PDA

View Full Version : Μετατροπή σε μπροστινό



motaba
19/10/2006, 10:38
Καλημέρα!! :wave2:

Τα φώτα σας!!

Τα USD "πιρούνια" της WP που βάζει η ΚΤΜ είναι γενικώς universal...?
Δηλαδή μπορούν να μπούν και σε άλλες μοτοσυκλέτες - με τις απαραίτητες μετατροπές στις τιμονόπλακες, ρουλμάν λαιμού κτλ...?

Το συγκεκριμένο λέει ότι είναι από ΚΤΜ LC4 660 '04. (....υπάρχει τέτοιο ή μήπως εννοεί SMC..?)
π.χ. Μπορεί να μπεί σε ΧΤ ?


65950

OldMan
19/10/2006, 10:52
Σιγά -σιγά και ήρεμα...

Το να αλλάξεις "κομπλέ" μπροστινό σε ένα μηχανάκι, δεν θεωρείται και τόσο "ιδανικό" !!

Αφήνοντας στην άκρη το αν "κάθεται" χωρίς πατέντες, θα πρέπει να δεις λίγο ΠΩΣ και ΠΟΣΟ μεταβάλλεται η γεωμετρία της μηχανής (off-set, trail κ.λ.π.).

Τake in mind επίσης, ότι το συγκεκριμένο πηρούνι είναι σχεδιασμένο για ένα μηχανάκι που ο σκελετός του (και η οδική του συμπεριφορά, εν γένει...) απέχει ΠΟΛΥ από αυτήν του ΧΤ.

Ακόμη και αν είναι δυνατόν, μέσω ρυθμίσεων, να "φέρεις" το πηρούνι στα μέτρα (δυνατότητες) της υπόλοιπης μηχανής, ουσιαστικά δεν κερδίζεις τίποτε !! ("υποβιβάζεις" το μπροστινό...).

:wave2: :beer: :wave2:

motaba
19/10/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σιγά -σιγά και ήρεμα...

Το να αλλάξεις "κομπλέ" μπροστινό σε ένα μηχανάκι, δεν θεωρείται και τόσο "ιδανικό" !!

Αφήνοντας στην άκρη το αν "κάθεται" χωρίς πατέντες, θα πρέπει να δεις λίγο ΠΩΣ και ΠΟΣΟ μεταβάλλεται η γεωμετρία της μηχανής (off-set, trail κ.λ.π.).

Τake in mind επίσης, ότι το συγκεκριμένο πηρούνι είναι σχεδιασμένο για ένα μηχανάκι που ο σκελετός του (και η οδική του συμπεριφορά, εν γένει...) απέχει ΠΟΛΥ από αυτήν του ΧΤ.

Ακόμη και αν είναι δυνατόν, μέσω ρυθμίσεων, να "φέρεις" το πηρούνι στα μέτρα (δυνατότητες) της υπόλοιπης μηχανής, ουσιαστικά δεν κερδίζεις τίποτε !! ("υποβιβάζεις" το μπροστινό...).

:wave2: :beer: :wave2:



Τα "βλέπω"....

Απλώς σκέφτηκα.. για ποιό λόγο υπάρχουν τόσες aftermarket αναρτήσεις ( κυρίως πίσω , αλλά και μπροστινές - λιγότερο..) .
Σωστός για το χαρακτήρα και το σκελετό των KTM - αν είναι από "Supermotand" σίγουρα δεν μου κάνει..
Η ενδεχόμενη αλλαγή - λέμε τώρα - μπορεί να επιφέρει χειρότερη συμπεριφορά από το μαμά που φοράει...?


P.S. Tenere είναι .. :blush:



Τhanks OldMan!


:wave2:

Stergios69
19/10/2006, 11:17
Για το μπροστά, άλλαξε ελατήρια και λάδια με κάτι επώνυμο, WP πχ, μια και για τους λόγους που ανέφερε ο oldman η πλήρης αλλαγή του θα είναι ασύμφορή.
Για πίσω μπορέις να βάλεις μόνο ελατήριο στην ''μαμα'' ανάρτηση ή να την αλλάξεις ολόκληρη (ακριβή λύση)
Και στις δύο περιπτώσεις, η οδική συμπεριφορά της μοτο θα είναι πολύ καλύτερη από ότι με τις ''μαμα'' αναρτήσεις.

OldMan
19/10/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Η ενδεχόμενη αλλαγή - λέμε τώρα - μπορεί να επιφέρει χειρότερη συμπεριφορά από το μαμά που φοράει...?

Ανάλογα τι εννούμε "χειρότερη" συμπεριφορά ...

Προσωπικά θεωρώ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ένα μηχανάκι που δεν συνεργάζονται αρμονικά τα διάφορα τμήματά του !!!

(π.χ. εκεί που το μηχανάκι θα άρχιζε να "λαστιχάρει", τώρα πιθανόν να είναι "βράχος" αλλά σε ένα "κλικ" παραπάνω να δεις τον Χριστό φαντάρο.)

Ζητάς από ένα σύνολο (και μάλιστα όχι ολόκληρο, αφού του βγάζεις το παλιό μπροστινό...) να ακολουθήσει σε καταπονήσεις μεγαλύτερες από αυτές που σχεδιάστηκε (αφού του βάζεις "καλύτερο" μπροστινό) με "απρόβλεπτασ" αποτελέσματα....



Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
P.S. Tenere είναι .. :blush:

P.S. Ακόμη χειρότερα .. :D

motaba
19/10/2006, 11:29
Ζητάς από ένα σύνολο (και μάλιστα όχι ολόκληρο, αφού του βγάζεις το παλιό μπροστινό...) να ακολουθήσει σε καταπονήσεις μεγαλύτερες από αυτές που σχεδιάστηκε (αφού του βάζεις "καλύτερο" μπροστινό) με "απρόβλεπτασ" αποτελέσματα....

Γιατί μεγαλύτερες καταπονήσεις από αυτές που σχεδιάστηκε...? :confused:

Δεν είμαι σίγουρος αλλά ο σκελετός του Tenere (1VJ) δεν έχει μεγάλες διαφορές από του ΧΤ.. Τώρα με όλο το θάρρος θα έλεγα ότι του ΧΤ δεν έχει διαφορές από του ΤΤ - το οποίο φοράει USD σύστημα μπροστά :uplate:
Είπαμε με όλο το θάρρος....:lol:

Αν, αν λέω.. έχω το ίδιο μήκος, την ίδια γωνία και offset με το "μαμά" ....?

OldMan
19/10/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γιατί μεγαλύτερες καταπονήσεις από αυτές που σχεδιάστηκε...? :confused:

Οι καταπονήσεις στις οποίες υποβάλεται ένα μηχανάκι έχουν "περιοριστικό" όριο την ίδια του την συμπεριφορά !!

(π.χ. δεν καβαλάς πεζοδρόμιο με 50 χ.α.ω. όταν ήδη ξέρεις ότι στα 40 χ.α.ω. θα στραβώσει το πηρούνι και από τα 30 χ.α.ω. ήδη χορεύεις "καρσιλαμά" !!!
Βάζοντας τώρα πιο "στιβαρό" μπροστινό, δεν στραβώνει στο πεζοδρόμιο, σταματάς (ή μειώνεις κατά πολύ) τους ανατολίτικους χορούς ΑΛΛΑ οι καταπονήσεις που τα προκαλούσαν ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να εφαρμόζονται στο υπόλοιπο μηχανάκι).


πως να το πω αλλοιώς, γμτ... :sad:

Ζητάς πλέον από μικρότερο τμήμα της μηχανής να διαχειριστεί μεγαλύτερες καταπονήσεις !!

Τεσπα.. μάλλον δεν μπορώ να εκφραστώ καλά σήμερα... :wave2:

motaba
19/10/2006, 11:52
GOT IT!! :rolleyes:

:winka:

sotiris68
19/10/2006, 20:00
i got it ,too!
δηλαδη να υποθεσω οτι ενας γνωστος μου που εχει κανει το xt του τουμπανο- και το τουμπανιασμα περιλαμβανει μπροστινο απο ktm 640 και αμορτισερ ολινς απο tt600 και ψαλιδι απο το ιδιο μηχανακι
(κ το οποιο μαλιστα ηταν σπασμενο κ το κολλησε!),εχει κανει σοβαρη μ@λ@κι@?
λεει οτι αφησε ολα τα γεωμετρικα χαρακτηριστικα της μηχανης αμεταβλητα.
τι λες εσυ γερο μου γιατι η γνωμη σου ειναι βαρια σα του...τσολια?

OldMan
19/10/2006, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
i got it ,too!
δηλαδη να υποθεσω οτι ενας γνωστος μου που εχει κανει το xt του τουμπανο- και το τουμπανιασμα περιλαμβανει μπροστινο απο ktm 640 και αμορτισερ ολινς απο tt600 και ψαλιδι απο το ιδιο μηχανακι
(κ το οποιο μαλιστα ηταν σπασμενο κ το κολλησε!),εχει κανει σοβαρη μ@λ@κι@?
λεει οτι αφησε ολα τα γεωμετρικα χαρακτηριστικα της μηχανης αμεταβλητα.

Για το αν άλλαξε η όχι η γεωμετρία της μηχανής, θα σε γελάσω... (και δεν το θέλω !!)

Αν μΕ έλεγες ότι έβαλε και κανένα σκελετάκι Egli ή ATK (τι μΕ θυμίζει ρε Σωτήρη ??) και φρένα της προκοπής, θα σΕ έλεγα ότι μάλλον ΔΕΝ έκανε μαλακία (τεχνικής φύσης, γιατί για οικονομική δεν το συζητάμε...)


Εσένα άμα σε έλεγα ότι έχω πάρει διάφορα μεταλλικά μέρη (που το καθένα χωριστά κάνει άψογα την δουλειά του) και τα ένωσα με μια μαστίχα, τι θα έλεγες ότι έκανα ??? :look:

STOYBI
19/10/2006, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για το αν άλλαξε η όχι η γεωμετρία της μηχανής, θα σε γελάσω... (και δεν το θέλω !!)

Αν μΕ έλεγες ότι έβαλε και κανένα σκελετάκι Egli ή ATK (τι μΕ θυμίζει ρε Σωτήρη ??) και φρένα της προκοπής, θα σΕ έλεγα ότι μάλλον ΔΕΝ έκανε μαλακία (τεχνικής φύσης, γιατί για οικονομική δεν το συζητάμε...)


Εσένα άμα σε έλεγα ότι έχω πάρει διάφορα μεταλλικά μέρη (που το καθένα χωριστά κάνει άψογα την δουλειά του) και τα ένωσα με μια μαστίχα, τι θα έλεγες ότι έκανα ??? :look:

Οχι οτι δεν εχεις δικιο σε οσα αναφερεις παραπανω αλλα... Ξεχνας οτι σε Χτ ειδικα η φασαρια θα γινει για το ματι και οχι για την αποδοση του πλαισιου σε οριακες καταστασεις οπου και θα αρχισει η μαστιχα να αλοιωνετε. :winka:

OldMan
19/10/2006, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ξεχνας οτι σε Χτ ειδικα η φασαρια θα γινει για το ματι και οχι για την αποδοση του πλαισιου σε οριακες καταστασεις οπου και θα αρχισει η μαστιχα να αλοιωνετε. :winka:

Εγώ που είμαι καλός άνθρωπος, θεωρώ ότι όλες αυτές οι μετατροπές γίνονται "καλοπροαίρετα" και με σκοπό την πραγματική βελτίωση του μοτοσακού (γι'αυτό και έχω EXC 450...) !!

Εσύ που είσαι κακός άνθρωπος, θεωρείς ότι όλα αυτά γίνονται για το "θεαθήναι" στο Cafe "Μπάμπης ο Αμάνικος ή Τραβηχτός ή Χέλι" (γι'αυτό και έχεις EXC 450...) !!

:beer: :wave2: :beer:

STOYBI
19/10/2006, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ που είμαι καλός άνθρωπος, θεωρώ ότι όλες αυτές οι μετατροπές γίνονται "καλοπροαίρετα" και με σκοπό την πραγματική βελτίωση του μοτοσακού (γι'αυτό και έχω EXC 450...) !!

Εσύ που είσαι κακός άνθρωπος, θεωρείς ότι όλα αυτά γίνονται για το "θεαθήναι" στο Cafe "Μπάμπης ο Αμάνικος ή Τραβηχτός ή Χέλι" (γι'αυτό και έχεις EXC 450...) !!

:beer: :wave2: :beer:

Συμπερασμα ( ασχετο )... Ο Ασχημος δεν εχει EXC 450..


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:

:wave2:

dirtbird
20/10/2006, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Συμπερασμα ( ασχετο )... Ο Ασχημος δεν εχει EXC 450..


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:

:wave2:

Χοντρό μπορείς να με πεις, άσχημο ΟΧΙ.

Για τα υπόλοιπα -> βλέπε signature :bigcry: :bigcry:

sotiris68
20/10/2006, 16:50
το μηχανακι το εχει φτιαξει ετσι(και φρενα και τρομπες κ παπαδες) για να πηγαινει ταπα στα στροφιλικια-αυτα λεει κ επισης ψαχνει απο καιρο πλαισιο ενισχυμενο,θελει προφανως να εχει ενα xt killer.εχει μεγαλη αρρωστια να ειναι ο πιο γρηγορος της παρεας-παση θυσια (επικινδυνο)

STOYBI
20/10/2006, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
το μηχανακι το εχει φτιαξει ετσι(και φρενα και τρομπες κ παπαδες) για να πηγαινει ταπα στα στροφιλικια-αυτα λεει κ επισης ψαχνει απο καιρο πλαισιο ενισχυμενο,θελει προφανως να εχει ενα xt killer.εχει μεγαλη αρρωστια να ειναι ο πιο γρηγορος της παρεας-παση θυσια (επικινδυνο)

Na ειναι ο ποιος γρηγορος της παρεας με τι ??? Με ΧΤ ??:confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Η υπολοιπη παρεα τι μηχανακια εχει δηλ... VELOSOLEX :confused:

:lol: :lol: :lol:



:wave2:

sotiris68
20/10/2006, 20:25
το λοιπον φιλε stoubi η υπολοιπη παρεα αποτελειται απο africa,dr-z(το γρηγορο-δε ξερω το κωδικο του),xt (εγω),gsxr60006,transalp600 με εξτρα 35 χρονια εμπειριας,monster κ.τ.λ.
ειπα νομιζω οτι θελει να ειναι ο πιο γρηγοροςμ@λ@κια του γιατι δεν χρειαζεται να τζογαρει ετσι τη δικια του ζωη και των συνταξιδιωτων του.υπαρχουν κ πιστες κι αμα το γουσταρεις τοσο πολυ τραβα γινε αγωνιζομενος,μη το παιζεις γρηγορος στους φιλους σου,καντο για παρτη σου.
εγω ειδα το τοπικ του motaba και θυμηθηκα αυτον κ ειπα να ρωτησω το γερο αν τελικα ειχε κανει μ@λ@κια με το μπροστινο που του εκανε ολες αυτες τις μετατροπες γιατι το φοβομουνα.
υ.γ.οι υπολοιποι οδηγοι της παρεας ειναι τιμονακια,δε το λεω επειδη θιχτηκα για τα velosolex

STOYBI
20/10/2006, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
το λοιπον φιλε stoubi η υπολοιπη παρεα αποτελειται απο africa,dr-z(το γρηγορο-δε ξερω το κωδικο του),xt (εγω),gsxr60006,transalp600 με εξτρα 35 χρονια εμπειριας,monster κ.τ.λ.
ειπα νομιζω οτι θελει να ειναι ο πιο γρηγοροςμ@λ@κια του γιατι δεν χρειαζεται να τζογαρει ετσι τη δικια του ζωη και των συνταξιδιωτων του.υπαρχουν κ πιστες κι αμα το γουσταρεις τοσο πολυ τραβα γινε αγωνιζομενος,μη το παιζεις γρηγορος στους φιλους σου,καντο για παρτη σου.
εγω ειδα το τοπικ του motaba και θυμηθηκα αυτον κ ειπα να ρωτησω το γερο αν τελικα ειχε κανει μ@λ@κια με το μπροστινο που του εκανε ολες αυτες τις μετατροπες γιατι το φοβομουνα.
υ.γ.οι υπολοιποι οδηγοι της παρεας ειναι τιμονακια,δε το λεω επειδη θιχτηκα για τα velosolex

Αρα εκ των πραγματων μιλαμε για πανιβλακα ( ο αλλος τυπος με το χτ ) που δεν αξιζει να ασχολουμαστε αλλο μαζι του !!! :rolleyes: Το ιδιο προτεινω και για εσενα .. :winka:
Εαν θελεις να εχεις ενα καλο συνολο μοτοσυκλετας μαζευεις τα καλα σου λεφτουδακια που θα σκορπαγες για να κανεις ενα χτ να θυμιζει σε κατι π.χ κτμ και σε συνδυασμο με μια καλη ανταλαγη, παιρνεις ενα μηχανακι ετοιμο για τις αναγκες σου χωρις πατεντες και ιστοριες για αγριους ...

:beer: :beer:

:wave2:

sotiris68
20/10/2006, 20:56
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
[B]Αρα εκ των πραγματων μιλαμε για πανιβλακα


δεν ηθελα να το πω αυτο...

fundurakias.gr
09/11/2006, 01:48
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ?ΑΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΤΑΠΕΣ ΠΡΟΦΟΡΤΙΣΗΣ ΣΤΟ ΠΗΡΟΥΝΙ ΤΟΥ ΦΑΖΕΡ 600 (06) ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ Η ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ?
ΓΙΑΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΣΤΟΙΧΙΣΟΥΝ ΝΕΑ ΑΦΤΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΕΛΑΤΗΡΙΑ.

stefanos
09/11/2006, 08:41
Εγώ θα προτιμούσα ελατήρια.

motaba
09/11/2006, 09:03
Καλημέρα παίδες!

Αν και υποψιάζομαι ότι έχετε δίκιο περί μετατροπής μπροστινού συστήματος (σε σχέση με το πλάισιο...κτλ) βλέπω στο δρόμο π.χ. F 650 GS με το μπροστινό της WP (που υπάρχει σε προσφορά..).
και διάφορες άλλες μοτο με τέτοιες μετατροπές...

Κάτι άλλο..

Στο Dakar π.χ. φαντάζομαι ότι αν τρέχει ένα LC8 θα φοράει διαφορετικό σύστημα από αυτό της παραγωγής.. να φανταστώ ότι θα έχει και άλλο πλαίσιο έτσι.... ? :blush:

:wave2:

KeLeYTiS
09/11/2006, 10:44
Δεν γινονται ολα για την μετατροπη αλλα για την χαρα της μετατροπης ....

Μπορεις να τοποθετησεις ενα αλλο μπροστινο ειτε

1)Bolt on τρελη κωλοφαρδια να πεσει με την μια πανω απο αλλο μηχανακι (με τρακαρισμα λεει :lol: )
Συνηθως τα YAMAHA εχουν πολλα πραγματα που ταιριαζουν μεταξυ τους

2)Αν ειναι μικρη η διαφορα του αξονα του λαιμου στον σταυρο μπορεις να παιξεις με αποστατες

3)Ξεπρεσσαροντας τον tenere αξονα λαιμου και τον ξαναπρεσσαρεις στο νεο σου USD σταυρο

Οι παραπανω εχουν δικιο οτι πλεον το μπροστινο σου θα ειναι πιο ακαμπτο απο το πλαισιο σου (αναλογα βεβαια και το μπροστινο που θα βαλεις ) οποτε ολη η δυναμη θα περναει στον σκελετο σου ....

Εγω θα το εβαζα και το πρωτο πραγμα που θα εκανα θα ηταν ενα revalving με λαδια και ρυθμισεις (αν χρειαζοταν και ελατηρια) στα μετρα της δικιας μου μηχανης ...

KotsosDR
02/07/2012, 19:21
Ξανανοιγω λοιπον το θρεντ θετωντας με τη σειρα μου παρομοιο ερωτημα ....
Ειμαι κατοχος ενος DR 650 rse του 95 , το μπροστα ειναι εντελως για πεταμα ετσι και εγω ψαχτηκα στο τι να κανω...
1) Η πρωτη σκεψη ηταν να βαλω ελατηρια wp , λαδια τσιμουχες και τα συναφη και παμε στα 300 + στην καλυτερη
2) μπροστινο απο ΚΤΜ lc4 640 ( βρεθηκε σε πολυ καλη κατασταση φουλ κομπλε με δαγκανα στα 130 Ε ) + 100 Ε υπολογιζω το κοστος της μοντιφας ...

Ειδα οτι παρα πολλοι στο εξωτερικο εχουν καταφυγει σε αυτη τη λυση και οτι συνεργαζεται αψογα με το συνολο , οσο για το πλαισιο του DR .. δεν ειναι τσιχλοφουσκα πιστευω :)

( πισω φοραω αναρτηση απο xr 650 dallara , προσωρινη λυση )

Ελπιζω στα φωτα σας , μιας που εχω βαλθει να τον μεταμορφωσω το χαρο .... του αξιζει κιολας :)

motaba
02/07/2012, 19:57
Γειά χαρά!

Το θέμα είναι (για το 2.) να βρείς το μάστορα που θα κάνει την μηχανολογική κατασκευή που απαιτείται για την μετατροπή του σταυρού ώστε να "κουμπώσουν" οι τιμονόπλακες στο λαιμό σου...
Είναι ένα θεματάκι εδώ...
Θα αλλάξει και λίγο η γεωμετρία λόγω αλλαγής γωνιών αλλά εντάξει αυτό άστο πες..

Θέλεις καινούργιο άξονα λαιμού πάντως.. καινούργια κατασκευή...
Πήγαινε μια βόλτα να ρωτήσεις περίπου τιμές..

Όλα γίνονται...

263282

Acacius
02/07/2012, 20:10
300+ Ευρώ για ένα σετ ελατήρια, τσιμούχες και μισό λίτρο λάδι; Ελβετός σου έδωσε τέτοια τιμή;

KostasV2
02/07/2012, 21:25
300+ Ευρώ για ένα σετ ελατήρια, τσιμούχες και μισό λίτρο λάδι; Ελβετός σου έδωσε τέτοια τιμή;

Μην το λες, μαζί με την εργασία κάπου εκεί θα του πάει...



Κότσο, δες τουλάχιστον τα μήκη των πηρουνιών να είναι όμοια. Όσον αφορά στο λαιμό, αν είσαι τυχερός μπορεί να βρείς κατάλληλου μεγέθους ρουλεμάν ώστε να γλιτώσεις το πρεσάρισμα / τορνίρισμα του στελέχους.

Λευκάδιος
02/07/2012, 23:35
Ξανανοιγω λοιπον το θρεντ θετωντας με τη σειρα μου παρομοιο ερωτημα ....
Ειμαι κατοχος ενος DR 650 rse του 95 , το μπροστα ειναι εντελως για πεταμα ετσι και εγω ψαχτηκα στο τι να κανω...
1) Η πρωτη σκεψη ηταν να βαλω ελατηρια wp , λαδια τσιμουχες και τα συναφη και παμε στα 300 + στην καλυτερη
2) μπροστινο απο ΚΤΜ lc4 640 ( βρεθηκε σε πολυ καλη κατασταση φουλ κομπλε με δαγκανα στα 130 Ε ) + 100 Ε υπολογιζω το κοστος της μοντιφας ...

Ειδα οτι παρα πολλοι στο εξωτερικο εχουν καταφυγει σε αυτη τη λυση και οτι συνεργαζεται αψογα με το συνολο , οσο για το πλαισιο του DR .. δεν ειναι τσιχλοφουσκα πιστευω :)

( πισω φοραω αναρτηση απο xr 650 dallara , προσωρινη λυση )

Ελπιζω στα φωτα σας , μιας που εχω βαλθει να τον μεταμορφωσω το χαρο .... του αξιζει κιολας :)
εχω και εγω εναν χαρο(dominator '95)και του εχω βαλει 43αρι wp εδω και ενα χρονο περιπου.το πηρα ετοιμο με φτιαγμενο ''λαιμο'' για να κουμπωσει στο μηχανακι,καθως και αξονα τροχου για να χρησιμοποιηθει ο στοκ της honda.εχει μειωμενη διαδρομη απο 295mm σε 265mm,ελατηρια δεν ξερω αν εχει τα στοκ του εντουρο ktm απο το οποιο προερχεται.αυτο που ξερω ειναι οτι σε χωματινες κυριως διαδρομες η διαφορα ειναι χαοτικη οσο ειναι καλοσυντηρημενο και ρυθμισμενο για να συνεργαζεται με το πισω μερος(αμορτισερ bitubo).η τιμη που αναφερεις ακουγεται καλη,παρτο και αν δεν δεις θετικα αποτελεσματα το πουλας χωρις μεγαλη χασουρα.
Μην το λες, μαζί με την εργασία κάπου εκεί θα του πάει...




στην ιστοσελιδα γνωστου αναρτησομαγαζου βλεπω τιμες σερβις-ελατηριων και αν προσθεσω και τις τσιμουχες υπολογιζω οτι θα κοστισει κανα 200αρι

byron
02/07/2012, 23:48
Γειά χαρά!

Το θέμα είναι ...


Πές μου οτι 6 χρόνια μετά, το ΧΤ είναι ακόμα έτσι !! :uplate::uplate:

KotsosDR
06/07/2012, 23:29
Ναι , το μεγεθος ειναι ακριβως το ιδιο ... αξονα θελει αλλο ( μηχανουργειο ) ,

για ελατηρια κτλ , 300 μου ειπανε μαζι με τα εργατικα ;)


αυτο που με βαζει σε σκεψεις για κομπλε μπροστινο ειναι οτι περα απο την βελτιωση στην αναρτηση , θα εχω και τρελη βελτιωση στα φρενα ... 2 δισκοπλακες το adventure ...
χωρις βεβαια φοβο μη και δεν αντεξει την στρεβλωση το μπροστινο απο το πολυ φρενο χεχεχε
το θεμα ειναι οτι θελει πολλα αλλα .. φτερο .. που θα μπει ο διακοπτης,το θεμα του τροχου κτλ ...

θα εχει αρκετη μανουρα πιστευω .. πρεπει να κανω σχεδιασμο κινησεων χεχεχε