PDA

View Full Version : Να χαιρόμαστε τις καριέρες μας εμείς τα κορόιδα....



Nostra
18/10/2006, 11:19
To mail είναι forward από κάποιον γνωστόμου. Εγω απλά το αντιγράφω εδώ.

"Εστω ένας κουλουρτζής ο οποίος αγοράζει 80 κουλούρια x 0,14 ευρώ = 11,20 ευρώ, µε 2,8 ευρώ συνολική έκπτωση και 9% ΦΠΑ επί της τελικής τιµής (0,756 ευρώ) που τελικά του στοιχίζουν 9,156 ευρώ.

Τα πουλάει προς 0,50 ευρώ το ένα, δηλαδή σύνολο 80 x 0,50 ευρώ=40,00 ευρώ. Τα 80 κουλούρια πωλούνται καθηµερινά σε ένα κτήριο µιας µεγάλης εταιρείας, και αν υποθέσουµε οτι ο ίδιος κουλουρτζής πουλάει κουλούρια σε (τουλάχιστον) 5 τέτοια κτήρια καθηµερινά (σηµειώστε οτι ο κουλουρτζής αφήνει τις σακούλες µε τα κουλούρια το πρωί και περνάει το µεσηµέρι γα να πάρει τα χρήµατα που αφήνουν οι πελάτες σε ένα ποτηράκι), έχουµε σε µηνιαίο επίπεδο έσοδα (5 εταιρείες) x (25 εργάσιµες ηµέρες) x (40,00 ευρώ) = 5.000 ευρώ (Ω ΝΑΙ!!!), και έξοδα 5 x 25 x 9,156 = 1.144,5 ευρώ, δηλαδή ΚΑΘΑΡΑ µηνιαία έσοδα= 3.855,50 ευρώ . Φυσικά ο κουλουρτζής δεν εκδίδει απόδειξη για κανένα από τα κουλούρια που πουλάει, ούτε έχει µαγαζί δηλαδή λειτουργικά έξοδα, διαθέτει µόνο (?) ένα τρίκυκλο µηχανάκι.

Σας φαίνεται τρελό; Και όµως, πρόκειται για τον κουλουρτζή τού κτηρίου µας, του οποίου τα κουλούρια γίνονται ανάρπαστα και ο οποίος είναι ένας κακοµοίρης (στην εµφάνιση) αλλοδαπός που αγοράζει µε τιµολόγια και διαθέτει ΑΦΜ. Ο εν λόγω κύριος ξέχασε ένα τιµολόγιο µέσα στην σακούλα µε τα κουλούρια κι έτσι µάθαµε πως ζει.

ΑΝΤΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΡΙΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ..."



ΥΓ: Σε καμία περίπτωση δεν καταφέρομαι εναντίον των μικροπωλητών (σε γενικές γραμμές), ούτε ανοίγω τη συζήτηση για να πιάσουμε το θέμα φοροδιαφυγής κλπ.
Θεωρώ δε τη δουλειά του μικροπωλητή αρκετά δύσκολη,επίπονη και ανασφάλιστη....
Τέλος, το e-mail μου το έστειλαν, δεν αφορά στη δική μου εταιρία...


Εμείς τι κάνουμε? που δουλεύουμε για 600 με 1000> το μήνα έχοντας την ψευδαίσθηση ότι κάνουμε καριέρα?

Vstrommer71
18/10/2006, 11:24
Οχι ολοι,εμεις εχουμε τελειωσει Πολυτεχνειο και μοιραζουμε πιτσες για κανα 1200αρι το μηνα.Προφανως ΔΕΝ μπορω να γινω κι εγω...στελεχος:smokin:

gcrook
18/10/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Οχι ολοι,εμεις εχουμε τελειωσει Πολυτεχνειο και μοιραζουμε πιτσες για κανα 1200αρι το μηνα.Προφανως ΔΕΝ μπορω να γινω κι εγω...στελεχος:smokin:

Και μαλλον εκει θα ξανακαταληξουμε καποιοι...αν δεν την κανουμε για επαρχια that is...:D

liberto
18/10/2006, 21:26
... μήπως ο κουλουρτζής ψάχνει για βοηθό?

idi
18/10/2006, 21:36
καλα τωρα το πηρατε χαμπαρι?

εγω θα παρω το μπουλο ουτε καριερα θελω ουτε να εχω business card με "μουρατο" τιτλο κατω απο το ονομα μου.... ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ ΘΕΛΩ!

latris mixanis
18/10/2006, 23:47
Δλδ να το ρίξουμε όλοι στα κουλούρια??:confused:
Ο καθένας με τις επιλογές του βρε παιδιά!

Nikoskazer2000
19/10/2006, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καλα τωρα το πηρατε χαμπαρι?

εγω θα παρω το μπουλο ουτε καριερα θελω ουτε να εχω business card με "μουρατο" τιτλο κατω απο το ονομα μου.... ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ ΘΕΛΩ!

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ....:a18: :a20: :a19:

ΓΙΩΡΓΟ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΥΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΑΝ ΚΙ' ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ BUSINESS EXECUTIVE, CEO, ΜΕ-ΤΑ-ΛΕΦΤΑ-ΜΟΥ-ΓΑΜΑΩ-ΟΠΟΙΟΝ-ΘΕΛΩ Κ.Λ.Π, ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΟ "ΚΑΦΕΤΙΑΣΩ" ΤΟ ΘΕΜΑ...:a17:

airamhag
19/10/2006, 08:23
ποια καριερα ? βοηθοι δεν ειμαστε ολοι ?:lol:

H.A.Balafoutre
19/10/2006, 12:15
Λοιπόν τον πρώτο χρόνο που "ανακαλήφθηκε" το deliveri στην πόλη μου, ο πρώτος που το εφάρμοσε, γυράδικο φυσικά, έκανε τζίρο 600.000ευρά (200εκατομύρια παλιές καλές δραχμές). Υπάρχουν πολλά τέτοια περιστατικά με χρυσοφόρες απολαβές.

Ο τολμών νικά. Και λέμε τολμών, αυτόν που καταφέρνει να κινηθεί πέρα, από τα περίπου κομπλεξικά στερεότυπα του στύλ, "σιγά μη γίνω σουβλατζής-κουλουρτζής" και τα ρέστα. Η μπίζνα είναι μπίζνα. Αν βρεις έναν καλό λόγο για να κάνεις μια δουλειά την κάνεις. Έτσι απλά. Τα κολλήματα της ελληνικής κοινωνίας με το να γίνουν όλοι γιατροί, νομικοί και τα ρέστα, να δώ μετά ποιός θα φτιάχνει τους νηπτήρες από τις βίλες αυτών......αστεία πράγματα. Αυτά τα κομπλεξικά στερεότυπα είναι σαν καρκίνος στην κοινωνία.

GIXXERAKIAS
19/10/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
ποια καριερα ? βοηθοι δεν ειμαστε ολοι ?:lol: Εγκο ειμαι ο βοιτος του βοιτου που φτιαχνει γκαφε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fethry
19/10/2006, 15:08
το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις μια κομπινα, να τ'αρπαξεις και μετα να μη χρειαστει να δουλεψεις ποτε... η να βρεις μια δουλιτσα με αξιοπρεπη λεφτα χωρις πολυ κουραση για να κανεις τη ζωουλα σου...
ασε ρε με τα ζωα που ξημεροβραδιαζονται στη δουλεια, γινονται πλουσιοι και το παιζουν οτι ειναι καποιοι... τι να τα κανεις τα λεφτα ρε τενεκε αν εισαι ολη μερα στο γραφειο? καθε μερα τους τρωω στη μαπα και περιμενουν να γινω κι εγω ετσι... εργασιομανης :rotflmao:
ειναι ενας λακαμας που λεει οτι γουσταρει να δουλευει γιατι το προτιμαει απο το να γυριζει σπιτι του και να μην κανει τιποτα... ακου να δεις!!!!!

kachius
19/10/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
γιατι το προτιμαει απο το να γυριζει σπιτι του και να μην κανει τιποτα... ακου να δεις!!!!!

Εφόσον δεν έχουν τίποτα (καλό) να κάνουν σπίτι (παρόλο που οι περισσότεροι έχουν
γυναίκα/άντρα και παιδιά :confused: )
φαντάσου τι πετυχημένη ζωή που έχουν


(και πόσα ψυχολογικά προβλήματα)

sonic22
19/10/2006, 20:56
apla na thimomaste oti kathe epitixia krivei polles apotixies...

me alla logia gia kathe koulouritzi pou petixenei iparxoun alloi 10 pou pethanan apo efragma logo kriou.

oi perissoteroi tha epilejoume tin sigouria tou "miniatikou" (or isos tou dimosiou) apo to na vrejoume ta podia mas kai na ftiajoume mia diki mas epixirisi...

na exeis tin eforia na se jeskizei
tin grafiokratia na se kovei kai na se vasanizei
or estw tin anasfalia an ta esoda einai mavra...

Φιλαλήθης
19/10/2006, 21:00
me alla logia gia kathe koulouritzi pou petixenei iparxoun alloi 10 pou pethanan apo efragma logo kriou.

Αν πεθαίναν έτσι οι άνθρωποι από το κρύο... :wacko:

sonic22
19/10/2006, 21:25
(en sidomia)
to krio dimiourgei tromvoseis sto aima oi opoies prokaloun anakopi/efragma stin kardia meta apo kamposes wres...

Φιλαλήθης
19/10/2006, 21:46
μωρέ ακόμα και αν γράψεις την κυματοσυνάρτηση που περιγράφει κβαντομηχανικά το σύνολο των ιόντων σε κάθε νεύρο στο νευρικό σύστημα του ανθρώπου, λίγο πριν πεθάνει...

... και πάλι δε πείθεις κανέναν ότι ο άνθρωπος πεθαίνει τόσο εύκολα από το κρύο.

Για έναν που ζει, 10 πεθαίνουν; ε όχι...

AFTER
19/10/2006, 23:03
Idi τα ειπες ΟΛΑ.
Νομιζουμε μερικοι οτι με καριερα και 500 πτυχια θα γινει προκοπη...αμ δε!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Δλδ να το ρίξουμε όλοι στα κουλούρια??:confused:
Ο καθένας με τις επιλογές του βρε παιδιά!

Και τον καπελα με την λιγδιασμενη μπλουζα πολλες φορες τον κοροιδευουνε, αλλα αυτα που βλεπεις κατω απο την μεση δεν ειναι κοιλιες και ''σωσιβια'', αλλα 50ευρα που δεν χωρανε πια στην τσεπη και κοντευουν να την ξεχιλωσουν!
Και ασε να περναει ο ''sales representative'' και οι ''manager'' των 650? με το κουστουμι και την samsonite να τον κοροιδευουν και να τον δειχνουν με το δακτυλο.
Η οικογενεια του καπελα ομως ξερει πολυ καλα ποσο ανετα περναει με τα χρηματα που βγαζει.
Α... συγνωμη ξεχασα, ο sales representative category manager kaitotoyttoykarampela με 650? ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να φτιαξει οικογενεια....

Ενας πρωην Product Manager... :wave2:

dirtbird
20/10/2006, 06:23
[i]

Για έναν που ζει, 10 πεθαίνουν; ε όχι... [/B]

Kati san tous neossous re paidi mou. :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Sonic, ean den kano lathos, esy auton ton kairo akoloutheis kariera 24/7 :bigcry: :bigcry: :bigcry:

villy
20/10/2006, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις μια κομπινα, να τ'αρπαξεις και μετα να μη χρειαστει να δουλεψεις ποτε... η να βρεις μια δουλιτσα με αξιοπρεπη λεφτα χωρις πολυ κουραση για να κανεις τη ζωουλα σου...
ασε ρε με τα ζωα που ξημεροβραδιαζονται στη δουλεια, γινονται πλουσιοι και το παιζουν οτι ειναι καποιοι... τι να τα κανεις τα λεφτα ρε τενεκε αν εισαι ολη μερα στο γραφειο? καθε μερα τους τρωω στη μαπα και περιμενουν να γινω κι εγω ετσι... εργασιομανης :rotflmao:
ειναι ενας λακαμας που λεει οτι γουσταρει να δουλευει γιατι το προτιμαει απο το να γυριζει σπιτι του και να μην κανει τιποτα... ακου να δεις!!!!!

+1



Για μένα είναι μεγάλη απογοήτευση να βλέπω πως τόσα χρόνια σπουδών δεν είχαν καμία απολύτως σχέση με την επαγγελματική αποκατάσταση.

Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι κέρδισα σαν άνθρωπος, σαν χαρακτήρας και δέχθηκα πολλά ερεθίσματα που δεν θα είχα την δυνατότητα αν ξεκίναγα την δουλειά στα 18 μου.

Επίσης δεν με ενοχλεί τόσο πολύ ότι κάποιοι χωρίς ανώτατες σπουδές βγάζουν πολύ περισσότερα χρήματα από αυτούς με, γιατί υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως εξυπνάδα, επιχειρηματικό μυαλό, τα βρήκα έτοιμα από τον μπαμπά, τύχη κλπ.

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι σχεδόν όλοι αυτοί με τα ελεύθερα επαγγέλματα, είτε έχουν αλυσίδα καταστημάτων είτε είναι απλοί κουλουράδες μπορούν πολύ εύκολα να φοροδιαφέυγουν και το κράτος δεν κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ :mad: :mad: :mad: ! Εγώ μ@λ@κ@ς είμαι που πληρώνω 300 Ευρώ το μήνα στο ΙΚΑ;
Φυσικά αυτό είναι αδιανόητο για δημόσιο και ιδιωτικό υπάλληλο που δεν μπορεί να κρύψει ούτε ευρώ!

Και βλέπεις πχ κάθε χρόνο Εκκαθαριστικά Εφορίας ΓΙΑΤΡΩΝ με εισόδημα 6.000 Ευρώ και δημοσίου ή ιδιωτικού υπαλλήλου με 10.000 :confused: :confused: :confused: !

Αυτά.