PDA

View Full Version : suzuki bandit 400



padelos
20/10/2006, 10:02
καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω τη παιζει με ανταλακτικα για suzuki bandit 400 `96,εχω ακουσει πολλα αλλα δεν ξερω τι να πιστεψω.στην αντιπροσοπεια μου ειχαν πει οτι αν ειναι ελληνικης αντιπροσοποιας βρισκουν σχετικα ευκολα αλλα ακριβα!!!!δεν ειμαι κατοχος αυτης της μηχανης απλα θελω πολυ να την αγορασω!!!επηδη ψαχνω πολυ θα ηθελα οτι γνωριζετε για ατυα τα μηχανακια να μου το πειτε!!!!!ευχαριστω πολυ!!!:wave2:

KaTaNaS
20/10/2006, 10:05
400αρι υδροψυκτο που συνηθιζε να εχει πρόβλημα με τα καρμπυρατερ!


κατα τα άλλα σχετικά άσπαστος ο κινητηρας!

Filosofos
20/10/2006, 13:24
ωραία μηχανή φίλε μου και καλή επιλογή αρκεί να μην φοράει τα πρώτα mikuni του μοντέλου γιατί ήταν περίεργη κατασκευή και όπως είπε και ο φίλτατος KaTaNaS συνήθιζε να βγάζει προβλήματα στις μεμβράνες

Zbandit750
20/10/2006, 15:59
Εχω απο το 2001 το μοντελο του 93 με τα mikuni.Τα 5 χρονια δεν ειχα κανενα προβλημα και ειχα κανει αρκετα χλμ. Προβληματα παρουσιασε οταν την παραμελησα και επιασε σκουρια στο τεποζιτο με αποτελεσμα να βουλωνουν συνεχεια τα καρμπ. Κατα τα αλλα την εφτιαξα και ειναι γενικα απλη στην κατασκευη(ρυθμιζω και βαλβιδες) και μπορεις να της βαλεις χερι μονος πολυ ευκολα αν εχεις το manual , το οποιο υπαρχει αν το θες. Ανταλακτικα βρησκεις ευκολα στα μεταχειρισμενα και για τα καρμπ υπαρχει ενα μαγαζι στο κουκακι που θα βρεις καινουρια parts σε καλες τιμες και θα τα κανεις καινουρια.
Το manual ειναι αρκετα καλο και μερικα μυστικα θα ρωτησεις και θα τα μαθεις.Γενικα λενε για το μοντελο οτι εχει προβλημα με τα καρμπ , αλλα για μενα ειναι θεμα συντηρησης και γνωσης.(αυτη τη στιγμη εχω ενα προβλημα με διακοπες απο μπουκομα που δεν το ειχα πριν και βγηκε στα ασχετο,αλλα θα λυθει)
Επισης με μικρο κοστος , κατω απο 100 ευρω , μπορεις να βαλεις πληρως ρυθμιζομενο αμορτισερ απο αλλο μοντελο ,katana,gsxr και να δεις μεγαλη διαφορα.
Το μοτερ δεν παθαινει τιποτα , αλλα απο γεωμετρια και αναρτησεις δεν λεει και πολλα και γενικα ειναι λιγο δυστροπο και αποτομο/απολυτο και θελει προσοχη και να ξερεις τι κανεις.
Και μην κανεις το λαθος και του βαλεις σκληρα λαστιχα οπως εκανα εγω γιατι θα κανει πατιναζ ολη την ωρα.
Τα θετικα ειναι τα εξις
1)το μοτερ βγαζει 60 πραγματικα αλογα και πατας και μεγαλυτερες μηχανες ανετα
2)ο ηχος μετα τις 6.000σαλ ειναι κολαση
3)τα φρενα ειναι πολυ καλα , ειδικα για την εποχη του.φοραει τετραπιστονες μπροστα.
4)Αν του βαλεις και ενα τιμονι θα γινει streetfighter , με τα clip on χανει πολυ.

KaTaNaS
20/10/2006, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750

4)Αν του βαλεις και ενα τιμονι θα γινει streetfighter , με τα clip on χανει πολυ.


δε θα χωράει αναμεσα στα αυτοκινητα όμως στην κίνηση !


στο κουκάκι είναι ο Κολιούσης, πράγματι πολύ καλά παιδιά!

Zbandit750
20/10/2006, 17:14
Δεν ειναι και τοσο φαρδυτερο το τιμονι(εχω βαλει) και σου δινει μοχλο για να κανεις ελιγμους με μικρη ταχυτητα που με τα clip on δεν μπορεις να κανεις.
Παντως το μοτερ αν ρυθμιστει σωστα ειναι αρκετα ομαλο , αλλα δεν ειναι και πολυ γραμμικο και γενικα θελει 6.000 σαλ και πανω. οχι οτι δεν τραβαει χαμηλα , αλλα δεν εχει καμια ιδιαιτερη ροπη.

banditgr
20/10/2006, 22:46
exm....gia na poume kai tin alithia tora.MIN TO PAREIS!!
adelfe tha mple3eis kai tha to pantreyteis.Eixa bandit gia 3 xronia,eixan kai filoi mou
kai genika eixa asxolithei poli mazi tou.Distixos vgazoun polla provlimata kai ta moter tous kathe allo para aspasta einai.Oi logoi exoun sizitithoi poles fores...kane ena search