεεεε πως να το κανουμε ρε παιδιά και σείς δεν μπορείτε να μας πείσετε για μαλακίες!πάρτε τα χαρείτε τα πάντα όρθιοι να στε άλλα ώς εκεί. Υμαρτον ποια ο μικρός τροχος η ξαπλωτή θέση η τεσπά σίγουρα όχι σωστη θέση και 1000 άλλα όσο και να λέτε....δεν πιθουν κανένα. αύτα και ναι έχω Africa όπως είπα και παπάκι και μια παρατημένη κουράδα fuzio-spazio πως διάολο λέγετε έξω απο την πόρτα και στα @ρχιδι@ μου που και ποιος με κερν@ στο φανάρι και ναί είναι γαμάτη μηχανή για αυτό που θέλω και ναι έχει κατηγορία η οποία δεν είναι προιον κάποιας ομάδας βλαμένων μαρκετιστών. καλά νά μαστε και καλά μυαλά. τα ορθογραφικά...και αν σας βγάζουν μάτια μαζί με το ποιος και τι με κερνά...καταχωρειτε και αυτό. προτροπή πάντα για όποιους αγαπώ και ανοίγω το στόμα μου τεσπά να συμβουλεύω είναι μακρύα απο αύτα τα κουράδια. Σκωτώνει η ψευδαίεσθηση!

πωπω :eek: φοβερα επειχηρηματα !!!!
αντι να γραψεις ολο αυτο το κατεβατο μπορουσες απλα να πεις οτι ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ
το να προσπαθεις να προκαλεσεις και να προσβαλεις ειναι το πιο ευκολο.


εγω προσωπικα παραιτουμαι της κουβεντας .

καλη συνεχεια σε ολους.

howww
21/10/2006, 18:39
ακολουθω και γω... δεν βγαζω ακρη και ηλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι σας την εχει βαρεσει με τα σκουτερς και τα συγκρινετε με παπια με on/off με street και ισως αν συνεχισω να μιλαω με κανα διαστημοπλοιο. μηπως ειναι και τελειως αχρηστα? Φιλικα παντα ειπα την γνωμη μου με παρασυρατε να μπω και γω στο τριπακι με τις συγκρισεις σας και να συγκρινω και γω και φυσικα αποχωρω. Παντως οταν δεν ξερουμε και δεν εχουμε καβαλησει δεν μιλαμε. εγω μιλισα παντα με πρωσωπικες εμπειριες και με βαση αυτα που εχω οδηγησει. Αντε καλο driving σε ολους και προσοχη στους δρομους :)

suzuki_k5
21/10/2006, 19:23
Σας αφήνω κι εγώ γιατί τα επιχειρήματά σας είναι άθλια.Μου αρέσει που έχετε άποψη ενώ δεν έχει καβαλήσει κανένας.Άιντας.Αν αυτή είναι η λογική του σωστού μηχανόβιου την πατήσαμε.Απλα δεν πρέπει να είμαστε τόσο στενόμυαλοι και να πάμε και λίγο παραπέρα.Η εξέλιξη είναι ότι καλύτερο στις μέρες μας και η τεχνολογία προχωράει.Φίλε αφού δεν έχεις οδηγήσει από τα λεγόμενα σου πάντα ούτε αυτοκίνητο,ούτε μηχανή με σειριακό γιατί λες ότι χάνετε η αίσθηση?Κάνεις μεγάλο λάθος.Πήγαινε κάνε κανένα test drive και μετά τα ξαναλέμε.Γιατί ειστε τόσο απόλυτοι ρε παιδιά.Με την λογική σας τα αυτόματα αυτοκίνητα δεν είναι αυτοκίνητα αλλά κάτι άλλο.Απλά δεν έχουν συμπλέκτη.

suzuki_k5
21/10/2006, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheOneAB
ρε παιδιά....μισό μια ερώτηση και απο εμέ....να ρωτήσω λοιπόν για ποιον λόγω αναφέρετε συνεχώς όμως ένα πράγμα το αν έχετε κεράσει τσάι τρανζαλπίνους και όλα παρεμφερή(γιατί όλα όσα λέτε με on-off μηχανές τα βάζετε και τους πατάτε και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο)μηχανές τσαί????η χρήση που έχουν όλες αυτές η μηχανές της συγκεκριμένης κατηγοριάς είναι άλλη απιστευτα όμορφη και σίγουρα κανείς δεν τις παίρνει για να κοντράρει τοις κουβαδοκουραδοανωμαλίες. Αν με αυτόν τον τρόπο πρωσπαθήτε να πείσετε για την αγορά σας ε τοτε πραγματικά έχετε κάνει λάθος!:nono: η γνώμη που έχω για αυτά τα μέγα λάθη και μιλάω για τα mega δεν αλάζει δε πα να ξηλώνουν ασφαλτο στα χέρια καταληλων ανθρώπων με τους κατάληλους χειρισμούς δε πα να ταξιδεύουν με 200 να χουν 300 τελικές και πάλι για εμέ μια καλή ψευαίσθηση δίνουν και τιποτα παραπάνω. τα τροχάκια πάνε....με 160 ταξίδια...άνετα και εγώ θα με άνετος πάνω στα 2τροχα χρέπια... δε πα να όχι ξύνουν-ξυλώνουν όχι άσφαλτο άλλα βουνά όλακερα πάλι μαρκετίστικες ανωμαλίες θα μείνουν. Στα κομάτια ναι συγνώμη για τους τρόπους μου άλλα όπως αναφεράν και άλοι ιδιωκτήτες τέτοιων πραγμάτων....εδω μέσα εεεεε πως να το κανουμε ρε παιδιά και σείς δεν μπορείτε να μας πείσετε για μαλακίες!πάρτε τα χαρείτε τα πάντα όρθιοι να στε άλλα ώς εκεί. Υμαρτον ποια ο μικρός τροχος η ξαπλωτή θέση η τεσπά σίγουρα όχι σωστη θέση και 1000 άλλα όσο και να λέτε....δεν πιθουν κανένα. αύτα και ναι έχω Africa όπως είπα και παπάκι και μια παρατημένη κουράδα fuzio-spazio πως διάολο λέγετε έξω απο την πόρτα και στα @ρχιδι@ μου που και ποιος με κερν@ στο φανάρι και ναί είναι γαμάτη μηχανή για αυτό που θέλω και ναι έχει κατηγορία η οποία δεν είναι προιον κάποιας ομάδας βλαμένων μαρκετιστών. καλά νά μαστε και καλά μυαλά. τα ορθογραφικά...και αν σας βγάζουν μάτια μαζί με το ποιος και τι με κερνά...καταχωρειτε και αυτό. προτροπή πάντα για όποιους αγαπώ και ανοίγω το στόμα μου τεσπά να συμβουλεύω είναι μακρύα απο αύτα τα κουράδια. Σκωτώνει η ψευδαίεσθηση!


Χρησιμοοποιώ τα λόγια του Γιώργου Γιαγιά Αρούδα από μια άλλη συζήτηση και κλείνω εδώ.


μοτοσυκλετα ειναι καθε μηχανοκηνητο διτροχο οχημα που μπορει να ικανοποιησει της επιθυμιες σου, απο το να σε παει ευκολα στην δουλια σου μεχρη να ταξηδεψεις με ανεση με το αγαπημενο σου προσοπο η με τους φιλους σου οπου επιθημεις και να σου προσφερει ευχαριστες στιγμες δεν παιζη ρολο το αν εχει 12 η 18 η 20 ινζων τροχους η αν εχει ταχητητες η ειναι αυτοματο. η τεχνολογια πανω στην μοτο προχωρα προς το να εχει η μοτο ενα φρενο και μονο γκαζι να ειναι αυτοματα τα σασμαν και το μελον αυτο ειναι κοντα μας. ειδη η γιαμαχα το fjr 1300 το εχει χωρεις σημπλεκτη για το 2006 και ακολουθη συντομα απο αλλη εταιρια το φρενο να ειναι μονο στο ποδι και να φρεναρει η μοτο ετσι και τους δυο τροχους.

suzuki_k5
21/10/2006, 19:40
-Δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ο κινητηρας σαν φρενο


Βγήκαν και ημιαυτόματα.Κατεβάζεις από τρίτη σε δευτέρα και φρενάρεις.Πλέον θα εξοπλιστουν όλα.



Άντε γειαααααααααα.

