PDA

View Full Version : Περί Δικάναλου/Πολυκάναλου συστήματος...



gojakla
19/10/2006, 12:40
ΕΡΩΤΗΞΗΣ Α' :
Δικάναλο ηχοσύστημα μπορεί να μετατραπεί σε πολυκάναλο για να επωφεληθούμε την μαγεία του Home Cinema????

Και εξηγώ... ο δικάναλος ενισχυτής μου που λατρεύω (Audiolab 8000A) μπορεί κάπως να αξιοποιηθεί σε πολυκάναλο σύστημα?
Μπορώ δηλαδή να προσθέσω μια συσκευή στο υπάρχον σύστημα, η οποία θα αναλάβει την αποκωδικοποιήση των πολυκάναλων format αλλά και την έξοδο των υπόλοιπων ηχείων, μιάς και σαν κεντρικά θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τα B&W μου??????

ΕΡΩΤΗΞΗΣ Β' :
Στην περίπτωση που το Ερώτημα Α?ναυαγήσει, έχει κανείς σας ακούσει κάποιο από αυτά τα έτοιμα πακέτα Home Cinema γνωστών εταιριών, με κόστος από 350 έως 600-700ευρώ, ώστε να μου πεί αν αξίζει η αγορά τους???

Να τονίσω εδώ ότι ασχολιόμουν για χρόνια με το Hi-End και το δικάναλο σύστημα που έχω με ικανοποιεί απόλυτα... Οπότε έχω αυξημένες απαιτήσεις και από το Home Cinema πακέτο...
Τον τελευταίο καιρό όμως έχω χάσει τις εξελίξεις στον χώρο, και επειδή αυτό που εγώ θέλω να φτιάξω θα κοστίσει μια περιουσία, έλεγα για ένα διάστημα μήπως και την έβγαζα φθηνά με κάποιο από αυτά τα έτοιμα πακέτα... (στην περίπτωση που το Ερώτημα Α?ναυαγήσει!)

Κάθε βοήθεια δεκτή...
Σας ακούω...

Nik0s
19/10/2006, 12:51
Με τις λίγες γνώσεις που έχω πάνω στο θέμα, πιστεύω πως το Α έτσι όπως το περιγράφεις, δεν είναι εφικτό. Θα χρειαστείς ή ένα dvd player με ενσωματομένο αποκωδικοποιητή (οπότε καταργείται ο δικάναλος) ή ένα σύστημα όπως περιγράφεις στο Β.

Βρέθηκα πρόσφατα σε ένα τέτοιο δίλημμα, όταν μετακόμισα και δεν μπορούσα να "ταιριάξω" τα συστήματα μου όπως ήθελα. Έτσι αγόρασα ένα HomeCinema της Sony, της τάξεως των 300 ευρώ, ενώ έχω τον AV της Sony, των 1300 ΕΥΡΩ να κάθεται :hypnotize

Υπάρχουν άπειρες επιλογές σε τέτοιου είδους συστήματα, κομπλέ με ηχεία κτλ. Βέβαια σε καμία περίπτωση μην περιμένεις την απόδοση που θα είχες με ένα high-end... κι εγώ έχω τα B&W μπροστά, τα 601, και όταν τα άλλαξα με της Sony απογοητεύτηκα πολύ..


:wave2:

gojakla
19/10/2006, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Βρέθηκα πρόσφατα σε ένα τέτοιο δίλημμα, όταν μετακόμισα και δεν μπορούσα να "ταιριάξω" τα συστήματα μου όπως ήθελα. Έτσι αγόρασα ένα HomeCinema της Sony, της τάξεως των 300 ευρώ, ενώ έχω τον AV της Sony, των 1300 ΕΥΡΩ να κάθεται :hypnotize

Υπάρχουν άπειρες επιλογές σε τέτοιου είδους συστήματα, κομπλέ με ηχεία κτλ. Βέβαια σε καμία περίπτωση μην περιμένεις την απόδοση που θα είχες με ένα high-end... κι εγώ έχω τα B&W μπροστά, τα 601, και όταν τα άλλαξα με της Sony απογοητεύτηκα πολύ..


:wave2:


Το σύστημα που τελικά αγόρασες σε ικανοποίησε???? :confused:
Τουλάχιστον για τα λεφτά του έβγαλε κάποιο τίμιο αποτέλεσμα... καταλαβαίνεις «κινηματογραφική αίσθηση» ή μέσες άκρες?

arxaios
19/10/2006, 13:09
Κράτα το σύστημά σου όπως είναι να ακούς τη μουσικούλα σου ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ και πάρε μια Π@Π@ΡΙ@ με 600-700 Ε για να έχεις ένα υποτυπώδες σύστημα Home Cinema.
Αν έχεις ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ πρέπει να σκάσεις ΧΟΝΤΡΑ ΦΡΑΓΚΑ για καλή ποιότητα ήχου στο Home Cinema. 6-7000 Ε (μαζί με προτζέκτορα και οθώνη) και ποτέ μην περιμένεις να έχεις τον ήχο ενός συστήματος ήχου High-End.
Προσωπικά έχω 2 συστήματα, το καθένα για την δουλειά που φτιάχτηκε.
Σχετικά με τα ηχεία αν και εφόσων είναι στα 6Ω και όχι στα 8Ω τότε τα χρησιμοποιείς άφοβα, αλλιώς πρέπει να κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή που θα αγοράσεις.
:wave2:

gojakla
19/10/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Σχετικά με τα ηχεία αν και εφόσων είναι στα 6Ω και όχι στα 8Ω τότε τα χρησιμοποιείς άφοβα, αλλιώς πρέπει να κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή που θα αγοράσεις.
:wave2:

Εγώ γιατί ήξερα ότι τα 8Ω είναι το συνηθέστερο????? :confused: :confused: :confused:
Πόσα επεισόδια έχω χάσει πιά?????? :blush:

Εξηγείς παρακαλώ λίγο το άνωθεν σχόλιό σου περί Ω?

Alki_Viades
19/10/2006, 13:13
Α) για να εχεις home theater ΠΡΕΠΕΙ να εχεις ενας ενισχυτη Home Theater ο οποιος θα μπορει:

να αποκωδικοποιει DTS, dolby digital, κτλ
και να τροφοδοτει 5+1, 7+1 ή 9+1 ηχεια

αρα ο μονος τροπος να χρησιμοποιησεις τον δικαναλο σου ειναι να παρεις εναν ενισχυτη ΗΤ που θα εχει εξοδο για τα μπροστινα καναλια σε μορφη "line out" ή "pre-out" (δηλ. εξοδο που βγαζει αναλογικο ηχο αφου εχει αποκωδικοποιηθει πριν ομως ενισχυθει) που θα συνδεσεις σε αντιστοιχη εισοδο στον Audiolab που θα οδηγει τα JBL. Τα υπολοιπα 3+1 ή 5+1 ή 7+1 καναλια θα τα βγαλεις απο τις κανονικες εξοδους του ενισχυτη ΗΤ.

