PDA

View Full Version : Έλλειψη προτύπων... προσωπικές διαπιστώσεις.



Gandalf dr685sm
19/10/2006, 14:13
Χθες το βράδυ έτυχα σε μια εκπομπή του ΣΚΑΙ, που μετέδιδε ενα επεισόδιο απο ΟPRAH... Σιγά το πρωτότυπο θα πεί κάποιος. Εκείνο που βασικά ήταν πρωτότυπο , ήταν οτι αφορούσε δύο αθλητές του Basket (ΝΒΑ) που πραγματικά σημάδεψαν μια περίοδο. Τον Michael Jordan & τον Charles Barkley.

Δεν θα αναλωθώ στο τι είπαν ή τι τους ρώτησαν. Είναι κάποιοι άνθρωποι σαν και εμάς , με ενα ξεχωριστό ταλέντο που είχαν την ευκαιρία να το δουλέψουν και να τους δώσει αυτό το "έξτρα" σε υλικό επίπεδο. Σε εκείνο που θα σταθώ , είναι στο οτι αποτέλεσαν , αμερικανιστί, το ρόλο του role model (πρότυπο) για δισεκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.
Το "everybody wants to be like Mike" ή to "Just do it" που εμπνεύστηκε η ΝΙΚΕ απο τον αθλητή αυτόν. Το "Royal Bull" για τον Barkley ήταν στοιχεία που καθιέρωσαν πρότυπα για παιδιά που βάση αυτών κατευθύνθηκαν προς το άθλημα με ζέστη και προσήλωση.
Ο Michael Jordan αποτελεί ακόμα και σήμερα , 5-6 χρόνια μετά την επίσημη απόσυρση του απο το άθλημα ,το μέτρο σύγκρισης της τελειότητας στο άθλημα, ή ακόμα και σε άλλους τομείς αθλημάτων.

Και έρχομαι στο σήμερα. Στην παντελή έλλειψη μοντέλων σε όλους τους τομείς. Ακόμα και στον αθλητισμό. Στο πόσο ανύπαρκτοι έχουμε καταντήσει σήμερα, χωρίς να προβάλει κάποιος διαφορετικός απο το πλήθος.
Δύσκολο να φανεί κάποιος με ισχυρή προσωπικότητα που θα αποτελέσει , το σημείο-σημαία, για κάποιους να "θαμπωθούν".

Ο Rossi στα MotoGp , μπορεί να πλησιάζει αλλά για μένα έχει μόνο το 80% απο αυτό που είχαν αθλητές με τεράστια ιστορία. Σαν κάτι να λείπει απο το πακέτο αυτό.Αστέρι ναι μεν...αλλά ίσως να μην έχει κάνει αυτό που λέμε ιστορία εκθαμβωτική. Να τραβήξει και κόσμο που δεν έχει σχέση με το άθλημα. Κάτι που έκαναν οι Jordan , Maradona, Pele, κτλ,
άνθρωποι που τράβηξαν και κόσμο άσχετο με τον τομέα του , να ασχοληθεί με αυτό που έκαναν.

Άνθρωποι στον πολιτικό και διεθνή χώρο , με μεγάλες καριέρες, ....Βαριέμαι να απαριθμώ.

Σήμερα τι έχουμε;... πέρα απο καχέκτυπα του στύλ reality και καλιτέχνες του "κ..λού"; Που είναι εκεινα τα σημεία που ίσως να αποτελούσαν αν θέλετε και τα σημεία πρότυπα για τις γεννιές που έρχονται και να τους θυμούνται ζηλεύοντας την δόξα τους, που όμως δεν ήταν στηριγμένοι σε σάπια και νωθρά θεμέλια;

Είναι τελικά τόσο μουδιασμένη η ανθρωπότητα απο το κυνήγι του υλισμού , που έχει χάσει τον δρόμο προς την λαμπρότητα του φάρου δόξας, που είχαν κατορθώσει οι προαναφερθέντες προσωπικότητες;

Αναρρωτιέμαι μόνος μου... χωρίς μάλιστα να βλέπω και κάποια σημαντική απάντηση.


Gandalf

wild_cat/anima
19/10/2006, 14:23
Τζέσε Οουενς
η κορυφή !

hidefnick
19/10/2006, 14:23
Πάμε για διαμάχες?

Νομίζω ότι και τα 2 παληκάρια που ανέφερες ήταν πεντακάθαρα μοντέλα κατασκευασμένα από τις διαφημιστικές. Εξού και τα σλόγκαν. Ο Valerossi αντιθέτως δεν έχει παίξει σε αυτό το τριπάκι και για αυτό πήρε και το doctora στις δημόσιες σχέσεις.

vassilis88
19/10/2006, 14:35
εμενα ο ροσσι με εκανε να ασχοληθω με τις μοτο.αγαπουσα τους αγωνες αλλα εβλεπα φ1.στο δωματιο μου ειχα αφισες του χακινεν,της φερραρι φ40,του μακρει,της λαμποργκινι ντιαμπλο....ωσπου πρωτοειδα το ροσσι κ τον μπιατζι το 2001.μεχρι κ το 2003 που πρωτοοδηγησα μηχανακι κ μου φανηκε συναρπαστικο μπροστα στο ποδηλατο κ το ντατσουν του παππου μου.αν δεν ηταν ο ροσσι δεν θα μηχανακι τωρα.ουτε αφισες της 916 κ του ιδιου.εξ αιτιας του εγινε στροφη,αλλιως τωρα θα μουνα κολλημενος με τα αμαξια μονο κ δεν θα βλεπα παραπερα.η θα γουσταρα σουζες κ παντες κ οχι στριψιμο οπως οι περισσοτεροι συνομιληκοι μου(ειμαι 18).γι αυτο το ροσσι τον εχω πραγματικα μες την καρδια μου,κ αν θεωρουσα καποιον ως προτυπο θα ταν αυτος.

Gandalf dr685sm
19/10/2006, 14:38
Κάνεις λάθος..

Ειδικά στον χώρο του basket, αν δείς στατιστικά και την ιστορία του jordan, θα δείς οτι έκανε πράγματα που κανείς στο άθλημα δεν έκανε , πλησιάζοντας το τέλειο , όσον αφορά τις ιδιότητες ενός παίκτη.
Χώρια που έδωσε σε αρκετά παιδιά (έστω και με την βοήθεια των ΜΜΕ) ενα ΥΓΙΕΣ πρότυπο να ακολουθήσουν... Μπορείς να πείς το ίδιο και για την κατάσταση του σήμερα που επικρατεί;


Gandalf

Cpt. Haddock
19/10/2006, 14:52
Μάγε
(να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου)

Μήπως είναι χαρακτηριστικό της κάθε γενιας να ανατρέχει στα παλαιότερα πρότυπα που έιχε θεωρώντας οτι αυτά έχουν εκλείψει;

Δε λέω οτι έχεις άδικο σε γενικές γραμμές αλλά μήπως τα ίδια ακουγόταν παλιά και τα ίδια θα ακούγονται στο μέλλον;

Μήπως αυτό που λέμε δεν είναι - υποσυνείδητα - τίποτε άλλο απο νοσταλγία για μια εποχή που ζήσαμε και που δε θα ξανάρθει;





Γέρασα :look:

Gandalf dr685sm
19/10/2006, 15:23
Cpt...

Δείξε μου ενα πρότυπο σήμερα πέραν του Rossi , που πραγματικά δουλεύει για να κερδίσει αυτά που του αποδίδουν και εγώ θα κάτσω σε μια γωνία και θα πεθάνω σαν τον Μαθουσσάλα... :a024:

Εναν ρε φίλε... μόνο έναν.

Gandalf

Nostra
19/10/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δείξε μου ενα πρότυπο σήμερα πέραν του Rossi ....Εναν ρε φίλε... μόνο έναν.

πρότυπα ψάχνεις μόνο στον αθλητισμό (μηχανοκίνητο ή μη)?

στις τέχνες? στις επιστήμες? στους θεσμούς?

που? :confused: :confused:

Χωμάτινος
19/10/2006, 18:28
Πρότυπα υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα, σε διάφορους τομείς!

Το πρόβλημα του μηχανισμού κατ' εμέ, είναι ότι την πληροφορία γιά την ύπαρξη και την δράση του όποιου προτύπου την λαμβάνουμε μέσω των ΜΜΕ, τα οποία φιλτράρουν ή αβαντάρουν κατά το δοκούν.

soundstorm
27/10/2006, 08:08
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]Μάγε
(να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου)

Μήπως είναι χαρακτηριστικό της κάθε γενιας να ανατρέχει στα παλαιότερα πρότυπα που έιχε θεωρώντας οτι αυτά έχουν εκλείψει;

Δε λέω οτι έχεις άδικο σε γενικές γραμμές αλλά μήπως τα ίδια ακουγόταν παλιά και τα ίδια θα ακούγονται στο μέλλον;

