PDA

View Full Version : Honda Cb1300 S Abs 2006



Latino
18/10/2006, 13:52
κατ' αρχήν καλό μεσημέρι σε όλους!

Γενικά να πω οτι είμαι λάτρης των naked μοτοσυκλετών. Είμαι κάτοχος ενός CB400 και επειδή η ώρα της αλλαγής μάλλον πλησιάζει άνοιξα αυτή την κουβέντα. Γενικά προσανατολίζομαι πάλι σε naked στο οποίο όμως θα πρσθέσω πιθανότατα κάποια aftermarket μάσκα-φερινγκ. εδώ έρχεται το μοντέλο για το οποίο θέλω να ακούσω γνώμες και το οποίο συνδιάζει αυτά που προανέφερα. Εντάξει δεν εννοώ οτι απλά επειδή συνδιάζει naked+μάσκα μου κάνει. Μου αρέσει σαν μηχανή, σαν σύνολο αισθητικής-τεχνικών χαρακτηριστικών.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τελικά τι χρήσεις συνδιάζει η συγκεκριμένη μηχανή?
Είναι απαγορευτική για μέσα στη πόλη (απεχθάνομαι να κολλάω ανάμεσα απο αυτοκίνητα)? Έχω προσέξει οτι δεν έχει τον τρομερό όγκο για τα κυβικά του αλλά άλλο να τη βλέπεις σταματημένη άλλο να την οδηγάς.
Για 1-2 ώρες εθνική θα με κουράσει? και καλά εμένα, τον συνεπιβάτη?
Το μοτέρ είναι το ίδιο όπως στα παλιότερα μοντέλα?αν θυμάμαι καλά κυκλοφορεί κάποια χρονάκια το 1300. Είναι δανεισμένο απο άλλo παλιότερο μοντέλο της HONDA? Και αν ναι για τη χρονολογία μιλάμε? Σκοπός της ερώτησης είναι να καταλάβω π.χ. οτι φίλε το μοντέλο που λες έχει κινητήρα-τεχνολογία περίπου 8ετιας, 5ετιας κτλ.

αυτά ρε παίδες. Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.

:wave2:


65793

Nostra
18/10/2006, 14:50
έτυχε τη μέρα (την προηγούμενη εβδομάδα) που έκανα service στο CBF μου...

να κάνει το πρώτο service στα 1000χλμ. στο συνεργείο μου το παρακάτω Cb1300 S Abs 2006 ...

στο οποίο μόλις είχαν τοποθετήσει και ζελατίνα aftermarket....


και γ@μώ τα εργαλεία.... αν έχεις τα γκαφρά πάρτο sans voir...


μη κολλήσει κανείς στην ημερομηνία της φωτό... δεν την είχα ρυθμίσει :D


65813

sapila racing
18/10/2006, 15:00
Είναι πολύ καλή μηχανή, αν την πάρεις γι αυτό που ειναι, και σου κανει.

Εχει τρομερή ροπή, λίγα άλογα αναλόγως, πολύ καλή θέση οδήγησης για βόλτες και γενικά το στήσιμό της είναι πιο πολύ βολτίσιο και λιγότερο σπορ.

Μην ψάχνεις πόσων χρόνων ειναι η τεχνολογί ατης, ειναι η εξέλιξη του CB1000, δέκα χρόνια μετά. Στηρίζεται στην ροπή και οχι στην ιπποδύναμη στις ψηλές στροφές. Ετσι κι αλλιώς ούτε 9000 δεν πάει, δεν της χρειάζεται.
Επίσης είναι βαριά κι εχει 2 αμορτισέρ.

Προσωπικά μου αρέσει παρα πολύ, αλλά δεν σκέφτηκα ποτέ να την πάρω. Το σκέφτηκα για το kawasaki ZRX1200 που μου αρέσει ακόμα περισσότερο, που ειναι ακόμα καλύτερο, γρηγορότερο, και πιο σπορ στο στήσιμο, και το εχουν και σε προσφορά σε πολύ καλή τιμή σήμερα (10.000).

Πάλι δεν το πήρα γιατί ειναι βαρύ και εχει αίσθηση λίγο θωρηκτού.

Τελικά πήρα Hornet 900 που τα κάνει όλα καλύτερα!! Εχει τη ροπή του τέρατος αλλά 30 κιλά πιο κάτω στο βάρος, και με πολύ πιο σπορ στήσιμο και πάει και στην πίστα μια χαρά.
Με το CB και τα όμοιά του θα ζορίζεσαι στις κλειστές διαδρομές.

:wave2:

Latino
18/10/2006, 15:42
ευχαριστώ και τους 2

Η χρήση που κάνω εγώ είναι:
μέσα στη πόλη 70%
αττική οδό ή εθνική για μικρές αποστάσεις 20%
καλοκαίρι νησιά (με σπάνιους χωματόδρομους) 10%
πίστα (αν και θα γούσταρα) 0%
Βέβαια αν μεγαλώσω σε κυβικά θα αλλάξει λίγο η παραπάνω αναλογία.

Σύμφωνα με τα παραπάνω συμφέρει το 1300? Καταλαβαίνω οτι δεν είναι η πλέον ενδεδειγμένη πρόταση, αλλά ικανοποιεί τουλάχιστον ή θα απογοητευτώ?

SF
18/10/2006, 15:52
Δε θα ήταν υπερβολή το CB1300 για χρήση 70% μέσα στην πόλη?
Μην ξεχνάς ότι το κόστος κίνησης και συντήρησής του είναι... δράμα!

Nostra
18/10/2006, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
Η χρήση που κάνω εγώ είναι:
μέσα στη πόλη 70%
αττική οδό ή εθνική για μικρές αποστάσεις 20%
........Σύμφωνα με τα παραπάνω συμφέρει το 1300?


φίλε μη πάρεις 1300, εγώ θα σου έλεγα ούτε καν 1000 ....

ένα 600 είναι αρκετό και πολύ κοντά σε αυτά που θες....

κι εγώ πάνα-κάτω στα ίδια ποσοστά κυμαίνομαι...


CBF600SA

Hornet 600

ER-5

FZ6

DL650 V-strom

GSR600


κάπου εκεί παίζεις... υπάρχουν βέβαια αρκετές άλλες επιλογές αλλά ξανασκέψου τι θες από τα παραπάνω κυβικά....

:wave2:

Latino
18/10/2006, 16:05
έχετε δίκιο ρε παιδιά, παραείναι μάλλον. απλά σκεφτόμουν να έπερνα μια μηχανή μεγάλου κυβισμού που θα τη γούσταρα πολύ (μα πολύ όμως) και να έβγαζα 20-30 χρόνια μαζί της που λέει ο λόγος. Γενικά δεν είμαι της φιλοσοφίας να αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι. Οπότε ας τα έχωνα να πάει στο δι@λο. Πιθανότατα να ξεκίναγα και άλλα ταξιδάκια με ένα τέτοιο εργαλείο και να τα έβγαζε τα λεφτά της.
Παρόλα αυτά μάλλον πρέπει να πρυτανεύσει η λογική.

Thanx όλους. Μου κάνατε τη καρδιά περιβόλι!:cry:


:wave2:

sapila racing
18/10/2006, 16:08
Για την πόλη είναι too much.

Για την πίστα, κακώς εχεις βάλει 0%.
Να πας να κάνεις το level1 του CSS και μετά τα ξαναλέμε.
Κατα τη γνώμη μου πρέπει να το κάνουν ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΚΑΒΑΛΑΝΕ ΜΗΧΑΝΗ.
Εγώ το εκανα μετα από πάνω απο 25 χρόνι αοδήγησης κι εγινα καλύτερος σε 1 μέρα....

Επίσης αν θέλεις πολύ ροπή από χαμηλά και ανωτερο στήσιμο απο τα γυμνα 6000αρια, και Honda, και στρογγυλό φανάρι, υπάρχει και το Hornet 900!!!
Ειναι τρομερή μηχανή, θα καταργηθεί συντόμως βέβαια, αλλά η τιμή είναι super. Εγω το πήρα 8650 μετρητα τον περασμενο Νοέμβριο.

ronin1
18/10/2006, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
Γενικά δεν είμαι της φιλοσοφίας να αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι. Οπότε ας τα έχωνα να πάει στο δι@λο. Πιθανότατα να ξεκίναγα και άλλα ταξιδάκια με ένα τέτοιο εργαλείο και να τα έβγαζε τα λεφτά της.
Παρόλα αυτά μάλλον πρέπει να πρυτανεύσει η λογική.

Thanx όλους. Μου κάνατε τη καρδιά περιβόλι!:cry:


:wave2:

και γω οταν πηρα την πρωτη μηχανη αυτο έλεγα , θα παρω μια κ θα την κρατησω οσο παει, αλλα δυστυχως η ευτυχως φίλε μου δε γινεται , την μαθαινεις, κ θες κατι παραπανω, κανεις 2-3 καλα ταξιδια κ θες κατι άλλο , βγαινει κ το καινουργιο μοντελο κ κ@υλώνεις κ το θες, ασε ειναι να μην κολλήσεις το μικρόβιο κ κανεις την πρωτη κινηση, μετα σε παιρνει η μπαλλα, αλλα μια ζωη εχουμε. δε μαμιεται!!!!

το 1300 ειναι καυλα, και γω το γουσταρω, αλλα γνωμη μου απο τα 400 κανε μια μεταβαση στα 600 , αραξε , μαθε κ μετα σκεφτεσαι την επομηνη κινηση που θα ξερεις καλυτερα τι χρειαζεσαι ...ελπιζω να βοηθησα, ακριβως κ εγω ετσι ημουνα κ κατεηξα στα 600, αν θες με ακους...:wave2:

Latino
19/10/2006, 09:49
ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

sapila racing, ήμουν απλά ειλικρινής για το 0% στην πίστα γιατί δεν έχω μπει. Πολύ θα το ήθελα αλλά δεν έχει γίνει ακόμα τουλάχιστον. Διαβάζοντας στο forum έχω πειστεί για την αξία του, αυτό είναι σίγουρο.
ronin1, ίσως να έχεις δίκιο σε μεγάλο ποσοστό, απλά σκέφτομαι οτι πηγαίνοντας στα 600 θα το συνηθήσω-"βαρεθώ" πιο γρήγορα απο τα 900. και μετά τι? 900, 1100, 1300? κάπου μπαίνει και το οικονομικό. Αλλαγή σημαίνει χρηματική χασούρα, πολλές αλλαγές-πολλές χασούρες.

σχετικά με το HORNET 900 πάντως έκανα μια βόλτα χθες το απόγευμα και σε κάποιο κατάστημα μου είπαν τιμή 9.100 ?. οτι πρέπει να δουν εαν υπάρχει στοκ στην αντιπροσωπεία. τα 8650 του sapila πάντως το θεωρώ άκρως δελεαστική τιμή και πολύ καλή περίπτωση.:winka:

sapila racing
19/10/2006, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

sapila racing, ήμουν απλά ειλικρινής για το 0% στην πίστα γιατί δεν έχω μπει. Πολύ θα το ήθελα αλλά δεν έχει γίνει ακόμα τουλάχιστον. Διαβάζοντας στο forum έχω πειστεί για την αξία του, αυτό είναι σίγουρο.
ronin1, ίσως να έχεις δίκιο σε μεγάλο ποσοστό, απλά σκέφτομαι οτι πηγαίνοντας στα 600 θα το συνηθήσω-"βαρεθώ" πιο γρήγορα απο τα 900. και μετά τι? 900, 1100, 1300? κάπου μπαίνει και το οικονομικό. Αλλαγή σημαίνει χρηματική χασούρα, πολλές αλλαγές-πολλές χασούρες.

σχετικά με το HORNET 900 πάντως έκανα μια βόλτα χθες το απόγευμα και σε κάποιο κατάστημα μου είπαν τιμή 9.100 ?. οτι πρέπει να δουν εαν υπάρχει στοκ στην αντιπροσωπεία. τα 8650 του sapila πάντως το θεωρώ άκρως δελεαστική τιμή και πολύ καλή περίπτωση.:winka:

Η τιμή καταλόγου είναι 9160, εγω την πήρα 8650 μετρητά.

Εφ όσον δεν αγοράζεις με την 'μόδα' το Hornet 900 θα σε καλύψει πλήρως και για πολλά χρόνια.
Αν το κάνεις βόλτα θ απας να το αγοράσεις! Προσοχή όμως, εγω περίμενα 4 μήνες για να πάρω το μοντέλο και χρώμα που ήθελα.

Latino
19/10/2006, 11:14
οκ νόμιζα οτι όταν σου λέει μια τιμή εννοεί οτι είναι ντούκου. Οπότε στα μετρητά διαπραγματεύσε σε ένα βαθμό την τιμή.
Thanks s.racing:wave2:

Τώρα μάλλον φαντάζομαι οτι μετά απο 1 χρόνο απο τον προηγούμενο Νοέμβριο που λες θα υπάρχουν κάποια πολύ λίγα κομμάτια και ίσως να μην υπάρχει όλο το χρωματολόγιο διαθέσιμο.

stavrogin
19/10/2006, 11:29
To 1300 ειναι λιγο υπερβολη για την κινηση αλλα αμα σ'αρεσει χτυπα το.Ειχα ενα cbr1000 aero και μπορουσα να χωραω σχεδον παντου.Το μηχανακι χωραει οπου χωραει το τιμονι του.
Δεν το βαριομουν ουτε με κουρασε ποτε.Μοναχα στο κεντρο το καλοκαιρι το ταλαιπωρεις αισθητα.Το μηχανακι βραζει.Τετοιο μηχανακι ομως ζηταει και τις πιο γρηγορες και πιο μακρινες διαδρομες για ξεμπουκωμα
Για 1-2 ωρες εθνικη δε θα χεις επισης κανενα προβλημα ειτε παρεις το γυμνο ειτε το φαιρινγκατο.
Φυσικα το φαιρινγκατο,εστω κι αυτο το μικρο κανει πολυ πιο ανετο το ταξιδι ,κι εγω το προτημω κι αισθητικα.
Πιστευω οτι θα ειναι πολυ πιο απολαυστικο στην οδηγηση απο ενα xornet900 λογο χαμηλοστροφου και ροπης.Δεν πιστευω οτι εχεις κανενα προβλημα να πας απο απο τα 400 κυβικα στα 1300.Μιλαμε για πολυ φιλικο μοτερ και λιγα σχετικα αλλα υπεραρκετα αλογα.Πολυ μεγαλητερο προβλημα θα ειχες αν πηγαινες σε σουπερσπορτ 1000.Τα 600αρια τετρκυλινδρα ειναι ψοφια χαμηλα εχουν ιδια αλογα,δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με το 1300

kachius
19/10/2006, 11:59
Όταν λες 70% πόλη,
αν εννοείς κέντρο σκέψου τη λύση να πάρεις και ένα παπί μαζί με το 1300:D

Αν δεν παίζεις (πολύ) με το κέντρο είναι πιθανό να μην έχεις πρόβλημα
(εκτός πάντα από το γεγονός ότι θα γράφεις με το θηρίο πολλά χλμ ετησίως με
αποτέλεσμα συχνότερα έξοδα σερβις και φθορές)

:wave2:


Αυτό το 1300 πάντως με το φαιρινγκ του είναι...κουκλί :a49:

Latino
19/10/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Όταν λες 70% πόλη,
αν εννοείς κέντρο σκέψου τη λύση να πάρεις και ένα παπί μαζί με το 1300:D

Αν δεν παίζεις (πολύ) με το κέντρο είναι πιθανό να μην έχεις πρόβλημα
(εκτός πάντα από το γεγονός ότι θα γράφεις με το θηρίο πολλά χλμ ετησίως με
αποτέλεσμα συχνότερα έξοδα σερβις και φθορές)

:wave2:


Αυτό το 1300 πάντως με το φαιρινγκ του είναι...κουκλί :a49:

όχι καρακέντρο του θανατά. Κηφησίας απο Δροσιά εως ύψος Αμπελοκήπων. Γενικότερα η Κηφησίας μποτιλιάρει σε πολλά σημεία για όσους ξέρουν. Με το 400 δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι εξαιρετικά ευέλικτο. Και 2 φορές τη βδομάδα γλυφάδα απο Κατεχάκη. Άλλο μπ@ρδ#λο εκεί σε κάποια σημεία.
όντως πολλά χλμ ετησίως και σίγουρα όχι με τον ιδανικό τρόπο για το 1300. Αρχίζω και το ξεχνάω μάλλον σιγά σιγά.:(

kachius
19/10/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
όχι καρακέντρο του θανατά. Κηφησίας απο Δροσιά εως ύψος Αμπελοκήπων. Γενικότερα η Κηφησίας μποτιλιάρει σε πολλά σημεία για όσους ξέρουν. Με το 400 δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι εξαιρετικά ευέλικτο. Και 2 φορές τη βδομάδα γλυφάδα απο Κατεχάκη. Άλλο μπ@ρδ#λο εκεί σε κάποια σημεία.
όντως πολλά χλμ ετησίως και σίγουρα όχι με τον ιδανικό τρόπο για το 1300. Αρχίζω και το ξεχνάω μάλλον σιγά σιγά.:(

Έτσι όπως τα λες...εγώ δε θα το ξέχναγα στη θέση σου (αφού παίζει και ο έρωτας)
Θα το κουράσεις λίγο πιο γρήγορα...θα του σκάσεις λίγα περισσότερα αλλά...

θα είσαι άρχοντας ! ! !



ΥΓ: Το hornet 900 που λέει ο sapilas φαντάζομαι θα είναι εκπληκτικό!
Αλλά κατά πόσο θα είναι φθηνότερη η συντήρησή του από το 1300 με την ίδια χρήση;
Λογικά θα διαφέρουν ελάχιστα (σωστά; ).

Φολοου γιορ χαρτ γιατί μετά θα αλλάζεις μηχανάκια
και θα τα σκας σα μ@3**(#$& στις μεταπωλήσεις...άκου και εμάς...&#**&(@

kostisthegreek
19/10/2006, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
όχι καρακέντρο του θανατά. Κηφησίας απο Δροσιά εως ύψος Αμπελοκήπων. Γενικότερα η Κηφησίας μποτιλιάρει σε πολλά σημεία για όσους ξέρουν. Με το 400 δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι εξαιρετικά ευέλικτο. Και 2 φορές τη βδομάδα γλυφάδα απο Κατεχάκη. Άλλο μπ@ρδ#λο εκεί σε κάποια σημεία.
όντως πολλά χλμ ετησίως και σίγουρα όχι με τον ιδανικό τρόπο για το 1300. Αρχίζω και το ξεχνάω μάλλον σιγά σιγά.:(


Φίλε μου έχεις βρεθεί σε δύσκολη φάση. Οι διαδρομές που γράφεις θέλουν μικρό μηχανάκι. Εσύ γουστάρεις μεγάλο.
Μπορεί να το αγοράσεις και να το μετανιώσεις κάποια στιγμή αν σου φανεί μεγάλο για τη δουλειά που το θέλεις.
Μπορεί να αγοράσεις κάποιο άλλο και να το μετανιώσεις γιατί ήθελες το 1300 και δεν το πήρες.
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Λοιπόν, ή επικρατεί η λογική και το ξεχνάς τελείως το 1300, ή επικρατεί το πάθος και το αγοράζεις. Μην πας σε ενδιάμεση λύση, πχ 600 κυβικά, έχοντας στην καρδιά σου το 1300 γιατί θα ξαναπληρώσεις.

kostisthegreek
19/10/2006, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius

Φολοου γιορ χαρτ γιατί μετά θα αλλάζεις μηχανάκια
και θα τα σκας σα μ@3**(#$& στις μεταπωλήσεις...άκου και εμάς...&#**&(@


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:beer: :beer: :beer: :wave2:

ronin1
19/10/2006, 21:30
τωρα , εγω σαν κωλοπαιδο που ειμαι, κ εκει που αρχιζεις κ αφηνεις το ονειρο κ λες , οκ μωρε ειναι υπερβολη, θα σε χαζεψω πάλι!!!

παρε μια φωτο το εργαλει μ@μ@ει!!!:evil: :evil: :beer:


65998

ronin1
19/10/2006, 21:31
και μια με εξτρα πλαινα φερινγκ...


65999

Latino
20/10/2006, 08:59
Ο kostishegreek το χει πιάσει πολύ καλά το νόημα μου φαίνεται. Μάλλον το 600 δεν είναι η καλίτερη λύση. Όλοι καλά τα λέτε ρε παίδες. Ρε συ ronin1 εσύ στο σχολείο θα πρέπει να είχες φάει πολλές αποβολές ρε φίλε. Με πέθανες τώρα!
:alien:

Sabre
20/10/2006, 09:21
η επόμενη μου μηχανή......

και κλείσαμε.......

:D


Στολίδι το μηχάνημα λέμεεεεε!


66021

Sabre
20/10/2006, 09:24
και το 900αρι το Hornet είναι όλα τα λεφτά......

και καλή τιμή έχομεν....
και ρετρό είμεθα.....
και ροπές διαθέτουμε.....
και αν δέν υπήρχε το 1300 το 900 θα ονειρευόμουν....


66022

ronin1
20/10/2006, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
Ο kostishegreek το χει πιάσει πολύ καλά το νόημα μου φαίνεται. Μάλλον το 600 δεν είναι η καλίτερη λύση. Όλοι καλά τα λέτε ρε παίδες. Ρε συ ronin1 εσύ στο σχολείο θα πρέπει να είχες φάει πολλές αποβολές ρε φίλε. Με πέθανες τώρα!
:alien:

το μηχάνημα το γουστάτω και γω όσο εσύ, οικονομικά όμως δε το έφτανα , οπότε χαζεύω κ γω μαζί σου με τις φωτο....:beer:

όχι ήμουνα φυτό....δεν έτρωγα αποβολές...

kostisthegreek
20/10/2006, 23:27
Και μη δω φωτογραφία με το γυμνό το ασημί γιατί θα αρχίσω να ρίχνω εγώ αποβολές.

:lol: :beer:

ronin1
21/10/2006, 00:53
:smokin:


66143

ronin1
21/10/2006, 01:00
:smokin:


66146

kostisthegreek
22/10/2006, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
:smokin:

:eyepop: :a51:

taksidiotis25
27/01/2007, 22:14
φιλε μου θελω να σε επηρεασω θετικα σχετικα με την επιλογη σου που την κρινω πολυ καλη,το μηχανακι ειναι κορυφη.και μουρη εχει και καλη ροπη και ανετα παει.αμα φορας κρανος σε μεγαλη αποσταση δεν εχεις και τοσο προβλημα,στο κατω κατω λιγες ειναι και οι μηχανες που δεν θα φας αερα οποτε μην τα παραλεμε κιολας.
ειχα το vstrom και πηρα το gsx-1400 και δεν το μετανιωσω καθολου μα καθολου,και στην πολη το πηγαινω ανετα και σφηνες κανω,μπαινει παντου και χωρις ζορι αρκει να σε παιρνει το τιμονι.η οδηγηση της ειναι μια απολαυση,ειτε χαμηλα την πας ειτε λιγο ψηλα θα την γουσταρεις τρελα,ενας φιλος μου την εχει παρει κι εχει τρελαθει.μην το σκεφτεσαι φιλε μου,το μηχανακι ειναι εγγυηση,κι επισης να σου πω οτι ειναι και πανευκολο στην οδηγηση κι ενω ναι μεν ειναι βαρυ δεν το νιωθεις,προσωπικα ειναι φορες που περισσοτερο ειχα δυσκολευτει με το vstrom κι αυτο δεν το λεω στο ετσι.
και τελος η μηχανη ειναι σταθεροτατη ειτε νορμαλ την πας ειτε κι αν χτυπας τιμονια απο τα χαστουκια που θα παιζει ο πανεμορφος κωλαρακος της.+++++1000 κι απο μενα για την επιλογη σου.:beer:

tio
02/02/2007, 09:36
εχοντας οδηγησει το VStrom και τις μεγαλες γυμνες μηχανες τυπου GSX 1400, νομιζεις μετα οτι το VStromaki ειναι παιχνιδι..

Αν θες κλασσικη μηχανη, και μπορεις να υποστηριξεις το κοστος της, οι μηχανες τυπου CB, GSX ειναι υπεροχες οδηγικα και ποτε δεν θα μετανοιωσεις για την αγορα τους.

γνωμη μου, ε..

kayak1
05/02/2007, 10:36
ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο SAPILLA RACING ΚΑΝΕ ΝΕΑ ΤΕΣΤ DRIVE ΤΟ HORNET 900. ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ. ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΠΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!

ΧΡΗΣΤΟΣ

zephyr1
05/02/2007, 10:55
Για αλλη μια φορα προτεινω αυτο:winka:

Χαμηλα τελη.
Χαμηλη τιμη.
Πολη ροπη.
Χαμηλη συντηρηση.
Οικονομικο.
200αριζει.
Κοβει πολυ το τιμονι.
Μοτοσυκλετα.


76874

Sabre
05/02/2007, 13:24
Γιές ιντίντ ζέφυρε :beer:

Αλλά τέτοια ..λάρα δέν την έχει κανένα.
Και για ένα όνειρο ζούμε ρε γμτ...:beer:


ΑΧ-ΒΑΧ.... :lol:


76890

Sabre
05/02/2007, 13:25
Δέν σας έπεισα? :look:

:lol: :lol: :lol:

ΑΧ ΒΑΧ.... λαααραααααααααααααααααααααα!!!


76891

Alex_Under
26/02/2007, 22:58
:cool:


79318

cbhornet00
05/05/2007, 21:13
Φίλε μου έχω το Hornet600 πολύ καλό μηχάνημα αλλά σαν το cb1300 δεν είναι. Θα έχεις και τα κυβικά για βόλτες και ταξίδια και δε νομίζω πως θα ζοριστείς ιδιαίτερα μέσα στην πόλη. Εγώ στη θέση σου θα το έπερνα με κλειστά τα μάτια. Δες το στις φωτό, είναι κούκλα. Θέλω κ΄εγώ ένα :bigcry:

Akefalos
06/05/2007, 01:01
Εγώ πάντως λέω να πάρει το 900,και σε κανα δυο χρόνια που θα το χει βαρεθει να πάρει το 1300 και να με το δώσει εμένα το 900αρι.Γιατί οπως και να το κάνουμε ειναι πολλά τα 9 χιλιάρικα κι ας είναι και γαμώ τις μηχανές...