PDA

View Full Version : Δυναμόκλειδο..



motaba
18/10/2006, 07:58
Καλημέρα!! :a55:

Σκέφτομαι ότι ένα δυναμόκλειδο πρέπει να υπάρχει σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με τα μηχανολογικά της μοτοσυκλέτας..:a24:

Επειδή είναι ακριβό εργαλείο, έχετε να προτείνεται κάποια μάρκα ή και μοντέλο..? Ένα εύρος 40 - 200 Nm είναι εντάξει ??

Τnx!

pimenas
18/10/2006, 09:37
Nomizw oti xreiazetai kai ligotero apo 40Nm.


Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλημέρα!! :a55:

Σκέφτομαι ότι ένα δυναμόκλειδο πρέπει να υπάρχει σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με τα μηχανολογικά της μοτοσυκλέτας..:a24:

Επειδή είναι ακριβό εργαλείο, έχετε να προτείνεται κάποια μάρκα ή και μοντέλο..? Ένα εύρος 40 - 200 Nm είναι εντάξει ??

Τnx!

motaba
18/10/2006, 09:52
Έχεις δίκιο!

Χρειάζεται και μικρότερου εύρους!

Στο μοτέρ, παξιμάδια τροχών, στις τιμονόπλακες κτλ χρειάζεται σίγουρα δυναμόκλειδο..
Τώρα για τα υπόλοιπα δεν ξέρω:rolleyes:

Φαντάζομαι όμως ότι για τα αλλά (περιφεριακά..) - οι βίδες που θέλουν μικρότερη ροπή στρέψης - μπορούν ίσως να σφιχθούν όπως το κάνουν οι μάστορες!!! :rotflmao:

..με το χέρι :hypnotize

:wave2:

sapila racing
18/10/2006, 10:57
Για μοτο θέλεις να ξεκινάει από μικρότερη ροπή, οπότε θέλεις 2.
Οπως και με τις καστάνιες μια 1/4 μια 1/2 ιντσας.

Επίσης αν δεν ειναι ακριβό, μην το εμπιστευεσαι πολύ στα ακρα των ρυθμίσεων.

Εγω θα σου ελεγ ανα παρεις ενα φτηνό μηχανικό (με ντίζα) να καταλάβεις πόση περίπου ειναι η ροπή που βάζεις οταν σφίγγεις με το χέρι.

Α...και δεν ειναι δυναμόκλειδο , είναι ροπόκλειδο!!

Vstrommer71
18/10/2006, 11:16
Παντως(αν υπαρχει τετοιο) ενα ευρος απο 10-100Nm καλυπτει το 95% των περιπτωσεων.Εν καιρω θα παρω κι εγω ενα κλειδακι(προς Facom προσανατολιζομαι).Ιδωμεν
Αναθεμα αν εχω πετυχει τοσα χρονια να εχω πετυχει ποτε μηχανικο(ακομα και στα εξουσιοδοτημενα!) να χρησιμοποιει ροποκλειδο,παρ'οτι σε ΟΛΑ τα service manual επιβαλλεται η χρηση του:sick:

motaba
18/10/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για μοτο θέλεις να ξεκινάει από μικρότερη ροπή, οπότε θέλεις 2.
Οπως και με τις καστάνιες μια 1/4 μια 1/2 ιντσας.

Επίσης αν δεν ειναι ακριβό, μην το εμπιστευεσαι πολύ στα ακρα των ρυθμίσεων.

Εγω θα σου ελεγ ανα παρεις ενα φτηνό μηχανικό (με ντίζα) να καταλάβεις πόση περίπου ειναι η ροπή που βάζεις οταν σφίγγεις με το χέρι.

Α...και δεν ειναι δυναμόκλειδο , είναι ροπόκλειδο!!

Μπορείς να μου προτείνεις κάποια μάρκα που εμπιστεύεσαι?
H Facom που είπε ο Vstrommer71, είναι πολύ καλή στα λοιπά εργαλεία σίγουρα!!

Οι καστάνιες δεν είναι πρόβλημα μιας και είναι πιο φτηνές..

Τnx!


P.S. Σωστός..

Operater
24/04/2008, 14:43
Ερ.1: Δυναμόκλειδο-ροπόκλειδό δεν ειναι το ίδιο ε?

Ερ.2: Που μπορώ να βρώ τέτοια εργαλεία? Πέρα από τη falcom υπάρχει άλλη εταιρεία αξιόπιστη.

με το μαλακό ε? ασχετος λέμε.

ikarosk
24/04/2008, 17:02
UNIOR,HAZET,WURTH αλλά οι τιμές τους αποθαρρύνουν και απομακρύνουν τον υποψήφιο αγοραστή.
Μπορείς να επιλέξεις κάτι με λιγότερο κόστος, και με την ευκαιρία σου να το συγκρίνεις με κάποιο ακριβό.

bmour
30/04/2008, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Ερ.1: Δυναμόκλειδο-ροπόκλειδό δεν ειναι το ίδιο ε?

Ερ.2: Που μπορώ να βρώ τέτοια εργαλεία? Πέρα από τη falcom υπάρχει άλλη εταιρεία αξιόπιστη.

με το μαλακό ε? ασχετος λέμε.

Καλημερα για "δοκιμασε" τον παρακατω "συνδεσμο"
και αν δεν ξερεις Γερμανικα κανε χρηση μεταφραστικης σελιδας πχ google translate
ή altavista


http://www.louis.de/_20baac1adcf75c4ebd80c466348a3cf26e/index.php?topic=search&searchterm=DREHMOMENTSCHLUESSEL&cmd.x=11&cmd.y=7

OldMan
30/04/2008, 13:18
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε Βασίλη ...!!!

6 μήνες μετά ξέρεις ποσα πάσα έχει κλωτσήσει και πόσα κεφάλια έχει κόψει ??? :lol: :rotflmao:

doohan
08/05/2008, 10:52
νομιζω πως εχω λυση για σενα...
θα πας στο βοτανικο στη σπ.πατση μπενοντας απο καβαλας θα βρεις ενα μαγαζι με εργαλεια facom στα δεξια σου και θα παρης το δυναμοκλειδο της KS-TOOLS 19-110Ν
πολυ καλη ποιοτητα και πολυ λογικη τιμη

arhs
08/05/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από doohan
και πολυ λογικη τιμη

δηλαδή?

doohan
09/05/2008, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
δηλαδή?










αν θυμομουν φιλε μου θα το ειχα γραψει....
αλλα το εχω παρει πριν 4-5 χρονια....
οποτε και να θυμομουν....παλι δεν θα ηταν ασφαλης η πληροφορια
απλα ειπα οτι μου ειχα φανει λογικη/φτηνη τιμη γιατι αυτη την εντυπωση ειχα τοτε που το ειχα ψαξει
το μαγαζι λεγεται Καραισκος και ειναι στη Σπ.Πατση οποτε βρες το τηλ απο τον οτε και ρωτα
α.... και το εργαλειο μαμαει!!!

orcinious
11/05/2008, 20:11
Bγαζει κατα καιρους το lidl (σουπερμαρκετ) προσφορα με ροποκλειδο
για εμας που δεν ειμαστε επαγγελματιες δουλευει μια χαρα..
Aπλα αυτο που ξεχνατε ειναι οτι αυτο το εργαλειο εχει και καλιμπρα που το ρυθμιζεις μετα απο καποιo ευλογο διαστημα χρησης.
Επισης τα περισσοτερα μαστορια εχουν πολυ καλη αισθηση στη δυναμη που βαζουν οποτε για περιφερειακες βιδες ειναι υπερβολη η χρηση του.
Όμως ειναι απαραιτητο για δεσιμο μοτερ

doohan
12/05/2008, 15:51
τα περισσοτερα μαστορια εχουν πολυ καλη αισθηση στη δυναμη που βαζουν οποτε για περιφερειακες βιδες ειναι υπερβολη η χρηση του





χαχαχαχχαχαχαχα

νασαι καλα φιλε μου....εγραψες!!!!
απο τα καλυτερα που εχω διαβασει

orcinious
12/05/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από doohan
τα περισσοτερα μαστορια εχουν πολυ καλη αισθηση στη δυναμη που βαζουν οποτε για περιφερειακες βιδες ειναι υπερβολη η χρηση του





χαχαχαχχαχαχαχα

νασαι καλα φιλε μου....εγραψες!!!!
απο τα καλυτερα που εχω διαβασει
παντα τετοια
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
αλλα αμα θες το συζηταμε:ninja:

T.R.E
12/05/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
παντα τετοια
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
αλλα αμα θες το συζηταμε:ninja:



Εγω συμφωνω παντως,αν χρησιμοποιεις συχνα δυναμοκλειδο μπορεις να υπολογισεις στο περιπου την δυναμη που βαζεις με το χερι σε συγκεκριμενα εργαλεια... :smokin:


Παντως το ροποκλειδο το κανει καλυτερα...:rotflmao:

Ληστης
12/05/2008, 21:37
Φυσικα τα μαστορια τα ξερουν ολα!!! Τι ξερουν οι ιαπωνες...

Μια εποχη πριν αρκετα χρονια δουλεψα σαν φοιτητης κανα 6μηνο στην γραμμη συρναμολογησης της M.A.N στην γερμανια. Καποια στιγμη με τοποθετησαν να τοποθετω το κουβουκλιο -οπου μεσα μπαινει το δισκο-πλατο -πανω στο κιβωτιο ταχητητων. Ειχα ενα αεροκλειδο για το βιδωμα εως ενα σημειο και μετα με το ροποκλειδο εσφιγγα στα 275 Ν.M
Μολις το ροποκλειδο εκανε ενα κλικ επρεπε να σταματησω, αλλα εγω του εδινα και παλι για σιγουρια εως να κανει και δευτερο κλικ. Αποτελεσμα;
Κατα περιοδους περναγε ποιοτηκος ελενχος και τσεκαρε σε ενα κουβουκλιο το σφιξιμο των βιδων. Αντι για 275 πηρε ενδειξεις πανω απο 310 !!! και αυτο γιατι εκανα δυο κλικ αντι για ενα!!
Αμεσως σταματησανε την παραγωγη και αποσυρανε ολα τα εργαλεια για ελενχο και φερανε καινουργια!! αφου εγω δεν τους ειπα τι εκανα μετα απο υποδειξη ενος παλιου συναδελφου να κανω την παπια!

Αλλα ειπαμε τη ξερουν απο ποιοτητα και ασφαλεια οι Γερμανοι...

orcinious
13/05/2008, 02:44
Η χελώνα στην οποία αναφέρεσαι είναι κομμάτι τις μηχανής φίλε μου και μπορεί να λύσει αν είναι χαλαρό η ακόμα και να κοπεί πάντα σε σπάνιες περιπτώσεις και λαμβάνοντας υπόψη και τις ποιο ακραίες συνθήκες.
Το ταμπλο η ενα κάθισμα θα το έσφιγγες με δυναμοκλειδο??????
Στα μανουαλ έχει ροπή για όλες τις βίδες δηλαδή θα μου πεις ότι το σφίξιμο ενός πολλαπλασιαστή η το φανάρι πρέπει να τα γίνεται με δυναμοκλειδο η ακόμα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για να στο κάνουν????????????????????
Γιατί όλοι κράζουμε αλλά για 5 ευρώ κάνουμε φασαρία.


Πρόσφατα μίλαγα με ένα καθηγητή μου στη σχολή και με ρώταγε γιατί δεν υπάρχουν συνεργεία που να είναι σοβαρά να μην σου γεμίζουν τα γκριπ με γράσο να μπορείς να δεις το σέρβις που σου κάνουν και αλλά πολλά.
Το συμπέρασμα είναι ότι αυτό το καινό στην αγορά υπάρχει γιατί δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό.

Δεν είμαι υπέρ τον συνεργείων χρονιά τώρα κάνω τα πάντα μονός μου γιατί με έχουν απογοήτευση απλά το πρόβλημα δεν είναι μονό ενα γ@μο ροποκλειδο

παντα φιλικα:wave2:

doohan
13/05/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
Η χελώνα στην οποία αναφέρεσαι είναι κομμάτι τις μηχανής φίλε μου και μπορεί να λύσει αν είναι χαλαρό η ακόμα και να κοπεί πάντα σε σπάνιες περιπτώσεις και λαμβάνοντας υπόψη και τις ποιο ακραίες συνθήκες.
Το ταμπλο η ενα κάθισμα θα το έσφιγγες με δυναμοκλειδο??????
Στα μανουαλ έχει ροπή για όλες τις βίδες δηλαδή θα μου πεις ότι το σφίξιμο ενός πολλαπλασιαστή η το φανάρι πρέπει να τα γίνεται με δυναμοκλειδο η ακόμα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για να στο κάνουν????????????????????
Γιατί όλοι κράζουμε αλλά για 5 ευρώ κάνουμε φασαρία.


Πρόσφατα μίλαγα με ένα καθηγητή μου στη σχολή και με ρώταγε γιατί δεν υπάρχουν συνεργεία που να είναι σοβαρά να μην σου γεμίζουν τα γκριπ με γράσο να μπορείς να δεις το σέρβις που σου κάνουν και αλλά πολλά.
Το συμπέρασμα είναι ότι αυτό το καινό στην αγορά υπάρχει γιατί δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό.

Δεν είμαι υπέρ τον συνεργείων χρονιά τώρα κάνω τα πάντα μονός μου γιατί με έχουν απογοήτευση απλά το πρόβλημα δεν είναι μονό ενα γ@μο ροποκλειδο

παντα φιλικα:wave2:









ο πρόβλημα δεν είναι μονό ενα γ@μο ροποκλειδο



εχεις απολυτο δικιο φιλε μου.
το προβλημα ειναι στη νοοτροπια πανω απο ολα και δυστυχως νομιζω πως δεν θα ζησω αρκετα να την δω να αλλαζει....

κατα τα αλλα με καλυψε ο ληστης...

Ληστης
13/05/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
Η χελώνα στην οποία αναφέρεσαι είναι κομμάτι τις μηχανής φίλε μου και μπορεί να λύσει αν είναι χαλαρό η ακόμα και να κοπεί πάντα σε σπάνιες περιπτώσεις και λαμβάνοντας υπόψη και τις ποιο ακραίες συνθήκες.
Το ταμπλο η ενα κάθισμα θα το έσφιγγες με δυναμοκλειδο??????
Στα μανουαλ έχει ροπή για όλες τις βίδες δηλαδή θα μου πεις ότι το σφίξιμο ενός πολλαπλασιαστή η το φανάρι πρέπει να τα γίνεται με δυναμοκλειδο η ακόμα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για να στο κάνουν????????????????????
Γιατί όλοι κράζουμε αλλά για 5 ευρώ κάνουμε φασαρία.




παντα φιλικα:wave2:

Ενταξει, συμφωνω. Δεν με αποσχολει το φαναρι αλλα με απασχολει το οτι δεν εχω δει κανενα μα κανενα να σφιγγει πχ. τους αξονες στις ροδες,που ειναι θεμα ασφαλειας. Δηλαδη τι; να χρεωσει εχτρα για το αυτονοητο;
Προσωπικα εχω δυο ροποκλειδα και αυτα τα κανω μονος μου η ελενχω σε περιπτωση που μπει χερι μαστορα πανω στην μηχανη.

orcinious
13/05/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Ενταξει, συμφωνω. Δεν με αποσχολει το φαναρι αλλα με απασχολει το οτι δεν εχω δει κανενα μα κανενα να σφιγγει πχ. τους αξονες στις ροδες,που ειναι θεμα ασφαλειας. Δηλαδη τι; να χρεωσει εχτρα για το αυτονοητο;
Προσωπικα εχω δυο ροποκλειδα και αυτα τα κανω μονος μου η ελενχω σε περιπτωση που μπει χερι μαστορα πανω στην μηχανη.
+1000 φιλε μου

alexioannides
06/07/2010, 04:08
για τι τιμες μιλαμε? για αξιοπιστες μαρκες
beta
facom
force...?

road spirit
06/07/2010, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
για τι τιμες μιλαμε? για αξιοπιστες μαρκες
beta
facom
force...?

μιας και το θρεντ που ξέθαψες είναι ολίγον τι παλιό, για ρίξε μια ματιά και εδω:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=97545

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=105932

alexioannides
06/07/2010, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μιας και το θρεντ που ξέθαψες είναι ολίγον τι παλιό, για ρίξε μια ματιά και εδω:



eimai latrhs twn arxaion....!:a024: