PDA

View Full Version : ψαχνω για λυση για το πισω φως που καιγεται ...



violator
20/10/2006, 11:15
στο ΚΤΜ μου (640 '02) καιγεται συνεχεια το πισω λαμπακι. εχει ψιλοδιαλυθει απο τους κραδασμους το ντουι και η βαση που το κραταει δεν ειναι σφιχτη πια. κι ετσι κουνιεται και καιγεται πλεον πολυ ευκολα με αποτελεσμα να μην εχω πισω φως ουτε φρενου ουτε κανονικο πολλες φορες.
η λυση ειναι να αλλαξω ντουι και ισως και βαση. αλλα με αυτη τη λυση κατα πασα πιθανοτητα θα ξαναχαλασει σε καποιο χρονικο διαστημα.
σκετομουν αν ξερει κανεις αν μπαινει φως με LED ετσι ωστε να ειναι πιο "ανθεκτικο".
ξερετε καποιο site που θα μπορουσα να βρω ή αν το εχει κανει κανεις να μου πει καμια γνωμη?



υγ. εχω χασει το link για το ελληνικο forum για ΚΤΜ.αν το ξερει κανεις ας το ποσταρει. thanks

Stergios69
20/10/2006, 11:25
Το λαμπάκι πρέπει να είναι 1157 ή 1156 (τύπος).
Πας σε ένα μαγαζί με είδη μοτο και παίρνεις ένα led με τέτοια βάση.
ΕΧΕ ΥΠ'ΟΨΗΝ ότι κατά πάσα πιθανότητα το LED ΔΕΝ θα φωτίζει όσο το λαμπάκι.
Επίσης, δοκίμασε λαμπάκι STANLEY (μάρκα) είναι ίσως τα καλύτερα.

violator
20/10/2006, 11:36
stergios69 thanks.
1157 ειναι αν δεν κανω λαθος. εχεις ιδεα που μπορω να βρω στανλευ στα νοτια ή και λαμπα led. ρωτησα σε εναν και δεν ειχε ουτε ηξερε.

το κακο με το να βαλω led λαμπακι ειναι οτι φανταζομαι οτι θα εχει το ιδιο προβλημα μετα απο λιγο αφου πλεον το ντουι νομιζω οτι εχει παραδωσει το πνευμα του. και η ασταθεια του ντουι με τους κραδασμους οχι μονο καινε τη λαμπα αλλα τη χαλανε και απο τη βαση της.

σκεφτομουν αν υπηρχε λυση αντικαταστασης του και να βαλω στη θεση του led. αν υπαρχει κατι τετοιο σε after market.

dukeandthecity
20/10/2006, 11:40
φιλε μου δυστυχως ΚΤΜ και aftermarket ειναι τσακωμενοι εδω και πολυ καιρο.


Σε ποσο καιρο σου εβγαλε το προβλημα με το φαναρι ?

Stergios69
20/10/2006, 11:40
Είμαι από Βέροια οπότε από αθήνα δεν...
Αλλά πιστεύω ότι θα βρεις με λίγο ψάξιμο σε κεντρικά μαγαζιά ή στο νετ.
Για το ντουι που χαλάει, μήπως να το παίδευες λίγο με σιλικόνη ώστε ναμην έχει κραδασμούς;
Και πάλι δεν ξέρω μια και δεν έχω ΚΤΜ να δω πως είναι.
Μπορείς να βάλεις πίσω φτερό universal Acerbis ή κατι παρόμοιο, που έχουν μια σειρά με καμια 20αρια LED αλλά θα χρειαστεί πατέντες για να ταιριάξει.
Ή μπορείς να καταργήσεις το ντουι και με κάποιο τρόπο αντικραδασμικό να στερώσεις το λαμπάκι LED.

violator
20/10/2006, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity


Σε ποσο καιρο σου εβγαλε το προβλημα με το φαναρι ?

το προβλημα το εβγαλε απο τοτε που αλλαξα εξατμιση απο μαμα σε ΚΤΜ competition . περιπου δυο χρονια μετα την αγορα του. αλλα εχει γινει ενοχλητικο εδω και 2 μηνες περιπου. (το εχω 5 χρονια το μηχανακι). πλεον δεν αντεχει πανω απο δυο τρεις μερες. και εχει γινει εκνευριστικο. παλιοτερα το αλλαζα και κραταγε κανενα διμηνο. τωρα πια δεν μπορω να αλλαζω καθε βδομαδα λαμπα και να φερνω το ντουι στα ισα του για να μου ξαναχαλασει σε 3 μερες.

dukeandthecity
20/10/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από violator
τ απο τοτε που αλλαξα εξατμιση απο μαμα σε ΚΤΜ competition

Εδω είσαι !!!!!!!

Προφανώς η competition βγαζει περισσότερους καραδασμους κατι που επιτάχυνε την φθορα του φαναριού.

Ψαξε επισης μηπως η competition προκαλεί και καποιο αλλο προβλημα εκτος απο τους επιπλον κραδασμους. (πχ η δικια μου εξάτμιση χανει απο τις βιδες που συγκρατούν την εξαγωγη του τελικου με αποτελεσμα να βγαινει καυτο καυσαεριο προς την μερια της πνακίδας και στραβωνει την αλουμινένια βαση που εχω φτιαξει για να μην σκιζει την πινακιδα σαν χαρτι.)

Ψαξε αν θες και τα aftermarket αλλα γενικα κανεις δεν βγαζει πραμα για την ΚΤΜ και για μοτοσυκλετες με τοσους κραδασμούς.

Ρωτα ποσο κανει το μαμα ανταλακτικο και εφοσον η competition ειναι της μαμας κανονικα πρεπει να σου δινουν και εγγυηση για το φαναρι. (δεν μπορει δηλαδη να βγαλει προβλημα στους 2 μηνες και να κανουν τον κινέζο).

Αλλα απο οτι ψυλλιάζομε καθε 3 χρονια θα εχεις το ιδιο προβλημα. :wave2:

gefr
03/11/2006, 02:31
να βάλεις καινούργιο ντούι-βάση για λαμπάκι και να το πήξεις με σιλικόνη για σταθερότητα! Λαμπάκια με led αντέχουν στους κραδασμούς αλλά δεν ξέρω αν αντέχουν στο αναβάσβημα που συνεπάγεται το κούνημα της βάσης!! LED έχει στην Αθηνάς ένα μαγαζί που έχει και από τις δύο μεριές του δρόμου, δεν θυμάμαι το όνομα, αλλά το φώς που δίνουν είναι πολύ συγκεντρωμένο και για να φαίνεται πρέπει να είναι σταθερό, άρα χρειάζεσαι παλι καλή βάση!! Καλή τύχη.

XTMPAM
01/12/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από violator
στο ΚΤΜ μου (640 '02) καιγεται συνεχεια το πισω λαμπακι. εχει ψιλοδιαλυθει απο τους κραδασμους το ντουι και η βαση που το κραταει δεν ειναι σφιχτη πια. κι ετσι κουνιεται και καιγεται πλεον πολυ ευκολα με αποτελεσμα να μην εχω πισω φως ουτε φρενου ουτε κανονικο πολλες φορες.
η λυση ειναι να αλλαξω ντουι και ισως και βαση. αλλα με αυτη τη λυση κατα πασα πιθανοτητα θα ξαναχαλασει σε καποιο χρονικο διαστημα.
σκετομουν αν ξερει κανεις αν μπαινει φως με LED ετσι ωστε να ειναι πιο "ανθεκτικο".
ξερετε καποιο site που θα μπορουσα να βρω ή αν το εχει κανει κανεις να μου πει καμια γνωμη?



υγ. εχω χασει το link για το ελληνικο forum για ΚΤΜ.αν το ξερει κανεις ας το ποσταρει. thanks

το προβλημα ειναι οτι σου χει ξεβιδωθει το φαναρι(μια μικρη σταυρωτη βιδα εσωτερικα του φτερου ειναι) και απο τουσ κραδασμους πανω κατω στην καιει!!!Εχω το ιδιο μοντελο και ειχα το ιδιο προβλημα!!!Μην αλλαξεις τσαμπα φαναρι!!:wave2:


Ωπς σορυ αν θες εχω δευτερο φαναρι πισω !!!Πηρα καινουριο χωρις λογο!!Το τσαμπα που λεω παραπανω!!