PDA

View Full Version : Εξάτμηση 4κύλινδρου σε 2κυλινδρο



Anritsu
20/10/2006, 17:11
Είμαι κάτοχος ενός πτωχού πλην τιμιου ΜΠΡΟΣ μοντ 90 ΠιΤζιεΜ. Σχετικά πρόσφατα έβαλα μια αφτερ μάρκετ ,λαιμοί και τελικό μια και η μαμά σάπισε εσωτερικά . Είδα διάφορα στην κατανάλωση (από 20 έως 60 κμ επιπλέον) και βγάζει ένα ήχο άλλο πράμα . Από καιρό ωστόσο είχα την απορία αν θα μπορούσα να κοτσάρω ένα τελικό από αυτά που φοράνε τα CB400 και που κυκλοφοράνε σε αφθονία και στο Ελλάδα αλλά και στο ιντερνετ .
Πέραν του λογικού , δηλαδή να εφάπτονται οι λαιμοί εφαρμοστά στο τελικό υπάρχει άλλη τεχνική λεπτομέρεια που πρέπει να ληφθεί υπόψη ? Εννοώ σχετικά με την λειτουργία της μηχανής (V2) σε συνάρτηση με τον σχεδιασμό του τελικού . Μοιραστείτε την σοφία σας ….

:beer: :rotflmao: :confused:

kostisthegreek
20/10/2006, 21:24
Για να πετύχει αυτό πρέπει να είναι πολύ μάστορας αυτός που θα το κάνει. Μια κούρμπα να αλλάξει στην εξάτμιση μπορεί να πέσει η απόδοση της μηχανής. Καλύτερα να μην το διακινδυνέψεις.

banditgr
20/10/2006, 22:42
poloi tha sou poun oti den kanei klp.
Stin pra3i pisteyo oti sinithos den yparxei prob,se erotiseis pou exo kanei
mou exoun pei oti ta telika gia polla montela (1kylindra-4kylindra) einai idia stin ousia.
Dokimase to

zzr2005
21/10/2006, 14:34
κάτι αντίστοιχο θέλω να μάθω κ εγώ...
η εξάτμιση απο 600 δεν κάνει κ για νεα 400?εννοείται του ίδου στιλ μηχανές...ας πουμε σπορτ
πιστεύευτε ότι έχουν τρελή διαφορά στην απόδοση??