Κερδος με αυτη τη διαταξη θα εχεις το εξης: Θα εχεις πολυ καλο ηχο στα μπροστινα ηχεια του ΗΤ με μηδενικο εξτρα κοστος και θα εχεις και πολυ καλο στερεο ηχο για μουσικη (οταν παιζουν βεβαια μονο τα δυο μπροστινα)

Βεβαια χανεις την ομοιογενεια μεταξυ των ηχειων, εκτος αν παρεις για τα υπολοιπα (κεντρικο + περιφερειακα) καποια σχετικα JBL, και παλι ομως θα οδηγεις 2 ηχεια με εναν ενισχυτη και τα αλλα 3+1 ή 5+1 ή 7+1 με άλλον....

Β) Απο τη στιγμη που εισαι μαθημενος σε καλο ηχο, ξεχνα τις λυσεις πακετο. Πιστευω η καλυτερη λυση ειναι να αγορασεις ενισχυτη 5.1, κεντρικο, περιφερειακα ηχεια και γουφερ (αν χρειαζεται) της JBL που να δενουν με τα 2 που εχεις και να πουλησεις ή χρησιμοποιησεις καπου αλλου τον Audiolab. Κοστος για ενισχυτη και ηχεια εννοειται απο 1000? και πανω για να εισαι "ικανοποιημενος".

Επισης κοιτα και στα
http://www.avmentor.gr/index.htm
http://www.thelab.gr/
http://www.avsforum.com/
http://www.avtalk.co.uk/forum/

arxaios
19/10/2006, 13:14
Και μιά προσωπική άποψη.......
Αν ΔΕΝ πάρεις προτζέκτορα και οθώνη ΜΗΝ ξοδέψεις πολλά για Home Cinema, δεν αξίζει...........

Οι ενισχυτές Home Cinema είναι συνήθως στα 6Ω η έξοδος των ηχείων. Στα 8Ω τον ζορίζεις παραπάνω.

gojakla
19/10/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Α) για να εχεις home theater ΠΡΕΠΕΙ να εχεις ενας ενισχυτη Home Theater ο οποιος θα μπορει:

να αποκωδικοποιει DTS, dolby digital, κτλ
και να τροφοδοτει 5+1, 7+1 ή 9+1 ηχεια

αρα ο μονος τροπος να χρησιμοποιησεις τον δικαναλο σου ειναι να παρεις εναν ενισχυτη ΗΤ που θα εχει εξοδο για τα μπροστινα καναλια σε μορφη "line out" ή "pre-out" (δηλ. εξοδο που βγαζει αναλογικο ηχο αφου εχει αποκωδικοποιηθει πριν ομως ενισχυθει) που θα συνδεσεις σε αντιστοιχη εισοδο στον Audiolab που θα οδηγει τα JBL. Τα υπολοιπα 3+1 ή 5+1 ή 7+1 καναλια θα τα βγαλεις απο τις κανονικες εξοδους του ενισχυτη ΗΤ.

Κερδος με αυτη τη διαταξη θα εχεις το εξης: Θα εχεις πολυ καλο ηχο στα μπροστινα ηχεια του ΗΤ με μηδενικο εξτρα κοστος και θα εχεις και πολυ καλο στερεο ηχο για μουσικη (οταν παιζουν βεβαια μονο τα δυο μπροστινα)

Βεβαια χανεις την ομοιογενεια μεταξυ των ηχειων, εκτος αν παρεις για τα υπολοιπα (κεντρικο + περιφερειακα) καποια σχετικα JBL, και παλι ομως θα οδηγεις 2 ηχεια με εναν ενισχυτη και τα αλλα 3+1 ή 5+1 ή 7+1 με άλλον....

Β) Απο τη στιγμη που εισαι μαθημενος σε καλο ηχο, ξεχνα τις λυσεις πακετο. Πιστευω η καλυτερη λυση ειναι να αγορασεις ενισχυτη 5.1, κεντρικο, περιφερειακα ηχεια και γουφερ (αν χρειαζεται) της JBL που να δενουν με τα 2 που εχεις και να πουλησεις ή χρησιμοποιησεις καπου αλλου τον Audiolab. Κοστος για ενισχυτη και ηχεια εννοειται απο 1000? και πανω για να εισαι "ικανοποιημενος".

Επισης κοιτα και στα
http://www.avmentor.gr/index.htm
http://www.thelab.gr/
http://www.avsforum.com/
http://www.avtalk.co.uk/forum/

B&W ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.... ΟΧΙ JBL!!!
Σε ευχαριστώ πολύ... ήσουν κατατοπιστικότατος!!!!

:wave2: :beer: :beer: :beer:

arxaios
19/10/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Α) για να εχεις home theater ΠΡΕΠΕΙ να εχεις ενας ενισχυτη Home Theater ο οποιος θα μπορει:

να αποκωδικοποιει DTS, dolby digital, κτλ
και να τροφοδοτει 5+1, 7+1 ή 9+1 ηχεια

αρα ο μονος τροπος να χρησιμοποιησεις τον δικαναλο σου ειναι να παρεις εναν ενισχυτη ΗΤ που θα εχει εξοδο για τα μπροστινα καναλια σε μορφη "line out" ή "pre-out" (δηλ. εξοδο που βγαζει αναλογικο ηχο αφου εχει αποκωδικοποιηθει πριν ομως ενισχυθει) που θα συνδεσεις σε αντιστοιχη εισοδο στον Audiolab που θα οδηγει τα JBL. Τα υπολοιπα 3+1 ή 5+1 ή 7+1 καναλια θα τα βγαλεις απο τις κανονικες εξοδους του ενισχυτη ΗΤ.

Κερδος με αυτη τη διαταξη θα εχεις το εξης: Θα εχεις πολυ καλο ηχο στα μπροστινα ηχεια του ΗΤ με μηδενικο εξτρα κοστος και θα εχεις και πολυ καλο στερεο ηχο για μουσικη (οταν παιζουν βεβαια μονο τα δυο μπροστινα)

Βεβαια χανεις την ομοιογενεια μεταξυ των ηχειων, εκτος αν παρεις για τα υπολοιπα (κεντρικο + περιφερειακα) καποια σχετικα JBL, και παλι ομως θα οδηγεις 2 ηχεια με εναν ενισχυτη και τα αλλα 3+1 ή 5+1 ή 7+1 με άλλον....