Παιδιά προσοχή στπυς δρόμους και πάντα όρθιοι.

AFTER
21/10/2006, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5
Βγήκαν και ημιαυτόματα.Κατεβάζεις από τρίτη σε δευτέρα και φρενάρεις.Πλέον θα εξοπλιστουν όλα.



Άντε γειαααααααααα.


Ξερω οτι το burgman 650 εχει ταχυτητες στο χερι χωρις συμπλεκτη(με πληκτρα), αλλα δεν ηξερα οτι φρεναρει ο κινητηρας!
Βεβαια ετσι παυει να ειναι αυτοματο.Τεσπα

suzuki_k5
21/10/2006, 19:56
όχι απλα φρενάρει,γονατίζει.

AFTER
21/10/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5
όχι απλα φρενάρει,γονατίζει.

Με βαση οτι ειναι και πισωβαρο, σιγουρα θα το κανει!
Καλο αυτο.

suzuki_k5
21/10/2006, 20:06
Δεν είναι καθόλου πισωβαρο φιλαράκο μου.Η κατανομή του είναι σχεδόν 50\50 όπως και τα περισσότερα μεγάλα.;)

Για την ακρίβια
48.5 μπροστά 51,5 πίσω

TheOneAB
22/10/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyfeonas
πωπω :eek: φοβερα επειχηρηματα !!!!
αντι να γραψεις ολο αυτο το κατεβατο μπορουσες απλα να πεις οτι ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ
το να προσπαθεις να προκαλεσεις και να προσβαλεις ειναι το πιο ευκολο.


εγω προσωπικα παραιτουμαι της κουβεντας .

καλη συνεχεια σε ολους.
Οπως είπα ζητώ συγνώμη αν προσέβαλα που δεν το έκανα αλλά...όπως θα πρεπε να κάνετε και σεις που προσπαθήτε να πείσετε ότι τα...αυτά σας τεσπα είναι γρήγορα γιατι πατάνε στα φανάρια transalp κλπκλπ και έχουν δύναμη και ταξιδεύουν με...όσα τεσπά. το forum είναι ελεύθερο και αναφέρω απόψη πρωσοπική και μόνο. το ότι τα θεορούσα και τα θεωρώ επικινδυνα δεν αλάζει. άλλη ήταν η αποστολή τους και....τεσπά όπως ανάφερα άλλο γίνανε που κατε εμε είναι λάθος. Το fjr 1300 είναι μηχανή τουρισμού και ποτέ μα ποτέ δεν το εντάσω σε κατηγορία mega....με την συγκεκριμένη τεχνολογία σε μηχανές (σειριακά κιβώτια,η εν λόγω μηχανή δίνετε και δίχως σειριακό)είμαι επίσης αντίθετος καθώς θέλουν και αντίστοιχους εγκεφάλους να μην αφήνουν να λειτουργεί το κουμπακι εσφαλμένα)πηγαίνεις με όσα πηγαίνεις και απο λάθος....πατάς κανα 2-3 φορές το - τι γίνετε...
Επίσης ναι κατατάσονται στοις μοτο αλλά για εμέ και πάλι κακός. Ο μικρός ό τροχός απο νόμους φυσικής ότι και να κάνεις στην ανάρτηση παραμένει κάποιον ορισμένων δυνατοτήτων.....τέσπα απόψεις και αν θέλετε ήταν η γνώμη μου άλλα όπως δεν κόβω του εναντίων ζητώ επιθημώ να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις μην ξαναναφέρει κανείς να έλεγα μόνο την άποψη μου όταν έσυ και κανα 2 άλλοι μου λέτε για το τσαι που κερνάτε τους on-offαδες στα φανάρια και άλλα τέτοια ευτράπελα