Μήπως αυτό που λέμε δεν είναι - υποσυνείδητα - τίποτε άλλο απο νοσταλγία για μια εποχή που ζήσαμε και που δε θα ξανάρθει;




Καπως ετσι πιστευω ειναι.Ο πατερας μου με κοροιδευε για τη μουσικη που ακουγα και τωρα κανω το ιδιο εγω με τους νεοτερους για παραδαγμα.

el_hymador
27/10/2006, 20:30
Εγω πιτευω οτι ξεχωριστοι ειναι εκεινοι η οποιο κανουν ενα ''κλικ'' διαφορα απο το ανωτερο ανθρωπινος δυνατο επιπεδο.

Ο Jordan το εκανε αυτο...και πολλοι αλλοι παλιοτερα σε οποιοδηποτε τομεα , οχι μονο του αθλητισμου.

Σημερα εχουμε την απατηλη ενυπωση οτι δεν υπαρχουν τετοιο χαρισματικοι ανθρωποι εξαιτιας του οτι το επιπεδο στον αθλητισμο εχει ανεβει πολυ και το''κλικ'' δεν ειναι τοσο ευδιακριτο.
Επισης σε οποιοδηποτε αθλημα η τεχνικη και η αναθια αναλυση που εχει γινει εχουν αφαιρεσει πολυ απο τον αυθορμητισμο και το θεαμα.

ο Ροσσι ειναι ενας απο αυτους τους χαρισματικους ανθρωπους.Στον ακρως ανταγωνιστικο χωρο του μηχανοκινητου αθλητισμου , οπου πλεον οι οδηγοι μετριουντε σε διαφορες εκατοστων του δευτερολεπτου , εχει κανει την υπερβαση.Χαρειτε τον τωρα , ειναι απο τους λιγους εν ενεργεια θρυλους της εποχης μας....
Πολυ σωστο αυτο που ειπωθηκε , οτι ο Ροσσι ειναι επικοινωνιακος με εναν πολυ ιδιαιτερο τροπο που τον κανει ακομα περισσοτερο αγαπητο και δημοφιλη.Ο Σουμαχερ π.χ. ενω ηταν της ιδιας δυναμικοτητας στην f1 ποτε δεν καταφερε αυτο που εχει καταφερει ο Ροσσι σε επιπεδο αποδοχης...ο Ροσσι αν καταφερει να διατηρισει το ιδιο προφιλ (μαλλον ευκολο) μεχρι να αποσυρθει, θα μπει στο πανθεον τον πιο επιτυχημενων και αγαπητων αθλητων παγκοσμιως και ολων των εποχων.

tools
27/10/2006, 23:32
σωστα προτυπα υπαρχουν,απλα πολλοι υιοθετουν τα λαθος...
δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα παντως,αλλοτε ειχαν προτυπο κ τον michael jackson...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σχετικη συζητηση ειχε ξαναγινει εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=16638&perpage=15&highlight=jordan&pagenumber=2

GeorgeFZR
28/10/2006, 02:41
na onomasw merikous...



Tiger Woods

Michael Schumacher

R. federer

Pyros Dimas

Th.Zagorakis


Protypa iparxoun ekatontades...dialegeis auton pou tautizese pio poli kai akolou8eis

fantacid
28/10/2006, 04:10
Σιγουρα ο Jordan ηταν το ενα κλικ απο τους υπολοπους κορυφαιους του NBA!
υπηραχαν αρκετοι που τον κοντραρισαν (l.bied,m.johnson ) αλλα ο jordan εμεινε σαν σημειο αναφορας, εβαλε κ η nike το χερακι της με τα εκατομμυρια προιοντα με το ονομα του!
ηταν αποριας αξιο οταν σηκωνοταν στον αερο οτι ξεχνουσε να πεσει στο εδαφος!

το θεμα για μενα δεν ειναι γιατι δεν εχουμε προτυπα πλεον (μετα το γκαλη τελος)
αλλα εαν χρειαζονται.
γιατι η νεολαια πρεπει να εχει καποιον να ταυτιζετε μαζι του?
ειναι απαρετητα για την διμιουργικοτητα των νεων?
εν συνεχεια ποτε κρινετε ενα προτυπο εως καταλληλο?
ποιες ειναι οι απαιτησεις της κοινωνια απο το προτυπο της νεολαιας?


ο iggy pop,jim morisson,kurt cobain εινα προτυπα?
στην επαγγελματικη τους ζωη ηταν (ο iggy ακομα ειναι!) λαμπροι μουσικοι με μεγαλη επιρροη στη νεολαια,
στη πρωσοπικη τους ζωη ηταν αλκοολικοοι,ναρκωμανεις,τρελοι,μελαχολικοι κ τραγικες φυσιογνωμιες!


σημερα κατακλυζομαστε απο εικονες κ πληροφοριες
μαλλον δε θα θεωρουσα ολους τους τυχαρπαστους που παρελαυνουν στη καθημερινοτητα μας μεσω της τιβι ως προτυπα
τα σημερινα "προτυπα" ειναι αλλη μια "εικονα κ πληροφορια" κ μαλλον καταναλωτικου
ενδιαφεροντος


......μηπως τα προτυπα μας ειναι οι καταναλωτικες μας συνηθιες????


:confused:

tai
28/10/2006, 12:20
Παραφράζοντας το ρητό.

Αλλοίμονο σε αυτούς που έχουν ανάγκη προτύπων.
:(

hidefnick
28/10/2006, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
πρότυπα ψάχνεις μόνο στον αθλητισμό (μηχανοκίνητο ή μη)?
στους θεσμούς?

που? :confused: :confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

loukasfilm
13/11/2006, 18:55
Ο Fantacid λέει:
ο iggy pop,jim morisson,kurt cobain εινα προτυπα?
στην επαγγελματικη τους ζωη ηταν (ο iggy ακομα ειναι!) λαμπροι μουσικοι με μεγαλη επιρροη στη νεολαια,
στη πρωσοπικη τους ζωη ηταν αλκοολικοοι,ναρκωμανεις,τρελοι,μελαχολικοι κ τραγικες φυσιογνωμιες.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Και έχει δίκιο. Και ο Jordan στην επαγγελματική του ζωή ήταν πετυχημένος. Στην προσωπική του ζωή, ήταν αμετανόητος τζογαδόρος. Το μάθαμε όμως ελέω NIKE μόνο αφού σταμάτησε.
Το θέμα του πρότυπου ή προτύπων σηκώνει πολύ κουβέντα.

Xrider
22/11/2006, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Πάμε για διαμάχες?

Νομίζω ότι και τα 2 παληκάρια που ανέφερες ήταν πεντακάθαρα μοντέλα κατασκευασμένα από τις διαφημιστικές. Εξού και τα σλόγκαν. Ο Valerossi αντιθέτως δεν έχει παίξει σε αυτό το τριπάκι και για αυτό πήρε και το doctora στις δημόσιες σχέσεις.

Συμφωνω.
Ομως και ο Valerossi βγηκε με το ιδιο συστημα..
Το στυλ ζωης και τα προτυπα τα δημιουργει καλος η κακως η τηλεοραση που και αυτη με την σειρα της "τρεφεται" απο τις διαφημησεις και αρα απο μεγαλες και πολυεθνικες εταιριες.
Ο Valerossi πληροφοριακα εχει κολλητο φιλο τον τυπο που σχολιαζει τους αγωνες μοτο GP στην Ιταλια και επισης πολους σπονσορες απο εταιριες ασχετες με το αθλημα αλλα που τον βρηκαν απο μικρο και τον "σπρωχνουν".
Η τηλεοραση ειναι αυτη που εχει κανει τους περισσοτερους Ελληνες να θελουν να γινουν μπαλαρινες και τραγουδιστριες (αντρες),καποτε ειχαν πορωθει ολοι με το Top Gun να γινουν πιλοτοι...το ΜΤν με τα βιντεο κλιπ των αμφι/τραγουδιστων δημιουργησε μοδα και τασεις και στην Ελλαδα το 90 αν θυμαμαι καλα...πριν δεν το επιανε κανενας.
Καρατε και νιντζο/ιστοριες με το Καρατε κιντ και με Τσακυ Τσαν επι εποχης που τα βιντεοκλαμπ ηταν περισσοτερα απο τα περιπτερα.
Σημερα ομως υπαρχει η δορυφορικη που δινει περισοτερες πληροφοριες απο ολο τον πλανητη και επομενως ειναι δυσκολο να υπαρχει το προτυπο με την εννοια προ-90 που ο Ψαλτης εκανε μοδα μαλλι και ντυσιμο.
Ζουμε μια γρηγορη εποχη οπου και ο "θανατος" και η "γεννηση" προτυπων ειναι τοσο γρηγορη οσο και το πατημα του κουμπιου της ΖΑΠΙΕΡΑΣ.