Β) Απο τη στιγμη που εισαι μαθημενος σε καλο ηχο, ξεχνα τις λυσεις πακετο. Πιστευω η καλυτερη λυση ειναι να αγορασεις ενισχυτη 5.1, κεντρικο, περιφερειακα ηχεια και γουφερ (αν χρειαζεται) της JBL που να δενουν με τα 2 που εχεις και να πουλησεις ή χρησιμοποιησεις καπου αλλου τον Audiolab. Κοστος για ενισχυτη και ηχεια εννοειται απο 1000? και πανω για να εισαι "ικανοποιημενος".

Επισης κοιτα και στα
http://www.avmentor.gr/index.htm
http://www.thelab.gr/
http://www.avsforum.com/
http://www.avtalk.co.uk/forum/

Συμφωνώ απόλυτα με εξαίρεση το κόστος.............
Θα έλεγα ότι για ενισχυτή και ηχεία με κάποιες απαιτήσεις χρειάζονται 2500 Ε κατά το μίνιμουμ για μένα. (Σετ ηχεία μόνο 1500 Ε και πάνω)

Alki_Viades
19/10/2006, 13:29
Εξαρταται απο το ποσο "ικανοποιημενος" θελεις να εισαι.

Αν κρατησει τα 2 μπροστινα, με 500 παιρνεις ενα καλο hi-fi (οχι ομως hi-end) ενισχυτη και με 600+ 2 περιφερειακα ηχεια και ενα γουφερ.

Φυσικα τα παραπανω νουμερα μπορεις ανετα να τα πολλαπλασιασεις επι πχ 5, λεφτα να'χεις! :beer:

gojakla
19/10/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Εξαρταται απο το ποσο "ικανοποιημενος" θελεις να εισαι.

Αν κρατησει τα 2 μπροστινα, με 500 παιρνεις ενα καλο hi-fi (οχι ομως hi-end) ενισχυτη και με 600+ 2 περιφερειακα ηχεια και ενα γουφερ.

Φυσικα τα παραπανω νουμερα μπορεις ανετα να τα πολλαπλασιασεις επι πχ 5, λεφτα να'χεις! :beer:


Όπως τα λές είναι... το πάν πάντως είναι η ομοιογένεια...
Δεν μπορείς για παράδειγμα να πάρεις ενισχυτή 2000 ευρώ και ηχεία της τάξης των 800-1000... ή το ανάποδο...

Όπως το βλέπω εγώ, με πολύ λίγο search τιμών/προϊόντων που με ενδιαφέρουν, οδηγούμαι σε κατηγορία τιμών 700-1000 για ολοκληρωμένο πολυκάναλο 5-1 (ίσως 6-1) ενισχυτή (κάτι σε Marantz, Denon ας πούμε που συμπαθώ),
και γύρω στα 800-1000 πάλι για κεντρικό, 2 πίσω περιφερειακά και sub... δεδομένου ότι τα B&W τα κρατάω βεβαίως βεβαίως...
(Απλά δεν ξέρω πια η B&W τί βγάζει σε κεντρικά και πίσω περιφερειακά ώστε να τα ταιριάξω με τα μπροστινά! :confused: )

:wave2:

hidefnick
19/10/2006, 14:01
Μετά τον θάνατο του Nacamichi Α1 προχώρησα με βαρία καρδιά σε αγορά "καλού ενισχυτή home cinema" της γνωστής εταιρείας. Οταν συνδέθηκε στα Klipsh απλά τράβαγα τα μαλιά μου με την μακακία που έκανα. Και όταν στο καπάκι συνέδεσα το CD της Adcom απλά έφριξα.

Αν έχεις συνηθίσει σε Audiolab ΜΗΝ πάρεις Sony mony και λοιπές παπαριές.

Καλύτερα να τα χώσεις σε ένα σετ Creative 5500 megaworks και να τα συνδέσεις σε DVD με ενσωματομένο αποκοδικοποιητή. Κοστίζει λίγο, παίζει καλά και δεν πιάνει χώρο.

Εναλακτικά, και αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις σε home cinema, παίρνεις ένα Denon τρικάναλο (3*30w) και οδηγείς τα μπροστινά με τον Audio και το κεντρικό με τα πίσω με τον Denon. (40€ στο στοκ Κωτσόβολου, έχω 2 στην αποθήκη)

Τώρα όσον αφορά τα ηχεία, υπάρχουν πολύ φτηνές λύσεις στη στοά Φέξη με τον τόνο. Επίσης κοίτα τα Crystal Audio Baby. Ελληνικά και απίστευτα καλά.

Η Ομοιογένεια είναι κάτι που ανήκει στην σφαίρα του άπιαστου, αν έχεις συνηθίσει στον Audio, οπότε μην πολυτρελένεσαι. Ειδικά σε μονάδες ηχείων χαμηλού κόστους.......

hidefnick
19/10/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Εγώ γιατί ήξερα ότι τα 8Ω είναι το συνηθέστερο????? :confused: :confused: :confused:
Πόσα επεισόδια έχω χάσει πιά?????? :blush:


6 είναι η νέα μόδα των Japanέζων για να παίζουν και με ρύθμιση στα 4 και με ρύθμιση στα 8.

Και συνήθως έχει να κάνει με την χρήση κακών μονάδων woofer με χαμηλή αντίσταση για να "βαράνε" δυνατά με μικρούς ενισχυτές. Τα tweeter φυσικά παραμένουν 8Ωhm.

Nik0s
19/10/2006, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
(Απλά δεν ξέρω πια η B&W τί βγάζει σε κεντρικά και πίσω περιφερειακά ώστε να τα ταιριάξω με τα μπροστινά! :confused: )

:wave2:


Σίγουρα βγάζει κάτι να σε καλύψει !!

gojakla
19/10/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Μετά τον θάνατο του Nacamichi Α1 προχώρησα με βαρία καρδιά σε αγορά "καλού ενισχυτή home cinema" της γνωστής εταιρείας. Οταν συνδέθηκε στα Klipsh απλά τράβαγα τα μαλιά μου με την μακακία που έκανα. Και όταν στο καπάκι συνέδεσα το CD της Adcom απλά έφριξα.

Klipsch είχα στην διάθεσή μου για 2-3 εβδομάδες αλλά δεν μπορούσα με τίποτα να τα οδηγήσω με τον Audiolab...


Καλύτερα να τα χώσεις σε ένα σετ Creative 5500 megaworks και να τα συνδέσεις σε DVD με ενσωματομένο αποκοδικοποιητή. Κοστίζει λίγο, παίζει καλά και δεν πιάνει χώρο.

Παρακαλέισαι όπως εξηγήσεις... τί είν' τούτο????????? :confused: :confused: :confused:


Εναλακτικά, και αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις σε home cinema, παίρνεις ένα Denon τρικάναλο (3*30w) και οδηγείς τα μπροστινά με τον Audio και το κεντρικό με τα πίσω με τον Denon. (40€ στο στοκ Κωτσόβολου, έχω 2 στην αποθήκη)

Να σου πώ την αλήθεια δεν θα προτιμούσα κάτι τέτοιο...


Τώρα όσον αφορά τα ηχεία, υπάρχουν πολύ φτηνές λύσεις στη στοά Φέξη με τον τόνο. Επίσης κοίτα τα Crystal Audio Baby. Ελληνικά και απίστευτα καλά.

Θα τα κοιτάξω!!!!!

:wave2: :beer: :beer: :beer: :beer:

hidefnick
19/10/2006, 14:34
Αν έχεις συνηθίσει σε Audiolab ΜΗΝ πάρεις Sony mony και λοιπές παπαριές.

Καλύτερα να τα χώσεις σε ένα σετ Creative 5500 megaworks και να τα συνδέσεις σε DVD με ενσωματομένο αποκοδικοποιητή. Κοστίζει λίγο, παίζει καλά και δεν πιάνει χώρο.

Παρακαλέισαι όπως εξηγήσεις... τί είν' τούτο?????????


Set ηχείων για υπολογιστή, με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή στο sub, 450wrms και με εντυπωσιακά καλό ήχο. Παίζουν περίπου στα 300-350€ και έχουν εισόδους για διάφορες πηγές.

http://gr.europe.creative.com/products/product.asp?category=4&subcategory=25&product=240

gojakla
19/10/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Set ηχείων για υπολογιστή, με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή στο sub, 450wrms και με εντυπωσιακά καλό ήχο. Παίζουν περίπου στα 300-350€ και έχουν εισόδους για διάφορες πηγές.

:nono: :nono: :nono:
Δεν με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση κάτι σε «υπολογιστικό»....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ!!!!! :beer: :beer: :beer: :beer:

hidefnick
19/10/2006, 14:38
Καμία σχέση με "υπολογιστικό" Αν τα ακούσεις θα καταλάβεις.

Δες το link.

gojakla
19/10/2006, 14:39
Φίλος από «δίπλα» πρότεινε το σέτ Denon AVR 2910 + Bose Acoustimas 10...

Για τον Denon, τα ρέστα μου... αν και εγώ ζαχαρώνω τον 3805...

Για τα Bose όμως τί λέτε???? Τα έχω σε υπόληψη αλλά ποτέ δεν κατάφερα να τα ακούσω...
Έχει κανείς σας άποψη??? :confused:

hidefnick
19/10/2006, 14:41
1500 ευρά για drivers 2-3 ιντσών? ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Αν κινηθείς σε τέτοια ποσά πήγαινε σε klipsh, ακριβά Sony, Β+W.

gojakla
19/10/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
1500 ευρά για drivers 2-3 ιντσών? ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Αν κινηθείς σε τέτοια ποσά πήγαινε σε klipsh, ακριβά Sony, Β+W.

Τα έχεις ακούσει όμως?
Αν δεν κάνω τραγικό λάθος, έχει και το μικρότερο Acoustimas 5 (or something), πιο οικονομικό... ε?????

hidefnick
19/10/2006, 14:56
Τα έχω ακούσει και τα 2. Στο στοκ του Κωτσόβολου τα είχε με τον τόνο. Είναι εντυπωσιακά, και παίζουν δυνατά (τα 10). Το θέμα είναι ότι είναι ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ, και ξέρεις τι εννοώ. Μουσική δεν κάθεσε να ακούσεις με τίποτα. Εκτος από κανένα lounge ίσως.......

Επίσης τα 10 έχουν ενεργό sub ενώ τα 5 παθητικό. Επίσης τα 5 είναι ακριβώς τα μισά σε μέγεθος απο τα 10 (ένας κύβος ανα κανάλι αντί για 2)

Απο την άλλη έχουν wife acceptance factor στο θεό:lol: :lol: :lol: :beer: :beer: :beer:

GyPsy
19/10/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Μετά τον θάνατο του Nacamichi Α1 προχώρησα με βαρία καρδιά σε αγορά "καλού ενισχυτή home cinema" της γνωστής εταιρείας. Οταν συνδέθηκε στα Klipsh απλά τράβαγα τα μαλιά μου με την μακακία που έκανα. Και όταν στο καπάκι συνέδεσα το CD της Adcom απλά έφριξα.

Αν έχεις συνηθίσει σε Audiolab ΜΗΝ πάρεις Sony mony και λοιπές παπαριές.

Καλύτερα να τα χώσεις σε ένα σετ Creative 5500 megaworks και να τα συνδέσεις σε DVD με ενσωματομένο αποκοδικοποιητή. Κοστίζει λίγο, παίζει καλά και δεν πιάνει χώρο.

Εναλακτικά, και αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις σε home cinema, παίρνεις ένα Denon τρικάναλο (3*30w) και οδηγείς τα μπροστινά με τον Audio και το κεντρικό με τα πίσω με τον Denon. (40€ στο στοκ Κωτσόβολου, έχω 2 στην αποθήκη)

Τώρα όσον αφορά τα ηχεία, υπάρχουν πολύ φτηνές λύσεις στη στοά Φέξη με τον τόνο. Επίσης κοίτα τα Crystal Audio Baby. Ελληνικά και απίστευτα καλά.

Η Ομοιογένεια είναι κάτι που ανήκει στην σφαίρα του άπιαστου, αν έχεις συνηθίσει στον Audio, οπότε μην πολυτρελένεσαι. Ειδικά σε μονάδες ηχείων χαμηλού κόστους.......

+1000:beer: :beer:

GyPsy
19/10/2006, 15:32
Εναλλακτικά με ένα marantz 4600 πολυκάναλο στα 500€

θα είσαι μια χαρά.Η Β&W βγάζει αρκετά πράγματα

αλλά εαν είναι να πας σε τέτοιο κόστος κοίτα για Focal/JMLab

είναι καταπληκτικά:beer: :beer:

gojakla
19/10/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Εναλλακτικά με ένα marantz 4600 πολυκάναλο στα 500€

θα είσαι μια χαρά.Η Β&W βγάζει αρκετά πράγματα

αλλά εαν είναι να πας σε τέτοιο κόστος κοίτα για Focal/JMLab

είναι καταπληκτικά:beer: :beer:

Focal/JMLab ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ ΑΗΔΟΝΙ???????????????
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ 2-2500 χιλιαρικάκια ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ 6 ΗΧΕΙΩΝ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ????? :confused: :confused:

gojakla
19/10/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Τα έχω ακούσει και τα 2. Στο στοκ του Κωτσόβολου τα είχε με τον τόνο. Είναι εντυπωσιακά, και παίζουν δυνατά (τα 10). Το θέμα είναι ότι είναι ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ, και ξέρεις τι εννοώ. Μουσική δεν κάθεσε να ακούσεις με τίποτα. Εκτος από κανένα lounge ίσως.......