TheOneAB
22/10/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
γραφετε πολλα κ δν μπορω να διαβασω...:sick:
ο TheOneAB σωστος.οσο για τα σειριακα,αυτοματα κιβωτια ,μπορει να κερδιζουν σε ταχυτητα αλλα χανουν σε αισθηση.ολα τα ζουπακαρς εχουν σειριακα οπως κ η φ1.αν μεταπηδησει αυτο κ στις μηχανες τη μαμησαμε.δεν πα να πιανουνε κ τα 500.ειπαμε οσο λιγοτερη εμπλοκη εχει ο οδηγος τοσο το χειροτερο γι αυτον.εμεις ειμαστε οι οδηγοι γι αυτο δν μας αρεσουνε τα ηλεκτρονικα,τα αβσ,τα αυτοματα κ ολοι οι περιορισμοι. Βασσίλη σωστά τα λές για εμπλοκή όδηγου αλλά σίγουρα abs και ψεκασμός....γενικά δεν καταρήπτω τεχνολογία ηλεκτρονικώς είμαι άλλωστε αλλά....πάντα με μέτρο.:wave2: :wave2: :wave2:

GIXXERAKIAS
22/10/2006, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ξερω οτι το burgman 650 εχει ταχυτητες στο χερι χωρις συμπλεκτη(με πληκτρα), αλλα δεν ηξερα οτι φρεναρει ο κινητηρας!
Βεβαια ετσι παυει να ειναι αυτοματο.Τεσπα Αφτερ και το δικο μου φρεναρει με το μοτερ του και εχω glera runner 125 και φρεναρει πολυ καλα μαλιστα το εχω συζητησει με φιλο κολλημενο με το ιννοβα του και το οδηγησε αφησε γκαζι και....:eyepop: :eyepop: εμεινε μλκς!!αντε μετα να δεις που δεν μου το εδινε πισω να το οδηγησω εγω?μου εδωσε την μπαχατελα το ιννοβα(σορυ αλλα αν οδηγησετε σκουτερ ετσι θα βλεπετε το παπι σας μετα!)τι να το κανω με 17ρες ζαντες καθε μηνα ακτινολογηση(καλα ο φιλος μου ειναι μλκς ολες τις λακουβες σημαδευει:D )και να μου φευγουν τα σφραγισματα καθε φορα που πεφτω σε λακουβα,ασε το αλλο πανω απο 15λεπτα πανω στο παπι και σηκωνεσαι με ενα κ@λο λες σε εχουν μαμησει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Το μονο ελλατωμα που βρισκω στο σκουτερ μου ειναι τα ακριβα σερβις τα οποια θα τα κανω μονος μου αφου ληξει η εγγυηση και θα πηγαινω μονο για αλλαγη ιμαντα σε εξιουσιοδοτημενο.αυτα:wave2:

smirnof
22/10/2006, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
2 μεγαλα μειονεκτηματα των scooter!
-Δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ο κινητηρας σαν φρενο
-Δεν παιρνει μπρος με σπρωξιμο

Επαναλαμβανω, πως θα αγοραζα ενα για μεσα στην πολη,ΕΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΔΙΤΡΟΧΟ, ομως επειδη το θελω μονο για την πυκνη κινηση, επιμενω στο παπι!Και τι εγινε που μου ριχνουν στα φαναρια?
Αλλωστε οι περισσοτεροι ειναι τοσο κουλαδια, που στην πρωτη στροφη/δυσκολια, παλι μπροστα τους βγαινω!

Τα λεφτα που μου περισσευουν προτιμω να τα σκαω στην μοτοσυκλετα μου, και μονο!
Τα παπια/σκουτερ ειναι εργαλεια, και δεν μπορουν να προσφερουν ευχαριστηση(σπορ οδηγηση).
Μια μοτοσυκλετα ακομα και 50cc(υπαρχουν πολλα Ιταλικα) μπορει!

1ον Αφού θα έπαιρνες κι εσύ σκούτερ, θα γινόσουν κι εσύ ένας μοντέρνος χαζός... Αναιρείς τον τίτλο του ποστ σου.

2ον Εσύ ταυτίζεις την ευχαρίστηση με την σπορ οδήγηση. Για κάποιους άλλους η ευχαρίστηση μπορεί ταυτίζεται με κάτι άλλο. Γι΄αυτό σου λέω ότι το θέμα είναι υποκειμενικό και ότι η αγορά μιας μοτοσυκλέτας εξαρτάται από το τι ζητάει ο καθένας. Σημασία έχει να γουστάρεις αυτό που καβαλάς και να είσαι σωστός οδηγός.

AFTER
22/10/2006, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αφτερ και το δικο μου φρεναρει με το μοτερ του και εχω glera runner 125 και φρεναρει πολυ καλα μαλιστα το εχω συζητησει με φιλο κολλημενο με το ιννοβα του και το οδηγησε αφησε γκαζι και....:eyepop: :eyepop: εμεινε μλκς!!αντε μετα να δεις που δεν μου το εδινε πισω να το οδηγησω εγω?μου εδωσε την μπαχατελα το ιννοβα(σορυ αλλα αν οδηγησετε σκουτερ ετσι θα βλεπετε το παπι σας μετα!)τι να το κανω με 17ρες ζαντες καθε μηνα ακτινολογηση(καλα ο φιλος μου ειναι μλκς ολες τις λακουβες σημαδευει:D )και να μου φευγουν τα σφραγισματα καθε φορα που πεφτω σε λακουβα,ασε το αλλο πανω απο 15λεπτα πανω στο παπι και σηκωνεσαι με ενα κ@λο λες σε εχουν μαμησει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Το μονο ελλατωμα που βρισκω στο σκουτερ μου ειναι τα ακριβα σερβις τα οποια θα τα κανω μονος μου αφου ληξει η εγγυηση και θα πηγαινω μονο για αλλαγη ιμαντα σε εξιουσιοδοτημενο.αυτα:wave2:

Βασικα το παπι που πηρα εχει ζαντες με μπρατσα, οποτε αντε γεια ακτινολογηση.
Στις λακουβες, ακομα και δικαβαλο, μια χαρα ειμαι, βλεπεις δεν πηρα Innova, αλλα το kristar, με αναρτησεις κορυφαιες για παπι.
Και η σελα του μια χαρα ειναι, εγραψα και 100χλμ σε μια μερα μεσα στην πολη, και δεν καταλαβα τιποτα

Οπως ξαναειπα, φυσικα και ενα scooter ειναι πιο γρηγορο σε επιταγχυνσεις(και τα >125 και σε τελικες), αλλα ειναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ σε συντηρηση και καινε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα διπλασια!
Προτιμω οτι περισσευει να τα ριχνω στο τεποζιτο του Ζ.

Για ΕΝΑ οχημα σε αναλογη χρηση, θα επελεγα και εγω scooter, αλλα προτιμω να τα σκαω ΜΟΝΟ για την μοτοσυκλετα μου, και να δινω ενα μηδαμινο ποσο για χρηση του παπιου μεσα στην πολη.
Και επανερχομαι σε αυτο που εγραψα πριν, την χρηση σε ΠΥΚΝΗ κινηση, που και παλι πιστευω οτι δεν εχει αντιπαλο το παπι

GIXXERAKIAS
22/10/2006, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Βασικα το παπι που πηρα εχει ζαντες με μπρατσα, οποτε αντε γεια ακτινολογηση.
Στις λακουβες, ακομα και δικαβαλο, μια χαρα ειμαι, βλεπεις δεν πηρα Innova, αλλα το kristar, με αναρτησεις κορυφαιες για παπι.
Και η σελα του μια χαρα ειναι, εγραψα και 100χλμ σε μια μερα μεσα στην πολη, και δεν καταλαβα τιποτα

Οπως ξαναειπα, φυσικα και ενα scooter ειναι πιο γρηγορο σε επιταγχυνσεις(και τα >125 και σε τελικες), αλλα ειναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ σε συντηρηση και καινε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα διπλασια!
Προτιμω οτι περισσευει να τα ριχνω στο τεποζιτο του Ζ.

Για ΕΝΑ οχημα σε αναλογη χρηση, θα επελεγα και εγω scooter, αλλα προτιμω να τα σκαω ΜΟΝΟ για την μοτοσυκλετα μου, και να δινω ενα μηδαμινο ποσο για χρηση του παπιου μεσα στην πολη.
Και επανερχομαι σε αυτο που εγραψα πριν, την χρηση σε ΠΥΚΝΗ κινηση, που και παλι πιστευω οτι δεν εχει αντιπαλο το παπι δεν με εχεις πετυχει ακομα στο δρομο με το σκουτερ για αυτο τυα λες αυτα για την κινηση:p :p :p εχω πει πιο πανω οντως ειναι πιο ακριβα στην συντηρηση αλλα γιατην βερνζινη βγαζω 260χιλ με ενα γεμισμα 8ευρω και ο κολλητος 130 με 4ευρω το ιδιο δεν ειναι με το παπι?:look: μην το πεις πουθεν μεταξυ μας το σκουτερ μου το πληρωνει η εταιρεια (σερβις,ασφαλεια,βενζινες)για αυτο το λογο το επελεξα σαν το μεταφορικο μου μεσο εν ωρα εργασιας(βλεπε εξωτερικες εργασιες),αν τυχει ποτε και φυγω απο την εταιρεια και παω σε δουλεια που δεν χρειαζεται μηχανακι για τη νδουλεια(γραφειο πχ)εχω και την μηχανουλα μου για γρηγορη μετακινηση στην εργασια μου:wave2:

el_hymador
22/10/2006, 23:52
Ενταξει , και εγω πανω κατω αυτα πιστευω , αλλα μετα απο ενα περιστατικο που μου συνεβη στην παραλιακη με ενα Τ-ΜΑΧ τουμπανιασμενο ενος Ιταλου (υπαρχει και σχετικο ποστ , αλλα βαριεμαι να ψαξω) , τα ειδα με διαφορετικο ματι.Μετα οδηγησα και ενα NEXUS ...ε δεν ειναι και εντελως ξενερωτα τα scooters ..ειδικα to T-MAX παει σαν 650 on-off και εισαι ξαπλα , δεν βρεχεσαι , ανετοτατος ...μια χαρα ειναι! Σιγουρα δεν θα εδινα 9000+ ευρω για να το αγορασω , αλλα ξενερωτο και μοδατο δεν θα το χαρακτηριζα ποτε (πλεον...)

Συμφωνω και εγω οτι το απολυτο οχημα για την πολη ειναι το παπι.Μπορει τα scooters να ειναι πιο ανετα και να προσφερουν χωρους και καλυψη απο νερα/αερα , αλλα το ζητουμενο -προσωπικα- για ενα οχημα που θα αναλλαβει τον ρολο του καθημερινου μουλαριου ειναι κυριως η οικονομια...
ασε που το scooters ειναι τοσο κυριλε και στυλατα πλεον που πραγματικα δεν σου παει καρδια να δεις κανενα πλαστικο σπασμενο η γρατζουνισμενο απο την μαχη στους δρομους της πολης.

AFTER
23/10/2006, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

ασε που το scooters ειναι τοσο κυριλε και στυλατα πλεον που πραγματικα δεν σου παει καρδια να δεις κανενα πλαστικο σπασμενο η γρατζουνισμενο απο την μαχη στους δρομους της πολης.

Aυτος ειναι και ο λογος που επελεξα παπι, και οχι την μηχανη μου(εκτος του κοστους) για καθημερινη μουλαροχρηση
Οχι πως δεν θα με πειραξει να το βρω ξαπλα, αλλα αν εινα scooter σιγουρα θα εκλεγα πιο πολυ

TheOneAB
24/10/2006, 11:21
δεν είχα δει και τις τιμές μερικών απο αυτών....έριξα κατι βλέφαρα...παιδιά είναι πραγματικα ακριβα!!!!!μερικά ξεπερνούν και τα 10000!!!!

stefanos
24/10/2006, 13:55
Υπάρχουν ορισμένοι μύθοι τους οποίους τους τρώμε εύκολα γιατί έρχονται απο παλιά απο ανθρώπους που σεβόμασταν οταν ήμασταν μικροί και άμυαλοι.
Ενας απο αυτούς είναι ο "μυθος του αυτόματου"
Το "αυτόματο" κάποτε ήταν κακό γιατί ήταν Αμερικάνικο αυτοκίνητο με 3 ταχύτητες που δεν κλείδωνε ποτέ και ώς εκ τούτου πατινάριζε συνέχεια μέχρι την τελική του καταναλώνοντας γαλόνια βενζίνης και απο επιδόσεις με 3 ταχύτητες τι να φτουρίσεις όταν τα πιο απλά χειροκίνητα ήταν 4ρια.
Κακό λοιπόν δικαιολογημένα.
Στις μηχανές "αυτόματο" ήταν το garelli του μπάρμπα με τις 2 ταχύτητες που έτρωγε σκόνη απο οποιοδήποτε μαμά C50 και κατά τα άλλα ήταν ποδήλατο.
Κακό και αυτό λοιπόν.
Οι παλιοί λοιπόν οταν τα συζητάγανε αυτά στις καφετέριες ξέρανε τι λέγανε και καλά κάνατε και τους ακούγατε με το στόμα ανοιχτό.
Τώρα όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει και μάλιστα πολύ.
Υπάρχουν και αυτόματα 7άρια στα τουτού που δεν έχουν στόχο την ευκολία μόνο αλλά και τις επιδόσεις και την οικονομία.
Ενώ τα σκουτερ πλέον δεν έχουν καν ταχύτητες.
Το κιβώτιο μεταβάλει την σχέση μετάδοσης συνέχεια ανάμεσα σε 2 ακραίες τιμές.
Τι καλύτερο.
Ξεφύγαμε απο τις 5-6 σχέσεις και πήγαμε στις άπειρες.
Το μόνο όριο αυτής της τεχνολογίας είναι η ιπποδύναμη που μπορεί να διαχειριστεί.
Οταν με το καλό προχωρήσουμε και εκεί, απλά σκευτείτε το busa αυτόματο με συνεχώς μεταβαλόμενη σχέση μετάδοσης, και δυνατότητα επιλογής προγραμματος.

:eyepop:

byron
24/10/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Ενώ τα σκουτερ πλέον δεν έχουν καν ταχύτητες.
Το κιβώτιο μεταβάλει την σχέση μετάδοσης συνέχεια ανάμεσα σε 2 ακραίες τιμές.
Τι καλύτερο.
Ξεφύγαμε απο τις 5-6 σχέσεις και πήγαμε στις άπειρες.
Το μόνο όριο αυτής της τεχνολογίας είναι η ιπποδύναμη που μπορεί να διαχειριστεί.
Οταν με το καλό προχωρήσουμε και εκεί, απλά σκευτείτε το busa αυτόματο με συνεχώς μεταβαλόμενη σχέση μετάδοσης, και δυνατότητα επιλογής προγραμματος.

:eyepop:

Μέσα είσαι. Aprilia 850 automatic engine.

he project is nearing completion and will appear badged as an Aprilia 850 SportGear Auto in the Summer of next year, priced at around £5,250. We'll give you more details as we get them, which should be during the Milan Bike Show next month.


66478

TheOneAB
24/10/2006, 14:24
Στέφανε μια χαρά τα λές και κάπως έτσι είναι άλλωστε έχω δηλώσει ότι η τεχνολογία προχωρά απο την άλλη ναι σε φρένα (και πάλι....abs και χώμα....δεν πάνε μαζί)ναι σε λειτουργία κινητήρα(ψεκασμός)και όόόόλα τα άλλα μα στο αυτόματο ρε αγορίνα δεν έχω πιστει ότι είναι καλό η η τεχνολογία έχει βγαλεί τόσο καλούς σκεπτώμενους ηλεκτρονικούς εγκεφάλους που...τεσπα άποψη είναι σίγουρα όπως και οι λόγοι που με ωθούν σε αυτή μα 100% το τροχάκι δεν είναι μέλλον και πρέπει κάποια στιγμή να το καταργήσουν το άτιμο, στην μηχανή ναι θέλουν να βγάλουν σειριακά...μπορεί να μην τιμήσω εγώ αλλά αυριο μεθαύριο στο γιο μου σίγουρα θα τον ωθήσω να δοκιμάσει θα χει περάσει αρκετος καιρός οπώτε θα χει οριμάσει σαν τεχνολογία. σίγουρα όμως η όσο το δυνατό μικρότερη συμμετοχή του οδηγού χάνει κάτι απο την μαγεία τεσπά άλλη κουβέντα για αλλού. Στην ερώτηση του after πιστεύω ότι ο καθένας απάντησε αυτά που πιστεύει. όρθιοι όλοι και ταξιδιάριδες ναμαστε.

675
24/10/2006, 23:50
ποτε μ δεν τα πηγαινα τα scooters....

για πολλους λογους....

το πιο ασφαλες, οικονομικο, αποδοτικο μεσο μετακινησης στην πολη ειναι το παπι....

τα scooters ειναι μονο για τις ξανθιες που αδυνατουν ν αλλαξουν 3-4 ταχυτητες!!!

:rotflmao: :rotflmao: :wave2: