PDA

View Full Version : μια απο τα ιδια



fethry
19/10/2006, 12:44
καλημερα ανθρωποι... καλα να ειστε ολοι να ρολαρετε...
να σας πω τη δικια μου περιπετεια...
προχωρουσα στη βουλιαγμενης μεταξυ δεξιας και μεσαιας λωριδας με τα αυτοκινητα της μεσαιας να ειναι οπως παντα ακινητοποιημενα λογω κινησης... ενω ειμαι αριστερα απο αυτοκινητο της δεξιας λωριδας, ο οδηγος αποφασιζει να αλλαξει αποτομα λωριδα, με χτυπαει και με πεταει στο πισω μερος αυτοκινητου μεσαιας λωριδας... εμενα στο τζαμι (το οποιο και εσπασα θεαματικα με το κρανος) και το μηχανακι στον προφυλακτηρα...
δυστυχως τραυματιστηκα και με πηγε στο νοσοκομειο το εκαβ... αν ηξερα τι θα ακολουθησει θα εμενα εκει με τα αιματα και τα καταγματα...
η συνεχεια ειναι η εξης: ο τυπος αποδειχτηκε οτι ειναι ιταλος με λιβανεζικο διαβατηριο και το αμαξι ασφαλισμενο σε ιταλικη ασφαλιστικη (catolica)... οταν τον επαιρνα τηλεφωνο να δω αν θα κανει δηλωση μου ελεγε οτι πρεπει πρωτα να μιλησει με το "μπαμπα" του (ο μυξιαρης, 25 χρονων μαντραχαλος) και τελικα με τα πολλα αποφασισε να μην κανει μετα απο κανενα μηνα... βρηκα τοτε την afes, μια εταιρια που κανει το μεσαζοντα σε τετοιες περιπτωσεις, εδωσα στα παιδια εκει ολη τη χαρτουρα και περιμενα να επικοινωνησουν με την ασφαλιστικη του βλακα... μετα απο 3-4 προσπα8ειες και 4-5 μηνες η catolica αποφασισε οτι ο πελατης της δε φταιει...
δηλαδη τι γινεται τωρα? επρεπε να εχω κανει μυνηση αλλα δε μπορουσα λογω δουλειας στο εξωτερικο... τωρα απ'οτι καταλαβα θα γινει καποια στιγμη σε 2-3 χρονια δικαστηριο αλλα μεχρι τοτε ο ιταλος μπορει να ειναι στην αυστραλια και μετα αντε βρες το δικιο σου... και το κακο ειναι οτι συμμετεχει και τριτος στο ατυχημα που δε φταιει ο ανθρωπος σε τιποτα...
δυο ειναι τα σημεια που θελω να τονισω
1) τελικα σε τετοιες περιπτωσεις ποιος φταιει? εγω που κυκλοφορω αναμεσα απο τα αμαξια?
2) αν σας τρακαρουν και ειστε σε θεση να το κανετε, ΠΛΑΚΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΧΑΣΤΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΙΕΣ... αφου ετσι κι αλλιως δε θα βρειτε δικιο, τουλαχιστον να ξεσπασετε λιγο...

GIXXERAKIAS
19/10/2006, 12:50
:eyepop: :eyepop: :eyepop: οχι ρε φιλε καλα ξεμπερδεματα σου ευχομαι!


οσο για το 2 αν σε παιρνει το κανεις:D αν ειναι γυναικα παλι το κανεις αλλα με ωραιο τροπο:winka: μπορει και να της αρεσει:D :D

fethry
19/10/2006, 12:56
την επομενη φορα που θα μου τυχει (που φυσικα ελπιζω να μη συμβει ξανα) πλακωνω και ολυμπιονικη μποξερ... και γριουλα με π...

Aggelos_SV
19/10/2006, 13:30
Τελικα ειμαστε πολλοι οι γκαντεμηδες εδω μεσα:sad:

Το μονο που σε σωζει εκει εξω ειναι η κωλοφαρδια και το καλο timing(Κρανη ,μπουφαν κλπ εννοουνται ετσι?)
Πολυ αμφιβαλλω αν ακομα και o Rossi θα την εβγαζε καθαρη στους δρομους αυτης της κωλοπολης

fethry
19/10/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Τελικα ειμαστε πολλοι οι γκαντεμηδες εδω μεσα:sad:


δυστυχως δεν ειναι θεμα γκαντεμιας (αν ηταν ετσι θα καναμε ολοι ευχελαια)
ειναι θεμα ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ οδηγικης παιδειας... τοσο απο οδηγους αυτοκινητων που δε σεβονται τα δικυκλα, οσο και απο ορισμενους (αν οχι πολλους) δικυκλιστες που εχουν δημιουργησει με τις λαμακιες τους την εν λογω συμπεριφορα απεναντι μας...