Επίσης τα 10 έχουν ενεργό sub ενώ τα 5 παθητικό. Επίσης τα 5 είναι ακριβώς τα μισά σε μέγεθος απο τα 10 (ένας κύβος ανα κανάλι αντί για 2)

Απο την άλλη έχουν wife acceptance factor στο θεό

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alki_Viades
19/10/2006, 19:52
WAF :rotflmao: :a46: :a46:

Παντως αν ψαχνεις για ηχεια 5.1 στη κατηγορια ηχεια ραφιου γυρω στο χιλιαρικο, ειχα ακουσει τα εξης με τον Denon AVR 1705 που ειχα παρει (προφανως εσυ πας για καλυτερο ενισχυτη αλλα check this out)

Chario Piccolo, http://www.chario.it/principale.htm : εκπληκτικα για το μεγεθος τους, "μικρα θαυματα" τα λενε. Με διαφορα οτι καλυτερο ακουσα αλλα λογω ασφυκτικων περιορισμων σε ογκο, προτιμησα τα κατα 1 εκ στενοτερα (ναι, 1 εκατοστο :bigcry: ) :

Klipsch Cinema 6, http://www.klipsch.com/world/eu/en/products/details/cinema-6.aspx , με τα οποια ειμαι γενικα ευχαρισημενος, μονο που συνδιασμενα με τον συγκεκριμενο ενισχυτη ισως κουραζουν λιιιιγο στις ψηλες.

ΥΓ Σορυ για τα JBL, εφαγα κολλημα!

ΥΓ2: 2ος λογος που πηρα τα klipsch: οι (πανεμορφες ξυλινες) βασεις των piccolo κανουν 250? :eek:

ΥΓ3: Τα JBL και τα B&W τα βρισκω υπερτιμημενα , κατι σαν τα Dainese στην Ελλαδα (για να ριξουμε και μια μοτοπινελια ;) )

Tropeas
19/10/2006, 21:13
Εγω στο δικάναλο ήχο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα Crystal Audio...

Respect
19/10/2006, 22:25
Όπως κατάλαβες αυτό που ζητάς μάλλον δε γίνεται ΑΛΛΑ.. εάν έχεις τηλεόραση που χρησιμοποιεί σύστημα ψευτο-surround π.χ. κάποια μοντέλα sony tv_ τότε τοποθετείς τα ηχεία σου που τόσο λατρεύεις*μισό μέτρο αριστερά και δεξιά από τη tv και με κλίση 50 μοιρών προς το σημείο που θα κάθεσαι, μετά, είσαι απλά έτοιμος για να τα "σπάσεις και με dvd... ακριβώς έτσι όπως το ζήτησες! :smokin:

Respect
19/10/2006, 22:33
Ένα παράδειγμα.


66005

Respect
19/10/2006, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Το θέμα είναι ότι είναι ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ, και ξέρεις τι εννοώ. Μουσική δεν κάθεσε να ακούσεις με τίποτα. Εκτος από κανένα lounge ίσως.......

...και ούτε... :mad:

morpheus
19/10/2006, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Τα έχεις ακούσει όμως?
Αν δεν κάνω τραγικό λάθος, έχει και το μικρότερο Acoustimas 5 (or something), πιο οικονομικό... ε?????

τα acoustimass είναι ηχεία από επεξεργασμένο ΧΑΡΤΙ, την στιγμή που ΟΛΟΙ οι άλλοι παιζουν με αλουμίνια, τιτάνια κλπ κλπ, και απο την ΜΙΑ μονάδα του καθενός (2,5 ίντσες) πρέπει να βγουν υψηλές και μεσαίες μαζί. Τώρα αν χρειάζεται το να ακούσει κάποιος για να καταλάβει τι πρέπει να περιμένει, υπάρχουν και τα demo rooms.

Αν και το αποφεύγω, γιατί τα γούστα είναι υποκειμενικά θα πρότεινα έναν σκληρό/κινηματογραφικό ενισχυτή (αποφασίζεις την κατηγορια τιμής) σαν τους pioneer ή τους sony, εφόσον οι μουσικές στιγμές θα καλύπτονται από το παλιό σετάκι. Καλώς ή κακώς για 5.1, 6.1 θες τέτοιο ενισχυτή για να μπορέσει να οδηγήσει "κινηματογραφικό" σετ ηχείων όπως αυτά:

(KEF 2005.2) τα οποία είναι σαφώς (υποκειμενικά) πιο όμορφα και πιο ποιοτικά (αντικειμενικά) από το 99,9% των υπολοίπων.. και φυσικά πιο τέλεια ακουστικά, και δεν είναι από χαρτί.


66007

morpheus
19/10/2006, 23:20
ή ακόμα και αυτά:

(KEF 5005)


66008

morpheus
19/10/2006, 23:24
Νομίζω τα παραπάνω καλύπτουν ΑΡΙΣΤΑ τον παράγοντα waf, και αν υπάρχουν περιθωρια μπορούν να παίξουν και αυτά:

(mirage nanosat)


66009

manamanam
20/10/2006, 09:46
Εχω αντιμετωπίσει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα επειδή τα κύρια ηχεία μου είναι ενεργά.
Αν ψάχνεις την καλύτερη λύση απόδοσης - τιμής προτείνω την λύση των ενεργών ηχείων 2.1 για υπολογιστή. Πηγαίνεις σε 2-3 καταστήματα όπου μπορείς να τα ακούσεις και διαλέγεις το μοντέλο που σου αρέσει πιο πολύ σε χροιά και ανταποκρίνεται στις στάθμες έντασης που θές και παίρνεις 2.
Το ένα το βάζεις για κεντρικό σε μονοφωνική συνδεσμολογία και το άλλο για surround.
Πρέπει επίσης το DVD player να βγάζει αναλογικές εξόδους για όλα τα κανάλια και να έχει δυνατότητα ρύθμισης της έντασης από το τηλεχειριστήριο στις εξόδους αυτές.

gojakla
20/10/2006, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
WAF :rotflmao: :a46: :a46:

Παντως αν ψαχνεις για ηχεια 5.1 στη κατηγορια ηχεια ραφιου γυρω στο χιλιαρικο, ειχα ακουσει τα εξης με τον Denon AVR 1705 που ειχα παρει (προφανως εσυ πας για καλυτερο ενισχυτη αλλα check this out)

Chario Piccolo, http://www.chario.it/principale.htm : εκπληκτικα για το μεγεθος τους, "μικρα θαυματα" τα λενε. Με διαφορα οτι καλυτερο ακουσα αλλα λογω ασφυκτικων περιορισμων σε ογκο, προτιμησα τα κατα 1 εκ στενοτερα (ναι, 1 εκατοστο :bigcry: ) :

Klipsch Cinema 6, http://www.klipsch.com/world/eu/en/products/details/cinema-6.aspx , με τα οποια ειμαι γενικα ευχαρισημενος, μονο που συνδιασμενα με τον συγκεκριμενο ενισχυτη ισως κουραζουν λιιιιγο στις ψηλες.

ΥΓ Σορυ για τα JBL, εφαγα κολλημα!

ΥΓ2: 2ος λογος που πηρα τα klipsch: οι (πανεμορφες ξυλινες) βασεις των piccolo κανουν 250? :eek:

ΥΓ3: Τα JBL και τα B&W τα βρισκω υπερτιμημενα , κατι σαν τα Dainese στην Ελλαδα (για να ριξουμε και μια μοτοπινελια ;) )


Ευχαριστώ για τις συμβουλές (ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ, ΜΕΝΕΙ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΠΙΑ)....

Όσο για το ΥΓ, δεν έχεις και άδικο...
Τότε που τα αγόρασα όμως ήταν το best value for money!!!!!!! :wave2: :wave2: :wave2:

Alki_Viades
20/10/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
(KEF 2005.2) τα οποία είναι σαφώς (υποκειμενικά) πιο όμορφα και πιο ποιοτικά (αντικειμενικά) από το 99,9% των υπολοίπων.. και φυσικά πιο τέλεια ακουστικά, και δεν είναι από χαρτί.

Επειδη ειχα ακουσει και τα KEF 2005.2 , τα Klipsch Cinema 6 ηταν σαφως καλυτερα, πραγμα που δικαιολογειται μαλλον απο την τιμη τους, +250 ευρω.

morpheus
20/10/2006, 23:37
Το κεντρικό ηχείο σε όλες τις υλοποιήσεις πρέπει να είναι αν όχι καλύτερο, τουλάχιστον εφάμιλλο των δύο μπροστά. Και εξηγώ: σε όλες τις σκηνες που η δράση διαδραματίζεται εντός της οθόνης το κεντρικό κάνει υπερωρίες, επίσης είναι επιφορτισμένο να παίζει όλους τους διαλόγους οι οποίοι είναι εξαιρετικά δύσκολο έργο επειδή το αυτί κάθε ανθρώπου είναι πολύ αυστηρός κριτής στην πιστή απόδοση του τόνου της ανθρώπινης φωνής λόγω μεγάλης εξοικείωσης.

Ένα σημαντικό στοιχείο που δεν έχει ειπωθεί είναι η ευαισθησία των ηχείων. Χοντρικά είναι η αποτελεσματικότητα ενός ηχείου να μετατρέψει τα watts σε ένταση (decibels). Μετριέται σε db που παράγονται με 1 watt στο 1 μέτρο.

Τα B&W είναι ηχεία μικρής ευαισθησίας (~87db - 89 db), δλδ χρειάζονται καλά ρεύματα από τον ενισχυτή για να αποδώσουν (denon, marantz) χωρίς παραμορφώσεις, ενώ ένας άτυπος μέσος όρος των εμπορικών σειρών είναι πάνω από 92 db. Είναι εξαιρετικά ηχεία, αλλά είναι ταυτόχρονα και τα πιο κακο-οδηγημένα ηχεία στην Ελλάδα, γιατί ενώ έχουν απαιτήσεις σε ένταση και ρεύμα, στο 90% των περιπτώσεων που τα έχω δει σε σπίτια, τα παίζουν sony και pioneer. (σύνδρομο κωτσόβολος)

Τα klipsch, όπως και όλα σχεδόν τα αμερικάνικα ηχεία, είναι πολύ σκληρά, μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε rock, με τσιριχτά υψηλά και χτυπητά χαμηλά. Με αμερικάνικο ηχείο των 500-1.000? δεν ακούγεται επουδενι κλασσική μουσική.

arxaios
21/10/2006, 10:48
Προσωπικά χρησιμοποιώ το σετ JAMO 855 PDD. Δύο μπροστινά, δύο πίσω, Κεντρικό και subwoofer.
Για μέν είναι το πιό γλυκό σε ήχο σύστημα ηχείων και αποδίδει έτσι με σχεδόν όλους τους ενισχυτές που τα έχω δοκιμάσει. Καθώς είναι "παλιά" σειρά τα βρίσκεις στο ίντερνετ με 1500 ευρώ από Γαλλία.

gojakla
23/10/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Τα B&W είναι ηχεία μικρής ευαισθησίας (~87db - 89 db), δλδ χρειάζονται καλά ρεύματα από τον ενισχυτή για να αποδώσουν (denon, marantz) χωρίς παραμορφώσεις, ενώ ένας άτυπος μέσος όρος των εμπορικών σειρών είναι πάνω από 92 db. Είναι εξαιρετικά ηχεία, αλλά είναι ταυτόχρονα και τα πιο κακο-οδηγημένα ηχεία στην Ελλάδα, γιατί ενώ έχουν απαιτήσεις σε ένταση και ρεύμα, στο 90% των περιπτώσεων που τα έχω δει σε σπίτια, τα παίζουν sony και pioneer. (σύνδρομο κωτσόβολος)


+1000 :beer:

COSMIC
23/10/2006, 10:53
ρε παιδιά ποια είναι η διεύθυνση του stock κωτσοβολος???????
και ποιο το μοντέλο του τρικάναλου denon στα 40euros??????
:eek: :eek:

και αν πει κανεις οτι τα θέλουμε ολα ετοιμα στο πιατο ας προσπαθησει να μιλήσει
με το τηλέφωνο εξυπηρέτησης του Κωτσόβολου:a016: :a016:

afrotwin
23/10/2006, 13:59
lipon to home sinema tou ftoxou exis os eksis

prepi na exoume DVD pou na vgazi ksexoristes eksodous ke oxi mono optiko
i scart

pernoume tin eksodo tis kentrikis gramis ke tin sindeoume se kapia isodo rca tis tileorasis
meta ta mprostina kanalia sto dikanalo enisxiti pou idi exoume
tora 8a xriastoume ena alo opiodipote dikanalo mpriki gia ta piso ixia
kotsaroume ke ena sub wofwer ke apo PC kani ke etsi me poli mikro kostos exoume home sinema

elpizo na katalavate


an prepi na agorasete apo tin arxi enisxiti YAMAHA ke ixia kapia gnostis markas
alios se ligo kero 8a akoute ixo me grezia
ka8oti se ekriksis ke lipa skane trela ntesimpel ksafnika ke ksilonoun konous ixion..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gojakla
23/10/2006, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
lipon to home sinema tou ftoxou exis os eksis

prepi na exoume DVD pou na vgazi ksexoristes eksodous ke oxi mono optiko
i scart

pernoume tin eksodo tis kentrikis gramis ke tin sindeoume se kapia isodo rca tis tileorasis
meta ta mprostina kanalia sto dikanalo enisxiti pou idi exoume
tora 8a xriastoume ena alo opiodipote dikanalo mpriki gia ta piso ixia
kotsaroume ke ena sub wofwer ke apo PC kani ke etsi me poli mikro kostos exoume home sinema

elpizo na katalavate


an prepi na agorasete apo tin arxi enisxiti YAMAHA ke ixia kapia gnostis markas
alios se ligo kero 8a akoute ixo me grezia
ka8oti se ekriksis ke lipa skane trela ntesimpel ksafnika ke ksilonoun konous ixion..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Afro, 2 ερωτήξεις:

Α) Με το κεντρικό ηχείο τί γίνεται?
Β) Το sub από πού θα συνδεθεί στους δικάναλους??

:wave2: :beer:

morpheus
23/10/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Afro, 2 ερωτήξεις:

Α) Με το κεντρικό ηχείο τί γίνεται?
Β) Το sub από πού θα συνδεθεί στους δικάναλους??

:wave2: :beer:

για κεντρικό βάλαμε αυτά της TV, σύστημα "άντε γεια" δλδ....

για το sub αν δεν έχουμε pre-out περνάμε όλα τα ηχεία (FL, FR, BL, BR) μας κάνει την αποκοπή το sub και τα υπόλοιπα (μεσαία και υψηλά) πάνε στα ηχεία.

GyPsy
23/10/2006, 14:58
Βασικά για φτήνια πας και παίρνεις

ένα pc 5.1 surround κρατάς τα υπόλοιπα που έχεις

και καθάρισες....

HAYA
23/10/2006, 15:14
Φίλε gojakla υπάρχει απάντηση στην αρχική σου ερώτηση(αν τη θυμάσαι ακόμα μετά απο όλα αυτά που γράφτηκαν :) ) . Μπορείς να κρατήσεις τον αγαπημένο σου δικάναλο και να προσθέσεις ενα τρικάναλο επεξεργαστή π.χ. Micromega AVP κόστος 1400 € αυτή η λύση δε θα επιφέρει καμία απολύτως αλλαγή στη διαδρομή του σήματος για δικάναλη αναπαραγωγή και θα σου δώσει τη δυνατότητα να συνδέσεις κεντρικό ηχείο, υπογούφερ και περιφερειακά και να έχεις ένα συστημα 5.1 DTS ή AC3. Για οποιαδήποτε πληροφορία με ένα pm στη διάθεση σου :wave2:

Υ.Γ. Αν κάποιος θέλει προσκλήσεις για το High End Show 10-12 Νοεμβρίου στο Ledra Marriott ας στείλει pm

gojakla
23/10/2006, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από HAYA
Φίλε gojakla υπάρχει απάντηση στην αρχική σου ερώτηση(αν τη θυμάσαι ακόμα μετά απο όλα αυτά που γράφτηκαν :) ) . Μπορείς να κρατήσεις τον αγαπημένο σου δικάναλο και να προσθέσεις ενα τρικάναλο επεξεργαστή π.χ. Micromega AVP κόστος 1400 € αυτή η λύση δε θα επιφέρει καμία απολύτως αλλαγή στη διαδρομή του σήματος για δικάναλη αναπαραγωγή και θα σου δώσει τη δυνατότητα να συνδέσεις κεντρικό ηχείο, υπογούφερ και περιφερειακά και να έχεις ένα συστημα 5.1 DTS ή AC3. Για οποιαδήποτε πληροφορία με ένα pm στη διάθεση σου :wave2:

Υ.Γ. Αν κάποιος θέλει προσκλήσεις για το High End Show 10-12 Νοεμβρίου στο Ledra Marriott ας στείλει pm


ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΨΑΧΝΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ Α΄!!!!!!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

afrotwin
24/10/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Afro, 2 ερωτήξεις:

Α) Με το κεντρικό ηχείο τί γίνεται?
Β) Το sub από πού θα συνδεθεί στους δικάναλους??

:wave2: :beer:

kitakse an den ime eki na sindesis ston kolo mou to sub wofwer:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
valto stin eksodo tou DVD pou grafi SUB WOFER

ta kentrika ipame eksarxis ta sindeis sta ixia tis TV
episis ksexnas ke tin sindesi me scart tou dvd me tileorasi
protimise tin Svideo

i pigene na voleftis me tin lisi pou dini o filos me 1400 euro
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gojakla
24/10/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kitakse an den ime eki na sindesis ston kolo mou to sub wofwer... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Θα προσπαθήσω να το αποφύγω μιας και όταν θα φεύγεις
δεν θα μπορώ να βλέπω DVD και να ακούω από το Sub Woofer!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ta kentrika ipame eksarxis ta sindeis sta ixia tis TV
episis ksexnas ke tin sindesi me scart tou dvd me tileorasi
protimise tin Svideo

Όταν είπα κεντρικό, εννούσα το ηχείο των διαλόγων!!! :cool:


Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
i pigene na voleftis me tin lisi pou dini o filos me 1400 euro
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αυτό είναι υπό συζήτηση!!!! :wave2: :beer: :beer: :beer:

HAYA
24/10/2006, 19:01
@ Afro

Το Home Cinema του φτωχού μου κάνει λίγο σαν Africa με ρόδες απο παπάκι και τιμόνι απο Harley. :) Μην πέφτετε στην παγίδα της κατανάλωσης αν έχετε ένα δικάναλο σύστημα της προκοπής μπορείτε μια χαρά να απολαύσετε τις ταινιούλες σας με τα δύο ηχεία σας. Αν Θέλετε να πάτε σε πολυκάναλο ήχο κάποιων αξιώσεων να ξέρετε οτι θα πρέπει να μπει αρκετά το χέρι στην τσέπη για ποιοτικό αποτέλεσμα. Λύσεις με πατέντες ή με πακετάκια ηχείων της σειράς ή απο PC είναι υποβάθμιση του συστήματος.

@ Morpheus

Σε ένα πολυκάναλο σύστημα τα ηχεία πρέπει να ανήκουν όλα στην ίδια σειρά και το ιδανικό είναι τα μπροστά και τα πίσω να είναι τα ίδια, το κεντρικό απλά πρέπει να είναι το "ταίρι" των μπροστινών ηχείων.

