PDA

View Full Version : Πόσο ασφαλείς νιώθουμε?



H.A.Balafoutre
18/10/2006, 01:12
Σήμερα είχα αρκετή δουλειά. Κάθησα μέχρι αργά στο γραφείο. Κάποιες φορές το συνηθίζω να κάθομαι λίγο παραπάνω στο γραφείο και έτσι δεν πατάω σπίτι αρκετές ώρες.

Σήμερα λοιπόν, γύρισα κατά τις 24:00. Βλέπω κάτω στης είσοδο την κλειδαριά να είναι το στέλεχός της λίγο πιο μέσα από το αλουμίνιο της πόρτας της πολυκατοικίας, 6 όροφη. Λέω ΟΚ. πάω στον 6ο όπου μένω και κάνω να ανοίξω. :eyepop: :eyepop: :eyepop: Πού είναι η κλειδαριά ρε παιδιά:confused: :confused: :confused: Πως θα μπω μέσα:confused: Κατευθείαν τηλέφωνο στην αστυνομία.

Η πόρτα πάντα είναι κλειδωμένη όταν φεύγω. Και τα παράθυρα πάντα κλειστά. Αλλά η ποιότητα της πόρτας και της κλειδαριάς είναι τέτοια που τους ήταν πανεύκολο όπως μου εξήγησε η ασφάλεια.

Μπαίνω από το μπαλκόνι του γείτονα στο δικό μου. Ταράχθηκε ο άνθρωπος. Κι αυτός στην δουλειά του ήταν και δεν άκουσε τίποτα. Σηκώνει ο ασφαλίτης ένα παντζούρι, κι αυτά τα παντζούρια ψεύτικα λες και είναι και βλέπει μέσα με τον φακό.

ΜΟυ λέει, "Είχες αφήσει ανοιχτά τα ντουλάπια στο σαλόνι?"

Όχι του λέω, "έ τότε μπήκαν μέσα".:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Τελικά μπήκα στο σπίτι μου σαν κλέφτης. Από την διαρηγμένη πια πόρτα, αφού ήταν άχρηστη η κλειραριά, με μια ταυτότητα. Από μέσα έμεινε η κλειδαριά αλλά όλο σβούρα κάνει το κλειδί και φυσικά δεν κλειδώνει.


Το σπίτι ανάστατο, ανοιγμένα όλα τα ντουλάπια και τα σιρτάρια με τα ρούχα μας και τα φο-μπιζού της λεγάμενης πεταμένα πέρα δόθε. Και τότε έπαθα το σοκ.:eyepop: Τα δερμάτινα μου! Η στολή μου, τα γάντια, οι μπότες, το κράνος? 2000ευρά είναι αυτά. Όλα ήταν στη θέση τους. ΕΥΤΥΧΩΣ. Και ο υπολογιστής άθικτος στο screen saver του. Σκεφτείτε μόνον να άφηνα και τα 2α κλειδιά από τη μοτοσικλέτα και τις κλειδαριές στο σπίτι τι είχα να πάθω αργότερα. Πάλι καλά που από την πρώτη στιγμή τα είχα βάλει σε καρασφαλές μέρος, εκτός σπιτιού και γραφείου. Από ότι μου είπαν οι της ασφάλειας, πρέπει να έγινε μεσημέρι ή απόγευμα όταν οι περισσότεροι ένοικοι έλειπαν για να μην ακουστούν. Πέρα από το ότι έχουμε και αστυνομικό ένοικο στην πολυκατοικία. Αλλά μου λένε, πως μάλλον ξεκίνησαν από πάνω, χτύπησαν το κουδούνι και αφού δεν άνοιξε κανείς την έκαναν τη δουλειά.

Έτσι λοιπόν, όσοι από εσάς αφήνετε τα 2α κλειδιά κάπου στο σπίτι να έχετε υπόψιν σας πως ψάχνουν παντού. Ίσως άν άφηνα λίγα λεφτά 20-40ευρά κάπου στο σπίτι να ήταν καλύτερα και να έφευγαν. Αλλά ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα χτυπούσαν εμένα. Διότι πρακτικά στο σπίτι δεν έχω τίποτα αξίας εκτός από τα ρούχα, που δεν πήραν τίποτα (ούτε την Phillishave πήραν) και τα φο-μπιζού της λεγάμενης.;) Τα καλά τα φοράει πάνω τηςςςςςς......;)

Περιέργως πως, δεν νιώθω πως παραβίασαν το χώρο μου. Στο ενοίκιο είμαι. Και έχω μια τακτική όπως τα κομάντα....χαχαχαχα, όχι περιττά πράγματα και σχεδόν τίποτα αξίας, διότι ανα 5ετεία έχει μετακόμιση οπότε....δεν λέει. Μόνον τα απαραίτητα. Είμαι γενικά ολιγαρκής.

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το πόστ αξίζει να υπάρχει, αλλά καμιά φορά άλλα προστατεύεις και άλλα χάνεις εκεί που δεν το περιμένεις. Καλό είναι γενικά να είμαστε υποψιασμένοι έστω κι αν κάτι μπορεί να είναι ασήμαντο εκ πρώτης όψεως όπως την άλλη φορά κάπου στην Πάτρα αν δεν κάνω λάθος με ένα αυτοκίνητο. Δεν το έχω ξεχάσει εκείνο το γεγονός.

Κάτι τέτοια όσο και να μην τα παίρνω σοβαρά εκ πρώτης, αργότερα αποτυπώνοντε ανεξήτηλα στο μυαλό. Και φυσικά άντε να κοιμηθώ τώρα.:uplate:

lampros_fazer
18/10/2006, 01:30
:eyepop: :eyepop:

Τι λες ρε μλκ..Απ'ότι κατάλαβα δεν πήραν τίποτα..(; ) Πάλι καλά..

Όσο για τα δερματινα κλπ τους είναι άχρηστα..Ίσως δεν ξέρουν την αξία τους,αλλά και να την ξέρουν τι να τα κάνουν,να τα βάλουν αγγελία..;;Λεφτά και κοσμήματα ψάχνουν συνήθως..

Βεβαίως και αξίζει να υπάρχει το ποστ..:winka: Και εγώ τα 2α κλειδιά τα έχω εκτός σπιτιού σε ασφαλές μέρος..Αλλά όχι για το λόγο που ανφέρεις (δεν το'χα σκεφτεί..)...αλλά για να μην τα χάσω..

Σε κανέναν να μη συμβεί ανάλογο περιστατικό..!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

749R
18/10/2006, 01:35
Παλι καλα που δε σου βουτηξαν τη φορμα και το κρανος... Τυχερος μεσα στην ατυχια σου:smilea:
Οσο για την ερωτηση που θετεις ενα θα σου πω: Οταν οι γονεις μου ηρθαν στο σπιτι που ζουμε σημερα πριν 23 χρονια κοιμοντουσαν τα καλοκαιρια στη βεραντα μας (1ος οροφος) με ολα τα παραθυρα ορθανοιχτα και χωρις τον παραμικρο φοβο! Σημερα κοιμομαστε ολοι μεσα με παντζουρια-παραθυρα κλειδωμενα το βραδυ χειμωνα/καλοκαιρι και ειλικρινα δε νιωθω και μεγαλη ασφαλεια... Και δε μενω Πατησια... Κατι ολα αυτα που ακους καθημερινα σχεδον,κατι οτι εχουν προσπαθησει να "μπουν" στο σπιτι μου,με εχει κανει λιγο ανασφαλη αυτη η κατασταση!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
18/10/2006, 01:41
:eyepop: :eyepop:

οχι ρε μαν!!!!

γαμησετα ειναι απο αυτα που λες οτι συμβαινουν παντα στους "αλλους" ......αλλα καμια φορα ερχονται τοσο κοντα!!!

κ παλι φακ!

αποτι καταλαβα ομως εισουν "τυχερος"
δεν πηραν κατι αξιολογο .......οπως λες!!!

ποτε ξανα κ διπλοκλειδωνε!!


:wave2:

cityfly
18/10/2006, 10:02
τυχερός μες την ατυχία σου μάλλον

ίσως να μην έψαχναν για πράγματα αλλά για κάτι άλλο π.χ. διαβατήρια ή ταυτότητες

και μας μια φορά μας είχαν ανοίξει και δεν πήραν σχεδόν τίποτα και η αστυνομία μας είπε ότι μάλλον έψαχναν για διαβατήρια

H.A.Balafoutre
19/10/2006, 21:55
Ευχαριστώ ρε παιδιά.

Πήγα στην ασφάλεια, κατέθεσα μύνηση κατ'αγνώστων και δήλωσα τι μου έκλαψαν. Τελικά, κάτι πήραν. Κάτι ασημένια σταυρουδάκια, βραχιόλια της κοπελιάς μου, αλλά γενικά όχι τρελής αξίας. Είχα και έναν φίλο μου στην σήμανση, έναν άλλον αξιωματικό και με καθ'ησύχασαν.


Είχαν πει πως περιμένουν κι άλλα παρόμοιαπεριστατικά και τελικά έγιναν κι αλλού. Ά ξέχασα να πω πω οι διαρρήκτες άφησαν κι ένα 6 χαραγμένο στον τοίχο δίπλα στην πόρτα μου.


Μίλησα και με τον ιδιοκτήτη και ήταν πολύ δεκτικός να βάλει πόρτα ασφαλείας.

Τέσπα. Μακάρι να μην ξαναέχω τίποτα παρόμοια περιστατικά. Εύχομαι το ίδιο και για σας.

soundstorm
20/10/2006, 08:30
Αυτα βλεπω και δεν το κουναω απο το νησακι μου.Που φτασαμε.Το σπιτι σου,αυτο που ουτε η αστυνομια δεν εχει δικαιομα να μπει,να στο σηκωνει το καθε κοπροσκυλο.

Nikoskazer2000
20/10/2006, 23:16
Υπάρχουν κάτι κλειδαριές ασφαλείας τύπου "τρίαινα" που απ' οσο λέγεται είναι οτι πιο τελευταίο υπάρχει στην οικιακή ασφάλεια αλλα είναι και λιγάκι ακριβές (90ευρώ με 3 κλειδιά :a021: :bawl: ). Μετά απ' αυτά που διάβασα το σκέφτομαι σοβαρά να βάλω κι' εγω στο δικό μου σπίτι. :look:

antonis21
22/10/2006, 10:03
90 ε και το σκεφτεσε φιλε μου? Σε τετοιες περιπτωσεις δεν μετρανε τα λεφτα εμεις μαζευουμε λεφτα τωρα για ασφαλειας πορτα 700 ε θελει εναν μισθο ολοκληρο.. Συμβουλη αν εχετε πραγματα αξιας στο σπιτι σας καλο θα ητανε να το ασφαλησε δεν κοστιζουν παρα πολυ οι ασφαλεις αυτες και καλο θα ητανε να υπαρχει και ασφαλεια πυρος ποτε δεν ξερεις.. Και αμα μπορειτε ασφαλιστε τις μηχανες απο ολικη κλοπη τις σηκωνουν σε λεπτα μεσα.. Δουλευουμε για να πληρωνουμε δανεια οτε δεη ενοικια ασφαλειες κτλ.. Τι να κανεις...

soundstorm
22/10/2006, 12:09
Παιδια ακουσα κατι και εμεινα μαλ....ς.Κλεψανε απο ενα παλικαρι την πισω κλειδαρια απο το χτ,αυτη την κλειδαρια που ειναι για το κρανος.Δεν εδωσε ιδιαιτερη σημασια και με την επομενη μερα ελειπε ολοκληρη η μηχανη.Εβγαλαν αντικλειδι κ σαν κυριοι πηραν το μηχανακι.Αν ειναι δυνατον.

alximistis
22/10/2006, 12:17
Φιλαράκι τυχερός μέσα στην ατυχία σου... δεν σου πήραν πραγματικά τίποτα.
Έπεσες μάλλον σε εντελώς άσχετους! Το ότι δεν πήραν τουλάχιστον το Pc λέει πολλά.
ή φοβόντουσαν να τον κουβαλήσουν που τους κάνει όντως άσχετους ή δεν ήξεραν που να τον πουλήσουν που είναι το ίδιο πράγμα.
Αυτό το 6 όμως... τι σκατά ήταν; Ρώτησες την ασφάλεια γι' αυτό;

ΥΓ υπάρχει ακόμα μία εκδοχή. Κάτι να άκουσαν και να τους φόβισε οπότε την έκαναν τρέχοντας...

o_gavros
22/10/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

Αυτό το 6 όμως... τι σκατά ήταν; Ρώτησες την ασφάλεια γι' αυτό;


Χωρίς να ξέρω ή να είμαι σίγουρος,παίζει να ήταν σημάδι αναγνώρισης για τους κλέφτες.
Πριν πολλά χρόνια,στην πολυκατοικία που μένω είχαμε φωνάξει την αστυνομία γιατί είχαμε παρατηρήσει ότι πολλά σπίτια είχαν "σταμπαριστεί" με κάποιο σημάδι δίπλα απο το κουδούνι συνήθως.οι αστυνομοι μας είπαν να προσεχουμε και να κλειδώνουμε (τι άλλο να πουν ).
τελικά το πέσιμο δεν έγινε ποτέ,αλλά σκεφτείτε το λιγο.μια ολόκληρη πολυκατοικία μαρκαρισμένη για ληστεία!!!


Φίλε τυχερός ήσουν.αφού δεν πήραν τίποτα,δες το σαν αφυπνιση για να έχεις το νου σου παραπάνω.

lamogio
22/10/2006, 14:50
Μικρές συμβουλές για να προλάβουμε ο,τι μπορούμε.
(Οι συμβουλές προέρχονται από «ειδικό», γιαυτό δώστε βάση).

Τα μάτια σας 14 στα κουδούνια.

Να ελέγχετε τακτικά τα κουδούνια της κεντρικής εισόδου αν μένετε σε πολυκατοικία.
Σημάδια ύποπτα είναι :
1. Δίπλα στο κουδούνι υπάρχουν άγνωστα σύμβολα χαραγμένα ή γραμμένα.
2. Δίπλα στο κουδούνι υπάρχουν αριθμοί ή γράμματα.
3. Δίπλα στο κουδούνι υπάρχουν σημάδια ή τελείες με μαρκαδόρο ή μολύβι.
4. Δίπλα στο κουδούνι υπάρχουν κολλημένα μικρά αυτοκόλλητα σαν διαφημιστικά.
5. Γενικά κάτι που δεν το βάλατε εσείς και δεν υπήρχε πριν.

Τα σύμβολα, οι αριθμοί, τα σημάδια κλπ είναι συνθηματικά που δίνουν στους κλέφτες πληροφορίες για το κάθε διαμέρισμα, όπως:
1. Πότε είναι κάποιος στο σπίτι.
2. Ποιες ώρες δεν είναι κανείς στο σπίτι.
3. Ποιο διαμέρισμα έχει πόρτα ασφαλείας (προϋποθέτει ότι μπήκαν και έλεγξαν τους ορόφους ή συνεργάζονται με ντελιβεράδες που μπαίνουν νόμιμα).

Αν δείτε τέτοιου είδους σημάδια, καλέστε την αστυνομία, υπάρχει τομέας που τα αποκρυπτογραφεί και ξέρει τι σημαίνουν.
Αν δε βρείτε ανταπόκριση από αστυνομία, σβήστε τα και ελέγχετε τακτικά.
Βάλτε πόρτα ασφαλείας στο διαμέρισμα (παραβιάζεται αλλά θέλει πολλή ώρα και οι κλέφτες δεν διαθέτουν πολλή).
Ζητήστε από τους διαχειριστές να βελτιώσουν την ασφάλεια και αντοχή της πόρτας της ταράτσας (συνήθως σιδερένια).
Αφήνετε κάποιο ράδιο ή τιβί να παίζει όσο λείπετε (όχι φώτα, είναι μάταιο).
Βελτιώστε τις σχέσεις σας με τους συγκατοίκους της πολυκατοικίας.
Πέρα από το κοινωνικό όφελος, μπορεί ο γείτονας να έχει το νου του για το δικό σας διαμέρισμα (και αντιστρόφως) όταν λείπετε.
:wave2:

H.A.Balafoutre
02/11/2006, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
Μικρές συμβουλές για να προλάβουμε ο,τι μπορούμε.
(Οι συμβουλές προέρχονται από «ειδικό», γιαυτό δώστε βάση).

Τα μάτια σας 14 στα κουδούνια.

Να ελέγχετε τακτικά τα κουδούνια της κεντρικής εισόδου αν μένετε σε πολυκατοικία.
Σημάδια ύποπτα είναι :
1. Δίπλα στο κουδούνι υπάρχουν άγνωστα σύμβολα χαραγμένα ή γραμμένα.
2. Δίπλα στο κουδούνι υπάρχουν αριθμοί ή γράμματα.
3. Δίπλα στο κουδούνι υπάρχουν σημάδια ή τελείες με μαρκαδόρο ή μολύβι.
4. Δίπλα στο κουδούνι υπάρχουν κολλημένα μικρά αυτοκόλλητα σαν διαφημιστικά.
5. Γενικά κάτι που δεν το βάλατε εσείς και δεν υπήρχε πριν.

Τα σύμβολα, οι αριθμοί, τα σημάδια κλπ είναι συνθηματικά που δίνουν στους κλέφτες πληροφορίες για το κάθε διαμέρισμα, όπως:
1. Πότε είναι κάποιος στο σπίτι.
2. Ποιες ώρες δεν είναι κανείς στο σπίτι.
3. Ποιο διαμέρισμα έχει πόρτα ασφαλείας (προϋποθέτει ότι μπήκαν και έλεγξαν τους ορόφους ή συνεργάζονται με ντελιβεράδες που μπαίνουν νόμιμα).

Αν δείτε τέτοιου είδους σημάδια, καλέστε την αστυνομία, υπάρχει τομέας που τα αποκρυπτογραφεί και ξέρει τι σημαίνουν.
Αν δε βρείτε ανταπόκριση από αστυνομία, σβήστε τα και ελέγχετε τακτικά.
Βάλτε πόρτα ασφαλείας στο διαμέρισμα (παραβιάζεται αλλά θέλει πολλή ώρα και οι κλέφτες δεν διαθέτουν πολλή).
Ζητήστε από τους διαχειριστές να βελτιώσουν την ασφάλεια και αντοχή της πόρτας της ταράτσας (συνήθως σιδερένια).
Αφήνετε κάποιο ράδιο ή τιβί να παίζει όσο λείπετε (όχι φώτα, είναι μάταιο).
Βελτιώστε τις σχέσεις σας με τους συγκατοίκους της πολυκατοικίας.
Πέρα από το κοινωνικό όφελος, μπορεί ο γείτονας να έχει το νου του για το δικό σας διαμέρισμα (και αντιστρόφως) όταν λείπετε.
:wave2:

Μάλλον κάτι σαν αναγνώριση ήταν γι'αυτούς το 6 δίπλα από την πόρτα. Και πολύ σωστά αυτό για τους ντελιβεράσες. Άν και πάντα φροντίζω να τους δίνω 1-1,5 ευρά πάνω από την αξία της παραγγελίας ως μπουρμπουάρ. Τέσπα, δεν έχει σημασία τώρα. Πάντως γενικά στην πόλη ακούστηκαν πολλά σε σπίτια και αμάξια εκείνη την περίοδο. Μάλλον ήταν η περίοδός τους να περάσουν. Από την άλλη εβδομάδα, σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη περνάω πόρτα ασφαλείας. Κι όσο για το pc, αν και πρακτικά δύσκολο να το πάρουν, παρόλα αυτά πραγματικά χάρηκα όταν το είδα στη θέση του.