Aggelos_SV
19/10/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry

ειναι θεμα ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ οδηγικης παιδειας... τοσο απο οδηγους αυτοκινητων που δε σεβονται τα δικυκλα, οσο και απο ορισμενους (αν οχι πολλους) δικυκλιστες

Ξεχασες και τους διαφορους μεθυσμενους-πρεζομενους πεζους
:sad: :sad:

VanDiemen
19/10/2006, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
δυστυχως δεν ειναι θεμα γκαντεμιας (αν ηταν ετσι θα καναμε ολοι ευχελαια)
ειναι θεμα ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ οδηγικης παιδειας... τοσο απο οδηγους αυτοκινητων που δε σεβονται τα δικυκλα, οσο και απο ορισμενους (αν οχι πολλους) δικυκλιστες που εχουν δημιουργησει με τις λαμακιες τους την εν λογω συμπεριφορα απεναντι μας...


Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ! Και η λύση είναι δραστικά μέτρα από την τροχαία.. Να μη σβήνονται κλήσεις (αυτό, αν πω ότι είναι αφρικανικό κόλπο, το πιθανότερο είναι ότι θα τους προσβάλλω) και όταν διαπίστώνεται εσκεμμένη παράβαση ενός οδηγού να του παίpνουν τα σώβρακα!

749R
20/10/2006, 04:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Τελικα ειμαστε πολλοι οι γκαντεμηδες εδω μεσα:sad:


Η πολλοι οι μαλακες/σταρχιδιστες/ανιδεοι οδηγοι (δολοφονοι) εκει εξω...
Φτυνα τη γλιτωσα και σημερα... Και η πλακα. Οταν της εβαλα τις φωνες εξαγριωμενος που εκοψε ξαφνικα το τιμονι απ'την αριστερη λωριδα για να στριψει δεξια σε στενο και χωρις φλας -ευτυχως απλα ακουμπησαμε και χαλαλι της η γρατζουνια στη δεξια πορτα της @@@@@- μου φωναξε!!!!!-λεγοντας μου πως κι αυτη τρομαξε και πως κακως κανω που της φωναζω:hypnotize :alien: :eyepop:
Εγω φταιω που δεν της εβαλα τον καθρεφτη στον κ@λο:mad: :confused: :a023:

Φιλε νομιζω παντως οτι η διηθηση δεν ειναι νομιμη.Απο νομικης πλευρας τουλαχιστον... Καλα ξεμπερδεματα...:sick:

Alx 84
20/10/2006, 08:47
καλά ξεμπερδέματα...

Maira
20/10/2006, 09:04
Καλά ξεμπρεδέματα και μη χειρότερα!!!!

Είναι να μη σου τύχει τελικά!!!!!

Πάντως πάνω στην τρομάρα του τι έχει πάθει η μηχανή, τι έχεις πάθει εσύ και πόσο καθαρή θα την βγάλεις, με τι μυαλό να σκεφτείς να τιν πλακώσεις τον άλλο στο ξύλο?????

Θέλει ειδική προετοιμασία αυτό!!!!! Ξέρει κανείς τρόπους για να σου βγαίνει αυθόρμητα???? Και δεν κάνω πλάκα!!!

:sick:

fethry
20/10/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
Φιλε νομιζω παντως οτι η διηθηση δεν ειναι νομιμη.Απο νομικης πλευρας τουλαχιστον... Καλα ξεμπερδεματα...:sick:


κι εγω ετσι νομιζα κι εχω ακουσει παρα πολλα απο τοτε...
οτι ειναι νομιμο μονο αν ειναι ακινητοι οι αλλοι, οτι εχει αλλαξει ο νομος κι οτι ειναι νομιμο ετσι κι αλλιως και πολλες διαφορετικες παραλλαγες
δεν ξερω τι να πιστεψω!!! :hypnotize

fethry
20/10/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Πάντως πάνω στην τρομάρα του τι έχει πάθει η μηχανή, τι έχεις πάθει εσύ και πόσο καθαρή θα την βγάλεις, με τι μυαλό να σκεφτείς να τιν πλακώσεις τον άλλο στο ξύλο?????

Θέλει ειδική προετοιμασία αυτό!!!!! Ξέρει κανείς τρόπους για να σου βγαίνει αυθόρμητα???? Και δεν κάνω πλάκα!!!

:sick:

η το εχεις η δεν το εχεις το ξυλο... δε μαθαινεται :rotflmao:
καλα μη νομιζεις οτι ειμαι κανενας τρομοκρατης, ειμαι γενικα πολυ ηρεμος ανθρωπος... αλλα με αυτα που βλεπεις στο δρομο δε θελεις και πολυ...:a26:

Φιλαλήθης
20/10/2006, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
κι εγω ετσι νομιζα κι εχω ακουσει παρα πολλα απο τοτε...
οτι ειναι νομιμο μονο αν ειναι ακινητοι οι αλλοι, οτι εχει αλλαξει ο νομος κι οτι ειναι νομιμο ετσι κι αλλιως και πολλες διαφορετικες παραλλαγες
δεν ξερω τι να πιστεψω!!! :hypnotize

Να μην "πιστέψεις" τίποτα. Να διαβάσεις τον κ.ο.κ.

Μέχρι τώρα, μάθαινες τους κανόνες οδήγησης πιστεύοντας αυτά που σου λένε άλλοι; ο καθηγητής οδήγησης; ο μπαμπάς σου που λέει π.χ. "οδηγάω 40 χρόνια";

όταν γίνει η στούκα, τότε το μόνο που μετράει είναι ο κ.ο.κ.

κανένας από αυτούς που σου είπανε "η διήθηση είναι νόμιμη" ή "μόνο όταν οι άλλοι είναι ακίνητοι" ή δε ξέρω γω τι άλλο, θα έρθει να υποστηρίξει τι σου είπε.

σου εύχομαι κουράγιο.

Κανείς, όσο 'έμπειρος' και αν παρουσιάζεται ή σου φαίνεται, μπορεί να κάνει λάθος.

Maira
20/10/2006, 14:14
Αλήθεια τελικά τι ισχύει σε αυτήν την περίπτωση μιας και φαντάζομαι το έχεις ψάξει πλέον το θέμα???? Γιατί όλοι μας περνάμε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα! Αν μάθεις κάτι έγγυρο πες! Ελπίζω μόνο να είναι θετικό για σένα αυτό που θα βρεις!!!!

:wave2: :winka: :wave2:

Φιλαλήθης
20/10/2006, 14:18
λες και μιλάω σε ντουβάρια...





ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ
ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ
ΟΔΙΚΗΣ
ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.
ΜΗΝ
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ
ΚΑΝΕΝΑΝ.

Maira
20/10/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
λες και μιλάω σε ντουβάρια...





ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ
ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ
ΟΔΙΚΗΣ
ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.
ΜΗΝ
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ
ΚΑΝΕΝΑΝ.

Έχεις πρόχειρο το βιβλίο της τροχαίας????????

:confused: :confused: :confused:

Φιλαλήθης
20/10/2006, 14:28
τί να πω...; τί να πω;! 10 δευτερόλεπτα στο google
http://www.google.com.gr/search?q=κώδικας+οδικής+κυκλοφορίας

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=10167

fethry
20/10/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Να μην "πιστέψεις" τίποτα. Να διαβάσεις τον κ.ο.κ.


που να το διαβασω ολο αυτο το ντουβαρι ρε ανθρωπε? :eyepop: :eyepop: :rotflmao:

Φιλαλήθης
20/10/2006, 14:44
καλά, μείνε στα σκοτάδια τότε, όπως κρίνει ο κάθε ένας...

fethry
20/10/2006, 14:49
παντως δυο ειναι τα βασικα σημεια που γνωριζω σιγουρα:
1) η κυκλοφορια επιτρεπεται μονο στη λωριδα κυκλοφοριας και οχι πανω στην κατα μηκος διαγραμμιση (οποτε αν αποδειχθει οτι το διτροχο κινειται πανω στη διαγραμμιση υπαρχει προβλημα)
2) ο κ.ο.κ. δε λεει κατι για την κινηση διτροχου αναμεσα απο αλλα οχηματα αν αυτη γινεται στην ιδια λωριδα κυκλοφοριας με καποιο απο τα δυο οχηματα...
στη δικογραφια που εγινε απο τους μπατσους φαινεται καθαρα στο σχεδιαγραμμα οτι κινουμαι στο δεξι μερος της μεσαιας λωριδας και οτι ο λακαμας αλλαξε λωριδα και με τρακαρε... κι ομως η ιταλικη ασφαλιστικη δεν αποδεχτηκε υπαιτιοτητα του πελατη της... :a24:

fethry
20/10/2006, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
καλά, μείνε στα σκοτάδια τότε, όπως κρίνει ο κάθε ένας...


επειδη με πεισμωσες ξεκινησα τη μελετη...
αν τσεκαρει κανεις αρ8ρο 16 σελιδα 40 θα δει οτι μιλαει για τη θεση οχηματος επι της οδου... και οντως δεν αναφερει κατι!!!

δε μπορω να το κανω copy paste γιατι βγαινουν κατι σανσκριτικα...

Maira
20/10/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
επειδη με πεισμωσες ξεκινησα τη μελετη...
αν τσεκαρει κανεις αρ8ρο 16 σελιδα 40 θα δει οτι μιλαει για τη θεση οχηματος επι της οδου... και οντως δεν αναφερει κατι!!!

δε μπορω να το κανω copy paste γιατι βγαινουν κατι σανσκριτικα...


Ναι το είδα κι εγώ! Δεν αναφέρει κάτι γι' αυτήν την περίπτωση! Σε κάποιο σημείο όμως....δε συγκράτησα που, αναφέρει για τον επικύνδινο ελιγμό! Πάνω σε αυτό βασιζόμαστε εμείς! Μου το είχε πει τροχαίος, σε κάποιο τρακάρισμα! Όλες αυτές οι περιπτώσεις ανοίκων σ' αυτήν την περίπτωση!!!

:winka:

fethry
20/10/2006, 18:16
ο κ.ο.κ. ειναι ετσι γραμμενος ωστε να μη βγαινει ακρη μου φαινεται...
το καθε συμβαν ειναι στην κριση του εκαστοτε εμπειρογνωμονα - δικαστη - ασφαλιστη - μπατσου...

θα μου πεις ειναι δυνατον να καλυψει ολες τις περιπτωσεις μια φυλλαδα σαν κι αυτην? αν και η περιπτωση κινησης δικυκλου μεταξυ δυο οχηματων ειναι υπερβολικα συνηθες φαινομενο... ισως θα επρεπε να ειναι λιγο πιο συγκεκριμενα τα πραγματα αλλα οι αρμοδιοι :ZZZ:

Φιλαλήθης
20/10/2006, 22:57
Ο κοκ τα γράφει μια χαρά. Κάπου εσείς παρερμήνευετε αυτά που γράφει.

για παράδειγμα:


1) η κυκλοφορια επιτρεπεται μονο στη λωριδα κυκλοφοριας και οχι πανω στην κατα μηκος διαγραμμιση (οποτε αν αποδειχθει οτι το διτροχο κινειται πανω στη διαγραμμιση υπαρχει προβλημα)

Αν γράφει αυτό, τότε η διήθηση είναι παράνομη και λήγει εκεί το ζήτημα.

Φιλαλήθης
21/10/2006, 00:39
Τόσο καιρό στο φόρουμ που γράφετε και συζητάτε για τι είναι σωστό και τι όχι, το κάνετε χωρίς να έχετε πρόχειρο τον κώδικα; Έτσι, στο ντούκου, λέτε ό,τι λέτε;

ενδιαφέρον.

fethry
21/10/2006, 11:36
μαλλον διαβαζεις επιλεκτικα...
αν η κινηση κατα τη διηθηση γινεται στην ιδια λωριδα κυκλοφοριας με ενα απο τα δυο εκατερωθεν οχηματα τι γινεται?
μην εισαι τοσο υπερμαχος του κ.ο.κ., για να δωσει λυσεις σε ορισμενες περιπτωσεις πρεπει να γινουν τρελλοι συνδυασμοι αρθρων παραγραφων και οτι αλλο εχει μεσα και παλι δε βρισκεις ακρη

Φιλαλήθης
21/10/2006, 12:04
απαγορεύεται η κίνηση δύο οχημάτων σε μία λωρίδα. Η λωρίδα ανοίκει σε ένα όχημα.

μη μου τη βγαίνεις έτσι... ότι διαβάζω επιλεκτικά... δεν μου αρέσει :winka:

δεν είμαι 'υπέρμαχος' του κοκ: λάθος κατάλαβες. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο, για να στηριχτούμε πάνω του και γι'αυτό ό,τι μάθουμε θα είναι από τον κοκ. Και μη λες ότι χρειάζονται τρελλοί συνδιασμοί κτλ, μόλις χθες ξεκίνησες να τον διαβάζεις:p

fethry
21/10/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Η λωρίδα ανοίκει σε ένα όχημα.


εισαι σιγουρος για αυτο? δε θυμαμαι να το εχω παρατηρησει καπου...

fethry
21/10/2006, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
δεν είμαι 'υπέρμαχος' του κοκ: λάθος κατάλαβες. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο, για να στηριχτούμε πάνω του και γι'αυτό ό,τι μάθουμε θα είναι από τον κοκ. Και μη λες ότι χρειάζονται τρελλοί συνδιασμοί κτλ, μόλις χθες ξεκίνησες να τον διαβάζεις:p


και μια φορα να τον διαβασεις καταλαβαινεις αρκετα πραγματα... δε χρειαζεται ξεκοκκαλισμα για να συνειδητοποιησεις οτι δεν καλυπτει αμεσα μερικες περιπτωσεις

Φιλαλήθης
21/10/2006, 13:03
χρειαζεται ξεκοκκαλισμα για να συνειδητοποιησεις οτι καλυπτει αμεσα μερικες περιπτωσεις

there, fixed it for ya...

όπως είπα: αυτό έχουμε, με αυτό θα κάνουμε παιχνίδι.

fethry
21/10/2006, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
χρειαζεται ξεκοκκαλισμα για να συνειδητοποιησεις οτι καλυπτει αμεσα μερικες περιπτωσεις



σ'αυτο το ΜΕΡΙΚΕΣ ειναι που κολλαω...

Φιλαλήθης
21/10/2006, 18:10
Πολύ τράβηξε το θέμα.

Μας αρέσει δε μας αρέσει, μόνο ο κοκ υπάρχει για να βγάλουμε συμπέρασμα τι επιτρέπεται και τι όχι. Δεν ωφελεί τίποτα να λέμε ότι δεν καλύπτει όοοολες τις περιπτώσεις και δε ξέρω γω τι άλλο.

Ό,τι είναι να βγει, θα βγει από αυτό το βιβλίο. Πολύ σπάνια και σε ιδιάζουσες περιπτώσεις γίνονται εγκύκλιοι σχετικά με κάποια σημεία του κώδικα που χρειάζονται επεξήγηση/επιδιόρθωση και περιορισμένα... αν οι διορθώσεις είναι περισσότερες από τον αρχικό κανόνα, πάει να πει πως αυτός ο κανόνας ήταν για τα μπάζα. Εκτός από αυτές τις περιπτώσεις, μόνο τον κοκ έχουμε. Και πολύ τυχεροί είμαστε που είναι γραμμένος σε ανθρώπινη γλώσσα και όχι σε νομικίστικα. Τέλος, αυτά που λέει μέσα πρέπει να τα λαμβάνεις κυριολεκτικά (οι περισσότεροι εδώ μέσα ζορίζονται σε αυτό και διαβάζουν ό,τι να'ναι ).

Δεν επιτρέπεται η διήθηση, οι λωρίδες κυκλοφορίας είναι για ένα όχημα._

fethry
21/10/2006, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Πολύ τράβηξε το θέμα.

νομιζω οτι δε σ'αναγκαζει κανεις να συνεχιζεις το θεμα... αν δε γουσταρεις σταματας... ειναι απλη η κατασταση!
να'σαι καλα για το οποιο ενδιαφερον εδειξες... :wave2:

antonis21
22/10/2006, 09:36
Μην τσακωνεστε ρε παιδια μια παρεα ειμαστε ολοι.. Φιλε μου να λες παλι καλα που δεν επαθες κατι χειροτερο και εισαι μια χαρα τωρα και περπατας και οαλ ειναι καλα.. Το θεμα ειναι να μην σου τυχει γιατι και να σου τυχει και να μην φταις μπορει να βρεθεις μπλεγμενος και στο τελος να μην παρεις τα λεφτα σου ποτε! η εστω ενα μερος απο αυτα... Τρεχα γυρευε..