Τα B&W έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι η ευαισθησία αυτή που καθορίσει το πόσο απαιτητικό σε ρεύματα είναι ένα ηχείο αλλά το πόσο εύκολο φορτίο είναι και πόσο χαμηλά πέφτει η ωμική του αντίσταση. Η ευαισθησία σου δείχνει πόσο δυνατά μπορεί να παίξει ένα ηχείο και πόσο απαιτητικό θα είναι σε watt του ενισχυτή. Να είσαι σίγουρος πάντος οτι όταν μιλάμε για καλά ρεύματα δεν ενοούμε Denon και Marantz :)

Τέλος του μαθήματος :beer:

afrotwin
24/10/2006, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από HAYA
@ Afro

Το Home Cinema του φτωχού μου κάνει λίγο σαν Africa με ρόδες απο παπάκι και τιμόνι απο Harley. :)

sta apaftaria mas
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ke den psonizoume apo sena na pinasis na to klisis...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

HAYA
24/10/2006, 19:17
Σωστός ο Afro το κατάλαβε αμέσως. Αυτό είπα κι εγώ. Μην ψωνίζετε.

afrotwin
24/10/2006, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από HAYA
Σωστός ο Afro το κατάλαβε αμέσως. Αυτό είπα κι εγώ. Μην ψωνίζετε.

re oust paliomikropoliti...
:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

morpheus
24/10/2006, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από HAYA


@ Morpheus

Τέλος του μαθήματος :beer:

Δεν νομίζω ότι στο post χωράνε μαθήματα, προσπαθούμε όλοι απλά να βοηθήσουμε τον φίλο και να προσφέρουμε ιδέες χωρίς να είμαστε απόλυτοι. Με την λογική αυτή και με το βλέμμα στο κόστος για μια ποιοτική μεν, οικονομική δε, αναβάθμιση στο συστημά του ο denon και ο marantz έχουν τα καλύτερα ρεύματα.

Να το ξεκαθαρίσω, εγώ πολλά-πολλά δεν ξέρω, αλλά πχ το ότι στα ποιοτικά πολυκάναλα συστήματα είθισται τα πλαινά ηχεία να είναι δίπολα (πχ πρότυπο THX) και σαφώς δεν ισχύει ότι όλα τα ηχεία πρέπει να είναι ίδια για 7.500 λόγους, είναι το πρώτο που έμαθα.

...αν έχεις χρόνο πάντως για ένα crash-course πάνω στην ευαισθησία και τα ρεύματα, μπορείς να μας διαφωτίσεις, γιατί κάπου χάθηκα (και ξέχασα και τα λίγα που ήξερα).


:wave2:

afrotwin
24/10/2006, 19:33
na sas diafotiso ego gia ta karoumpala ke tous molopes apo tis klotse tou gitona pou 8elete na sikosete fovera sistimata home sinema

opios dia8eti tis proipo8esis ke ta fragka pai se ena eksidikevmeno magazi ke volevete
ke fisika oxi tipou kotsosvolos:lol:

tora an ine na mas priksete-entiposiasete me tis gnosis sas peri home sinema kante to se kana alo foroum

ektos ke an kserete pos mporoume na to prosarmosoume sto kranos
:rotflmao: :rotflmao:

den exete ti na pite ke 8a arxisete kamia sizitisi gia pleksimo tin vlepo ego tin doulia
:lol: :lol: :lol:

HAYA
24/10/2006, 19:39
Μια και δε με ξέρεις μήπως θα ήταν καλύτερα να αποφύγεις τα "ρε" και τα "ουστ" εκτός κι αν σε αυτό βασίζεσαι.

ledz
25/10/2006, 01:35
Εγω παλι αν εχεις τον Audiolab και τα B&W για δικαναλο ηχο θα'λεγα να μη τα μπλεξεις με πολυκαναλο εκτος κι'αν εισαι διατεθιμενος να παρεις αλους 2 ή 3 Audiolab και Β&W με ιδια γουφερ/τουϊτερ αλλα σε bookshelf για περιφερειακα και κεντρο. Αυτα χρησιμοποιοντας εναν αποκωδικοποιητη (θα'λεγα Arcam) για χρηση προενισχυτη. Για sub εφοσον εισαι καθαρα αγγλος στον ηχο σου θα ελεγα κατι σε REL (http://www.rel.net/index2.htm) . Ξερετε πολλα sub να λενε οτι φτανουν 9Hz (studio III) ?

Για λυση κατω των χιλιων ευρω θα προτεινα τα gigaworks S750 (http://www.creative.com/products/product.asp?category=4&subcategory=113&product=9306) της creative που εχω και κανουν παρα πολυ καλη δουλεια. 2 δρομων απολυτως ιδια και τα 7 (70w rms το καθενα). 10" sub 210w. συνολο 700w - 360 euro. Θα χρειαστεις αποκωδικοποιητη μιας και ειναι αναλογικα. Παλι της creative το ddts100 (http://www.creative.com/products/product.asp?category=4&subcategory=136&product=9468) με 130 ευρω θα κανει τη δουλεια του preamp (επιλογη πηγης, ενταση,ρυθμισεις) (3 αναλογικες - 3 ψηφιακες +pc 7.1) Για ενα δωματιο 4x7μετρα ειναι φοβερα. τα αλλα 500 δωστα σε μια καλη καθοδικου σωληνα με κανα τσιπακι farudja και οχι φλατ δεν αξιζουν ακομα για μενα (κατω απο 3χιλιαδες ευρω λεμε)

Αν και διαβασα σε ενα what hifi οτι η audiolab θα ξαναβγαλει μερικα προιοντα μαζι με home theatre λυσεις ... :wave2:

HAYA
27/10/2006, 11:14
Φίλε Morpheus θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω με ένα παράδειγμα. Ας υποθέσουμε οτι το ηχείο είναι το B & W 802, η ευαισθησία του είναι 90 db οι ενισχυτές που προτείνει η εταιρία πρέπει να έχουν ισχύ απο 50 ως 500 watt. Αν η ευαισθησία ήταν το χαρακτηριστικό που θα καθόριζε την ευκολία οδήγησης του και την απαίτηση σε ρεύμα απο τον ενισχυτή τότε θα έπρεπε να το χαρακτηρίσουμε μάλλον εύκολο ηχείο. Ειναι απο τα πιό δύσκολα ηχεία της αγοράς. Αν και η ονομαστική του αντίσταση είναι 8 ohmsστην πράξη πέφτει κάτω απο τα 4 ohms. Τα δοκιμάσαμε με ένα Rotel 2 χ 380 watt και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Οταν αλλάξαμε το Rotel με ένα Kraft (2 χ 250 σε καθαρη τάξη Α ) ήταν η μέρα με τη νύχτα. Φυσικά και η τιμή των ενισχυτών δεν έχει καμία σχέση.

Οσο για τη δικάναλη αναπαραγωγή των DVD επιμένω οτι είναι ένας πολύ καλός συμβιβασμός. Είμαι φανατικός δικάναλος και σε καμία περίπτωση δεν θα άκουγα τα αγαπημένα μου βινύλια μέσα απο ένα AV ενισχυτή αν και η εικόνα που έχω είναι 100 ίντσες. Περιττό να σου πω οτι ΤΗΧ και άλλα τέτοια κολπάκια με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

Καλά να περνάτε όλοι :wave2: