PDA

View Full Version : Φιλτρο Αερος Dna



PortisHead
19/10/2006, 10:40
Εχω ενα φίλτρο αερος DNA το οποιο θελει πλύσιμο-καθαρισμα κλπ.
Επιβάλλετε να πάρω το kit καθαρισμού που δίνει η ιδια εταιρεία ή ειναι πεταμένα λεφτα
και γίνεται με απλο πλύσιμο σαπουνι και λιγο λαδάκι μετα ???

Επίσης εκτος απο τον αντιπρόσωπο (που κλεινει στις 17:00 :mad: ) ξερετε κανενα αλλο μαγαζι που να πουλάει αυτο το kit ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
:wave2:

idi
19/10/2006, 10:49
νομιζω οτι το πλυσιμο μπορεις να το κανεις αλλα το λαδακι σε σπρει ειναι δυσκολο να το βρεις και αμα το βαλεις "χυμα" ισως βαλεις παραπανω απο οσο πρεπει και "μπουκωσει" το φιλτρο

μπορεις να παρεις απο αλλης μαρκας ομως πχ K&N νο προμπλεμ

nikonian
19/10/2006, 10:56
Το σφουγκαρένιο φίλτρο που έχω στο TT-R το πλένω και το ψεκάζω με WD 40 που είναι λεπτόρευστο. Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά αυτό είχα αυτό έβαλα και πρόβλημα δεν έχω για 3.000 χλμ

OldMan
19/10/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Το σφουγκαρένιο φίλτρο που έχω στο TT-R το πλένω και το ψεκάζω με WD 40 που είναι λεπτόρευστο. Δεν ξέρω αν κάνω καλά...

Μάλλον ΔΕΝ κάνεις καλά... :nono:

Το WD40 έχει ΙΣΧΥΡΑ διαβρωτικά πρόσθετα (όπως και όλα τα penetrating oils...) τα οποία, αφενός περνάνε μαζί με τον αέρα στον κύλινδρο, αφετέρου καταστρέφουν την σύνθεση του σφουγγαριού του φίλτρου και αφετρίτου (sic !) ξεραίνουν το λάστιχο που σφραγίζει περιφερειακά το φίλτρο !!

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
19/10/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εχω ενα φίλτρο αερος DNA το οποιο θελει πλύσιμο-καθαρισμα κλπ.
Επιβάλλετε να πάρω το kit καθαρισμού που δίνει η ιδια εταιρεία ή ειναι πεταμένα λεφτα
και γίνεται με απλο πλύσιμο σαπουνι και λιγο λαδάκι μετα ???

Επίσης εκτος απο τον αντιπρόσωπο (που κλεινει στις 17:00 :mad: ) ξερετε κανενα αλλο μαγαζι που να πουλάει αυτο το kit ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
:wave2:

Eγώ χάριν ευκολίας χρησιμοποιώ υγρό καθαρισμού φίλτρων της Denicol, το οποίο το βάζω μέσα σε κουβά (παλαιότερα τα έδινε κιτ η Denicol) όπου βυθίζω το φίλτρο και μετά το ξεπλένω με νερό μέχρι να σταματήσει να βγάζει 'γάλα' (όταν το κάνεις για πρώτη φορά θα καταλάβεις).

Εμπειρικά και μόνο, έχω την εντύπωση ότι το καθαριστικό της Denicol (αν και το δίνει για φίλτρα-σφουγκάρια και όχι γάζες όπως τα K&N, DNA) είναι παρόμοιο με αυτό των K&N, DNA.
Στην πράξη ΔΕΝ έχω δει καμμία φθορά στα K&N που χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια.:wave2:

ΣΗΜ: αν δεν έχουμε λάδι ειδικό για φίλτρο αέρα, χρησιμοποιούμε λάδι μηχανής SAE30 (ή κάτι σχετικό, π.χ. 10W40) και αυτό μόνο στα σφουγγάρια. Πρακτικά είναι αδύνατον να λαδώσεις χωρίς spray, φίλτρο τύπου γάζας.

ΣΗΜ2: υπάρχουν και sprays λαδιού φίλτρων αέρα τα οποία κάνουν ΜΟΝΟ για σφουγγάρια (πχ. MOTUL). Για τις γάζες τα ενδεικνυόμενα είναι αυτά των κατασκευαστών των φίλτρων.

ΣΗΜ3: ένα 'κόλπο' είναι να ψεκάζεις το φιλτροκούτι με κάποιο κολλώδες spray (πχ. chain lube). Έτσι η εισερχόμενη σκόνη 'κολλάει' στα τοιχώματα και είναι πιο εύκολο να καθαρίσεις το φιλτροκούτι με ένα πανί χωρίς να σου πέσουν σκόνες στο χώρο μετά το φίλτρο (αφού θα το κάνεις όταν έχεις βγάλει το φίλτρο για πλύσιμο). Μην ξεχνάτε ότι το φιλτροκούτι είναι ο αποθηκευτικός χώρος του αέρα του κινητήρα (ξέρω ότι το περιγράφω ύποπτα , αλλά βαριέμαι τις λεπτομέρειες).:yuck: :wave2: :beer:

nikonian
19/10/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον ΔΕΝ κάνεις καλά... :nono:

Το WD40 έχει ΙΣΧΥΡΑ διαβρωτικά πρόσθετα (όπως και όλα τα penetrating oils...) τα οποία, αφενός περνάνε μαζί με τον αέρα στον κύλινδρο, αφετέρου καταστρέφουν την σύνθεση του σφουγγαριού του φίλτρου και αφετρίτου (sic !) ξεραίνουν το λάστιχο που σφραγίζει περιφερειακά το φίλτρο !!

:wave2: :beer: :wave2:

Τώρα με τρόμαξες. Πάω γραμμή να το πλύνω και να βάλω λάδι κινητήρα , όπως λέει το μανουαλι

Να'σαι καλά

KaTaNaS
19/10/2006, 13:42
to diko moy φιλτρακι αερως (Σφουγγαρενιο) της twin air (το μαμα ΚΤΜ)


το πλένω με υγρο καθαρισμου της μοτορεξ, αλλά το υγρο της denicol κάνει καλύτερη δουλειά!


σε περίπτωση που δεν έχουμε κάνει και σαπουνόνερο!


όποτε ανοίγω το φιλτροκούτι είναι πάντα γεμάτο υγρασία λαδιού με σκόνη κολλημένη πάνω...διχως να το ψεκάσω επιτούτου


μια ερώτηση με τη σειρά μου


η ΚΤΜ λέει να ψεκάζουμε εσωτερικά το λαδάκι...

άλλοι το ψεκάζουν εξωτερικά ώστε αν "χτίσει" να το χτυπήσουν στο βουνό σε κανά δένδρο να φύγουν τα πολλά και να συνεχίσουν!

η γνώμη σας!

Julius
19/10/2006, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
to diko moy φιλτρακι αερως (Σφουγγαρενιο) της twin air (το μαμα ΚΤΜ)


το πλένω με υγρο καθαρισμου της μοτορεξ, αλλά το υγρο της denicol κάνει καλύτερη δουλειά!


σε περίπτωση που δεν έχουμε κάνει και σαπουνόνερο!


όποτε ανοίγω το φιλτροκούτι είναι πάντα γεμάτο υγρασία λαδιού με σκόνη κολλημένη πάνω...διχως να το ψεκάσω επιτούτου


μια ερώτηση με τη σειρά μου


η ΚΤΜ λέει να ψεκάζουμε εσωτερικά το λαδάκι...

άλλοι το ψεκάζουν εξωτερικά ώστε αν "χτίσει" να το χτυπήσουν στο βουνό σε κανά δένδρο να φύγουν τα πολλά και να συνεχίσουν!

η γνώμη σας!

ego pantos to kano ap'okso mono otan to ladono me spray


me to xyma, mesa se plastiki sakoula ligo ygro me to filtro, poly kalo zouligma, kai skoupisma me efimerida imerisia

KaTaNaS
19/10/2006, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
mesa se plastiki sakoula


΄καλό τιπάκι... κάνω τα χέρια μου πουτανα καθε φορά! :sick:

OldMan
19/10/2006, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
...να βάλω λάδι κινητήρα...

Μπορεί να το λέει το μανουάλι, αλλά κάνε καλύτερα αυτά που προείπε ο Βρωμόπουλος ...

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
19/10/2006, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
...η ΚΤΜ λέει να ψεκάζουμε εσωτερικά το λαδάκι...

Η μαμά είχει πάντα δίκιο (Μάνα είναι μόνο μία...) !!

Ο σκοπός του λαδιού είναι (ως γνωστόν) να "μαγκώνει" τις σκόνες.
Αν το λάδι βρίσκεται στην μέσα μεριά του φίλτρου, θα κρατήσει μόνο τα "ψιλά" που θα περάσουν από το σφουγγάρι.
Τα "χοντρά" θα βρίσκονται στην έξω πλευρά, οπότε και το καθάρισμα με τίναγμα είναι ευκολότερο και δεν γεμίζει "μούσγα" γρήγορα το φίλτρο.

Αλλά αφού εσύ θα πάρεις BMW, τι νοιάζεσαι ??? :look:

dirtbird
19/10/2006, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

mesa se plastiki sakoula

Είπαμε ρε Χουλιους να μην μπούμε κατευθείαν στα advanced lessons.

Μες στην σακούλα δεν το βάζουμε για να μην λερώνουμε τα χεράκια μας, αλλά για -μέσω παρατεταμένου ζουλήγματος- να ισοκατανείμουμε το λαδάκι -το οποίο ως γνωστό είναι κολλώδες για να κολλάει η μπίχλα επάνω του- το οποίο αλλιώς θα έμενε κατά μεγάλο ποσοστό κολλημένο στα χεράκια μας καθώς θα στέγνωνε ενώ εμείς ζουλάγαμε. Επίσης είναι καλός τρόπος να έχουμε 2ο φιλτράκι spare και ετοιμοπόλεμο (για αυτό το συνηθίζουν οι μοτοκροσσάδες και οι σκραμπλεράδες, έχεις δεί ποτέ εντουρά στην ταβέρνα να βγάζει φίλτρο από την μπανάνα?).

Αλλά αφού ο Katanas θα πάρει ελικοφόρο, τι του τα λέμε? :bigcry: :cry: :wave2:

KaTaNaS
19/10/2006, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...


μάλιστα! πράγματι έχεις δίκιο, όλο το λάδι μένει στα χέρια!

μάλλον θα μέινω στην ΚΤΜ, δε μουτ χουν κανει καλές προσφορές απο άλλού! :rolleyes:



:rotflmao: :wave2:

STOYBI
19/10/2006, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Είπαμε ρε Χουλιους να μην μπούμε κατευθείαν στα advanced lessons.

Μες στην σακούλα δεν το βάζουμε για να μην λερώνουμε τα χεράκια μας, αλλά για -μέσω παρατεταμένου ζουλήγματος- να ισοκατανείμουμε το λαδάκι -το οποίο ως γνωστό είναι κολλώδες για να κολλάει η μπίχλα επάνω του- το οποίο αλλιώς θα έμενε κατά μεγάλο ποσοστό κολλημένο στα χεράκια μας καθώς θα στέγνωνε ενώ εμείς ζουλάγαμε. Επίσης είναι καλός τρόπος να έχουμε 2ο φιλτράκι spare και ετοιμοπόλεμο (για αυτό το συνηθίζουν οι μοτοκροσσάδες και οι σκραμπλεράδες, έχεις δεί ποτέ εντουρά στην ταβέρνα να βγάζει φίλτρο από την μπανάνα?).

Αλλά αφού ο Katanas θα πάρει ελικοφόρο, τι του τα λέμε? :bigcry: :cry: :wave2:


Γιατι εχεις δει εσυ ποτε μοτοκροσσάδες οι σκραμπλεράδες ξαφνικα να σταματανε τον αγωνα και να αλλαζουν φιλτρο αλλα.. Φ1... :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
20/10/2006, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Γιατι εχεις δει εσυ ποτε μοτοκροσσάδες οι σκραμπλεράδες ξαφνικα να σταματανε τον αγωνα και να αλλαζουν φιλτρο αλλα.. Φ1... :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κοίτα, εγώ έχω καταλάβει ότι είσαι καλό παιδί, αλλά μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μεταξύ σκελών -του αγώνα, όχι των δικών τους- και ανάλογα με τις συνθήκες του αγώνα (σκόνη κ.τ.λ.) κάποιοι -οι 'ψαγμένοι'- αλλάζουν φιλτράκι.

Παρομοίως και σε αγώνες αντοχής - ημιαντοχής (π.χ. 'Εξάωρο κολοβάρεμα στην ακτή του κουνουπιού΄), εάν έχει και αλλαγή οδηγού, μπορεί να το αλλάξουν.

PortisHead
20/10/2006, 08:12
OK....τελικά πήρα τα καθαριστικα...σπρεϊ και λαδάκι.
Αλλα διαβαζοντας τις οδηγίες....λεει...να το βουτήξω σε ενα φαρδυ μπολ με το ειδικο υγρο...και να το καθαριζω....απο την βρωμικη προς την καθαρη μεριά.....προσέχοντας να μην πηγαινουν οι βρώμες στην καθαρη.
???
Ποια ειναι η καθαρη και ποια η βρώμικη πλευρά ???
Και πως ειναι δυνατον εφοσον θα το εχω βουτήξει ολόκληρο το φιλτρο στο μπολ να μην παει το βρωμικο υγρο στην (όποια τελικα ειναι αυτη) καθαρή μεριά ???

Για δώστε κανα tip πως γίνεται αυτό ?

http://jpg.gr/v.php?id=img_14342.jpeg

mtsop
20/10/2006, 09:58
Η βρώμικη υποτίθεται είναι η εξωτερική πλευρά, όπως δείχνεις στην φώτο
:wave2:

KaTaNaS
20/10/2006, 10:02
ώπα μη μπερδευτείς... η βρωμικη ειναι η πλευρα που ερχεται σε επαφη με τον ατμοσφαιρικό αέρα ( η πλευρά όπου ακουμπάει ο αέρας οταν μπάινει στο φιλτροκούτι! )


η καθαρή είναι η πλευρά που διώχνει τον αέρα πρός το σύστημα ψεκασμού ή κάρμπ!

εξαρταται απο το φιλτροκουτι! :wave2:

psaxioti
20/10/2006, 10:03
Βρώμικη είναι η πλευρά από την οποία εισέρχεται ο αέρας στο φιλτροκούτι και καθαρή αυτή από την οποία φεύγη ο αέρας προς τον κύλινδρο.


edit: I 'm so slow. Too late.

kostisthegreek
20/10/2006, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
Βρώμικη είναι η πλευρά από την οποία εισέρχεται ο αέρας στο φιλτροκούτι και καθαρή αυτή από την οποία φεύγη ο αέρας προς τον κύλινδρο.


edit: I 'm so slow. Too late.

Επομένως όταν το ξεπλύνεις ή φυσήξεις ξεκίνα από την καθαρή μεριά προς τη βρώμικη.

crs-k
21/10/2006, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Επομένως όταν το ξεπλύνεις ή φυσήξεις ξεκίνα από την καθαρή μεριά προς τη βρώμικη.


ΠΡΟΣΟΧΗ !!!


Οσοι εχετε καλα after market φιλτρα, οπως Κ&Ν, DNA κλπ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ τις οδηγιες του κατασκευαστη για την συντηρηση του.


Το Κ&Ν πχ, που ξερω ΣΙΓΟΥΡΑ, εχει γαζα απο ινες μεταξιου και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ρητα να ΦΥΣΗΞΟΥΜΕ το φιλτρο, μιας και θα καταστραφει (ανοιγουν τρυπες στην γαζα) !!!

Επισης ρητα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να στεγνωσει με αλλο τροπο εκτος απο φυσικο (ΟΧΙ σε ηλιο, κι ακομα περισσοτερο ΟΧΙ σε στεγνωμα με ΖΕΣΤΟ αερα), μιας και υπαρχει κινδυνος να συρρικνωθουν οι ινες του και να ΑΧΡΗΣΤΕΥΘΕΙ !!!

KaTaNaS
21/10/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
...

Σωστότατος!